PDA

View Full Version : Ηλεκτρικο διαγραμμα



GiannisBlessed
07/11/2011, 22:36
ρε παιδες ας μου εξηγησει καποιος το διαγραμα αυτο...ειναι της παπιας.
βαση του διαγραμματος αυτου η λαμπα (load) δουλευει με ρευμα AC απο τα πηνεια??:hypnotize
απο οτι εχω καταλαβει εχει δυο ξεχωρα πηνεια το ενα που λεει οτι παει στο cdi σημαινει οτι ειναι για το ρευμα της μηχανης.αυτο δεν περναει απο την ανορθωση?τεσπα...βαση αυτου του σχεδιαγραματος ερωτηση
1)το φως της παπιας θα επρεπε να μενει σταθερο στο ρελαντι η να μειωνεται και να δυναμωνει οταν γκαζονεις?
2)το κιτρινο καλλωδιο απο τον ανορθωτη που παει στην λαμπα γιατι παει ξανα πισω στα πηνια?
3)απο τα πηνεια βγαινει ενα πρασινο καλωδιο που δεν ειναι πουθενα συνδεμενο πρεπει να το γειωσω?πχ πανω στο μοτερ...

και ενα συντομο ιστορικο.
το παπι ειχε ενα μοτερ κινεζικο οταν το πηρα.
δεν ειχε ρευμα και αποκτουσε μονον οταν το εβαζα μπροστα.
αλλαξα μοτερ και εβαλα χοντα.
μετα αγορασα μπαταρια.
το μετρησα και ειδα οτι δεν φορτιζε.
αλλαξα ανορθωση και φορτισα την μπαταρια και ολα καλα.
μετα απο μερικους μηνες χωρις κανενα προβλημα η μιζα αρχισε να γυρναει πιο δυσκολα μεχρι που σταματησε τελειως(λογο ελειψης ρευματος εννοειται)το δουλεψα με μανιβελα παλι για μερικες βδομαδες γιατι δεν ειχα χρονο να ασχοληθω.χθες βρηκα χρονο και μετρησα την μπαταρια. 4.5v και η σταθμη των υγρων κατω απο το lower.εβαλα μπροστα και συνδεσα στα καλωδια που πανε στην μπαταρια(χωρις μπαταρια πανω) και εβγαζε 7.9v οταν γκαζωνα.


239510

Πολυμήχανος
07/11/2011, 23:50
Τα φώτα πορείας δουλεύουν στα παπιά με απευθείας AC από την γεννήτρια εδώ και πολλλλλλλλλλάααααα χρόνια. Από τότε που βγήκε το πρώτο παπί... Συγχαρητήρια, τώρα το έμαθες κι εσύ! Και ναι, φυσικό είναι, να εξαρτάται η ένταση του φωτός, από τις στροφές του μοτέρ.

Τα υπόλοιπα περιφερειακά ηλεκτρικά στα παπιά (κόρνα, ενδείξεις, φώτα STOP, φλάς, μίζα) δουλεύουν DC μέσω μπαταρίας-ανόρθωσης-γεννήτριας.

Το πηνίο που στέλνει στην CDI είναι το μάτι της ηλεκτρονικής (CDI είναι η ηλεκτρονική) και δουλειά του δεν είναι ούτε να φορτίζει μπαταρίες ούτε να ανάβει φώτα. Δουλειά του είναι όταν ο στροφαλοφόρος βρήσκεται στην κατάλληλη θέση, να δίνει εντολή (=ηλεκτρικό παλμό) στην ηλεκτρονική να δώσει σπινθήρα στο μπουζί. Καμία δουλειά δεν έχει αυτό το κύκλωμα, με το κύκλωμα που παράγει ηλεκτρισμό για τις ανάγκες του ηλεκτρικού συστήματος και ως εκ τουτου η ερώτησή σου γιατί δεν περνάει από την ανόρθωση είναι άνευ νοήματος. Απλά το πηνίο αυτό μοιράζεται τον χώρο με την γεννήτρια για οικονομία χώρου στα παπιά.

Το σκέτο πράσινο, γενικά στα Honda και στα αντίγραφα των Honda είναι πάντα γείωση. Αν το καλώδιο που βρήσκεις δεν συνδέεται με την γείωση, να το συνδέσεις.

OldMan
08/11/2011, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest

2)το κιτρινο καλλωδιο απο τον ανορθωτη που παει στην λαμπα γιατι παει ξανα πισω στα πηνια?

Δεν πάει τίποτε "πίσω"...

Το κίτρινο καλώδιο δίνει AC στην λάμπα (για να έχεις φως) και στον Ανορθωτή (που το κανει DC για δικούς του σκοτεινούς και ακατανόητους λόγους..).

Υ.Γ.
Τάση φόρτισης 7.9 Volts είναι ελαφρώς ψηλή για 6βολτη μπαταρία...
(όχι σημαντικά ψηλή αλλά γύρω στο 7.3 - 7.4 θα ήταν καλύτερα..)

GiannisBlessed
08/11/2011, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν πάει τίποτε "πίσω"...

Το κίτρινο καλώδιο δίνει AC στην λάμπα (για να έχεις φως) και στον Ανορθωτή (που το κανει DC για δικούς του σκοτεινούς και ακατανόητους λόγους..).

Υ.Γ.
Τάση φόρτισης 7.9 Volts είναι ελαφρώς ψηλή για 6βολτη μπαταρία...
(όχι σημαντικά ψηλή αλλά γύρω στο 7.3 - 7.4 θα ήταν καλύτερα..)

old 12v ειναι η μπαταρια.(και το κυκλωμα γενικα)
λοιπον.φορτησα την μπαταρια ελεγε 12.2.
την εβαλα πανω και το παπι πηρε κανονικα με μιζα.μετρησα το ρευμα και ειναι στο ρελαντι 12.3 και αν γκαζωσω πολυυυ παει αντε μεχρι 13.1
δοκιμασα και με καινουριο ανορθωτη και πηρα ακριβως τις ιδιες τιμες.
στα πηνεια τωρα...
αν βαλω το πολυμετρο στο εναλλασομενο και το συνδεσω στο κιτρινο καλλωδιο επερνα 7-8V στο ρελαντι και 19 στα πολλα γκαζια.το ασπρο καλωδιο παραπανω.11-12 στο ρελαντι και 25 στα γκαζια.
τα αποσυνδεσα απο την ανροθωση και μου εδεινε το κιτρινο 35v στα γκαζια και 70v!! το ασπρο.
αν δεν εχει καποιο θεμα η μπαταρια τοτε ειναι κατι στην πλεξουδα(αμφιβαλλω) η στα πηνεια.
ερωτηση λοιπον.πως τα ελεγχω και ποιες ειναι οι φυσιολογικες τιμες τασης και αντιστασης τους.

Πολυμήχανος
08/11/2011, 15:57
Βάζεις το πολύμερο σε μέτρηση AC και μετράς τι τάση βγάζει το πηνίο που αφορά το τμήμα που πάει για τον ανορθωτή και μόνο, δλδ μετράς τάση από το κίτρινο καλώδιο στο άσπρο.

Εσύ προφανώς μέτρησες τάσεις ως προς την γείωση που δεν μας ενδιαφέρει εδώ.

Φυσιολογικές τιμές είναι από 12+ μέχρι 60 volt AC με την γεννήτρια στον αέρα, δλδ ΧΩΡΙΣ να έχει συνδεθεί η ανόρθωση.

Αντίσταση από κίτρινο στο άσπρο, πάντα στον αέρα, πρέπει να είναι 0.7 - 1.0 Ω.

Από τις τιμές που έβαλες υποψιάζομαι φθαρμένη γεννήτρια, με τα χρόνια χαλάει το διηλεκτρικό ανάμεσα στις σπείρες και καποιες βόλτες βραχυκυκλώνουν μεταξύ τους, οπότε αρχίζεις και ''χάνεις'' σπείρες στην γεννήτρια, και τελικά παραγόμενη τάση.

Λογικά πας για γεννήτρια, αλλά αυτό θέλει θετικό και οριστικό ψάξιμο.

GiannisBlessed
08/11/2011, 16:05
στο μανουαλ που εχω ( για να μην νομιζουν μερικοι οτι δεν εχω και ψαχνω την ευκολη λυση:o :D )
στα ινδονησιακα λεει

Alternator

1)Kapasitas 67W / 5000 rpm

2)Tahanan kumparan pengisian (20oC) 0,1-0,8 W

3)Tahanan Kumparan penerangan (20oC) 0,1-0,6 W


Voltase/tegangan yang diatur regulator/rectifier

4)Arus pengisian 14,0-16,0 V Pada 5000 rpm

5)Arus penerangan 10,5-14,0 V Pada 5000 rpm

το πρωτο σημαινει χωριτικοτητα.
το δευτερο αναφερεται στο "πηνειο φορτισης".
το τριτο στο "πηνειο φωτισμου"
το 4 και 5 αναφερεται την ταση που δινει ο ανρθωτης στην μπαταρια και τον φωτισμο αντιστοιχα.

οταν ειχα βγαλει τον ανορθωτη αν γκαζονα λιγο η λαμπα αναβε τοσο που δεν ηθελε πολυ να γινει τοστ.
οποτε μαλλον η λαμπα περναει απο την ανορθωση και παιρνει 10,5-14V συνεχες.
το πως γινεται αυτο οταν την ιδια στιγμη το κιτρινο καλλωδιο ειναι αυτο που φερνει ρευμα απο τα πηνια και ταυτοχρονα το παει και στην λαμπα δεν ξερω....

GiannisBlessed
08/11/2011, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Βάζεις το πολύμερο σε μέτρηση AC και μετράς τι τάση βγάζει το πηνίο που αφορά το τμήμα που πάει για τον ανορθωτή και μόνο, δλδ μετράς τάση από το κίτρινο καλώδιο στο άσπρο.

Εσύ προφανώς μέτρησες τάσεις ως προς την γείωση που δεν μας ενδιαφέρει εδώ.

Φυσιολογικές τιμές είναι από 12+ μέχρι 60 volt AC με την γεννήτρια στον αέρα, δλδ ΧΩΡΙΣ να έχει συνδεθεί η ανόρθωση.

Αντίσταση από κίτρινο στο άσπρο, πάντα στον αέρα, πρέπει να είναι 0.7 - 1.0 Ω.

Από τις τιμές που έβαλες υποψιάζομαι φθαρμένη γεννήτρια, με τα χρόνια χαλάει το διηλεκτρικό ανάμεσα στις σπείρες και καποιες βόλτες βραχυκυκλώνουν μεταξύ τους, οπότε αρχίζεις και ''χάνεις'' σπείρες στην γεννήτρια, και τελικά παραγόμενη τάση.

Λογικά πας για γεννήτρια, αλλά αυτό θέλει θετικό και οριστικό ψάξιμο.

οντως!!ετσι μετρησα.μετρησα την διαφορα τασης μεταξη γιωσης και του καθε καλωδιου ξεχωριστα.!!παω μια στιγμη να κανω αυτο που μου ειπες πριν πεσει το φως!!
τα w που λεει στο μαμανουαλ που κολλανε??

Πολυμήχανος
08/11/2011, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
στο μανουαλ που εχω ( για να μην νομιζουν μερικοι οτι δεν εχω και ψαχνω την ευκολη λυση:o :D )
στα ινδονησιακα λεει

Alternator

1)Kapasitas 67W / 5000 rpm

2)Tahanan kumparan pengisian (20oC) 0,1-0,8 W

3)Tahanan Kumparan penerangan (20oC) 0,1-0,6 W


Voltase/tegangan yang diatur regulator/rectifier

4)Arus pengisian 14,0-16,0 V Pada 5000 rpm

5)Arus penerangan 10,5-14,0 V Pada 5000 rpm



1) Μέγιστη ισχύς (τάση*ρεύμα) που μπορεί να παράγει η γεννήτρια στις 5000 στροφές ανά λεπτό.
2-3) Προφανώς ο ινδονήσιος έψαχνε για Ω δεν έβρησκε και του έβαλε W και όποιον πάρει ο χάρος.
4-5) Αφού δίνει τόση τάση ο κατασκευαστής για τόση ψάξε, αν και βλέπω μικρές τιμές...

Για μάνιουαλ που έγραψε Ινδονήσιος πάντως, εγώ δεν θα έβαζα και το χέρι μου στην φωτιά, συνήθως οι μεταφράσεις των ασιατών στα αγγλικά είναι τύπου ''with this side to sleep'' (με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι)

OldMan
08/11/2011, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
οταν ειχα βγαλει τον ανορθωτη αν γκαζονα λιγο η λαμπα αναβε τοσο που δεν ηθελε πολυ να γινει τοστ.
οποτε μαλλον η λαμπα περναει απο την ανορθωση και παιρνει 10,5-14V συνεχες.
το πως γινεται αυτο οταν την ιδια στιγμη το κιτρινο καλλωδιο ειναι αυτο που φερνει ρευμα απο τα πηνια και ταυτοχρονα το παει και στην λαμπα δεν ξερω....
Σοβαρέψουυυυυυυυυυυ....

Έχοντας τον ανορθωτή εκτός κυκλώματος, παίρνεις την μέγιστη τάση της γεννήτριας (μέσω κίτρινου καλωδίου) στην λάμπα, η οποία χαίρεται υπερβολικά και το δείχνει ..:winka:
(θεωρητικά, η φωτεινότητα της λαμπας δεν θα επρεπε να μεταβάλλεται με και χωρίς αλλη κατανάλωση στο κύκλωμα, αλλά αυτό προϋποθέτει σωστό σχεδιασμό του κυκλώματος και επίσης σωστή λειτουργία της γεννήτριας..)

GiannisBlessed
08/11/2011, 16:32
λοιπον παληκαρια το ελυσα το μετρησα το εδεσα(μην μου φυγει) και να'μαι παλι.
το κιτρινο με το ασπρο εδειναν 3.5 στο ρελαντι και 17-19 στα ψηλα (αν του γκαζωνα την μανα).
με ανρθωση συνδεμενη ελεγε 3.5 στο ρελαντι και 4.5 οσο και να γκαζωνα.εμενε σταθερο...:confused:
αντισταση μεταξι τους (ασπρο - κιτρινο) 0.8Ω

OldMan
08/11/2011, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
αντισταση μεταξι τους (ασπρο - κιτρινο) 0.8Ω
Έβαλες το πολύμετρο στο Relative..??

Πολυμήχανος
08/11/2011, 16:41
Μάλιστα.

Αν είσαι 100% σίγουρος ότι ΚΑΙ η δεύτερη ανόρθωση που δοκίμασες είναι καλή (π.χ. σε άλλο μηχανάκι δουλεύει και φορτίζει καλώς), τότε είσαι για γεννήτρια (πηνΙα)

Οι τιμές στα βολτ που μέτρησες είναι χαμηλές. Όχι πολύ, αλλά όχι και αρκετές για να φορτίζει σωστά η μπαταρία.

Αυτά...

GiannisBlessed
08/11/2011, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έβαλες το πολύμετρο στο Relative..??

παρντον??:confused:
εκει που δειχνει το Ω στην μικροτερη σκαλα.(200)

GiannisBlessed
08/11/2011, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Μάλιστα.

Αν είσαι 100% σίγουρος ότι ΚΑΙ η δεύτερη ανόρθωση που δοκίμασες είναι καλή (π.χ. σε άλλο μηχανάκι δουλεύει και φορτίζει καλώς), τότε είσαι για γεννήτρια (πηνεία)

Οι τιμές στα βολτ που μέτρησες είναι χαμηλές. Όχι πολύ, αλλά όχι και αρκετές για να φορτίζει σωστά η μπαταρία.

Αυτά...

καινουριος ειναι ο αλλο ο ανορθωτης...
οποτε φανταζομαι.....:bigcry:
ερωτηση...
ποιες ειναι οι αιτιες που χαλανε τα πηνεια.εκτος απο πολυκαιρια.
θερμοκρασια φανταζιμαι ενα.
αλλο?
εχω μια υποψια οτι το μηχανακι μου τα χαλασε και οτι δεν ηταν η ωρα τους.

vaska
08/11/2011, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Μάλιστα.

Αν είσαι 100% σίγουρος ότι ΚΑΙ η δεύτερη ανόρθωση που δοκίμασες είναι καλή (π.χ. σε άλλο μηχανάκι δουλεύει και φορτίζει καλώς), τότε είσαι για γεννήτρια (πηνεία)

Οι τιμές στα βολτ που μέτρησες είναι χαμηλές. Όχι πολύ, αλλά όχι και αρκετές για να φορτίζει σωστά η μπαταρία.

Αυτά...

Αυτό παραπέμπει σε ποταμό, πηνίο είναι το δόκιμο

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πολυμήχανος
08/11/2011, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Αυτό παραπέμπει σε ποταμό, πηνίο είναι το δόκιμο

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και κάτι δεν μου πήγαινε καλά όταν το έγραψα.

Σωστόόόός!!! Διορθώθηκε άμεσα ;) :beer:

Acacius
08/11/2011, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
2-3) Προφανώς ο ινδονήσιος έψαχνε για Ω δεν έβρησκε και του έβαλε W και όποιον πάρει ο χάρος.

<spam>
Μια χαρά είναι, ξέρει ποιος είναι ο καλύτερος πελάτης και έβαλε greeklish το παιδί.
</spam>
:blush:

jimmis5
08/11/2011, 18:11
Πολυμήχανος ερωτηση και συγνωμη giannisblest που παρεμβαινω στο θεμα σου,
Υπαρχει περιπτωση να γινει το αναποδο δηλαδη το πηνειο το φωτων να βγαζει παραπανω απο το απαιτουμενο ρευμα??Μιας και στο 6v GLXακι που το εχω αλλαξει 2 φορες ανορθωτες σταθεροποιητε και μπαταρια βαζω 12V λαμπα και καταφερνει και την καιει για αναψε κανα λαμπακι μπας και δουμε φυσικο φως παπιου(ακα σας κερι):confused:

GiannisBlessed
08/11/2011, 18:41
ερωτηση.
ετσι νομιζω οτι ειναι τα πηνΙα μου.:D
http://www.car.gr/parts/photos/1280419/
αλλα υπαρχει και ενας αλλος τυπος απο οτι βλεπω.
http://www.car.gr/parts/photos/1734860/
αλλα απαιτει απο οτι βλεπω και αλλαγη στο καπακι.ισως και αλλο βολαν...??
με φαινεται η ειναι πιο τουμπανο το δευτερο?

GiannisBlessed
08/11/2011, 20:23
εκανα μια ενωση το διαγραμα ισως γινει πιο κατανοητο.


239562

OldMan
09/11/2011, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
εκει που δειχνει το Ω στην μικροτερη σκαλα.(200)
Και μέτρησες 0.8 Ohms ενώ μόνο τα καλώδια με τους ακροδέκτες έχουν αντίσταση γύρω στα 0.1 - 0.2 ohms...??
(πές μας ότι ήταν και αναλογικό το πολύμετρο να μας φτιάξεις την μέρα..) :winka:

OldMan
09/11/2011, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Υπαρχει περιπτωση να γινει το αναποδο δηλαδη το πηνειο το φωτων να βγαζει παραπανω απο το απαιτουμενο ρευμα??
Το ρεύμα που "βγάζει" μια πηγή είναι άσχετο από το ρεύμα που "ζητάει" μια κατανάλωση ..

Μια μπαταρία μπορεί να δώσει π.χ. 100Α και να ανάψει ένα λαμπάκι που χρειάζεται 0.5Α..

Την ζημιά την κάνει η τάση...

GiannisBlessed
09/11/2011, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και μέτρησες 0.8 Ohms ενώ μόνο τα καλώδια με τους ακροδέκτες έχουν αντίσταση γύρω στα 0.1 - 0.2 ohms...??
(πές μας ότι ήταν και αναλογικό το πολύμετρο να μας φτιάξεις την μέρα..) :winka:

ψηφιακο ηταν.επρεπε να ηταν μεγαλυτερη η αντισταση ε?αρα εχουν βραχυκυκλωσει?

OldMan
09/11/2011, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ψηφιακο ηταν.επρεπε να ηταν μεγαλυτερη η αντισταση ε?αρα εχουν βραχυκυκλωσει?
Σε τετοιες μετρήσεις καλό θα είναι το πολύμετρο να είναι ΚΑΛΟ (4 1/2 digits τουλάχιστον) και να έχει δυνατότητα μέτρησης απόλυτης τιμής (μηδενίζοντας τυχούσες αντιστάσεις ακροδεκτών, καλωδίων, επαφών κ.λ.π.) γιατί ένα σφάλμα π.χ. 200 mOhms αντικατοπτρίζει 25% εσφαλμένη ένδειξη..
(εντελώς μπακάλικα: μικρότερη αντίσταση σημαίνει βραχυκύκλωμα ενός μέρους του τυλίγματος άρα και μικρότερη ικανότητα παραγωγής επαγωγικού ρεύματος..)

sakisvolos
09/11/2011, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
παίρνεις την μέγιστη τάση της γεννήτριας (μέσω κίτρινου καλωδίου) στην λάμπα, η οποία χαίρεται υπερβολικά και το δείχνει ..:winka:


Δε το δείχνει για πολύ όμως... καρατσεκαρισμένο...αποδημεί εις Κύριον! :D

ΒΑΣΙΛΗΣΚ
02/02/2012, 13:49
Θέλω να ρωτήσω ποιά είναι αποδεκτή τάση ac στο σχέδιο μεταξύ κίτρινου καλωδίου και σώματος όπως επίσης μεταξύ άσπρου καλωδίου και σώματος όταν ο κινητήρας λειτουργεί.
Λογικό νομίζω είναι η τάση μεταξύ άσπρου και σώματος είναι μεγαλύτερη της τάσης κίτρινου-σώματος.


246267

OldMan
02/02/2012, 18:36
Μάλλον πρέπει να μετρήσεις την διαφορά τασης μεταξύ Κίτρινου και Άσπρου καλωδίου, γιατί αυτό είναι που σε ενδιαφέρει στην ουσία...:winka:

alexis3501
27/05/2017, 22:56
Καλησπέρα! Μετά από τόσα χρόνια ευελπιστώ να απαντήσει κάποιος. Αν σε αυτόν τον ανορθωτή ενώσουμε κόκκινο και κίτρινο μαζί, θα έχουμε συνεχές ρεύμα σταθερά στα 12V ή κάνω κάποιο λάθος?

electron690
28/05/2017, 15:18
Καλησπέρα! Μετά από τόσα χρόνια ευελπιστώ να απαντήσει κάποιος. Αν σε αυτόν τον ανορθωτή ενώσουμε κόκκινο και κίτρινο μαζί, θα έχουμε συνεχές ρεύμα σταθερά στα 12V ή κάνω κάποιο λάθος?

Αυτο που περιγραφεις δεν γινεται. Το κιτρινο καλωδιο ειναι ρευμα ac απο τα πηνια ενω το κοκκινο ειναι η εξοδος του ανορθωτη σε dc 13,5v περιπου στις 3000 στροφες.
Oπως ειπαν και οι φιλοι πιο πανω το κιτρινο καλωδιο ειναι ac ταση που συνδεεται παραλληλα με τις λαμπες φωτισμου την οποια σταματα να κορυφωνεται μετα απο καποιες στροφες του κινητηρα. Αυτην τη δουλεια την κανει ο ανορθωτης ο οποιος εχει μεσα του μια αντισταση η οποια ειναι μονο για το κιτρινο καλωδιο. Γιαυτο και σε αυτο το honda c50 system οπως το λεω εγω τα φωτα λειτουργουν κανονικα αν εχεις επανω τον ανορθωτη συνδεδεμενο με το κιτρινο και το πρασινο καλωδιο της γειωσης μονο. Ουτε μπαταρια χρειαζεται ουτε τιποτα. Εχω δοκιμασει επισης να συνδεσω τα φωτα σε τετοιο συστημα απευθειας στην γραμμη dc δηλαδη στο κοκκινο καλωδιο με αποτελεσμα η μπαταρια σταδιακα να αδειαζει που σημαινει οτι η γραμμη dc ειναι λιγοτερα watt απο την καταναλωση των λαμπτηρων

alexis3501
28/05/2017, 20:32
σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Το προβλημα μου ειναι το εξης. Αγορασα μια εξωλεμβια, στην οποια εχει πατενταριστει ανορθωτης απο παπι(4pin). Ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε μπαταρια στο σκαφος, οποτε επαιρνε παροχη για την φορτωση απο το κοκκινο καλωδιο, ομως εμενα η βαρκα επειδη ειναι ανοιχτη θελω να παιρνω παροχη για το φωτισμο χωρις την χρηση μπαταριας, ομως η εξοδος dc για την φορτωση μετα απο λιγο μου καιει τις λαμπες. Εχεις καποια λυση με αυτον τον ανορθωτη γιατι ο γνησιος της mercury εχει 130€? ξεχασα να αναφερω, το πηνιο της εξωλεβιας εχει εξοδο 2 καλωδια μονο. Απο τα λεγομενα σου, αν συνδεσω την εξοδο του πηνιου με το κιτρινο του ανορθωτη, θα εχω ac (δεν με πειραζει αφου μονο φωτα θελω) σταθερα στα 12v, σωστα?

electron690
28/05/2017, 20:57
σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Το προβλημα μου ειναι το εξης. Αγορασα μια εξωλεμβια, στην οποια εχει πατενταριστει ανορθωτης απο παπι(4pin). Ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε μπαταρια στο σκαφος, οποτε επαιρνε παροχη για την φορτωση απο το κοκκινο καλωδιο, ομως εμενα η βαρκα επειδη ειναι ανοιχτη θελω να παιρνω παροχη για το φωτισμο χωρις την χρηση μπαταριας, ομως η εξοδος dc για την φορτωση μετα απο λιγο μου καιει τις λαμπες. Εχεις καποια λυση με αυτον τον ανορθωτη γιατι ο γνησιος της mercury εχει 130€? ξεχασα να αναφερω, το πηνιο της εξωλεβιας εχει εξοδο 2 καλωδια μονο. Απο τα λεγομενα σου, αν συνδεσω την εξοδο του πηνιου με το κιτρινο του ανορθωτη, θα εχω ac (δεν με πειραζει αφου μονο φωτα θελω) σταθερα στα 12v, σωστα?

Πολλες εξωλεμβιες εχουν εξοδο με δυο κιτρινα καλωδια. Ο ανορθωτης απο παπι δεν κανει γιαυτην την εφαρμογη. Χρειαζεσαι εναν ανορθωτη απο klr 250 ο οποιος ειναι με 2 καλωδια (μονοφασικος) η παρε αυτο εδω καινουριο 21 ευρω. Συνδεεις τα δυο καλωδια της εξοδου της εξωλεμβιας στα 2 κιτρινα του ανορθωτη και παιρνεις 12v dc εξοδο απο το κοκκινο του ανορθωτη.
Τον γειωνεις βιδωνοντας τον στον κινητηρα της εξωλεμβιας.http://www.bhmarine.com/el/content/johnson-evinrude-99hp-40hp-anorthotis

alexis3501
29/05/2017, 15:29
τα δυο καλωδια της εξοδου του πηνιου ειναι ρευμα και γειωση.

alexis3501
06/06/2017, 00:02
αν βαλω ενα lm317 σταθεροποιητη στη dc εξοδο θα ειμαι οκ?

OldMan
06/06/2017, 12:15
Εξαρτάται απο το συνολικό φορτίο που θα τροφοδοτει ο σταθεροποιητής..

Αυτου του τυπου τα IC (όπως και τα 78ΧΧ) χρειάζονται πανω απο 2 Volts διαφορά μεταξύ Vin & Vout και έχουν μεγιστο ρευμα εξόδου 1,5Α οπότε καπου εκει (3 Watts) περιορίζεται και η μεγιστη ικανότητα ισχύος..
Όσο μεγαλύτερη ειναι η ταση εισόδου, τοσο μεγαλύτερη είναι η καταναλωση ισχύος πάνω στον σταθεροποιητή..
Μπορείς να βαλεις 3-4 παραλληλα (με balast αντιστασεις) και ψυκτρα, αλλα παει μακριά η βαλίτσα.. :p

Υ.Γ.
Υπάρχουν σταθεροποιητές τάσης στα 10Α (και παραπάνω) σε TO-3 αλλά παλι χρειάζονται ψύκτρα και βγαινει ακριβό το project..

alexis3501
07/06/2017, 22:56
αρα μονο με μπαταρια θα κανω δουλεια ε?

milosath
30/08/2017, 20:15
Καλησπερα
Εχω και εγω ενα θεμα με τα ρευματα στο μηχανακι μου.Ειναι ενα κινεζικο Dayang. Μπορει να μου πει καποιος ποια πρεπει να ειναι η σωστη ταση που πρεπει να μετρησω μεταξυ ασπρου καλωδιου και κιτρινου? Ρωταω για να ειμαι σιγουρος οτι δεν τα εχουν φτυσει τα πηνια, που πιθανον αυτο εχει γινει.
Ευχαριστω.

OldMan
01/09/2017, 14:18
Ειναι ενα κινεζικο Dayang. Μπορει να μου πει καποιος ποια πρεπει να ειναι η σωστη ταση που πρεπει να μετρησω μεταξυ ασπρου καλωδιου και κιτρινου?

Σε καντονεζικα: 白色和黄色电缆之间的电压13.8伏

Σε μανδαρινικα: 白色和黃色電纜之間的電壓13.8伏

milosath
02/09/2017, 08:59
Ευχαριστω για την απαντηση.
Θα το λυσω σημερα για μετρησω και τα πηνια και τον ανορθωτη.
Πιστευω οτι ειναι θεμα με τα πηνια περισσοτερο γιατι σχεδον ολα τα φωτα αναβουν πολυ χαμηλα κατι σαν κερακι. Ενω η μπαταρια ειναι καινουργια.
Αυτο το εκανε 10 μερες αφου αλλαξα την μπαταρια.