PDA

View Full Version : Modenas Kriss 125 Προβληματικό stand και εγγύηση



pcdr
08/11/2011, 10:26
Πρόσφατα αγόρασα ενα kriss 125. Σε γενικές γραμμές είναι ενα πολύ κάλο παπί. Μου έβγαλε όμως πρόβλημα στο διπλό stand. Πιο συγκεκριμένα έσπασε το stop του stand με αποτέλεσμα να μαζεύεται το stand πολύ ψηλά και να χτυπάει την αλυσίδα. Η επίσημη θέση της αντιπροσωπίας είναι ότι το stand δεν το καλύπτει η εγγύηση γιατί μπορεί να το έχω χτυπήσει εγώ. Εγώ βέβαια ξέρω ότι δεν το έχω χτυπήσει, συνεπώς ξέρω οτι καλούμαι να πληρώσω για βλάβη 40 ημέρες μετά την αγορά της μοτοσικλέτας. Επίσης ξέρω ότι το μαζεμένο stand δεν είναι το χαμηλότερο σημείο του παπιού συνεπώς αν είχα χτυπήσει το stand θα είχα χτυπήσει και άλλα σημεία που είναι ανέπαφα. Αν τώρα σκεφτώ ότι οποιαδήποτε βλάβη στην μηχανή μπορεί να προκληθεί απο κακή χρήση μπορώ να υποθέσω ότι για τον Γκοργκολη ( αντιπροσωπία modenas) δεν υπάρχει εγγύηση.
Αν απορείτε πως έσπασε αφού δεν το χτύπησα η απάντηση είναι η εξής. Το stand μαζεύει με ενα πολύ δύνατο ελατήριο. Οταν μαζεύει χτυπάει με δύναμη στο stop μεταφέροντας όλη τη δύναμη της κρούσης πολλαπλασιασμένη στην κόλληση του stop. Με άλλα λόγια όλη η δύναμη του μαζέματος δεν πάει στο stop αλλά στην κόλληση του. Σε αυτό το σημείο έσπασε.

sergiosm
08/11/2011, 11:36
να τους πεις να αφήσουν τις μ@λ@κίες αλλιώς θα τους κάνεις καταγγελία

Anritsu
10/11/2011, 20:04
Φίλε περαστικά . Με έβαλες στην πρίζα να ρίξω μια ματιά στο δικό μου μήπως έχει κάνει κάνει κάποιο ράγισμα η κόλληση που λες . Βέβαια μετά από δύο χρόνια και 19000 χλμ φαντάζομαι πως αν το πρόβλημα το παρουσίαζε το μοντέλο γενικότερα θα είχαμε κάποιες αναφορές . Αν πρόκειται για μια απλή συγκόλληση που μπορείς να κάνεις οπουδήποτε θα σε συμβούλευα να παρατήσεις τον αντιπρόσωπο γιατί δύσκολα θα βγάλεις άκρη . Στα μοντέλα έχω κάνει και ενα review για το συγκεκριμένο παπί οπότε αν θες μπες και γράψε τον πόνο σου να ενημερωθεί ο μελλοντικός αγοραστής

:wave2: