PDA

View Full Version : Ολοκληρωτική καταστροφή!!!



VOSDOGIAN
08/11/2011, 10:30
Καλημέρα σε όλους, είμαι καινούργιο μέλος και χρειάζομαι την βοήθεια σας. Λοιπόν να τα πάρουμε από την αρχή πριν από ένα μηνά έγινα κάτοχος ενός KYMCO PEOPLE S 250 με 18500 χλμ του 8/2008 όλα τα σέρβις σε εξουσιοδοτημένο γραμμένα στο βιβλιαράκι του, από ιδιώτη , έκανε ελενγχο ο μηχανικός μου και φίλος ειναι άψογο με μοτέρ σκυλί μου είπε,το πήρα και εγώ για ένα μηνά όλα καλά, πριν μερικές μέρες γυρνώντας από θηβα προς Αθήνα με ταχύτητα 120-130 έκοψε βαλβιδα έφυγε η έδρα πάνω από την κεφαλή και κούρεψαν τα πάντα μέσα στο μοτέρ <<ζητώ συγνώμη αν δεν περιγράφω με ακρίβεια τη ακριβώς έχει γίνει μέσα στο μοτέρ δεν είμαι και πολύ σχετικός >> πήρε τα κατεστραμμένα εξαρτήματα ο μηχανικός μου και τα πήγε στα κεντρικά της KYMCO η απάντηση τους ειναι οτι ειναι κάτι απίθανο δεν έχει ξανασυμβεί δεν απέκλεισαν το κατασκευαστικό λάθος αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι είσαι εκτός εγγύησης!!!!!!!
Χρειάζομαι τα φώτα σας έχετε ακούσει κάτι τέτοιο?? Μπορώ με κάποιο τρόπο να διεκδικήσω απο την εταιρία να το φτιάξει και αν ναι πως?

sapila racing
08/11/2011, 10:39
Αν εχω καταλάβει καλά η εγγύηση εχει λήξει εδω και 15 μήνες. Χλωμό να στο καλύψουν.
Μηπως τα 120-130 ειναι τέρμα η σχεδόν τέρμα και το ζόρισες στην Εθνική παρατεταμένα?

VOSDOGIAN
08/11/2011, 10:46
Ναι καλά κατάλαβες έχει λήξη εδώ και 15 μήνες αλλά μιλάμε για κατασκευαστικό λάθος γιαυτό ψάχνομαι.

Μηπως τα 120-130 ειναι τέρμα η σχεδόν τέρμα και το ζόρισες στην Εθνική παρατεταμένα?
Οχι είχε κιαλο γκάζι αλλά αυτό δεν ειναι λόγος να πάρω το μοτέρ στο χέρι!!!

stvr1
08/11/2011, 11:32
Δεν είμαι μηχανικός να σου πω αν μπορείς να αποδείξεις ότι είναι κατασκευαστικό λάθος. Αν όμως μπορέσεις να κάνεις κάτι τέτοιο, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι καταγγελία στην Γ.Γ. Καταναλωτή ή στον συνήγορο του Πολίτη.
Σε εταιρεία (κινητών τηλεφώνων, όμως) που δούλευα κάποτε, είχε αποτέλεσμα όταν ήταν όντως κατασκευαστικό λάθος, ακόμα και μετά την λήξη της εγγύησης (όχι εύκολα, αλλά το είχα δεί να γίνεται).
Δεν υπάρχει εγγυημένο αποτέλεσμα, αλλά να είσαι σίγουρος ότι αν πας μόνος σου, δύσκολα θα σου δώσουν σημασία, απο την στιγμή που δεν έχεις εγγύηση.

Ichigo
08/11/2011, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
Δεν είμαι μηχανικός να σου πω αν μπορείς να αποδείξεις ότι είναι κατασκευαστικό λάθος. Αν όμως μπορέσεις να κάνεις κάτι τέτοιο, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι καταγγελία στην Γ.Γ. Καταναλωτή ή στον συνήγορο του Πολίτη.
.

O συνήγορος του Πολίτη έχει να κάνει με διαφορές πολίτη-δημοσίου. Ουδεμία σχέση έχει με καταναλωτικά προϊόντα ;)

zephyr1
08/11/2011, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από VOSDOGIAN
Ναι καλά κατάλαβες έχει λήξη εδώ και 15 μήνες αλλά μιλάμε για κατασκευαστικό λάθος γιαυτό ψάχνομαι.

Οχι είχε κιαλο γκάζι αλλά αυτό δεν ειναι λόγος να πάρω το μοτέρ στο χέρι!!!

Εγω με derbi 300 εχω 120-130 τελικη ,εσενα πως εχει και αλλο γκαζι δεν πολυκαταλαβαινω.

Ποσα χλμ. το πηγαινες 120-130?

Βασικα φτιαξτο με δικα σου εξοδα ,προσεχε το και τελειωσε το πανυγηρι.

VOSDOGIAN
08/11/2011, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Εγω με derbi 300 εχω 120-130 τελικη ,εσενα πως εχει και αλλο γκαζι δεν πολυκαταλαβαινω.

Τι δεν καταλαβαίνεις?Το μηχανάκι είχε και άλλο γκάζι πειράζει να έχει τελική λίγο παραπάνω??

Ποσα χλμ. το πηγαινες 120-130?
Δεν πρόλαβα να πάω πάνω από 10 χλμ, αλλά δεν καταλαβαίνω (δεν ειναι ειρωνικό ερώτηση ασχετοσύνης ειναι)αν πας με ένα μηχανάκι με τέρμα γκάζι πρέπει να σου δώσει το μοτέρ στα χέρια??


Βασικα φτιαξτο με δικα σου εξοδα ,προσεχε το και τελειωσε το πανυγηρι.
Δεν ανέφερα πουθενά ότι δεν το προσεχα!!!!!!

zephyr1
08/11/2011, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από VOSDOGIAN
πήρε τα κατεστραμμένα εξαρτήματα ο μηχανικός μου και τα πήγε στα κεντρικά της KYMCO η απάντηση τους ειναι οτι ειναι κάτι απίθανο δεν έχει ξανασυμβεί δεν απέκλεισαν το κατασκευαστικό λάθος αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι είσαι εκτός εγγύησης!!!!!!!


Κοιτα με λιγα λογια ισχυει το παραπανω ,οσο και αν δεν θες να το πιστεψεις.

Βεβαια μενει και η λυση του δικηγορου,αγωγη,μυνηση μπλα,μπλα,χρονια πολλα για να καταληξεις παλι στην αποπανω απαντηση της αντιπροσωπειας.

Το μηχανακι εχει 18,500 χλμ, αν ειναι πραγματικα ,το τσεκαρες οπως θα κανε ο καθενας ,ειναι μεταχειρο ,ειναι εκτος εγγυησης και σπασε στα χερια σου,θελεις και αλλα?

stvr1
08/11/2011, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
O συνήγορος του Πολίτη έχει να κάνει με διαφορές πολίτη-δημοσίου. Ουδεμία σχέση έχει με καταναλωτικά προϊόντα ;)

οπώτε Γ.Γ. Καταναλωτή :wave2:

fantacid
08/11/2011, 14:43
αν μπορεις να αποδείξεις οτι ειχε ολη την επαρκη συντηρηση ισως να μπορεις να αποδείξεις κ το κατασκευαστικο λαθος...

κοινως μπορει να εχεις δικιο, μπορει κ αδικο
αλλα απεδειξε οτι δεν εισαι ελεφαντας....


παρομοιο συμβαν ειχε κ το μελος tropeas ψαξε λιγο να δεις ποσο τρεξιμο θελει.....


:wave2:

MG-KTiNoS
08/11/2011, 14:49
Βρες ένα άλλο μοτέρ και πρόσεχε τη στάθμη λαδιού, από εδώ και πέρα.'

Δε νομίζω να καταφέρεις κάτι...

Acacius
08/11/2011, 16:14
15 μήνες εκτός εγγύησης, δεύτερο χέρι... αν η αντιπροσωπεία δε θέλει να συμβάλλει στην αποκατάσταση της βλάβης (ex gratia που λένε) δε βλέπω πού μπορεί να καταλήξει οποιαδήποτε προσπάθεια από μέρους σου. Αν μπορείς να αποδείξεις ότι ήταν κατασκευαστική αστοχία που προϋπήρχε της βλάβης αλλάζει το θέμα, αλλά δεν ξέρω πώς θα μπορέσεις να το κάνεις αυτό, ειδικά εφ'όσον δε μπορείς να ξέρεις πώς το μεταχειρίστηκε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.

Αν το κυνηγήσεις πάντως πες τι κινήσεις έκανες και τι αποτέλεσμα είχες τελικά.

zephyr1
08/11/2011, 18:04
Επειδη δεν απεχει και πολυ, το δικο μου θεμα που ειχα μπλεξει παλιοτερα. --> (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=45639&perpage=15&pagenumber=1)

Απλα ενημερωτικα.

mparmpanik
08/11/2011, 19:27
εχεις αναρωτηθει ποσο θα σου κοστισει το μαλλι για να κινησεις ολες τις διαδικασιες
για να προσπαθησεις να αποδειξεις κατι το οποιο δεν ειναι καν σιγουρο οτι θα σε δικαιωσει?

λεφτα για πεταμα εχεις?

εγω θα σου ελεγα να φτιαξεις το μηχανακι, κι αφου το φτιαξεις να το ξεφορτωθεις..
γιατι απο οτι ακουω, αυτα οταν αρχιζουν να βγαζουν βλαβες, γλυκαινονται και δεν σταματανε με τιποτα.

VOSDOGIAN
08/11/2011, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Επειδη δεν απεχει και πολυ, το δικο μου θεμα που ειχα μπλεξει παλιοτερα. --> (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=45639&perpage=15&pagenumber=1)

Απλα ενημερωτικα.
Διάβασα όλο το ποστ, φυσικά και δεν μπορώ να ρίξω ευθύνες στον προηγούμενο ιδιοκτήτη, αυτό που σκεφτικά εγώ ειναι ότι αφού το μηχανάκι είχε όλα τα σέρβις κανονικά το κοίταξε ο μηχανικός μου πριν το πάρω και του έκανε και ένα γενικό σέρβις αμέσως μόλις το πήρα, για ένα μήνα δεν είχα κανένα πρόβλημα, και όταν είδαν την ζημιά την kymco έμειναν με το στόμα ανοικτό και έψαχναν να δουν τη χει γίνει , μάλλον ειναι κατασκευαστικό τώρα όπως λέτε και εσείς πως να το αποδείξω, έλα ντε???? :a37: :a37: :a37

Βρες ένα άλλο μοτέρ και πρόσεχε τη στάθμη λαδιού, από εδώ και πέρα.'
:nono: :nono: Η στάθμη του λαδιού όπως και όλα τα υπόλοιπα ήταν μια χαρά εκεί ειναι το τρελό!!!

εγω θα σου ελεγα να φτιαξεις το μηχανακι, κι αφου το φτιαξεις να το ξεφορτωθεις. Μάλλον κάτι τέτοιο θα γίνει!!!!!: :bawl: :bawl: :bawl:

harris_x
08/11/2011, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από VOSDOGIAN
Καλημέρα σε όλους, είμαι καινούργιο μέλος και χρειάζομαι την βοήθεια σας. Λοιπόν να τα πάρουμε από την αρχή πριν από ένα μηνά έγινα κάτοχος ενός KYMCO PEOPLE S 250 με 18500 χλμ του 8/2008 όλα τα σέρβις σε εξουσιοδοτημένο γραμμένα στο βιβλιαράκι του, από ιδιώτη , έκανε ελενγχο ο μηχανικός μου και φίλος ειναι άψογο με μοτέρ σκυλί μου είπε,το πήρα και εγώ για ένα μηνά όλα καλά, πριν μερικές μέρες γυρνώντας από θηβα προς Αθήνα με ταχύτητα 120-130 έκοψε βαλβιδα έφυγε η έδρα πάνω από την κεφαλή και κούρεψαν τα πάντα μέσα στο μοτέρ <<ζητώ συγνώμη αν δεν περιγράφω με ακρίβεια τη ακριβώς έχει γίνει μέσα στο μοτέρ δεν είμαι και πολύ σχετικός >> πήρε τα κατεστραμμένα εξαρτήματα ο μηχανικός μου και τα πήγε στα κεντρικά της KYMCO η απάντηση τους ειναι οτι ειναι κάτι απίθανο δεν έχει ξανασυμβεί δεν απέκλεισαν το κατασκευαστικό λάθος αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι είσαι εκτός εγγύησης!!!!!!!
Χρειάζομαι τα φώτα σας έχετε ακούσει κάτι τέτοιο?? Μπορώ με κάποιο τρόπο να διεκδικήσω απο την εταιρία να το φτιάξει και αν ναι πως?
Να μιλήσεις με την εισαγωγική εταιρία της κιμκο, χωρίς φωνές κλπ, και να ζητήσεις αρχικά κάλυψη σε εγγύηση* από το εργοστάσιο (να επικοινωνήσουν μαζί τους) και αν δεν καταφέρεις κάτι, να ζητήσεις έκπτωση στα ανταλλακτικά και την εργασία, σίγουρα έχουν μεγάλο περιθώριο κέρδους .

Λύσεις που θα σε ελαφρύνουν σίγουρα υπάρχουν πολλές, αρκεί να απευθυνθείς στον εισαγωγέα και όχι σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία κλπ.

Πολύ καλό χαρτί είναι το σφραγισμένο βιβλίο σέρβις :winka:



* ίσως να έχουν περιθώριο για good will ή extended warranty σε περίπτωση που υπάρχουν αντίστοιχες αναφορές για το συγκεκριμένο πρόβλημα


Καλά ξεμπερδέματα :wave2:

fantacid
08/11/2011, 22:13
σου ειπαν τπτ για κομμένη βαλβιδα?

VOSDOGIAN
09/11/2011, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
σου ειπαν τπτ για κομμένη βαλβιδα?
Ναι μου είπαν ότι έκοψε βαλβίδα και ότι έφυγε η έδρα πάνω από την κεφαλή αλλά δεν μπορούν να ξέρουν τι έγινε πρώτα...

fantacid
09/11/2011, 13:06
95% η κομμενη βαλβιδα.

εχεις φωτο απο τη κεφαλη?