PDA

View Full Version : Σβήσιμο κινητήρα - κόβει ρεύμα - ξέρω γω ? KLX250 D-Tracker



Lamnian
08/11/2011, 14:20
To D-Tracker είναι μοντέλο του 2000 με 55000 χλμ και καίει λάδι όχι πολύ , λίγο παραπάνω απ΄το κανονικό , φαντάζομαι με ελατήρια να είμαι εντάξει .

Το κουλό που συμβαίνει αυτό το καιρό είναι το πρωί που είναι κρύα η μηχανή και αφού βάζεις πρώτη και πας να ανέβεις την ανηφόρα του γκαράζ ...τσουπ σβήνουν τα πάντα .. συμπλέκτης γκάζι τσουπ πέρνει μπροστά , αφήνεις συμπλέκτη ανεβαίνει 1 μέτρο ακόμα .. σβήνουν πάλι τα πάντα ...

Οταν ανέβω τελικά και ζεσταθεί αρκετά , δεν το κάνει ..
Ελεγξα το καλώδιο στο σταντ σταντ είναι εντάξει , ένα καλώδιο που πηγαίνει σε μια βαλβίδα στο κάρτερ που αφορά την νεκρά , δεν έκανε τόσο καλή επαφή , έσφηξα την κλέμα τι διάολο είναι οπότε οκ ... αυτό συνεχίζει όμως ..ακάθεκτο ..

Από την μια είναι σαν να σβήνει λόγω ηλεκτρικών από την άλλη υπάρχει πιθανότητα λόγω ελατηρίων να μην κάνει καλή καυση (συμπίεση) όταν είναι κρύο και μετά να στρώνει λόγω διαστολής ? Μαλακία λέω ? Δεν ξέρω πως θα μπορούσε να συμπεριφερθεί ..

Αυτό που παρατήρησα σήμερα είναι το εξής .. έχω νεκρά , σταντ επάνω , πέρνει μπρος και το γέρνω αριστερά και σβήνει η νεκρά και ξανανάβει σαν να χει πρόβλημα η βαλβίδα στο κάρτερ .. πως γίνεται αυτό μόνο με την κλιση ?... τι κάνει αυτή η βαλβίδα ? μήπως φταίει αυτή ? θα μπορούσε να λειτουργεί σωστά με ζεστό κινητήρα ?

Αυτά ..κάθε βοήθεια - ιδέα δεκτή ..

Η μηχανή έχει λάδια :D

Lamnian
08/11/2011, 14:25
..αυτό είναι ..


239543

OldMan
08/11/2011, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lamnian
..αυτό είναι ..
Εξουσιοδοτημένο είναι το συνεργείο πίσω ..?? :winka:

vaska
08/11/2011, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εξουσιοδοτημένο είναι το συνεργείο πίσω ..?? :winka:


:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl:

notakos600
08/11/2011, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εξουσιοδοτημένο είναι το συνεργείο πίσω ..?? :winka:


:evil: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Lamnian
09/11/2011, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εξουσιοδοτημένο είναι το συνεργείο πίσω ..?? :winka:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :beer:

Lamnian
09/11/2011, 14:25
Γνωρίζει κανείς την ύπαρξη της βαλβίδας της νεκράς στο κάρτερ και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει σε περίπτωση που χαλάσει ?

Gms
09/11/2011, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lamnian
Γνωρίζει κανείς την ύπαρξη της βαλβίδας της νεκράς στο κάρτερ και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει σε περίπτωση που χαλάσει ?

απο οσο ξερω δεν θα αναβε απλα το λαμπακη της νεκρας.βεβαια αφου εχει και ασφαλεια στο σταντ το επομενο προβλημα θα ηταν οτι απλα δεν θα επερνε μπροστα με το σταντ κατεβασμενο.τωρα αν συνδιασεις την βαλβη και των 2 διακοπτων εχεις πολυ πιθανα το προβλημα που αντημετοπιζεις.το οτι οταν ζεσταθει ομως δεν το κανει δειχνει καποιο προβλημα που σχεδον 80% δεν προερχεται απο τα ρευματα. :wave2:

Πολυμήχανος
09/11/2011, 15:24
Για να πάρεις σαφείς απαντήσεις, πρέπει να ορίσεις σαφείς καταστάσεις.

Προσδιόρισε τι σημαίνει αυτό το ''τσουπ, σβήνουν τα πάντα''.

Απλά σταματάει το μοτέρ αλλά όλα τα άλλα εντάξει;

Σβήνουν ΚΑΙ φώτα, ηλεκτρικά, ενδείξεις;

Σαν να έκλεισες διακόπτη και να πήρες και το κλειδί;

Τι ακριβώς;


Αρχικά δημιουργήθηκε από Lamnian
Γνωρίζει κανείς την ύπαρξη της βαλβίδας της νεκράς στο κάρτερ και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει σε περίπτωση που χαλάσει ?

Την γνωρίζουμε: την ανέφερες εσύ ο ίδιος.

Αν βγει το φισάκι, ή δεν πατάει καλά, το πολύ-πολύ να μην ανάβει το λαμπάκι νεκράς στα όργανα ΚΑΙ δεν παίρνει μπροστά αν δεν κρατάς πατημένο τον συμπλέκτη. Αν χαλάσει η ίδια η βαλβίδα ή θα μένει μόνιμα σε επαφή (οπότε θα ανάβει μόνιμα το λαμπάκι νεκράς) ή δεν θα ανάβει ποτέ (βλέπε βγαλμένο φισάκι) ή θα ανάβει-σβήνει όποτε γουστάρει ασχέτως αν όντως έχεις νεκρά ή όχι.

"Οπως σου έγραψε και ο αποπάνω, αν έχεις χαλασμένη βαλβίδα νεκράς και ταυτόχρονα χαλασμένη επαφή σταντ, τότε υπο συνδυασμούς, μπορεί να σου σβήνει η μοτό (δλδ να νομίζει ότι έχει ταχύτητα και σταντ κάτω, και δίκαια για λόγους ασφαλείας να σβήνει)

Lamnian
09/11/2011, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Για να πάρεις σαφείς απαντήσεις, πρέπει να ορίσεις σαφείς καταστάσεις.

Προσδιόρισε τι σημαίνει αυτό το ''τσουπ, σβήνουν τα πάντα''.

Απλά σταματάει το μοτέρ αλλά όλα τα άλλα εντάξει;

Σβήνουν ΚΑΙ φώτα, ηλεκτρικά, ενδείξεις;

Σαν να έκλεισες διακόπτη και να πήρες και το κλειδί;

Τι ακριβώς;



Σαν να κλείνεις τον διακόπτη για μισό δευτερόλεπτο και να τον ξανανοίγεις καπάκι.
Θα στήσω κάποιον απέναντι να βλέπει τα φώτα την στιγμή που σβήνει .. :D

Αν αποκλέισουμε το σταντ (το έχω απενεργοποιήσει) , μπορεί η βαλβίδα μόνη της εαν έχει πρόβλημα να κόβει ρεύμα ? και μάλιστα όταν έχει 1η το κιβώτιο ? ..

toyar
09/11/2011, 16:31
τσεκαρε την πλεξουδα του διακοπτη ειδικά εκει που περναει απο τον λαιμο

Πολυμήχανος
09/11/2011, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lamnian
Σαν να κλείνεις τον διακόπτη για μισό δευτερόλεπτο και να τον ξανανοίγεις καπάκι.
Θα στήσω κάποιον απέναντι να βλέπει τα φώτα την στιγμή που σβήνει .. :D

Αν αποκλέισουμε το σταντ (το έχω απενεργοποιήσει) , μπορεί η βαλβίδα μόνη της εαν έχει πρόβλημα να κόβει ρεύμα ? και μάλιστα όταν έχει 1η το κιβώτιο ? ..

Τον διακόπτη του κλειδιού εννοείς, έτσι; Οπότε σβήνουν ΟΛΑ. Η μοτοσυκλέτα μια μισό δευτερόλεπτο ΝΕΚΡΩΝΕΤΑΙ πλήρως.

Όλα τα συμπτώματα που αναφέρεις πλην ενός, δείχνουν κάτι του στυλ, ξεβιδωμένος πόλος μπαταρίας, κάποια σύνδεση κάποιου κρίσμου φις χάσκει, πιθανόν πλεξούδα κάπου φθαρμένη (συνήθως εκεί που τρίβεται-τσακίζει δλδ στο λαιμό ή όπου ακουμπάει σε ντίζες) ή μπορεί και η κλειδαριά η ίδια να έχει χαλάσει και δεν πατάει καλά.

Τσέκαρε όλα τα παραπάνω.

Το μόνο σύμπτωμα που δεν ταιριάζει με τα παραπάνω, είναι ότι σταματάει να στα κάνει αυτά όταν ζεσταθεί.

Που μας δίνει διάφορες πιο περίεργες εξηγήσεις, π.χ. μερικώς χαλασμένη μπαταρία (η οποία που και που βραχυκυκλώνει όταν είναι κρύα) ή βλάβη στην ανόρθωση (ομοίως).

Ψάξε τα απλά πρώτα και βλέπουμε.

Lamnian
10/11/2011, 09:25
Νεότερα ..

Τελικά είναι 2 διαφορετικά θέματα .

Το λαμπάκι της νεκράς αναβοσβήνει από προβληματική ηλεκτρική επαφή κοντά στο τιμόνι η οποία δεν έχει καμία σχέση απότι φαινεται με το σβήσιμο του κινητήρα .

Σήμερα λοιπόν παρατήρησα οτι ρευματα έχει κανονικά η μηχανή όταν πάει να κάνει το κόμπιασμα και παέι να σβήσει και ξαναπέρνει αμέσως . Εχει ηλεκτρονικό κοντέρ και παρακολουθώντας το , είδα ότι λειτουργούσε κανονικότατα .
Μετα από 5 λεπτά λειτουργίας (όταν ζεσταθεί) , δεν το κάνει .
Επίσης δεν έχω παρατηρήσει ούτε πτώση στην απόδοση , ούτε κάποιο περίεργο θόρυβο από κινητήρα.

Να αλλάξω κανά μπουζί ? Μπορεί να φταίνε φθαρμενα ελατήρια πιστονιού ?

Bowleno
10/11/2011, 10:35
Να μην ανεβαίνεις ανηφόρες μέχρι να ζεσταθεί :D

Πολυμήχανος
10/11/2011, 11:51
Με τα νεώτερα δεδομένα (που ακυρώνουν τελείως τα προηγούμενα) ΔΕΝ φαίνεται για ηλεκτρικό θέμα.

Θέμα Καρμπ φαίνεται. Το ξεκινάς με τσοκ; Χωρίς;

Υποψιάζομαι βούλωμα σε κάποια γραμμή βενζίνης του τσοκ, μέσα στο Καρμπ ή στραβωμένο φλοτέρ που μειώνει την στάθμη ή κάτι τέτοιο.

Φθαρμένα ελατήρια επιδεινώνουν την κατάσταση αλλά όχι και να την δημιουργούν σαν κύριο αίτιο.

Βγάλε μπουζί και δες κατάσταση, μην είναι πολύ μαύρο (πολύ πλούσιο μίγμα) ή βρεγμένο (υπερβολικά πολύ πλούσιο μίγμα). Αν είναι δυνατόν, βγάλτο αμέσως μετά που σου έσβησε, και πες μας.

Lamnian
10/11/2011, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Με τα νεώτερα δεδομένα (που ακυρώνουν τελείως τα προηγούμενα) ΔΕΝ φαίνεται για ηλεκτρικό θέμα.

Θέμα Καρμπ φαίνεται. Το ξεκινάς με τσοκ; Χωρίς;

Υποψιάζομαι βούλωμα σε κάποια γραμμή βενζίνης του τσοκ, μέσα στο Καρμπ ή στραβωμένο φλοτέρ που μειώνει την στάθμη ή κάτι τέτοιο.

Φθαρμένα ελατήρια επιδεινώνουν την κατάσταση αλλά όχι και να την δημιουργούν σαν κύριο αίτιο.

Βγάλε μπουζί και δες κατάσταση, μην είναι πολύ μαύρο (πολύ πλούσιο μίγμα) ή βρεγμένο (υπερβολικά πολύ πλούσιο μίγμα). Αν είναι δυνατόν, βγάλτο αμέσως μετά που σου έσβησε, και πες μας.

Ξεκινάει με τσοκ για 1-2 λεπτά και μετά κρατάει ρελαντί κανονικά . Η μηχανή δεν παρουσιάζει ούτε μπουκώματα , ούτε περίεργα συμπτώματα όσο είναι ζεστή . Θα τσεκάρω και το λαστιχένιο κολάρο στο κάρμπ μην έχει κανά σκίσιμο αλλά και πάλι περίεργο να το κάνει μόνο όσο είναι κρύο ...
Θα δω και το μπουζί ..
Μου φαίνεται περίεργο να ναι από καρμπ ..

Gms
10/11/2011, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lamnian
Ξεκινάει με τσοκ για 1-2 λεπτά και μετά κρατάει ρελαντί κανονικά . Η μηχανή δεν παρουσιάζει ούτε μπουκώματα , ούτε περίεργα συμπτώματα όσο είναι ζεστή . Θα τσεκάρω και το λαστιχένιο κολάρο στο κάρμπ μην έχει κανά σκίσιμο αλλά και πάλι περίεργο να το κάνει μόνο όσο είναι κρύο ...
Θα δω και το μπουζί ..
Μου φαίνεται περίεργο να ναι από καρμπ ..


αν ηταν ελατηρια θα ειχες ακριβως το αντιθετο προβλημα δεν θα δουλεβε σωστα οταν ζεστενοταν

notakos600
10/11/2011, 13:15
Μήπως να το ζέσταινες λίγο περισσότερο πριν ξεκινήσεις, πατώντας και τη μανέτα του συμπλέκτη για να ξεκολλήσουν οι δίσκοι;
Λέω εγώ τώρα...

Lamnian
10/11/2011, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Μήπως να το ζέσταινες λίγο περισσότερο πριν ξεκινήσεις, πατώντας και τη μανέτα του συμπλέκτη για να ξεκολλήσουν οι δίσκοι;
Λέω εγώ τώρα...

Θες να πεις ότι την διακοπή την προκαλούν φθαρμένοι δίσκοι συμπλέκτη ?
Σχεδόν σβήνει όμως .. και η ανηφόρα είναι μια ράμπα γκαραζ 4 μέτρων και το έχω ζεστάνει 2-3 λεπτά .. λες ?..

notakos600
10/11/2011, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lamnian
Θες να πεις ότι την διακοπή την προκαλούν φθαρμένοι δίσκοι συμπλέκτη ?
Σχεδόν σβήνει όμως .. και η ανηφόρα είναι μια ράμπα γκαραζ 4 μέτρων και το έχω ζεστάνει 2-3 λεπτά .. λες ?..


Δεν εννοούσα φθαρμένους δίσκους γιατί τότε θα πατίναρε.
Απλά ζέστανέ το λίγο περισσότερο και δούλεψε λίγο τη μανέτα του συμπλέκτη στο μεταξύ.
Είμαι σίγουρος πως το μηχανάκι δεν έχει τίποτα. ;)

Lamnian
10/11/2011, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Δεν εννοούσα φθαρμένους δίσκους γιατί τότε θα πατίναρε.
Απλά ζέστανέ το λίγο περισσότερο και δούλεψε λίγο τη μανέτα του συμπλέκτη στο μεταξύ.
Είμαι σίγουρος πως το μηχανάκι δεν έχει τίποτα. ;)

Τη μηχανή την έχω 6 χρόνια και είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό . Φοβάμαι για μεγαλύτερη ζημιά και γιαυτό πόσταρα . Επίσης η διαδρομή που κάνει ο συμπλέκτης είναι πολύ μικρή και αποσυμπλέκει πολύ γρήγορα αν αυτό θα μπορούσε να προκαλέσει κάτι ..
Λάδια βάζω Torco 10-40 εδώ και κανά 6 μηνο .. και συμπληρώνω 500 μλ ανά 1500 με 2000 χμλ περίπου ..

Lamnian
10/11/2011, 13:37
Αυριο πρωί θα κάνω το εξής δοκιμαστικό

Θα μαζέψω τον συμπλέκτη να έχει μέγιστη αποσύμπλεξη , θα ζεστάνω 2-3 λεπτά όπως πάντα και όπως είναι στο ρελαντί θα συμπλέ-αποσυμπλέξω λίγο και θα δείξει ..

Lamnian
24/11/2011, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lamnian
Αυριο πρωί θα κάνω το εξής δοκιμαστικό

Θα μαζέψω τον συμπλέκτη να έχει μέγιστη αποσύμπλεξη , θα ζεστάνω 2-3 λεπτά όπως πάντα και όπως είναι στο ρελαντί θα συμπλέ-αποσυμπλέξω λίγο και θα δείξει ..

OK , τις 3 τελευταίες φορές που το πήρα μια χαρά παίζει έτσι ! Αρα παίζουν ρόλο και τα λάδια ..αφού το "πρόβλημα" μάλλον εντοπίζεται στους δίσκους - καμπάνα .
Εαν άλλαζα , από 10 - 40 τώρα και έβαζα 20 - 50 (μιας και τσιμπάει και λίγο παραπάνω λαδάκι) θα διορθωνόταν μέχρι κάποιο βαθμό ?..

notakos600
24/11/2011, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lamnian
OK , τις 3 τελευταίες φορές που το πήρα μια χαρά παίζει έτσι ! Αρα παίζουν ρόλο και τα λάδια ..αφού το "πρόβλημα" μάλλον εντοπίζεται στους δίσκους - καμπάνα .
Εαν άλλαζα , από 10 - 40 τώρα και έβαζα 20 - 50 (μιας και τσιμπάει και λίγο παραπάνω λαδάκι) θα διορθωνόταν μέχρι κάποιο βαθμό ?..

Επιμένω στο ζέσταμα του μοτέρ, υγρόψυκτο είναι.
Λάδια στο ΧΤ 600 εγώ βάζω 15-50W, αν και δεν πιστεύω πως φταίει αυτό, συμπτώματα κρύου μοτέρ είναι αυτά που αναφέρεις πάντως.
Τα δισκάκια, αν η ντίζα είναι σωστά ρεγουλαρισμένη, δεν κοστίζουν πολύ.