PDA

View Full Version : CBF-250 vs Varadero-125



oulas
03/09/2005, 02:17
Αντιγραφω απο τον Ιππεα: (Επειδη ειναι μεγαλη συζητηση ανοιξα αλλο thread)


Θα μπορούσατε να κάνετε μία σύντομη σύγκριση μεταξύ των CBF250 και του Honda Varadero XLV 125

oulas
03/09/2005, 02:19
Καταρχην ας αρχισουμε με αυτο, και αυριο περισσοτερα μιας και ειναι αργα πολυ! χεχεχε.. Τωρα που λειπει ο McGyver θα το θαψω...:lol:


23019

ΙΠΠΕΑΣ
03/09/2005, 03:14
Ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα παρακάτω σημεία στη συγκεκριμένη σύγκριση.

- Σε τι είδους διαδρομές θα χρησιμοποιούσατε το ένα και το άλλο.

- Ποιό είναι πιο αξιόπιστο

- Σε τι υπερέχει (γενικότερα) το ένα και σε τι το άλλο

- Κόστος συντήρησης

- ευελιξία στη πόλη.

- Μανούβρες ανάμεσα από αυτοκίνητα.

- Κατανάλωση.

Ακούω γνώμες ... :ninja:

ea6gka
03/09/2005, 04:22
παιδια ελεος , το βαραδερνο ειναι ελεεινο

Athens2004
03/09/2005, 04:24
ε όχι και ελεινό , 10 άλογα .... 150 kg είναι , , , ουτε η f1 δεν εχει τετοια αναλογια .

ea6gka
03/09/2005, 04:25
αυτη θα επρεπε να ειναι η μηχανη στη ταινια "FLINTSTONES":lol:

javaneze
03/09/2005, 04:39
Η μεγαλη πατατα του CBF 250 ειναι το πισω ταμπουρο .. ακομα απορω πως το αφησε η Honda ετσι να κυκλοφορησει ... ενω το ομοιογενες 125αρι CBR εχει Δ/Δ ...
Το βαραντερο ειναι πολυ ομορφο εμφανισιακα ... πολυ θα ηθελα να το οδηγησω να δω συμπεριφορα...
Παντως δεν ξερω αν ειναι ακομα "κλειστο" του Μακγκαηβερ λογω λιγων χλμ, αλλα φαινεται ψιλο-ψοφιο ...:(

Καλα ειναι δυνατον να εχουν μονο 5 αλογα διαφορα ρε μαγκες, στα διπλασια κυβικα?

Innersense
03/09/2005, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Καλα ειναι δυνατον να εχουν μονο 5 αλογα διαφορα ρε μαγκες, στα διπλασια κυβικα?

Ναι γινεται... προσεξε σε τι στροφες τα βγαζει το ενα και σε τι στροφες το αλλο... το κακομοιρο το Varadero σκζεται....

και η ροπη του cbf διπλασια απο πολυ χαμηλα...

νομιζω οτι θα αξιζε συγκριση και με το cbr που ειναι ακομα 1000 ευρο φθηνοτερο προσφερωντας ενα διαφορετικο στησιμο

τωρα για τα πραγματα που λειπουν απο το cbf μην τα αναλυουμε γιατι οτιδηποτε να αλλαζε θα αυξανε το κοστος

αντιθετα το Varadero ενα πραγμα ηθελε μονο: μοτερ 250, οχι με την λογικη ων περισοτερων αλογων, αλλα για να γινει πιο ροπατο (νομιζω οτι ακομα και με το αλλογα/ροπη του cbf να εβγαινε θα ηταν αστερι - τροπος του λεγην γιατι η διαφορα θα ηταν ακομη μεγαλητερη αφου το μοτερ ειναι σαφως ανωτερο + υδροψηκτο) και εκει ομως θα αρχιζε η γκρινια γιατι θα ανεβαινε πολυ η τιμη

α, προσθεστε στο συγκριτικο και το xt125 στην motard εκδοση και εχετε ενα πληρες συγκρητικο για το πρωτα μηχανακι που μπορει να αγορασει ενας νεος οδηγος αν σκεφτετε να ξεκινησει με καινουργιο και οχι να μπλεξει με μεταχειρισμενα

oulas
03/09/2005, 10:58
αντιθετα το Varadero ενα πραγμα ηθελε μονο: μοτερ 250, οχι με την λογικη ων περισοτερων αλογων, αλλα για να γινει πιο ροπατο (νομιζω οτι ακομα και με το αλλογα/ροπη του cbf να εβγαινε θα ηταν αστερι - τροπος του λεγην γιατι η διαφορα θα ηταν ακομη μεγαλητερη αφου το μοτερ ειναι σαφως ανωτερο + υδροψηκτο) και εκει ομως θα αρχιζε η γκρινια γιατι θα ανεβαινε πολυ η τιμη

Λοιπον παιδια αυτο ειναι ολο το ζουμι της υποθεσης και τπτ αλλο!
Οπως ειχα πει και στον McGyver, κατοχο veradero 125XL, το μηχανακι ειναι πολυ βαρυ, 150 κιλα για να βγαινει, 125cc, με 15 αλογα και 1.1 ροπη. Τα παπακια παιδια, μαμα εχουν ροπη περιπου στα 0.8 - 1. και ειναι 100 κιλα max!

To CBF, δεν βγαζει πολλα αλογα για 250cc, αλλα για εναν νεο οδηγο εχει μια καλουτσικη ροπη, 2.2 που δεν θα τον απογοητευση.


Επισης το αρνητικο για το veradare ειναι οτι δινεις 5000 ευρο, και απο επιδοσης, οσο αναφορα αλογα/κιλο, ειναι οτι χειροτερο εχω δει ποτε μου:o


Αφου αναλυσαμε αυτον τον τομεα, ολα τα υπολοιπα ειναι διαφορετικα στα διο μηχανακι, και τα δυο με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, και ειναι στην κριση του καθε καταναλωτη τι του ταιριαζει περισσοτερο. (Θα αναλυσω περισσοτερο αργοτερα γιατι τωρα φευγω σε πελατη)

Τελος το CBF εχει κηνητηρα παλαιοτερη τεχνολογιας, απο οτι το το Veradero.

ΙΠΠΕΑΣ
03/09/2005, 12:53
Σαν δικίλυνδρο, το varadero δεν είναι πιο αξιόπιστο αν το πιέσεις σε ταξίδι ; Επίσης θα πρέπει λογικά να έχει και λιγότερους κραδασμούς :rolleyes: .


Υ.Γ. Καταραμένες εταιρίες :sad: , βγάλτε ένα 400άρι naked επιτέλους :confused: :confused: :(

Rezeguet
03/09/2005, 12:54
παντως απορω γιατι η χοντα δεν εβαλε και στο cbr125 τον υπεροχο V2 υδροψυκτο του Vara.... Καλος κινητηρας σε λαθος μηχανακι ομως.

Αλλα μην ξεχναμε 2 παραγοντες ακομα.
1) με τα λεφτα του βαρκαντερο 125 παιρνεις ενα σουντζουκακι 500αρι GS,
2) με τα ιδια λεφτα παιρνεις και ενα hyosung comet V2 250κε με 30 ιππους... Κορεατικο μεν, πιο δυνατο και V2 δε.

Xlitos
03/09/2005, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas


Επισης το αρνητικο για το veradare ειναι οτι δινεις 5000 ευρο, και απο επιδοσης, οσο αναφορα αλογα/κιλο, ειναι οτι χειροτερο εχω δει ποτε μου:o


Αφου αναλυσαμε αυτον τον τομεα, ολα τα υπολοιπα ειναι διαφορετικα στα διο μηχανακι, και τα δυο με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, και ειναι στην κριση του καθε καταναλωτη τι του ταιριαζει περισσοτερο.


Συμφωνώ με τις επιδόσεις σε σχέση με την τιμή,είναι απαράδεκτο.Αυτό που κατάλαβα εγώ στα 2 χρόνια που είμουν κάτοχος είναι ότι η τιμή του οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην ποιότητα κατασκευής η οποία απλά δεν συγκρίνεται όχι με τρανσαλπ,ούτε με βαραντέρο 1000.Γεγονός επίσης ότι όλοι μα όλοι που δεν ασχολούνται με μοτο και δεν κρίνουν από τις επιδόσεις μάζευαν τα σάλια τους κάθε φορά που το έβλεπαν...συγγενείς,φίλοι,άγνωστοι όλοι ρε φούστη!Και όσους πήγα βόλτα αντι να πουν ''καλά δεν παει πιο γρήγορα;Μας περνάνε τα παπιά!'' όλοι λέγανε''ρε συ τι άνετο που είναι,μια χαρά παει,γαμώ θα πάρω κι εγώ κτλκτλ'' :bigcry:
Ε σ'αυτούς μάλλον στοχεύει η Χόντα και για τόσο κράξιμο που της ρίχνουμε έχει πουλήσει αρκετά βαραντερίδια.
Πάντως για πρώτο μηχανάκι ήταν τ-έ-λ-ε-ι-ο,οι επιδόσεις με απασχόλησαν μετά τον πρώτο χρόνο κατα τ'άλλα απλά κορυφαίο σε όλους τους τομείς. :beer:


23034

oulas
03/09/2005, 17:15
Σαν δικίλυνδρο, το varadero δεν είναι πιο αξιόπιστο αν το πιέσεις σε ταξίδι ; Επίσης θα πρέπει λογικά να έχει και λιγότερους κραδασμούς

Τι να πιεσεις σε ταξιδι; Ο McGyver κατοχος, ειπε οτι παει σπασμενο με 95 χλμ σε ευθεια. Ειναι ταχητητα αυτη να πας ταξιδι, και να μην μπορεις να προσπερασεις ουτε λεοφωρειο;

Το CBF εχει τελικη σε ευθεια, 135 περιπου. Πας πχ ηρεμα με 100 και 6000 στροφες, ενω εχει στις 10.000 κοφτες. Εγω εχω κανει 3 ταξιδια Ζακυνθο Αθηνα 300χλμ Διαδρομη, χωρις ανεφοδιασμο, με 110 -120 χλω ανετα, με μια σταση 20 αλεπτη. Εχει μεγαλη και ανετη σελα, ωραιας αναρτησης, πολυ σταθερο στο δρομο, πολυ καλο για μενα για πρωτο μηχανακι που κανει τα παντα.

Το Veradero δεν το εχω οδηγησει, αλλα πρεπει να εχει πιο ανετη σελα λογικα, και σιγουρα λιγοτερους κραδασμους. Στο Cbf αν εχεις βαλει λαθος σχεση, και κατω απο 3000 στροφες σκορτσαρει ασχημα. Επισης εχει χειροκινητο τσοκ, αργει να ζεσταθει λιγακι... πιο παλαιος κινητηρας δηλάδη!


Επισης μειον το ταμπουρο στο cbf, αν και κανει καλα την δουλεια του!

oulas
03/09/2005, 17:21
1) με τα λεφτα του βαρκαντερο 125 παιρνεις ενα σουντζουκακι 500αρι GS

Και ομως ετσι ειναι! Πολυ ακριβο για αυτα που προσφερει το veraderaki.

Για μενα αν το μηχανακι αυτο εβγαινε ακριβως ολοδιο, απο 250 κυβικα και πανω, θα ηταν best seller στις μικρες κατηγοριες,

oulas
03/09/2005, 17:34
- Κόστος συντήρησης


Κατανάλωση.

Εκανα χθες 1 σερβις μεγαλο στα 5000, και αλλαξα μονο λαδια και φιλτρο λαδιο. Τα τακακια και το ταμπουρο τελειως αφαγωτα. Δεν εχει παθει καμια φθορα. Κοστος 28 ευρο. Τπτ Δηλαδη


Εχοντας λαβει υποψιν τις απαντησεις ολωτ των παιδιων με cbf, κανει καπου 330 χλμ με 16 lt ρεζερβουαρ.


23057

oulas
03/09/2005, 17:38
Επισηναπτω φωτο με τα πανεμορφα οργανα του CBF250.

Αναλογικο, Στροφομετρο και Ταχημετρο. Φηφιακες ενδειξεις, για ωρα, χιλιομετρα, μερικος χιλιομετριτης ο οποιος μηδενιζετε απο το κουμπι reset. Ψηφιακη ενδειξει βενζινας.


23058

oulas
03/09/2005, 17:48
Το πανεμορφο μονοκυλινδρο αεροψηκτο μοτερ του.

Μειον το οτι δεν μπαινει ευκολα η νεκρα ταχητητα. Το εχουν ολα τα παιδιa με το CBF250. Εχω ακουσει ετσι κανουν λιγο πολυ ολα τα μονοκυλινδρα. :confused:


23059

ΙΠΠΕΑΣ
03/09/2005, 18:14
Και εγώ για τέτοια ταξιδάκια το θέλω, όχι για να πηγαίνω κάθε εβδομάδα. Δύο φορές το χρόνο. Από την άλλη όμως θέλω να είναι συμαζεμένο γιατί κινούμαι στην Αθήνα και δεν θέλω κανένα θηρίο :p . Η καλύτερη λύση ήταν κανένα Superfour 400 η CB-1 αλλά μεταχειρισμένο δεν παίρνω. Αυτό όμως που διάβασα ότι και καλά το var δεν πάει πάνω από 95 με κούφανε :confused: :confused: Ένα innnova να πάρεις τα 100 τα έχει για τη πλάκα του.

Αυτό που λένε ότι τα 2κίλυνδρα είναι πιο αξιόπιστα από τα μονοκίλυνδρα στα ίδια περίπου κυβικά, ισχύει ;

Επίσης να αναφέρω από την εμπειρία που είχα για ένα χρόνο με NX 250dominator. Το πρόβλημα για να βάλεις νεκρά λύνεται εαν στο φανάρι που σταματήσεις αφήσεις λίγο το συμπλέκτη, σαν να θέλεις να ξεκινήσεις και μετά ξαναπομόνωσε και βάλε νεκρά. Αν εξασκηθείς θα το κάνεις πολύ γρήγορα. Ελπίζω μόνο να μην επηρρεάζει κάποιο τμήμα της μηχανής αυτό που εγώ έκανα(καμπάνα συμπλέκτη κτλ...)

oulas
03/09/2005, 18:34
Κοιτα, ενα παπακι εχει πλατος απο 64 - 70 cm.
To CBF250 exei 74cm
Τo Veraderaki, ειναι 85 cm πλατος. Σκεψου ενα DL V strom 650cc, εχει, 84 cm ποντους!

Σπεπσου τα νουμερα και αποφασησε εσυ με μιο περνας καλυτερα μεσα απο τα αμαξια. Φυσικα το Yamaha Crypto R, με 64 cm πλατος ειναι ο απολυτος θεος για την τρελη την κινηση της Αθηνας

oulas
03/09/2005, 18:40
Αν εξασκηθείς θα το κάνεις πολύ γρήγορα. Ελπίζω μόνο να μην επηρρεάζει κάποιο τμήμα της μηχανής αυτό που εγώ έκανα(καμπάνα συμπλέκτη κτλ...)

Το ιδιο κανω κανω και εγω. Εχω κανει 5000 χλμ, και ακομα εξασκηση κανω... Ειναι λιγο δυσκολη η νεκρα του!

ΙΠΠΕΑΣ
03/09/2005, 18:46
Γενικά πρέπει οι αλλαγές να γίνονται χωρίς να βιάζεσαι. Εκεί είναι που υπερτερούν τα παπιά(στην Αθήνα). Την πατάς όπως να ναι και δεν σε νοιάζει για τίποτα. Δεν χρειάζεται να πολυσκεφτείς τι βρίσκεται μπροστά σου και αν προλαβαίνεις να αλλάξεις.

Πάντως αν η τελική του var δεν ξεπερνά τα 100, δεν αξίζει να το αγοράσεις για τόσα χρήματα.

oulas
03/09/2005, 18:51
Ασε που θα σε περνενανε και τα παπακια ακομα...:(

Αν εξερεσεις τον πολυ φτοχω κινητηρα του σε επιδοσεις, κατα τα αλλα το μηχανακι ειναι souper!

ΙΠΠΕΑΣ
03/09/2005, 18:58
Και κάτι άλλο, όταν λέτε ότι ο κινητήρα του CBF είναι παλαιότερος, τι εννοείτε ; Υπήρχε σε παλαιότερο μοντέλο CB250; Αν θυμάμαι καλά εκείνος ήταν μεν αερόψυκτος αλλά δικίλυνδρος

oulas
03/09/2005, 19:05
Σωστα. Το Παλαιο Cb ηταν δικυλινδρο. Δεν θυμαμαι αν ηταν σε καποιο αλλο μοντελο ο κηνητηρας, (τα συνηθυζει βεβαια αυτα η Honda) Βασικα εννοω οτι ειναι παλαιος σε τεχνολογια κατασκευης!


23063

oulas
03/09/2005, 19:07
Να και μια φωρο απο Veradero XL 125. Θαυμαστε.


23064

ΙΠΠΕΑΣ
03/09/2005, 19:39
Εκτός και αν είναι ο ίδιος κινητήρας του CBF με αυτόν που είχα εγώ στο NX 250. Γιατί εξωτερικά είναι αλήθεια ότι μοιάζουν. Η κύρια διαφορά τους μάλλον είναι ότι τα NX & AX ήταν υδρόψυκτα με κανονικό ψηγειάκι(μισο).

Xlitos
03/09/2005, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ

Πάντως αν η τελική του var δεν ξεπερνά τα 100, δεν αξίζει να το αγοράσεις για τόσα χρήματα.

Βρε τα περνάει τα 100.Άμα δεν φυσάει πολύ θα δεις και 120+ πριν μπει ο κόφτης.
Εγώ στις Εθνικές ταξίδευα με 100-110χλμ/ώρα και 10.000-10.800στροφές ξεκούραστος γιατί έχει σελάρα και θέση οδήγησης ιδανική.
Το θέμα είναι ότι πολλές νταλίκες ταξιδεύουν με 100-120 και είναι γάμησέ τα να σε προσπερνάνε...γενικά η ενεργητική ασφάλεια όσον αφορά το γκάζι είναι μηδενική..πολύ επικίνδυνο.Απο φρένα πολύ ευχαριστημένος,εντάξει οι ταχύτητες δεν είναι δα και μεγάλες αλλά όσο να ναι είναι βαρύ,ο κινητήρας δεν κόβει καθόλου στο κλείσιμο του γκαζιού οπότε χρειάζεται καλά φρένα και τα έχει.
Αυτονομία το βαραντεράκι χτύπαγε 400-410 χιλιόμετρα στην πόλη,λιγότερα στην Εθνική γιατί ζορίζεται.
Εγώ πάντως φίλε αν μου έλεγες διάλεξε ανάμεσα στα δυο θα έπαιρνα CBF250 κι ας έχω μες την καρδιά μου το varaderaki.Το να ξεκινάς απο το φανάρι πρώτος και μετά απο λίγα μέτρα να σε περικυκλώνουν τ'αμάξια και να μην έχεις λίγο γκάζι να ξεφύγεις...να είσαι σε επαρχιακό,να βγαίνεις αντίθετο ρεύμα να προσπεράσεις ξαφνικά να φυσάει κόντρα άνεμος και να αναρωτιέσαι..''τώρα να επιμείνω μπας και τον περάσω ή να πατήσω φρένο και να μπω πάλι απο πίσω του;''...στην Εθνική με τις νταλίκες που είπα απο πάνω...Πολύ σημαντικά θέματα που το CBF τα καταφέρνει καλύτερα.

ΙΠΠΕΑΣ
03/09/2005, 20:28
Κατάλαβα. Πάντως είναι λίγο περίεργο που φτιάξανε τόσο καλή μηχανή συνολικα (varadero) και της βάλανε μικρό μοτέρ :look:

L.omerta
03/09/2005, 20:43
Αφού είναι χονδα τι καλύτερο περιμένατε?Παντως εγώ είμαι υπέρ των μεταχειρισμένων και τώρα ψάχνω μάλιστα..

ΙΠΠΕΑΣ
03/09/2005, 21:01
Κοιτάξτε εδώ εργαλείο που βγάζει η Honda στο αυστραλία. Είναι και αυτό στα 250 κυβικά. Κοιτάξτε κατασκευή, επιδόσεις και δείτε και ψυγείο που του βάλανε.

http://www.hondamotorcycles.com.au/motorcycle+range/road/entry/vtr250.htm

oulas
03/09/2005, 23:17
Γαματο ειναι. Ειδες ομως και τιμουλα;:wave2:

Innersense
04/09/2005, 00:06
Φίλε oulas τι ακριβώς να δεί ο ΙΠΠΕΑΣ στην τιμή; (εκτός του ότι είναι αυστραλιανά δολάρια δεν ξέρεις τι ακριβώς μπορεί να περιλαμβάνουν από φόρους)

Αν συγκρίνεις πάντως τα $12,990 inc. GST + ORC* που αναγράφονται για το XL650V Transalp 05 με τα 7940 Euro που ζητάει η αντιπροσωπεία εδώ και κάνεις τον σχετικό υπολογισμό (σύμφωνα με την τιμή καταλόγου που αναγράφεται για το VTR $7,990) θα πάρεις ως αποτέλεσμα ένα χρηματικό νούμερο* (*100 euro κάτω από την τιμή του Varadero) το οποίο είναι ικανό να σε κρατήσει για αρκετό καιρό ξάγρυπνο να σκέφτεσαι τι γκαντέμης που είσαι (και εσύ και όλοι μας) που ζεις στην Ελλάδα.

Όπως και να έχει, αυτό το αριστούργημα της Honda δεν εισάγεται επίσημα στην Ελλάδα γι’ αυτό και δεν αναφέρθηκε μέχρι τώρα στην συζήτηση.

oulas
04/09/2005, 00:19
Τοτε θα εκανα λαθος στον υπολογισμο!:wave2:

Rezeguet
04/09/2005, 00:53
V2 250αρι με χωροδικτυωμα και 32 ιππουλους, και ολα αυτα στην τιμη κατω απο αυτην του βαρκαντερου?? Τιναυτο ρε παιδια? Πλακα μας κανουνε? Και μαλιστα μονστεριζει λιγο η μου φαινεται? :hypnotize

Τεσπα, ας επιστρεψουμε στην πραγματικοτητα και ας κοιταξουμε αναλυτικα τα δυο μηχανακια, καταληγοντας στο προφανες συμπερασμα οτι το cbf250 γαμει και δερνει. Τελος

Alchimistis
04/09/2005, 01:25
Γιατι δεν το εισαγουμε εμεις γαμωτο...
Δηλαδη ποσα γιουργια εχει ρε παιδια??
Τελικα εχουμε βρει λόγο ύπαρξης του varaderiou???Εγω πιστευω οτι η honda το χαντάκωσε το μηχανάκι...με ενα 250 κινητήρα θα ήταν και γαμώ!

ΙΠΠΕΑΣ
04/09/2005, 18:40
Πάντως αυτό το VTR έχω τρόπο να το φέρω. Το αγοράζει και μου το στέλνει κάποιος συγγενής αλλά αν χρειαστώ ανταλλακτικό, βράσε όρυζα :confused:

Επίσης δεν ξέρω τι θα πληρώσω για να την εκτελωνήσω :confused: :confused:

oulas
04/09/2005, 19:57
Μην παρεις μηχανακι που δεν αντιπροσωπευετε στην Ελλαδα. Κατι θα γινει και δεν θα βρισκεις. Ασε που δεν θα πουλιεται!

McGyver
05/09/2005, 17:27
Καλησπέρα σε όλες και όλους σας...

Μόλις επέστρεψα από τριήμερο ταξίδι λόγω γάμου (όχι δικού μου!)...
Άντε και στα δικά μας οι λεύτεροι!

Επί του προκειμένου, η δίμηνη συμβίωσή μου με το Varaderάκι έχει να πει τα εξής:
1. Πολλά τα λεφτά για την αγορά. Μη νομίζετε πως είμαι κανένας λεφτάς, έχω σκοτώσει αυτοκίνητο για το μηχανάκι...
2. Από θέμα αξιοπιστίας, δε νομίζω πως τίθεται θέμα για ένα μοτέρ V2 με 62.5 κυβικά στον κύλινδρο!
3. Συγκριτικά με το CBF250, η σχέση απόδοσης τιμής είναι σαφέστατα υπέρ του CBF250. Δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανένας.
4. Από δύναμη, όπως έχω πει και αλλού στο Varaderάκι κερνάνε τσάι τα πάντα...
5. Από στήσιμο κλπ, βλ. μεγαλύτερα on-off...

Κατά συνέπεια, αν θέλει κάποιος την προσωπική μου γνώμη καλύτερα να πάρει ένα CBF250.

Τώρα θα ρωτήσετε γιατί επέλεξα εγώ το Varaderάκι...
Πολύ απλά, δε μου αρέσουν τα street, naked κλπ...
Είμαι, ή τουλάχιστον θέλω να γίνω, on-offάς, οπότε προτιμώ το Varaderάκι από ο,τιδήποτε άλλο στη μικρή κατηγορία...
Α, και περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα!

oulas
05/09/2005, 18:09
Πολλά τα λεφτά για την αγορά. Μη νομίζετε πως είμαι κανένας λεφτάς, έχω σκοτώσει αυτοκίνητο για το μηχανάκι...


Πολοι λιγοι θα το εκαναν!


Μας συγκινησες!:wave2:


:a013: