PDA

View Full Version : Hornet - Αλλαγή τιμονιού και τρέμουλο στην οδήγηση



sTeLaKoSKan
08/11/2011, 15:17
Χαίρεται παιδιά, έχω ένα Hornet 599 μοντέλο 2001 και πριν λίγες μέρες φόρεσα ένα τιμονάκι noname, λίγο μεγαλύτερο και χαμηλότερο.
Από εκείνη τη μέρα μετά τα 120χλμ έχω ένα τρέμουλο στην οδήγηση.
Το νέο είναι πολύ ελαφρότερο απ το μανίσιο αλλά ακόμη δεν έχω βάλει και αντίβαρα.
Που λέτε να οφείλεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

MikeG
08/11/2011, 15:17
Αντίβαρα

sTeLaKoSKan
08/11/2011, 15:22
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πως όμως επιλέγουμε γραμμάρια για τα αντίβαρα;

MikeG
08/11/2011, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sTeLaKoSKan
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πως όμως επιλέγουμε γραμμάρια για τα αντίβαρα;


Σε αυτό, δε μπορώ να σε βοηθήσω. Μπορείς να κάνεις δοκιμές. Αν κάποιος άλλος ξέρει, θα γράψει

mars696
08/11/2011, 15:30
Η μονη αλλαγη που εκανες ειναι το τιμονι ή αλλαξες και προσφατα λαστιχα?

sTeLaKoSKan
08/11/2011, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Η μονη αλλαγη που εκανες ειναι το τιμονι ή αλλαξες και προσφατα λαστιχα?

Τώρα με προβλημάτισες πολύ, γιατί το σκεφτόμουν.
Λίγο καιρό πριν άλλαξα μπροστινό λάστιχο και εκ τότε οδηγούσα μόνο μέσα στη πόλη, οπότε δε ξέρω από πότε συμβαίνει. Αν δλδ οφείλεται σε κακή ζυγοστάθμιση ή στο τιμόνι που έβαλα.
Πιστεύεις ότι μπορεί να είναι από το λάστιχο;

Απλά μου φάνηκε πιο εύκολο να ψαχτώ πρώτα με αντίβαρα παρά να ξαναπάω για ζυγοστάθμιση.

mars696
08/11/2011, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sTeLaKoSKan
Τώρα με προβλημάτισες πολύ, γιατί το σκεφτόμουν.
Λίγο καιρό πριν άλλαξα μπροστινό λάστιχο και εκ τότε οδηγούσα μόνο μέσα στη πόλη, οπότε δε ξέρω από πότε συμβαίνει. Αν δλδ οφείλεται σε κακή ζυγοστάθμιση ή στο τιμόνι που έβαλα.
Πιστεύεις ότι μπορεί να είναι από το λάστιχο;

Απλά μου φάνηκε πιο εύκολο να ψαχτώ πρώτα με αντίβαρα παρά να ξαναπάω για ζυγοστάθμιση.


Σιγουρα ειναι πιο ευκολο να κοιταξεις πρωτα τα αντιβαρα και μετα πηγαινε δια της ισατοπον απαγωγης.:wacko: ;)

Και ενα τιπ.Οταν βαλεις τα αντιβαρα,γεμισε το τιμονι με αμμο ή σκαγια(εγω προτιμω την αμμο):smokin:

sTeLaKoSKan
08/11/2011, 15:45
Ευχαριστώ για το τιπ, θα δοκιμάσω. Αλλάζει κάτι στη συμπεριφορά της μηχανής; Γιατί το κάνουμε δλδ;
Α και μήπως μπορείς να μου πεις πως επιλέγουμε γρ στα αντίβαρα;

Έχω αρκετά χρόνια μηχανή,(4 χρόνια σκουτερ και 4 χρόνια το hornet) αλλά κυρίως για μετακίνηση κι έτσι δε με θεωρώ μηχανόβιο. Οι γνώσεις μου είναι λιγοστές, οπότε όποια βοήθεια δεκτή!

mars696
08/11/2011, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sTeLaKoSKan
Ευχαριστώ για το τιπ, θα δοκιμάσω. Αλλάζει κάτι στη συμπεριφορά της μηχανής; Γιατί το κάνουμε δλδ;
Α και μήπως μπορείς να μου πεις πως επιλέγουμε γρ στα αντίβαρα;

Έχω αρκετά χρόνια μηχανή,(4 χρόνια σκουτερ και 4 χρόνια το hornet) αλλά κυρίως για μετακίνηση κι έτσι δε με θεωρώ μηχανόβιο. Οι γνώσεις μου είναι λιγοστές, οπότε όποια βοήθεια δεκτή!

Την αμμο την βαζουμε για να συντονιζει λιγοτερο το τιμονι.
Τωρα για τα γραμμαρια στα αντιβαρα μονο με ψαξιμο θα πας,αλλα γιατι δεν ξεκινας με τα μαμα να παρεις μια ιδεα?

sTeLaKoSKan
08/11/2011, 15:51
Τα μαμά είναι με βιδωτά ενώ το καινούργιο μου είναι με λάστιχο που σφίγγει.
Αν μιλάμε για δοκιμή μόνο, θα βρω τρόπο να τα κουμπώσω. :a013:

sapila racing
08/11/2011, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sTeLaKoSKan
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πως όμως επιλέγουμε γραμμάρια για τα αντίβαρα;

To τι αντίβαρα θα χρειαστείς εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες.
πχ το μηχανάκι, το τιμόνι που έβαλες, το πόσο ευαίσθητος είσαι.

Το Hornet από μαμά εχει αρκετά βαριά αντίβαρα, αλλα΄εκτός απο αυτα που φαίνονται έχει κι αλλα έξτρα μέσα στο τιμόνι.

Θα έλεγα να παρεις οσο πιο βαριά μπορείς η να προσαρμόσεις τα μαμα, αν και τα αντίβαρα της Honda δεν είναι απλό να μπουν σε αλλο τιμόνι.

mars696
08/11/2011, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sTeLaKoSKan
Τα μαμά είναι με βιδωτά ενώ το καινούργιο μου είναι με λάστιχο που σφίγγει.
Αν μιλάμε για δοκιμή μόνο, θα βρω τρόπο να τα κουμπώσω. :a013:

Το πολυ πολυ παρε κανα σετακι ψευτικα αντιβαρα και κρατα τα λαστιχακια.;)

Joyrider
08/11/2011, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
To τι αντίβαρα θα χρειαστείς εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες.
πχ το μηχανάκι, το τιμόνι που έβαλες, το πόσο ευαίσθητος είσαι.

Το Hornet από μαμά εχει αρκετά βαριά αντίβαρα, αλλα΄εκτός απο αυτα που φαίνονται έχει κι αλλα έξτρα μέσα στο τιμόνι.

Θα έλεγα να παρεις οσο πιο βαριά μπορείς η να προσαρμόσεις τα μαμα, αν και τα αντίβαρα της Honda δεν είναι απλό να μπουν σε αλλο τιμόνι.
Τα fatbar απορροφούν πιο πολλούς κραδασμούς ως φαρδύτερα στο κέντρο ή όχι?

Γενικά παίζει ρόλο το τιμόνι ή μόνο τα αντίβαρα?

Υπάρχει κάποιος κανόνας που να λέει προς τα που μεταφέρονται οι συντονισμοί (στο εύρος στροφών) ανάλογα με το αν βάλεις ελαφρύτερα ή βαρύτερα?

Το κόψιμο του τιμονιού στις άκρες φαντάζομαι επηρεάζει το συντονισμό? (ιδιοσυχνότητα η όπως λέγεται).

LogOutGoRide
08/11/2011, 16:15
Εχω περασμένο τιμόνι wrp, δηλαδή όχι τίποτα σπουδαίο και προσαρμοσμένα τα αντιβαρα τα μαμά. Το βάρος του τιμονιού δεν είναι ούτε το μισό από το μανίσιο. Σε ταξίδι με ταχύτητες κοντά στην τελική δεν κάνει ούτε κιχ. Σταθεροτατο και στην πίστα. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από το stock αλλά σίγουρα δεν έχω πρόβλημα.

DeusEx
08/11/2011, 16:17
οσον αφορα το μουδιασμα στα χερια απο δονησεις στα χερια στο fz6 μπορω να σου πω βαλλε τα πιο βαρια αντιβαρα που θα βρεις... οσο πιο βαρια τοσο καλυτερη απορρόφηση, τοσο λιγοτερο συντονισμός.

viper1
18/11/2011, 03:12
δες αν λοιπουν τα βαριδια της ζυγοσταθμισης του εμπρος τροχου.η πισω ζαντα ειναι ισια και ζυγοσταθμισμενη?ταλαντωσεις στο τιμονι ερχονται και απο την πισω ζαντα αν εχει θεμα.Οσο για τα αντιβαρα παιζει ρολο ποσο μηκος και βαρος εχει το τιμονι απο το original