PDA

View Full Version : Καθαρισμος μοτερ εξωτερικα...



camen
10/11/2011, 15:52
Επειδη το μοτερ μου εξωτερικα εχει αρχισει να πιανει βρωμα απο διαφορα λαδια,αναθυμιασεις κλπ κλπ θελω να του κανω ενα καλο καθαρισμα.
Κ επειδη στο μηχανακι δεν χρησιμοποιω πιεστικα και γενικα αποφευγω το νερο θα ηθελα να μου πει καποιος αν υπαρχει κανενα ειδικο προιον που να ειναι για αυτη την δουλεια.
Δλδ να ψεκασω ολο το μοτερ,να το αφησω να δρασει και μετα με λιγο νερακι να ξεπλυνω και να φυγουν ολα... Παραφινελεια κλπ αποκλειονται γτ μετα θελει σαπουναδες κλπ αλλιως μενει λιπαροτητα και κολανε ολα τα σκατα...

ΥΓ:Εννοειται οτι πρεπει να ειναι ακινδυνο για πλαστικα,βαμενα μερη καθως και για την επιφανεια του ιδιου του μοτερ...


:beer: :wave2:

Ichigo
10/11/2011, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Επειδη το μοτερ μου εξωτερικα εχει αρχισει να πιανει βρωμα απο διαφορα λαδια,αναθυμιασεις κλπ κλπ θελω να του κανω ενα καλο καθαρισμα.
Κ επειδη στο μηχανακι δεν χρησιμοποιω πιεστικα και γενικα αποφευγω το νερο θα ηθελα να μου πει καποιος αν υπαρχει κανενα ειδικο προιον που να ειναι για αυτη την δουλεια.
Δλδ να ψεκασω ολο το μοτερ,να το αφησω να δρασει και μετα με λιγο νερακι να ξεπλυνω και να φυγουν ολα... Παραφινελεια κλπ αποκλειονται γτ μετα θελει σαπουναδες κλπ αλλιως μενει λιπαροτητα και κολανε ολα τα σκατα...

ΥΓ:Εννοειται οτι πρεπει να ειναι ακινδυνο για πλαστικα,βαμενα μερη καθως και για την επιφανεια του ιδιου του μοτερ...


:beer: :wave2:

Καθαριστικό κινητήρα (http://www.polarchem.gr/engine.html) θα χρησιμοποιήσεις :winka:

Πάντως καλά κάνεις και το αποφεύγεις το νερό. Ευρωπαϊκό είναι δε μπορεί όλο και κάτι θα βραχυκυκλώσει! :wacko: :lol:

camen
10/11/2011, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Καθαριστικό κινητήρα (http://www.polarchem.gr/engine.html) θα χρησιμοποιήσεις :winka:

Πάντως καλά κάνεις και το αποφεύγεις το νερό. Ιταλικό είναι δε μπορεί όλο και κάτι θα βραχυκυκλώσει! :wacko: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Μα για αυτο το αποφευγω,λες να μην το ξερω?!:smokin:

Ψαχνω κατι συγκεκριμενο ομως...Γενικα ξερω τι θελω...

Μεχρι στιγμης εχω βρει αυτο: http://bioteck-gk.gr/images/files/T111.pdf
Αλλα δε ξερω τιμη...Το θεμα ειναι να μην παρω ενα μικρο σπρει ας πουμε αν μπορω να προμηθευτω κατι σε μπετονι που να κανει επαγγελματικη δουλεια.Γτ υπαρχουν σπρει απο διαφορες εταιριες αλλα δεν νομιζω να συμφερουν...:rolleyes:

vaska
10/11/2011, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo

Πάντως καλά κάνεις και το αποφεύγεις το νερό. Ευρωπαϊκό είναι δε μπορεί όλο και κάτι θα βραχυκυκλώσει! :wacko: :lol:


+1200 +650 +500 +130

δεν πάει ο νους σου πόσο δίκιο έχεις. Ένα χαμηλό βαρομετρικό και τσουπ έμεινε ο ματρακάς.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

camen
10/11/2011, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
+500

Αυτο που το εχεις κ δεν το εχω δει?!:look: :look: :look:

camen
10/11/2011, 16:24
Λοιπον το ανωθεν προιον που ανεφερα ειναι σε μπετονι 10λιτρων με συμπυκνωση.Απο οτι μου ειπε ο ανθρωπος που το δουλευει αυτο σημαινει οτι βγαζει καπου 250 λιτρα σε αραιωση. Αρχικα στην πρωτη εφαρμογη χρησιμοποιειται με αραιβση 1:10 και στις επομενες 1:20. Η τιμη του με ΦΠΑ ειναι 100Ε. Τσουζει λιγο η αληθεια ειναι απλα το περνεις και το εχεις για πολλα χρονια να καθαριζεις και να ξεβρωμιζεις...

georgio
10/11/2011, 16:32
Γιατί δεν παίρνεις μια οδοντόβουρτσα, ένα πινέλο και πετρέλαιο και κάτσε με κανά χαρτόνι ή πολλές εφημερίδες από κάτω και τρίβε. Μια χαρά δουλειά κάνει απλά θέλει χρόνο. Έχε και καμιά παλιά μπλούζα για πατσαβούρι και σκούπιζε μετά το καθάρισμα να μην μείνει επάνω πετρέλαιο.

Α, πάρε και μπόλικα γάντια χειρουργικά για να μην γίνεις κ0λ0ς και βρωμάς κιόλας μετά. Αλλά πάρε πολλά γιατί το πετρέλαιο τα διαλύει.

camen
10/11/2011, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Γιατί δεν παίρνεις μια οδοντόβουρτσα, ένα πινέλο και πετρέλαιο και κάτσε με κανά χαρτόνι ή πολλές εφημερίδες από κάτω και τρίβε. Μια χαρά δουλειά κάνει απλά θέλει χρόνο. Έχε και καμιά παλιά μπλούζα για πατσαβούρι και σκούπιζε μετά το καθάρισμα να μην μείνει επάνω πετρέλαιο.

Α, πάρε και μπόλικα γάντια χειρουργικά για να μην γίνεις κ0λ0ς και βρωμάς κιόλας μετά. Αλλά πάρε πολλά γιατί το πετρέλαιο τα διαλύει.

Ε το θεμα ειναι να μην κανω αυτο το πραγμα καθε φορα...Ασε που οσο και να τριψεις ειναι καποια σημεια που δεν θα τα φτασεις ποτε...Ενω αμα ψεκασεις μοτερ,σωματα ψεκασμου κλπ και μετα με νερακι ξεπλυνεις εισαι αρχοντας...:winka:
Το συγκεκριμενο κανει ακομη και για πλαστικα κλπ...Μεχρι και σαλονια αυτοκινητου μου ειπε καθαριζουν με δαυτο...Οποτε ψεκαζεις και ζαντες και ψαλιδια ανετα...

Αμα θελει κανεις παντως να το μοιραστουμε στα 2-3-4 μερη και να το πληρωσουμε μαζι το ψηνω...2-3 λιτρα φτανουν για αρκετο καιρο...

vaska
10/11/2011, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αυτο που το εχεις κ δεν το εχω δει?!:look: :look: :look:


Ναι, ΙΤ 490 αλλά ρε φίλε έβαλα και το ΦΠΑ και γίνηκε 500 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αφού σε είπα ρε θα σε δώσω από το δικό μου που και αυτό με αραίωση είναι, θα πάω στο ΜΠούστη να τον πιέσω να μου πει ή να μας παραγγείλει. Τι διάολο λυσσάς με το καφόμπρικο που έχεις???


Έτσι κι αλλιώς πάντα βρόμικο από λάδια θα είναι

:bawl: :bawl: :bawl:

Allst@rf
10/11/2011, 17:08
εγώ δε μπορώ να καταλαβω γιατί φοβάσαι το κλασικό πλύσιμο ...

:rolleyes:

camen
10/11/2011, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
θα πάω στο ΜΠούστη να τον πιέσω να μου πει ή να μας παραγγείλει.

Aυτη την χρονια ή την επομενη, για να ξερω...:wacko:

vaska
10/11/2011, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Aυτη την χρονια ή την επομενη, για να ξερω...:wacko:

Όταν πας εσύ στη Yamaha να διορθώσεις το πισι τους και ν' απαλλάξεις εμένα από αυτό, σου υπόσχομαι θα πάω στο Πλυντήριο που σου είπα να ρωτήσω, παρακαλέσω, πιέσω, βαρέσω.


ΟΚ????

AUFGEBRACHT
10/11/2011, 17:59
Εγώ χρησιμοποιώ και για τα πλαστικά και για τον κινητήρα εξωτερικά, το MOTO CLEAN 900 της ΜΟTOREX, μπορείς να το ψεκάσεις απευθείας πάνω στον κινητήρα, αλλά εγώ προτιμώ να ψεκάζω σε ένα κουβά και να κάνω αφρό, καθάρισμα με ένα πανί και μετά ξέβγαλμα με άφθονο νερό. Για τις δύσκολες γωνίες και περιοχές οδοντόβουρτσα. Αν και ευρωπαϊκών καταβολών το μοτέρ (Rotex γάρ...) το νερό δεν το φοβάμαι, ποτέ υπό πίεση αλλά με λάστιχο ή ακόμα και με τον κουβά και δεν έχει βγάλει κίχ 6 χρόνια...
Το προϊόν είναι αυτό:
http://www.xikis.gr/html/details.aspx?pagenum=1&categoryID=&CategoryName=&subcategoryID=&SubCategoryName=&ManufactureID=141&ManufactureName=&description=&productCode=MOTO+CLEAN+900+&content=0&specialID=

camen
10/11/2011, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
εγώ δε μπορώ να καταλαβω γιατί φοβάσαι το κλασικό πλύσιμο ...

:rolleyes:

Ποτε κανενα μηχανακι μου δεν το επλενα με πιεστικα κ τετοια...Δεν τα συμπαθω...
Προτειμω ναι μεν πιο κουραστικους τροπους αλλα και πιο απολαυστικους παραλληλα.
Απλα το μοτερ κ καποια αλλα σημεια ειναι δυσπροσιτα και πρεπει να βρω μια αποτελεσματικη λυση...:winka:

camen
10/11/2011, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Όταν πας εσύ στη Yamaha να διορθώσεις το πισι τους και ν' απαλλάξεις εμένα από αυτό, σου υπόσχομαι θα πάω στο Πλυντήριο που σου είπα να ρωτήσω, παρακαλέσω, πιέσω, βαρέσω.


ΟΚ????

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Εγω δεν εχω yamaha ομως φιλε και αμα σκασω εκει με το Ντουκατι φοβαμαι μηπως παρεξηγηθουν...:D :smokin:

vaska
10/11/2011, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Εγω δεν εχω yamaha ομως φιλε και αμα σκασω εκει με το Ντουκατι φοβαμαι μηπως παρεξηγηθουν...:D :smokin:


Ούτε και Ducati έχεις, νομίζω :blush: :blush: :blush:

camen
10/11/2011, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ούτε και Ducati έχεις, νομίζω :blush: :blush: :blush:

Μολις πηρα ενα που σκοτωνει...:winka: :winka: :winka:
Παρε ρε τηλ τον δικο σου κ πες του αν εχει να μας δωσει κανενα λιτρο...Θα του το πληρωσω...

DrBig
10/11/2011, 18:07
πθεκαθτε θκουπιθτε, τελειωθατε


http://www.muc-off.com/
πιο συγκεκριμενα, αυτο:
http://www.muc-off.com/shop/product.php?id=1

camen
10/11/2011, 18:08
Ρε μωρα μου το ξερω οτι υπαρχουν ενα διαολο σπρει αλλα εχουν μεσο ορο τιμης 15-20Ε και κρατανε ελαχιστα...Το θεωρω λιγακι χαζο...:sick:
Λαδιερα εχω,το μοτερακι μου λερωνεται ευκολα:D

DrBig
10/11/2011, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε μωρα μου το ξερω οτι υπαρχουν ενα διαολο σπρει αλλα εχουν μεσο ορο τιμης 15-20Ε και κρατανε ελαχιστα...Το θεωρω λιγακι χαζο...:sick:
Λαδιερα εχω,το μοτερακι μου λερωνεται ευκολα:D

Αυτο που θου εθτειλα κραταει καμια εικοθαρια πλυθιματα (ολοκληρη μηχανη) η καμια θαρανταρια μονο για κινητηρα. Κοθτοθ καπου 0.50eu/πλυθιμο το οποιο θα θου κραταει ουτε 5 λεπτα.

Ειθαι τοθο τθιφουτηθ???

camen
10/11/2011, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig


Ειθαι τοθο τθιφουτηθ???

Καθε αλλο θα ελεγα...Θπαταλοθ ειμαι μαλλον...:D

DrBig
10/11/2011, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Καθε αλλο θα ελεγα...Θπαταλοθ ειμαι μαλλον...:D

Τθακο μια θερβεθα! :beer:

vaska
10/11/2011, 18:31
Να σας βάλω λίγο στο θέμα γιατί θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο με τον Θωμά που έμπλεξα.

Το λοιπόν έχω έναν πελάτη και φιλαράκι που έχει πλυντήριο auto - moto και ο ίδιος είναι κάτοχος ενός V-Strom. Κάποια στιγμή το καλοκαίρι που μας πέρασε ήθελα ν' ασχοληθώ με τα μηχανάκια μου, να τα πλύνω κλπ εγώ και όχι να τα πάω στο πλυντήριο.

Πήγα λοιπόν στο παλικάρι και του ζήτησα να μου πει από την εμπειρία του πιο υγρό να πάρω για να κάνω τη δουλειά μου. Άνοιξε λοιπόν ο άνθρωπος ένα μπιτόνι (χωρίς ετικέτες και ταμπέλες) με κάποιο υγρό παχύρρευστο, μου έβαλε 2 λίτρα, μου είπε για την αραίωση και δεν δέχτηκε επ' ουδενί χρήματα όσο κι αν τον πίεσα.

Το υγρό κάνει παπάδες σε όλη τη μοτό, πλαστικά ζάντες, ζελατίνες και μετά θέλει απλά ένα ξέπλυμα.

Του είπα να παραγγείλει και για μένα στην επόμενη παραγγελία του και μου απάντησε ότι όποτε θέλω να πηγαίνω να παίρνω.

Δεν ξαναπήγα γιατί ακόμα έχω από την 1η φορά αλλά και δυσκολεύομαι διότι δεν μου παίρνει λεφτά.

Ο Θωμάς όμως άντρα θέλει τώρα τον θέλει.

Τι να κάνω με τον ΜΠούστη που έμπλεξα??


:confused: :confused: :confused: :confused:

camen
10/11/2011, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
διότι δεν μου παίρνει λεφτά.

Ο Θωμάς όμως άντρα θέλει τώρα τον θέλει.



Να παω εγω και να μου παρει?!:wacko:

Ο Θωμας να καθαρισει το μηχανακι του θελει να το χαρει.Εσυ δεν εχεις δουλεια εκει που εισαι και μαλακιζεσε ρε:smokin:

camen
10/11/2011, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska


Τι να κάνω με τον ΜΠούστη που έμπλεξα??



Για τον πλυντηρια λες ε?!:rolleyes:

vaska
10/11/2011, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Να παω εγω και να μου παρει?!:wacko:

Ο Θωμας να καθαρισει το μηχανακι του θελει να το χαρει.Εσυ δεν εχεις δουλεια εκει που εισαι και μαλακιζεσε ρε:smokin:


Λοιπόν μλκ βρήκα τι δώρο θα πω να σου κάνει ο Αγ. Βασίλης άμα είσαι καλό παιδί


239670

camen
10/11/2011, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Λοιπόν μλκ βρήκα τι δώρο θα πω να σου κάνει ο Αγ. Βασίλης άμα είσαι καλό παιδί

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:
Eναν ανορθωτη στα 10 χρονια εκαψα ο πουστης και με εχεις ζαλισει:smokin:
Οι Χοντεοι δλδ τι επρεπε να κανουν?!:p

vaska
10/11/2011, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:
Eναν ανορθωτη στα 10 χρονια εκαψα ο πουστης και με εχεις ζαλισει:smokin:
Οι Χοντεοι δλδ τι επρεπε να κανουν?!:p


Να γιατί όχι νερά στα Ντουκάτια.
:nono: :nono: :nono: :nono:


Άντε και μιας και είμαι ανοιχτοχέρης θα σου πάρω εγώ τα καλώδια για να τα έχεις μαζί σου να ζητάς ρεύμα από περαστικούς.

camen
10/11/2011, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Να γιατί όχι νερά στα Ντουκάτια.
:nono: :nono: :nono: :nono:


Άντε και μιας και είμαι ανοιχτοχέρης θα σου πάρω εγώ τα καλώδια για να τα έχεις μαζί σου να ζητάς ρεύμα από περαστικούς.

Ρε καθαριστικο θα βρουμε γαμω το φελεκι μου...?!:evil: :evil: :evil:
Πες μου που ειναι παιδι μου ο πλυντηριας να παω εγω.Δεν θα του πω οτι ειμαι απο σενα.Απλα θα του πω να μου δωσει και να τον πλερωσω...

loylas
10/11/2011, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε καθαριστικο θα βρουμε γαμω το φελεκι μου...?!:evil: :evil: :evil:
Πες μου που ειναι παιδι μου ο πλυντηριας να παω εγω.Δεν θα του πω οτι ειμαι απο σενα.Απλα θα του πω να μου δωσει και να τον πλερωσω...

+10000000000000000000

Eλα κ θελω να την πλυνω μετα το σερβις που θα της κανω:alien: :alien: :alien:

vaska
10/11/2011, 20:16
:bigcry: :bigcry: :bigcry:


239674

DrBig
10/11/2011, 20:21
Στο πνευμα της καθαρσης των κινητηρων και της χωρας γενικοτερα, θα πεσει μια καθαρισουλα κι εδω σε λιγο για εξοικονομηση μερικων Kbs :)

Aggelos_SV
10/11/2011, 20:33
Autoglym Motorcycle degreaser (spray) και engine cleaner (σε ψεκαστήρα τύπου "azax")

Θα σου κρατήσουν πολύυυυ καιρό και κάνουν πολύ καλή δουλειά.Κόστος...δε θυμάμαι ακριβώς γιατί όπως προείπα κρατάνε πολύυυυυ καιρό :lol: ,γύρω στο 10ευρω το καθένα μάλλον

Το πρώτο για αρκετά επίμονες βρωμιές και το δεύτερο για πιο ήπιες.

Σε συνδυασμό με πετρέλαιο/παραφινέλαιο σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ βρώμικα και λιγδιασμένα σημεία είσαι άρχοντας

Καθαρές κουβέντες!:lol:

camen
10/11/2011, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από loylas
+10000000000000000000

Eλα κ θελω να την πλυνω μετα το σερβις που θα της κανω:alien: :alien: :alien:

K γτ ρε μιναρα δεν ψηνεσε να παραγγειλουμε ολοι μαζι το μπετονι να δωκουμε 20-30Ε και να εχουμε να κανουμε την δουλεια μας για χρονια?!:winka:

camen
10/11/2011, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Autoglym Motorcycle degreaser (spray) και engine cleaner (σε ψεκαστήρα τύπου "azax")



Eπειδη μου το προτειναν 2-3 αυτο ,ξερεις αν εχει στα practiker?Γτ Πατρα τρεχα γυρευε ποιος εχει aytoglym....:look:

loylas
11/11/2011, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Eπειδη μου το προτειναν 2-3 αυτο ,ξερεις αν εχει στα practiker?Γτ Πατρα τρεχα γυρευε ποιος εχει aytoglym....:look:

Εχω ενα φυλλαδιο απο το aytoglym. Θα παρω να ρωτησω για αντιπροσωπο Πατρα.

Αλλιως αν ειναι κανα 20αρι με 30αρι (και κανει δουλεια), το μοιραζομαστε ;)




Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
K γτ ρε μιναρα δεν ψηνεσε να παραγγειλουμε ολοι μαζι το μπετονι να δωκουμε 20-30Ε και να εχουμε να κανουμε την δουλεια μας για χρονια?!:winka:

Ηρθες Πατρα κ σου εμπλουτισαμε το λεξιλογιο:bawl: :bawl: :bawl:

spyro
11/11/2011, 07:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από loylas


Ηρθες Πατρα κ σου εμπλουτισαμε το λεξιλογιο:bawl: :bawl: :bawl:


:D
πάντα ήθελα να το ρωτήσω αυτό.

δε με λέτε...

εμείς η μηΠατρινοι πάει να το χρησιμοπούμε το "μινάρας" ή παίζει προσβολή.

Είναι δηλαδή κάτι σαν το nigga (Nigger) που άμα το λέν οι μαυροι μεταξύ τους είναι Ok αλλά αμά το πεί κανας άλλος τότε πέφτουν κεφάλια?

vaska
11/11/2011, 08:32
Με κίνδυνο να θεωρηθώ σπάμερ (ποιος εγώ ??:rotflmao: :rotflmao: ) θα σου απαντήσω.


Ο μινάρας είναι ο μαλάκας. Λέμε αυτός μινάρει δλδ τον παίζει:a31: :a31: :a31:

Κλίνεται:
Ο Μινάρας
Του Μινάρα
Τον Μινάρα

κλπ.

Το ρήμα:

Μινάρω, Μινάρεις, Μινάρει κλπ

και χρησιμοποιείται ακριβώς όπως το μαλάκας.

Δλδ μπορείς να πεις σε κάποιον από την παρέα σου " Άντε ρε μαλάκα (μινάρα)" και να βάλετε όλοι τα γέλια ή μπορεί να την πεις σε κάποιον στον δρόμο για κάτι που έκανε και σε ενόχλησε "άντε ρε μαλάκα (μινάρα)" και να παίξετε τις μπουνιές.


coprente????

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DrBig
11/11/2011, 08:41
Πιστευω το εξαντλησαμε!

Σας ευχαριστω ολους για την πολιτισμενη σας συμμετοχη, κι ελπιζω να σας ξαναδω και σε αλλο θρεντ στα τεχνικα!

:wave2: