PDA

View Full Version : cbf 250 ή μεγαλύτερο??



Georg_
03/09/2005, 16:11
Γειά σας,
Εδώ και 2 χρόνια οδηγώ ένα Honda Innova και θέλω να πάω σε κάτι μεγαλύτερο. Σκέφτομαι για το cbf 250 αλλά κάτι φίλοι μου που είναι ψαγμένοι με μηχανές μου είπαν πως δεν αξίζει να πάω στα 250, αλλά να πάω κατευθείαν στα 600(cbf600s ή Yamaha XT660 , fazer κτλ..) μια και το cbf 250 απο γκάζι και φρένα δεν λέει και πολλά. Εσείς τι προτείνετε; Αξίζει να κάνω οικονομίες 1-2 χρόνια ακόμα για να πάρω ένα 600ρι; Απο γκάζι δεν ζητάω πολλά, αλλά απο την άλλη το γκάζι σε μια δύσκολη στιγμή πάντα χρειάζεται.

oulas
04/09/2005, 00:53
Δες εδω για το CBF250. Εχουμε γραψει σελιδες επι σελιδων. Για πρωτη μηχανη μην παρεις κατι παραπανω απο 400cc max. Ta 650aαρια θελουν και λιγο εμπειρια...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12351

http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=33

javaneze
04/09/2005, 02:17
Φιλε μου δεν χρειαζεται ουτε εμπειρια ουτε δεξιοτεχνια.. το μονο που χρειαζεσαι ειναι υπομονη και συνεση στην οδηγηση...
Τουλαχιστον και τωρα εχεις ενα σοβαρο μηχανακι...
Εγω ξεκινησα με ενα DAYANG 50αρι παπι και μετα απο 7 μηνες πηρα το ΧΤ... και τωρα 11 μηνες μετα πουλαω το ΧΤ και ψαχνω για TDM 900...
Δεν ειχα ποτε κανενα ατυχημα μεχρι τωρα ουτε πεσιμο ουτε με τρομαξαν τα 600 κυβικα.. σε 1 μηνα σαν παπι το νιωθεις και το 600αρι..
Απλα ειπαμε, συνεση και μαλακο χερι! και δεν θα εχεις κανενα προβλημα...
Τωρα αν εισαι της νοοτροπιας του "αντε να μαθω να κανω σουζες-εντα-κουφετα-ντριφτς-κωλιες και δεν συμμαζευεται, τοτε να αναμενεις και την πτωση... αλλα και με 250αρι να εισαι παλι τα ιδια μουτρα θα φας...

Συνεση!


Αντε με το καλο!


:wave2:

Georg_
04/09/2005, 08:39
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το innova μ'εχει απογοητεύσει απο γκάζι΄(ειδικά με 2ο άτομο πάνω) και θέλω μια μηχανή που να τραβάει αξιοπρεπώς χωρίς να χρειαστεί να δόσω ένα κάρο λεφτά. Το θέλω για χρήση μέσα στην πόλη κυρίως αλλα και για διαδρομές 40-50 χλμ (4-5 φορές τον μήνα). Το βασικό που με νοιάζει είναι να έχει ροπή και επιτάχυνση, έτσι κι αλλιώς δεν σκοπεύω πηγαίνω πάνω απο 120 χλμ οπότε δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να έχει μεγάλη τελική. Θα ήθελα να πάρω το cbf600s αλλά δυστυχώς τα οικονομικά μου δεν το επιτρέπουν. Πάντως, όποια μηχανή και να πάρω, μετά απο 2-3 χρόνια που θα έχω τα λεφτά θα την αλλάξω για το cbf600s.

Lazio
04/09/2005, 08:45
θα αντεξεις να κανεις 2 χρονια υπομονη για να παρεις 600 αρι ? :eyepop: :eyepop:

Εγω νομιζω δεν ωα εχεις προβλημα να οδηγησεις κατι μεγαλυτερο απο 250 κυβικα
αλλα παντα με προσοχη :beer:
Καλως ηρθες στο κοσμο της μηχανης...αμα ηρθες κολλησες ειναι μικροβιο :a013: :a013:

BILLS
04/09/2005, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Φιλε μου δεν χρειαζεται ουτε εμπειρια ουτε δεξιοτεχνια.. το μονο που χρειαζεσαι ειναι υπομονη και συνεση στην οδηγηση...
Τουλαχιστον και τωρα εχεις ενα σοβαρο μηχανακι...
Εγω ξεκινησα με ενα DAYANG 50αρι παπι και μετα απο 7 μηνες πηρα το ΧΤ... και τωρα 11 μηνες μετα πουλαω το ΧΤ και ψαχνω για TDM 900...
Δεν ειχα ποτε κανενα ατυχημα μεχρι τωρα ουτε πεσιμο ουτε με τρομαξαν τα 600 κυβικα.. σε 1 μηνα σαν παπι το νιωθεις και το 600αρι..
Απλα ειπαμε, συνεση και μαλακο χερι! και δεν θα εχεις κανενα προβλημα...
Τωρα αν εισαι της νοοτροπιας του "αντε να μαθω να κανω σουζες-εντα-κουφετα-ντριφτς-κωλιες και δεν συμμαζευεται, τοτε να αναμενεις και την πτωση... αλλα και με 250αρι να εισαι παλι τα ιδια μουτρα θα φας...

Συνεση!

Αντε με το καλο!

:wave2:

SYMFWNW ME TON javaneze . EGW PRIN 2 XRONIA DEN EIXA ODHGHSEI MHXANH....ALLA XRONIA ME ETRWGE TO MIKROVIO KAI KATHWS HMOYN ERWTEYMENOS ME THN MONSTER TO APOFASISA K EVGALA DIPLWMA K PHRA WS PRWTH MHXANH 620cc. STA 2 XRONIA POY THN EXW DEN EXEI SYMVEI TIPOTA EKTOS APO ENA MIKRO PESIMO ME MHDENIKH TAXYTHTA TON PRWTO MHNA POY THN EIXA OTAN EPESA SE LAKOUVA ME LADIA!:(
RIDE SAFE K PANDA ME KRANOS!:wave2:

mikeSF
04/09/2005, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLS
....OTAN EPESA SE LAKOUVA ME LADIA!:(....



Πώπω ρε φιλαράκι, μιλάμε για τύχη βουνό!!!!! Αλήθεια που την βρήκες την λακούβα με λάδια????:eek:

Άντε παίξε κάνα τζόκερ...


Πάρτο το 600, μην το φοβάσαι... There is no replacement of displacement λένε... κάτι θα ξέρουν...

n1k3man
04/09/2005, 13:26
τα 250 θα σου φανουν λιγα σε μικρο χρονικο διαστημα.. αν ομως δεν θελεις και 600αρι κατευθειαν το superfour ειναι ιδανικο για την περιπτωση σου :winka:

Georg_
04/09/2005, 17:47
Το θέμα είναι οικονομικό. Αν είχα τα λεφτά θα έπαιρνα το cbf600s αλλα επειδη οι καιροί είναι δύσκολοι σκέφτομαι να πάρω το 250 και μετά απο 2-3 χρόνια που θα βγάζω αρκετά λεφτά απ'τη δουλειά μου να πάρω το 600. Μένω Κρήτη και στα μαγαζιά που πήγα η καλύτερη τιμή που βρήκα είναι 1400 για το παπί + 2500 που θα δόσω επιπλέον για το cbf250 (η τιμή είναι τελική), Δυστυχώ στην Κρήτη δεν κάνουν καλές τιμές (ακόμα και αν πληρώνεις μετρητά). Απλά θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν το cbf250 αν θα δώ σημαντική διαφορά στο γκάζι και στα κρατήματα σε σχέση με το innova .

n1k3man
04/09/2005, 17:51
γιατι δεν κοιτας για κατι μτχ σε λιγο περισσοτερα κυβικα..? στο λεω απο την αποψη οτι τα 250 "τελειωνουν" γρηγορα..

Georg_
04/09/2005, 18:01
Απλά δεν γουστάρω τα μεταχειρισμένα γιατί δεν ξέρεις πως τα έχει μεταχειριστεί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Εξάλλου δεν έχω κάποιον μάστορα που να τον εμπιστεύμαι για να μου πεί αν η μηχανή είναι εντάξει.Στην πόλη που μένω είναι δύσκολο να βρεις εναν μάστορα εμπιστοσύνης, σχεδόν για όλους έχω ακούσει κακά λόγια. Γι αυτό προτιμώ να πάρω καινούρια μηχανή.

slacker
05/09/2005, 10:51
Άμα το αντέχει η τσέπη σου, κοίτα και το er5. Είναι "ψόφιο" 500άρι, ιδανικό νομίζω για πρώτη "κανονική" μηχανή, μετά από παπί :wave2:


23129

slacker
05/09/2005, 11:22
Επίσης αξίζει και το gs500 (To προτιμώ από αυτό που σου είπα παραπάνω. Έχει 2 δισκόφρενα και είναι φτηνότερο απο το er5, γύρω στα 4.900)


23133

Georg_
05/09/2005, 14:31
Θα κοιτάξω για το kawasaki και για το suzuki. Αν το suzuki GS είναι κάτω απο 5000 είναι πολύ καλή τιμή, το μόνο κόλλημα είναι οτι δεν το έχουν πολλοί και δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο σαν μηχανή.

oulas
05/09/2005, 14:33
Κανε serach, εχει συζητ6ηθει και αλλη φορα η αξιποστια του ER5

slacker
05/09/2005, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
Αν το suzuki GS είναι κάτω απο 5000 είναι πολύ καλή τιμή, το μόνο κόλλημα είναι οτι δεν το έχουν πολλοί και δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο σαν μηχανή.

Είναι. Δες εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=12085&highlight=gs500

Η μισοί και παραπάνω αμερικάνοι σε αυτό έμαθαν να οδηγούν, πίνουν νερό στο όνομά του. Είναι ένα πολύ καλό beginer bike όπως το λένε. Από φέτος το κυκλοφορεί η ελληνική αντιπροσωπεία και με φέρινγκ, με τιμή πάνω απο τα 5.000 όμως.

javaneze
05/09/2005, 16:22
Δεν εχεις ενα συνεργειο που να εμπιστευεσαι τουλαχιστον για να σου πει αν ειναι τρακαρισμενο ενα μηχανακι ή οχι?

Εγω ψηφιζω να παρεις ενα μεταχειρισμενο ΧΤακι, 500 ή 600 και θα εισαι ικανοποιημενος πληρως... ατρακαριστο να ειναι μονο, και το μοτερ μην το φοβασαι...;) (αρκει και αυτο να μην εχει ανοιχτει/πειραχτει αλλα αυτο το καταλαβαινεις και συ... φαινεται εμφανισιακα απο τις βιδες) Λιγο γκαζι αλλα αρκετο. (υπερ-αρκετο για νεο οδηγο)
Και θα το βρεις 3-4 χιλιαρικα, και με τιποτα εξτρα επανω συναγερμο/εξατμιση/κτλ και θα εισαι κομπλε..

Μην προτιμησεις παντως το cbf 250 ειναι η γνωμη μου... παρ'ολο που ειναι ομορφο μηχανακι μου φαινεται απαραδεκτο εν ετη 2005 να κυκλοφορει νεα μηχανη 250αρα με πισω ταμπουρο!

Georg_
05/09/2005, 22:49
Το συζήτησα το θέμα με παιδιά που ασχολούνται περισσότερα απο εμένα με μηχανές και μου είπαν πως γρήγορα θα ξενερώσω με το 250ρι. Οπότε, θα κάνω υπομονή μέχρι να μαζέψω τα λεφτά που χρειάζονται για το cbf600s με abs. Τις μεταχειρισμένες μηχανές τις αποφεύγω, καλύτερα καινούριο για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο. Πάντως παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

startengine
10/09/2005, 11:37
Φίλε μου, έχω το CBF600 ενα χρόνο τώρα. Εμπειρία με μηχανή δεν είχα πέρα από εκείνη του δάσκαλου για το δίπλωμα, μόνο από σκούτερ και παπιά. Είναι πολύ φιλική, δεν κουράζει στα ταξίδια, πατάει καλά ΑΛΛΑ... να δοκιμάσεις κάτι αντίστοιχο σε βάρος (είναι 230 kg γεμάτη), ώστε να είσαι σίγουρος πως τα καταφέρνεις στις επιτόπιες μανούβρες. Και μην προτιμήσεις το ABS αν δεν το δοκιμάσεις στο δρόμο.

Georg_
10/09/2005, 14:20
Έχω οδηγήσει στη σχολή οδηγών την cb500 με τον δάσκαλο πάνω και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Βέβαια πήγαινα κανονικά μέσα στην πόλη χωρίς επιτόπιες μανούβρες . Δυστυχώς εδώ που μένω δύσκολα δίνουν για test drive μηχανές και δεν έχω φίλους με μεγάλες μηχανές για να μου δόσουν να τις οδηγήσω. Όπως και να έχει θα αγοράσω 600ρι μέχρι 8000 ευρώ. Το cbf600 πιστεύω οτι είναι καλύτερα απο τα υπόλοιπα 600ρια σε αυτά τα λεφτά, (fazer600, yamaha XT, Suzuki Vstorm κτλ...). Σε περίπτωση βέβαια που δώ ότι το CBF600 δεν μπορώ να το κουμαντάρω άνετα (είμαι 75 κιλά, 1,77 ύψος) θα πάρω το Yamaha XTX 660.

javaneze
10/09/2005, 18:51
Eγω πιστευω πως αποκλιεται να μην σε βολεψει το CBF λογω της χαμηλης θεσης οδηγησης και λογω του υψους σου ...
Το ΧΤΧ που εχω καβαλησει ειναι (δεν εχω καταληξει) ή ψηλοτερο απο το δικο μου, ή φαρδυτερο οποτε τα ποδια μου εχουν μεγαλυτερο ανοιγμα ...

Παντως και τα 2 ποδια κατω δεν πατανε, ενω στο δικο μου πατανε χωρις να το εχω χαμηλωσει...

Μην σε φοβιζει, απλα παρε δεδομενο οτι το cbf θα σε κουρασει λιγο παραπανω να το συνηθισεις επειδη δεν εχει συμπεριφορα "μεγαλου παπιου" που εχει χαρακτηριστει το ΧΤ, αλλα κανονικης μεγαλης βαρυας μηχανης ...

oulas
10/09/2005, 20:27
Όπως και να έχει θα αγοράσω 600ρι μέχρι 8000 ευρώ. Το cbf600 πιστεύω οτι είναι καλύτερα απο τα υπόλοιπα 600ρια σε αυτά τα λεφτά, (fazer600, yamaha XT, Suzuki Vstorm κτλ...). Σε περίπτωση βέβαια που δώ ότι το CBF600 δεν μπορώ να το κουμαντάρω άνετα (είμαι 75 κιλά, 1,77 ύψος) θα πάρω το Yamaha XTX 660.


Ολα τα 600αρια εχουν οριο μεχρι 8000. Μονο τα ss εχουν παραπανω. Τωρα τι σχεσξ εχει το ΧΤ με το CBF? Ειναι τελειος διαφορετικα μηχανακια, αλλη χρηση το ενα αλλη το αλλο. Ολα τα μηχανακι απου αναφερεις εχουν το δικο τους χαρακτηρα. Πες μας την χρηση για την οποια την θελεις, να σε βοηθησουμε καλυτερα:wave2:


Η Γνωμη μου εμενα ειναι να αρχιζες με κατι μικροτερο αφου δεν εχεις εμπειρια. Αν ομως εισαι συγκρατιμενος, και εχεις υπομονη να μαθεις το εξακοσαρι σου σιγα σιγα, τοτε ολα οκ.

Αλλα ελα που εγω δεν ξερω κανενα, να μην εχει ξεροκαυλωσει, περνοντας νεα μηχανη. Οσους νεους ξερω, οσο παει το πανε. Μακαρι εσυ να δειξεις εγκρατια. 70 - 90 αλογα που εχουν τα σημερινα 60αρια δεν ειναι λιγα, για 200 κιλα μηχανη, και απειρο οδηγο.

Προσοχη φιλε μου, και καλη αγορα. Με 8000 περνεις οτι θες.

Εγω ψηφηζω CBF 600S ABS , να ενα πολυ αξιοπιστο 600αρι, που συνδιαζει ανεση τοσο σε πολη οσο και και εκδρομη. Επισεις δεν ειναι και τεραστιο, οπως V strorm, (an to uew kai gia polh), να μην περνας αναμεσα μεσα στην πολη!

oulas
10/09/2005, 20:40
Και μην προτιμήσεις το ABS αν δεν το δοκιμάσεις στο δρόμο.

Γιατι το λες αυτο; Εχεις παραπονο; Δεν εχω οδηγισει ποτε μηχανη με ABS. Δεν σταματαει πολυ καλυτερα σε ολες τις συνθηκες (Βροχες, λαδια, ζεστη, κλπ) απο οτι θα σταματαγε ενας μεσος ανβατης χωρις ABS;

Georg_
10/09/2005, 22:52
Τη μηχανή την θέλω και για μέσα στην πόλη και για λίγο μεγαλύτερες αποστάσεις (να πηγαίνω και τα σαββατοκύριακα στο χωριό μου που απέχει περίπου 23 χλμ απο εκεί που μένω). Και το cbf θα μου κάνει την δουλειά μου και το XT, γι'αυτό έχω υπόψην μου αυτές τις 2 μηχανές. Όσον αφορά το γκάζι δεν είμαι και κανένας πορωμένος. Ίσα ίσα που όσο περνάει ο καιρός πηγαίνω όλο και πιο αργά μια και βλέπω οτι δεν αξίζει το ρίσκο να πηγαίνεις σφαίρα για να γλυτώσεις λίγα λεπτά χρόνο. Το γκάζι το θέλω για να μπορώ να πηγαίνω άνετα με 2ο άτομο και να μην σέρνεται το μηχανάκι (όπως γίνεται το innova που έχω τώρα) και για μια δύσκολη στιγμη (για ένα προσπέρασμα κτλ.). Το θέμα είναι πως όποιον και να ρωτήσω μου λέει άλλα και δεν έχω αποφασίσει 100% τι θα πάρω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μέχρι τον επόμενο χρόνο θα έχω αλλάξει μηχανή. Δεν το μπορώ άλλο το innova!!Σέρνεται!!!!

oulas
10/09/2005, 23:12
Κοιτα φιλε, αν ειναι να παρεις καποιο 600αρι, για χρηση πολης, και κανα χωριο με 23 χλμ αποσταση, μην το σκεφτεσε, παρε το xt. Στην πολη το ποιο ευκολοδηγητο θα σε σωσει. Αυτοι που εχουν κατι θερια και τα εχουν μονο για την πολη ειναι παπαρες. μενουν πισω στα φαναρια και πανε σαν αμαξι.

Αν μου λεγες οτι τα χιλιομετρα θα τα κανες μισα μισα, εκδρομες, πολη, τοτε σιγουρα CBF.

Αν εισαι μονο πολη, ΧΤ. ( Καβαλας πεζοδρομιο καργα)

Αν θες πιο πολλα χιλιομετρα σε εκδρομες, V Strom

Αν θες να βολταρεις, και να κανεις επειδειξει, Fazer sthn xeiroterh, kalytera ss.

Ειναι τοσο απλο. Αρα σε βλεπω για ΧΤ! Αντε μεγεια σου!

Georg_
11/09/2005, 08:32
Το XT βολεύει περισσότερο για μέσα στην πόλη και για τους χάλια δρόμους που έχουμε στην Κρήτη.Αν πάρω XT θα πάρω το 660X Supermotard που απ'ότι ξέρω είναι πιο σταθερό στον δρόμο απο το 660R. Το cbf το έχω στα υπόψην επειδή σαν street μηχανή που είναι έχει πολύ καλή οδική συμπεριφορά. Το Vstorm ούτε που το συζητάω γιατί είναι πολύ μεγάλο και δεν βολεύει καθόλου.Το fazer είναι πολύ γρήγορο για την κατηγορία του αλλά εγώ δεν χρειάζομαι τόσο γκάζι, έτσι κι αλλιώς στην Κρήτη δεν έχει μεγάλες ευθείες να το ανοίξεις. Ετσι όπως βλέπω τα πράγματα μάλλον για XT πάει δουλειά. Το μόνο που μένει είναι να πάρω μια οικονομική ενίσχυση απο τον father αφού τα λεφτά που έχω δεν φτάνουν.

SnakeMJK
11/09/2005, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
Απλά θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν το cbf250 αν θα δώ σημαντική διαφορά στο γκάζι και στα κρατήματα σε σχέση με το innova .

Εγώ είχα πριν το innova για 1,5 χρόνο και τώρα είμαι με το CBF250. Καμία σχέση φυσικά. Γκάζι ανοίγεις και φεύγει :p Είναι αισθητή η διπλάσια και βάλε ροπή. Όσο από κράτημα, σε ανοιχτές στροφές στρίβεις με όσα έχεις απροβλημάτιστα. Ούτε καν καταλαβαίνεις πως στρίβεις με τόσα πολλά (σε σχέση πάντα με το innova).

Τώρα μεταξύ του διλλήματος σου για xt cbf κλπ, αν επιλέξεις το CBF250 θα είναι καθαρά θέμα χρημάτων. Είναι ότι καλύτερο μπορείς να βρεις σε αυτή την τιμή. Αξίζει μέχρι και το τελευταίο ευρώ του! Αν έχεις παραπάνω φράγκα, εγώ θα πήγαινα σε cbf650 abs. Το προτιμώ χίλιες φορές απ το "ξερό" xt.

el_hymador
11/09/2005, 11:32
εχω το cbf600s ενα χρονο και κατι. ειναι αριστο μηχανακι πολυ φιλικο και ευκολοδηγητο.δεν νομιζω να προβληματισει οποιονδηποτε αναβατη ακομα και αν ειναι η πρωτη μηχανη του.τωρα σε οτι αφορα το abs εγω λεω NAI 100% ειδικα στην συγκεκριμενη μηχανη δουλευει πολυ καλα και σε σωζει απο χαζοπτωσεις (φρενα πανικου με λιγα στην πολη) η αληθεια ειναι οτι ''αμολαει'' στα πολλα (μιλαμε για 140+) αλλα ουτως η αλλως αυτο ειναι κατι αναμενομενο.....παντως εγω θα σου προτεινα και το cbf 500 παλι με abs ωραιο και αξιοπιστο μηχανακι. αποψη μου ομως πως για την χρηση που θες την μοτοσυκλετα ενα μονοκυλινδρο on-off 500-650 θα ηταν μια χαρα (σκεψου και λιγο τους παραγοντες κοστος χρησης , service κ.τ.λ)



αυτα

akaposto
11/09/2005, 12:14
Το XT βολεύει περισσότερο για μέσα στην πόλη και για τους χάλια δρόμους που έχουμε στην Κρήτη.


ειδικά στο Ηράκλειο,πας στην δουλειά το πρωί,κάνεις και την εντουράδα σου έτσι για να φτιαχτείς. :D



...έτσι κι αλλιώς στην Κρήτη δεν έχει μεγάλες ευθείες να το ανοίξεις.

:nono:
έχει,έχει....:wacko:

πάρε το XT να γουστάρεις,και την δουλεία σου θα κάνεις,και φτηνό είναι,και βόλτες γυρω-γύρω θα σε πάει,και για άπειρο ψόφιο δεν είναι.

Πάρε κάτι ακριβότερο(βλ.cb600) μόνο αν έχεις κολλήσει μαζί του,αν θές σώνει και καλά τετρακύλινδρο και γκάζια.Αλλά μάλλον δεν είσαι έτσι.

oulas
11/09/2005, 12:29
αληθεια ειναι οτι ''αμολαει'' στα πολλα (μιλαμε για 140+) αλλα ουτως η αλλως αυτο ειναι κατι αναμενομενο


Τι αμολαει ρε φιλε, καμια κλανια;:rotflmao: :rotflmao:


Ελα τωρα σοβαρα, πες μου, γιατι με ενδιαφερει το μηχανακι αυτο, μαζι με ΑΒS

oulas
11/09/2005, 13:03
αληθεια ειναι οτι ''αμολαει'' στα πολλα (μιλαμε για 140+) αλλα ουτως η αλλως αυτο ειναι κατι αναμενομενο


Τι αμολαει ρε φιλε, καμια κλανια;:rotflmao: :rotflmao:


Ελα τωρα σοβαρα, πες μου, γιατι με ενδιαφερει το μηχανακι αυτο, μαζι με ΑΒS

el_hymador
11/09/2005, 16:15
Αμα του βαζεις σκατοβενζινες ναι κλανει!!!:lol:

''αμολαει'' το abs σημαινει οτι σε δυνατα φρενα με πολλα χλμ δεν φρεναρεις ....απλα ταξιδευεις προς τον στοχο σου!!!
βεβαια εχεις τιμονι και μπορεις να κατευθηνεις την μηχανη οποτε εχεις να διαλεξεις:

1)φρεναρισμα πανικου με πολλα και εχω abs ----->διανυω μεγαλυτερη αποσταση απο οτι αν ειχα συμβατικα φρενα , αλλα δεν ''χανω'' την μηχανη απο μπλοκρισμενους τροχους την κατευθυνω και μπορω να αποφυγω τον μ....α

2)φρεναρισμα πανικου με πολλα και δεν εχω abs-----> υπαρχει το ενδεχομενο να μπλοκαρει κανας τροχος , αν ειναι ο πισω και δεν εισαι υπο κλιση εχει καλως.....μπορει να σταματησεις γρηγοροτερα (μπορει....) αν ειναι ο μπροστα η αν εισαι υπο κλιση απλα διαλεξε καποιο εντυπωσιακο τροπο πεσιματος (διπλη περιστροφη και πιρουετα π.χ.)


παντως στις περισσοτερες περιπτωσεις το abs βοηθαει (ειδικα μεσα στην πολη , βροχη κ.τ.λ.)