PDA

View Full Version : Φλάντζες: διαφορά ποιότητας;



Acacius
12/11/2011, 05:19
Κοιτάζω για σετ φλάντζες (Transalp 600 VJ) και βλέπω μεγάλες διαφορές στις τιμές, γι'αυτό και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν αντίστοιχα σημαντικές διαφορές στην ποιότητα. Δε θέλω να έχω προβλήματα επειδή τσιγκουνεύτηκα αλλά δε θέλω να δώσω κουφά λεφτά για εξαρτήματα σχετικά χαμηλής τεχνολογίας. Διάβασα και αυτό (http://www.cb400f.btinternet.co.uk/pattern.htm) μεταξύ άλλων, το οποίο βοήθησε κάπως. Μάλλον για KP ή Athena το βλέπω απ'όσες έχω βρει.

Ποιες μάρκες ξέρετε και εμπιστεύεστε/σας έκαψαν; Μπορεί κατασκευαστής να χρησιμοποιεί άλλα υλικά από τα OEM; Υπάρχει θέμα με την ακρίβεια/εφαρμογή; Υπάρχει περίπτωση το ένα πλήρες σετ να μην είναι τόσο πλήρες όσο το άλλο (π.χ.τσιμουχάκια); Θα σκουπίζω λάδια από τα καπάκια στο τρίμηνο; Τι άλλο πρέπει να προσέξει ο ανέμπειρος μεν, φιλόδοξος δε DIYer;

Τα φώτα σας. Το στανιό μου.
(Που θέλω και ρηστόρ)

kawazoyras
12/11/2011, 11:48
φίλε μου φλάντζες υπάρχουν πολλές κ από πολλές εταιρίες, εγώ κ στο zzr 1100 που έχω κ το κυκλοφορώ φτιάχνω μόνος μου απο βαλανιδόχαρτο (χρονοβόρο αλλά οικονομικό) εκτός φλάντζα κεφαλής, τεςπα απλά αφού τις θέλεις όλες παίρνεις το σέτ κ ησυχάζεις, αν βρείς το σετ πιο φθηνό από της μαμάς δε βλέπω το λόγο να μη το πάρεις... γνώμη μου να μη σε επιρεάσω :nono: :wave2:

Acacius
14/11/2011, 13:08
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Οι γνώμες είναι για να τις ακούμε/διαβάζουμε και μετά να κρίνουμε, οπότε όλες ευπρόσδεκτες. :beer: