PDA

View Full Version : Nolan N85-Bell M4R Indy



giannis1972
12/11/2011, 10:40
Καλημερα.θα ηθελα τη γνωμη σας για τα δυο αυτα κρανη.ειμαι στην αναζητηση full face κ εχω καταληξει σ'αυτα τα δυο.Το nolan ωραιο κρανος κ σχετικα οικονομικο για αυτα που προσφερει.Το bell ομορφο,με επαγγελματικη ζελατινα αλλα κ λιγο ακριβο.Η χρηση θα ειναι 80% πολη κ 20% ταξιδι.Ποιο θα μου προτεινατε??

fkol k4
12/11/2011, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis1972
Καλημερα.θα ηθελα τη γνωμη σας για τα δυο αυτα κρανη.ειμαι στην αναζητηση full face κ εχω καταληξει σ'αυτα τα δυο.Το nolan ωραιο κρανος κ σχετικα οικονομικο για αυτα που προσφερει.Το bell ομορφο,με επαγγελματικη ζελατινα αλλα κ λιγο ακριβο.Η χρηση θα ειναι 80% πολη κ 20% ταξιδι.Ποιο θα μου προτεινατε??
Όποιο συμπαθεί ο καθένας μας περισσότερο , αλλά αφού εσύ θα το φοράς , εσύ θα πρέπει να το διαλέξεις .

Το λογικό είναι να πέρεις αυτό που εφαρμόζει καλύτερα στο κεφάλι σου και αυτό μόνο εσύ μπορείς να το διαπιστώσεις . Απο εκεί και πέρα , υπάρχουν και άλλα .

- Τι μοτοσυκλέτα οδηγείς; Σε μοτοσυκλέτες με όρθια θέση οδήγησης , τα κράνη με επιθετικότερο σχήμα τείνουν να είναι πιο θορυβώδη και με χειρότερη αεροδυναμική συμπεριφορά . Σε ένα supersport , μεταμορφώνονται σε μεγάλο ποσοστό .
- Η διαφορά βάρους μεταξύ τους είναι μεγάλη ή μικρή ; Πόσο περισσότερο θα σε κουράσει το ένα ή το άλλο σε πολύωρη οδήγηση ; όταν λες ταξίδι εννοείς πόσα χλμ ; Μέχρι 200 δεν θα δεις και μεγάλη διαφορά , στα 600-800 θα δεις και αν θέλεις να γυρίσεις την Ευρώπη μάλλον δεν θα ρώταγες στο φόρουμ για κράνος (:lol: :rotflmao: :lol: )

Σκέψου τα όλα μαζί και αποφασίζεις . Κατά τα άλλα και τα 2 κράνη είναι από σοβαρές εταιρείες του χώρου και αρκετά ασφαλή .

giannis1972
12/11/2011, 11:38
Ευχαριστω για την απαντηση.Κ τα δυο ταιριαζουν καλα στο κεφαλι.Η μηχανη που οδηγω ειναι Aprilia Strada 650.Τα ταξιδια θα ειναι κυριως 500χλμ πανε-ελα.Η ερωτηση αφορα κυριως στο αν θα πρεπει να δωσω βαρυτητα στα υλικα κατασκευης.Δε ξερω αν εχουν καμια σοβαρη διαφορα

fkol k4
12/11/2011, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis1972
Ευχαριστω για την απαντηση.Κ τα δυο ταιριαζουν καλα στο κεφαλι.Η μηχανη που οδηγω ειναι Aprilia Strada 650.Τα ταξιδια θα ειναι κυριως 500χλμ πανε-ελα.Η ερωτηση αφορα κυριως στο αν θα πρεπει να δωσω βαρυτητα στα υλικα κατασκευης.Δε ξερω αν εχουν καμια σοβαρη διαφορα
Το carbon-kevlar δεν έχει ημερομηνία λήξης , ενώ το polycarbonate του Nolan έχει . Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι το Bell θα μπορείς να το φοράς επ' άπειρον.
Στο βάρος μάλλον έχουν αρκετή διαφορά και μάλλον το Bell θα είναι αρκετά ελαφρύτερο , ενώ και το πιο καθαρό αεροδυναμικό του σχήμα νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα στην θέση οδήγησης του Aprilia Strada 650.
Απο ασφάλεια, και τα 2 έχουν νομίζω την ίδια προδιαγραφή ασφαλείας , οπότε θεωρούνται το ίδιο ασφαλή .
Υπάρχουν αυτοί που υποστηρίζουν ότι σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις σε πτώση με σύρσιμο του κράνους στο έδαφος , το polycarbonate μπορεί να έχει μια τοπική μικρο-τήξη και να καταπονήσει τον αυχένα με την αύξηση της τριβής λόγω τοπική τήξης . Δεν έχουν άδικο , αλλά πρόκειται για υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης και αν ξέραμε πως θα πέσουμε θα φτιάχναμε τα τέλεια κράνη .

Στην θέση σου μάλλον θα σύγκλινα προς το Bell , άσε που η ποιότητα βαφής τους τώρα τελευταία έχει αναβαθμιστεί (αυτό σε σχέση με όσα έχω δει από τα Bell και με όσα έχω αγοράσει από τα Nolan και x-lite. Bell δεν είχα ποτέ).

giannis1972
12/11/2011, 12:05
ευχαριστω πολυ.Κ εγω προς το Bell κλεινω,αλλα ειπα μηπως βρω κατι σε πιο φθηνη εκδοση.Η χρηματικη διαφορα που τα βρισκω ειναι περι τα 80 ευρω