PDA

View Full Version : Ερώτηση προς hardwareάδες....



Ζεύκας
13/11/2011, 17:57
Έχω ένα εξωτερικό σκληρό που φαίνεται να'χει σβήσει το καντήλι του.

Οκ είναι εντός εγγύησης, θα τον πάω για επισκευή/αλλαγή
το θέμα είναι ότι στο "συνεργείο" (Πλαίσιο) μου είπαν ότι θα χάσω όλα μου τα αρχεία.


Υπάρχει κανένας τρόπος να τα σώσω?
Είναι πολύ σημαντικά

:beer:

BLiTzER
13/11/2011, 18:04
Define "φαίνεται να'χει σβήσει το καντήλι του".

Ή ακόμα καλύτερα, φέρε να τον δούμε.

karellen
13/11/2011, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Έχω ένα εξωτερικό σκληρό που φαίνεται να'χει σβήσει το καντήλι του.

Οκ είναι εντός εγγύησης, θα τον πάω για επισκευή/αλλαγή
το θέμα είναι ότι στο "συνεργείο" (Πλαίσιο) μου είπαν ότι θα χάσω όλα μου τα αρχεία.


Υπάρχει κανένας τρόπος να τα σώσω?
Είναι πολύ σημαντικά

:beer:
Ψάξε στο νετ να βρεις καννα προγραμματάκι ''File recovery'' μπας και μπορέσεις να ανακτήσεις τα αρχεία σου.

Gms
13/11/2011, 18:22
Λοιπον 2 περιπτωσεις υπαρχουν.Ειτε κανει ενα εκνευριστικο κλικ κλικ(παιγμεμη κεφαλη) η κανει σαν τροχος κοπης(παιγμενο μοτερ).Οτι και απο τα 2 να ειναι θα πρεπει να σου αντικαταστησουν τουλαχιστον τον σκληρο,με το τουλαχιστον ενοω οτι μπορει να σου αλλαξουν τον σκληρο και να κρατησουν την θηκη.Τεσπα αν κανει το πρωτο δηλαδη κλικ κλικ μπορει να τα σωσεις και μονος σου με την μεθοδο της καταψηξης (http://lifehacker.com/5515337/save-a-failed-hard-drive-in-your-freezer-redux),βεβαια θα εχεις προβλημα με τη εγγυηση αν κανεις κατι τετοιο.Λογικα αν σου αλλαξουν το σκληρο και τους ζητησεις τον παλιο θα μπορεις τουλαχιστον να κανεις μια προσπαθεια.Επισης υπαρχουν πολλα διαγνωστικα προγραμματα που πολλες φορες διορθωνουν τα μικρο προβληματα και θα σου προτεινα να δοκιμασεις κανα 2 πρωτου πας στο πλαισιο.Ελπιζω να βοηθησα :wave2:

imitrelos
13/11/2011, 19:03
Λοιπόν άσε το ΠΛΑΙΣΙΟ να λέει
βρές ένα καλό recovery εγώ χρησιμοποιώ αυτό http://www.grc.com/sr/spinrite.htm

πολύ καλό και αξιόπιστο άμα δέν σου κάνει δουλειά πέτα τόν αλλά να ξέρεις ότι μπορείς να τόν ανοίξεις μέσα έχει ή sata δίσκο ή ide άμα δέν κάνει δουλειά έχει μηχανικό πρόβλημα (βελόνα ή μηχανισμός ε τότε άμα δέν έχεις κάτι σημαντικό μήν το φτιάξεις)


edit τώρα είδα ότι έχει σημαντικά αρχεία ε τότε http://www.grc.com/sr/spinrite.htm
μονόδρομος
:wave2: :wave2: :beer: :beer: :beer:

DrBig
13/11/2011, 19:12
δεν γινεται να παρει καποιος εναν ολοιδιο σκληρο και να μεταφερει τον δισκο απο τον ενα στον αλλο?

imitrelos
13/11/2011, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
δεν γινεται να παρει καποιος εναν ολοιδιο σκληρο και να μεταφερει τον δισκο απο τον ενα στον αλλο?

Λέει ότι δέν του ανοίγει ή δεν αναγνωρίζει τα αρχεια

Vstrommer71
13/11/2011, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Έχω ένα εξωτερικό σκληρό που φαίνεται να'χει σβήσει το καντήλι του.

Οκ είναι εντός εγγύησης, θα τον πάω για επισκευή/αλλαγή
το θέμα είναι ότι στο "συνεργείο" (Πλαίσιο) μου είπαν ότι θα χάσω όλα μου τα αρχεία.


Υπάρχει κανένας τρόπος να τα σώσω?
Είναι πολύ σημαντικά

:beer:
Γενικα οτι ειπανε οι προηγουμενοι
1)Αν κανει μηχανικους θορυβους(κλα-κλακ κλπ) πας για καταψυξη μπας και το γλυτωσεις
2)Αν δεν κανει θορυβο,εχεις καποιες καλες ελπιδες να τραβηξεις τα αρχεια σου
Αν
-Το βαζεις επανω στο USB,κανει ηχο οτι τον ειδε αλλα δεν το βλεπει στην εξερευνηση των Windows(υποθετω οτι εχεις αυτα) τοτε κατι δεν παει καλα με τα partitions του.Δοκιμασε αυτο (http://findandmount.com/) το πολυ αποτελεσματικο δωρεαν εργαλειο
-Αν παει να το ανοιξει και κολλαει για ωρα,παιξε με καποιο απο τα προγραμματα που προτεινουνε οι απο πανω
Καλη επιτυχια

fantacid
13/11/2011, 20:13
μια κ το εφερε η κουβεντα..
κανα καλο recovery για re-partioned (δις νομιζω!) δισκο?

Ζεύκας
13/11/2011, 20:42
δεν μου τον αναγνωρίζει καν...

και τον έχω κάνει partition.
μισός backup μισός αρχεία.

ούτε τον βλέπω στην επιφάνεια εργασίας ούτε στο disk utility (macosx)
και έχω δοκιμάσει και σε διαφορετικές θύρες usb

btw o δίσκος είναι seagate

hidefnick
13/11/2011, 20:59
Μπρίζωσε τον σε κανένα μηχανάκι με linux. Αν δεν παίξει και εκεί, ξέχνα recovery tools και λοιπές λύσεις. :wave2:

daz
13/11/2011, 21:12
Μπάμπη υπάρχουν εταιρείες που ανακτούν τα δεδομένα ακόμα και από δίσκους που έχουν πάρει φωτιά ή τους έχει πατήσει μπετονιέρα. Το θέμα είναι ότι δεν χρεώνουν λίγα.
Επίσης δεν ξέρω κάποια απ' αυτές για να προτείνω ούτε θυμάμαι καμιά επωνυμία. Παίξε λίγο με τον γκούγκλη, κάτι θα βρεις.

Ίσως η τιμή που χρεώνουν να είναι ανάλογη της ζημιάς που έχει πάθει. Ο δικό σου είναι σίγουρα εύκολη περίπτωση γι' αυτούς. Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις. :wave2:

Edit. Είναι πολύ σημαντικά τα δεδομένα? Ρωτάω γιατί και θα πληρώσεις και θα χάσεις την εγγύηση. Η ταινία της Τζούλιας θα υπάρχει ακόμα σε κανένα τορρεντ. :lol:

fantacid
13/11/2011, 21:37
το πλαισιο νομιζω χρεωνει γυρω στα 10€ το γκιγκα!

το κανο με το θεμα σου ειναι οτι ειναι usb που δε βοηθαει καθολου το repairing
λιγα "σωστα" προγραμματα μπορουν να φτιαξουν το δισκο σου μεσω usb.


δοκιμασες καποιο προγραμμα απο τα παραπανω?
εστρωσε καθολου?

Jo.Da.
13/11/2011, 21:41
Φίλε (ή καλύτερα φίλαι) η λύση στο πρόβλημά σου λέγεται getdataback 3.30!
Θα τραβήξει τα δεδομένα από το δίσκο που τα έχει παίξει (σε ποσοστό γύρω στο 95%) σε κάποιον άλλο που θα ορίσεις εσύ. Μετά τραβάς κι ένα φορμάρισμα στον προβληματικό δίσκο κι είναι έτοιμος να τον ξαναχρησιμοποιήσεις...(τουλάχιστον έτσι είχε η δική μου ιστορία)!!! :winka:

:wave2:

daz
13/11/2011, 22:15
http://www.anaktisis.gr/jm/index.php

http://tictac.gr/

Edit. Για ρίχτου καμιά κλωτσιά μήπως δουλέψει γιατί... (http://www.tictac.gr/%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82) :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Operater
14/11/2011, 01:27
Eίχα ένα παρόμοιο πρόβλημα. Μόνο που εμένα, μου έλεγε να τον κάνω φορμάτ για να τον δεχθεί.
Δεν τον αναγνώριζε κανένας υπολογιστής, αλλά στα win7, έβλεπα ότι κάποιο μέρος του ήταν γεμάτο.
Άρα δεν είχα χάσει αρχείο.

Πήρα λοιπόν, την εταιρεία και ένας καλός άνθρωπος μου πρότεινε μια λυση, αλλά θα έχανα την εγγύηση.
Εβγαλα λοιπόν τον δίσκο από μέσα, και τον έβαλα πάνω σε ενα dock που έχω. και δούλεψε αμέσως.
Φαίνεται είχε πρόβλημα, όπως μου ειπώθηκε, το κύκλωμα του usb του εξωτερικού δίσκου.

Αυτά. :beer:

vasko
14/11/2011, 01:51
Οτι να 'ναι, καλα ρε παιδια πως λετε τετοια πραγματα για καταψυξη, recovery προγραμματα και μπουρδες και βαζεται σε κινδυνο τα δεδομενα του παιδιου ειναι παντελως ανευθυνο, Ζευκας παρε με ενα τηλ (στο στελνω με πμ)να δω αν μπορω να σε βοηθησω

tthodor
14/11/2011, 02:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Eίχα ένα παρόμοιο πρόβλημα. Μόνο που εμένα, μου έλεγε να τον κάνω φορμάτ για να τον δεχθεί.
Δεν τον αναγνώριζε κανένας υπολογιστής, αλλά στα win7, έβλεπα ότι κάποιο μέρος του ήταν γεμάτο.
Άρα δεν είχα χάσει αρχείο.

Πήρα λοιπόν, την εταιρεία και ένας καλός άνθρωπος μου πρότεινε μια λυση, αλλά θα έχανα την εγγύηση.
Εβγαλα λοιπόν τον δίσκο από μέσα, και τον έβαλα πάνω σε ενα dock που έχω. και δούλεψε αμέσως.
Φαίνεται είχε πρόβλημα, όπως μου ειπώθηκε, το κύκλωμα του usb του εξωτερικού δίσκου.

Αυτά. :beer:

Σωστό ! ! ! το πιο συνηθεσμένο πρόβλημα με τους εξωτερικούς δίσκους και η πιο σίγουρη και ανέξοδη λύση :) :)

vaska
14/11/2011, 06:44
Η απάντηση στο πρόβλημά σου λέγεται Vaska.

Και η δουλειά σου θα γίνει χωρίς χρέωση αν και μόνο αν παραδεχτείς δημόσια ότι είσαι αρχικούλαδο.

Το λοιπόν σοβαρά τώρα. Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τπτ ακόμα κι αν κάτσεις ν' αφουγκραστείς τον δίσκο. Το ότι το μοτερ κόβει και ξαναρχίζει να στροφάρει δεν σημαίνει απαραίτητα καμένο όπως ειπώθηκε, μάλιστα δεν σημαίνει καν καμένο. Προφανώς δεν μπορεί να κάνει initialising και κάνει επανεκκινήσεις. Πολλές φορές λύνουμε το πρόβλημα με αντικατάσταση board του δίσκου, άλλες φορές αλλάζουμε κεφαλές. Η κατάψυξη δίνει λύσεις όταν υπάρχουν μισό-κατεστραμένοι ημιαγωγοί που ανεβάζουν θερμοκρασία. Πιθανά το πρόβλημά σου να είναι στο interface ( την μετατροπή δλδ από sata to usb).

Μπορώ να σου γράφω σεντόνια με τα πιθανά προβλήματα. Το σωστό είναι να τον δει κάποιος γνώστης (όχι πλαίσιο και μουλτιράμα που τα παιδάκια ξέρουν έως και ν' αλλάξουν τροφοδοτικό) και να κάνει προσπάθειες πρώτα με κάποιο software. Αν θες στείλτον μου με κάποια κούριερ και θα σου απαντήσω σχετικά.

Πάντως να ξέρεις ότι υπάρχουν εταιρίες που επεμβαίνουν στο hardware (στην Ελλάδα 4-5) δουλειά των οποίων έχω δει και τελικά μία είναι αξιόλογη, και κάμποσες στο εξωτερικό. Χρεώνουν δε τον πάτο τους πχ ανάκτηση σε 250 gb έφτασε περίπου 500 ευρώ και πήρε το 65% των δεδομένων.

Πήρες μια ιδέα πιστεύω, πράξε αναλόγως σπουδαιότητας και μοναδικότητας αρχείων.

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

nikos_abel
14/11/2011, 07:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας

ούτε τον βλέπω στην επιφάνεια εργασίας ούτε στο disk utility (macosx)
και έχω δοκιμάσει και σε διαφορετικές θύρες usb

btw o δίσκος είναι seagate

Ο ασημένιος ο 1,5 ή 2 τέρα ε; Κλικ κλικ 2 χρόνια τώρα, μόνο για time machine τον έχω μη μπα και σκάσει κάποια στιγμή.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Jo.Da.
Φίλε (ή καλύτερα φίλαι) η λύση στο πρόβλημά σου λέγεται getdataback 3.30!


Δε δουλεύει το ρημάδι σε μακ!!! Άσε που τα πστκ τα λέοπαρντ δεν έχουν s.m.a.r.t. για τους
εξωτερικούς και δε μπορείς να βλέπεις σε τι κατάσταση είναι πριν τα παίξει.


Ζεύκα, δοκίμασε να βάλεις κανα parallel desktop και τρέξε win μπας και από κει μέσα μπορέσεις
να χρησιμοποιήσεις το getdataback που δουλεύει φοβερά.

ΕΝΤΙΤ Κατά τα άλλα ότι σου είπε ο ΒΑΣΚΑ

BLiTzER
14/11/2011, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Μπορώ να σου γράφω σεντόνια με τα πιθανά προβλήματα. Το σωστό είναι να τον δει κάποιος γνώστης (όχι πλαίσιο και μουλτιράμα που τα παιδάκια ξέρουν έως και ν' αλλάξουν τροφοδοτικό) και να κάνει προσπάθειες πρώτα με κάποιο software. Αν θες στείλτον μου με κάποια κούριερ και θα σου απαντήσω σχετικά.



Επιτέλους μια σωστή απάντηση. Ότι είπα εγώ από την αρχή. Δεν κάνεις διάγνωση με τα στοιχεία που έδωσε. Μπορεί να φταίει οτιδήποτε.

chr1s_86
14/11/2011, 10:19
+1 σε BLiTzER και vaska

και ποτέ data και backup στον ίδιο δίσκο! :hypnotize :hypnotize

nikos_abel
14/11/2011, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
+1 σε BLiTzER και vaska

και ποτέ data και backup στον ίδιο δίσκο! :hypnotize :hypnotize

(εξαιρούνται τα βίδεο της τζούλιας που προαναφέρθηκε ε; :rotflmao: )

zephyr1
14/11/2011, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater

Εβγαλα λοιπόν τον δίσκο από μέσα, και τον έβαλα πάνω σε ενα dock που έχω. και δούλεψε αμέσως.
Φαίνεται είχε πρόβλημα, όπως μου ειπώθηκε, το κύκλωμα του usb του εξωτερικού δίσκου.

Αυτά. :beer:

Μπαμπ κανε αυτο πρωτα ,γιατι στους περισσοτερους δισκους χτυπαει το κουτι που τους περιεχει.

nikos_abel
14/11/2011, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μπαμπ κανε αυτο πρωτα ,γιατι στους περισσοτερους δισκους χτυπαει το κουτι που τους περιεχει.

Analyse this τι χτυπάει δηλαδής; (κλικ κλικ κάνει; )

DimChios
14/11/2011, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μπαμπ κανε αυτο πρωτα ,γιατι στους περισσοτερους δισκους χτυπαει το κουτι που τους περιεχει.


το αυτο ειχε γινει και σε μενα και ο Πανος το σενιαρισε! :winka:

Operater
14/11/2011, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
+1 σε BLiTzER και vaska

και ποτέ data και backup στον ίδιο δίσκο! :hypnotize :hypnotize
ε αυτό δεν λεγεται μπακαπ

DimChios
14/11/2011, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
ε αυτό δεν λεγεται μπακαπ



"καμενο"....



















side up λεγεται!

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

nikos_abel
14/11/2011, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Analyse this τι χτυπάει δηλαδής; (κλικ κλικ κάνει; )

Μη χ3σw πείτε ρ3 τι είναι αυτό, τόσα λε7 πετάω στο μαγαζί για σκ@τ@ εξυπηρέτηση!!!!

:smokin:

daz
15/11/2011, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska

Πάντως να ξέρεις ότι υπάρχουν εταιρίες που επεμβαίνουν στο hardware (στην Ελλάδα 4-5) δουλειά των οποίων έχω δει και τελικά μία είναι αξιόλογη, και κάμποσες στο εξωτερικό. Χρεώνουν δε τον πάτο τους πχ ανάκτηση σε 250 gb έφτασε περίπου 500 ευρώ και πήρε το 65% των δεδομένων.

Πήρες μια ιδέα πιστεύω, πράξε αναλόγως σπουδαιότητας και μοναδικότητας αρχείων.

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Και λίγα λες! Για ρίξε μια ματιά στο τελευταίο λινκ!


Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
http://www.anaktisis.gr/jm/index.php

http://tictac.gr/

Edit. Για ρίχτου καμιά κλωτσιά μήπως δουλέψει γιατί... (http://www.tictac.gr/%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82) :bigcry: :bigcry: :bigcry:

και δεν έχει και παραθύρια ο Ζευςκας. Ελπίζω η πρώτη να είναι φθηνότερη, αλλά και πάλι πόσο φθηνότερη να είναι!

Άντε Vasko και Vaska θα δώσουν την λύση. :lol:

vaska
15/11/2011, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Και λίγα λες! Για ρίξε μια ματιά στο τελευταίο λινκ!



και δεν έχει και παραθύρια ο Ζευςκας. Ελπίζω η πρώτη να είναι φθηνότερη, αλλά και πάλι πόσο φθηνότερη να είναι!

Άντε Vasko και Vaska θα δώσουν την λύση. :lol:


Η Τ*** Τ*** είναι ίσως η πιο παλιά στο χώρο αλλά και η πιο αναξιόπιστη (με πλήρη γνώση των όσων λέω). Είναι δε της λογικής "αφού δεν τον φτιάχνει σε μας ο πελάτης, τράβα και δυο κατσαβιδιές στους δίσκους να μην πάρει αρχεία ούτε από άλλη εταιρία".

Μου συνέβη 3 φορές μέχρι να το πάρω χαμπάρι. Την τελευταία φωτογραφίσαμε τους δίσκους (εσωτερικά) και στείλαμε μετά τον hdd για επισκευή. Ο πελάτης μου (εισαγγελέας εφετών) τους χοροπήδηξε στα δικαστήρια.

daz
15/11/2011, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Η Τικ Τακ είναι ίσως η πιο παλιά στο χώρο αλλά και η πιο αναξιόπιστη (με πλήρη γνώση των όσων λέω). Είναι δε της λογικής "αφού δεν τον φτιάχνει σε μας ο πελάτης, τράβα και δυο κατσαβιδιές στους δίσκους να μην πάρει αρχεία ούτε από άλλη εταιρία".

Μου συνέβη 3 φορές μέχρι να το πάρω χαμπάρι. Την τελευταία φωτογραφίσαμε τους δίσκους (εσωτερικά) και στείλαμε μετά τον hdd για επισκευή. Ο πελάτης μου (εισαγγελέας εφετών) τους χοροπήδηξε στα δικαστήρια.

You know better. Εξ' άλλου εγώ το δήλωσα πως δεν ξέρω καμιά απ' τις δύο εταιρείες.



Τι τσογλάνια! :mad:

fantacid
15/11/2011, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Μου συνέβη 3 φορές μέχρι να το πάρω χαμπάρι. Την τελευταία φωτογραφίσαμε τους δίσκους (εσωτερικά) και στείλαμε μετά τον hdd για επισκευή. Ο πελάτης μου (εισαγγελέας εφετών) τους χοροπήδηξε στα δικαστήρια.

:lol: :lol: :lol:
ετοιμο για CSI τον κοβω!

schumifer
15/11/2011, 22:19
Ζεύκας αν μένεις Ζωγράφου στείλε ένα pm

Ζεύκας
16/11/2011, 02:48
έχει χτυπήσει ο δίσκος...:(

γαμημένο τσικ τσικ τσικ τσικ τσικ τσικ

vaska
16/11/2011, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
έχει χτυπήσει ο δίσκος...:(

γαμημένο τσικ τσικ τσικ τσικ τσικ τσικ

Αυτό το τσικ τσικ σαν ν' ακούς φλασιέρα να δουλεύει το κάνει πολλές φορές ένας δίσκος από ελλειπή τροφοδοσία, Σιγούρεψε όσο είναι δυνατόν ότι το τροφοδοτικό του είναι σε καλή κατάσταση.


:wave2: :wave2:

zephyr1
16/11/2011, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Η ******** είναι ίσως η πιο παλιά στο χώρο αλλά και η πιο αναξιόπιστη (με πλήρη γνώση των όσων λέω). Είναι δε της λογικής "αφού δεν τον φτιάχνει σε μας ο πελάτης, τράβα και δυο κατσαβιδιές στους δίσκους να μην πάρει αρχεία ούτε από άλλη εταιρία".

Μου συνέβη 3 φορές μέχρι να το πάρω χαμπάρι. Την τελευταία φωτογραφίσαμε τους δίσκους (εσωτερικά) και στείλαμε μετά τον hdd για επισκευή. Ο πελάτης μου (εισαγγελέας εφετών) τους χοροπήδηξε στα δικαστήρια.

Ε μαγκες ,το παραπανω δεν παει για δυσφημιση?

Το να γραψω ποιος μαλακομαστορας μου χαλασε το μηχανακι απαγορευεται σε ενα φορουμ με μοτοσυκλετες,ενω το αποπανω περναει.

Δεν συμφωνω με την σταση του φορουμ απεναντι στα λαμογια ,αλλα δεχομαι τους ορους ως εχουν οποτε.......

vaska
16/11/2011, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ε μαγκες ,το παραπανω δεν παει για δυσφημιση?

Το να γραψω ποιος μαλακομαστορας μου χαλασε το μηχανακι απαγορευεται σε ενα φορουμ με μοτοσυκλετες,ενω το αποπανω περναει.

Δεν συμφωνω με την σταση του φορουμ απεναντι στα λαμογια ,αλλα δεχομαι τους ορους ως εχουν οποτε.......


Ναι δίκιο έχεις, δεν το σκέφτηκα καν στην προσπάθειά μου να γλυτώσει κάποιος αυτά που πέρασα εγώ με τους συγκεκριμένους κυρίους. Οπότε ας βάλουμε ******* όπου αναφέρεται η εμπορική ονομασία της εν λόγω εταιρίας.

:wave2: :wave2: