PDA

View Full Version : SOS!Ρουμπινέτο?Ποιός ξέρει?Τεχνικές συμβουλές..wanted!



Μπουου!!
13/11/2011, 23:09
Χαιρετώ! Λοιπόν ψάxνω την γνώμη όσων ξέρουν πέντε τεχνικά πράγματα γιατί έχω φάει μεγάλη πίκρα. Ξεκινάω τον πόνο μου.

Μετά από πολύ κόπο να μαζέψω τα λεφτά και ακόμη περισσότερο ψάξιμο αποφάσισα να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή. Τελικά βρήκα μια προσφορά από στόκ της Piaggio. DERBI GPR 125 4T 4V -τετράχρονο. Από 4000 περίπου που πάει καινούριο τα στόκ το δίνανε 2900! Μοντέλο 2010 και ολοκαίνουριο. Εγγυήσεις, όλα κομπλέ. Ο έρωτας ήτανε ακαριαίος και το αποφάσισα και το έκλεισα με την μια. :D

Πάμε τώρα στο ζόρι. Την μηχανή την παρέλαβα 31 Οκτωβρίου. Ολοκαίνουρια με τα πλαστικά πάνω, όντως. Από την αρχή λοιπόν, όταν την άναβω, την αφήνω στο ρελαντί για να ζεσταθεί πριν ξεκινήσω. Αυτή σβήνει μόνη της 2 ή και 3 φορές κάθε πρωί, ακόμα κι αν δώσω λίγο γκάζι εν στάσει. Αφού ζεσταθεί,όλα καλά. Ο πωλητής μου είπε οτι έτσι είναι στην αρχή και μετά θα "ανοίξει". Τεσπά, δεν έδωσα πολύ σημασία. Ξεκινάω Καβάλα - Ξάνθη, όλα καλά. Στις 5 (!!!) ημέρες πάνω, μου σβήνει στο άσχετο ενώ είναι ήδη ζεστή λίγο έξω από την Ξάνθη, σάββατο στις εστίες. Προσπαθώ να την βάλω μπρος ξανά και ξανά, τίποτα. Βλέπω οτι ψέκαζε άκαυστη βενζίνη από την εξάτμιση κάθε φορά που προσπαθούσα.. Δεν ξαναπροσπαθώ, παίρνω τηλέφωνα, κι ο αντιπρόσωπος της Piaggio μου λέει δεν μπορεί σαββατο, την Δευτέρα. Την αφήνω και φεύγω. Την Δευτέρα κάτω από την μηχανή μια μικρή λιμνούλα λάδια!! :cry: Την παίρνουνε στο συνεργείο. Μου λένε δυο μέρες μετά οτι φταίει λέει το "ρουμπινέτο". Μου εξηγεί είναι ένα σωληνάκι που μεταφέρει τα καυσαέρια μετά την κάυση στον κύλινδρο και έχει πάνω κι ένα ακόμα σωληνάκι για τον δείκτη του ρεζερβουάρ. Και επειδή είχε χαλάσει, κατέβαινε πάρα πολύ βενζίνη και πλυμμήρισε ο κινητήρας από βενζίνη. Μάλιστα ενώ είχα βάλει αμέσως πριν 8Ε βενζίνη, είχε φύγει όλη μέσα και το ρεζερβουάρ άδειο. Λέει έβγαλε την βενζίνη και το λάδι, έκανε αλλαγή λαδιών και μπουζί που είχε βραχυκυκλώσει. Και ξεκινάει την εγγύηση για το ανταλλακτικό ρουμπινέτο. Μετά από 5 μέρες και καθώς το ρουμπινέτο αργεί, μου βάζει ένα "ολόιδιο" όπως λέει απλά που δεν έχει το κόλπο για τιν δείκτη βενζ. και μου την δίνει την μηχανή. Την κάνω μια βόλτα, και κάποια πράγματα δεν μου κάθονται τέλεια(π.χ. όταν αφήνω το γκάζι κατεβάζει στροφές μέχρι τις 2500 και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα στις 1500 που είναι το ρελαντί. Επίσης το ρελαντί κάπως τσιμπημένο). Το επόμενο πρωί την βάζω μπροστά και την αφήνω δυο λεπτά για ζέσταμα. Αρχίζει και πάλι ψεκάζει μεγάλες σταγόνες από άκαυστη βενζίνη αλλά συνεχίζει να δουλέυει. Την σβήνω αμέσως μην ξαναγίνει το ίδιο. :eyepop:
Και τώρα ρωτάω: Ξέρει κανείς αν αυτό το "πλημμύρισμα" του κινητήρα με βενζίνη θα έχει προκαλέσει κάποια μόνιμη φθορά στον κινητήρα?? Για παράδειγμα,όπως το σκέφτομαι ο καταλύτης δεν θα έχει καταστραφεί?? Άλλα πιο βασικά μέρη-χέσε τον καταλύτη? Εξηγείται από το ρουμπινέτο??
Όπως το σκέφτομαι: Α. Το ρουμπινέτο που μου έβαλε, τελικά δεν ήταν ολόιδιο και δημιουργήθηκε ξανά το ίδιο πρόβλημα.
Β. Το ρουμπινέτο ήταν όντως το ίδιο, αλλά δεν έφταιγε αυτό για την βλάβη εξαρχής και για αυτό το πρόβλημα συνεχίζει ακόμα όπως πριν,χωρίς να ξέρουν τί φταίει.
Τί λέτε ρε παιδιά??? Έχω απογοητευτεί πολύ. Άλλοι παίρνουν μηχανή και καβλώνουν κι εγώ πάνω στην βδομάδα έχω ήδη ψιλομετανιώσει την ώρα και την στιγμή.
Επίσης, με έβαλε να πληρώσω εγώ την αλλαγή λαδιών και μπουζί γιατί λέει τα αναλώσιμα δεν είναι μέσα στην εγγύηση. Ισχύει??

Ευχαριστώ πολύ κι συγγνώμη αν σας κούρασα με την μακροσκελή έκθεση μου.

Εγώ τώρα σκέφτομαι θα τους βάλω να μου ξαναλλάξουν λάδια και να λειτουργήσει μόνο όταν έρθει το καινούριο ορίτζιναλ ανταλλακτικό. Αν συνεχίζει και τότε, απλά θα την πάω σε άλλο εξουσιοδοτημένο. :uplate:

BLACKGAS
13/11/2011, 23:16
εχεις πμ
:wave2:

banditgr
15/11/2011, 14:54
Φίλε μου αυτό που αναφέρεις είναι ο ρυθμιστής πίεσης
του ψεκασμού. Fuel pressure regulator.
Η λύση είναι απλή... Σου την αντικαθιστούν με μια
νέα και είσαι οκ. Γιατί απλά δεν περιμένεις να έρθει ;

GiannisBlessed
15/11/2011, 16:33
αν δοτλεψε ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ με βενζινη μεσα στο μοτερ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΖΗΤΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ!!
μην δεχτεις τπτ αλλο.
η βενζινη ξεπλενει το λαδι και προκαλει ζημιες.
ακομα και αν δουλευει τωρα το μοτερ θα ειναι σαν να εχει πανω 100.000κμ και οπου να ναι θα θελει ανοιγμα και ανακατασκευη.

Μπουου!!
15/11/2011, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Φίλε μου αυτό που αναφέρεις είναι ο ρυθμιστής πίεσης
του ψεκασμού. Fuel pressure regulator.
Η λύση είναι απλή... Σου την αντικαθιστούν με μια
νέα και είσαι οκ. Γιατί απλά δεν περιμένεις να έρθει ;

Αυτό με το άλλο ανταλλακτικό μου το πρότεινε από μόνος του ο μηχανικός για να μην περιμένω μέχρι να έρθει το καινούριο ανταλλακτικό και αφού είχανε περάσει 4 μέρες. Αφού τον ρώτησα 8 φορές αν είναι πανομοιότυπο και με διαβεβαίωσε, τον εμπιστεύτηκα με μισή καρδιά. Τώρα ξέρω οτι έκανα βλακεία. Έπρεπε να περιμένω μέχρι να έρθει το καινούριο κι ας περιμενα και δυο βδομάδες.. :mad:

Μπουου!!
15/11/2011, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
αν δοτλεψε ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ με βενζινη μεσα στο μοτερ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΖΗΤΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ!!
μην δεχτεις τπτ αλλο.
η βενζινη ξεπλενει το λαδι και προκαλει ζημιες.
ακομα και αν δουλευει τωρα το μοτερ θα ειναι σαν να εχει πανω 100.000κμ και οπου να ναι θα θελει ανοιγμα και ανακατασκευη.

Λοιπόν την δεύτερη φορά που σας είπα ότι έφτυνε-με το ανταλλακτικό το μη ορίτζιναλ-τελικά ήταν υδρατμοί. Απλά φοβήθηκα αμέσως και την έσβησα μόλις το είδα. Αλλά όταν μου έκοψε και τσέκαρα σε χαρτί ήταν άσπρο και δεν μύριζε-νερό. Το ορίτζιναλ ακόμα το περιμένω- βλάβη έπαθα σάββατο 5 Νοεμβρίου.... :rolleyes:

ΟΙ ΜΟΝΙΜΕΣ ΖΗΜΙΕΣ είναι το βασικότερο που φοβάμαι!! Λογικά δούλεψε έστω και λίγο με βενζίνη. Το μοτέρ έσβησε από μόνο του στο άκυρο, ενω είχα κόψει και πήγα να ξαναξεκινήσω με πρώτη. Όταν συμβαίνει αυτή η υπερχείλιση, ξέρει κάποιος τί συμβαίνει?? Δλδ, η βενζίνη μπουκώνει μόνο τον θάλαμο καύσης και βραχυκυκλώνει το μπουζί? Η μήπως πηγαίνει π.χ. και στις επιφάνειες επαφής των εμβόλων(πιστονια) με τα πέριξ??? Στην δεύτερη περίπτωση η βενζίνη όπως λες φαντάζομαι θα ξέπλυνε λάδια και ιστορίες και οι επιφάνειες επαφής θα έχουν γίνει χάλι μάυρο. Κι εγώ ο άκυρος κάθομαι και το στρώνω σαν αγγελούδι... :bawl:

Και το πιο ανησυχητικό: Όταν έμεινα και την είχα αφήσει από Σάββατο-Δευτέρα, κάτω από την μηχανή είχε μια κηλίδα ακόμα υγρή αρκετούτσικου μεγέθους -μισή αγκαλιά περίπου. Εάν ήταν μόνο βενζίνη, δεν θα είχε απλά εξατμιστεί δυο μέρες μετά?? Έχει η βενζίνη τόσα στοιχεία που να μείνουν τόσα υγρά δυο μέρες μετά?? Άρα πέρα από βενζίνη- που μου είπαν εξάλλου οτι άδειασε το ρεζερβουάρ που είχε τουλάχιστον 8 λίτρα- είχε και λάδια, σωστά?? Και αφού άρπαξε και λάδια πήγε και σε μέρη που δεν έπρεπε. Άρα καταλήγουμε οτι το μοτεράκι γαμήθηκε??? Οι εξουσιοδοτημένοι και Καβάλας και Ξάνθης μέχρι στιγμής μου λένε κλάιν- μια αλλαγή λαδιών και κομπλέ αφού φορέσει το ανταλλακτικό. Αλλά που να τους πιστέψεις! Ρε παιδιά αυτό με καίει.

Τώρα το μοτεράκι δουλέυει σχεδόν(!) κανονικά. Αυτός ανέβασε το ρελαντί γιατί έσβηνε εξαρχής πριν την βλάβη. Αυτό που έχω προσέξει είναι οτι όταν αφήνω το γκάζι μένει για 4-8 δευτερόλεπτα στις 2500-2700 στροφές και μετά πέφτει στις 1800! Επίσης όταν το ανάβω πρωι και το ζεσταίνω είναι λίγο ό,τι να ναι. Πριν ανέβαζε στις 2700 σταθερά και μετά έπεφτε στις 1450-1600. Τώρα πάει στις 3000 κάθεται λίγο, πάει στις 2500 κάθεται πάλι λίγο και μετά στις 1800.:dizzy:

Βοηθήστε λίγο γιατί προσπαθώ να το δω όσο πιο ψύχραιμα γίνεται..:rolleyes:

GiannisBlessed
15/11/2011, 22:04
αντι να ψαχνεις καθε ποτε αναβαινει το ρελαντιν(:p )και καθε ποτε κατεβαινει απαιτησε αντικατασταση της μοτοσυκλετας που πληρωσες με τα καλα ζεστα λεφτακια σου.το οτι εξ'αρχης δεν δουλευε σωστα ειναι απο μονο του προβλημα.
αν μπει βενζινη εκει μεσα ειναι χεσε μεσα.
αν το παθει το δικο μου με 50χιλ κμ χωρις εγγυηση κτλ οκ θα το λουστω εγω και θα αλλαξω λαδια ξυδια θα το πλυνω με σαπουνι και θα κανω προσευχες και ταματα να μην μου βγαλει ζημια.
εσυ καινουριο μηχανακι με καινουριο μοτερ πηρες και καινουριο μηχανακι πρεπει να απαιτησεις να εχεις.
αν σου αποδειξουν με το να σου λυσουν το μοτερ και ολα μεσα να ειναι οκ τοτε εισαι οκ.αλλα σε καινουρια μηχανη γιατι να μπλεξεις?
δεν ξερω νομικα τι παιζει με τετοια θεματα παντως ξερω οτι ειναι οτι χειροτερο τα λαδια να αναμειγνυονται με αλλες ουσιες.τα παντα εκει μεσα στηριζονται (κυριολεκτικα και μεταφορικα) στο λαδι.

Μπουου!!
16/11/2011, 17:59
Για την ιστορία ρουμπινέτου και τί ακριβώς αυτό κάνει, πιστεύω οτι βρήκα αναλυτική απάντηση. Αν πάτε στο el.wikipedia.org/ και πατήσετε να ψάξετε "καρμπυρατέρ" η "εξαερωτήρας", θα βγεί μια αναλυτική περιγραφή. Εκεί αναφέρεται κάτι μέσα στο κεφάλαιο πλωτήρας στο τέλος ως "αίθουσα διαφραγμάτων". Αυτό ταιριάζει ακριβώς με το ρουμπινέτο που λέγαμε, (π.χ. έχει το διάφραγμα, δλδ. την μεμβράνη που έχει μέσα το ανταλλακτικό, κάνει την τροφοδοσία του δοχείου καυσίμου από όπου εγχύεται μετά στο venturi του καρμπυρατερ, την ώθηση για την κίνηση του διαφράγματος την παίρνει από την απαγωγή των καυσίμων,.....)

Συγκεκριμένα:
"Εάν ο κινητήρας χρησιμοποιείται σε οποιαδήποτε κατασκευή, ο πλωτήρας δεν μπορεί να λειτουργήσει. Άντ’ αυτού, χρησιμοποιείται μια αίθουσα διαφραγμάτων. Ένα εύκαμπτο διάφραγμα βρίσκεται στην μια πλευρά του δοχείου καυσίμου και ρυθμίζεται έτσι ώστε καθώς τα καύσιμα βγαίνουν από τον κινητήρα, το διάφραγμα να αναγκάζεται να κινηθεί προς το εσωτερικό από την ατμοσφαιρική πίεση. Το διάφραγμα συνδέεται με τη βελονοειδή βαλβίδα και καθώς κινείται προς το εσωτερικό, ανοίγει τη βελονοειδή βαλβίδα για να εισρεύσει περισσότερο καύσιμο, ξαναγεμίζοντας κατά συνέπεια την ποσότητα του καύσιμου καθώς καταναλώνεται. Όπως το καύσιμο ξαναγεμίζει το διάφραγμα κινείται προς τα έξω λόγω της πίεσης του καυσίμου και ενός μικρού ελατηρίου, κλείνοντας τη βελονοειδή βαλβίδα. Έτσι επιτυγχάνεται μια ισορροπημένη κατάσταση που σταθεροποιεί το επίπεδο δεξαμενής καυσίμου, το οποίο παραμένει σταθερό σε οποιοδήποτε προσανατολισμό."

Πάνω κάτω δλδ κάνει την δουλειά του φλοτέρ αλλά λειτουργεί με άλλο τρόπo.

Και μια φωτό καρμπυρατέρ με "ρουμπινέτο".


240067