PDA

View Full Version : Προβλμα εκκινησης με kx 250



nestormaxno
14/11/2011, 09:23
Καλημερα παιδια!

Εχω ενα kx 250 '99 και οταν ξεκινας απο σταση κλοτσαει. Εχει γινει ελενγχος σε δισκους ελατηρια και καμπανα και φαινονται ολα καλα. Χρησιμοποιω λαδι castrol sae 10w-40.

Βρηκα σε forum του εξωτερικου οτι ισως το προβλημα λυνεται βαζoντας υδραυλικα υγρα ΑΤF type f (για αυτοματα).

Τι γνωμη εχετε? Αξιζει να τα βαλω? και αν ναι γνωριζει καποιος που μπορω να τα βρω στην Αθηνα? (βρισκω atf αλλα οχι τυπου f)

Ευχαριστω

Johnny_Nik
14/11/2011, 20:14
Κλωτσάει συνέχεια ή μόνο όταν είναι κρύο? Είχα παρόμοιο πρόβλημα με castrol τα οποία δεν άφηναν το σασμάν να αποσυμπλέξει ώσπου να φτάσουν σε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία λειτουργίας. Το χειμώνα το πρόβλημα ήταν χειρότερο και απαιτούσε καλύτερο "ζέσταμα" πριν ξεκινήσεις.

Για ATF τύπου F νομίζω ότι μπορείς να βρεις στον Λαμπριανίδη (Φραντζή ή Καλλιρόης), αλλα νομίζω ότι είναι καλύτερα να προτιμήσεις κάποια άλλη μάρκα μηχανόλαδου και να μην ασχοληθείς με λάδια για υδραυλικά τιμόνια κλπ.

Προσωπικά βάζω Torco, δεν έχω τον τύπο πρόχειρο να σου πώ, τα οποία επίσης απαιτούν ένα ζέσταμα προτού ξεκινήσεις, αλλά δουλεύουν πολύ καλύτερα από ότι τα castrol τα οποία νομίζω ότι έχουν μπασταρδέψει αρκετά τελευταία...!

nestormaxno
15/11/2011, 13:50
Πρωτον ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Οσο αναφορα το προβλημα, μου το κανει και ζεστο..
Εχθες τελικα πηρα δισκους fiber αν και δεν ειχαν φαγωθει τα μαξιλαρακια αλλα ειχαν λιγο λιωσει τα δοντια (οταν το ανοιξα τους ειχα αλλαξει κατευθυνση αλλα το προβλημα παρεμεινε).

Θα δοκιμασω ξανα με ειδικα λαδια και τα καινουρια fiber..

Το ATF το κραταω σαν την εσχατη λυση..

Ελπιζω να παει καλα, ευχαριστω για τις πληροφοριες.

OldMan
15/11/2011, 14:06
Μήπως προηγείται καποιο ψιλο-πατινάρισμα και αμέσως μετα το "κλώτσημα"..??

nestormaxno
16/11/2011, 14:33
Δυσκολα πιστευω θα μπορουσα να αντιληφθω πατιναρισμα με εκκινηση απο πρωτη.

Θα κανω τις τελευταιες αλλαγες που ανεφερα παραπανω και θα προσπαθησω να το προσεξω καλυτερα.

Εχεις κατι στο νου σου OldMan?!?...

nestormaxno
16/11/2011, 14:42
Βασικα τωρα που το ξανασκεφτομαι ισως και να πατιναρει..

Δινω γκαζι και αποσυμπλεξη, δεν κουνιεται, και ξεκιναει με κλοτσηματακια. :confused:

Johnny_Nik
16/11/2011, 16:28
Αρχικά δες μήπως έχεις σφίξει υπερβολικά τη ντίζα του συμπλέκτη. Πολύ σφίξιμο μπορεί να έχει τέτοιο αποτέλεσμα, δηλαδή να πατινάρει μέχρι αρκετά ψηλά και μετά να κλωτσάει απότομα.

Αν και το πρόβλημα όπως το παρουσιάζεις μου μοιάζει για αδικαιολόγητα φαγωμένα δισκάκια υπάρχει κάτι να κοιτάξεις που μπορεί να φταίει. Υπάρχει πιθανότητα να έχει γίνει λάθος τοποθέτηση στα δισκάκια του συμπλέκτη. Συγκεκριμένα υπάρχουν μηχανάκια που τα δισκάκια τοποθετούνται με βάση κάποια σημάδια όπου πχ βάζεις το πρώτο δισκάκι με το σημάδι στην κορυφή και στην συνέχεια "περιστρέφεις" τα επόμενα δισκάκια ώστε το σημάδι τους να αλλάζει θέση ώσπου να συμπληρώσεις έναν κύκλο στην καμπάνα. Αν τα βάλεις όπως να ναι πατινάρει ή κλωτσάει.

(αν και δεν την κατάλαβα ποτέ αυτή τη λογική προσπάθησα να στην περιγράψω όσο το δυνατόν καλύτερα)

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να τσεκάρεις το μάνιουαλ αν υπάρχει τέτοια διαδικασία.

nestormaxno
16/11/2011, 16:51
Η ντιζα συμπλεκτη ειναι ΟΚ,

Το μηχανακι το πηρα μεταχειρισμενο και κλοτσαγε απο την πρωτη μερα. Αφου εβγαλα τα fiber δεν τα τοποθετησα με το τροπο που μου περιεγραψες.
θα το προσεξω καλυτερα αυτην την φορα.

stefanos
16/11/2011, 19:32
Πιθανόν να έχουν κάνει πατούρα τα δισκάκια στην καμπάνα και στο κέντρο.

tifoso4ever
16/11/2011, 20:35
Καμπανα, καμπανα...Εχει κανει "χτενια" εσωτερικα εκει που φωλιαζουν οι δισκοι. Δες μηπως σωζεται με λιμαρισμα, αλλα συνηθως ακομα και να δουλεψει σωστα για λιγο, πολυ συντομα ξαναγινεται το ιδιο, γιατι οι ανοχες εχουν φτασει στο διαστημα....

Δες τις φωτο για να καταλαβεις καλυτερα τι εννοω...
ΑΝ η καμπανα σου εχει αυτη την οψη, βρηκες την αιτια του προβληματος...

http://i1180.photobucket.com/albums/x413/nikolarass/clutchfailcomb2.jpg
http://i1180.photobucket.com/albums/x413/nikolarass/clutchfailcomb1.jpg

nestormaxno
18/11/2011, 14:44
Τελικα αλλαχτηκε, οπως ανεφερα παραπανω, fiber και λαδια...

Αποτέλεσμα?!!???

ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΣΑΝ ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!! :beer:

Δεν μπορω να ξερω με σιγουρια τι εφταιγε. Τα fiber τα παλια τα ειχα μετρησει συγκριτικά στο παχος με τα κανουργια και ηταν οκ, οπως και οι επιφανειες τους..

Αλλαξα τα λαδια απο castrol sae 10w-40 σε maxima mtl 75wt.

=> η εκκινηση ειναι γλυκια και το κιβωτιο επισης μεταμορφωθηκε προς το καλυτερο!!!

Σας ευχαριστω όλους για το ενδιαφερον

Καλες βόλτες :D