PDA

View Full Version : ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΟ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ



barbas
14/11/2011, 13:26
Καλή σας μέρα.
Αν μπορεί κάποιος να πει μια γνώμη, ίσως με βγάλει από απίστευτη ταλαιπωρία: Πρόκειται για μία Virago 250, η οποία μου κάνει κάθε 3-4 μέρες ένα βραχυκύκλωμα και μου καίει την 15άρα ασφάλεια. Μετά από 2-3 ώρες το βραχυκύκλωμα παύει από μόνο του και δεν μπορεί να το βρει ο ηλεκτρολόγος (το έχω πάει σε τρεις, ο ένας μάλιστα την κράτησε 4 μέρες, και δεν βρήκαν τίποτα! Δηλαδή έφτιαξαν κάποια φθαρμένα καλώδια, αλλά δεν ήταν τελικά αυτή η αιτία). Εμένα μου το έκανε τις πρώτες φορές με το που άνοιγα τον διακόπτη του ρεύματος, χωρίς καν να πατήσω την μίζα. Τώρα μου το κάνει εν κινήσει. Και με αφήνει στα πιο επικίνδυνα σημεία. Έχει κάποιος καμιά ιδέα, τι να φταίει ή πού να την πάω? Να την πετάξω?
Ευχαριστώ.

motzin
14/11/2011, 15:05
μεταχερισμένη; από τέτοια χαζά άλλαξα την καλωδιωση και την ηλεκτρονικη και το ανορθωτη και δεν κανει κιχ πλεον

MG-KTiNoS
14/11/2011, 16:34
τσ'αμπα πράμα....
:rotflmao:

Johnny_Nik
14/11/2011, 20:09
Καλό είναι να τσεκάρεις τον κεντρικό διακόπτη. Από εμένα είχε φύγει ένα καλώδιο που έσβηνε τον κινητήρα και όταν έκλεινες το διακόπτη αυτό συνέχιζε να δουλεύει. Υπάρχει πιθανότητα να σου βραχυκυκλώνει το καλώδιο με την τάση σε κάποια γείωση και να καίει την ασφάλεια.

Το ότι σταματάει μόνο του είναι γιατί πιθανόν κουνιέται από τη θέση του. Θα μπορούσε όμως να είναι προβληματικός και ο διακόπτης

barbas
15/11/2011, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Καλό είναι να τσεκάρεις τον κεντρικό διακόπτη. Από εμένα είχε φύγει ένα καλώδιο που έσβηνε τον κινητήρα και όταν έκλεινες το διακόπτη αυτό συνέχιζε να δουλεύει. Υπάρχει πιθανότητα να σου βραχυκυκλώνει το καλώδιο με την τάση σε κάποια γείωση και να καίει την ασφάλεια.

Το ότι σταματάει μόνο του είναι γιατί πιθανόν κουνιέται από τη θέση του. Θα μπορούσε όμως να είναι προβληματικός και ο διακόπτης

ΟΚ μάλλον θα τον αλλάξω να δω μήπως είναι αυτό. Πάντως δεν μου το κάνει σε λακούβες, ανωμαλίες κλπ για να πω ότι κάτι κουνιέται. Όσες φορές έχει κάψει ασφάλεια, το μόνο κοινό που μπορώ να βρω είναι πως συνέβαινε πάντα νωρίς το πρωί (μάλλον επηρεάζεται από την υγρασία). Βάζω καινούριες ασφάλειες και τις καίει είτε μόλις ανοίξω τον διακόπτη είτε μόλις πατήσω την μίζα. Και μετά από λίγες ώρες αλλάζω ασφάλεια και δουλεύει κανονικά.
Θα αλλάξω διακόπτη όμως, γιατί μου τον είχαν αλλάξει πρόσφατα στο συνεργείο και ίσως τελικά φταίει αυτό.
Υπάρχει περίπτωση από πρόβλημα στον διακόπτη να έχει προκαλέσει πρόβλημα και αλλού και να σβήνει τώρα από άλλη αιτία?

OldMan
15/11/2011, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από barbas
Υπάρχει περίπτωση από πρόβλημα στον διακόπτη να έχει προκαλέσει πρόβλημα και αλλού και να σβήνει τώρα από άλλη αιτία?
Δύσκολο...

Αν έχεις ηλεκτρικό διάγραμμα της μηχανής θα βοηθούσε να δεις αν στον κεντρικό διακόπτη υπάρχει θέση γείωσης ...

Πάντως, εμένα μου φέρνει σαν φθαρμένο καλώδιο θετικού πόλου κάπου κοντα στο σασί ..

barbas
16/11/2011, 07:31
Αν τραβήξω μια καινούρια ξεχωριστή γραμμή (ο ηλεκτρολόγος φυσικά) για τον κινητήρα το λύνω το πρόβλημα? (ακόμα κι αν σβήνουν όλα τα άλλα ρεύματα θα έχω τουλάχιστον κίνηση, για να μην την κουβαλάω συνεχώς με την οδική βοήθεια)?

OldMan
16/11/2011, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από barbas
Αν τραβήξω μια καινούρια ξεχωριστή γραμμή (ο ηλεκτρολόγος φυσικά) για τον κινητήρα το λύνω το πρόβλημα?
Θεωρητικά ναι, αν είναι θέμα καλωδίωσης..

Αλλά ουσιαστικά θα ελέγξει την υπάρχουσα, γιατί αναγκαστικά η καινούρια καλωδίωση θα περάσει από την διαδρομή της παλιάς...

Ξαναλέω ότι το πρόβλημά σου πρέπει να εντοπίζεται κάπου κοντά σε μπαταρία και ρελέ μίζας ...

barbas
16/11/2011, 10:45
Μάλιστα... Μια λεπτομέρεια μόνο πάνω σ'αυτό... Η μίζα έχει πάντα ρεύμα, ακόμα και χωρίς το κλειδί στον διακόπτη (Αυτό ίσως προέκυψε από έναν παλιό συναγερμό που είχε επάνω και έπαιρνε μπροστά από το τηλεκοντρόλ). Οπότε, λογικά, η γραμμή που έχει πρόβλημα δεν θα περνάει από την μίζα.

OldMan
16/11/2011, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από barbas
Μάλιστα... Μια λεπτομέρεια μόνο πάνω σ'αυτό... Η μίζα έχει πάντα ρεύμα, ακόμα και χωρίς το κλειδί στον διακόπτη (Αυτό ίσως προέκυψε από έναν παλιό συναγερμό που είχε επάνω και έπαιρνε μπροστά από το τηλεκοντρόλ). Οπότε, λογικά, η γραμμή που έχει πρόβλημα δεν θα περνάει από την μίζα.
Δηλ. με κλειστό τον κεντρικό διακόπτη μιζάρεις και παίρνει μπροστά ή σου κάιει και ετσι την ασφάλεια..??

barbas
16/11/2011, 10:55
Ό διακόπτης της μίζας δίνει πάντοτε ρεύμα στην μίζα. Δηλαδή ακόμα και με κλειστό το διακόπτη, ακόμα και με καμένη την ασφάλεια, η μίζα γυρίζει, αλλά ο κινητήρας δεν παίρνει μπροστά.

barbas
16/11/2011, 10:56
Αυτό όμως το συγκεκριμένο που ρωτάς δεν το δοκίμασα!

Johnny_Nik
16/11/2011, 16:23
Τότε καλό είναι να επικεντρωθείς στον συναγερμό και στη φύσα που λογικά έχει απομείνει επάνω στο μηχανάκι. Μπορεί να σου προκαλεί κάποιο βραχυκύκλωμα εκεί. Κανονικά εάν βγεί ο συναγερμός τότε το μηχανάκι νεκρώνει τελείως. οπότε έχει γίνει κάποια μικρή πατέντα εκεί πάνω μπορεί να προκαλεί αυτό το βραχυκύκλωμα.

Παράλληλα μπορεί να έχει γίνει κάποια επέμβαση στο κύκλωμα της μίζας ώστε να λειτουργεί από τη στιγμή που αφαιρέθηκε ο συναγερμός καθώς υπήρχε πιθανότητα όταν αφαιρεθεί ο συναγερμός να επηρρεάζει μόνο τη μίζα. Αυτή η πιθανή επέμβαση μπορεί να προκαλεί το βραχυκύκλωμα που καίει την ασφάλεια αλλά ταυτόχρονα ως παράκαμψη λογικά όλου του κυκλώματος συνεχίζει να δίνει ρεύμα μόνο στη μίζα.