PDA

View Full Version : Eρωτηση πριν την αγορα tiger 1050



phaethon77
14/11/2011, 16:14
Eιναι νεος αναβατης,αλλα ομοογω οτι το tiger 1050 ηταν ο λογος που με εκανε να βγαλω διπλωμα μηχανης.Πριν την αγορα ομως εχω ενα σημαντικο ερωτημα για εμενα.Ειμαι 170-58κιλα.Θα ηθελα να μαθω αν η μηχανη κατεβαινει,ποσο μπορει να κατεβει&τι παρεμβασεις γινονται γι'αυτο.Απο φιλο στα ιδια κυβικα&εμενα που αγορασε v-strom ξερω οτι το κατεβασε εμπρος-πισω&αλλαξε &με κοντυτερο το μοχλικο....
Αν μπορει να βοηθησει καποιος αναμενω ...

mixalakis
14/11/2011, 16:16
Κατεβαίνει λίγο με αλλαγή σέλας, αλλά αυτά με τα ελατήρια κτλ. δεν θα τα συνιστούσα γιατί αλλάζουν τη γεωμετρία της ανάρτησης.

SVX
14/11/2011, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από phaethon77
Eιναι νεος αναβατης,αλλα ομοογω οτι το tiger 1050 ηταν ο λογος που με εκανε να βγαλω διπλωμα μηχανης.Πριν την αγορα ομως εχω ενα σημαντικο ερωτημα για εμενα.Ειμαι 170-58κιλα.Θα ηθελα να μαθω αν η μηχανη κατεβαινει,ποσο μπορει να κατεβει&τι παρεμβασεις γινονται γι'αυτο.Απο φιλο στα ιδια κυβικα&εμενα που αγορασε v-strom ξερω οτι το κατεβασε εμπρος-πισω&αλλαξε &με κοντυτερο το μοχλικο....
Αν μπορει να βοηθησει καποιος αναμενω ...


καλωσηρθες... αν πειραξεις μοχλικο πρεπει αναλογως να "βαλεις χερι" και στο μπροστινο


αλλαζει η γεωμετρια βεβαια


ακομα μια κινηση ειναι να σκαψεις και αλλο τη σελα (ειναι ηδη σκαμενη απο εργοστασιακη)


αλλα αν παρεις ενα Tiger 1000αρι και το "κανιβαλισεις" μηπως να ψαχνες κατι πιο Street -χαμηλο για να μη μπαινεις σε ιστοριες?

phaethon77
14/11/2011, 16:22
το θεμα ειναι οτι ο λογος που εβγαλα διπλωμα τηταν το tiger 1050.:) για κατι πιο street δε το σκεφτομαι...δε μ'αρεσουν.ο φιλος με το v-strom ναι το κατεβασε &εμπρος

BLiTzER
14/11/2011, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από phaethon77
Eιναι νεος αναβατης,αλλα ομοογω οτι το tiger 1050 ηταν ο λογος που με εκανε να βγαλω διπλωμα μηχανης.Πριν την αγορα ομως εχω ενα σημαντικο ερωτημα για εμενα.Ειμαι 170-58κιλα.Θα ηθελα να μαθω αν η μηχανη κατεβαινει,ποσο μπορει να κατεβει&τι παρεμβασεις γινονται γι'αυτο.Απο φιλο στα ιδια κυβικα&εμενα που αγορασε v-strom ξερω οτι το κατεβασε εμπρος-πισω&αλλαξε &με κοντυτερο το μοχλικο....
Αν μπορει να βοηθησει καποιος αναμενω ...

Άσε τα χαμηλώματα και μάθε να το κουμαντάρεις. Πριν λίγους μήνες, είχα ένα 640 SM, το οποίο είναι 10 πόντους ψηλότερο* από το Tiger και δεν ακούμπησε ποτέ έδαφος. Θέλει τρόπο, όχι κόπο.

* ναι, ναι, ξέρω, είναι και 50 κιλά ελαφρύτερο αλλά το πόιντ μου παραμένει.

bonnie
14/11/2011, 17:55
καλη λυση ειναι το σκαψιμο της σελας..
σκεψου κ το 800αρι, που ειναι πιο χαμηλο κ η σελα εχει 2 θεσεις, ψηλη-χαμηλη... κ αυτο με την 19αρα ζαντα, ακομα χαμηλοτερο..

αν και.. ως πρωην κατοχος αρκετα ψηλων μοτο -στα νιατα μου-, τολμω να πω οτι ο blitzer εχει δικιο... θελει τροπο, οχι κοπο... ;)

Cpt. Haddock
14/11/2011, 19:10
Μην το πάρεις :wave2:

phaethon77
14/11/2011, 19:10
Σας αρχαριος&μιας&ξερετε σιγουρα δεν αντιλεγω....&θα σεβαστω την αποψη σας&θα το προσπαθησω να το "μαθω" :)

BLACKGAS
14/11/2011, 21:28
Αν το θέλεις για ταξίδια ΟΚ δεν χρειάζεται να πατάς αλλά αν το κυκλοφορείς πόλη??? Εντάξει το μηχανάκι δεν είναι για να κατεβαίνεις την Κηφισίας αλλά αυτός ο περιορισμός το κάνει ελάχιστα βολικό και πολύ επικίνδυνο (νέος οδηγός σε 1050 τίγρη που ΔΕΝ φτάνει:confused: )

suzukimaniac
14/11/2011, 21:41
Σαν να βλεπω τον εαυτο μου στα λεγομενα σου...Βλεπεις καλυπτω ΟΛΟ το θεμα σου απο ολες τις πλευρες.Και Vstrom ειχα, και πριν καποια χρονια απειρος ημουν και τωρα εχω Tiger.Αλλα το εβγαλα διπλωμα και παω για τον τιγρη....ειναι μεγαλο ρισκο.Και το λεω καθ οτι το μηχανακι εχει πολυ - γλυκο - γκαζι, και χρειαζεται ΜΕΓΑΛΗ ωριμοτητα για να το καβαλησεις,οπως αλλωστε πιστευω και καθε μηχανακι και πολυ περισσοτερο 1000αρι.Σιγουρα ο ποθος σου σε καλυπτει και σου δινει την ψευαισθηση οτι μπορεις να το χειριστεις...Αλλα κατα την γνωμη μου, κυνηγα κατι μικροτερο, πιηγαινε και σε california, 0-300 riding schools και μετα προχωρα...Με την μικροτατη θεωρω εμπειρια που εχω, προσπαθησε να ανεβεις τα σκαλια της μοτοσυκλετικης σου ζωης ενα ενα...Οχι με αλματα.Να σαι καλα, καλες επιλογες.

phaethon77
15/11/2011, 09:13
Eχετε απολυτα δικιο παιδια δεν αντιλεγω...Η μηχανη κυριως θα αγοραστει για μετακινηση&λιγοτερο για ταξιδια...Εξου&ο φοβος του υψους...Οσο αφορα το γκαζι7την ταχυτητα θα πω οτι ειμαι αρκετα οτα για να το τρεξω.Λογω&δουλειας εχω δει πολλα τροχαια...&τουλαχιστον απο αυτη τη μερια ποτε δεν ημουν&δεν ειμαι λατρης της ταχυτητας η του γκαζιου.Το κολλημα ειναι κυριως αισθητικο....

McGyver
15/11/2011, 09:24
Λάθος επιλογή το Tiger σύμφωνα με αυτά που γράφεις.

Καλώς ήλθες.

:wave2: