PDA

View Full Version : xrv 750 vs super tenere



taisteal
14/11/2011, 16:37
χαιρετω απαντες.συντομα θα προχωρησω στην αγορα ενος απο τα δυο.την αφρικανα την ξερω αρκετα καλα μιας και ειχα,αλλα το τενερε το γουσταρω πολυ.μονο που για το γιαμαχα λενε για προβληματα στο πλαισιο.εννοειται οτι προοριζονται για ταξιδι κ χωμα.τα φωτα σας κυριοι:smilea:

ggs
14/11/2011, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
χαιρετω απαντες.συντομα θα προχωρησω στην αγορα ενος απο τα δυο.την αφρικανα την ξερω αρκετα καλα μιας και ειχα,αλλα το τενερε το γουσταρω πολυ.μονο που για το γιαμαχα λενε για προβληματα στο πλαισιο.εννοειται οτι προοριζονται για ταξιδι κ χωμα.τα φωτα σας κυριοι:smilea:

… ξεθάβεις αντιπαράθεση από τα βάθη του μοτοσυκλετιστικου χρόνου…:lol: :lol:
Αφρικα VS Tenere….

Αφρικα είχαν οι φλώροι , τενερε είχαν οι άντρες οι σωστοί , οι πρόστυχοι…:lol: :lol:

Πέρα της πλάκας το τενερε το μόνο θέμα που είχε ήταν τα αδύναμα φρένα του….

taisteal
14/11/2011, 16:58
:lol: :lol:
παντως οι πληροφοριες που παιρνω λενε μακρια απο το τενερε...πιστευω ολο και καποιος απο εδω μεσα θα το ειχε για να μας πει

ggs
14/11/2011, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
:lol: :lol:
πιστευω ολο και καποιος απο εδω μεσα θα το ειχε για να μας πει
6 HAPPY YEARS...:smokin:

KostasV2
14/11/2011, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
… το τενερε το μόνο θέμα που είχε ήταν τα αδύναμα φρένα του….
Σαν να θυμάμαι ότι και το κιβώτιο δεν ήταν από τα δυνατά του σημεία... (Βέβαια πάνε πολλά χρόνια από τότε και ίσως να κάνω και λάθος).

Stergios69
14/11/2011, 17:03
Μέτρα πόσα από το καθένα κυκλοφορούν γύρω σου...
Μετά σκέψου τις πιθανότητες να βρεις κάποιο από αυτά, αξιόλογο μεταχειρισμένο...
Κατόπιν σκέψου ότι είναι και τα δύο δεινόσαυροι...


















Πάρε άφρικα... :D :wave2:

πυξιδας990
14/11/2011, 17:05
ενα καλο ρυθμισμα στα carbs,οποσδηποτε ελατηρια-παχ.λαδια μπροστα ,αμορτισερ πισω και η κοιλια θα βγαζει σπυθες.:alien: :alien: :alien:

taisteal
14/11/2011, 17:06
σωστο,αλλα με το σκεπτικο του ποσα κυκλοφορουν θα επρεπε να εχω στρομα και οχι ντακαρ
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
βασικα με ενδιαφερει πολυ η συμπεριφορα του στο χωμα και στο ταξιδι:winka:

taisteal
14/11/2011, 17:09
για το κακο πλαισιο του τενερε δεν εχει ακουσει κανεις κατι?ειδα σε ενα ξενο site να το κολλανε σε καποια σημεια:eyepop: :eyepop:

MG-KTiNoS
14/11/2011, 17:09
ΑΥΤΟ ΠΑΡΕ

http://www.bikenet.gr/forum/viewtopic.php?f=22&t=25319

taisteal
14/11/2011, 17:11
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
[B]ΑΥΤΟ ΠΑΡΕ

το σκεφτηκα..σπανιο ομως και θα εχω θεματα αντ/κων πιστευω

Stergios69
14/11/2011, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
βασικα με ενδιαφερει πολυ η συμπεριφορα του στο χωμα και στο ταξιδι:winka:
Πλάκα κάνεις;
Και φυσικά άφρικα τότε...
Ψάξε στα ον-οφ ταξιδιωτικά να δεις από που έχουν περάσει...

Stergios69
14/11/2011, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
για το κακο πλαισιο του τενερε δεν εχει ακουσει κανεις κατι?ειδα σε ενα ξενο site να το κολλανε σε καποια σημεια:eyepop: :eyepop:
Το τενερε ήταν πιο γρήγορο από το άφρικα αλλά έπασχε σε πλαίσιο φρένα και άνεση ειδικά συνεπιβάτη...

DimChios
14/11/2011, 17:41
ΑΦΡΙΚΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!

Μ αρεσει που το συζητατε κιολας!

Africaptan
14/11/2011, 17:53
Στο ειπε ο ggs.
Οι φλωροι παιρνουν Africa, και οι αντρες οι σωστοι οι προστυχοι (που πιανουν τα χερια τους να μοστορευουν μονοι τους τις ζημιες) παιρνουν Tenere... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κρινε λοιπον σε ποια κατηγορια ανηκεις (η σε ποια θα ηθελες/συμφερει να εισαι) και αποφασισε.

Εγω σαν φλωρος, εχω καταευχαριστηθει το Africa (σπανια και χωρις απαιτησεις στο χωμα) και προτιμω να κανω τις τσαρκες μου απροβληματιστα με τα κοριτσακια μου, παρα να τα εχω να με κοιτανε (και ισως να με χαιρονται) στις ερημιες που μαστορευω το Tenere...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

(Ο τονος μου ειναι φιλικος και χιουμοριστικος, σε περιπτωση που καποιος εχει ορεξη να παρεξηγησει...)

John Steed
14/11/2011, 18:03
Σκληρές αναρτήσεις, τραίνο στο δρόμο, τα φρένα αρκετά, η σέλα δεν ξέρω γιατί είχε μπάτζιο.

Δε νομίζω να είναι καλό για χώμα, μάλλον στην άσφαλτο υπερέχει...

Από προβλήματα, μην ακούς...



Άμα θες χώμα, η αφρικάνα υπερέχει σίγουρα. Άσε που υπάρχουν και ένα σωρό μόντες στο νετ να την κάνεις στα μέτρα σου!
:wave2:

SVX
14/11/2011, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs


Πέρα της πλάκας το τενερε το μόνο θέμα που είχε ήταν τα αδύναμα φρένα του….

και οταν εμενε στο πλα'ι'νο Stand για μερικες μερες (χωρις νακλεισεις το ρουμπινετο) "πνιγοταν" τα μπουζι και επαιρνε μονο σε κατηφοριες :wave2:


απο φανατικους TEnereδες εχω ακουσει οτι ΜΟΝΟ το 660 (το παλιο) αξιζει...

πιο καλοζυγισμενο, πιο ευκολοδηγητο και πιο απροβληματιστο


αν ημουν στη θεση σου ψαχνα την Africaνα την 650 :wave2:

ggs
14/11/2011, 21:10
Και τα δυο μηχανάκια ήταν πραγματικά ον οφφ … άλλωστε ακόμα και ΣΗΜΕΡΑ σχεδόν είκοσι χρόνια μετά , αλωνίζουν τον κόσμο …. Οι αφρικανες είναι κατά πολύ περισσότερες γιατί και τότε ήταν πολύ περισσότερες και ήταν στην παράγωγη πολλά περισσότερα χρόνια από το τενερε …
Τα προβλήματα και των δυο ήταν συγκεκριμένα και ελάχιστα… με μια επαρκή συντήρηση δεν σε αφήναν πουθενά …. Στα 6 χρόνια που είχα το τενερε στο συνεργειο παγενα μόνο για αναλώσιμα …

Μετά πήρα το Caponord και έφαγα τις βλάβες μαζεμένες ….:lol: :lol: :lol:

:beer:


239897

ktmakis
15/11/2011, 15:54
Βασικά τα δύο μηχανάκια το μόνο κοινό που έχουν είναι η κατηγορία που μαρκετίστικα ανήκουν.
Στα μοτερ το Αφρικα είναι V και το Τενερέ σειρά. Εξού και η πολύ διαφορετική απόδοσή τους.
Επίσης το τενερέ αν θυμάμαι καλά είχε πολύ πιο ψηλά το κέντρο βάρους αλλά ταξίδευε στην άσφαλτο πολύ πιο γρήγορα από την Αφρικάνα.

Το τενερέ είναι πολύ πιο γρήγορο και αντρικό μηχανάκι. Γιαυτό οι φλώροι είχαν Αφρικα :lol:
Βέβαια το Αφρικα το είχα πάντα έξω στο δρόμο και δεν σκούριασε τίποτα παρά μόνο η γνωστή βίδα στο προστατευικό του λαιμού στην εξάτμιση ενώ το τενερέ μάζεψε αρκετή σκουριά.

Πάρε Vstrom :rotflmao:

John Steed
16/11/2011, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Στα 6 χρόνια που είχα το τενερε στο συνεργειο παγενα μόνο για αναλώσιμα …

Μετά πήρα το Caponord και έφαγα τις βλάβες μαζεμένες ….:lol: :lol: :lol:

:beer:
Γειά σου ρε τενεράκια! :beer:

antonis_a
13/02/2013, 21:59
Ρε παιδιά στα γκάζια έχει μεγάλη διαφορά το ST από το AT? Ρωτάω γιατί μου 'χει κολλήσει τώρα τελευταία να πάρω ένα από τα δύο, αλλά έκανα σήμερα μια βόλτα ένα africa και νόμιζα ότι έκατσα σε παπάκι!!! Ροπή 0!!!!

Africaptan
14/02/2013, 10:42
Αμα το AT σου φαινεται παπακι, το Tenere (οντως πιο γρηγορο) αντε να σου φανει scooter.
Παρε Super Tenere 1200, η GS, η κατι τετοιο αν θες ντε και καλα τετοια κατηγορια, αν και νομιζω οτι πας για Busa αφου νοιωθεις να καβαλας παπακι με το At...

MikeG
14/02/2013, 10:45
Το AT είναι τάφος, γνωστό χρόνια, και ακόμα και με ριζικές παρεμβάσεις πάλι τάφος θα είναι. Το ST είναι σαφώς πιο ροπάτο, όχι ότι μπορεί να συγκριθεί με σημερινά μοντέλα αλλά σαφώς καλύτερο από το AT.

Africaptan
14/02/2013, 10:52
Ταφος συγκριτικα με το Τenere, ναι, αλλα ταφος γενικα; Σ αυτη τη κατηγορια; Ε δε νομιζω.
Τοτε οπως προειπα, παμε σε 1200αρια On-off, η αλλαζουμε κατηγορια αμα θελουμε κοντρες, διοτι εγω που δεν κανω κοντρες, μια χαρα ακολουθω οοολη την παρεα μου.

SHOOTER045
01/03/2013, 21:51
οντας και εγω κατοχος super tenere 750 για 5 ολοκληρα και ευτυχισμενα χρονια,εχω να πω οτι αγοραζωντας το μεταχειρω,ειχε φροντισει ο προηγουμενος ιδιοκτητης να του φορεσει πισω ελατηριο hyper pro και μπροστα white power(τα οποια και αλλαξα με σκληροτερα-tecnoflex)ειχε διακοπτη παρακαμψης του βεντιλατερ(σε περιπτωση που κολλουσε ο θερμοστατης)και εγω προσθεσα γεφυρα στο μπροστινο-γιατι ηταν λεπτα και το βαρος του μεγαλο,ποιο μεγαλη ζελατινα-kappa-φτιαγμενη σελα με καλυμα tecnosel-εντουραδικη εμπρος και ποιο ανετη πισω-ειχα αλλαξει δισκους εμπρος γιατι ο προηγουμενος ειχε ξεχασει πεταλο και δεν φοραγε ιδιους εμπρος,ferodo τακακια ultra soft(σωληνακια υψηλης ειχε απο τον πρωην)και σταματουσε με την σκεψη.πηγα μaζι του παντου(μεχρι trail ride) δεν κολλησε πουθενα,δεν με αφησε ΠΟΤΕ,τα africa τα καταπινε για πρωινο,μετα που αλλαξα φιλτρο εισαγωγης(KN)ζιγκλερ αυλους κλπ,κυνηγουσα βαραντερο και αλλα μεγαλυτερα και ποιο καινουργια μαστοδοντα,και ερχοτανε και με δετερα μονο με το γκαζι!!!λαδια κλπ στην ωρα τους ΠΑΝΤΑ,η μονη βλαβη που με εβγαλε ηταν οταν εσκασε το κολαρο νερου απο την πολυκαιρια μαλλον,αλλα εχει τα χουγια του,για να αλλαξεις μπουζι επρεπε να κατεβασεις λιγο και το ψυγειο,για να αλλαξω το κολλαρο ελυσα σχεδον ολη την μασκα.μονο καλα εχω να πω και να θυμαμαι απο το τενερε μου.σκεφτομαι καποια στιγμη να ξαναπαρω και να το κανω στα χρωματα του peterhansel.αυτα

SHOOTER045
01/03/2013, 21:54
οι μπομπιρες ειναι τα αγορια μου,και στην πρωτη φωτο ενα ανεβασμα του tenere στην ψηλοτερη κορυφη του ορους βορας(καιμακτσαλαν2450μ)

kordix
02/03/2013, 19:31
Το AT είναι τάφος, γνωστό χρόνια, και ακόμα και με ριζικές παρεμβάσεις πάλι τάφος θα είναι. Το ST είναι σαφώς πιο ροπάτο, όχι ότι μπορεί να συγκριθεί με σημερινά μοντέλα αλλά σαφώς καλύτερο από το AT.


Αφιερωμένο στην αγαπημενη αφρικανάρα μου. Ελα ακατονόμαστε ρίχτο το άσμα... :D

http://www.youtube.com/watch?v=7fNDZXiXoc0\

MikeG
03/03/2013, 00:10
Αφιερωμένο στην αγαπημενη αφρικανάρα μου. Ελα ακατονόμαστε ρίχτο το άσμα... :D

http://www.youtube.com/watch?v=7fNDZXiXoc0\

:lol: :lol: :beer: :beer:

makis406
19/03/2013, 15:42
Εχω xtz 750 12 χρονια και συνεχηζω το μηχανακι ειναι καλο αλλα πρεπει να πιανουν τα χερια του ιδιοκτητη και να ειναι και αψηλο παλουκαρι (ενας λογος που τα africa πουλησαν περισοτερο) τα φρενα δεν ειναι το δυνατο του σημειο τα γκαζια ομως ειναι ,πιο δυνατο απο vstrom πιο ασχημο πιο africa αλλα για μενα ειναι το ιδανικο μηχανακι για ΕΞΩ απο την πολη παει καλα στην εθνικη 150 δικαβαλο ανετα καλα στο χωμα (οπου παει και ενα gs 1150) και τωρα που σιγα σιγα λιγοστευουν γινεται και πιο μοναδικο

christof40
20/03/2013, 10:32
τι εγινε tommy το πηρες το μοτορι?

taisteal
22/03/2013, 17:34
τι εγινε tommy το πηρες το μοτορι?


S.T,με πολυ λιγα χρηματα αλλα μαζευω τα αμαζευτα που εχει....

SHOOTER045
22/03/2013, 17:39
S.T,με πολυ λιγα χρηματα αλλα μαζευω τα αμαζευτα που εχει....

οπως?

hayasakis
24/03/2013, 08:01
παιδες.......εγω απλα πηρα μια africana mod 1999 με 15500 χλμ απο φλωρο !!.....η διαφορα απο τα αλλα 3 μηχανακια που εχω ειναι τεραστια .....με το κ9 μπουσα σε χωρες τυπου Βουλγαρια η Τουρκια το κερδιζει ΑΝΕΤΑ σε ανεση και ηρεμια στην οδηγηση ...
η μπουσα το εκτελει μονο σε δρομους τυπου εγνατια....απλα δεν υπαρχει λογος συγκρυσης....
το CB 1300 σε δρομους προορισμου τυπου παω Παρανεστι Δραμας....ειναι πολυ πιο απολαυστικο και χαλαρο μια ταχυτητα στο κιβωτιο σε ολη σχεδον την διαδρομη...
η africana περνει το αιμα της πισω ασχετως ηλικιας της....σε διαδρομες που ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΚΑΚΟ ΟΔΩΣΤΡΩΜΑ...φυσικα υπερεχει σε δυνατοτητα φωρτοματος....ενω ο γλυκος τροπος αποδοσης του μοτερ βοηθαει να απολαμβανεις τις ον οφ διαδρομες....
σιγουρα θα την κρατησω (οπως και τα αλλα μηχανακια) γιατι εχουμε γυρωμας χωρες με χαλια δρομους και η χωρα μας ομορφες χωματινες(βατες ενωειτε) διαδρομες!!
πιστευω οτι αν καπιος επιλεξει την αφρικανα η το τενερε (που αποτι ακουγετε ενα θεμα στο κιβωτιο το εχει....) το θεμα της ειναι η αντλια βενζινης και ο ανωρθωτης....εχεις απο ενα καβαντζα και καθαρισες...κιβωτιο καβαζτα δυσκολο.....

Drake Ramore
24/03/2013, 09:21
Θαμμένη αντιπαράθεση στα βάθη του χρόνου, αλλά στις συζητήσεις τελευταία όλο και ξαναβγαίνει αυτή η αντιπαράθεση. Θες επειδή πλέον με 1500 ευρώ βρίσκεις τα δύο αυτά (και κάποια ακόμη) μοντέλα για να κάνεις το κέφι σου; Θες επειδή άλλαξαν οι εποχές και όποιος παίρνει καινούριο adventure λυπάται να βάλει 13000-15000 μέσα στα χώματα; Θες επειδή είναι στα 750 κυβικά (άρα χαμηλά τέλη και συντήρηση); Το θέμα είναι ότι το ερώτημα Africa Vs S.Tenere είναι και σήμερα επίκαιρο.

Κανα χρόνο πριν όταν ήθελα να δώσω το Κάπονορντ και να πάρω κάποιο μεσαίο, τα είδα και τα δύο μοντέλα, οπότε ας γράψω δυο πραγματάκια για το καθένα, και οι ενδιαφερόμενοι ας κρατήσουν από αυτά ότι νομίζουν.

1. Και τα δύο βρίσκονται σε χαμηλές τιμές αλλά το Super Tenere σε χαμηλότερες. Πάντως με λιγότερο από 2000 ευρώ παίρνεις ένα καλό κομμάτι και το σενιάρεις κιόλας.
2. Η αναλογία Αφρικα προς S.Tenere είναι 5 προς 1. Για κάθε 5 Αφρικα που κυκλοφορούν εκει έξω υπάρχει 1 S.Tenere. Αυτό δημιουργεί μια δυσκολία στην εύρεση καλοσυντηρημένου μοντέλου. Άλλο να ψάχνεις μέσα σε 250 μηχανάκια και άλλο σε 50!
3. Στην οδηγική συμπεριφορά είναι και τα δύο αξιοπρεπέστατα για τον μέσο οδηγό και μπορούν να πάνε τον έμπειρο οδηγό on-off παντού.
4. Στην ανθρωπομετρία και εργονομία μου φάνηκε καλύτερο το Αφρικα που ένιωσα να το οδηγάω απο πάντα. Ήρθα και κούμπωσα που λέμε. Όπως συμβαίνει με όλα τα Honda.
5. Για τον συνεπιβάτη καλύτερο το S.Tenere. Το Africa έχει τοποθετημένους ασύμμετρα τους μαρσπιέδες του συνεπιβάτη και η σελίτσα που του αναλογεί είναι πάγκος βασανιστηρίων.
6. Ροπή καλύτερη το Τενερε. Δύναμη περισσότερη το τενερε. Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε!
7. Φρένα καλύτερα το Αφρικα. Οχι κάτι ιδιαίτερο, απλά κάνουν την δουλειά τους. Το τενερε σαν να πάσχει στα φρένα, γιατί τερμάτιζα την μανέτα και δεν φρέναρε! Ίσως λύνεται με πατέντες ή βελτίωση, δεν γνωρίζω.
8. Προβλήματα απο όσο γνωρίζω βγαζουν και τα δύο κάποια ψιλά και εύκολα, που είναι άνευ λόγου όμως. Υπάρχουν λύσεις στο ίντερνετ.


Προσωπικά τα είχα μέσα στις επιλογές μου όταν έψαχνα (μαζι με 2-3 μοντέλα ακόμη στην ίδια φάση), αρκεί να έβρισκα κάποια καλοσυντηρημένα στην τιμή που έψαχνα. Όπως τα οδήγησα και τα δύο θεωρώ οτι είναι αξιολογότατα μηχανάκια, τα οποία σε έναν μέσο οδηγό θα φανούν υπέροχα, και θα υπερκαλύψουν τις ανάγκες του. Το οτι δεν βρέθηκα με ένα απο τα δύο, αλλά με ένα τρανσαλπ 600, έχει να κάνει με το γεγονός ότι αυτό βρέθηκε πρώτο μπροστά μου στην κατάσταση που ήθελα. Πάντως μεταξύ των Africa και S.Tenere θα επέλεγα το Africa, καθαρά και μόνο λόγο μεγαλύτερης κυκλοφορίας και εύκολης εύρεσης ανταλλακτικών. Πρέπει να έχει ανταλλακτικά για το αφρικα ακόμη και στα περίπτερα!

taisteal
24/03/2013, 09:36
[QUOTE=SHOOTER045;2301973]οπως?

καιει πολυ λαδι,και θελει πολλα μαζεματα στα περιφερειακα...αλλα θα το κανω πενα

DrBig
24/03/2013, 10:24
μια ιδεα...
http://advrider.com/forums/showthread.php?t=713408

taisteal
24/03/2013, 10:28
καθολου ασχημο...αλλα ποιος θα εκανε τετοια δουλεια εδω???κοιτω για κατι πιο ντακαρισιο

christof40
24/03/2013, 14:04
S.T,με πολυ λιγα χρηματα αλλα μαζευω τα αμαζευτα που εχει....

καλοριζικο και καλοταξιδο,εκανες καλη επιλογη νομιζω:beer::beer: