PDA

View Full Version : κινητηρας απο ebay



hondaRR
14/11/2011, 18:51
Παιδια μια ερωτηση εχω ενα παπι δυστηχος περιπου 1,5 χρονο φυλαγμενο σε μια αποθηκη (Honda dream 100cc mod 1996) θελω να το αναστησω.
Το μωτερ του ωμος δεν γουσταρει πλεων εχει σπασει!! αυτο εδω μπαινει?? τεριαζει στης βασης του σκελετου?
http://viewitem.eim.ebay.gr/Stomp-pit-bike-120cc-GN-WPB-ENGINE-KIT/260880115614/item
και αν ναι τη γινεται με της χρεωσεις πως θα ερθει απο που θα το παραλαβω εδω μηπος πληροσω τιποτα φορους και παει το ενα αλλον ενα γενικα αξιζει?
το σκεφτομαι πολυ γιατη το fazer ταλαιπωριται μες στη πολη και δεν θελω :lol: :lol: :lol:
ευχαριστω

Acacius
14/11/2011, 19:52
Ο κινητήρας που έβαλες είναι στην ουσία Lifan, που μπορείς να βρεις π.χ. εδώ (http://karagiannis-moto.gr/index.php?sel=spare&sec=spare_new&type_f=60) κι εδώ (http://www.stelpet.gr/antallaktika/eeicocnaao.html). Θα σου έρθει λίγο ακριβότερα αλλά θα έχεις εγγύηση, διαλέγεις και παίρνεις. Ο Lifan απ'όσο ξέρω μπαίνει χωρίς πρόβλημα (περίμενε να σου απαντήσει κάποιος που έχει κάνει τη μετατροπή) και δεν πιστεύω στο Stomp να έχουν αλλάξει βάσεις/ηλεκτρικά. Έξτρα φόρους δεν πληρώνεις εφ'όσον ο πωλητής είναι Άγγλος.

Είσαι σίγουρος ότι το μοτέρ τα έχει φτύσει τελείως; Αν έχει κάποιο επισκευάσιμο πρόβλημα ίσως αξίζει να κοιτάξεις αν διορθώνεται.

catmaster
14/11/2011, 21:47
Να ασχοληθείς αν μπορείς και να κατεβάσεις το παλιό μοτεράκι και να το πας σε ενα μηχανικό να το ανοίξει και να στο φτιάξει όλο καινούργιο από την αρχή ... αυτά τα μοτέρ είναι άσπαστα και αν το επισκευάσεις σωστά θα σε βγάλει πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα ....


αν γουστάρεις μπορείς να ασχοληθείς και μόνος σου με κάποιο φίλο που να ξέρει και με προσοχή να το επισκευάσεις μόνος σου έτσι θα έχεις και την ευχαρίστηση του DIY και θα ξέρεις τι έχεις κάνει μέσα ...


Στην αρχή μπορεί να σου φανεί βουνό αλλά δεν είναι πολύ δύσκολο απλά θέλει μεθοδικότητα και σχολαστικότητα ...

το μοτέρ στη φωτό είχε πάνω από 140 χιλιάδες (υποθέτουμε γιατί μετά τα 120 χιλιάδες είχε κομμένη ντίζα κοντέρ και πήγε αρκετό καιρό έτσι ) μετά το φτιάξιμο θα πάει άλλα 100 χιλιάδες με καλή μπιέλα ...

:wacko:


239901

hondaRR
15/11/2011, 09:09
Εχει κανεις καμια εμπιρεια απο αυτα τα μοτερ ?
το δικο μου μοτερακι χτυπαει μπιελα κεει λαδια δεν απομονονει,το καρπυλατερ δεν την παλεβει και γενικα το εχω απο το 2002 εχοντας αλαξει λαδια και μπουζι τιποτε αλλο εχει περασει ολοι η εφιβεια απο εκει με οτι συνεπαγετε αυτο :D

catmaster
15/11/2011, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από hondaRR
Εχει κανεις καμια εμπιρεια απο αυτα τα μοτερ ?
το δικο μου μοτερακι χτυπαει μπιελα κεει λαδια δεν απομονονει,το καρπυλατερ δεν την παλεβει και γενικα το εχω απο το 2002 εχοντας αλαξει λαδια και μπουζι τιποτε αλλο εχει περασει ολοι η εφιβεια απο εκει με οτι συνεπαγετε αυτο :D

Κατέβασέ το μοτέρ και κάνε μια γενική επισκευή , μπιέλα , κύλινδρος , χιτώνιο , κεφαλή , ότι ρουλεμάν υπάρχει μέσα με καινούργιο ,καδένα και τεντωτήρας μαζί με τους αποσβεστήρες , όλες τις τσιμούχες που περνάνε οι άξονες του σασμάν και της μανιβέλας μέσα και έξω , και δίσκους και ελατήρια συμπλέκτη ...

:wave2: