PDA

View Full Version : ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ...ΧΩΡΙΣ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ



Πατρινός
03/09/2005, 23:22
καλημερα σε ολους.οπως ειπα και σε μια αλλη συζητηση σκεφτομαι να αγορασω ενα εκ των ΧΤ660Ρ 'η ΧΤ660Χ(μαλλον το δευτερο...).σημερα πηγα και μια βολτα στην αντιπροσωπεια και εριξα μια γρηγορη ματια απο κοντα.ολα καλα...εκτος απο το στροφομετρο.αν και εχω αλλαξει μεχρι στιγμης 5 μοτοσυκλετες ολες μα ολες ειχαν στροφομετρο κι ας ηταν η πρωτη μοντελο 1986!!!το νεο ΧΤ660 απ'οτι ειδα δεν εχει στροφομετρο.ολοι ξερουμε τα σχετικα περι στρωσιματος κινητηρα,αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο,φυσικα με την πειρα και την προσωπικη μου εμπειρια η αρχη ειναι κατι παραπανω απο το ημισυ του παντος,αν φυσικα σεβεσαι αυτο που συμβιωνεις,αυτο που με περισσια χαρας αγορασες για να ευχαριστηθεις,οτι κι αν ειναι αυτο (για μοτοσυκλετες μιλαω,γιατι οι γυναικες στρωνουν αλλιως...).πως γινεται να στρωσεις σωστα εναν κινητηρα χωρις να εισαι συνεχως στο περιπου,χρησιμοποιωντας μονο αυτο που αισθανεσαι με το αυτι;υπαρχει τροπος για σωστο στρωσιμο να βοηθησει καποιος στο θεμα;υπαρχει κανενας που εχει ηδη το ΧΤ ή αλλη μοτοσυκλετα χωρις στροφομετρο να μου πει τη γνωμη του; αν και με φτιαχνει πολυ αυτη η μηχανη ψιλοξενερωσα με την μοναδικη ισως ελλειψη που ειδα κι ας εχει ενα σωρο προτερηματα και εμφανιση για σεμιναριο καλαισθησιας...

Transalper_696
03/09/2005, 23:25
Σορρυ για την απαντηση μου αλλα .........
..... ειχες 5 μηχανακια οπως λες και σε χαλαει το στροφομετρο για το στρωσιμο ???
:hypnotize :hypnotize
Νομιζω οτι μετα απο τοσση εμπειρια θα ηταν απολυτως αχρηστο.
:beer: :beer:

Πατρινός
03/09/2005, 23:27
με χαλαει και πολυ μαλιστα.οχι γιατι δεν ξερω αλλα γιατι μ'αρεσει οτι κανω να το κανω εκ του ασφαλους.εχεις καμμια γνωμη πανω στο θεμα;θα με βοηθουσε να ξερω πως το βλεπουν και οι αλλοι...

Transalper_696
03/09/2005, 23:33
Μιας και δεν μου πεφτει λογος αν μου αρεσε και με καλυπτε ενα μηχανακι θα ηταν το τελευταιο που θα κοιταζα.
Και οπως εγραψα και πιο πανω εμπειρικα και μονο μπορεις να το πας στα 2/3 των στροφων που χρειαζεται το καθε μοτερ για στρωσιμο.
Να κανεις εκ του ασφαλους τι ακριβως δεν καταλαβα ???
Εμενα η προσωπικη μου αποψη για το στρωσιμο μπορει να ειναι διαφορετικη απο την δικη σου,και η υποθεση στρωσιμο εχει αναλυθει σε πολλα ποστς κανε ενα σεαρτς και θα δεις αρκετες γνωμες.
Παντα φιλικα.
:beer: :beer: :beer:

Πατρινός
03/09/2005, 23:40
φιλε μου καλε οτι και να ειπωθει στο site παντα φιλικα το λεμε και αν καποιος παρεξηγηθει πρεπει να ειναι μαλ....ας!απλα ρωταω τα περι στρωσιματος χωρις στροφομετρο αν και 19 χρονια καβαλαω μηχανη και μαλιστα και τις 5 που ειχα τις ειχα παρει καινουριες γιατι "εκ του ασφαλους" εννοω οτι δε θελω να κανω κατι λαθος εστω και αν απο εμπειρια υπερεκτιμησω κατι ή παραλειψω κατι αλλο.φυσικα και τη γουσταρω τη μηχανη αλλα θελω και καμμια απ'εξω γνωμη.εχουμε πει και ξαναπει στο site.σωστος ειναι αυτος που ακουει τα παντα και κραταει τα σωστα και οχι αυτος που κανει οτι γουσταρει χωρις να ακουει τα υπολοιπα...

Transalper_696
03/09/2005, 23:51
Φανταστικε συμφορουμιτη
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Για να παρεξηγηθω ειδικα εγω και ειδικα απο το νετ αστο δεν παιζει.
Αλλα οπως ξαναειπα ηδη 2 φορρες εισαι αρκετα εμπειρος ( αφου οπως λες οδηγας τοσσα χροννια και ειχες 5 μηχανες ) θεωρω
( προσωπικη μου αποψη παντα ) το στροφομετρο περιτο.
Και οπως ξαναματαπαλι-ειπα ( αρχιζω να επαναλαμβανομαι ) αν και δεν κατανοω τον λογο που θες να αλλαξεις το V-Strom ( μιας και το θεωρω πολυ καλο μηχανακι ) για να παρεις ενα ΧΤ-Χ ( πουλας το Porsche για να παρεις BMW ) αν σε καλυπτει το ΧΤ παρτο και χωρις στροφομετρο.
Αν και οπως διαβασα σε αλλο ποστ σου , αυτα που θες να κανεις τα κανεις ανετα και με το V-Strom και ισως το V-Strom να τα κανει και καλυτερα απο το ΧΤ.
Τωρα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.
Και μην ξεχνας οτι στα καινουρια και λιγο πανω η λιγο κατω να πας σε στροφες εννοω δεν τρεχει και τιποτα.
Το μοτερ μια χαρα θα ειναι.
:beer: :beer: :beer:

Πατρινός
04/09/2005, 00:06
φιλε ευχαριστω για τα οσα ειπες.το v-strom το δινω για το xtx γιατι με κανει και νοιωθω 10 χρονια νεωτερος.ειναι πιο αλητικο πιο mucho πιο ...για μενα.σαν μηχανη το v-strom το γουσταρω πολυ αλλα το xtx με χτυπησε στην καρδια και ...δεν θελω να μεγαλωσωωωωωωωωωωωωωωωωω...(κι αλλο) χωρις να κανω αυτο που με φτιαχνει.μεχρι στιγμης τρια πραγματα θυμαμαι απ'τη μεχρι τωρα 33χρονη ζωη μου.1.την ωρα που γεννηθηκε η κορη μου.2.την ωρα που η κορη μου ειπε πρωτη φορα ...μπαμπα και 3.το ΧΤΧ να με κοιταει στα ματια.δεν ξερω αν με καταλαβες;καλες βολτες και να τα λεμε φιλαρακι.bye και thankw για την ωρα σου.