PDA

View Full Version : τρομπα φρενου



Μικe777
03/11/2011, 18:49
για πειτε καμια γνωμη ρε παιδια αξιζει?
ακουσα οτι μπαινει κι απο b-king ισχυει το ρισκο?
λεει να την αλλαξω?
ειναι ελαφρως χαλια το μπροστινο φρενο.....

amyroukai
03/11/2011, 22:51
μάλλον έχεις ελαφρώς χάλια τακάκια, γιατί τα 4έμβολα είναι πολύ καλά... Δεν ξεκινάς από μιά καλή πάστα, όπως τα Carbonne Laurenne?

KOSTPART
Bikes
Address : 29 Dimitrakopoulou Street
Postal code : 11742
Phone number : 00 30 210 924 14 00

Κοντά στο Pulp είναι... XBK5/2251 εμπρός RX3/2296 πίσω. Μπορείς να ζητήσεις τα Α3 για εμπρός αλλά δεν ζεσταίνονται εύκολα και δεν φρενάρει καλά σε συνήθεις συνθήκες.

Ichigo
03/11/2011, 23:43
Αν μιλάμε για νορμάλ συνθήκες και αυτά που δίνει η Suzuki μια χαρά αξιοπρεπέστατα είναι ;)

Ichigo
03/11/2011, 23:53
Επίσης δες μήπως και με μια απλή αλλαγή μανέτας στρώσει η αίσθηση που έχεις. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτές στην ψηλή σκάλα και είναι και πάμφθηνες στο ebay :winka:


239224

Gi_4ce
04/11/2011, 07:49
Αν εχεις με το ABS, τοτε get used to it...

Ηλίθια αίσθηση τα absάτα φρένα της suzuki...

Μικe777
04/11/2011, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Αν εχεις με το ABS, τοτε get used to it...

Ηλίθια αίσθηση τα absάτα φρένα της suzuki...

κι εγω αυτο πιστευω φιλε μου:cool:
αν κι οπως ειπε κι ο Αμυρου πιο πανω καποιο ρολο θα παιζουν και τα τακακια...
τα μεταλλικα ειναι σαφως καλλυτερα Γιαννη το εχω ακουσει!
Ichigo κι αυτο με την μανετα μπορει να εχει ενδιαφερον...
παντως ειναι λιγο για τον πεο τα φρενα!!!!:D

Μικe777
04/11/2011, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
μάλλον έχεις ελαφρώς χάλια τακάκια, γιατί τα 4έμβολα είναι πολύ καλά... Δεν ξεκινάς από μιά καλή πάστα, όπως τα Carbonne Laurenne?

KOSTPART
Bikes
Address : 29 Dimitrakopoulou Street
Postal code : 11742
Phone number : 00 30 210 924 14 00

Κοντά στο Pulp είναι... XBK5/2251 εμπρός RX3/2296 πίσω. Μπορείς να ζητήσεις τα Α3 για εμπρός αλλά δεν ζεσταίνονται εύκολα και δεν φρενάρει καλά σε συνήθεις συνθήκες.

thanks! αυτο σιγουρα θα το κοιταξω..:beer:

amyroukai
04/11/2011, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Αν εχεις με το ABS, τοτε get used to it...

Ηλίθια αίσθηση τα absάτα φρένα της suzuki... Άλλο πράγμα η αίσθηση, άλλο η αποτελεσματικότητα. Αν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενα, το πρόβλημα του Μιχάλη είναι ότι δεν φρενάρει επαρκώς σαν δύναμη και απόσταση φρεναρίσματος. Η δική μου εμπειρία με το Bandit είναι ότι είναι επαρκέστατα και δυνατά τα φρένα, με τα σωστά τακάκια. ο Bikenest έβαλε μεταλλικά στα κομμάτια από την τρόμπα στο διακλαδωτήρα και από τον διακλαδωτήρα στην δαγκάνα και είχε δει βελτίωση με αυτήν την αλλαγή. Στο δικό μου δεν πρόλαβα να το κάνω, επιφυλάσσομαι για το μέλλον όμως :)

peter86
04/11/2011, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Αν εχεις με το ABS, τοτε get used to it...

Ηλίθια αίσθηση τα absάτα φρένα της suzuki...
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
και για τα φρένα :a11: :a11: :a11:
κάνω συνέχεια εξαερώσεις.Ισως η λύση να είναι αλλαγή τρόμπας.Τακάκια δοκίμασε τα μεταλλικά της galfer.Aπλά καλύτερα σε όλα απο της ΕBC ....

peter86
04/11/2011, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Άλλο πράγμα η αίσθηση, άλλο η αποτελεσματικότητα. Αν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενα, το πρόβλημα του Μιχάλη είναι ότι δεν φρενάρει επαρκώς σαν δύναμη και απόσταση φρεναρίσματος. Η δική μου εμπειρία με το Bandit είναι ότι είναι επαρκέστατα και δυνατά τα φρένα, με τα σωστά τακάκια. ο Bikenest έβαλε μεταλλικά στα κομμάτια από την τρόμπα στο διακλαδωτήρα και από τον διακλαδωτήρα στην δαγκάνα και είχε δει βελτίωση με αυτήν την αλλαγή. Στο δικό μου δεν πρόλαβα να το κάνω, επιφυλάσσομαι για το μέλλον όμως :)
Αmyrou o bikeneσt έβαλε και τρόμπα από V-strom 1000....Mόνο τα τα σωληνάκια δ νομίζω να κάνουν τη διαφορά.Το θέμα έχει σχέση με την αίσθηση.

Μικe777
04/11/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
Αmyrou o bikeneσt έβαλε και τρόμπα από V-strom 1000....Mόνο τα τα σωληνάκια δ νομίζω να κάνουν τη διαφορά.Το θέμα έχει σχέση με την αίσθηση.

:winka: oh yes!

dimzan
16/11/2011, 00:17
παιδες κανα καλο τακακι για πισω εχετε να προτεινετε?


εβαλα το μαμα με το μεταλλο για την απαγωγη θερμοκρασιας, το πληρωσα χρυσο, και κρατησε 6000-7000χλμ. Οσο και να το σκισα λιγο κρατησε.


Μου βαλε ενα noname (ξεχανω το ονομα) οικολογικο ο μηχανικος μου αλλα τερματιζει γρηγορα.... Βασικα ειναι οτι πιο μαπα εχω δοκιμασει σε τακακι. Υπερθερμαινεται γρηγορα και δεν πιανει μετα. Πριν καμια βδομαδα σε ζορισμα μετα απο γκαζια στην καλλιροης καπνισε το τακακι (βασικα πρωτα μου μυρισε φρενιλα)


Νταξει, το ξερω οτι φρεναρω πολυ με το πισω , αλλα τοσο που να τερματιζω το τακακι? με το αυθεντικο δεν ειχα τετοιο θεμα. Πατουρα δεν εχει κανει η δισκοπλακα πισω (καλα για μπροστα δεν εχω αλλαξει καν τακακια ποτε)






edit ας το μεταφερει στη σωστη ενοτητα καποιος, τωρα το δα