PDA

View Full Version : φαγομενο καρε μανιαβελας



motori2009
16/11/2011, 20:14
Γεια σας.. Εχω ενα honda chaly κ οπως αναφερω μου εχει χαλασει το καρε της μανιαβελας.. γινεται να του κανω καμια πατεντα προσωρινη?? :D

fantacid
16/11/2011, 20:15
ναι

να παρεις μανιβελα!

:wave2:

KostasV2
16/11/2011, 20:20
Η ινδιάνικη λύση θα ήταν να κολλήσεις τη μανιβέλα στο καρέ, αλλά θα σου κάνει τη ζωή δυσκολότερη όταν θα θελήσεις να τη φτιάξεις κανονικά...

motori2009
16/11/2011, 20:28
συγνομη δεν το εθεσα σωστα.. εχει φθαρει και η μανιαβελα κ το αξονακι μανιαβελας.. μανιαβελα εχω καινουργια.. το θεμα ειναι οτι θελει πολυ κοπο για να αλλαξω το αξονακι κ δεν εχω χρονο.. και γιαυτο θελω κατι προσωρινο.. επισεις ευχαριστω για της γρηγορες απαντησεις :beer:

Johnny_Nik
16/11/2011, 21:53
Μόνο με κόλλημα μπορείς να κάνεις κάτι. Διαφορετικά γρήγορα θα σου κάνει ζημιά και στην καινούργια μανιβέλα. Πιο σωστό θα είναι να την επισκευάσεις άμεσα παρά να κάνεις οποιαδήποτε προσωρινή λύση. Το μόνο που θα κερδίσεις έιναι ένα μεγάλο μπλέξιμο όταν θα ξαναχρειαστεί να βάλεις χέρι

sernodas2
16/11/2011, 23:09
αν παρεις την <<λαθος>> αποφαση να το κολησεις πρωτα αλλαξε τι τσιμουχα που εχει μεσα κ κατα το κολημα να παγωνεις με νερο των αξονα γιατι θα ζεσταθει τοσο που θα χαλασει η τσιμουχα :(
πιστευω με 2-3 τσιμπιματακια με ινοχ ηλεκροδιο στο εξω μερος ωστε οταν θα χρειαστει να την αλλαξεις να κανεις ενα τροχημα στης κολησεις κ να βγει,η κολα 2 συστατηκων η κατι αναμεσα στο 2 μερη ωστε να σφηξη η μανηβελα,

το βασικο ειναι τη σημπιεσει εχει........ δλδ τη ζορια τραβα,ωστε να αποφασεις τη θα κανεις

ζιγκλερ
17/11/2011, 14:15
Είχα κάνει πατέντα με ενα κομμάτι χαλκού μαζί με λάστιχο από σαμπρέλα ανάμεσα σε μανιβέλα και αξονα.Κράτησε μέχρι την επισκευή (ενα μήνα και κάτι).

transalpblack
17/11/2011, 15:11
μπορεις επισης να φας λιγο τον αξονα και να δημιουργησεις αντιστοιχες εσοχες μεσα στο καρε της μανιβελας.
ετσι, οταν την σφιξεις, το ενα θα θυληκωσει στο αλλο και θα εισαι οκ.

motori2009
17/11/2011, 16:14
το μοτερ ειναι μαμισιο κ εχει πεσμενη συμπιεση οποτε οπως καταλαβενετε περνει μπροστα κ με το χερι.. αυτο που θα δοκιμασω πρωτα ειναι να προσπαθησω να φτιαξω το καρε.. δηλαδη με καποιο εχμηρο εργαλιο να χαραξω το καρε του αξονα... με 2-3 ποντες ηλεκτροκολισεις θα αυξηθει τοσο πολυ η θερμοκρασια που θα μου λιωσει την τσιμουχα??

motori2009
17/11/2011, 16:15
Ζιγκλερ για πες λεπτομεριες.. :D

OldMan
18/11/2011, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από motori2009
Ζιγκλερ για πες λεπτομεριες.. :D
Θες και λεπτομέρειες.. :smokin:

Τυλίγεις ένα κομμάτι χαλκού στο φαγωμένο καρέ και από πάνω βάζεις ένα κομμάτι σαμπρέλας (ώστε να μην χαλάσει και το καλό καρέ...)

Μια "βόλτα" τυλίγματος για το καθένα φτάνει, γιατί δεν θα περνάει η μανιβέλα (την οποία θα χρειαστεί να ανοίξεις λίγο με ένα χοντρό κατσαβίδι στην σχισμή, αφού βγάλεις την βίδα που την σφίγγει στον άξονα).


Υ.Γ.1
Μόνο χαλκό (ή λεπτό φύλο μολύβδου αν βρεις..) γιατί οτιδήποτε άλλο (των τενεκεδακίων μπύρας συμπεριλαμβανομένων) απλά θα γλυστρίσει στην πρώτη μανιβελιά.. :winka:
Υ.Γ.2
Αν βρεις μόλυβδο, μπορέις να παραλείψεις την σαμπρέλα..

ζιγκλερ
18/11/2011, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θες και λεπτομέρειες.. :smokin:

Τυλίγεις ένα κομμάτι χαλκού στο φαγωμένο καρέ και από πάνω βάζεις ένα κομμάτι σαμπρέλας (ώστε να μην χαλάσει και το καλό καρέ...)

Μια "βόλτα" τυλίγματος για το καθένα φτάνει, γιατί δεν θα περνάει η μανιβέλα (την οποία θα χρειαστεί να ανοίξεις λίγο με ένα χοντρό κατσαβίδι στην σχισμή, αφού βγάλεις την βίδα που την σφίγγει στον άξονα).


Υ.Γ.1
Μόνο χαλκό (ή λεπτό φύλο μολύβδου αν βρεις..) γιατί οτιδήποτε άλλο (των τενεκεδακίων μπύρας συμπεριλαμβανομένων) απλά θα γλυστρίσει στην πρώτη μανιβελιά.. :winka:
Υ.Γ.2
Αν βρεις μόλυβδο, μπορέις να παραλείψεις την σαμπρέλα..

Μια χαρά τα λες.Η μόνη ένσταση είναι στο μολύβι.Είναι πιο μαλακό από το χαλκό και με μια άτσαλη μανιβελιά (η αν χαλαρώσει η βίδα της μανιβέλας) μπορεί να το "κουρέψει¨.
Κατά τα άλλα τα σέβη μου.Κάποιοι μπορεί να ζήταγαν και σχήμα.

motori2009
18/11/2011, 14:01
οκκ oldman καταλαβα.. φοβαμαι ομως με το σφηξιμο μην μου κοπει η βιδα.. επειδη το επαθα και αυτο πανω στην ατυχια μου και τωρα πρεπει να τριπισο την παλια βιδα.. :mad:

OldMan
18/11/2011, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ζιγκλερ
Κάποιοι μπορεί να ζήταγαν και σχήμα.
Αν δεν τους βοηθάει η φαντασία τους στο πως μπαίνει ο άξονας στην υποδοχή της μανιβέλας (καλυμμένος από ελαστικό περίβλημα), ας μην δοκιμάσουν το sex με αγνώστους... :winka:

motori2009
20/11/2011, 18:57
Τελικα εκανα τρυπα στην μανιαβελα κ στον αξονα κ περασα μεσα σφινοτα ενα τριπανακι κομμενο.. και το αποτελεσμα ειναι μια χαρα! ευχαριστω για τις συμβουλες σας :beer: :beer: :D

KostasV2
20/11/2011, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από motori2009
Τελικα εκανα τρυπα στην μανιαβελα κ στον αξονα κ περασα μεσα σφινοτα ενα τριπανακι κομμενο.. και το αποτελεσμα ειναι μια χαρα! ευχαριστω για τις συμβουλες σας :beer: :beer: :D

Greek patent rulez λέμε! :a08: