PDA

View Full Version : Για κομπιουτεράδες (Part XXVIII)



menos
17/11/2011, 11:00
Πρίν 2 χρονάκια αγόρασα ένα λάπτοπ στην γυναίκα μου που πλέον άρχισε να "σέρνεται" απο τα σκουπίδια που γέμισε..
Βάλε βγάλε προγράμματα, φωτογραφίες, βιντεάκια κλπ κλπ... πλέον θέλει 15 λεπτά για την εκκινησή του...

Το λάπτοπ δουλεύει (Σ)Vista και η γυναίκα δεν τα αποχωρίζεται... με αυτά βολεύτηκε, αυτά προτιμάει..

Επιδίωξα λοιπόν να βρώ κανα πρόγραμμα Vista απο τον φίλο μας τον "Πειρατή" ώστε να κάνω format και να εγκαταστήσω νέα Vista στον υπολογιστή της.

Συζητώντας με κάποιον γνωστό, μου ανέφερε πως τα λάπτοπ έχουν δικό τους σύστημα εγκατάστασης των Vista που εγκαθίσταται αυτόματα μόλις πρωτοανοίξεις το λάπτοπ.

Πράγματι έτσι είχε γίνει όταν τον πρωτοαγόρασα, πάτησα On και σε 10-15 λεπτά το λάπτοπ "γεννήθηκε" με Vista.

Μου είπε λοιπόν το παλλικάρι πως υπάρχει κάποιος φάκελος μέσα στα Windows που κάνει την συγκεκριμένη δουλειά και αν τον βρώ, θα μπορέσω να τα επανεγκαταστήσω χωρίς να αναγκάζομαι να κατεβάζω πειρατικά προγράμματα.

Το λΕπόν...
Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία που χρειάζεται για αυτή την εργασία?
Που βρίσκεται αυτός ο φάκελος και πως χρησιμοποιείται για την επανεγκατάσταση των Windows Vista?
Ευχαριστώ.:wave2:

chr1s_86
17/11/2011, 11:05
Πιθανόν να έχει ενσωματομένο κάποιο recovery console σε ένα ξεχωριστό partition του δίσκου. Recovery disks είχε από καινούργιο; Ή σου έβγαζε reminder να φτιάξει recovery DVD?

DeusEx
17/11/2011, 11:08
Δεν το γνωριζω αυτο που λες, αλλα σαν πληροφορικαριος θα σε συμβουλευα να μην το κανεις.
Στην θεση σου θα εκανα ενα backup απο τα αρχεια μου, ενα format για να καθαρισουν ολα και μετα θα εβαζα windows 7.
Εχουν ιδιο περιπου interface με τα svista οποτε η γυναικα θα χαρει, και ειναι πολυ πιο ελαφρια και αξιοπιστα και γενικα καμμια σχεση με τα προηγουμενα.
Κατεβασε τα, υπαρχουν πολλες διαφορετικες εκδοσεις, μερικες εχουν προεγκατεστημενες εφαρμογες...
;)

menos
17/11/2011, 11:11
Δεν θυμάμαι καθόλου..:(
Σε περίπτωση που μου είχε ζητήσει να κάνω κάποιο recovery cd και δεν έκανα (λόγω υπερβολικής χαράς:D ) σημαίνει πως τα έχασα??

Πές μου τουλάχιστον που μπορώ να ψάξω για να δώ αν κάνει αυτόματα δικό του recovery η αν τελικά την πάτησα..

Bowleno
17/11/2011, 11:11
Σίγουρα έχει recovery consολε me to οποίο επαναφέρεις το λαπτοπ στην κατάσταση που το πρωτοάνοιξες.
Δεν μας λες όμως μάρκα διότι κάθε εταιρία έχει και διαφορετικό τρόπο εκκίνησης αυτής της κονσόλας, π.χ τα sony vaio θέλουν πολλές φορές πάτημα το f10 όταν το ξεκινάς.
το καλύτερο είναι να μπεις στην σελίδα του κατασκευαστή και να βάλεις το serial nuber του λαπτοπ η το μοντέλο του θα βρεις εκεί ειδική ενότητα υποστήριξης και ακολουθείς τις οδηγίες που δίνονται.
τόσο απλό ειναι. :wave2:

Αν δεν μπορείς να τα βρεις, στείλε μου με pm το μοντέλο και θα σε κατευθύνω εγώ καθώς έχω κάνει αυτήν την δουλεία πάμπολλες φορές σε ίδιες με σένα περιπτώσεις

Sapadak
17/11/2011, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Δεν θυμάμαι καθόλου..:(
Σε περίπτωση που μου είχε ζητήσει να κάνω κάποιο recovery cd και δεν έκανα (λόγω υπερβολικής χαράς:D ) σημαίνει πως τα έχασα??

Πές μου τουλάχιστον που μπορώ να ψάξω για να δώ αν κάνει αυτόματα δικό του recovery η αν τελικά την πάτησα..

Στο my computer

Εκτος απο τον C τι αλλους εχει?

Ανεβασε ενα screenshot

menos
17/11/2011, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Δεν το γνωριζω αυτο που λες, αλλα σαν πληροφορικαριος θα σε συμβουλευα να μην το κανεις.
Στην θεση σου θα εκανα ενα backup απο τα αρχεια μου, ενα format για να καθαρισουν ολα και μετα θα εβαζα windows 7.
Εχουν ιδιο περιπου interface με τα svista οποτε η γυναικα θα χαρει, και ειναι πολυ πιο ελαφρια και αξιοπιστα και γενικα καμμια σχεση με τα προηγουμενα.
Κατεβασε τα, υπαρχουν πολλες διαφορετικες εκδοσεις, μερικες εχουν προεγκατεστημενες εφαρμογες...
;)
Τα windows 7 δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη αν και έχω ακούσει τα καλύτερα... (δουλεύω XP)..
Απο την άλλη έχω ακούσει κάτι περι 32bit και 64bit και δεν ξέρω αν τα "σηκώνει" το λάπτοπ της γυναίκας... υποθέτω πως είναι 32bit λόγω ηλικίας (2 ετών)...
Συμβουλεύετε λέμε...!! :bigcry:

chr1s_86
17/11/2011, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Στο my computer

Εκτος απο τον C τι αλλους εχει?

Ανεβασε ενα screenshot

Δεν φαίνεται εκεί, πρέπει να πάει με δεξί κλικ στο my computer>manage>disk management

Sapadak
17/11/2011, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Δεν φαίνεται εκεί, πρέπει να πάει με δεξί κλικ στο my computer>manage>disk management

Σε μενα (Lenovo) εκει φαινοταν(μεχρι που περασα 7αρια και ηρεμησα)


Τα 7αρια παντως δεν εχουν τρομερες διαφορες στο περιβαλλον με τα σβιστα.
Δηλαδης περισσοτερες διαφορες ΧP με σβιστα παρα σβιστα με 7αρια (νομιζω)

menos
17/11/2011, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Στο my computer

Εκτος απο τον C τι αλλους εχει?
Μονο ο C υπάρχει..


Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ανεβασε ενα screenshot


240107

chr1s_86
17/11/2011, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Σε μενα (Lenovo) εκει φαινοταν(μεχρι που περασα 7αρια και ηρεμησα)


Δεκτόν.


menos κι εγώ 7 προτείνω, που θα τα βρεις δεν γνωρίζω :a13:
Αλλιώς recovery κι όλα καλά.


Α και backup ε; Μη σε ρωτάει μετά "που είναι τα bookmarks μουυυυυυ;;" :lol:

menos
17/11/2011, 11:35
Η διαφορά μεταξύ 32 και 64bit ποιά είναι?
Η γυναίκα δουλεύει κάποια βαριά προγράμματα όπως Autocad, photoshop CS 5, sketch up, Picasso...
Τα Windows 7 με 32bit και αυτά τα προγράμματα, θα έχει πρόβλημα?

sniper
17/11/2011, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Η διαφορά μεταξύ 32 και 64bit ποιά είναι?

H διαφορά είναι τα 32 επιπλέον bit. Οποιαδήποτε άλλη απάντηση θα σε μπερδέψει. Πάντως καλό είναι.

Αρχικά δημιουργήθηκε από menos

Η γυναίκα δουλεύει κάποια βαριά προγράμματα όπως Autocad, photoshop CS 5, sketch up, Picasso...

Εδώ παιζεις με την μνήμη κι όχι με το λειτουργικό και τα bit του.

Αρχικά δημιουργήθηκε από menos

Τα Windows 7 με 32bit και αυτά τα προγράμματα, θα έχει πρόβλημα?

Όχι.

Takata Dome
17/11/2011, 11:51
Εμένα αφού μου έσπασαν τα νέυρα τα Vista με τις παραξενιές τους,έβαλα τα Windows 7 Eternity 64-bit με κοστος 0.Σου προτεινω να βαλεις και συ 7!

menos
17/11/2011, 11:58
Επειδή απο αλλού ξεκινήσαμε και αλλού καταλήξαμε...
Να τσεκάρω για recovery των Vista στο λάπτοπ, η να βάλω τα Windows 7 σε 32bit υπολογιστή?:look:

tthodor
17/11/2011, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Επειδή απο αλλού ξεκινήσαμε και αλλού καταλήξαμε...
Να τσεκάρω για recovery των Vista στο λάπτοπ, η να βάλω τα Windows 7 σε 32bit υπολογιστή?:look:

Ακόμη και αν δεν βρεις το recovery και βάλεις άλλη copy-ia των vista, to laptop σου κάπου έχει πάνω του ενα αυτοκολητάκι που γράφει το s/n των Vista, οπότε το βάζεις και είσαι και νόμιμος.

Πάντως τα win7 μοιάζουν (οπτικά) με vista, αλλά είναι πολύ καλύτερα.

Αν το laptop σου έχει μνήμη μικρότερη από 4Gb βάλε 32-bit, λειτουργικό.

:wave2:

menos
17/11/2011, 12:15
Η μνήμη του είναι 4 GB...
Βάζοντας Windows 7, θα απορροφήσουν μεγάλο μέρος της μνήμης σε σχέση με τα Vista, η δεν πρέπει να ανησυχώ?

menos
17/11/2011, 12:18
...και κάτι άλλο...
Με τα Vista έχω ενα σοβαρό compatibility πρόβλημα με τον printer..
Δεν τον "δέχεται" και είναι κάτι που μου σπάει τα νεύρα!:mad:
Στα Windows 7 παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα, η το έχουν καλύψει?

Sapadak
17/11/2011, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
...και κάτι άλλο...
Με τα Vista έχω ενα σοβαρό compatibility πρόβλημα με τον printer..
Δεν τον "δέχεται" και είναι κάτι που μου σπάει τα νεύρα!:mad:
Στα Windows 7 παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα, η το έχουν καλύψει?

Τα 7αρια βρισκουν τους οδηγους μονα τους (στα περισσοτερα)

Τωρα αν ο πριντερ σου ειναι παλιος κανεις ενα γρηγορο τσεκαρισμα ΑΝ παιζουν οδηγοι για 7αρια στη σελιδα της εταιριας

Επισης πηγαινε στο πινακα ελεγχου και βρες καπου που αναφερει για restore

Δεν ειμαι σε σβιστα να σου πω ακριβως(στα 7αρια ειναι στο Control Panel\All Control Panel Items\Backup and Restore )

Απο το restore μπορεις να το φέρεις στην κατασταση που ηταν οταν αγοραστηκε ο λαπτοπ.

ΜΠΑΚ-ΑΠ ολα οτι εχει και καντο (και μη ξεχασεις τα μπουκμαρκς που σου ειπαν :lol: :lol: )

sniper
17/11/2011, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
.... μπλα μπλα μπλα προβλήματα με τα Vista μπλα μπλα μπλα

Ξέρεις ότι όσοι έχουμε 7ρια, γίναμε καλύτεροι άνθρωποι;

:smokin:

nickald
17/11/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Η μνήμη του είναι 4 GB...
Βάζοντας Windows 7, θα απορροφήσουν μεγάλο μέρος της μνήμης σε σχέση με τα Vista, η δεν πρέπει να ανησυχώ?

Με μια λεξη ΟΧΙ

Για το printer που ρωτας το πιο πιθανο ειναι αν δεν βρηκες drivers για τα Σβιστα να μην βρεις και για τα σεβεν.


Αν η τελικη ερωτηση σου ειναι βιστα Ή σεβεν τοτε η απαντηση ειναι σεβεν με κλειστα τα ματια.

Οσο για την γυναικα σου μην αγχωνεσαι. Θα τα μαθει γρηγορα.

menos
17/11/2011, 12:46
Στην τελική λοιπόν...
Θα ακολουθήσω την συμβουλή του Sapadak (και ο Θεός βοηθός..)

@Sniper, θα επιδιώξω (αφού με βάλατε στη πρίζα) να βάλω τα Windows 7 στον δικό μου υπολογιστή.. για να γίνω καλύτερος άνθρωπος μάλλον θα περιμένω για τα Windows 11..:lol:

http://www.youtube.com/watch?v=fgJ2RT2gUaE

daz
17/11/2011, 13:05
Η μεγαλύτερη διαφορά vista και 7 είναι πως τα τελευταία κάνουν πολύ καλύτερη διαχείριση της μνήμης. Σε θέματα χειρισμού, σταθερότητας, drivers κτλ είναι στο ίδιο περίπου επίπεδο.

Τα vista μάλλον υπάρχουν σε κάποιο partition στο σκληρό σου δίσκο, το οποίο όμως είναι κρυφό. Δεν φαίνεται απ' τον "υπολογιστή μου" αλλά απ' την διαχείριση των δίσκων όπως αναφέρθηκε και παραπάνω. Και δεν έχεις και λόγο να το δεις. Αρκεί να βρεις τον τρόπο (ή το προγραμματάκι) που θα χρησιμοποιήσει τα δεδομένα που υπάρχουν εκεί.
Η διαδικασία αυτή είναι πολύ πιο απλή από το να εγκαταστήσεις τα vista απ' την αρχή και να βάλεις το serial no που έχεις. Επιπλέον έτσι δεν χάνεις τα έχτρα προγράμματα που πήρες με τον υπολογιστή σου. .

Αξίζει όμως να βάλεις 7άρια και να χρησιμοποιήσεις τα δικά τους προγράμματα διαχείρισης ενέργειας κτλ. μόνο και μόνο λόγο της καλύτερης διαχείρισης των πόρων. Κατά την εγκατάσταση θα δεις και το κρυφό partition. Δεν χρειάζεται να το καταστρέψεις (σβήσεις - φορμάρεις - ενσωματώσεις). Άστο να υπάρχει με όλα τα δεδομένα του και σε περίπτωση που αργότερα δεις ότι δεν το χρειάζεσαι εδώ είμαστε να σου πούμε πως θα εκμεταλλευτείς τον έχτρα χώρο που δεσμεύει.

Φυσικά μπορείς να το κάνεις και ένα backup σε dvd (με κάποιο πρόγραμμα που έχει το λαπτοπάκι σου ή με οδηγίες απ' το σαιτ της εταιρείας) και να το αφήσεις απλά για να υπάρχει.

Πάντως και χωρίς φορμάρισμα ο υπολογιστής σου μπορεί να γίνει σαν καινούριος. Έχω να κάνω φορματ 4 χρόνια. Και τα 7 που έβαλα τα έβαλα σαν αναβάθμιση των βιστα και όχι με καθαρή εγκατάσταση. Στο λέω για να ξέρεις πως έχεις και αυτή την επιλογή. Δεν το συνιστώ όμως αφού μάλλον δεν ξέρεις να συντηρήσεις το λειτουργικό σου. Κράτα το partition των vista και βάλε τα 7άρια.

menos
17/11/2011, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Κράτα το partition των vista και βάλε τα 7άρια.
Εμμμ...δεν έχω partition.. πως το κάνω αυτό?:look:

schumifer
17/11/2011, 13:42
7
τελεία
και
παύλα.
Για τον εκτυπωτή θα μάθεις αφού τα βάλεις.
Η γυναίκα δε θα καταλάβει τη διαφορά.
Εσύ θα την καταλάβεις σε λίγο καιρό που δε θα σου ξαναζητήσει φορμάτ

zephyr1
17/11/2011, 13:43
Τσεκαρε για το recovery των σβηστα για να χει σιγουρο το κεφαλι της η γυναικα σου οσον αφορα τα updates, αν δεν το βρεις περνας στην λυση των 7 ,αλλα να ξερεις οτι πρεπει να απενεργοποιησεις τα updates για να μην κλειδωσουν.

daz
17/11/2011, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Εμμμ...δεν έχω partition.. πως το κάνω αυτό?:look:

Δεν κάνεις κάτι. Κατά την εγκατάσταση των του καινούριου λειτουργικού θα δεις όλα τα partition. Κάνεις φορμάτ και εγκατάσταση στο μεγαλύτερο χωρίς να πειράξεις το άλλο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Τσεκαρε για το recovery των σβηστα για να χει σιγουρο το κεφαλι της η γυναικα σου οσον αφορα τα updates, αν δεν το βρεις περνας στην λυση των 7 ,αλλα να ξερεις οτι πρεπει να απενεργοποιησεις τα updates για να μην κλειδωσουν.

Εγώ κάνω και update κανονικά. :D

zephyr1
17/11/2011, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

Εγώ κάνω και update κανονικά. :D


Εδω δεν μιλαμε για σενα ομως αλλα για την γυναικα του.:winka:

kalgeorge
17/11/2011, 14:05
λοιπον πρωτα απο ολα, μπες στο site του laptop , της εταιρείας δηλαδη...και δες αν σηκωνει να βαλεις win7, (αν θα βρεις drivers δηλαδη)

αν ναι, προχωρα σε εγκατασταση win7 χωρις καμμια δευτερη σκεψη και ξεμπερδεψες

daz
17/11/2011, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Εδω δεν μιλαμε για σενα ομως αλλα για την γυναικα του.:winka:

Μα δεν κάνω κάτι. Στο αυτόματο είναι! :lol:

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι. Μερικοί επιτρέπουν και τις αναβαθμίσεις. :winka:

Bowleno
17/11/2011, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ξέρεις ότι όσοι έχουμε 7ρια, γίναμε καλύτεροι άνθρωποι;

:smokin:



:bawl: :bawl: :bawl: :lol: :lol: :lol:

menos
17/11/2011, 14:18
Παρόλο που με μπερδέψατε...:lol: :lol: :lol: ..διάβασα προσεχτικά κάθε άποψη (ακόμη και αυτές που δεν απάντησα)... ίσως χρειαστεί κάποια στιγμή η walkthrough βοήθεια σας για την εγκατάσταση η το upgrade που θα κάνω στο λάπτοπ..
Σας ευχαριστώ.:wave2:

Acacius
17/11/2011, 14:22
Τα Vista (φτου κακά) είναι επαρκώς πρηξ@@δικα για να τα αλλάξεις, αλλά αφού η γυναίκα σου τα γουστάρει δε βλέπω το λόγο γιατί να παιδευτείς με παράνομα 7άρια όταν έχεις νόμιμα Vista.

Επειδή τα recovery images δεν τα συμπάθησα ποτέ προτείνω το εξής:

- Γερό backup ό,τι αρχεία-εφαρμογές χρειάζονται.
- Κατέβασμα και εγγραφή DVD OEM εγκατάστασης της κατάλληλης έκδοσης Vista που αντιστοιχεί ακριβώς στην αρχική.
- Εγκατάσταση. Θα σου επιτρέψει να φορμάρεις πρώτα το partition που ήταν ήδη το λειτουργικό (δες σχόλιο daz). Το partition με το recovery image το κρατάς (ποτέ δεν ξέρεις).

Η διαδικασία προϋποθέτει ότι δε σε ενδιαφέρουν τα προγράμματα που ήταν προεγκατεστημένα στο laptop.

Για τον εκτυπωτή πήγαινε στη σελίδα του κατασκευαστή και ψάξε να δεις τι διαθέτει. Αν με google δεν τους βρεις εύκολα (χωρίς εγγραφή σε sites) και τσάμπα μάλλον δεν υπάρχουν. Αν δε βγάλεις άκρη πες τον τύπο εδώ μέσα και κάποιος θα σου απαντήσει.

daz
17/11/2011, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
:bawl: :bawl: :bawl: :lol: :lol: :lol:


Γιατί το άλλο..


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
H διαφορά είναι τα 32 επιπλέον bit. Οποιαδήποτε άλλη απάντηση θα σε μπερδέψει. Πάντως καλό είναι.



:lol: :beer:

Cpt. Haddock
17/11/2011, 14:28
Αντί να πάρετε ένα MacBook καθεστε και παιδευεστε :smokin:

menos
17/11/2011, 14:33
...και πληρώνουμε +500 (και βάλε) €... για κάτι που δεν δέχεται το παραμικρό free προγραμματάκι απο το Internet....
Where's the fun in that?? :cry:

Cpt. Haddock
17/11/2011, 14:41
Καλα ναι.

:lol:

fkol k4
17/11/2011, 14:58
Φίλε menos , τα προγράμματα που χρησιμοποιεί η σύζυγός σου όπως το AutoCAD και το Photoshop CS5 κάνουν ένα σκασμό λεφτά (900 ευρώ κάνει μόνο το Photoshop CS5) οπότε υποθέτω ότι μάλλον τα χρησιμοποιεί για επαγγελματικούς λόγους. Άσε που (εγώ τουλάχιστον) δεν ξέρω κανέναν να κάθεται να σχεδιάζει στο AutoCAD για τον χαβαλέ του.

Όσοι σου είπαν παραπάνω ότι τα Windows 7 έχουν πολύ καλύτερη διαχείριση μνήμης , έχουν απόλυτο δίκιο.
Στην θέση σου λοιπόν, το έξοδο για την αγορά μίας έκδοσης Windows 7 θα το θεωρούσα μικρό, μιας και συν τοις άλλοις θα βελτιώσει και την απόδοση των προγραμμάτων που προαναφέρεις. Υπάρχει περίπτωση δε, να μπορέσεις να αγοράσεις μία DSP έκδοση που κοστίζει πολύ λιγότερο, αν αγοράσεις και κάτι άλλο από το κατάστημα (δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις).
Για το αν η έκδοση θα πρέπει να είναι 32 ή 64 bit , αυτό θα το καθορίσουν τα προγράμματα που ήδη έχεις. Αν έχεις προγράμματα (άρα και λειτουργικό) 32 bit, τότε μένεις εκεί για λόγους συμβατότητας. Αν τα προγράμματά σου είναι 64 bit, τότε ακόμα καλύτερα.

Όσο για τον δικό σου υπολογιστή , αν δεν χρησιμοποιείς κάποιο εξειδικευμένο επαγγελματικό πρόγραμμα 'οπως αυτά που αναφέρεις παραπάνω και θες να δεις κάτι πραγματικά γρήγορο και με πραγματικα καλή διαχείριση μνήμης, θα σου έλεγα να πατήσεις στο 1ο link της υπογραφής μου , να κατεβάσεις την .iso εικόνα του Ubuntu πατώντας εκεί αριστερά που λέει Εγκαταστήστε το - Κατεβάστε τώρα το Ubuntu για τον σταθερό ή φορητό σας υπολογιστή, να την κάψεις σε ένα απλό CD και να εκκινήσεις από αυτό για μία απλή δοκιμή.

Θα δεις κάτι πολύ πιο σύγχρονο, εύκολο και γρήγορο (ακόμα και αν διαβάζει από ένα CD) από τα Windows XP που έχεις τώρα.


Αντί να πάρετε ένα MacBook καθεστε και παιδευεστε
Και αυτό σωστό είναι.

menos
17/11/2011, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από fkol k4
Ubuntu...

Θα δεις κάτι πολύ πιο σύγχρονο, εύκολο και γρήγορο (ακόμα και αν διαβάζει από ένα CD) από τα Windows XP που έχεις τώρα.
Tα Ubuntu τα έχω δοκιμάσει στο παρελθόν... πολλά (αν όχι όλα) απο τα προγράμματα των Windows δεν λειτουργούν σε Ubuntu... και αναγκαζόμουν κάθε φορά να βρώ παρόμοια προγράμματα (σχεδιασμένα για ubuntu) για να κάνω την δουλειά μου... πολλές φορές δεν έβρισκα και φυσικά κουράστηκα να ψάχνομαι..
Τα Ubuntu είναι αναμφίβολα καλό λειτουργικό, αλλά όταν έχεις μάθει τόσα χρόνια σε Windows.. σου ξυνίζει να ψάχνεσαι απο την αρχή.
Ευχαριστώ πάντως.:wave2:

daz
17/11/2011, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από fkol k4
........... Ubuntu ..........



Υπερβολικά βαρετό! Δεν παθαίνει ποτέ τίποτα! :smokin:


:a01:

daz
17/11/2011, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Tα Ubuntu τα έχω δοκιμάσει στο παρελθόν... πολλά (αν όχι όλα) απο τα προγράμματα των Windows δεν λειτουργούν σε Ubuntu... και αναγκαζόμουν κάθε φορά να βρώ παρόμοια προγράμματα (σχεδιασμένα για ubuntu) για να κάνω την δουλειά μου... πολλές φορές δεν έβρισκα και φυσικά κουράστηκα να ψάχνομαι..
Τα Ubuntu είναι αναμφίβολα καλό λειτουργικό, αλλά όταν έχεις μάθει τόσα χρόνια σε Windows.. σου ξυνίζει να ψάχνεσαι απο την αρχή.
Ευχαριστώ πάντως.:wave2:

Δεν έχεις δίκιο!

Μπορείς να τρέχεις άνετα windows και όλα τα προγράμματα που προορίζονται γι' αυτά μέσα από Linux. :winka:

schumifer
17/11/2011, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Δεν έχεις δίκιο!

Μπορείς να τρέχεις άνετα windows και όλα τα προγράμματα που προορίζονται γι' αυτά μέσα από Linux. :winka:

Λέγε με και virtualBox!
Όσο για τη νομιμότητα, νομίζω ότι δικαιούνται όλοι free upgrade vista to 7. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος οπότε το eternity που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι ταμάμ!!!

Και μία ερώτηση.
Τι έπεξεργαστή έχει το φορητάκι που είναι διετίας αλλά όχι 64μπιτο?

menos
17/11/2011, 16:31
Δεν δουλεύω Linux... τα ubuntu έχουν διαφορετική φιλοσοφία και διαφορετικά προγράμματα.. αν η "διαφορετικότητα" είναι ανώτερη η κατώτερη των windows, αυτό είναι προσωπική υπόθεση του καθενός για τις απαιτήσεις που έχει απο τον υπολογιστή του.

menos
17/11/2011, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer

Τι έπεξεργαστή έχει το φορητάκι που είναι διετίας αλλά όχι 64μπιτο? Στην 1η σελίδα έχω βάλει screenshot..

vaska
17/11/2011, 18:04
Τελικά δεν τη γλιτώνω θα πρέπει πάλι να γράφω κι έχω και δουλειά.

Σου στέλνω π.μ το τηλέφωνό μου , πάρε με να σε βοηθήσω.

:wave2: :wave2: :wave2:

daz
17/11/2011, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Τελικά δεν τη γλιτώνω θα πρέπει πάλι να γράφω κι έχω και δουλειά.

Σου στέλνω π.μ το τηλέφωνό μου , πάρε με να σε βοηθήσω.

:wave2: :wave2: :wave2:


Οοοοοοχι! Θα τα γράψεις εδώ να τα διαβάσουμε όλοι! :smokin:

Αν θέλεις μπορείς να τα υπαγορεύεις και στην γραμματέα σου. :dizzy:

nikos_abel
17/11/2011, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αντί να πάρετε ένα MacBook καθεστε και παιδευεστε :smokin:

Και είπα να μη μιλήσω :rotflmao:

menos
17/11/2011, 19:00
Άλλο κουφό...
Ο επεξεργαστης ειναι τελικά 64bit, αλλά τον παρουσίαζε ως 32αρη επειδή δουλευε τα Vista!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

http://ark.intel.com/products/37253/Intel-Pentium-Processor-T4300-(1M-Cache-2_10-GHz-800-MHz-FSB)

tthodor
17/11/2011, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Άλλο κουφό...
Ο επεξεργαστης ειναι τελικά 64bit, αλλά τον παρουσίαζε ως 32αρη επειδή δουλευε τα Vista!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

http://ark.intel.com/products/37253/Intel-Pentium-Processor-T4300-(1M-Cache-2_10-GHz-800-MHz-FSB)

Προφανώς... μια χαρά 64bit είναι ;) Στο screenshot που έβαλες, απλά σου λέει ότι το λειτουργικό είναι 32-bit.

Με 32bit λειτουργικό βλέπεις μέχρι 4Gbyte συνολικά μνήμη. Αυτό σημαίνει ότι στο laptop σου που έχεις συνολικά 4Gb μνήμη.... θα βλέπεις τελικά λίγο λιγότερη :hypnotize :dizzy: :uplate: ...
Ο λόγος που θα βλέπεις λιγότερη RAM (γύρω στα 3,5 θα βλέπεις) είναι ότι τα υπόλοιπα (που θα "χάσεις") δε μπορεί να τα "χρησιμοποιήσει" το το λειτουργικό γιατί θα τα έχει δεσμέυσει για άλλα υποσηστύματα που χρειάζονται μνήμη (π.χ. κάρτα γραφικών κλπ κλπ)

Τα 64bit λειτουργικά όμως είναι λίγο πιο "βαριά" και καταναλώνουν λίγο περισσότερη μνήμη.
Επιπλέον με τα 64bit win μπορεί να έχεις κάποια μικρά θέματα με διάφορα software (που όλα λύνονται, αλλά μπορεί να παρουσιαστούν)

bottom line... Σε αντίστοιχο σύστημα θα έβαζα 32bit win 7. Αν είχες περισσότερη μνήμη τότε θα πήγαινες σίγουρα για 64bit.

:wave2:

schumifer
17/11/2011, 23:37
Καλά το υποψιάστηκα λοιπόν, δεν έπαιζε να μην ήταν 64μπιτος ο επεξεργαστής.
Το αν αξίζει να εγκαταστήσεις 64μπιτο, αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Κατά βάση ό,τι και να κάνεις ουσιαστική διαφορά δε θα δεις.
http://www.insomnia.gr/classifieds/various/software/27914-windows-7-ultimate-3-%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82/
(αν έχεις παθολογικό κόλλημα με την αυθεντικότητα)

BLiTzER
17/11/2011, 23:37
Δεν κάθισα να διαβάσω τα πάντα, αλλά θα επισημάνω τα εξής:

Βάλε 7. Βασίζονται στον ίδιο πυρήνα με τα Vista (6.x, κακώς ονομάζονται 7), αλλά υπερέχουν στα σημεία. Βασικά, δε μπορώ να σκεφτώ το παραμικρό μειονέκτημα απέναντι στα XP/Vista. Για να είμαι ειλικρινής, θα σου συνιστούσα ακόμα και XP έναντι των Vista... Τα 7, πάντως, είναι πιθανότατα το καλύτερο home λειτουργικό που έχει βγάλει η MS από την εποχή των 2000. Στηρίζω. Μην το σκέφτεσαι καν.

Ίσως παιδευτείς λίγο στην εγκατάσταση. Πιθανότατα θα χρειαστεί να κάνεις slipstream κάποιους drivers (αν έχεις floppy γίνεται ακόμα ευκολότερα, χωρίς slipstreaming) στο cd εγκατάστασης, αλλά με λίγη βοήθεια, θα τα καταφέρεις και είναι κάτι που κάνεις μια φορά και έχεις για πάντα.

Ένα 64-bit λειτουργικό μπορεί να τρέχει 32-bit software, ενώ το αντίθετο όχι. Από την άλλη, αν δε σκοπεύεις να τρέχεις 64-bit applications, δεν υπάρχει κάποιος σπουδαίος λόγος για να προτιμήσεις ένα 64-bit λειτουργικό. Υπάρχει δηλαδή, αλλά σίγουρα δεν αφορά το μέσο χρήστη.

menos
18/11/2011, 06:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Τελικά δεν τη γλιτώνω θα πρέπει πάλι να γράφω κι έχω και δουλειά.

Σου στέλνω π.μ το τηλέφωνό μου , πάρε με να σε βοηθήσω.

:wave2: :wave2: :wave2:
Το update της υπόθεσης..

@vaska... πολλά :a19: ρε παλλίκαρε!!!
Μπήκες στον υπολογιστή (Ammyy, Team Viewer) και κοιτούσα σαν χάνος :eyepop: καθώς επεξεργαζόσουν τα άδυτα του p/c και έβρισκες λύσεις στο πίτς φυτίλι!!!

@Vstrommer71.. σου χρωστάω πολλές :beer: :beer: :beer: :beer:
Γνωριζόμαστε ελάχιστα και η προθυμία σου να με βοηθήσεις σε αυτό το θέμα πραγματικά με σκλάβωσε!!

Δεν σημαίνει πως εδω τελειώσαν όλα χεχεχε... αντιθέτως.. :smokin:

menos
11/12/2011, 01:20
update:

@Vaska, σε ευχαριστώ δημοσίως για την παλλικαριά σου να μου στείλεις στην Σλοβακία... εκείνο το προγραμματάκι (ξέρεις εσύ) που χρειαζόμουν, χωρίς κάν να στο ζητήσω..
Την διεύθυνση σου την κρατάω φιλαράκι.. και επιδιώκω να ανταποδώσω συντόμως!! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Vstrommer71
11/12/2011, 10:03
Με τετοιο ΙΤ support team δεν πρεπει να εχεις παραπονο:lol: