PDA

View Full Version : Hyosung GTR 250cc



EnDmOsT
17/11/2011, 22:49
Εχω διαβασει αρκετα TOPIC περι του θεματος γιαυτο και δεν θα γινω κουραστηκος.
Ειμαι στο "τσακ" να το παρω. Βρηκα καλη τιμη (καινουργιο). μοντελο 2011

θελω οποιος μπορει να μου καταθεσει την αποψη του.
θα προτιμουσα αν καποιος το εχει η εστω να το εχει οδηγησει να μου πει "τι?" και "πως!"

Το μονο που ξερω ειναι πως το μηχανακι ειναι αδικιμενο.

Δεν θα ηθελα σας παρακαλω να κανουμε συκγρισεις με αλλες μηχανες (οπως NInja 250) μιας και δεν το σκεφτομαι καθολου.

Ευχαριστω. Αλεξης

Πανοπτικός
17/11/2011, 23:20
Το εχω δει και το εχω οδηγησει (το τελευταιο μη ψεκαστο), ειναι οντως ενα αδικημενο μηχανακι.

Θα ηθελα να πεις την τιμη που το βρηκες, καθως και μερικα στοιχεια, αν ειναι ψεκαστο η να παραθεσεις μια φωτογραφια του καινουργιου μοντελου.

Μετα θα σου πω την αποψη μου.

SVX
17/11/2011, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από EnDmOsT
Βρηκα καλη τιμη (καινουργιο). μοντελο 2011





καινουριο OK... 2011 ομως, ψαξτο πρωτα.... το πιθανοτερο να πληρωσεις για ενα '09 '10 στοκ περισσοτερα απο οσα πρεπει...


το 11 δεν ηταν χρονια που στοκαρανε οι αντιπροσωποι...

EnDmOsT
17/11/2011, 23:51
Τα στοχεια της μηχανης μπρορεις να τα δεις στο official site.
Ναι ειναι ψεκαστο.

http://www.hyosungmotorsusa.com/new_product/spec.asp?cat=RoadSports&model=GT250R&year=2011

Η τιμη ειναι στα 3500 καινουργιο απο μαγαζι (Λενε οτι το εχουν σαν προσφορα απο 4200 σε 3500). το χαμηλοτερο που ειχα βρει ηταν 3700.


240155

Πανοπτικός
18/11/2011, 00:17
Μεχρι και αναποδο μπροστινο εχει, δυο δισκοφρενα κλπ κλπ :a03:

Απο την αλλη να ξερεις οτι τα συγκεκριμενα μηχανακια "πασχουν" στα πλαστικα τους, σε 2 χρονια δηλαδη θα μοιαζει με ενα ιαπωνικο 15 ετων.

Αν συμβιβαζεσαι με αυτο.. παρτο

Με ανταλακτικα-αναλωσιμα θεωρω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα διαθεσιμοτητας

(Προ διετιας θα το επαιρνα και αλλαξα γνωμη τελευταια στιγμη. )

ΠΡΟΣΟΧΗ ομως στο μοντελο, δες τον αριθμο πλαισιου ΠΡΙΝ δωσεις τα λεφτα και διασταυρωσε την ημερομηνια κατασκευης του.

EnDmOsT
18/11/2011, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Μεχρι και αναποδο μπροστινο εχει, δυο δισκοφρενα κλπ κλπ :a03:

Απο την αλλη να ξερεις οτι τα συγκεκριμενα μηχανακια "πασχουν" στα πλαστικα τους, σε 2 χρονια δηλαδη θα μοιαζει με ενα ιαπωνικο 15 ετων.

Αν συμβιβαζεσαι με αυτο.. παρτο

Με ανταλακτικα-αναλωσιμα θεωρω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα διαθεσιμοτητας

(Προ διετιας θα το επαιρνα και αλλαξα γνωμη τελευταια στιγμη. )

ΠΡΟΣΟΧΗ ομως στο μοντελο, δες τον αριθμο πλαισιου ΠΡΙΝ δωσεις τα λεφτα και διασταυρωσε την ημερομηνια κατασκευης του.


To λες με δυσκολια το παρτο. Κατι θα ξερεις... :)
Ειμαι σε δυσκολη φαση, την φαση της αποφασης.

Και υπαρχει και ενα ακομα προβλημα. Ολοκληρη θεσσαλονικη και δεν υπαρχει πουθενα να παω να το δω... :S

Βρεικα ενα παλικαρι που εχει του 07', λεω να παω να το δω (τουλαχιστον σαν στησιμο θα ειναι παρομοιο.)

Πανοπτικός
18/11/2011, 00:28
Σαν στησιμο ναι.

Του 07 δεν ειναι ψεκαστο ομως, κ η διαφορα ενος ψεκαστου με ενα μη ψεκαστο... ειναι χαοτικη :winka:

Στην καταναλωση πχ & οχι μονο :wacko:

Σχετικα με το να το παρεις η οχι, κοιτα, αναμφιβολα τα περιφερειακα του φαινονται ποιο συγχρονα, αρκει ομως αυτο ? Δεν ξερω.

Lioulios
18/11/2011, 00:47
Την περίοδο που όιλοι για να πουλήσουμε -αγοράσουμε κάτι , κοιτάμε για ανταλλαγές μιας και έχει κολήσει η αγορά από ΠΑΝΤΟΥ έχεις 3.5κ Ευραίους και θα τα δώσεις για να πάρεις Κινέζο ;;;

Ο Χριστός και η Παναγία !!!

Τώρα μπήκε η αγγελία από το παληκέρι και δες τί δίνει http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=123801

Πανοπτικός
18/11/2011, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Την περίοδο που όιλοι για να πουλήσουμε -αγοράσουμε κάτι , κοιτάμε για ανταλλαγές μιας και έχει κολήσει η αγορά από ΠΑΝΤΟΥ έχεις 3.5κ Ευραίους και θα τα δώσεις για να πάρεις Κινέζο ;;;

Ο Χριστός και η Παναγία !!!

Αν ο κινεζος εχει καλυτερη ποιοτητα κ προσφερει περισσοτερα γιατι οχι, ισα ισα ΤΟΤΕ ειναι που θα κοιταξεις για κινεζο.

Οι προκαταληψεις μας μαραναν :rolleyes:

EnDmOsT
18/11/2011, 01:06
lioulios, δεν θα σου πω οχι σε αυτο που λες. ειναι δυσκολες εποχες για ολους.
Αλλα εστω αφου φτασαμε σε σημειο να παρουμε μηχανι ( για Χ, Ψ λογους) και για αλλους Χ , Υ λογους μπορουμε μεχρι 250cc.

Τι λες εσυ να κανω? NInja? καλο δεν λεω αλλα δεν θελω,

Και επετρεψε μου να σου πω πως σιγουρα δεν εχεις ιδεα απο το μηχανακι για το οποιο μιλαμε. Mε ολη το σεβασμο.

Μιλαμε για κατι Κορεατικο με κινητηρα απο Ιαπωνια (suzuki)

πρωτο σε πωλησεις στην Αυστραλια και πολλα πολλα αλλα.

Για να καταλαβεις, αναμεσα σε ninja και Hyosung εγω λεω 0 - 1

Lioulios
18/11/2011, 01:10
Έκανα έντιτ να βάλω την αγγελία του άλλου και δεν σε πρόλαβα .
Και όχι μόνον αυτό που δεν το λες και ευκαιρία .Ρε συ ,σοβαρά τώρα θα έδινες 3.5 για κινέζο;

Μια φορά που το σκετκα και εγώ ήταν για σκούτερ . ΄Ενα το ίδιο που ξέρω ,σκορπάει από παντού .Όταν λέω απο παντού το ενοώ .Ο ιδιοκτήτης βέβαια στα @@ του μιας και έχει άλλα όπλα να παίζει και το θέλει μόνο για σκύλο δουλειάς .
Εδώ ο άλλος θέλει μηχανή να γουστάρει .

Είναι ένα μηχανάκι που θα το χαρεί μέχρι την 1η μαλακία που θα του τύχει και μετά θα αρχίσει να το μαζεύει μέχρι να βαρεθεί και να το πετάξει σε καμία γωνιά ,γιατί για να το πουλήσει (να μην πάει παραπάνω αργότερα? ) ... εδώ γελάμε ...Δεν συμφωνείς ;

Lioulios
18/11/2011, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από EnDmOsT
lioulios, δεν θα σου πω οχι σε αυτο που λες. ειναι δυσκολες εποχες για ολους.
Αλλα εστω αφου φτασαμε σε σημειο να παρουμε μηχανι ( για Χ, Ψ λογους) και για αλλους Χ , Υ λογους μπορουμε μεχρι 250cc.

Τι λες εσυ να κανω? NInja? καλο δεν λεω αλλα δεν θελω,

Και επετρεψε μου να σου πω πως σιγουρα δεν εχεις ιδεα απο το μηχανακι για το οποιο μιλαμε. Mε ολη το σεβασμο.

Μιλαμε για κατι Κορεατικο με κινητηρα απο Ιαπωνια (suzuki)

πρωτο σε πωλησεις στην Αυστραλια και πολλα πολλα αλλα.

Για να καταλαβεις, αναμεσα σε ninja και Hyosung εγω λεω 0 - 1

Σόρυ αλλά μάλλον κάνω λάθος . Πάντως ένα το ίδιο με ατό που λες το έχει εδώ ένα παλικάρι και άμα το δεις ,θα κλάψεις . Είναι βέβαια παλιότερο ,αλλά μου έλεγε πως ΔΕΝ ,

Καλές αγορές μαν .

:wave2:

Πανοπτικός
18/11/2011, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από EnDmOsT
lioulios, δεν θα σου πω οχι σε αυτο που λες. ειναι δυσκολες εποχες για ολους.
Αλλα εστω αφου φτασαμε σε σημειο να παρουμε μηχανι ( για Χ, Ψ λογους) και για αλλους Χ , Υ λογους μπορουμε μεχρι 250cc.

Τι λες εσυ να κανω? NInja? καλο δεν λεω αλλα δεν θελω,

Και επετρεψε μου να σου πω πως σιγουρα δεν εχεις ιδεα απο το μηχανακι για το οποιο μιλαμε. Mε ολο το σεβασμο.

Μιλαμε για κατι Κορεατικο με κινητηρα απο Ιαπωνια (suzuki)

πρωτο σε πωλησεις στην Αυστραλια και πολλα πολλα αλλα.

Για να καταλαβεις, αναμεσα σε ninja και Hyosung εγω λεω 0 - 1

Η αποψη του στερειται επιχειρηματων, με ολο το σεβασμο.
Φερνοντας σαν παραδειγμα το μηχανακι του "χ" η του "ψ" δεν βγαινει ποτε ακρη, αποδεδειγμενα.

ΠΧ Ο αδερφος εχει kymco σκουτερ 50ρι πανω απο 5ετια, το μονο που χρειαστηκε ηταν λαδια και ενα μπουζι, βλαβες 0 (μηδεν) -χιλιομετρα 25.000-
Τον ιδιο καιρο περιπου ο πατερας εχει ενα 250ρι Kymco τσοπερ, επισης βλαβες 0 (μηδεν).
Τωρα που το θυμαμαι, ειχε χαλασει ο διακοπτης του σταντ (8 ευρω ?)


Θεωρω οτι σκεφτεσαι πολυ σωστα, η συμβουλη μου ειναι να μην ακους τα fashion victims

Υγ. Στην προκειμενη περιπτωση παντως, το νιντζακι παιρνει την διαφορα που εχασε (με τα φτηνα του περιφερειακα) στον κινητηρα, ο οποιος ειναι 2κυλινδρος και πολυ πολυ καλυτερος. :alien:

Lioulios
18/11/2011, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Η αποψη του στερειται επιχειρηματων, με ολο το σεβασμο.


http://www.youtube.com/watch?v=WkqDzeCVkX0&feature=player_embedded

¨Αter a year living with this bike ,its gonna fall apart ¨

Πάντως ούτε φάσιον βίκτθιμ ,ούτε τίποτα ...Έχω και Συμ ,δεν έχω μπέβερλυ ,αλλά το έχω για ...σκούτερ .

Έχω και αυπνίες .:lol:

Πανοπτικός
18/11/2011, 02:12
Δεν αναφερει πουθενα οτι ειναι 20% φθηνοτερο με καλυτερα (κ περισσοτερα στο θεμα των δισκων :lol: ) περιφερειακα...

Εδω upside down δεν εχουν τα fazer 600 (2011) επειδη.. κοστιζει, ουτε τα vfr (μουαχαχα) κ εχει ο κορεατης...

Ο τυπος στο βιντεο λεει οτι να ναι :rolleyes: (κ θα εχει τους λογους του φυσικα :winka: )

Τωρα θυμαμαι εχω πετυχει παλικαρι με χιοσουγκ καπου στην αθηνα, 4ετιας ειπε... φαινοταν μια χαρα
Ειχε βαλει κ ερωτηματικα εκει που γραφει χιοσουγκ, σωστος :wave2:

Lioulios
18/11/2011, 02:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Εδω upside down δεν εχουν τα fazer 600 (2011) επειδη.. κοστιζει, ουτε τα vfr (μουαχαχα) κ εχει ο κορεατης...
Ούτε το cb 1300 , ούτε πολλά άλλα όπλα να προσθέσω .
Άρα αυτό το 250 φρενάρει καλύτερα .

Πανοπτικός
18/11/2011, 02:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Ούτε το cb 1300 , ούτε πολλά άλλα όπλα να προσθέσω .
Άρα αυτό το 250 φρενάρει καλύτερα .



Οχι φυσικα, το kawasaki 250 φρεναρει καλυτερα, επειδη... ειναι kawasaki. :rolleyes:

toyar
18/11/2011, 08:44
επειδή ειμαι κι εγω αγοραστης αυτης της κατηγοριας εχω να πω οτι δυστυχως στα 250 οι επιλογες ειναι λιγες και ακριβες (ninja, ybr)
δυστυχως η επομενη κατηγορια στην ελληνικη αγορα είναι τα 600 οπου σιγουρα το value for money ειναι καλυτερο αλλα καποιος μπορει να μην θελει να παει τοσο ψηλα απο θεμα εμπειριας, στυλ οδηγησης, κοστος χρησης κλπ
μακαρι να υπηρχε αγορα στα 400

στην πραξη τωρα:

τα <<ιαπωνικα>> 250 ειναι πανακριβα (και οχι ιαπωνικα)
αν δινεις 3500 βαλε κατι παραπανω και παρε μεταχειρισμενο 600
αν θελεις οπωσδηποτε 250 δωσε 2000-2500 και παρε μεταχειρισμενο 250
αν θελεις οπωσδηποτε καινουριο βαλε κατι παραπανω να πας απο 250 στα 600
το hyosung δινει πολλα για τα λεφτα που ζηταει οποτε είναι μαλλον φτηνιαρικο και οχι φτηνο και φυσικα το παντρεύεσαι

SVX
18/11/2011, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός

Εδω upside down δεν εχουν τα fazer 600 (2011) επειδη.. κοστιζει, ουτε τα vfr (μουαχαχα) κ εχει ο κορεατης...




upside down εχουν και τα Gilera τα 50αρακια....



h ποιοτητα κατασκευης αν δεις το μηχανακι απο κοντα ειναι πολυ "χοντροκομμενη"

και στα πλαστικα και στα μεταλλα


και 3500 ευρω ειναι πολλα λεφτα για να τα πεταξεις....

φιλε EndmOst πιο λογικο θα μου ακουγοταν να ηθελες να αγορασεις Cagiva

Πολυμήχανος
18/11/2011, 09:39
USD πηρούνι δεν είναι καλύτερο επειδή και μόνο είναι USD, δεν λέει τίποτα απολύτως αυτό, και συνήθως τα USD είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ για χρήση δημόσιου δρόμου. Καλό είναι πριν αποκαλούμε τους άλλους φάσιονς βίκτιμς, να έχουμε λίγο ορθολογικά σκεπτικά και όχι τους μύθους του πολύ του κόσμου.

Επίσης είδα ότι αναφέρθηκε μοτέρ Suzuki. Το κινέζικο ΔΕΝ έχει κινητήρα Suzuki, έχει ΚΙΝΕΖΙΚΟ μοτέρ δικής τους σχεδίασης. Γιατί έχει διαδωθεί γενικά αυτό με τα μοτέρ Suzuki δεν ξέρω, το ακούω συχνά όμως.

Με 3500 ευρώ παίρνεις πολύ καλύτερες μοτοσυκλέτες. Mε μια ματιά στο Car.gr θα βρεις ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ένα σωρό CB600 Hornet, που είναι 10δες φορές καλύτερη επιλογή στα 2000-2500 ευρώ, να του βάλεις λάστιχα, καμια μπαταρία, καμιά αλυσίδα, κανά πλήρες σέρβις, πάλι κάτω από 3500 θα είσαι και θα έχεις πολύ περισσότερη μοτοσυκλέτα. Ξανασκέψου το θα έλεγα, εσύ βέβαια ξέρεις καλύτερα.

catmaster
18/11/2011, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
USD πηρούνι δεν είναι καλύτερο επειδή και μόνο είναι USD, δεν λέει τίποτα απολύτως αυτό, και συνήθως τα USD είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ για χρήση δημόσιου δρόμου. Καλό είναι πριν αποκαλούμε τους άλλους φάσιονς βίκτιμς, να έχουμε λίγο ορθολογικά σκεπτικά και όχι τους μύθους του πολύ του κόσμου.

Επίσης είδα ότι αναφέρθηκε μοτέρ Suzuki. Το κινέζικο ΔΕΝ έχει κινητήρα Suzuki, έχει ΚΙΝΕΖΙΚΟ μοτέρ δικής τους σχεδίασης. Γιατί έχει διαδωθεί γενικά αυτό με τα μοτέρ Suzuki δεν ξέρω, το ακούω συχνά όμως.

Με 3500 ευρώ παίρνεις πολύ καλύτερες μοτοσυκλέτες. Mε μια ματιά στο Car.gr θα βρεις ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ένα σωρό CB600 Hornet, που είναι 10δες φορές καλύτερη επιλογή στα 2000-2500 ευρώ, να του βάλεις λάστιχα, καμια μπαταρία, καμιά αλυσίδα, κανά πλήρες σέρβις, πάλι κάτω από 3500 θα είσαι και θα έχεις πολύ περισσότερη μοτοσυκλέτα. Ξανασκέψου το θα έλεγα, εσύ βέβαια ξέρεις καλύτερα.

+ όσα θέλεις

το μεγάλο μείον επίσης είναι και η ανεπάρκεια σε ανταλλακτικά και είναι και το πρώτο που πρέπει να ψάξεις ...

πχ πάρε στην αντιπροσωπεία και ρώτα για πλαστικά μερη τιμές και παράδοση για κάποιο παλιότερο μοντέλο τους ώστε να δεις τι παίζει ..

EnDmOsT
18/11/2011, 10:52
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι λετε οτι το μηχανακι ειναι Κινεζικο,
ακου ωραια σχολια αλλα το μηχανακι ειναι Κορεατικο ( εχει πολυ μεγαλη διαφορα ) και ο κινητηρας φτιαχνεται Ιαπωνια ( εχωντας σωστη πηγη για αυτα που λεω)
Μην κοιτατε μονο το ονομα ( που σας ακουγεται περιεργο) και μετα βγαζετε ενα γρηγορο συμπερασμα . :)


Επισης να απαντησω σε ενα σχολιο.

Και το Hyosung ειναι Δικυλινδρο και 8 αβαλβιδο.

devil's animal
18/11/2011, 11:59
ρε φιλαρακι αφου εισαι αποφασισμενος να το παρεις και σου ειπε και την αποψη του ο Πανοπτικος που το οδηγησε γιατι μας ξαναρωτας και εχεις αμφιβολιες?
παρτο να τελειωνουμε....:rolleyes:

αλλωστε δεν υπαρχει πουθενα στην Θεσσαλονικη να το δεις. μολις ζητησεις ανταλλακτικο θα πας στο περιπτερο και θα παρεις... :winka:

Corvo
18/11/2011, 12:47
Οντως παληκαρε και εμενα μου φαινεσαι αποφασισμενος.
Για ποιο λογο ρωτας γνωμες αλλων αφου ψαχνεις να βρεις απο παντου επιχειρηματα να τους αντικρουσεις δεν εχω καταλαβει.

Πανε παρτο και μετα ανοιξε ενα θεμα να σου πουμε καλοριζικο και καλα να παθεις :p καλες βολτες και απροβληματιστο.

Αν αρεσει σε εσενα τους αλλους τους περισσευει!
:beer:

Πανοπτικός
18/11/2011, 14:06
Δεν αποκαλεσα κανεναν απο εδω μεσα, ουτε εμεσα.




Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
USD πηρούνι δεν είναι καλύτερο επειδή και μόνο είναι USD, δεν λέει τίποτα απολύτως αυτό, και συνήθως τα USD είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ για χρήση δημόσιου δρόμου.



Συμφωνω, η ποιοτητα τους μπορει να ειναι χειροτερη απο ενα αντιστοιχο συμβατικο πιρουνι.
Θα ηθελα ομως να εξηγησεις, γιατι ειναι χειροτερα για χρηση δημοσιου δρομου τα usd ?????




Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
να έχουμε λίγο ορθολογικά σκεπτικά και όχι τους μύθους του πολύ του κόσμου.

Επίσης είδα ότι αναφέρθηκε μοτέρ Suzuki. Το κινέζικο ΔΕΝ έχει κινητήρα Suzuki, έχει ΚΙΝΕΖΙΚΟ μοτέρ δικής τους σχεδίασης. Γιατί έχει διαδωθεί γενικά αυτό με τα μοτέρ Suzuki δεν ξέρω, το ακούω συχνά όμως.



Ορθολογικο σκεπτικο ειναι να το αποκαλεις "κινεζικο" ενω ειναι κορεατικο, και να προεξοφλεις οτι δεν αξιζει να το παρεις :confused:

Ο κινητηρας δεν ξερω αν γραφει σουζουκι, αλλα η χιοσουγκ ειναι μια εταιρια που συνεργαζοταν με την σουζουκι.

Υγ. φιλε EnDmOsT, δεν νομιζω οτι ειναι 2κυλινδρο, εκτος αν του αλλαξαν μοτερ στο 2010

McGyver
18/11/2011, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Υγ. φιλε EnDmOsT, δεν νομιζω οτι ειναι 2κυλινδρο, εκτος αν του αλλαξαν μοτερ στο 2010

V-Twin είναι ο κινητήρας.

catmaster
18/11/2011, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός

Θα ηθελα ομως να εξηγησεις, γιατι ειναι χειροτερα για χρηση δημοσιου δρομου τα usd ?????


Ψάξτο όλα έτοιμα τα θέλεις ...

(μη αναρτώμενο βάρος)

SVX
18/11/2011, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από EnDmOsT
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι λετε οτι το μηχανακι ειναι Κινεζικο,
ακου ωραια σχολια αλλα το μηχανακι ειναι Κορεατικο ( εχει πολυ μεγαλη διαφορα ) και ο κινητηρας φτιαχνεται Ιαπωνια ( εχωντας σωστη πηγη για αυτα που λεω)


ο κινητηρας δεν ειναι Suzuki made in Japan.

η Hyosung αγορασε τεχνογνωσια απο την SUZUKI και κατασκευασε με το δικο τους "γραμμα" το μοτερ

οπως το VVT που ειναι πατεντα της Toyota και το εχει δανεισει στην KIA ..

τα αυτοκινητα KIA δεν εχουν εξαρτηματα Toyota ...

McGyver
18/11/2011, 14:59
Νομίζω πως κινητήρα Suzuki είχε το 650 (από SV).

wendigo
18/11/2011, 15:47
Πριν 3 χρόνια ένας έμπορος στη Θησέως (Καλλιθέα) είχε 5-6 κομάτια καινούργια και είχε αλλάξει τα αυτοκόλητα με Suzuki και παραμύθιαζε τον κόσμο..................
Εχω διαβάσει για το μοντ. '07-'08 διάφορα τεστ του εξωτερικού (αμερική-Αγγλία-Αυστραλία)όπου όλοι έλεγαν ότι υπάρχουν σοβαρά προβλήματα με το πίσω φρένο (θέλει αλλαγή άμεσα δαγκάνα κτλ.) και τα λάστιχα ήταν επικίνδυνα και κάτι ψιλοπροβληματάκια με τα ηλεκτρικά του μετά απο οδήγηση σε βροχή..... (όταν στεγνώσει στρώνει).
Βέβαια απο κοντά είναι όμορφο και δεν μοιάζει με τίποτα για 250ρακι, όποιος δεν ξέρει θα το περνάει τουλάχιστον για 600.

chr1s_86
18/11/2011, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από wendigo
Πριν 3 χρόνια ένας έμπορος στη Θησέως (Καλλιθέα) είχε 5-6 κομάτια καινούργια και είχε αλλάξει τα αυτοκόλητα με Suzuki και παραμύθιαζε τον κόσμο................

Είχα δει ένα τέτοιο στο δρόμο και νόμιζα ότι το είχε κάνει ο ιδιοκτήτης! :lol:

toyar
18/11/2011, 16:40
στο ελληνικο site το 250 δεν υπαρχει ενω υπαρχει το 125 με τιμη 3500
το 250 προφανως είναι καταργημενο γιαυτο πουλιεται σαν στοκ

EnDmOsT
18/11/2011, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός

ΠΡΟΣΟΧΗ ομως στο μοντελο, δες τον αριθμο πλαισιου ΠΡΙΝ δωσεις τα λεφτα και διασταυρωσε την ημερομηνια κατασκευης του.


Ειναι πολυ σημαντικο .
Πως μπορω να το ελεγξω?

Πολυμήχανος
18/11/2011, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Νομίζω πως κινητήρα Suzuki είχε το 650 (από SV).


Για να μην αμφιβάλετε, δείτε και μόνοι σας.

Άσκηση για το σπίτι.

Googlaρετε το κινέζικο, googlaρετε και το Suzuki SV650.

Βρείτε μια μεγάλη εικόνα του ενός να δείχνει το μοτέρ (στο γυμνό μοντέλο), και ομοίως μια εικόνα του άλλου.

Συγκρίνετε που έχει ας πούμε την αντλία νερού το ένα, και που το άλλο, συγκρίνετε καπάκια, που έχει την μίζα στο κάρτερ το ένα, που το άλλο, και εξακριβώστε ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ αν είναι το ίδιο μοτέρ, ή απλά δύο μοτέρ V2 90μοιρών που μοιάζουνε.

Όπως προείπα, αυτό το ψέμμα για το μοτέρ suzuki δεν ξέρω ποιός το ξεκινησε, ακούγεται πάντως συχνά.

Πολυμήχανος
18/11/2011, 17:18
Πανοπτικός Θα ηθελα ομως να εξηγησεις, γιατι ειναι χειροτερα για χρηση δημοσιου δρομου τα usd ?????

Για αρκετούς λόγους, ο κυριότερος των οποίων, η μη-αναρτώμενη μάζα.

Αν βγάλεις από την εξίσωση τα κοινά εξαρτήματα (λάδια, ελατήρια, υδραυλικά κ.ο.κ.) στο USD ανεβοκατεβαίνει μια ατσάλινη σωλήνα (το καλάμι) με μια μικρή αλουμινένια μπότα στο κάτω μέρος.

Στο συμβατικό, ανεβοκατεβαίνει η σκέτη αλουμινένια μπότα.

Συγκρίνουμε δλδ κιλά (USD) με ίσως και κάτω από κιλό (συμβατικό).

Αυτό στην δημόσιο δρόμο, που δεν είναι τέλειος, έχει λακούβες, έχει σαμαράκια, έχει ανωμαλιούλες, μεταφράζεται σε αυξημένη αδράνεια στο USD ή με άλλα λόγια, μεγαλύτερη αναισθησία στο διάβασμα του δρόμου.

Αν λοιπόν τα υδραυλικά μέσα στο πηρούνι, είναι ΙΔΙΑΣ ποιότητας και λειτουργίας, στον δρόμο με το USD απλά υποφέρεις λίγο παραπάνω.

Και αυτό είναι ο κύριος λόγος, έχει και άλλους δευτερεύοντες (περισσότερη ακαμψία για το USD που επίσης μεταφράζεται σε αναισθησία στον δρόμο, εχει την τσιμούχα προς τα κάτω, άρα με λίγη φθορά αμέσως σκορπάει λαδάκι, απαιτεί και αντίστοιχα πιο άκαμπτο πλαίσιο άρα πάλι πιο αναίσθητο στον δρόμο κ.ο.κ.)

Στην πίστα, είναι εντελώς αντίθετες οι προτεραιότητες και εκεί το USD σαφέστατα υπερέχει.

alexxxcbr
18/11/2011, 17:19
Mη πεταξεις τα λεφτακια σου.:winka:

peter86
19/11/2011, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX

οπως το VVT που ειναι πατεντα της Toyota και το εχει δανεισει στην KIA ..

τα αυτοκινητα KIA δεν εχουν εξαρτηματα Toyota ...

το VVT-I που αναφέρεις είναι πατέντα των μηχανικών της DAIHATSU, η οποία με την σειρά της ανήκει στην TOYOTA, έτσι απλά το λέω για την ιστορία και μόνο...:wave2: :wave2: :wave2:

EnDmOsT
19/11/2011, 01:18
Τελεικα δεν μπορεσα να αποκομησω καποιο σχολιο απο καποιον κατοχο :D

Σημερα το οδηγησα και τα ειδα ολα. Πολυ καλη οδιγικη συμπεριφορα και ωραιο ανοιγμα.
για 250 δεν φαινεται σιγουρα. Εχωντας οδηγησει και το NInja μου αρεσε περισσοτερο το Hyosung.

Το μονο προβλημα. το μηχανακι ηταν του 07' (11.000 χλμ ΜΟΝΟ)με πολυ καιρο....μιλαω για πολυ πολυ καιρο παρκαρισμενο σε γκαραζ λογο του οτι ο κατοχος δεν ηταν συχνα στην Ελλαδα . Με αποτελεσμα πολυ σκληρο σασμαν. ΕΙναι κατι που δεν μπορω βεβαια να το ξερω αλλα το ρυχνο στον "χρονο".
θα παω να δω και το καινουργιο και αν δω τα ιδια... θα στενοχωρησω τον εαυτο μου. :P
Τοτε σιγουρα Ninja. μεχρι τοτε Ηyosung.

Πανοπτικός
19/11/2011, 02:16
Η ιστορια με το εξωτερικο ειναι γνωστη... Μην υπολογιζεις σε αυτο.

Μην παρεις του 07, εκεινο ειναι μονοκυλινδρο κ μη ψεκαστο



Σχετικα με το USD, πρωτη φορα τα ακουω αυτα, μηπως να αρχισω να αισθανομαι ασχημα που εβαλε η παλιοχοντα usd στο χορνετ μου ? :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Για αρκετούς λόγους, ο κυριότερος των οποίων, η μη-αναρτώμενη μάζα.


Αν βαλω βαριδια στο κατω μερος του usd μου, θα βελτιωθει καθολου η κατασταση ? :rotflmao: :rotflmao:

+ κατι ακομα: Η δυσκαμψια (του usd) μεταφραζεται σε "κουραση" και κραδασμοι στον επιβατη... :hypnotize



Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος

Και αυτό είναι ο κύριος λόγος, έχει και άλλους δευτερεύοντες (περισσότερη ακαμψία για το USD που επίσης μεταφράζεται σε αναισθησία στον δρόμο, εχει την τσιμούχα προς τα κάτω, άρα με λίγη φθορά αμέσως σκορπάει λαδάκι, απαιτεί και αντίστοιχα πιο άκαμπτο πλαίσιο άρα πάλι πιο αναίσθητο στον δρόμο κ.ο.κ.)


Αυτα τα λες απο προσωπικη εμπειρια ή τα ακουσες απο καπου
Πρωτη φορα ακουω οτι το δυσκαμπτο πλαισιο-μπροστινο (αλλος θα το ελεγε "στιβαρο") σημαινει αναισθησια στον δρομο... :hypnotize
Κανενα θετικο δεν εχει δηλαδη ? :look: :lol:

Κ τα usd λες, ειναι κατω η τσιμουχα... αρα με λιγη φθορα το λαδι σκορπαει λογω της βαρυτητας, ενω στο συμβατικο κρατιεται στην θεση του... μαλιστα.

Υγ. Οσο ζω μαθαινω

Πολυμήχανος
19/11/2011, 03:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός

Αν βαλω βαριδια στο κατω μερος του usd μου, θα βελτιωθει καθολου η κατασταση ? :rotflmao: :rotflmao:

Αυτα τα λες απο προσωπικη εμπειρια ή τα ακουσες απο καπου


Η πρώτη πρόταση δείχνει ότι το να σκέφτεσαι και να καταλαβαίνεις τι σου λένε, μάλλον δεν είναι το στοιχείο σου, ε; Να βγάλεις βάρος πρέπει, όχι να βάλεις, για ξαναδέστο, την λες που την λες την παρόλα σου, κοίτα τουλάχιστον να είναι σωστή...

Η δεύτερη δείχνει ότι οι άνθρωποι κατά εσένα ξέρουν κάτι μόνο αν τους το πει κάποιος άλλος ή αν τους τύχει σαν εμπειρία. Σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να το υπολογίσουν με το μυαλό τους, και ακολουθώντας λογικές διαδικασίες και κανόνες ε; Χμμμ οι χάρτες του Γαλαξία, πρέπει να είναι φτιαγμένοι από εξωγήινους που μας τους είπανε ή έχουμε βγει απέξω και τον έχουμε βγάλει φωτό...

(Για την ιστορία, κάτοχος NC30 με συμβατικό και NC35 με USD, περίπου η ίδια μοτοσκλέτα, τα έχω λύσει για σέρβις μπροστινού αμφότερα και μάντεψε... με επαληθεύουν... αααα και με το R6 2004-2005 το ίδιο γίνεται μια και τα δύο τα έχω λύσει για σέρβις στο μαγαζί που δούλευα, μωρέ για δες...)

'Ολως τυχαίως το συμβατικό υπέρ USD για δρόμο, ήταν και η θεωρία της Honda όλη την δεκαετία του 80-90-αρχές 2000 (λέγε με Fireblade 900) αλλά μην δίνεις σημασία μωρέ...

Σε ενημερώνω τέλος για να ξέρεις, γιατί αμολάς ΠΟΛΛΕΣ μπούρδες και αρχίζω και καταλαβαίνω γιατί σε κράζουν όλοι εδώ μέσα, ότι HYOSUNG COMET GT250 ήταν από το πρώτο κάρμπ μοντέλο μέχρι το σημερινό ψεκαστό, V2 μοτέρ και ουχί μονοκύλινδρο, κι αυτό δεν το σκέφτηκα με συλλογισμό, το θυμάμαι από τις εκθέσεις μοτό που συχνάζω από το 2005 και μετά που το είχα παρατηρήσει στο περίπτερο της εταιρίας.

Βοήθειά μας

:wave2: :wave2: :wave2:

Πανοπτικός
19/11/2011, 03:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Η πρώτη πρόταση δείχνει ότι το να σκέφτεσαι και να καταλαβαίνεις τι σου λένε, μάλλον δεν είναι το στοιχείο σου, ε; Να βγάλεις βάρος πρέπει, όχι να βάλεις, για ξαναδέστο, την λες που την λες την παρόλα σου, κοίτα τουλάχιστον να είναι σωστή...

για σκεψου παλι κ δοκιμασε...



Η δεύτερη δείχνει ότι οι άνθρωποι κατά εσένα ξέρουν κάτι μόνο αν τους το πει κάποιος άλλος ή αν τους τύχει σαν εμπειρία. Σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να το υπολογίσουν με το μυαλό τους, και ακολουθώντας λογικές διαδικασίες και κανόνες ε; Χμμμ οι χάρτες του Γαλαξία, πρέπει να είναι φτιαγμένοι από εξωγήινους που μας τους είπανε ή έχουμε βγει απέξω και τον έχουμε βγάλει φωτό...

Τι εκανες λεει ? Το υπολογισες με το μυαλο σου ε ΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

(Για την ιστορία, κάτοχος NC30 με συμβατικό και NC35 με USD, περίπου η ίδια μοτοσκλέτα, τα έχω λύσει για σέρβις μπροστινού αμφότερα και μάντεψε... με επαληθεύουν... αααα και με το R6 2004-2005 το ίδιο γίνεται μια και τα δύο τα έχω λύσει για σέρβις στο μαγαζί που δούλευα, μωρέ για δες...)

'Ολως τυχαίως το συμβατικό υπέρ USD για δρόμο, ήταν και η θεωρία της Honda όλη την δεκαετία του 80-90-αρχές 2000 (λέγε με Fireblade 900) αλλά μην δίνεις σημασία μωρέ...
Κ δε με λε ρε μαστορη... Τωρα η θεωρια της Honda ποια ειναι ? Το χορνετ για την πιστα το εφτιαξε ? (ρε μλκες, πραγματικα, μονο για να γραφετε τα γραφετε...)
Και που τα ελυσες τι επαληθευσαν δεν καταλαβα...οτι να ναι


Σε ενημερώνω τέλος για να ξέρεις, γιατί αμολάς ΠΟΛΛΕΣ μπούρδες και αρχίζω και καταλαβαίνω γιατί σε κράζουν όλοι εδώ μέσα, ότι HYOSUNG COMET GT250 ήταν από το πρώτο κάρμπ μοντέλο μέχρι το σημερινό ψεκαστό, V2 μοτέρ και ουχί μονοκύλινδρο, κι αυτό δεν το σκέφτηκα με συλλογισμό, το θυμάμαι από τις εκθέσεις μοτό που συχνάζω από το 2005 και μετά που το είχα παρατηρήσει στο περίπτερο της εταιρίας.


Χμ, V2 ε, μπορει κ να εχεις δικιο εδω, θα το κοιταξω.

Βοήθειά μας

:wave2: :wave2: :wave2:


Αφου γραφεις οτι η στιβαροτητα ("δυσκαμψια" ο σωστος ορος, και ΟΧΙ "ακαμψια" οπως ειπες) ειναι αρνητικο ρε φιλΑΙ, περιμενεις να σε παρω στα σοβαρα... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αντε καληνυχτα :wave2:

Υγ. Κατα την γνωμη μου, θα επρεπε να γραφεις ακριβως αυτο που θελεις, χωρις ιστοριες με εξωγηινους κ αλλες χαζομαρες. Σκεψου κατι πετυχημενο τουλαχιστον :sick:

epp1640
19/11/2011, 04:14
:rolleyes:

catmaster
19/11/2011, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Αφου γραφεις οτι η στιβαροτητα ("δυσκαμψια" ο σωστος ορος, και ΟΧΙ "ακαμψια" οπως ειπες) ειναι αρνητικο


τρολάκι διάβασε πρώτα και άσε τις μπαρόλες

πολλές φορές η έλλειψη ακαμψίας (και ναι είναι όρος που υπάρχει σε όλο τον τύπο και σε τεστ αν διαβάσεις) ενός μπροστινού που σε συνδυασμό με ένα άκαμπτο πλαίσιο μπορεί να αποσβένει ταλαντώσεις η να επιδεινώνει το φαινόμενο , και που τέλος πάντων δεν είναι εδώ το τόπικ που θα συζητηθεί

αν θες να ξεστραβωθείς διάβασε το motorcycle chassis design του Foale και εκεί θα δεις πολλά πράγματα (χλωμό το κόβω όμως)


έχω και άλλη βιβλιογραφία να σου προτείνω αλλά πρέπει να ξέρεις καλά αγγλικά και καλά μαθηματικά ....αλλά τι λέω μάλλον έχεις μάθει σε καλό γκουγλάρισμα και επανάληψη τσιτάτων όπως συνηθίζουν τα καλά τρολάκια

άντε καλημέρες έχουμε και σοβαρές δουλειές :a9:

Πανοπτικός
19/11/2011, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster

(και ναι είναι όρος που υπάρχει σε όλο τον τύπο και σε τεστ αν διαβάσεις)

Και ολος ο πλανητης να το γραφει, οταν ειναι λαθος, ειναι λαθος :wave2:

Υγ. Για την περιπτωση σου, θα προτεινα να μαθεις πρωτα τα ελληνικα.. κ αργοτερα αγγλικα κ μαθηματικα :lol: :lol:

EnDmOsT
19/11/2011, 16:02
100% εκτος TOPIC. δεν ξερω τι εγεινε :P

Τελος παντων.

Eρωτηση.

Πως μπορω να ελεγξω το τι χρονολογια ειναι το μηχανακι (πανω στον Αριθμο πλαισιου)
τι πρεπει να δω?

Πανοπτικός
19/11/2011, 16:27
Δεν ξερω, αν ηταν kymco πχ, θα σου ελεγα να παρεις στα κεντρικα και να τους υπαγορευσεις τον αριθμο πλαισιου.

Τωρα...

Κοιτα αν υπαρχει επισημος αντιπροσωπος, κ επικοινωνησε μαζι του.

:blush:

Ichigo
19/11/2011, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
.....

Χαχαχα το πήρες χαμπάρι και συ ε; :lol:
Μη χαλάς το χρόνο σου σε κούτσουρα απελέκητα :wave2:

toyar
19/11/2011, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από EnDmOsT
100% εκτος TOPIC. δεν ξερω τι εγεινε :P

Τελος παντων.

Eρωτηση.

Πως μπορω να ελεγξω το τι χρονολογια ειναι το μηχανακι (πανω στον Αριθμο πλαισιου)
τι πρεπει να δω?

ριξε μια ματια στα σωληνακια των φρενων
γραφουν πανω ημερομηνια κατασκευης οποτε εκει κοντα είναι και η μηχανη

Antwnis
21/11/2011, 13:45
Προτίμησε να πάρεις ενα μηχανάκι που να υποστηρίζεται από οργανωμένη αντιπρωσοπεία στην Ελλάδα.
Προτίμησε επιπλέον ένα μοντέλο που να έχει κυκλοφορήσει αρκετά στην Ελληνική αγορά.
Προτίμησε επίσης μηχανάκι Ιαπωνικής κατασκευής.
Εν ανάγκη, προτίμησε ένα μεταχειρισμένο Ιαπωνικής κατασκευής.
Στα είπαν σε γενικές γραμμές και οι υπόλοιποι.
Το καθήκον μας το πράξαμε!
Από κει και πέρα...
Εσύ έχεις τα ευρόπουλα, εσύ αποφασίζεις που θα τα ξοδέψεις.

:beer:

imitrelos
11/12/2011, 02:02
Απο κοντά που το έχω δεί δέν είναι άσχημο το hyosung , ποιότητα στόν δρόμο δέν ξέρω για να έχω γνώμη
Το άν δέν μπορείς να το πουλήσεις μετά άλλο θέμα είναι θέμα αγοράς και κόμπλεξ του ελληνικού κοινου

Στο θέμα του μπροστινού ΠΑΝΟΠΤΙΚΕ μήν λες μπούρδες με το συμπάθιο κιόλας , ενα usd δέν είναι απο μόνο του καλήτερο το αντίθετο κυρίος λόγο βάρους που συγκεντρώνεται μπροστά και όχι κοντά στο κέντρο αλλά και έχει σχέση με το ίδος συμπεριφοράς που θέλει η εταιρία στην μηχανή αλλά και τα χαρακτηριστηκά του πλαισίου........

Ενα παράδειγμα για να το καταλάβεις η DUCATI στα motogp ΑΥΤΟ ακριβώς το πρόβλημα έχει .....τελείως ακαμπτο πλαίσιο ......και δέν συνεργάζεται με το μπροστινό ...... πιό άκαμπτο μηχανάκι δέν σημαίνει και πιο γρήγορο ακόμα και σε πίστα :wave2: :wave2: :wave2:

Πανοπτικός
11/12/2011, 02:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos


Εισαι τοσο βλακας που και τα καλυτερα περιφερειακα να βρεις πανω στο hyosung... θα βρεις κατι να πεις
:lol: :wave2:

imitrelos
11/12/2011, 02:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Εισαι τοσο βλακας που και τα καλυτερα περιφερειακα να βρεις πανω στο hyosung... θα βρεις κατι να πεις
:lol: :wave2:

Kαι εσύ που δέν ξέρεις να διαβάζεις .......για πες μου παλίκαρε τι κακό είπα για το hyosung ???
και μάθε να μήν βρίζεις .........αυτό δείχνη και τήν ευφυίας σου :wave2:

Πανοπτικός
11/12/2011, 02:35
συμφωνα με τα λεγομενα ολων εδω, Hyosing δεν αξιζει να αγορασεις με τπτ επειδη ειναι -ακουσον ακουσον- "κινεζικο μουφα", κ ας μην ξερουν τον λογο... απλα αφου το λενε ολοι ετσι θα ειναι...
Αυτο ειναι κομπλεξ συμφωνω.

Σε SS μηχανακι (γιατι σαν τετοιο πλασαρεται) ειναι θετικο οτι εχει usd ναι ή ου.. :wave2:

Σε λιγο θα μας πουν οτι ο V κινητηρας δεν ειναι καλος, καλυτερα μονοκυλινδρος να ταιριαζει με το πλαισιο :a018:

imitrelos
11/12/2011, 03:06
η καταγωγή και η φήμη δέν λένε πάντα τήν αλήθεια και το λέει κάποιος που πέρασαν π.χ 3-4 cagiva από τα χέρια του και τα 2 τα έχω ακόμα και μπορώ να σου πώ ότι προβλήματα δέν είχαν και απο ποιότητα κατασκευής καλή ώς παρα πολύ καλή

σε πάω ότι θές στοιχημα ότι το μπροστινό του planet μου είναι μακράν καλήτερο απο του hyosung σε αισθηση όπως και το συμβατικό τού πήγασου μου

imitrelos
11/12/2011, 03:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός

Σε SS μηχανακι (γιατι σαν τετοιο πλασαρεται) ειναι θετικο οτι εχει usd ναι ή ου.. :wave2:

:

πρακτικά ναι για τόν λόγο ότι οι εταιρίες δέν κανουν πια καθόλου έρευνα στα συμβατικα ούτε βελτίωση υλικών και είναι θέμα ΚΑΙ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ τι δηλαδή τόσα λεφτά έχουν φάει στα usd σε έρευνα θα βγάλουν μόνοι τα ματάκια τους ΑΜΑ φτιάξουν ένα τρομερό συμβατικό και άμα το φτιάξουν θα έχουν δώσει τόσα λεφτά στό R&D που θα το κάνει πανάκριβο.......απλάαααααααααααααα αλλά σάν αρχές λειτουργείας ναι το συμβατικό έχει πλεονεκτήματα ένα θα σου πώ μπάς και το πάρεις χαμπάρι BIMOTA TESI 3D :wave2: :wave2:

Aloyreos
08/05/2012, 22:04
τι εγινε τλκ φιλε μου τι εκανες το πηρες το μηχανακι?ενδιαφερομαι για το ιδιο ακριβως με αυτο που εδειξες το γκρι!