PDA

View Full Version : Βοήθεια για Παπάκι.!



Mike.CBF
18/11/2011, 10:17
Καλημερα!
Ενας φιλος ψαχνει να αγορασει καινουριο παπι και ζητησε τη βοηθεια μου,
λογο του οτι εχω μεσανυχτα απο αυτη την κατηγορια θα ηθελα την βοηθεια σας!
Του προτεινα εννοειται CRYPTON-X135 και INNOVA (χωρις να τα εχω οδηγησει και να εχω προσωπικη αποψη). Ποια ειναι η δικη σας γνωμη, ΟΧΙ αναμεσα στα δυο, αλλα γενικα στα πιο οικονομικα παπια, αξιας κατω των 2000 ευρω?(Modenas,Daytona,κτλ?)
Ειναι αξιοπιστα? ποιο προτεινετε? Η διαφορα τους με ενα Ηonda ή Yamaha ειναι στα 1000 ευρω, τι λετε? Αξιζει να τα δωσει κανεις?:beer:

TROOPER
18/11/2011, 10:19
1.μοντενας
2.κρυπτον

και τελος.

:wave2:

Mike.CBF
18/11/2011, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
1.μοντενας
2.κρυπτον

και τελος.

:wave2:

ειναι καλα τα modenas??? κι εγω τα σνομπαρα τοσο καιρο
:eyepop:

TROOPER
18/11/2011, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mike.CBF
ειναι καλα τα modenas??? κι εγω τα σνομπαρα τοσο καιρο
:eyepop:

κακως.:wave2:

makis206
18/11/2011, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mike.CBF
ειναι καλα τα modenas??? κι εγω τα σνομπαρα τοσο καιρο
:eyepop:

Κακώς! Είναι σκυλιά!:beer:

makis206
18/11/2011, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κακος.:wave2:

Με τη Βέγκας σε ιντερνετοκαφέ! Σωστός; Σωστός;:D

Mike.CBF
18/11/2011, 10:30
τι προελευσης ειναι? και ποιο modenas προτεινετε?
Δηλαδη ας πουμε ειναι καλυτερο απο το yamaha crypton 110c ???

TROOPER
18/11/2011, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mike.CBF
τι προελευσης ειναι? και ποιο modenas προτεινετε?
Δηλαδη ας πουμε ειναι καλυτερο απο το yamaha crypton 110c ???

kriss II

το μοτερ ειναι καβασακι.

ναι το θεωρω καλυτερο απο το κρυπτον με διαφορα ρωγας.:wave2:

Mike.CBF
18/11/2011, 10:37
αν ειναι διαφορα ρωγας και οχι στηθους μιλαμε για σχεδον τα ιδια πραγματα δηλαδη..:rotflmao:

catmaster
18/11/2011, 10:44
Μαλαισία συναρμολόγηση άλλα τα μηχανικά μέρη είναι kawasaki ...

αρκετά αξιόπιστα (πχ μπιελα αντέχει μέχρι 80-100 χιλιάδες χλμ) ...

μόνο κάποια πλαστικά μέρη είναι πιο ακριβά σε σχέση πχ με Γιαμάχα ...


:wave2: :wave2:

Mike.CBF
18/11/2011, 10:48
μιλαμε για αυτο το μηχανακι? http://www.gorgolis.gr/kriss125.htm
Δηλαδη σαν κινητηρας ειναι πιο αξιοπιστος ο kawasaki απο οτι ο Yamaha?
(πολλες ερωτησεις κανω ε?):beer:

panagath
18/11/2011, 10:50
Εγώ έχω το Modenas X-Cite 135 . Είναι πραγματικά 130 cc και είναι αδερφάκι με το Kawasaki ZX-130 (Το owner's manual έχει φωτός μέσα που γράφουν kawasaki :P:P).

Το πήρα μεταχειρισμένο πέρσυ το Σεπτέμβρη με 11000χλμ και τώρα έχει 19000. Δεν έχει βγάλει το παραμικρό. Η καμμένη φλασιέρα μόνο η οποία έγινε επειδή έχω αλλαγμένα πίσω φλασάκια με μικρότερες αντιστάσεις.

Στα υπέρ το πίσω δισκόφρενο! Έχει φοβερά φρένα γενικά. Από ταχύτητα είναι πολύ καλό πιστεύω.
Έχει στροφόμετρο. Δυστυχώς έχει καρμπυρατέρ σε αντίθεση με το κρύπτον που έχει injection.

Επίσης υπόψιν ότι έχει τη μαγκιά και βάζεις βενζίνη από μπροστά κάτω από το τιμόνι, οπότε έχει χώρο αποθήκευσης κάτω από τη σέλα. Κράνος δε χωράει, ίσως κανα Jet μικρό, αλλά από πράγματα μπορείς να βάλεις πολλά εκεί μέσα!

Παίρνει εμπρός με τη μία ακόμα και όταν έχει κρύο. Όμορφο είναι και άνετο. Εχει και μεγάλη σέλα και είναι άνετο και για τον πίσω.

Στο κρύπτον μου αρέσει που είναι injection + υδρόψυκτο αλλά και το μοντένας είναι τιμιότατο παπί.

Ότι απορίες έχεις για το συγκεκριμένο ρώτα με.

TROOPER
18/11/2011, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mike.CBF
μιλαμε για αυτο το μηχανακι? http://www.gorgolis.gr/kriss125.htm
Δηλαδη σαν κινητηρας ειναι πιο αξιοπιστος ο kawasaki απο οτι ο Yamaha?
(πολλες ερωτησεις κανω ε?):beer:

γι αυτο μιλαμε.

παρτο.

catmaster
18/11/2011, 10:54
Επειδή αναφέρθηκε και το ψεκαστό υδρόψυκτο Γιαμάχα να ξέρετε ότι κάποια βγάζουν πρόβλημα σε αντλία βενζίνης και κάνει πάνω από 200 ευρώ ...


:wave2:

Mike.CBF
18/11/2011, 10:57
Παιδια σας ευχαριστω πολυ!!!! Αν και δεν τα ειχα σε υπολειψη τον βλεπω να παιρνει Modenas.
Και μαλλον το 125, γιατι το 135 ειναι κοντα στα λεφτα του crypton135.:beer: :beer: :beer:
Και παλι ευχαριστω!!!

panagath
18/11/2011, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mike.CBF
Παιδια σας ευχαριστω πολυ!!!! Αν και δεν τα ειχα σε υπολειψη τον βλεπω να παιρνει Modenas.
Και μαλλον το 125, γιατι το 135 ειναι κοντα στα λεφτα του crypton135.:beer: :beer: :beer:
Και παλι ευχαριστω!!!

Επίσης το 135 (είπαμε 130cc είναι) έχει και σχεδόν τη διπλάσια ασφάλεια από το 125 γιατί για 5cc ανεβαίνει κατήγορία :(

Πάντως μια χαρά είναι το μοντένας. To x-cite έχει και τη ροπή από χαμηλά, είσαι με 4η και από 50χλμ/ω και μετά δε χρειάζεσαι 3η για να επιταχύνεις. Απλά πατάς το γκάζι με 4η...

liospi
18/11/2011, 11:23
Θα πω και γω την γνώμη για παπιά.
Οδηγώ μηχανή πάνω από 10ετία και δεν είχα καθόλου εμπειρία από σκουτεροπαπιά
Παπί αγόρασα πριν 3 χρόνια (SUZUKI ADDRESS) γιατί:

1. είναι japan (όσο μπορεί)
2. μου άρεσε
3. είχε καλό φρένο μπροστά και πολύ καλά φώτα
4. ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ μετά από 42.000 δεν ΤΡΙΖΕΙ, ΚΑΘΟΛΟΥ
5. Κάτι προβλήματα με τρίτες κ.λπ. δεν μου έχει βγάλει (το μηχανάκι το έχω για την δουλειά μου και μόνο) Ψυχικό - Ν. Σμύρνη καθημερινά

*Το παπί θα το άλλαζα μόνο με σκούτερ τύπου NEXUS, T-MAX αλλά τώρα εκεί που έχει πάει η βενζίνη, όνειρο θερινής νυκτός

yannis24
18/11/2011, 12:57
εχω και εγω το Modenas Kriss star 125 του 2006 !!
Το μηχανακι εχει κανει στα χερια μου 50.000 κμ....
τα τελευταια 30.000 του αλλαζω μονο λαδια και λαστιχα 2 φορες...τιποτα αλλο απο σερβις....
το κραταω ωσπου να τα φτυσει τελειως......

σκεφτειτε οτι εγω μενω Σαρωνιδα και το μηχανακι το παρκαρω στην Γλυφαδα σε εναν φιλο....κατεβαινω με το αμαξι και απο εκει και περα με το παπι.....

το παπι ειναι τα τελευταια χρονια παρκαρισμενο σε μια αυλη λοιπον, εκτεθιμενο στην βροχη και το κρυο τον χειμωνα και στον ηλιο το καλοκαιρι.....
παρολαυτα καθε πρωι παιρνει μπροστα κανονικα και με τον νομο και γενικα το λεω οπου σταθω και οπου βρεθω οτι ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΤΙΜΙΟ ΣΑΝ ΟΧΗΜΑ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ !!

Στο προτεινω ανεπιφυλακτα.....!!

yannis24
18/11/2011, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από liospi

*Το παπί θα το άλλαζα μόνο με σκούτερ τύπου NEXUS, T-MAX αλλά τώρα εκεί που έχει πάει η βενζίνη, όνειρο θερινής νυκτός [/B]


δεν ειναι μονο η βενζινη.....ειναι και οτι και τα δυο αυτα ειναι πανεμορφα αλλα και πανακριβα.....και η συντηρηση τους δεν συγκρινεται με του παπιου !!!

panagath
18/11/2011, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
δεν ειναι μονο η βενζινη.....ειναι και οτι και τα δυο αυτα ειναι πανεμορφα αλλα και πανακριβα.....και η συντηρηση τους δεν συγκρινεται με του παπιου !!!



Όχι ότι το TMAX και το ΝΕXUS είναι όμορφα. Θα τραλαθούμε. Κακάσχημες μπανιέρες ειναι :P:P
Φιλικά πάντα!




Πάντως το μοντένας φτου να μην το ματιάσω δεν καταλαβαίνει τπτ. Συστήνεται ανεπιφύλακτα. Προσοχή στο πίσω φρένο μόνο γιατί είναι δυνατό!!

panagath
18/11/2011, 13:57
Α και ξέχασα να πω κάτι σημαντικό. Η αντιπροσωπεία της Μοντένας (Γκοργκολής) είναι σοβαρότατη με φοβερή εξυπηρέτηση.

Mike.CBF
18/11/2011, 14:41
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.
Μια τελευταια ερωτηση πριν καταληξουμε στο modenas.

To Daytona Nova 125? τι λεει? εχει μοτερ Lifan?
Εγω δεν θα το κοιταζα καθολου, αλλα με ρωταει ο φιλος μηπως
και αυτο ειναι επισεις καλο οπως το Modenas, και τη βγαλει ακομα πιο οικονομικα?:confused:

Mike.CBF
18/11/2011, 14:54
.....γιατι δε μιλατε ρε παιδια??? τι ειπα????
Daytona Nova 125.. ειναι κακη λεξη????:dizzy: πιπερι?

catmaster
18/11/2011, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mike.CBF
.....γιατι δε μιλατε ρε παιδια??? τι ειπα????
Daytona Nova 125.. ειναι κακη λεξη????:dizzy: πιπερι?

είσαι και βιαστικος ...

άλλοι λένε πως είναι σκυλιά , και άλλοι πως είναι μπουρδέλα εγώ προσωπικά ενα που έχω λύσει γερό φαινότανε ... αλλά άμα είναι για 200 - 300 ευρώ θα πήγαινα με κλειστά μάτια σε κάτι καλύτερο ...

panagath
18/11/2011, 15:07
Πες του να πάρει το Μοντένας να είναι σίγουρος.

Mike.CBF
18/11/2011, 15:07
Μωρε κι εγω αυτο θα εκανα..η διαφορα τους ειναι 500 ευρω..

Το εχει κανεις εδω???

catmaster
18/11/2011, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mike.CBF
Μωρε κι εγω αυτο θα εκανα..η διαφορα τους ειναι 500 ευρω..

Το εχει κανεις εδω???

και μόνο ότι το παντρεύεσαι το daytona ενώ αν ψάξεις σε αγγελίες καθαρό μοντένας δεν παίζει κάτω από 8-9 κατοστάρικα εγώ θα το έδινα το χρήμα ....

βέβαια ο καθένας όπως μπορεί και οι καιροί δύσκολοι ...

Mike.CBF
23/11/2011, 09:30
Τελικα κατεληξε στο Modenas Kriss 125, με τιμη 1600ευρω μαζι με πινακιδα. :beer:

panagath
23/11/2011, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mike.CBF
Τελικα κατεληξε στο Modenas Kriss 125, με τιμη 1600ευρω μαζι με πινακιδα. :beer:

1600καινούριο??? Έλα ρε, καλή φάση. Όταν πήρα εγώ το x-cite 135 πέρσυ μεταχειρισμένο, το πούλαγε ο γκοργκολής καινούριο 2200!

Άντε καλορίζικο να του είναι. Ωραίο παπί το kriss

Mike.CBF
23/11/2011, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
1600καινούριο??? Έλα ρε, καλή φάση. Όταν πήρα εγώ το x-cite 135 πέρσυ μεταχειρισμένο, το πούλαγε ο γκοργκολής καινούριο 2200!

Άντε καλορίζικο να του είναι. Ωραίο παπί το kriss

Ναι ισως πετυχαμε την καλυτερη τιμη της αγορας :) χωρις εννοειται δωρα.
Για service ποιον θα προτεινες? H αληθεια ειναι οτι και μονος αλλαζεις τα λαδακια ευκολα,
αλλα ειναι καινουριος στο θεμα.
Ασε που αν δεν το πας σε εξουσιοδοτημενο, χανεις την εγγυηση ετσι δεν ειναι?

panagath
23/11/2011, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mike.CBF
Ναι ισως πετυχαμε την καλυτερη τιμη της αγορας :) χωρις εννοειται δωρα.
Για service ποιον θα προτεινες? H αληθεια ειναι οτι και μονος αλλαζεις τα λαδακια ευκολα,
αλλα ειναι καινουριος στο θεμα.
Ασε που αν δεν το πας σε εξουσιοδοτημενο, χανεις την εγγυηση ετσι δεν ειναι?

Για σέρβις δεν ξέρω να σου πω :p :p :p . Δεν του έχω κάνει :P:P σε συνεργείο. Λαδάκια , τακάκια ρύθμιση αλυσίδας, αλλαγή μπουζί που έχει χρειαστεί ως τώρα τα κάνω μόνος μου άνετα. Μάλιστα επειδή έχω αλλάξει τα πίσω φλασάκια (είχε το ένα σπασμένο όταν το πήρα) μου κάηκε η φλασιέρα την οποία θα αλλάξω και αυτή μόνος μου. Τώρα αν χρειαστεί βαλβίδες-καρμπυρατέρ κλπ ρύθμισμα θα πάω συνεργείο τότε. Προς το παρών είναι μια χαρά!

Στο owner's manual σου λέει τι να ελέγχεις ανα πόσα χλμ. Κοιτάζω εκεί και απ ότι βλέπω όλα μια χαρά είναι.

Είχα προχθές βάλει ένα θρεντ γιατί νόμιζα ότι είχε θέμα στην τροφοδοσία και ήθελε κανα ρύθμισμα, αλλά τελικά ηθελε απλά ξεμπούκωμα (ένα σκίσιμο έφτασε για να επανέλθει!!!) :D :D :D .

Το kriss είναι καρμπυρατέρ ή injection??Η τιμή που λές είναι πάρα πολύ καλή! Ας είναι χωρίς δώρα.

Και ναι , αν δεν πας σε εξουσιοδοτημένο και στην ώρα τους για τα σέρβις χάνεις την εγγύηση, οπότε τον πρώτο καιρό αξίζει το εξουσιοδοτημένο. Καλό στρώσιμο να του κάνει και δε θα πάθει ποτέ τίποτα!!

Mike.CBF
23/11/2011, 11:01
Εχω την εντυπωση πως ειναι καρμπυρατερ. Η τιμη οντως ειναι σουπερ, σχεδον 100 ευρω κατω
απο οτι το βρησκεις αλλου, και το περιεργο το εκλεισε απο αλυσιδα καταστηματων μοτο..
που σε καθε καταστημα παιρναμε και αλλη προσφορα...οτι να ναι.
Τωρα για τα service κι εγω της δικης σου λογικης ειμαι.
Απλα μονο και μονο για την εγγυηση 2 χρονια πρεπει να το πηγαινει σε αντιπροσωπο.
Ο Γκοργκολης δεν εχει δικο του service στην Αθηνα? Γνωριζει κανεις?

Στρωσιμο ποσα χλμ εκανες? 1000?

schumifer
23/11/2011, 11:09
Να παινέσω και το σπίτι μου.
Έχω πάρει ένα μτχ crypton X. Το πήρα με 10.000 και του έχω κάνει άλλα τόσα. Τίμιο, δυνατό, αξιόπιστο ως τώρα. Του αλλάζω λάδια μόνος και τώρα είναι η ώρα (μόλις λίγο ζεστάνει) για αλυσογράναζα και μάλλον και λαδάκια μπροστινής ανάρτησης!
Μου τη σπάει που έχει μόνο 4 λίτρα τεπόζιτο. Θα ήθελα 20... (λοολλλλλλλλλλλλλλλλλλΛ))))))))

Mike.CBF
23/11/2011, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
..
Μου τη σπάει που έχει μόνο 4 λίτρα τεπόζιτο. Θα ήθελα 20...

Ευκολα γινεται..γεμισε τη μπακαζιερα κι εισαι οκ :beer:

Mike.CBF
23/11/2011, 11:20
Τελικα εχει κανεις να προτεινει καποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο Modenas?:confused:

panagath
23/11/2011, 11:26
Εγώ δεν το έστρωσα καθώς το πήρα μεταχειρισμένο με 11000χλμ από δημοπρασία. Οπότε δεν έχω ιδέα για το τί έγινε στα νιάτα του. Τώρα έχει 19500χλμ και είναι μια χαρά χωρίς να έχει εμφανίσει τίποτα.

Από το επίσημο site του Γκοργκολή θα βρείς αυτά http://www.gorgolis.gr/sinergio.htm τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία για Αθήνα. Αν θες για άλλη περιοχή κοίτα στo site εκεί που λέει δίκτυο συνεργατών.

Edit: Επίσης , ναι, καλό θα είναι τα πρώτα σέρβις να γίνουν στα εξουσιοδοτημένα για να μείνει στην εγγύηση. Δε νομίζω να κοστίζουν πια και τόσο πολύ για το παπί. Αλλά μετά την εγγύηση τα βασικά τα κάνεις και μόνος σου άνετα.

schumifer
23/11/2011, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mike.CBF
Ευκολα γινεται..γεμισε τη μπακαζιερα κι εισαι οκ :beer:

ΤΟ έχω σκεφτεί αλλά πρέπει πρώτα να φτιάξω σωληνάκι προς το τεπόζιτο! Άσε που μετά δε θα χωράει το κράνος στη μπαγκαζιέρα!

L.omerta
23/11/2011, 14:45
Για να μην ανοίγω νέο θέμα ήθελα να ρωτήσω για το modenas dynamik μιας και μου αρέσει πολύ το γεγονός οτι έχει συμπλέκτη. Έχουν ακουστει προβλήματα? ξέρετε κάτι εκτός απο την πιο μεγάλη κατανάλωση? Μιας και θα χρησιμοποιήται και για δουλειά μερικώς είναι αξιόπιστα η να κινηθώ σε κλασσικα τετράχρονα παπια?

Anritsu
23/11/2011, 16:30
Για δουλειά δίχρονο με συμπλέκτη και παλιουτσίκο ? Δεν θα στο συνιστούσα . Για καινουριο μαθε που πήρε ο φίλος παραπανώ το Kriss με 1600 . Για μεταχειρισμένο ένα οποιοδήποτε επώνυμο 4-5 χρόνια η αν βρεις το xcite 135 .... Συνήθως τα dynamic τα παίρνανε άτομα με άγριες διαθέσεις και δεν ξέρεις τι θα σου βγάλει .

:wave2:

L.omerta
23/11/2011, 16:49
δε συζητάω για παλιούτσικο. Μιλάω για μεταχείρο 4ετίας. Έχω βρει 2-3 του 06 και του 07 σε καλουτσικες τιμές.Για καινούργιο δεν με παίρνει. Δουλεια μη φανταστείς ντελίβερυ απλα 5-6 βόλτες στο κέντρο την ημέρα. Έχουν κανα γνωστό κουσούρι? Τον προτιμώ πολύ ρε γαμώτο τον συμπλέκτη :dizzy:

panagath
23/11/2011, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από L.omerta
δε συζητάω για παλιούτσικο. Μιλάω για μεταχείρο 4ετίας. Έχω βρει 2-3 του 06 και του 07 σε καλουτσικες τιμές.Για καινούργιο δεν με παίρνει. Δουλεια μη φανταστείς ντελίβερυ απλα 5-6 βόλτες στο κέντρο την ημέρα. Έχουν κανα γνωστό κουσούρι? Τον προτιμώ πολύ ρε γαμώτο τον συμπλέκτη :dizzy:

Τα dynamic είναι δίχρονα με ότι αυτό συνεπάγεται. Ειδικά με το κοινό το οποίο τα αγόρασε. Κατά κύριο λόγο όσοι το πήραν το πήραν για γκάζι και σκίσιμο και σε συνδυασμό με το ότι είναι δίχρονο, σημαίνει ότι ολο και κάτι θα βγάλει. Αν και γενικά έχω ακούσει καλά λόγια.

Αν καίγεσαι τόσο πολύ για το συμπλέκτη και όχι για το δίχρονο γκάζι τότε πάρε ένα YAMAHA Crypton X το οποίο είναι φοβερό μηχανάκι και βάλτου ένα πακετάκι σαν αυτό (http://syark86-pma.blogspot.com/2011/10/new-manual-hand-clutch-for-yamaha-lc135.html) πού του βάζεις manual συμπλέκτη, και θα είσαι κομπλέ.

ernti
23/11/2011, 19:31
Τώρα βλέπω προσφορά το Γιαμάχα 1690,00 στο οπισθόφυλλο του καινούριου Μότο.

panagath
24/11/2011, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Τώρα βλέπω προσφορά το Γιαμάχα 1690,00 στο οπισθόφυλλο του καινούριου Μότο.

Απ ότι βλέπω στα επίσημα site, η yamaha έχει 1690 το Crypton T110C (http://www.yamaha-motor.eu/gr/products/motorcycles/cryptons/crypton110.aspx?view=techspecs) το οποίο είναι 110cc και αποδίδει 6,9 Ίππους.

Το Modenas Kriss 125 (http://www.gorgolis.gr/kriss125.htm) που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι 125cc και αποδίδει 10 ίππους.

Οπότε πιστεύω ότι η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη δεδομένου κιόλας ότι το Modenas είναι πιο φθηνό και από το μικρό crypton.

Το μεγάλο crypton (Τ135) το δίνει 2600ευρώ :eyepop:

Nikoskazer2000
27/11/2011, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Με τη Βέγκας σε ιντερνετοκαφέ! Σωστός; Σωστός;:D

Τα 3 μουυυ μουυυ μουυυ ε; ε;


:D

Nikoskazer2000
27/11/2011, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
1.μοντενας
2.κρυπτον

και τελος.

:wave2:

+1

Καλός μου φίλος είχει πάρει το Mondenas 135 και είναι πολύ φχαριστημένος αν εξαιρέσεις το αδύναμο μπροστινό φρένο και το πατινάρισμα απο στάση (ευρωπαικές προδιαγραφές για να μη σπινιάρει).

schumifer
27/11/2011, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
+1

Καλός μου φίλος είχει πάρει το Mondenas 135 και είναι πολύ φχαριστημένος αν εξαιρέσεις το αδύναμο μπροστινό φρένο και το πατινάρισμα απο στάση (ευρωπαικές προδιαγραφές για να μη σπινιάρει).

Αυτό με το συμπλέκτη μηχανικός το είπε?

Nikoskazer2000
27/11/2011, 10:43
Ο φίλος μου ΕΙΝΑΙ μηχανικός αλλα χέρι δεν του χει βάλει ακόμα γιατί είναι εντός εγγύησης, οπότε πιστεύω πως κάπου θα το διάβασε/άκουσε.

Το οδήγησα. Η ευρωπαική μυρωδιά του είναι παντού. Στο αδύναμο και ασαφές μπροστινό του δίσκο (προσωπική γνώμη έτσι) και σ' αυτό το "εγω-θα-πατινάρω-θες-δε-θες".

Στην αρχή είναι νωχελικό αλλα μετά ανεβαίνει γρήγορα και γραμμικά η ισχύς του.
Φοβερό το πισινό φρένο, αλλα ίσως λίγο απότομο για μενα που εχω ταμπούρο (οπως έχει μάθει κανείς).

Καλό μηχανάκι.

:beer:

Mike.CBF
29/11/2011, 22:58
Ολα καλα με το Μοdenas! Πολυ ευχαριστημενος ο φιλος:beer:

TROOPER
30/11/2011, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mike.CBF
Ολα καλα με το Μοdenas! Πολυ ευχαριστημενος ο φιλος:beer:

παρακαλουμε.

:beer: :wave2:

panagath
30/11/2011, 11:43
Το έστρωσε σωστά? Νομίζω στα πρώτα χιλιόμετρα θέλει πολύ λίγες στροφές...

Mike.CBF
02/12/2011, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Το έστρωσε σωστά? Νομίζω στα πρώτα χιλιόμετρα θέλει πολύ λίγες στροφές...

Ειναι καινουριος οδηγος, οποτε μεχρι να το μαθει, αναγκαστικα θα οδηγαει στα ορια στρωσιματος.
Του ειπα τα πρωτα 1000 τουλαχιστον να ειναι προσεκτικα και χωρις δευτερο ατομο.
:)