PDA

View Full Version : Suzuki τέλος και επίσημα



tomy
18/11/2011, 13:11
http://www.msfree.gr/ms.php?id=25015

Βλέπω να γίνεται η κορυφαία κατηγορία σαν την Moto 2 και να μένουν μόνο CRT ομάδες, επιθυμία άλλωστε και του Ezpeleta...

Lioulios
18/11/2011, 13:38
Πάνε τα γκομενάκια με τα Ρίζλα :(

sniper
18/11/2011, 13:46
Κι η εργοστασιακή Yamaha από τα WSBK.

TheFace
18/11/2011, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Πάνε τα γκομενάκια με τα Ρίζλα :(

:cry: :cry: :cry:

chr1s_86
18/11/2011, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tomy
και να μένουν μόνο CRT ομάδες, επιθυμία άλλωστε και του Ezpeleta...

Θέλει να μειώσει τα κόστη και να γεμίσει το grid... Χάνεται όμως η αίγλη των εργοστασιακών ομάδων... και η moto2 είναι support κατηγορία, όχι το main show.

Από την άλλη όλοι πιστεύω θέλουμε να βλέπουμε περισσότερο ανταγωνισμό... όχι πχ Stoner Lorenzo Pedrosa να φεύγουν μπροστά και τέλος...

Για να δούμε...

sniper
18/11/2011, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Θέλει να μειώσει τα κόστη και να γεμίσει το grid... Χάνεται όμως η αίγλη των εργοστασιακών ομάδων... και η moto2 είναι support κατηγορία, όχι το main show.

Από την άλλη όλοι πιστεύω θέλουμε να βλέπουμε περισσότερο ανταγωνισμό... όχι πχ Stoner Lorenzo Pedrosa να φεύγουν μπροστά και τέλος...

Για να δούμε...

Ε, μονομάρκα κι όλοι μέσα στην αρένα.. εκεί πάει.. :rolleyes: :sad:

harris_x
18/11/2011, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Πάνε τα γκομενάκια με τα Ρίζλα :( :bigcry: :bigcry: :bigcry: :lol: :lol:

DrBig
18/11/2011, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ε, μονομάρκα κι όλοι μέσα στην αρένα.. εκεί πάει.. :rolleyes: :sad:

Γιατι να μας ενοχλει αυτο?

Ζεύκας
18/11/2011, 18:18
εγώ θέαμα θέλω να βλέπω.

τώρα αν έχουν όλοι το ίδιο μοτέρ ή άμα φύγουν ΟΛΕΣ οι εργοστασιακές και έρθουν άλλοι χέστηκα.

ό,τι και να γίνει τα motogp δεν θα πεθάνουν

devil's animal
18/11/2011, 20:02
πολυ κριμα μια ομαδα με ΜΙΑ μονο μοτοσυκλετα, με ΕΝΑΝ μονο οδηγο (και αυτος απειρος), με καθολου εξελιξη και ουσιαστικα μηδενικο budget να παιζει στα ΙΣΑ την χρονια που περασε την εργοστασιακη DUCATI με εναν Rossi και εναν Hayden (χεραδες) και το προϋπολογισμο ενος μικρου κρατους απο πισω...και να αποσυρεται τον επομενο χρονο λογω χρηματων...:sad:

ας ελπισουμε οντως να επιστρεψει το 2014 με ενα δυνατο συνολο και να πρωταγωνιστησει...
:beer: :beer:

Joyrider
18/11/2011, 21:12
Μάχες εργοστασίων ή μάχες οδηγών θέλουμε?

Βάλτε και το ολοκληρωμένο λίνκ των όσων λέτε ;)

http://www.msfree.gr/ms.php?id=24995

chr1s_86
18/11/2011, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ας ελπισουμε οντως να επιστρεψει το 2014 με ενα δυνατο συνολο και να πρωταγωνιστησει...
:beer: :beer:

Όπως δείχνουν τα πράγματα, το '14 το μόνο που θα μπορεί να κάνει είναι να δώσει κανα μοτέρ GSXR για CRT ομάδες....

fkol k4
18/11/2011, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Μάχες εργοστασίων ή μάχες οδηγών θέλουμε?

Θα θέλαμε και τα 2 , όπως ακριβώς συμβαίνει και στην πραγματική κορωνίδα του μηχανοκίνητου αθλητισμού, την Formula 1.

Εξ' άλλου, οι αγώνες βελτιώνουν το είδος.

Το ότι δεν βλέπουμε σκληρές μάχες , δεν οφείλεται στο ότι δεν υπάρχει κοινό μηχανάκι.
Τόσα χρόνια οι Swantz και Rainey , Criville και Doohan , Rossi Biaggi και Capirossi δεν αγωνίζονταν με διαφορετικά εργοστάσια;
Τώρα το καταλάβαμε ότι είναι λάθος;

BLACKGAS
18/11/2011, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
εγώ θέαμα θέλω να βλέπω.

τώρα αν έχουν όλοι το ίδιο μοτέρ ή άμα φύγουν ΟΛΕΣ οι εργοστασιακές και έρθουν άλλοι χέστηκα.

ό,τι και να γίνει τα motogp δεν θα πεθάνουν

Και η εξέλιξη πως θα γίνει?
Τα motogp σίγουρα δεν θα πεθάνουν έτσι όπως πορεύεται η κατηγορία? :(

Acacius
19/11/2011, 00:34
Η κορυφή στο μηχανοκίνητο αθλητισμό δεν είναι μόνο μονομαχίες μεταξύ οδηγών αλλά και κινητήρων, πλαισίων, αναρτήσεων, ελαστικών, ηλεκτρονικών, καυσίμων και καφεινούχων αναψυκτικών. Καταλαβαίνω ότι είναι άδικο ένας κορυφαίος αναβάτης να στερείται πρωταθλήματα διότι η ομάδα του δεν είναι ανταγωνιστική, αλλά για τους παραδοσιακούς "βενζινοκέφαλους" ο συναγωνισμός είναι και μεταξύ ομάδων.

Με αυτή η προσέγγιση των ελεύθερων παραμέτρων το κόστος εξέλιξης φτάνει στα ύψη και ενίοτε κάποιο σύνολο είναι ασυναγώνιστο ( Michelin κανείς; ). Στη F1 το "έλυσαν" βάζοντας ένα κάρο ηλίθιους περιορισμούς, αλλάζοντάς τους συνέχεια για να ξεκινάνε όλοι από το μηδέν και εν τέλει εφευρίσκοντας τρυκ όπως το DRS για να έχουν θέαμα. Θέαμα βγαίνει, μόνο που αυτό είναι πλέον τσίρκο - και τελικά η Red Bull έκοβε πάλι κ@λους αβέρτα φέτος μέχρι τα μέσα.

Τα CRT δεν ξέρω αν είναι λύση αλλά μου ακούγεται σα να αλλάζεις τα μονοθέσια της F1 και να βάζεις από DTM. Ιδανικά, στο κορυφαίο πρωτάθλημα ο κορυφαίος αναβάτης πρέπει να αγωνίζεται με το κορυφαίο τεχνολογικά όχημα, αγγίζοντας τα όρια του τεχνολογικά εφικτού.

tomy
19/11/2011, 01:01
Του παραχρονου Ιταλία δηλαδή θα πρέπει να πάω με φανελάκι suter??
Ο κόσμος καλώς η κακώς ταυτίζεται και υποστηρίζει κατασκευαστές μηχανων, όχι βιοτεχνίες πλαισίων...
Μέσα απο τους αγώνες και ειδικά την κορωνίδα των 2 τροχών γίνεται επίδειξη τεχνολογίας, γι' αυτο έχουν και νόημα τα πρωτότυπα, που διαφημίζουν παγκοσμίως την τεχνολογική υπεροχή αυτών των κατασκευαστών...

Acacius
19/11/2011, 04:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από tomy
Του παραχρονου Ιταλία δηλαδή θα πρέπει να πάω με φακελάκι suter??
Ο κόσμος καλώς η κακώς ταυτίζεται και υποστηρίζει κατασκευαστές μηχανων, όχι βιοτεχνίες πλαισίων...
Μέσα απο τους αγώνες και ειδικά την κορωνίδα των 2 τροχών γίνεται επίδειξη τεχνολογίας, γι' αυτο έχουν και νόημα τα πρωτότυπα, που διαφημίζουν παγκοσμίως την τεχνολογική υπεροχή αυτών των κατασκευαστών... Αν ρωτάς εμένα, αν και δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο δε βλέπω γιατί όχι (Kalex ρε! :D ). Εννοείται πάντως ότι υποστηρίζουμε ευκολότερα τον κατασκευαστή ενός αγαθού που μπορούμε να αγοράσουμε παρά ενός πλαισίου που απλά βλέπουμε στους αγώνες - δες όμως και την F1 όπου δεν ισχύει τόσο.

Για αυτό που λες για την κορωνίδα των 2 τροχών, κι εγώ μαζί σου είμαι, απλά εγώ δεν έχω πρόβλημα να συμμετέχουν και πλαισιάδες. Περισσότερα πλαίσια ίσον ποικιλία και αυτό μου αρέσει, ενώ η εξειδίκευση συνεπάγεται ελπίζω και γρηγορότερη εξέλιξη της τεχνολογίας.

tomy
19/11/2011, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Αν ρωτάς εμένα, αν και δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο δε βλέπω γιατί όχι (Kalex ρε! :D ). Εννοείται πάντως ότι υποστηρίζουμε ευκολότερα τον κατασκευαστή ενός αγαθού που μπορούμε να αγοράσουμε παρά ενός πλαισίου που απλά βλέπουμε στους αγώνες - δες όμως και την F1 όπου δεν ισχύει τόσο.

Για αυτό που λες για την κορωνίδα των 2 τροχών, κι εγώ μαζί σου είμαι, απλά εγώ δεν έχω πρόβλημα να συμμετέχουν και πλαισιάδες. Περισσότερα πλαίσια ίσον ποικιλία και αυτό μου αρέσει, ενώ η εξειδίκευση συνεπάγεται ελπίζω και γρηγορότερη εξέλιξη της τεχνολογίας.

Στην F1 οι ομάδες-κατασκευαστές αν και είναι εξαιρέσεις, μεταπολεμικά μόνο η Ferrari και η Mercedes (τα τελευταία χρόνια) είναι κατασκευαστές σασί και κινητήρων παρόλα αυτα είναι οι λαοφιλέστερες! Η Mclaren, Williams, έχουν ιστορία 30χρονων με δεκάδες πρωταθλήματα οδηγών και κατασκευαστών αλλα και πάλι είναι δύσκολο να επιζήσουν! Ο Ron Dennis που καταλαβε το κόλπο του μάρκετινγκ εξαργυρωσε την φήμη της εταιρίας και την μετατρέπει σιγά σιγά σε κατασκευαστή road cars σαν την μονη βιώσιμη λύση...
Ο sir Frank απο την άλλη βλέπει την εταιρία συνεχώς να συρρικνώνεται και να μένει χρόνια τώρα μακρυά απο τις επιτυχίες και τους χορηγούς που θα εξασφαλίσουν το μέλλον της ομάδας του!
Μόνο αν βρεθεί ένας τρελός εκατομμυριούχος σαν τον Dietrich Mateschitz μπορει να μετατρέψει μια πρώην stewart σε δις πρωταθλήτρια..
Στα motogp που το κοινο, συνεπώς και οι χορηγίες είναι μικρότερες πως θα εξασφαλιστεί η βιωσιμότητα- αναγνωρισιμότητα των CRT ομάδων;;

TROOPER
19/11/2011, 11:40
κριμα...

RaGe_Raptor
19/11/2011, 18:40
η άποψη-εκτίμησή μου είναι ότι ο περισσότερος κόσμος που παρακολουθεί moto gp ταυτίζεται και υποστηρίζει τις εταιρίες και σπανιότερα τους οδηγούς εξαιρουμένων κάποιων περιπτώσεων (π.χ. Rossi).κι εγώ προσωπικά θέλω να βλέπω τους κατασκευαστές στο παιχνίδι και ξενερώνω με μονομάρκα κι ας γίνεται σφαγή.

Acacius
19/11/2011, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tomy
Στην F1 οι ομάδες-κατασκευαστές αν και είναι εξαιρέσεις, μεταπολεμικά μόνο η Ferrari και η Mercedes (τα τελευταία χρόνια) είναι κατασκευαστές σασί και κινητήρων παρόλα αυτα είναι οι λαοφιλέστερες! Η Mclaren, Williams, έχουν ιστορία 30χρονων με δεκάδες πρωταθλήματα οδηγών και κατασκευαστών αλλα και πάλι είναι δύσκολο να επιζήσουν! Ο Ron Dennis που καταλαβε το κόλπο του μάρκετινγκ εξαργυρωσε την φήμη της εταιρίας και την μετατρέπει σιγά σιγά σε κατασκευαστή road cars σαν την μονη βιώσιμη λύση...
Ο sir Frank απο την άλλη βλέπει την εταιρία συνεχώς να συρρικνώνεται και να μένει χρόνια τώρα μακρυά απο τις επιτυχίες και τους χορηγούς που θα εξασφαλίσουν το μέλλον της ομάδας του!
Μόνο αν βρεθεί ένας τρελός εκατομμυριούχος σαν τον Dietrich Mateschitz μπορει να μετατρέψει μια πρώην stewart σε δις πρωταθλήτρια..
Στα motogp που το κοινο, συνεπώς και οι χορηγίες είναι μικρότερες πως θα εξασφαλιστεί η βιωσιμότητα- αναγνωρισιμότητα των CRT ομάδων;; Σε όσα λες για τη F1 συμφωνώ απόλυτα, αν και νομίζω ότι το σύστημα είναι τέτοιο ώστε θεωρητικά ακόμα και οι μικρές ομάδες να είναι οικονομικά υγιείς μόνο από την εμπλοκή τους στο σπορ (μαζί με τους σπόνσορες φυσικά). Τώρα για να είσαι ανάμεσα στους κορυφαίους δεν ξέρω πόσα επιπλέον χρήματα απαιτούνται στην πραγματικότητα, αλλά γι'αυτό γίνονται συνεχείς προσπάθειες μείωσης του κόστους. Ψιλοξενέρα όμως αφού περιορίζεται σε μεγάλο βαθμό η εξέλιξη.

Όσον αφορά τα MotoGP, υποθέτω ότι με τα CRT γίνεται προσπάθεια μίμησης του συστήματος F1 (σασί-κινητήρας ανεξάρτητα) ώστε να υποστηριχθούν οι μη εργοστασιακές συμμετοχές, αλλά με παράλληλη μείωση του κόστους διότι ο κινητήρας βασίζεται σε αντίστοιχο παραγωγής. Αν καταλήξουμε όλες οι μοτό να είναι τέτοιες (γιατί μάλλον αυτό θέλει ο Καρμέλλος), δε με πειράζει που θα υπάρχουν ΚΑΙ ομάδες εκτός των εργοστασίων με δικά τους πλαίσια και αγορασμένους κινητήρες, αντιθέτως. Απλά δε μου αρέσει η ιδέα του κινητήρα παραγωγής, αφού αυτό συνεπάγεται περιορισμό της ελευθερίας στην εξέλιξη που πρέπει να αντιπροσωπεύει ένα κορυφαίο πρωτάθλημα.

Εκτός κι αν καμιά πυροβολημένη Honda βγάλει rc65 παραγωγής με τεχνολογία από τον πόλεμο των άστρων (μισό, ο γλάρος βράζει ακόμα, τώρα βάζω το ρύζι).

TheFace
20/11/2011, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius


Εκτός κι αν καμιά πυροβολημένη Honda βγάλει rc65 παραγωγής με τεχνολογία από τον πόλεμο των άστρων (μισό, ο γλάρος βράζει ακόμα, τώρα βάζω το ρύζι).

Και αντε και το εβγαλε... ποιος θα μπορει να το αγορασει?

Acacius
21/11/2011, 02:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Και αντε και το εβγαλε... ποιος θα μπορει να το αγορασει? Λεπτομέρειες κύριος... Η ιδέα είναι να βγάλει κάτι μόνο και μόνο για να έχει την άδεια να χρησιμοποιήσει την τεχνολογία και στα GP (λίγο σαν τα homologation special) και -bonus- να έχουν επιτέλους οι 14χρονοι πάλι κάτι που να αξίζει να βαράς μ@λακία για χάρη του, όπως τα RC30, 916 και R7. :D

Το πρόβλημα είναι αλλού: ακόμα κι αν βγάλει κάποιος τέτοιο όπλο, μάλλον θα σπεύσουν να αλλάξουν τους κανονισμούς στα GP ώστε να μη μπορούν να το εκμεταλλευτούν ( οβάλ πιστόνια; ).


Υ.Γ: Δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ οπότε δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει ακόμα και τώρα πάντως (π.χ. παραγωγή πόσων κομματιών για να θεωρείται ΟΚ).

sapila racing
21/11/2011, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Το πρόβλημα είναι αλλού: ακόμα κι αν βγάλει κάποιος τέτοιο όπλο, μάλλον θα σπεύσουν να αλλάξουν τους κανονισμούς στα GP ώστε να μη μπορούν να το εκμεταλλευτούν ( οβάλ πιστόνια; ).


Υπ όψιν οτι τα οβάλ πιστόνια επιτρέπονται απο τους σημερινούς κανονισμούς motogp αλλά για ίδιο αριθμό κυλίνδρων το ελάχιστο βάρος είναι αυξημένο. :winka:

Το πρωτάθλημα χρεαζόταν ανανεωση, δεν μπορεί να τρέχουν 15 μηχανάκια και να λέμε οτι ειναι το top πρωτάθλημα μοτοσυκλέτας. Το κόστος πρέπει να μειωθεί, για να τρέξουν κι άλλοι.
Εδω αντί να μπούν πχ BMW, Aprilia, Triumph, έφυγε η Kawasaki και η Suzuki, και η ιδέα του CRT δεν είναι κακή.
Το μεγάλο κόστος προέρχεται απο τους κανονισμούς, και κυρίως απο την μείωση του καυσίμου που έχει σαν αποτέλεσμα την ανάγκη πανάκριβων ηλεκτρονικών συστημάτων για να εχουν την απαιτούμενη ιπποδύναμη αλλά να βγαζουν και τον αγώνα. Εδω θα φανεί το θέμα μια και τα CRT θα εχουν 3 λίτρα παραπάνω καύσιμο, απλά δεν εχει καβαλήσει CRT μεχρι τωρα κανενας αναβατης που να εχει εμπειρία απο αυτα τα λάστιχα, φρένα κλπ. για να δούμε τι μπορεί να κάνει.
Οταν επιστρεψει ο Edwards θα εχουμε μια εικόνα.
Κατα τα άλλα, αν ο Stoner θέλει μονο πρωτότυπα ας σπρώξει να φτηνήνουν αντί να μας λεει ιστορίες.

chr1s_86
21/11/2011, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Λεπτομέρειες κύριος... Η ιδέα είναι να βγάλει κάτι μόνο και μόνο για να έχει την άδεια να χρησιμοποιήσει την τεχνολογία και στα GP


SBK εννοείς

Joyrider
21/11/2011, 10:19
Αφού απ' ότι φαίνεται η πλειοψηφία γουστάρει και μάχες εργοστασίων, κακώς υπήρχε γκρίνια φέτος που η χόντα έσπερνε και έκανε για πλάκα το 1-2-3 (ακόμα και 4)...

Και δεν θέλουμε είπαμε και μονόμαρκα ε? Ενώ τώρα έχουμε πληθώρα εταιριών. :lol:

Θυμάμαι και κραξίματα για τον Τσέχο ότι τρέχει επειδή έχει λεφτά ο μπαμπάς του. Ε ακόμα ένας λόγος να τρέχει κάποιος αν είναι ικανός χωρίς να χρειάζεται 4,000,000 για να νοικιάσει εργοστασιακό μηχανάκι. (εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος από αυτά που διαβάζω :p ).

Λες αυτό να φοβάται ο στόνερ? :eyepop: :rotflmao:

fkol k4
21/11/2011, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Αφού απ' ότι φαίνεται η πλειοψηφία γουστάρει και μάχες εργοστασίων, κακώς υπήρχε γκρίνια φέτος που η χόντα έσπερνε και έκανε για πλάκα το 1-2-3 (ακόμα και 4)...

Και δεν θέλουμε είπαμε και μονόμαρκα ε? Ενώ τώρα έχουμε πληθώρα εταιριών. :lol:

Θυμάμαι και κραξίματα για τον Τσέχο ότι τρέχει επειδή έχει λεφτά ο μπαμπάς του. Ε ακόμα ένας λόγος να τρέχει κάποιος αν είναι ικανός χωρίς να χρειάζεται 4,000,000 για να νοικιάσει εργοστασιακό μηχανάκι. (εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος από αυτά που διαβάζω :p ).

Λες αυτό να φοβάται ο στόνερ? :eyepop: :rotflmao:
Αν υπήρξε τέτοια γκρίνια, ναι, κακώς υπήρξε. Κάκιστα! Δεν είναι δουλειά της Honda να περιμενει τον ανταγωνισμό, αλλά των άλλων να φτάσουν στο επίπεδό της.

Πληθώρα εταιρειών δυστυχώς δεν έχουμε, αλλά αυτό οφείλεται περισσότερο στην γενικότερη οικονομική δυσχέρεια του χώρου και όχι στην έλλειψη εταιρειών που θα μπορούσαν να ανταγωνιστούν σε επίπεδο moto gp.

Εκτός από τον Τσέχο που τρέχει με τα λεφτά του μπαμπά του (αν και δεν είναι και τόσο κακός όσο του καταλογίζεται), τα εργοστάσια πάντα θα ψάχνουν τους αντίστοιχους Rossi, Lorenzo, Stoner μιας και υπάρχει και το πρωτάθλημα. Ε, αν αγοράσει και μια θέση κάποιος από μεράκι , δεν χάλασε κι ο κόσμος βρε αδερφέ. Οι καλύτεροι πάντα θα είναι περιζήτητοι.

Εγώ αν ήμουνα ο Stoner πάντως, το μόνο που θα φοβόμουν θα ήταν το πόσο ανταγωνιστικό θα είναι το μηχανάκι του Lorenzo.

Προσωπικά πάντως, όχι μόνο θα ήθελα μάχες μεταξύ εργοστασίων, αλλά θα ήθελα και να καταργηθούν όλοι , μα όλοι οι περιορισμοί σε κινητήρες μετάδοση και πλαίσιο και να υπάρχουν περιορισμοί που να αφορούν μόνο τις φυσικές διαστάσεις των μοτοσυκλετών , το βάρος τους και την ποσότητα καυσίμου για την διάρκεια του αγώνα.
Και ας φτιάξει έπειτα το κάθε εργοστάσιο ό,τι καλύτερο μπορεί. Οβάλ πιστόνια, δίχρονα , τούρμπο, τζετ , πυραυλικά συστήματα , διπλά κιβώτια, κιβώτια CVT και ό,τι άλλο φανταστεί. Εκεί να δεις τεχνολογία !!!
Σε αυτές τις εποχές όμως .... μάλλον χλωμό.

Acacius
21/11/2011, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
SBK εννοείς Ξέρω ότι τα SBK βασίζονται σε μοτό παραγωγής (αυτή ήταν η ιδέα άλλωστε), με τα CRT όμως πάει να γίνει περίπου το ίδιο με τους κινητήρες και στα GP. Όπως είπα δεν έχω διαβάσει κανονισμούς για να ξέρω τι ακριβώς απαιτείται, αλλά πρέπει να είναι παρόμοια προσέγγιση.

@sapila racing: Δεν τό ήξερα για τα οβάλ πιστόνια :blush:

chr1s_86
21/11/2011, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
με τα CRT όμως πάει να γίνει περίπου το ίδιο με τους κινητήρες και στα GP.

Α σορρυ δεν το έπιασα, αν λες για μελλοντικό μότερ CBR σε CRT ομάδα έχεις δίκιο... :)

marmel.gr
21/01/2012, 23:11
τωρα πηραν χαμπαρι τις δυναμεις της χοντα?
τι θελουν δλδ ενιαιο πρωταθλημα?
και γιατι με το που πηρε τιτλο η χοντα?

stefanos
22/01/2012, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από marmel.gr
και γιατι με το που πηρε τιτλο η χοντα?

Γιατί από την διοργάνωση πρέπει να βγούν κέρδη, για όλους.
Και όταν μιά ομάδα είναι σε άλλο πλανήτη δεν κερδίζει κανένας.
Οπότε είναι φυσιολογικό να δημιουργείται ανταγωνιστικότητα μέσω περιορισμών και κανονισμών.

888hayabusa
02/04/2012, 22:53
Αν δεν βρεθούν σπόνσορες πολύ δύσκολα τα πράγματα