PDA

View Full Version : Πρόβλημα με κλειδί (σπάσιμο)



Komisths
19/11/2011, 13:10
Παιδιά καλημέρα.Χρειάζομαι τη βοήθειά σας επειγόντως.Από μια μέγιστη μ@#$%α μου,κατάφερα να σπάσω το κλειδί της σέλας ΜΕΣΑ στην κλειδαριά της σέλας.Ευτυχώς έχω δεύτερο και σήμερα πήγα και έβγαλα αντικλείδι.Όμως το σπασμένο κομμάτι είναι ακόμα μέσα στην κλειδαριά και όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να ανοίξω τη σέλα.Ο κλειδαράς μου είπε (χωρίς να το δει) ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι παρά μόνο αν βγεί τελείως η κλειδαριά.Τότε θα μπορεί να βγάλει το κομμάτι του κλειδιού που είναι μέσα.Το κομμάτι αυτό δεν είναι τέρμα σφηνωμένο.Δηλαδή κινείται ελάχιστα(πάνω κάτω φυσικά).Μου πέρασε από το μυαλό να κάνω μια προσπάθεια με κολλητήρι αλλά την εγκατέλειψα γρήγορα αφού μπορεί να χειροτερέψω τα πράγματα.Η ερώτηση που έχω να κάνω είναι:τι κάνω τώρα???Ο μηχανικός μπορεί να ανοίξει τη σέλα με αυτά τα δεδομένα?(Γιατί επίκειται σέρβις).Επίσης οι μηχανικοί γενικά μπορούν να βγάλουν την κλειδαριά ή πρέπει να το πάω κάπου αλλού?Να δοκιμάσω σε άλλον κλειδαρά?Το μηχανάκι είναι ένα Fazer 600 του '99.Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη..Ευχαριστώ για το χρόνο σας..

dmf
19/11/2011, 13:18
Με καμιά βεντούζα ίσως; Οι κλειδαράδες πρέπει να έχουν.
Πολυ δύσκολο να βγει πάντως

menos
19/11/2011, 13:19
Δεν γνωρίζω τρόπους, αλλά θα δοκίμαζα με κάποιο μικρό μαχαιράκι η χοντρή βελόνα, η μυτοτσίμπιδο.. με ήρεμες κινήσεις (μην χαλάσω την κλειδαριά) να το τραβήξω έξω... και φυσικά λίγο σπρέυ γράσσου στην κλειδαριά για κινηθεί ευκολότερα η οποια διαδικασία αφαίρεσης του κλειδιού..

Komisths
19/11/2011, 13:21
Δε μου είπε κάτι για βεντούζα ο συγκεκριμένος..Σκέφτομαι να πάω και σε κάναν άλλο κλειδαρά αλλά από Δευτέρα..

Komisths
19/11/2011, 13:22
Menos,ναι,θα κάνω μια προσπάθεια και με τον τρόπο που είπες..Θενξ..

kawazoyras
19/11/2011, 14:09
με όλα τα παραπάνω που αναφέραν επίσης κ μ ένα πιστόλι αέρα σε βενζινάδικο, ή συνεργείο με κομφλέρ, (έχω βγάλει κλειδί από κλειδαριά ηλεκτρικού πίνακα).

Komisths
19/11/2011, 14:15
Πώς να χρησιμοποιήσω πιστόλι αέρα αφού μόνο από το μπροστά μέρος της κλειδαριάς έχω "πρόσβαση"??:confused:

daz
19/11/2011, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Komisths
Πώς να χρησιμοποιήσω πιστόλι αέρα αφού μόνο από το μπροστά μέρος της κλειδαριάς έχω "πρόσβαση"??:confused:

Μα από μπροστά φυσικά! Με μια μυτερή πορσέλα (http://www.beta-tools.com/catalog/img/Foto/hr/r5651_hr.jpg) μετακίνησε το κλειδί στην κατάλληλη θέση και ρίξε αέρα από όσο πιο κοντά μπορείς. Ίσα ίσα να μην εμποδίζεις εντελώς την έξοδο.

Ίσως με τη λαβίδα μπορέσεις να το βγάλεις και τελείως.

Ή με μαγνήτη και αέρα ταυτόχρονα. Κάποιος μηχανικός που έχει αέρα και ένα παρόμοιο (http://www.stereotiki.gr/store/index.php?target=products&product_id=2473) εργαλείο ίσως τα καταφέρει.

Αν δεν βαριέσαι βάλε και μια φωτό για μια φωτοδιάγνωση του προβλήματος.

Komisths
19/11/2011, 15:18
Θα έβαζα φωτογραφία αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ για τεχνικούς λόγους..Θα προσπαθήσω να ανεβάσω σε κάνα-δυο μέρες.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Komisths
19/11/2011, 15:33
Παιδιά τα κατάφερα!!!Έριξα σπρέι όπως είπατε και το έβγαλα με τα μαχαιράκια από 2 σουγιάδες..Καλά,αυτοί οι ελβετικοί κάνουν πραγματικά για τα πάντα....:p Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε...

daz
19/11/2011, 15:53
Ωραίος! :beer:

menos
19/11/2011, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Komisths
Παιδιά τα κατάφερα!!!Έριξα σπρέι όπως είπατε και το έβγαλα με τα μαχαιράκια από 2 σουγιάδες..Καλά,αυτοί οι ελβετικοί κάνουν πραγματικά για τα πάντα....:p Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε... Έπρεπε να είχα γίνει κλειδαράς..:lol: :lol: :lol:

daz
19/11/2011, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Έπρεπε να είχα γίνει κλειδαράς..:lol: :lol: :lol:

Ναι γιατί από υπολογιστές...!!! :lol: :lol: :lol: :wave2:

menos
19/11/2011, 21:11
Μαρτυριάρη..!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
19/11/2011, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ναι γιατί από υπολογιστές...!!! :lol: :lol: :lol: :wave2:

:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:

daz
19/11/2011, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Μαρτυριάρη..!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:D

kawazoyras
20/11/2011, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Komisths
Παιδιά τα κατάφερα!!!Έριξα σπρέι όπως είπατε και το έβγαλα με τα μαχαιράκια από 2 σουγιάδες..Καλά,αυτοί οι ελβετικοί κάνουν πραγματικά για τα πάντα....:p Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε...




μπράβο μπράβο τελικά ενθάρυνση ήθελες περισσότερο κ όχι οδηγίες.. :a46:

Komisths
20/11/2011, 14:12
Ναι,έτσι αποδείχτηκε ότι είναι kawazoura......:)