PDA

View Full Version : νεος



ΓΙΩΡΓΟς R
20/11/2011, 21:01
καλησπερα σας ειμαι νεος στο φορουμ κ νεος κατοχος μιας R1 07 κ πρωην κατοχος μιας r6 00.καλος σας βρεικα!εχω ενα θεμα κ θα ηθελα τα φωτα σας!εχω την μηχανη εδω κ 2 μερες κ σημερα μου εκανε κατι περιεργο!οπως πηγενα παραδρομο με 90χλμ μετα απο 4 χλμ περιπου εκοψα για να μπω σε μια διασταυροση κ εκει που εκανα κατεβασμα την ωρα που παταω συμπλεκτι μου σβεινη η μηχανη σταματαω κλεινω διακοπτη ανοιγω ξανα παταω μιζα κ πειρε αμεσως!ξερει κανεις τι μπορει να ειναι???


υ.γ επειδη η καδενα μου θελει αλλαγει την εχω τιγκα στο λυπαντικο w40 κ υποθετο μηπος λογο του οτι εχει γεμισει λυπαντικο η περιοχει που ειναι το σταντ δεν κανει καλη επαφη την ωρα που το σεικωνο για να ξεκινησω υποθετικα παντα ετσι!θα ηθελα της γνωμες σας σχετικα με το θεμα μου....η μηχανη εχει 36000 χλμ τα σερβεις ειναι οκ...επεισης δεν αναψε κατι στην οθονη οταν μου το εκανε αυτο....

ΓΙΩΡΓΟς R
20/11/2011, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΩΡΓΟς R
καλησπερα σας ειμαι νεος στο φορουμ κ νεος κατοχος μιας R1 07 κ πρωην κατοχος μιας r6 00.καλος σας βρεικα!εχω ενα θεμα κ θα ηθελα τα φωτα σας!εχω την μηχανη εδω κ 2 μερες κ σημερα μου εκανε κατι περιεργο!οπως πηγενα παραδρομο με 90χλμ μετα απο 4 χλμ περιπου εκοψα για να μπω σε μια διασταυροση κ εκει που εκανα κατεβασμα την ωρα που παταω συμπλεκτι μου σβεινη η μηχανη σταματαω κλεινω διακοπτη ανοιγω ξανα παταω μιζα κ πειρε αμεσως!ξερει κανεις τι μπορει να ειναι???


υ.γ επειδη η καδενα μου θελει αλλαγει την εχω τιγκα στο λυπαντικο w40 κ υποθετο μηπος λογο του οτι εχει γεμισει λυπαντικο η περιοχει που ειναι το σταντ δεν κανει καλη επαφη την ωρα που το σεικωνο για να ξεκινησω υποθετικα παντα ετσι!θα ηθελα της γνωμες σας σχετικα με το θεμα μου....η μηχανη εχει 36000 χλμ τα σερβεις ειναι οκ...επεισης δεν αναψε κατι στην οθονη οταν μου το εκανε αυτο....


240337

OldMan
21/11/2011, 09:49
Λογικά δεν θα έπρεπε να σβήσει με πατημένο συμπλέκτη λόγω προβληματικού διακόπτη του σταντ...

Εκτός αν έσβησε πριν πατήσεις τον συμπλέκτη, οπότε παίζει να έχει προβλημα το σταντ..

sniper
21/11/2011, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΩΡΓΟς R
...

υ.γ επειδη η καδενα μου θελει αλλαγει την εχω τιγκα στο λυπαντικο w40 ...


Το WD40 δεν είναι λιπαντικό.. αλλά εντελώς άσχετο στο γιατί σβήνει η μηχανή σου.

OldMan
21/11/2011, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
σβήνει η μηχανή σου.
Μια φορά του έσβησε του ανθρώπου ρε μάστορα...:smokin:
(αμέσως στον present continious...)

takis-kk
21/11/2011, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
present continious...)

ΓΙΩΡΓΟς R
21/11/2011, 13:07
τι να ειναι αυτο ομως?πειρα τηλ σε εναν μαστορα κ μου ειπε οτι μπορει να ειναι ta tps η να θελει ρυθμισμα το injection η να ειναι καποιος πολαπλασιστης εσεις τι πιστευετε οτι ειναι καποιος εσθητηρας?

sniper
21/11/2011, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΩΡΓΟς R
τι να ειναι αυτο ομως?πειρα τηλ σε εναν μαστορα κ μου ειπε οτι μπορει να ειναι ta tps η να θελει ρυθμισμα το injection η να ειναι καποιος πολαπλασιστης εσεις τι πιστευετε οτι ειναι καποιος εσθητηρας?

To ΤPS της yamaha είναι γνωστό ότι είχε/έχει προβλήματα..

ΓΙΩΡΓΟς R
21/11/2011, 14:11
k πως μπορουμε να δουμε ποιο φταει?η τελος παντον πως θα την κανει την διαγνωση ο μαστορας???εγω μπωρο να κανω κατι για τωρα μεχρη να την παω στο συνεργειο?ευχαριστω για τον χρονο σας

yannis24
21/11/2011, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
To ΤPS της yamaha είναι γνωστό ότι είχε/έχει προβλήματα..


ακριβως......ειχα μεγαλο προβλημα ειδικα στο TDM........

αυτο ειναι ....

:smokin:

banditv400limit
21/11/2011, 15:19
κ τωρα που εμαθες τι σημαινει r1 προλαβαινεις να τη δωσεις κ να παρεις ενα πραγματικο μηχανακι ας πουμε ενα gsxr:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΓΙΩΡΓΟς R
21/11/2011, 18:15
καλα κ τα gsxr ρε φιλε αλλα προτιμο yamaha κ ας βγαλει οτι θελει....σηδερα ειναι ολα παντα θα βγαζουν ζημιες!
στο θεμα μας τωρα!λετε να εχουν βουλωσει τα μπεκ?να ρηξω ενα καθαριστικο στο ντεποζιτο?αν ναι ποιο??επεισης μπορειτε να μου πειτε τι λαδια να βαζω μεσα?μαρκα κλπ κ τι κοδικο εχουν τα μπουζι κ το φιλτρο αερα????το παιδη που την πειρα μου ειπε να βαζω μοτουλ 5-100 καθε 2000χλδ χιλιομετρα!!!!!περιμενω την γνωμη σας.να σας υπενθυμησω οτι το μηχανακη ειναι r1 07

trelos_paros
21/11/2011, 19:53
φιλε μου το wd 40 ειναι για να σπας τις σκουριες απο βιδες και τετοια....
χρησιμοποιωντας το συνεχεια, λιπαινει στιγμιαια αλλα μολις στεγνωσει απομακρυνει καθε ιχνος λιπαντικου και γραναρει τα μεταλλα σε σημεια τριβων, οποτε αναμενε συντομα ζημιες αν δεν φροντισεις να απομακρυνεις και να το αντικαταστησεις με καποιο λιπαντικο...

:wave2: :wave2: :wave2:

devil's animal
21/11/2011, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΩΡΓΟς R
τι να ειναι αυτο ομως?πειρα τηλ σε εναν μαστορα κ μου ειπε οτι μπορει να ειναι ta tps η να θελει ρυθμισμα το injection η να ειναι καποιος πολαπλασιστης εσεις τι πιστευετε οτι ειναι καποιος εσθητηρας?

ιντερνετικη διαγνωση σε προβλημα μηχανης δεν εχει γινει ακομα με απολυτη επιτυχια.
αντιθετα αν πας σε καποιον (σοβαρο) μαστορα εχει ενα μαραφετι (διαγνωστικο) που το συνδεει με το μηχανακι σου και του λεει (οχι ψιθυριστα) τι προβλημα υπαρχει.



Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΩΡΓΟς R
καλα κ τα gsxr ρε φιλε αλλα προτιμο yamaha κ ας βγαλει οτι θελει....σηδερα ειναι ολα παντα θα βγαζουν ζημιες!
στο θεμα μας τωρα!λετε να εχουν βουλωσει τα μπεκ?να ρηξω ενα καθαριστικο στο ντεποζιτο?αν ναι ποιο??επεισης μπορειτε να μου πειτε τι λαδια να βαζω μεσα?μαρκα κλπ κ τι κοδικο εχουν τα μπουζι κ το φιλτρο αερα????το παιδη που την πειρα μου ειπε να βαζω μοτουλ 5-100 καθε 2000χλδ χιλιομετρα!!!!!περιμενω την γνωμη σας.να σας υπενθυμησω οτι το μηχανακη ειναι r1 07

1)δυσκολο.
2)οχι.
3)λαδια οτι εβαζες και στο R6.
4)κωδικο μπουζι και φιλτρο αερα στον μαστορα ερωτηση ή σε καποιο manual (κυκλοφορει ελευθερο).


για πες μας περισσοτερα για το ιξωδες του λαδιου....5-100 ειπες ε?? ενδιαφερον...:wacko:

schumifer
21/11/2011, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ιντερνετικη διαγνωση σε προβλημα μηχανης δεν εχει γινει ακομα με απολυτη επιτυχια.
αντιθετα αν πας σε καποιον (σοβαρο) μαστορα εχει ενα μαραφετι (διαγνωστικο) που το συνδεει με το μηχανακι σου και του λεει (οχι ψιθυριστα) τι προβλημα υπαρχει.




1)δυσκολο.
2)οχι.
3)λαδια οτι εβαζες και στο R6.
4)κωδικο μπουζι και φιλτρο αερα στον μαστορα ερωτηση ή σε καποιο manual (κυκλοφορει ελευθερο).


για πες μας περισσοτερα για το ιξωδες του λαδιου....5-100 ειπες ε?? ενδιαφερον...:wacko:

Αντέχει και σε θερμοκρασίες ... ήλιου

BLACKGAS
21/11/2011, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΩΡΓΟς R
καλα κ τα gsxr ρε φιλε αλλα προτιμο yamaha κ ας βγαλει οτι θελει....σηδερα ειναι ολα παντα θα βγαζουν ζημιες!
στο θεμα μας τωρα!λετε να εχουν βουλωσει τα μπεκ?να ρηξω ενα καθαριστικο στο ντεποζιτο?αν ναι ποιο??επεισης μπορειτε να μου πειτε τι λαδια να βαζω μεσα?μαρκα κλπ κ τι κοδικο εχουν τα μπουζι κ το φιλτρο αερα????το παιδη που την πειρα μου ειπε να βαζω μοτουλ 5-100 καθε 2000χλδ χιλιομετρα!!!!!περιμενω την γνωμη σας.να σας υπενθυμησω οτι το μηχανακη ειναι r1 07

Αν είναι του 07 το μηχανάκι μάλλον δεν είναι το tps. Τι φρένα φοράει μπροστά γιατί στη φωτο που ανέβασες δεν φαίνονται?

ΓΙΩΡΓΟς R
24/11/2011, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Αν είναι του 07 το μηχανάκι μάλλον δεν είναι το tps. Τι φρένα φοράει μπροστά γιατί στη φωτο που ανέ

http://www.motorsite.gr/article_det.php?racename=R107231006βασες δεν φαίνονται?

εδω θα βρεις αναλυτικα για το ρ1 γιατι μια εβδομαδα το εχω κ δεν του εχω πειραξη κατι κ ουτε χρειαζεται πιστευω...οσο για τα λαδια δεν τα ξερω αυτα μου ειπε το παιδη αυτα βαζω

Polaris
30/11/2011, 11:57
Ασχετο με το θεμα..αλλα υπαρχει θεμα.


Μακρυα απο την αλυσιδα το WD-40.. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ.

Eχουν κοπει πολλες αλυσιδες σε μακρινα ταξιδια non-stop και το γκαζι τερμα με αποτελεσμα να τρως χαλικια μετα απο την πτωση.

Sorry παιδια αλλα οφειλα να το πω και γω.