PDA

View Full Version : απότομο μπούκωμα(??) στο άνοιγμα του γκαζιού στο παπί



panagath
21/11/2011, 07:29
Καλημέρα! Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει στο modenas x-cite ότι όταν είμαι με λίγες στροφές (κυρίως) χωρίς γκάζι, όταν πατήσω γκάζι έχω μια μεγάλη κοιλιά σστον κινητήρα σαν να μπουκώνει ένα πράγμα και μετά μια κλωτσιά και φεύγει. Στις ψηλές στροφές πάει μια χαρά απ ότι καταλαβαίνω. Αλλά με λίγες ακόμα και όταν κινούμαι σιγά, αν πατήσω γκαζι το κάνει αυτό.

Παλιά αυτό το καταλάβαινα μόνο με κρύο κινητήρα, τώρα μου το κάνει και με ζεστό.

Υπόψιν ότι πρόσφατα άλλαξα μπουζί. Δεν έβαλα το ίδιο με αυτό που είχε, αλλά αυτό που έβαλα πρότεινε το owner's manual ως πρώτη επιλογή. (είχε τη 2η επιλογή).

Τι μπορεί να είναι αυτό?

TROOPER
21/11/2011, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Καλημέρα! Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει στο modenas x-cite ότι όταν είμαι με λίγες στροφές (κυρίως) χωρίς γκάζι, όταν πατήσω γκάζι έχω μια μεγάλη κοιλιά σστον κινητήρα σαν να μπουκώνει ένα πράγμα και μετά μια κλωτσιά και φεύγει. Στις ψηλές στροφές πάει μια χαρά απ ότι καταλαβαίνω. Αλλά με λίγες ακόμα και όταν κινούμαι σιγά, αν πατήσω γκαζι το κάνει αυτό.

Παλιά αυτό το καταλάβαινα μόνο με κρύο κινητήρα, τώρα μου το κάνει και με ζεστό.

Υπόψιν ότι πρόσφατα άλλαξα μπουζί. Δεν έβαλα το ίδιο με αυτό που είχε, αλλά αυτό που έβαλα πρότεινε το owner's manual ως πρώτη επιλογή. (είχε τη 2η επιλογή).

Τι μπορεί να είναι αυτό?

φυγοκεντρικο?

panagath
21/11/2011, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
φυγοκεντρικο?

????

panagath
21/11/2011, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρωτάς τι είναι το φυγοκεντρικό..??

Ρωτάς πως το ξέρει ο Αμανικος..??

Ρωτάς πως τολμάει να γράφει στα τεχνικά εφαψίας γηραιών κυρίων ..??

Ρωτας ποιος είσαι και που πάς..??

Ρωτάς αν θα προλάβεις ανοιχτά τα bar όταν φτασεις εκεί που πας..??




:confused:

Προφανώς και ρωτάω τι εννοεί με το "φυγοκεντρικό" (αφού το έχω κάνει και quote) καθώς δεν έχω ξανακούσει τον όρο "φυγοκεντρικό μπούκωμα". :)

Το ερώτημα το έχω θέσει στο αρχικό ποστ οπου αναφέρω τι έχω παρατηρήσει στη λειτουργία του παπιού.

Αυτά που μπαίνουν στο μυαλό μου είναι:

-ΓΤΠ το μπουζί που έβαλα. (NGK προτεινόμενο στο owner's manual).
-Διάκενο μπουζί?
-Καθάρισμα Καρμπυρατέρ.
-Ρύθμιση καρμπυρατέρ.
-Μπουκωμένο φίλτρο αέρα (έιχει ένα κωλόφιλτρόκουτο δε βγαίνει με τπτ από εκεί μέσα)
-Σαριδάκια στο φίλτρο βενζίνης?
-Βαλβίδες?
-Βαρύ δεξί χέρι?? :rolleyes: :rolleyes:
-Πέταμα και να πάρω injection? (μια χαρά είναι το μοντένας, μην ακούω λέξη :P:P)


Θα ήθελα τη γνώμη των έμπειρότερων...

TROOPER
21/11/2011, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Προφανώς και ρωτάω τι εννοεί με το "φυγοκεντρικό" (αφού το έχω κάνει και quote) καθώς δεν έχω ξανακούσει τον όρο "φυγοκεντρικό μπούκωμα". :)


-Σαριδάκια στο φίλτρο βενζίνης?
........

γεννησε η μαρινα και βγηκαν σαριδακια???:lol: :lol: :lol:


υ.γ.δεν υπαρχει ο ορος ''φυγοκεντρικο μπουκωμα'' αυτο που ειπα, ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ μια και εγω μπορω να μιλησω με βεβαιοτητα για καταγματα και παθησεις του νευρολογικου συστηματος και οχι για μηχανολογικα θεματα,ειναι μηπως θελει αλλαγη το φυγοκεντρικο σου.

τι ειναι αυτο?

γκοογκλ ιτ :wave2:

απο την αλλη ενδεχομενως να λεω μαλακιες και απλα βγαζω δουλεια στον παλιανθρωπο αλλα καλα του κανω γιατι μου ταξε οτι θα ρθει στα σερρας την περασμενη βδομαδα και δεν ηρθε :lol: :lol:

panagath
21/11/2011, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
γεννησε η μαρινα και βγηκαν σαριδακια???:lol: :lol: :lol:


υ.γ.δεν υπαρχει ο ορος ''φυγοκεντρικο μπουκωμα'' αυτο που ειπα, ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ μια και εγω μπορω να μιλησω με βεβαιοτητα για καταγματα και παθησεις του νευρολογικου συστηματος και οχι για μηχανολογικα θεματα,ειναι μηπως θελει αλλαγη το φυγοκεντρικο σου.

τι ειναι αυτο?

γκοογκλ ιτ :wave2:

απο την αλλη ενδεχομενως να λεω μαλακιες και απλα βγαζω δουλεια στον παλιανθρωπο αλλα καλα του κανω γιατι μου ταξε οτι θα ρθει στα σερρας την περασμενη βδομαδα και δεν ηρθε :lol: :lol:

Και για πείτε μία στα γρήγορα, τι κάνει αυτό το φυγοκεντρικό? Στο γοογκλη βλέπω για "φυγοκεντρικό συμπλέκτη". Δε μου δίνει τη αίσθηση ότι προέρχεται από το σύστημα μετάδοσης. Αλλά νιώθω τον κινητήρα σαν να μπουκώνει ή σαν να μην έχει βενζίνη να δουλέψει. Πατάς το γκάζι , κάνει σαν να μην κειτουργεί και σου ρίχνει μια κλωτσιά και φέυγει μια χαρά μετα.

Acacius
21/11/2011, 12:12
Για να λέει ο panagath ότι μπουκώνει εγώ καταλαβαίνω ότι δεν ανεβάζει στροφές και όχι ότι πατινάρει.

Panagath: εμένα για τροφοδοσία μου ακούγεται, αλλά περίμενε να σου πει κανείς άλλος γιατί εμένα πάει το μυαλό μου σε *πολλή* βενζίνη και όχι λίγη. Όταν λες ότι άλλαξες μπουζί, εννοείς διαφορετικό τύπο του ίδιου κατασκευαστή, ή π.χ. αντί για Denso X έβαλες τον αντίστοιχο (http://www.sparkplugs.co.uk/pages/technical/Denso-to-NGK-cross-ref.htm) κωδικό NGK Ψ ; Για να λες ότι ήταν στο μανουάλι, υποθέτω το δεύτερο.

McGyver
21/11/2011, 12:14
Αν είχες πρόβλημα με αυτό που λέει ο TROOPER νομίζω θα πατινάριζε ο πάπιος.
Η ντίζα του γκαζιού σου δουλεύει ΟΚ ή τρώει τίποτα σκαλώματα;

panagath
21/11/2011, 12:22
Το μπουζί που άλλαξα είναι αλλαγή τύπου. Το παπί το είχα πάρει μεταχειρισμένο πριν ένα χρόνο και είχε πάνω το C7... Σε μαγαζί ανταλλακτικών μου έδωσαν το C6 (μπορεί να τους έιπα και ανάποδα τους κωδικούς) καθώς δεν είχα δει ποιο έχει πάνω και το ήξερε το παιδί απέξω.Πήρα από το γκοργκολή το owner's manual και ως πρώτο μπουζί πρότεινε αυτό που πήρα τώρα και ως 2ο αυτό που είχε πάνω. Οπότε και το έβαλα.

Ο δίσκος δεν πατινάρει, μια χαρά λειτουργεί μου φαίνεται.
Η ντίζα του γκαζιού είναι κομπλέ. Ούτε σκαλώματα, ούτε μπόσικο ούτε καν σφίξιμο θέλει.

Όπως είμαι με 3000rpm πχ και πατήσω το γκάζι ψιλοαπότομα (εκτός να το κάνω πολύ μαλακά και προοδευτικά) νιώθω τον κινητήρα σαν να πάει να σβύσει, σαν να επιβραδύνω στιγμιαία και μετά κλωτσάει και επιταχύνει κανονικά. Αν είμαι με πολλές rpm (>4500-5000) δεν το νιώθω τόσο).

Αν έιναι "πολλή" βενζίνη , σημαίνει ότι πάω για ρύθμισμα καρμπς?

GIXXERAKIAS
21/11/2011, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Ρε με δουλεύετε?? :p :p :p .

Είπαμε το φυγοκεντρικό δεν πρέπει να φταίει μιας και δε νιώθω θέμα στο σύστημα μετάδοσης.



@p@nos -> Ηλεκτρολόγος Πάτρα?
Αν ειχες σκουτερ θα εφταιγε το φυγοκεντρικο.:winka:


Στο θεμα μας τωρα.Μπας και προηγουμενος ιδιοκτητης ητο πιτσιρικας σαν εσενα και ειχε πειραξει το μαμα καρμπυρατερ (εκτος αν φορας αλλο εν γνωση σου) και ειχε αλλαξει τα ζιγκλερ με πολυ μεγαλυτερα απο αυτα που επρεπε να βαλει και σου κανει αυτα τα μπουκωματα και ξεσπασματα?:winka:

Αν ειναι ολα μαμα στο καρμπυρατερ 1000% κανε ενα καλο καθαρισμα-ρυθμισμα σε μαστορα (αν δεν το εχεις) στα ζιγκλερ και να τσεκαρει αν κολλαει το βελονακι του φλοτερ.:wave2:

panagath
21/11/2011, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Αν ειχες σκουτερ θα εφταιγε το φυγοκεντρικο.:winka:


Στο θεμα μας τωρα.Μπας και προηγουμενος ιδιοκτητης ητο πιτσιρικας σαν εσενα και ειχε πειραξει το μαμα καρμπυρατερ (εκτος αν φορας αλλο εν γνωση σου) και ειχε αλλαξει τα ζιγκλερ με πολυ μεγαλυτερα απο αυτα που επρεπε να βαλει και σου κανει αυτα τα μπουκωματα και ξεσπασματα?:winka:

Αν ειναι ολα μαμα στο καρμπυρατερ 1000% κανε ενα καλο καθαρισμα-ρυθμισμα σε μαστορα (αν δεν το εχεις) στα ζιγκλερ και να τσεκαρει αν κολλαει το βελονακι του φλοτερ.:wave2:

Έχω την εντύπωση ότι δεν τα έκανε αυτά από την αρχή. Από δημοπρασία το πήρα οπότε δεν ξέρω τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Πάντως το μηχανάκι είναι/φαίνεται εντελώς μαμά. Δεν έχει τπτ πειραγμένο πάνω του.

Υπόψιν ότι πριν απο μερικές μέρες (καμιά 10αριά, δε θυμάμαι σίγορα) επειδή βιαζόμουν να φτάσω στη δουλειά και έλεγα ότι θα με φτάσει η βενζίνη, το στέγνωξα. Με το ζόρι μπήκα στο πάρκιν. Λίγο πριν να φτάσω το ένιωθα πολύ έντονα αυτό που περιγράφω τώρα, αλλά μετά που του έβαλα βενζίνη ηρέμησε αλλά όχι εντελώς. Παίζει να έφταιξε αυτό?

THEOD
21/11/2011, 15:00
Τράβα σε έναν μάστορα να λύσει και να κάνει ένα καλό καθάρισμα - ρύθμισμα στο καρμπυρατέρ. Μπορεί να εκπλαγείς από την βρώμα που θα βρείτε εκεί μέσα. Ταυτόχρονα πες του να ρίξει μια ματιά μην τυχόν έχουν γίνει τίποτα μαιμουδιές στα ζιγκλερ.
:wave2:

panagath
21/11/2011, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Τράβα σε έναν μάστορα να λύσει και να κάνει ένα καλό καθάρισμα - ρύθμισμα στο καρμπυρατέρ. Μπορεί να εκπλαγείς από την βρώμα που θα βρείτε εκεί μέσα. Ταυτόχρονα πες του να ρίξει μια ματιά μην τυχόν έχουν γίνει τίποτα μαιμουδιές στα ζιγκλερ.
:wave2:

Το πρόβλημα είναι ότι αν το παώ σε μάστορα μετά δεν έχω πως να πάω στη δουλειά :rolleyes: :rolleyes: και δε βολεύουν οι συγκοινωνίες. Θα δοκιμάσω για μια εξαέρωση που είπε ο p@nos και αν δεν πετύχει τότε θα δω πως θα το κάνω να το παω σε μάστορα.

panagath
21/11/2011, 17:10
Μάλλον το πρόβλημα λύθηκε με τον πατροπαράδωτο και πάνω απ όλα ευχάριστο τρόπο. Από τις δοκιμές που έκανα προς το τέλος της διαδρομής κοντά στο σπίτι φαίνεται να μην το κάνει. Δυστυχώς με τα τελευταία γεγονότα και την οικονομική ύφεση τον τελευταίο καιρό το παπί κυκλοφορούσε απ ότι φαίνεται πολύ μαλακά για μείωση της κατανάλωσης οπότε ΜΠΟΥΚΩΣΕ. Η λύση ήταν να ΞΕμπουκώσει.

Επιστροφή από τη δουλειά σπίτι (ΚΗφισίας- Κατεχάκη κτλ) στα κόκκινα :D :D :D . Μου φαίνεται ότι σταμάτησε να το κάνει το θεματάκι ;) ;) ;) .

Όταν το ξανακαβαλήσω αργότερα σήμερα ή αύριο πρωι θα δούμε τα πραγματικά αποτελέσματα. :wave2: :wave2: :wave2:

TROOPER
22/11/2011, 10:43
σορυ panagath καταλαβα λαθος.

:wave2:

panagath
22/11/2011, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σορυ panagath καταλαβα λαθος.

:wave2:

Με άγχωσες λίγο, ειδικά αφού είδα τις τιμές τους στο γούγλη :p:p:p.

Πάντως σήμερα που ερχόμουν δουλειά, (αφού ζεστάθηκε) δούλευε μια χαρά! Οπότε ξεμπούκωμα ήθελε ;) :wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
22/11/2011, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Πάντως σήμερα που ερχόμουν δουλειά, (αφού ζεστάθηκε) δούλευε μια χαρά! Οπότε ξεμπούκωμα ήθελε ;) :wave2: :wave2: :wave2:
Καλού - κακού άλλαξε και μέχρι πρότινος "υγρό" :blush: μπουζί γιατί πρέπει να βρίσκεται στα πρόθυρα του βραχυκυκλώματος.. :winka:

panagath
22/11/2011, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καλού - κακού άλλαξε και μέχρι πρότινος "υγρό" :blush: μπουζί γιατί πρέπει να βρίσκεται στα πρόθυρα του βραχυκυκλώματος.. :winka:

Καινούριο μπουζί ρε γμτ...Ούτε 300χλμ δεν έχει κάνει :( :( . Θα πάω να πάρω τακάκια για πίσω και θα πάρω και ένα μπουζί.

OldMan
22/11/2011, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Καινούριο μπουζί ρε γμτ...Ούτε 300χλμ δεν έχει κάνει :( :( .
Επειδή σε κόβω για πολύ large και κιμπάρη άντρα, βγάλε το υπάρχον μπουζί και καθάρισέ/στέγνωσέ το... :winka:

Εχετλαίος
22/11/2011, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Επειδή σε κόβω για πολύ large και κιμπάρη άντρα, βγάλε το υπάρχον μπουζί και καθάρισέ/στέγνωσέ το... :winka:

Αυτά τα κάναμε στις Βέσπες!
:sick:

panagath
22/11/2011, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Επειδή σε κόβω για πολύ large και κιμπάρη άντρα, βγάλε το υπάρχον μπουζί και καθάρισέ/στέγνωσέ το... :winka:

ΧΑΧΑΧΑ...Σιγά μωρέ, φτηνό είναι το καημένο το μπουζί, 6euros αν θυμάμαι καλά είχα δώσει. Θα πάω που θα πάω για τακάκια. Αν και αυτά που μου έδωσε για μπροστινά αυτός πρέπει να είναι τίγκα μούφες, κάνουν λες και έχουν καρφιά που βάζεις πάνω στο δίσκο :P

tools
22/11/2011, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Αυτά τα κάναμε στις Βέσπες!
:sick:

καποιοι τα κανουμε ακομα στις βεσπες!

OldMan
22/11/2011, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Αυτά τα κάναμε στις Βέσπες!
:sick:
Αφού βάζατε από το βενζινόλαδο της τρόμπας του βενζινάδικου ...:sick:

panagath
05/12/2011, 07:58
Λοιπόν, έχουμε εξελίξεις και πιθανότατα κακές. Θα χρειαστούμε τον oldman να δώσει συμβουλές. Πήρα μπουζί και το άλλαξα χθες. Το προηγούμενο είχε κάνει 800χλμ και είχε μαυρίσει.

Το παπί του είχα κοιτάξει τα λάδια πριν από 2 εβδομάδες και ήταν στο 1/3 ανάμεσα σε min - max. Χθες είχε στεγνώξει, ήταν κάτω από το min. Του πρόσθεσα μερικά και έτσι και αλλιώς είναι να παει για λάδια- φίλτρο.

Το θέμα είναι ότι πήγα χθες για καφέ, δρομολόγιο 7+7 = 14χλμ με νορμάλ ρυθμούς και μου φάνηκε κομπλέ με το νέο μπουζί, ούτε το παραμικρό μπουκωματάκι. Έρχομαι σήμερα δουλειά, ξεκινάω όλα κομπλε, μετά από το "γρήγορο" κομμάτι της κηφισσίας όπου πάει από φάρο ψυχικού μέχρι μαρούσι με 80+χλμ/ω (>6500rpm δλδ) και ενώ πήγαινε κομπλέ, όταν έφτανα δουλειά άρχισε τα μπουκωματάκια, στο φανάρι πατάω γκάζι να ξεκινήσω τπτ, τραβάω τσοκ και φεύγω.

Και ο φόβος τώρα έγκειται στο..: Έχει σχέση το μπούκωμα με το στέγνωμα στα λάδια??? Τις τελευταίες μέρες (όπου λογικά είχε λιγο λάδι μέσα) πήγαινε κομπλέ. Τώρα το έφτασα στo max.

Αν όχι φαντάζομαι παω για καθάρισμα/ρύθμισμα καρμπς.

Lio
05/12/2011, 09:27
Τετοια διαφορα στη στάθμη του λαδιου δεν δικαιολογειται σε δυο βδομαδες....
Μηπως εχει διαρροη απο καπου??
Αν οχι, τοτε καιει λαδια (και μαλιστα οχι λιγα) γι αυτό και σε βραχυκυκλωνει τα μπουζια....

PS. Μην το δουλευεις με τα λαδια κατω απ' το min.

panagath
05/12/2011, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Τετοια διαφορα στη στάθμη του λαδιου δεν δικαιολογειται σε δυο βδομαδες....
Μηπως εχει διαρροη απο καπου??
Αν οχι, τοτε καιει λαδια (και μαλιστα οχι λιγα) γι αυτό και σε βραχυκυκλωνει τα μπουζια....

PS. Μην το δουλευεις με τα λαδια κατω απ' το min.

Δεν το περίμενα ότι θα είχε πέσει τόσο η στάθμη. Διαρροή δε φαίνεται να έχει από κάπου. Θα το ξανακοιτάξω βέβαια. :( :( :(

panagath
05/12/2011, 10:50
Αν πράγματι καίει λάδια τι κάνουμε? Και πόσο θα πονέσει?

OldMan
05/12/2011, 12:15
Το μπουζί που έβγαλες ήταν στεγνό ή λαδωμένο ..?? :confused:

panagath
05/12/2011, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το μπουζί που έβγαλες ήταν στεγνό ή λαδωμένο ..?? :confused:
Μαύρο ήταν.

OldMan
05/12/2011, 12:25
Κοίτα ομορφούλη ...
(επειδή η διαφορά του "καίω λάδια" από το "χάνω λάδια" είναι ειδοποιός για την ασφαλή εξαγωγή συμπερασμάτων περί της διανοητικής ικανότητας του συνομιλητή μας..)

Όταν σε ρωτάνε:

Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το μπουζί που έβγαλες ήταν στεγνό ή λαδωμένο ..?? :confused:
και απαντάς:

Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Μαύρο ήταν.
την κόβεις να πηγαίνει παραπέρα την κουβέντα ..?? :smokin:

panagath
05/12/2011, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κοίτα ομορφούλη ...
(επειδή η διαφορά του "καίω λάδια" από το "χάνω λάδια" είναι ειδοποιός για την ασφαλή εξαγωγή συμπερασμάτων περί της διανοητικής ικανότητας του συνομιλητή μας..)

Όταν σε ρωτάνε:

και απαντάς:

την κόβεις να πηγαίνει παραπέρα την κουβέντα ..?? :smokin:

Lol. Λοιπόν, αυτό που εννοώ είναι ότι το μπουζί που έβγαζα ήταν ΣΤΕΓΝΟ αλλά είχε μαυρίλα μπροστά. Δεν ξέρω αν αυτή η μαυρίλα οφείλεται σε λάδια. Αν με ρωτάς αν είχε υγρό λάδι πάνω, τότε θα πω ότι ΟΧΙ δεν είχε, αλλα φαντάζομαι ότι μέσα στο θάλαμο καύσης δε μένουν κ πολλά σε υγρή μορφή....έτσι??

Διαρροή δε νομίζω να έχω. Δεν έχω προσέξει να έχει στάξει καθόλου, αλλά όταν πάω σπίτι θα το ξανακοιτάξω. Ούτε καπνό από την εξάτμιση έχω παρατηρήσει.

panagath
05/12/2011, 17:05
Απ ότι είδα τώρα που γύρισα σπίτι, το παπί δακρύζει λάδι στο λεβιέ των ταχυτήτων. Αλλά απ ότι φαίνεται η ροή του ήταν τόσο λίγη ώστε να μην έχει γίνει αντιληπτό.

Πάντως ήταν ένα χοντρό δάκρυ. Ίσως δεν το είχα προσέξει κιόλας γιατί εκεί είναι γενικά λαδωμένο και απο το σπρέυ της αλυσίδας που πιτσιλάει όπως περιφέρεται στο μπροστινό γρανάζι.

Όπως και να έχει οι όποιες συμβουλές ευπρόσδεκτες. Αν καίει λάδι πως θα το δω γενικά? Καπνό δε βλέπω στην εξάτμιση. Αυτό που έλεγες oldman για το λαδωμένο μπουζί, εννοείς να έχει υγρό λάδι πάνω ή καμμένο λάδι?

rockobok
05/12/2011, 19:41
http://www.jaguarexperience.com/article/xj-spark-plugs.html

:wave2:

panagath
05/12/2011, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockobok
http://www.jaguarexperience.com/article/xj-spark-plugs.html

:wave2:
Thanks! Μου φτιάχνεις λίγο τη διάθεση. Απ ότι βλέπω (επισυνάπτω τις φωτός από το μπουζί που έβγαλα χθες) μάλλον συγκαταλέγομαι στο "normal condition".

Μάλλον θα θέλει αλλαγή καμιά τσιμούχα εκεί στο αξονάκι του λεβιέ ταχυτήτων και να μην έχει σχέση η έλλειψη λαδιού με το μπούκωμα.

Τώρα το απόγευμα που γύριζα από τη δουλειά (δεν είχε κρυο και υγρασία όπως το πρωι) δούλευε ρολόι ο κινητήρας. Ούτε το παραμικρό μπουκωματάκι.


241300

panagath
05/12/2011, 19:59
Και μία χωρίς φλας. Αυτό το μπουζί έχει κάνει περί τα 800χλμ. Αλλά μετά από προτροπή του oldman αφού είχα το μπούκωμα (με λίγο σκίσιμο επανήλθε εκείνο το κακό) μου είπε να το αλλάξω μήπως είναι βραχυκυκλωμένο.


241301

THEOD
05/12/2011, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αφού βάζατε από το βενζινόλαδο της τρόμπας του βενζινάδικου ...:sick:

Μια χαρά ήταν...
το μόνο κριτήριο που έβαζα ήταν να είναι κόκκινο το χρώμα του για να μοιάζει με το ΒΡ που το είχαν για καλό :blush:

panagath
06/12/2011, 08:47
Λοιπόν, το ξανακοίταξα σήμερα το πρωί, το δάκρυσμα συνεχίζει και στο έφαφος υπήρχε μικρό στίγμα από σταγμένο λάδι. Οπότε βρέθηκε η αιτία της έλλειψης του λαδιού (μάλλον). Από εδώ και πέρα μένει να μάθουμε πόσο θα πονέσει. :( :( :(

Τώρα που ερχόμουν δουλειά, σήμερα που έχει 15-16βαθμούς χωρίς υγρασία, ο κινητήρας ήταν ρολόι, ούτε μπούκωμα, ούτε τσοκ ήθελε, τπτ. Οπότε μας μένει μάλλον το θεματάκι του :( :( :(
edit σταξίματος.

panagath
06/12/2011, 09:04
Λοιπόν, το ξανακοίταξα σήμερα το πρωί, το δάκρυσμα συνεχίζει και στο έφαφος υπήρχε μικρό στίγμα από σταγμένο λάδι. Οπότε βρέθηκε η αιτία της έλλειψης του λαδιού (μάλλον). Από εδώ και πέρα μένει να μάθουμε πόσο θα πονέσει. :( :( :( Τώρα που ερχόμουν δουλειά, σήμερα που έχει 15-16βαθμούς χωρίς υγρασία, ο κινητήρας ήταν ρολόι, ούτε μπούκωμα, ούτε τσοκ ήθελε, τπτ. Οπότε μας μένει μάλλον το θεματάκι του :( :( :( σταξίματος

panagath
06/12/2011, 11:39
Που είσαι βρε oldman να δώσεις το πόρισμά σου για τη φωτό από το μπουζί πιο πάνω και να μας πεις πόσο δύσκολα ( τι πρέπει να ανοιχτεί ) φτιάχνει η διαρροή λαδιού στο αξονάκι του λεβιέ ταχυτήτων? Λογικά αλλαγή τσιμούχας θα θέλει, αλλά πρέπει να ανοιχτεί ολόκληρο? Θα πονέσει πολύ?

OldMan
06/12/2011, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Που είσαι βρε oldman να δώσεις το πόρισμά σου για τη φωτό από το μπουζί πιο πάνω
Ανησυχητικά "καθαρό" μπουζί με ανατριχιαστικά αρρύθμιστο διάκενο ... :winka:

(πάντως, λάδια δεν καις..)

panagath
06/12/2011, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ανησυχητικά "καθαρό" μπουζί με ανατριχιαστικά αρρύθμιστο διάκενο ... :winka:

(πάντως, λάδια δεν καις..)
Όταν λες "ανησυχητικά καθαρό" , κυριολεκτικά ή σαρκαστικά?Εννοείς ότι παίζει θέμα με το μίγμα ή κάτι? Το μπουζί έχει κάνει μαξ 800χλμ.

Όσον αφορά το διάκενο, είχαμε πει σε προηγούμενη συζήτηση ότι από τη στιγμή που δεν έχω SPGM ("Spark Plug Gap Meter" :D ) το αφήνω στην εργοστασιακή του μορφή! Πάντως το μπουζί που έβαλα τώρα καινούριο μου φαίνεται δουλεύει καμπάνα.


Για τη διαρροή τι έχεις να πεις oldman?

OldMan
06/12/2011, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Για τη διαρροή τι έχεις να πεις oldman?
Καλό θα ήταν να την έφτιαχνες...

panagath
06/12/2011, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καλό θα ήταν να την έφτιαχνες...

Καλά αυτό εννοείται. Το ερώτημα είναι πόσο δύσκολο είναι να αλλαχτεί εκεί η τσιμούχα. Καλώς η κακώς είναι το μόνο μέσο που έχω τώρα για να πηγαίνω δουλεια. Με ΜΜΜ θέλω >1,5 ώρα να πάω, ενώ με το παπί 20λεπτά μαξ. Οπότε δε θα είναι και το καλύτερο να μου μείνει μέρες στο συνεργείο (αν και αναγκαστικά θα γίνει) όπως επίσης και να πληρώσω τα μαλλιοκέφαλά μου.

Απλά καλό θα ήταν να ήξερα στο περίπου για να υπολογίσω/κανονίσω και τις βάρδιες στη δουλειά.

Lio
06/12/2011, 13:04
Το μιγμα δειχνει ψιλοφτωχο, αν και απο φωτο με αγνωστο white balance ειναι λιγο δυσκολο να πει κανεις...
Ομως αν αλλες φορες το μπουζι βγαινει μαυρο, τοτε κατι δεν παει καλα ή με το καρμπιρατερ ή με την αναφλεξη...

Ολδμαν, το διακενο πως το μετρησες?? Εμενα καλο με φαινεται (υποψην, το μπουζι ειναι 10mm και οχι 12 ή 14, γιαυτο ισως φαινεται μεγαλυτερο)...

Εμενα αλλο με εκανε εντυπωση ομως... Η ροδελα φαινεται απάτητη....

Η τσιμουχα του λεβιε αλλαζει απ έξω, δεν χρειαζεται να ανοιξει τιποτε..

panagath
06/12/2011, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Το μιγμα δειχνει ψιλοφτωχο, αν και απο φωτο με αγνωστο white balance ειναι λιγο δυσκολο να πει κανεις...
Ομως αν αλλες φορες το μπουζι βγαινει μαυρο, τοτε κατι δεν παει καλα ή με το καρμπιρατερ ή με την αναφλεξη...

Ολδμαν, το διακενο πως το μετρησες?? Εμενα καλο με φαινεται (υποψην, το μπουζι ειναι 10mm και οχι 12 ή 14, γιαυτο ισως φαινεται μεγαλυτερο)...

Εμενα αλλο με εκανε εντυπωση ομως... Η ροδελα φαινεται απάτητη....

Η τσιμουχα του λεβιε αλλαζει απ έξω, δεν χρειαζεται να ανοιξει τιποτε..

Όταν πάω σπίτι θα βγάλω φωτο και το προηγούμενο μπουζί (αν το βρω) που είχε κάνει >7000χλμ να δείτε τη διαφορά. Πάντως τα καρμπς μου μπορεί να θέλουν ένα ρύθμισμα/καθάρισμα. Είναι στις 19600χλμ αν θυμάμαι καλά τώρα το παπί.

Το μπουζί δεν το είχα ζορίσει πολύ (μετά από συμβουλή του oldman) για να μη χαλάσω τα πάσα. Το έστριψα μέχρι εκεί που ένιωσα ότι η δύναμη που ήθελε ήταν αρκετή ώστε να αρχίσουν τα προβλήματα. Μια εμπειρία από κλωτσημένες βίδες την έχω :D :D :D . Οπότε γι αυτό η ροδέλα δεν είναι λιωμένη :P.


Αν αλλάζει έτσι εύκολα η τσιμούχα είμαστε ΟΚ. Δεν είμαστε για έξοδα τώρα, μαζέυω και ότι μπορώ για μηχανή...:sick: :sick:

OldMan
06/12/2011, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Ολδμαν, το διακενο πως το μετρησες??
Με το μάτι, για... :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Εμενα καλο με φαινεται
Όπως έχει μάθει ο καθένας.. :blush:
(καλό παιδί να είναι και το μέγεθος έρχεται δεύτερο..) :beer:

John Steed
06/12/2011, 14:22
Η μόνη συμβουλή που θα σου δώσω, μιας και είμαι ΠΟΛΥ έξω από τα χωράφια μου είναι να καθαρίσεις το καμπυρατέρ το συντομότερο (αν δεν το έχεις ξανακαθαρίσει) και να αλλάξεις το φίλτρο βενζίνης (αν δεν το έχεις αλλάξει μέχρι τώρα)

Για εμένα, το καρμπ, από αυτά που έχω δει, πρέπει να καθαρίζεται κάθε 6000 χλμ

Disclaimer: Μιλάω μόνο για καρμπ από παπάκι και για το ευνοϊκό κλίμα του Ρεθύμνου (νοτιάδες, χώμα από την αφρική κλπ....)

panagath
08/12/2011, 14:31
Πήγα στο συνεργείο το εξουσιοδοτημένο για τη διαροή από το αξονάκι του λεβιέ ταχυτήτων. Ο τύπος δεν ήξερε τι είναι και τι θέλει αλλαγή και έψαχνε στο service manual. Μου είπε να του το πάω να το ανοίξει να δει τι θέλει και θα μου πάρει κανα 30ευρω.

Μετά από λίγο ψάξιμο σε φόρουμ της kawasaki για το αδερφάκι του το ΖΧ130, βρήκα κάποιον που έχει αλλάξει 2 φορές αυτή την τσιμούχα! Του την άλλαξαν λεει τζάμπα στο εξουσιοδοτημένο της καβα μιας και έκανε εκεί τα σέρβις. Θα το πάω οπότε και μια βόλτα από το συνεργείο της Καβασάκι να δούμε πόσα θα μου ζητήσει.

Επίσης αυτός μου είπε ότι το ΖΧ του έκανε κ αυτού κάτι κόλπα με το γκάζι και από τότε που ρεύθμισε καρμπυρατέρ στο συγκεκριμένο συνεργείο του δουλεύει κομπλε. Είδωμεν!

panagath
09/12/2011, 09:31
Λοιπόν, ακούστε τώρα διαφορά. Το εξουσιοδοτημένο της Μοντένας μου είπε 30ευρω για τη διαρροή και δεν ήξερε τι ακριβώς είναι εκεί.

Πήγα χθες στο εξουσιοδοτημένο της kawasaki μιας και το xcite είναι ίδιο με το ΖΧ130. Ο άνθρωπος μου λέει 15εργασία +6 η τσιμούχα ή καλύτερα μιας και έφτασα τα 19500χλμ να κάνουμε φουλ σέρβις :

-καθάρισμα φίλτρου αέρα
-ρύθμισμα / καθάρισμα καρμπυρατέρ
-Αλλαγή τσιμούχας για τη διαρροή
-Αλλαγή λάδια φίλτρο (φτιάξιμο της φαγωμένης βίδας που έχω στο καπάκι του φίλτρου)
-Αλλαγή πίσω τακάκια
-Έλεγχος / ρύθμισμα βαλβίδες

(Από υλικά έχω ήδη τα πάντα πλυν της τσιμούχας του λεβιέ για τη διαροή)
όλα αυτά 40 ευρώ + ΦΠΑ + 6ευρώ η τσιμούχα. Οπότε πιστεύω η τιμή του είναι πολύ καλύτερη από αυτά που ζητάει αυτός της Μοντένας. Θα κάνω το μεγάλο σέρβις να μου το φτιάξει να μην έχει και το μπούκωμα.

catmaster
09/12/2011, 10:52
καλή είναι η τιμή και αν σε παίρνει οικονομικά πες του να κάνει και έλεγχο σε βαλβίδες
:wave2:

edit τωρα διαβασα καλύτερα ο στραβός

panagath
09/12/2011, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
καλή είναι η τιμή και αν σε παίρνει οικονομικά πες του να κάνει και έλεγχο σε βαλβίδες
:wave2:

edit τωρα διαβασα καλύτερα ο στραβός
Αυτό πιστεύω κ εγώ. Είναι βέβαια πολλά γενικά τα λεφτά δεδομένων των οικονομικών αυτή τη στιγμή, αλλά δε γίνεται να το αφήσω έτσι. Το κυκλοφορώ κάθε μέρα. Θα πάω βέβαια και σε ένα άλλο της καβασάκι που μου σύστησαν να δω τι τιμή παίζει και εκεί αν και δε νομίζω να δω τη φοβερή διαφορά. Αυτός είναι και κοντά στο σπίτι μου.

Η διαφορά των δύο συνεργείων (εξουσιοδοτημένοι και οι 2) είναι στην ουσία 15 ευρώ και ο δεύτερος θα κάνει και το φουλ σέρβις (χωρίς τα υλικά τα οποία έχω αγοράσει ήδη). Ο άλλος ήθελε +25 μόνο για καθάρισμα καρμπυρατέρ.

catmaster
09/12/2011, 11:42
οι εποχές είναι πολύ δύσκολες αλλά μην κάτσεις να ψάξεις ποιος είναι ο φτηνότερος σε διαφορές των 20 ευρώ ... το θέμα είναι να κάνει την δουλειά του σωστά και να μη στα πάρει αεριτζίδικα :wacko:

panagath
15/12/2011, 10:00
Το άφησα στο συνεργείο σήμερα το πρωί :cry: :cry: :cry: :cry: και ήρθα δουλειά με ΜΜΜ :cry: :cry: :cry: . Να δούμε πως και τι θα μου φτιάξει και πάνω απ όλα αν θα τα κάνει όλα όσα είπε... Θα κοιτάξω μετά αν είναι εύκολο να δω αν έχει ανοιχτεί το καπάκι για τις βαλβίδες...αν είναι απέιραχτο και με τη μαυρίλα του πάνω, κάτι παίζει...

panagath
19/12/2011, 01:13
Το παπί βγήκε από το συνεργείο την ίδια μέρα στις 9 το βράδυ. Ο μάστορας πρέπει να έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. 3 μέρες τώρα που το κυκλοφορώ ο κινητήρας μου φαίνεται ότι ανέπνευσε! Σωστά ρυθμισμένα καρμπς, καινούριο φίλτρο αέρα , ρύθμισμα βαλβίδες. Ακούγεται σαν καινούριος. Μου φαίνεται ότι ροπάρει και πιο καλά τώρα. Επίσης δεν έχει χρειαστεί να χρησιμοποιήσω τσοκ ακόμα, που πρώτα δεν ξεκίναγα να φύγω αλλιώς.

Επόμενο βήμα αλυσιδογράναζα γτ είναι γτπ αυτή τη στιγμή!