PDA

View Full Version : Το θρυλικό ΡΟΝΥ έτοιμο να ξαναβγεί στους δρόμους



Σελίδες : [1] 2

takis-kk
21/11/2011, 10:43
http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=160570#cmnt_193229

Και κάτι ευχάριστο!

Αντε και σε μηχανές MADE IN GREECE.

Να ξεφύγουμε βρε αδελφέ απ τη μιζέρια..

golis
21/11/2011, 10:56
Καλά γαμ0 και τα πόνΙ,κατά πως πάμε,μάλλον για σάμαλι και κ0κ μας βλέπω :


240366

costas_versys
21/11/2011, 10:58
Και η ελπιδοφόρα κίνηση του Δ. Κορρέ βγάζουν μια αισοδοξία. Μακάρι τέτοιες πρωτοβουλίες να βρούν το δρόμο τους στην Ελλάδα.

http://omorfipoli.com/korresproject.html

SVX
21/11/2011, 10:58
αντε να δουμε πως θα παρει Iso & TUV και λοιπα αποτην Μερκελ ........


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

http://www.youtube.com/watch?v=LgDJE_ZTu0k&feature=related

project.breeze
21/11/2011, 11:19
Επιτέλους και ένα ευχάριστο νέο σε καιρούς κρίσης και οικονομικής δυσπραγίας.Εγώ θα προτιμήσω παρόλα αυτά να παραμείνω συγκρατημένος γιατί ξέρω ότι ο Ελληνάρας προτιμάει να υποθηκεύσει την μάνα,τα παιδιά και τα ξαδέρφια του για να πάρει δάνειο να πάρει Μερσέντα παρά να πάρει το Pony.Βέβαια οι καιροί αλλάξανε και ευτυχώς αλλάξανε και αρκετά μυαλά οπότε είμαι και αισιόδοξος για το όλο εγχείρημα.Μακάρι να επιτύχει,το εύχομαι :wave2:

takis-kk
21/11/2011, 11:19
Βέβαια οι πιο πολλοί ήσασταν αγέννητοι τότε :lol:

Φοβερό αμαξάκι ! Πάτωμα - κινητήρας, citroen , ελαφρύ , πήγαινε παντού (τύφλα ναχαν τα τζιπάκια) και έκαιγε όσο ενας αναπτήρας.

Εχω φίλους που γύρισαν τον κόσμο με δαύτο..

takis-kk
21/11/2011, 11:29
http://www.youtube.com/watch?v=O0UQmfZ-Vjk

jimmis5
21/11/2011, 11:31
http://www.namco-euro.com/

:beer: :beer: :beer:

chr1s_86
21/11/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk

Εχω φίλους που γύρισαν τον κόσμο με δαύτο..

Κι εγώ θείο που το γύρισε ανάποδα :lol: :lol: :lol:

SVX
21/11/2011, 11:41
ποσους μισθους κοστιζε ενα pony τοτε?

jimmis5
21/11/2011, 11:48
Εκανε 600 χιλιαρικα το ελληνικο και 1,000,000 μυριο το γαλλικο ο μισθος γυρω στα 80-100 χιλιαρικα και το ελληνικο ηταν απο λαμαρινα σαπιζε ολοκληρο το γαλλικο απο αλουμινιο και ειναι τα περισσοτερα που ζουν ακομα:winka:

John Steed
21/11/2011, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Βέβαια οι πιο πολλοί ήσασταν αγέννητοι τότε :lol:

Φοβερό αμαξάκι ! Πάτωμα - κινητήρας, citroen , ελαφρύ , πήγαινε παντού (τύφλα ναχαν τα τζιπάκια) και έκαιγε όσο ενας αναπτήρας.

Ναι σε όλα! Πολύ καλό αμαξάκι! :beer:


"[...]ίσως να μην ικανοποιούν και ενδιαφέρουν τα εξευγενισμένα γούστα του lifestyle και τις ειδικές αξιώσεις των Dundee αγοραστών[...]"

Υπάρχουν ακόμα δάνδηδες? :confused:


:rotflmao: :lol:

Εχετλαίος
21/11/2011, 12:04
Με το καλό να βγει στην παραγωγή.
Με το καλό να δούμε πόσα θα πάρει στα NCAP.
Με το καλό να δούμε κατανάλωση και τιμούλα.
Με το καλό να δούμε ίντα παράδες θα μας έχουν απομείνει τότεσές.
:wave2:

maeonapii-1100
21/11/2011, 12:14
εγώ πάλι λέω πως ήταν μια τραγική πατάτα ως αυτοκίνητο και σε κόστος και αξιοπιστία θεωρώ ακόμα και το γιούγκο ανώτερο:nono: :bigcry: :yuck: :yuck: :eyepop: :cry: :cry: :confused: :smokin: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:


240374

Εχετλαίος
21/11/2011, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από maeonapii-1100
εγώ πάλι λέω πως ήταν μια τραγική πατάτα ως αυτοκίνητο και σε κόστος και αξιοπιστία θεωρώ ακόμα και το γιούγκο ανώτερο:nono: :bigcry: :yuck: :yuck: :eyepop: :cry: :cry: :confused: :smokin: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

Όντως! Τίποτε σαν Yugo ή Panda Fire

maeonapii-1100
21/11/2011, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όντως! Τίποτε σαν Yugo ή Panda Fire



http://www.streetfire.net/video/YUGO-35i-Turbo-ZAGREB_725658.htm:rolleyes: :rolleyes:
:sad: :ninja: :dizzy:

Ζεύκας
21/11/2011, 16:07
...
http://www.namco-euro.com/

αν είναι έτσι όπως τα βλέπω στην ιστοσελίδα τότε γάμα τα

καλύτερα dacia

MG-KTiNoS
21/11/2011, 16:19
τα ντάτσια είναι πια ρενό και είναι μια χαρά αμαξάκια χωρίς πολλά πολλά λ7.
Πλάκα πλάκα το σκέφτομαι το Ντάτσια τώρα που η Τογιότα του πατέρα μου (δεν έχω αμάξι εγώ) κλείνει τα 150 χρόνια ζωής ...
:sun:

el_hymador
21/11/2011, 16:43
Μακαρι!! :beer: Ας ειναι και σαν συγκροτημα εργατικων κατοικιων του ανατολικου μλποκ απο σχεδιαση, χεστηκα! Αν ειναι να εχει την αξιοπιστια και τη αντοχη στην κακομεταχειριση του πρωτου, who gives a fuck?

Εκτος απο τα Pony, προβλεπω στην περιφερεια να βγαινουν ξανα στην κυκλοφορια και τα donkey, τα mules και τα horses... τα ζωντανα εννοω :beer: :beer:

MG-KTiNoS
21/11/2011, 16:56
Δυστυχώς το γαιδουράκι είναι πια είδος προς εξαφάνιση.
Και μιλάμε για ένα από τα πιο καλόβολα ζώα της γης !

:cry:

epp1640
21/11/2011, 17:17
6 μισθούς το ελληνικό, 10 μισθούς το γαλλικό.. δλδ σημερινά λεφτά από 4200 - 8600... Too much για ένα αυτοκίνητο με μηδενική παθητική ασφάλεια.. 1000 φορές dacia τα οποία είναι μια χαρά αμαξάκια.. :wave2:

toyar
21/11/2011, 17:27
δεν ξερω ποιος εγραψε το αρθρο αλλα το αυτοκινητο που εικονιζεται αποκλειεται να πληρει προδιαγραφες της ευρωπαικης ενωσης τουλαχιστον στον τομεα παθητικης ασφαλειας
επισης δεν αναγραφεται πουθενα η προελευση των μηχανικων μερων και δεν υπαρχουν ουτε ενδεικτικες φωτο εξωτερικης και εσωτερικης σχεδιασης
ρε μπας και ηρθε η πρωταπριλια;:lol:

John Steed
21/11/2011, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Καλά γαμ0 και τα πόνΙ,κατά πως πάμε,μάλλον για σάμαλι και κ0κ μας βλέπω :


Καλύτερα, γιατί μας έφαγε ο φρέντο και η κρέμ μπρουλέ μη χέσω.. :lol: :lol:

John Steed
21/11/2011, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
δεν ξερω ποιος εγραψε το αρθρο αλλα το αυτοκινητο που εικονιζεται αποκλειεται να πληρει προδιαγραφες της ευρωπαικης ενωσης τουλαχιστον στον τομεα παθητικης ασφαλειας

Δυστυχώς, έτσι όπως τα έχουν κάνει, είναι αδύνατο να έρθει στην ελλαδίτσα ποτέ φθηνό αμάξι...

Το ίδιο δεν έγινε με το TATA nano?

el_hymador
21/11/2011, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Δυστυχώς, έτσι όπως τα έχουν κάνει, είναι αδύνατο να έρθει στην ελλαδίτσα ποτέ φθηνό αμάξι...

Το ίδιο δεν έγινε με το TATA nano?

Καλα, οταν οι αντιπρoσωποι βαλουν και την τελευταια super lux καθετη μοναδα στον πατο τους, τα ξαναλεμε.... :winka:

John Steed
21/11/2011, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Καλα, οταν οι αντιπρoσωποι βαλουν και την τελευταια super lux καθετη μοναδα στον πατο τους, τα ξαναλεμε.... :winka:


Είπα κι εγώ, μόνο σε εμένα χτυπούσαν άσχημα τα μάρμαρα και οι φοίνικες και τα 40.000 τετραγωνικά μέτρα άχρηστου άδειου χώρου με τεράστιες τζαμαρίες, λες και τα VW και τα Audi πάσχουν από κλειστοφοβία και βάζουν το ένα μοντέλο από το άλλο σε απόσταση 100 μέτρων... :lol: :lol:


Πας σε μια αντιπροσωπεία και σου κάνουνε τουρνέ ολόκληρη με ηλεκτρικό αμαξάκι του γκόλφ για να δεις δύο αυτοκίνητα... :bigcry:

ernti
21/11/2011, 20:18
Άντε να αρχίσουν να κυκλοφορούν πάλι και τίποτα Mego


240424

Panoskl
21/11/2011, 20:27
Εκεί γύρω στο '90 με ΄91 κυκλοφορούσα (στην πρώτη κανονική δουλειά που έπιασα) με ένα PONY. Όταν έβρεχε, έβρεχε σίγουρα περισσότερο μέσα από ότι απ' έξω.

Ευτυχώς δεν υπήρχε δείγμα από πατάκι ή χαλάκι ή κάτι τέτοιο και το νερό έφευγε εύκολα από τις τάπες στο δάπεδο. Αυτό ήταν και μειονέκτημα γιατί γλιστρούσε το δάπεδο και υπήρχε περίπτωση να σου ξεφύγει κανένα πετάλι...

Επίσης, στο τέλος μιας κατηφόρας, έσβησε και ΔΕΝ ξαναπήρε. Όταν με τραβήξανε και το βάλαμε σε μια άκρη ανακάλυψα ότι όπως ο πολλαπλασιαστής ήταν βαλμένος κατά μήκος, το καλώδιο στην εισαγωγή ίσα που πάταγε και στην ανηφόρα κούμπωνε και στην κατηφόρα ξεκούμπωνε!

ΔΕΝ θέλω να σχολιάσω τους κρυφοί φωτισμοί...

Πώ πώ, θυμήθηκα τα νιάτα μου!

Metzgermeister
21/11/2011, 20:57
Ελα,καλα εισαι.

Εδω η Ιταλικη μακακια μου η 33 παιρνει νερα,σπανε τα φρενα και γινεται φλαμπε:uplate:

el_hymador
21/11/2011, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
αν είναι έτσι όπως τα βλέπω στην ιστοσελίδα τότε γάμα τα

καλύτερα dacia


Ειναι που δεν εχεις οραμα... εγω το βλεπω φορτω με μειλισσ(ι)α και τα σπαει! :lol: :lol: :lol:

Takata Dome
21/11/2011, 21:42
Αν ειναι οπως στο λινκ που εβαλε ο Ζευκας...:cry: :cry:
Αυτο δεν ειναι Pony...αυτο ειναι ψωραλογο!:a015:

nihristo
21/11/2011, 22:03
Καλή φάση, να γίνει ένα όμορφο αμαξάκι με ελληνικές πατέντες...Να βοηθήσουμε να εξελιχθεί σωστά, να στηρίξουμε. Την πρώτη μετά από χρόνια βιομηχανία μοτοποδηλάτων και μερικών ιδιαίτερων μοτοσυκλετών στην Ελλάδα θα την ανοίξω ΕΓΩ. :sun:

Ispiros στην επιμέλεια της βαφής, συναρμογής των μερών και ποιότητας των περιφερειακών εξαρτημάτων

sapila racing στο R&D των κινητήρων

DrBig στην χαρτογράφηση και ρύθμιση λειτουργίας

sv9cvk στον ποιοτικό έλεγχο :eyepop:

Τpap κατεργασίες, εργαλειομηχανές

FRAGISKOS διαχείριση αποθεμάτων, ανταλλακτικά

dkirkos σχεδιασμός

gixxerpap κατασκοπεία νέων μοντέλων και ανταγωνισμού

motomaniac, nemes74, S-ex-rx Pig, ernti, byr0n, csofos και η λίστα δεν τελειώνει...



Γενικός διευθυντής για να βρίζει και ολίγον τι ο Οldman μόνο που τις Παρασκευές θα έχει ρεπό.


Εγώ θα είμαι υπεύθυνος συλλογής και τοποθέτησης ανά κατηγορία των απορριμάτων :rotflmao: :lol:

Πιστεύω ότι γίνεται πέρα από την πλάκα. Όρεξη, οργάνωση, πάθος και τύχη. Θα το προσπαθήσω σε ολίγα χρόνια πρώτα ο θεός και θα σας πω


:wave2:

Allst@rf
21/11/2011, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
Καλή φάση, να γίνει ένα όμορφο αμαξάκι με ελληνικές πατέντες...Να βοηθήσουμε να εξελιχθεί σωστά, να στηρίξουμε. Την πρώτη μετά από χρόνια βιομηχανία μοτοποδηλάτων και μερικών ιδιαίτερων μοτοσυκλετών στην Ελλάδα θα την ανοίξω ΕΓΩ. :sun:

Ispiros στην επιμέλεια της βαφής, συναρμογής των μερών και ποιότητας των περιφερειακών εξαρτημάτων

sapila racing στο R&D των κινητήρων

DrBig στην χαρτογράφηση και ρύθμιση λειτουργίας

sv9cvk στον ποιοτικό έλεγχο :eyepop:

Τpap κατεργασίες, εργαλειομηχανές

FRAGISKOS διαχείριση αποθεμάτων, ανταλλακτικά

dkirkos σχεδιασμός

gixxerpap κατασκοπεία νέων μοντέλων και ανταγωνισμού

motomaniac, nemes74, S-ex-rx Pig, ernti, byr0n, csofos και η λίστα δεν τελειώνει...



Γενικός διευθυντής για να βρίζει και ολίγον τι ο Οldman μόνο που τις Παρασκευές θα έχει ρεπό.


Εγώ θα είμαι υπεύθυνος συλλογής και τοποθέτησης ανά κατηγορία των απορριμάτων :rotflmao: :lol:

Πιστεύω ότι γίνεται πέρα από την πλάκα. Όρεξη, οργάνωση, πάθος και τύχη. Θα το προσπαθήσω σε ολίγα χρόνια πρώτα ο θεός και θα σας πω


:wave2:

βαλε και τον τρούπ δοκιμαστη να το σκίζει στις σέρρες...:rotflmao:

α και που ,κοίτα να πληρώνεις φπα μπας και σωθούμε τελικά...:bigcry:

takis-kk
22/11/2011, 07:55
Ξεχάσατε τον Rein.
Θα μπορούσε να το τουρμπίσει!

Αντε λίγο ακόμη και το φτιάξαμε ideal car 2020.:sun:

lice13
22/11/2011, 08:41
Να δω πόνυ με 17αρα ζάντα και σκάστρα και μετά να πεθάνω!!! Ικανούς μας έχω :rotflmao: :rotflmao:

GIXXERAKIAS
22/11/2011, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από lice13
Να δω πόνυ με 17αρα ζάντα και σκάστρα και μετά να πεθάνω!!! Ικανούς μας έχω :rotflmao: :rotflmao:

Kαι spinners η ζαντα λεμε...:smokin:

DAYMAN
22/11/2011, 08:47
Καλη κινηση αν δεν καταπιεί την προσπαθεια το άχρηστο κρατος και ο υπερβολικός συνδικαλισμός.

la_villa
22/11/2011, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Εκανε 600 χιλιαρικα το ελληνικο και 1,000,000 μυριο το γαλλικο ο μισθος γυρω στα 80-100 χιλιαρικα και το ελληνικο ηταν απο λαμαρινα σαπιζε ολοκληρο το γαλλικο απο αλουμινιο και ειναι τα περισσοτερα που ζουν ακομα:winka:

δηλ με 80.000€ μισθούς ήθελες 12 μισθούς να το πάρεις....

τωρα για να πάρεις άνα 1000 θέλεις 500€ ο μισθός ,11000 το τουτου 22 μισθούς...

la_villa
22/11/2011, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
... αυτοκινητο που εικονιζεται αποκλειεται να πληρει προδιαγραφες της ευρωπαικης ενωσης τουλαχιστον στον τομεα παθητικης ασφαλειας
:


ευρωπαϊκής ένωσης????:lol: :lol: :lol: :lol:
ποιος τους γαμάει... ας το βγάλουν ας είναι φθηνό, αξιόπιστο και οικονομικό και ας το πουλήσουν μόνο εδώ...

εγώ μια φορά θα το έπαιρνα σίγουρα αντί ξένου...

Ichigo
22/11/2011, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
Καλή φάση, να γίνει ένα όμορφο αμαξάκι με ελληνικές πατέντες...Να βοηθήσουμε να εξελιχθεί σωστά, να στηρίξουμε. Την πρώτη μετά από χρόνια βιομηχανία μοτοποδηλάτων και μερικών ιδιαίτερων μοτοσυκλετών στην Ελλάδα θα την ανοίξω ΕΓΩ. :sun:

Ispiros στην επιμέλεια της βαφής, συναρμογής των μερών και ποιότητας των περιφερειακών εξαρτημάτων

sapila racing στο R&D των κινητήρων

DrBig στην χαρτογράφηση και ρύθμιση λειτουργίας

sv9cvk στον ποιοτικό έλεγχο :eyepop:

Τpap κατεργασίες, εργαλειομηχανές

FRAGISKOS διαχείριση αποθεμάτων, ανταλλακτικά

dkirkos σχεδιασμός

gixxerpap κατασκοπεία νέων μοντέλων και ανταγωνισμού

motomaniac, nemes74, S-ex-rx Pig, ernti, byr0n, csofos και η λίστα δεν τελειώνει...



Γενικός διευθυντής για να βρίζει και ολίγον τι ο Οldman μόνο που τις Παρασκευές θα έχει ρεπό.


Εγώ θα είμαι υπεύθυνος συλλογής και τοποθέτησης ανά κατηγορία των απορριμάτων :rotflmao: :lol:

Πιστεύω ότι γίνεται πέρα από την πλάκα. Όρεξη, οργάνωση, πάθος και τύχη. Θα το προσπαθήσω σε ολίγα χρόνια πρώτα ο θεός και θα σας πω


:wave2:

Και τον Cpt στις δημόσιες σχέσεις... :smokin:

PortisHead
22/11/2011, 10:48
Γουσταρω ταχύτητες στο ταμπλο και μπροστινο παρ-μπριζ που διπλωνει και ανοιγει οσαν οριτζιναλ Range Rover ερήμου.
Τυφλα να χει το A/C

:lol: :lol: :lol:

TROOPER
22/11/2011, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
βαλε και τον τρούπ δοκιμαστη να το σκίζει στις σέρρες...:rotflmao:

......

εμενα με ρωτησες αν θελω?

:wave2:

υ.γ.παραχωρω τη θεση μου στον σκοπευτη που εχει καημο τα σερρας.ασε που με το πονυ θα παει γρηγοροτερα απ οτι με το χονΔα :lol: :lol:

chr1s_86
22/11/2011, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εμενα με ρωτησες αν θελω?

:wave2:


Για το υποτιθέμενο μηχανάκι του nihristo λέει, όχι για το pony :lol: :lol:

blackbusa
22/11/2011, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εμενα με ρωτησες αν θελω?

:wave2:

υ.γ.παραχωρω τη θεση μου στον σκοπευτη που εχει καημο τα σερρας.ασε που με το πονυ θα παει γρηγοροτερα απ οτι με το χονΔα :lol: :lol:


http://www.youtube.com/watch?v=jAMdqfTuIIU


:lol: :lol: :lol:

Takata Dome
22/11/2011, 13:26
Στην σελιδα της NAMCO λεει "Το νεο Pony 4ης γενιας,απο 6910 ευρω"

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Παμε καλα?

sniper
22/11/2011, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εμενα με ρωτησες αν θελω?

:wave2:

υ.γ.παραχωρω τη θεση μου στον σκοπευτη που εχει καημο τα σερρας.ασε που με το πονυ θα παει γρηγοροτερα απ οτι με το χονΔα :lol: :lol:


Ίσως το πιο αισχρό αυτοκίνητο που έχω οδηγήσει ποτέ..

Αισχρότερα ήταν κάτι τζιπ Ρώσσικα/Ανατολικής Γερμανίας που είχαμε στο στρατό.. Ξεκινούσες και δεν ήξερες πως θα γυρίσεις..

:bawl: :bawl: :lol:

takis-kk
22/11/2011, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Στην σελιδα της NAMCO λεει "Το νεο Pony 4ης γενιας,απο 6910 ευρω"

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Παμε καλα?

6910=5618 + ΦΠΑ 23% Δεν είν`κακό! με κινητήρα πεζο (όπως λένε)

vaska
22/11/2011, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ίσως το πιο αισχρό αυτοκίνητο που έχω οδηγήσει ποτέ..

Αισχρότερα ήταν κάτι τζιπ Ρώσσικα/Ανατολικής Γερμανίας που είχαμε στο στρατό.. Ξεκινούσες και δεν ήξερες πως θα γυρίσεις..

:bawl: :bawl: :lol:

Για τα ARO τα Ρουμάνικα πρέπει να λες που αν τόλμαγες να βάλεις 4κίνηση έκοβαν τα ημιαξόνια σαν πράσα.


Έχω φύγει για επιθεώρηση από Λαμία με έναν Ταξίαρχο και υποτίθετε έπρεπε να είμαστε πίσω το απόγευμα. Ναι καλά, την επόμενη το απόγευμα γυρίσαμε....

vaska
22/11/2011, 14:04
http://www.youtube.com/watch?v=3PJDCMCjW-A&feature=related

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

McGyver
22/11/2011, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
με κινητήρα πεζο

Πεζό όπως λέμε Flintstones?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εχετλαίος
22/11/2011, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
με κινητήρα πεζο (όπως λένε)

ωχαμαναμαν


240441

yannis24
22/11/2011, 14:14
φοβερο εργαλειο το Pony......
ειχε και εκεινες τις περιεργες ταχυτητες.....
χαζομαρα μας που το χαρισαμε τοτε.....
μια χαρα ηταν.....
θα φορτωνα τωρα παιδια-σκυλια-κουβαδακια-ομπρελες-σαμπρελες κτλ, και βουρ στην παραλια.......
χαχαχαχαχαχαχα.....


240442

PortisHead
22/11/2011, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
6910=5618 + ΦΠΑ 23% Δεν είν`κακό! με κινητήρα πεζο (όπως λένε)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Για να πουλήσει εστω κι ενα κομματι σε καποιον ημίτρελλο , θα πρεπει να εχει ΜΑΧ τα μισά λεφτα αυτου ---> LINK... (http://www.chevrolet.gr/models/spark/)

Εχετλαίος
22/11/2011, 14:18
Πάντως το Pony σα να είχε κάτι από Kübelwagen, ε;
Ή είναι ιδέα μου;
:confused:

takis-kk
22/11/2011, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Για να πουλήσει εστω κι ενα κομματι σε καποιον ημίτρελλο , θα πρεπει να εχει ΜΑΧ τα μισά λεφτα αυτου ---> LINK... (http://www.chevrolet.gr/models/spark/)


Ναι ! πάρε εσύ το "τούτο σου" και πήγαινε στο χωράφι να φορτώσεις ελιές....

Προς λοιδωρούντες :rotflmao: Ελληνικό αυτοκινητάκι λέμε ... Ελληνική επιχειρηματικότητα... Λαφτά που επιστρέφουν σε Σένα..

Προς Γαλλοτραφείς... Peugeot.. προφέρεται Πιιζώ "το ιι παχύ!" (υπάρχει και τραγουδάκι με την brigitte bardot που κάνει ρίμα...

Takata Dome
22/11/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
6910=5618 + ΦΠΑ 23% Δεν είν`κακό! με κινητήρα πεζο (όπως λένε)

Τον THP με τα 156 αλογα ετσι? :wacko:

takis-kk
22/11/2011, 14:35
" Kübelwagen " ...?


Στέλιο όταν μιλείς κρητικά κανε και μετάφραση :rotflmao:

takis-kk
22/11/2011, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Τον THP με τα 156 αλογα ετσι? :wacko:


:nono: Πολλά αλόγατα πολύ σανό!

makis206
22/11/2011, 14:38
Ασταδιάλα, είπα κι εγώ..:rotflmao:


:uplate:


240443

Takata Dome
22/11/2011, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
:nono: Πολλά αλόγατα πολύ σανό!

Ντιζελ μικρο θελει...ενας 1.300 απο την Fiat ειναι μια χαρα!

Εχετλαίος
22/11/2011, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Ντιζελ μικρο θελει...ενας 1.300 απο την Fiat ειναι μια χαρα!

Αυτό μου θυμίζει κάτι τσόντες που βλέπαμε μικροί σε κάτι καταχθόνια σινεμά μπασμένοι στα μουλωχτά από τον ιδιοκτήτη. Αμερικάνικη τσόντα μεταγλωτισμένη στα Γερμανικά με Ελληνικούς υπότιτλους.
Δεν έβγαζες και πολύ άκρη!

:confused:

ggs
22/11/2011, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Αυτό μου θυμίζει κάτι τσόντες που βλέπαμε μικροί σε κάτι καταχθόνια σινεμά μπασμένοι στα μουλωχτά από τον ιδιοκτήτη. Αμερικάνικη τσόντα μεταγλωτισμένη στα Γερμανικά με Ελληνικούς υπότιτλους.
Δεν έβγαζες και πολύ άκρη!

:confused:

:rotflmao:

Στέλιο ,

Δεν «έπιανες» την πλοκή ,εεε ?

:lol: :lol:

takis-kk
22/11/2011, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Ντιζελ μικρο θελει...ενας 1.300 απο την Fiat ειναι μια χαρα!



Κι απ αυτούς έχουμε κύριος...

http://www.namco.gr/

makis206
22/11/2011, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Αυτό μου θυμίζει κάτι τσόντες που βλέπαμε μικροί σε κάτι καταχθόνια σινεμά μπασμένοι στα μουλωχτά από τον ιδιοκτήτη. Αμερικάνικη τσόντα μεταγλωτισμένη στα Γερμανικά με Ελληνικούς υπότιτλους.
Δεν έβγαζες και πολύ άκρη!
:confused:

Πάλι καλά να λες που το "αχ" δεν αλλάζει από χώρα σε χώρα και καταλάβαινες τουλάχιστον το ζουμί..:lol:

takis-kk
22/11/2011, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Αυτό μου θυμίζει κάτι τσόντες που βλέπαμε μικροί σε κάτι καταχθόνια σινεμά μπασμένοι στα μουλωχτά από τον ιδιοκτήτη. Αμερικάνικη τσόντα μεταγλωτισμένη στα Γερμανικά με Ελληνικούς υπότιτλους.
Δεν έβγαζες και πολύ άκρη!

:confused:


Εσύ ρε Στέλιο πήγαινες στη τσόντα για να εμπεδώσεις τη γλώσσα??:rotflmao:

Εχετλαίος
22/11/2011, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Εσύ ρε Στέλιο πήγαινες στη τσόντα για να εμπεδώσεις τη γλώσσα??:rotflmao:

Όχι αλλά μου έμεινε στη μνήμη το παράδοξο. Πως σε μια απόλυτα "μπουκωμένη" κατάσταση και με το στόμα γεμμάτο, ακουγόταν η φωνή της τύπισσας να λέγει διάφορα.
Παιδικό τραύμα!
:sick:

PortisHead
22/11/2011, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Ναι ! πάρε εσύ το "τούτο σου" και πήγαινε στο χωράφι να φορτώσεις ελιές....

Δεν ειναι αυτος ο αυτοσκοπος ενος αυτοκινητου ομως


Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk

Προς λοιδωρούντες :rotflmao: Ελληνικό αυτοκινητάκι λέμε ... Ελληνική επιχειρηματικότητα... Λαφτά που επιστρέφουν σε Σένα..

Σε αυτο πάλι εχεις απολυτο δικιο....αλλα με τις στατιστικες δυστυχημάτων που εχουμε σαν χωρα...αν γινονται και με τετοιο αυτοκινητο...δεν θα ανησυχουμε για το τι λεφτα θα μεινουν στην Ελλαδα...αλλα για το ΠΟΣΟΙ ελληνες...

takis-kk
22/11/2011, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όχι αλλά μου έμεινε στη μνήμη το παράδοξο. Πως σε μια απόλυτα "μπουκωμένη" κατάσταση και με το στόμα γεμμάτο, ακουγόταν η φωνή της τύπισσας να λέγει διάφορα.
Παιδικό τραύμα!
:sick:

Καλά βρε ! τόσα χρόνια σου πήρε να καταλάβεις πως ήταν εγγαστρίμυθος ??

takis-kk
22/11/2011, 15:03
Ρε συ Portis ..
πλάκα κάνουμε .. Αστο να βγεί πρώτα κι αν δεν μας αρέσει δωρίζουμε 300 τεμάχια στούς βουλευτές..
:winka:

sniper
22/11/2011, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όχι αλλά μου έμεινε στη μνήμη το παράδοξο. Πως σε μια απόλυτα "μπουκωμένη" κατάσταση και με το στόμα γεμμάτο, ακουγόταν η φωνή της τύπισσας να λέγει διάφορα.
Παιδικό τραύμα!
:sick:

Και σένα τι σε νοιάζει; :confused:

PortisHead
22/11/2011, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Ρε συ Portis ..
πλάκα κάνουμε .. Αστο να βγεί πρώτα κι αν δεν μας αρέσει δωρίζουμε 300 τεμάχια στούς βουλευτές..
:winka:

:beer:

(Υ.Γ.)
Αν παντως , καινουργιο , το δειναν 3000 , σε 100 ατοκες δοσεις , θα αγοραζα σίγουρα ενα.

:beer:

Xrider
23/11/2011, 18:59
Σημερα το ακουσα που το ελεγε ενας φιλος.
βεβαια οταν ειπα οτι θα "πατωσει"...μου λεει "γιατι ρε?"
Γιατι
Εσυ θα το αγοραζες?
Θα ειναι πιο φτηνο και καλητερο απο ενα ινδικο η κινεζικο?
Αν ναι θα πρεπει η τα εργατικα χερια να ειναι πιο φτηνα απο την Ινδια και Κινα η τα υλικα να ειναι χειροτερα απο Ινδια και Κινα.
Εχει μια Ινδικη μαρκα που νομιζω οτι με 3000$ αγοραζεις κατι τετοιους κουβαδες.
Μονο μηχανακια μπορουν να εχουν μελλον ειναι η γνωμη μου

SVX
23/11/2011, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

Γιατι
Εσυ θα το αγοραζες?
Θα ειναι πιο φτηνο και καλητερο απο ενα ινδικο η κινεζικο?


αμα το διαφημισει ο Τσακωνας ομως...?

:smokin:


240504

Xrider
23/11/2011, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
αμα το διαφημισει ο Τσακωνας ομως...?

:smokin:
και να αναλαβει το σερβις ενας αντιστοιχως πολυτεχνιτης ερημοσπιτης ;)

takis-kk
23/11/2011, 20:26
Υπάρχει κανείς παλιός που να θυμάται τη διαφήμηση...

"Εχε εμπιστοσύνη στα Ελληνικά χέρια!" ?


:p

takis-kk
24/11/2011, 09:39
Σοβαρά τώρα .
Εκτός απο γκρίνια και μιζέρια που δεν οδηγούν πουθενά γιατί να μη δείξουμε λίγη (έστω) εμπιστοσύνη στην όποια Ελληνική προσπάθεια?

Στο κάτω της γραφής , αν σου "σπάσει" το ελληνικό μπορείς να βρείς τον κατασκευαστή και να του το φέρεις στο κεφάλι..
Αν σου σπάσει το ινδικό ή το κινέζικο μόνο το δικό σου κεφάλι μπορείς να κατηγορήσεις..

Α! πάρτε και μια καινούργια Ελληνική πατέντα... "Κατασκευάσαμε τo πρώτο ηλιακό ασανσέρ!"

http://loutraki1.blogspot.com/2011/11/o.html

Και δεν είναι μακέτο(α) Ε?

el_hymador
24/11/2011, 10:22
Το Pony δεν ειναι για αστικη μετακινηση αν και επειδη θα σφιξουν και αλλο οι κ*λοι το βλεπω να γινεται και αυτο... ειναι εργαλειο δουλειας και αν ισχυουν τα 7000 της τιμης ειναι μια χαρα! Εδω πουλανε κατι σαπακια αγροτικα 20ετιας με 3000, τα 7000 σας πειραξαν; Για καινουργια, επειδη το εχω ψαξει προσφατα, απο 7500 μονο κατι Κινεζιες C&C με 1100 κ.εκ. παιζουν και μετα οι τιμες εκτοξευονται πανω απο τα 10000...

SVX
24/11/2011, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Α! πάρτε και μια καινούργια Ελληνική πατέντα... "Κατασκευάσαμε τo πρώτο ηλιακό ασανσέρ!"

http://loutraki1.blogspot.com/2011/11/o.html

Και δεν είναι μακέτο(α) Ε?

:beer: Υδριάδα ... (http://www.menslounge.gr/money__power/oikonomia/ydriada_100_elliniki_efeuresi.html) :wave2:

Takata Dome
24/11/2011, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Το Pony δεν ειναι για αστικη μετακινηση αν και επειδη θα σφιξουν και αλλο οι κ*λοι το βλεπω να γινεται και αυτο... ειναι εργαλειο δουλειας και αν ισχυουν τα 7000 της τιμης ειναι μια χαρα! Εδω πουλανε κατι σαπακια αγροτικα 20ετιας με 3000, τα 7000 σας πειραξαν; Για καινουργια, επειδη το εχω ψαξει προσφατα, απο 7500 μονο κατι Κινεζιες C&C με 1100 κ.εκ. παιζουν και μετα οι τιμες εκτοξευονται πανω απο τα 10000...

Εγω που κοιταξα βρηκα μια χαρα μεταχειρισμενα Fiat Doblo και Corsa Van για 6000-7000.Και αμα θελει κανεις εργαλειο για εκτος δρομου,στην γερμανικη αγορα υπαρχουν αξιοπρεπεστατα Land Cruiser με 7000.Μπορει να ειναι 15ετιας,αλλα αποδεδειγμενα αξιοπιστα και με αξεπεραστες δυνατοτητες για εκτος δρομου.
Για να δικαιολογησει τιμη 7000 το Pony,περιμενω κινητηρα τεχνολογιας αρχων 2000 και αντιστοιχο εσωτερικο.Αμα δω κινητηρα απο Peugeot απο τα τελη του 90 και εσωτερικο απο τοτε...:evil:

el_hymador
24/11/2011, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Εγω που κοιταξα βρηκα μια χαρα μεταχειρισμενα Fiat Doblo και Corsa Van για 6000-7000.Και αμα θελει κανεις εργαλειο για εκτος δρομου,στην γερμανικη αγορα υπαρχουν αξιοπρεπεστατα Land Cruiser με 7000.Μπορει να ειναι 15ετιας,αλλα αποδεδειγμενα αξιοπιστα και με αξεπεραστες δυνατοτητες για εκτος δρομου.
Για να δικαιολογησει τιμη 7000 το Pony,περιμενω κινητηρα τεχνολογιας αρχων 2000 και αντιστοιχο εσωτερικο.Αμα δω κινητηρα απο Peugeot απο τα τελη του 90 και εσωτερικο απο τοτε...:evil:

Δεν μιλαμε για μεταχειρισμενα, αλλα για καινουργια. Εκτος αυτου, τα τυπου Corsa Van τι να τα κανεις; Γιανα μεταφερεις κανα δεμα καλα ειναι αλλα μεχρι εκει. Πλεον με 7000 βρισκεις και στην εγχωρια αγορα θηρια τετρακινητα σε τιμες ξεφτιλα... τη βενζινη ποιος θα βαζει δεν ξερω...

peter86
25/11/2011, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Το Pony δεν ειναι για αστικη μετακινηση αν και επειδη θα σφιξουν και αλλο οι κ*λοι το βλεπω να γινεται και αυτο... ειναι εργαλειο δουλειας και αν ισχυουν τα 7000 της τιμης ειναι μια χαρα! Εδω πουλανε κατι σαπακια αγροτικα 20ετιας με 3000, τα 7000 σας πειραξαν; Για καινουργια, επειδη το εχω ψαξει προσφατα, απο 7500 μονο κατι Κινεζιες C&C με 1100 κ.εκ. παιζουν και μετα οι τιμες εκτοξευονται πανω απο τα 10000...


:beer: :beer: :beer: :beer:

peter86
25/11/2011, 14:33
Είναι τραγικό να κλαίτε κάποιοι για μία ελληνική προσπάθεια.
Είναι έξυπνο που το αμάξι έχει ως στόχο τους επαγγελματίες.Έτσι θα καταφέρει να αναπτυχθεί , να βγάλει μοντέλα επιβατικά, να ανοίξουν θέσεις εργασίας κτ.λ.
Γιατί αμά έχει επώνυμο μοτέρ (ακούστηκε ακόμα και για το μοτερ του yaris δ ξέρω για πιο 1.0 ή 1.33 και αντίστοιχα σασμάν,όπως και για τον ΤU του γκρουπ PSA) θας σας χάλαγε να το είχατε για την δουλεία σας???για την οικοδομή ,για τα ταχυδρομεία και ότι μπορείς να φανταστείς....
Κάπου διάβασα ότι θα εξοπλίζεται και με ΑΒS.Τι άλλο θελετε δηλαδή???
Αρκεί πάντα να κρατηθεί το κόστος εκεί κοντα στα 7000 ευρώπουλα....
Μην το γκαντεμιάζεται.....
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Takata Dome
25/11/2011, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δεν μιλαμε για μεταχειρισμενα, αλλα για καινουργια. Εκτος αυτου, τα τυπου Corsa Van τι να τα κανεις; Γιανα μεταφερεις κανα δεμα καλα ειναι αλλα μεχρι εκει. Πλεον με 7000 βρισκεις και στην εγχωρια αγορα θηρια τετρακινητα σε τιμες ξεφτιλα... τη βενζινη ποιος θα βαζει δεν ξερω...

Αστο το Corsa Van αν δε θες...Fiat Doblo με 1.3 πετραιλοκινητηρα δεν ειναι ιδανικο?Αμα στα εκτος δρομου δε θες θηρια,ε παρε ενα Daihatsu Terios και μια χαρα!
Εγω δεν εχω κανενα λογο να μη θελω να παει καλα.Ελπιζω να δουμε μια καλη προσπαθεια.Αυτο που με χαλαει ειναι οτι βαζουμε χαμηλα τον πηχη.40 χρονια τωρα,κανενας δεν καταφερε ποτε να φτιαξει μια προσπαθεια για να κοντραρει στα ισα καποιες αυτοκινητοβιομηχανιες.Σε περιοδο κρισης δεν γινεται να ζηταω υπερσυγχρονη τεχνολογια και ποιοτητα θα μου πειτε.Και δικιο εχετε.Τι να πω,μαλλον ονειρα κανω δυστυχως...:(

Εχετλαίος
25/11/2011, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Αστο το Corsa Van αν δε θες...Fiat Doblo με 1.3 πετραιλοκινητηρα δεν ειναι ιδανικο?Αμα στα εκτος δρομου δε θες θηρια,ε παρε ενα Daihatsu Terios και μια χαρα!
Εγω δεν εχω κανενα λογο να μη θελω να παει καλα.Ελπιζω να δουμε μια καλη προσπαθεια.Αυτο που με χαλαει ειναι οτι βαζουμε χαμηλα τον πηχη.40 χρονια τωρα,κανενας δεν καταφερε ποτε να φτιαξει μια προσπαθεια για να κοντραρει στα ισα καποιες αυτοκινητοβιομηχανιες.Σε περιοδο κρισης δεν γινεται να ζηταω υπερσυγχρονη τεχνολογια και ποιοτητα θα μου πειτε.Και δικιο εχετε.Τι να πω,μαλλον ονειρα κανω δυστυχως...:(

Ρε ας έχει ψιλοπρόσφατη τεχνολογία, δε με χαλάει...
Αν δε σπάει και δε σκορπάει, έχει τιμούλα χαμηλή και παρέχει μια σχετική ασφάλεια δε βλέπω λόγο να μην το προτιμήσουμε για εργαλείο δουλειάς.

maeonapii-1100
25/11/2011, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ρε ας έχει ψιλοπρόσφατη τεχνολογία, δε με χαλάει...
σε δε σπάει δε χαλάει και φτηνό είχε βγει μόνο ο σκαραβαίος από το 1938 αλλά τον είχε σχεδιάσει εξολοκλήρου ένας Φερδινάνδος Πόρσε
http://www.youtube.com/watch?v=QSb5sGKK5ac&feature=related

Αν δε σπάει και δε σκορπάει, έχει τιμούλα χαμηλή και παρέχει μια σχετική ασφάλεια δε βλέπω λόγο να μην το προτιμήσουμε για εργαλείο δουλειάς.

el_hymador
25/11/2011, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Αστο το Corsa Van αν δε θες...Fiat Doblo με 1.3 πετραιλοκινητηρα δεν ειναι ιδανικο?Αμα στα εκτος δρομου δε θες θηρια,ε παρε ενα Daihatsu Terios και μια χαρα!
Εγω δεν εχω κανενα λογο να μη θελω να παει καλα.Ελπιζω να δουμε μια καλη προσπαθεια.Αυτο που με χαλαει ειναι οτι βαζουμε χαμηλα τον πηχη.40 χρονια τωρα,κανενας δεν καταφερε ποτε να φτιαξει μια προσπαθεια για να κοντραρει στα ισα καποιες αυτοκινητοβιομηχανιες.Σε περιοδο κρισης δεν γινεται να ζηταω υπερσυγχρονη τεχνολογια και ποιοτητα θα μου πειτε.Και δικιο εχετε.Τι να πω,μαλλον ονειρα κανω δυστυχως...:(

Ναι μια χαρα το Terios, απο 5000 ευρω τα ετοιμα προς διαλυση και 7000 αρχιζουν τα αξιολογα... σκυλι δε λεω, αλλα με καταναλωση γ@μ@τ@ και περιορισμενους χωρους. Τα Doblo, Berlingo, Kangoo κτλ ειναι πολυ καλα αλλα πλεον το ζητουμενο θα ειναι να εχεις ενα οσο το δυνατον πιο απλο και οικονομικο αμαξι και το γεγονος οτι θα ειναι ελληνικης κατασκευης ειναι στα + αφου θελεω να πιστευω οτι τα ανταλλακτικα του θα ειναι φθηνα και πολυ ευκολα να τα βρεις... ασε τις πατεντες που σιγουρα θα παιξουνε. Αλλωστε δεν μπορουμε να μιλαμε αντιπαραθετωντας μεταχειρισμενα αμαξια απεναντι σε ενα καινουργιο... τα μεταχειρισμενα θα κανουν τον κυκλο τους και τερμα. Μετα;

Ειναι πολυ εξυπνη η κινηση να παρουσιαστει τωρα ενα τετοιο αυτοκινητο. Δεν ξερω να το εχετε καταλλαβει αλλα θελουμε δεν θελουμε θα γυρισουμε στα βασικα... τερμα τα σαλονια με δερμα, τα ταμπλο με επενδυση τριανταφυλλιας, το ραδιοcd 450W και ο τετραζωνικος κλιμαστισμος... η ιστορια εχει αποδειξει οτι τα 2CV, οι σκαραβαιοι τα Yugo κτλ προσεφεραν ακριβως το αντιθετο. Αντοχη και απλη κατασκευη για να εξυπηρετησουν τις βασικες αναγκες μετακινησης. Μακαρι το Pony να ειναι κατι αντιστοιχο, ειμαι σιγουρος οτι θα τυχει μεγαλης ανατοποκρισης και αποδοχης.

Ας μη το θαβουμε ακομη δεν βγηκε, στην τελικη θελουμε η δεν θελουμε μια παραγωγικη βαση στην χωρα μας επιτελους;

Acacius
25/11/2011, 16:49
Μακάρι να πετύχει αλλά με 7000 βρίσκεις μεταχειρισμένα εγνωσμένης αξιοπιστίας και με παραπάνω ανέσεις και ασφάλεια. Εκτός αυτού ο τυπικός Νεοέλλην είναι φιγουρατζής ακόμα κι όταν πρόκειται να αγοράσει επαγγελματικό και το pony δεν έχει πουλ-μουρ factor.

Αυτό που λέει ο Takata για μικρό ντηζελοκινητήρα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο, αν οι diesel εκδόσεις των Samurai/Jimny (και του Niva) έρχονταν εδώ πιστεύω ότι θα είχαν πουλήσει πάρα πολύ καλά. Αναρωτιέμαι τι ξέρουν οι αντιπρόσωποι που εγώ δεν το πιάνω και δεν τα έφεραν ποτέ.


...το Pony δεν είναι τετρακίνητο ε;...

toyar
25/11/2011, 17:05
ολοι θα θελαμε να υπηρχε καποιο ειδος αυτοκινητοβιομηχανιας στην ελλαδα και πιστευω ολοι θα τη στηριζαμε αν ηταν σοβαρη προσπαθεια
ενα απο τα πιο επιτυχημενα μοντελα της ελληνικης αγορα ηταν το βολιωτικο sunny το οποιο ηταν τερας αντοχης και φθηνο στη συντηρηση
πιστευω πως η ελληνικη αγορα λογω μεγεθους δεν μπορει να στηριξει μια προταση με μεγαλη ελληνικη συμμετοχή επειδη υπαρχει σκληρος ανταγωνισμος απο την ασια και προσεχως την κινα
μπορει ομως αρχικα να προσελκυσει εργοστασια συναρμολογησης επωνυμων κατασκευαστων οπως καναν οι τουρκοι με toyota honda fiat και οχι μονο
σκεφτείτε αν συναρμολογουσαμε aygo πχ ποσα παραπανω θα ειχαν πουληθει και ποσα λεφτα θα γυριζαν στη χωρα με τη μορφη μισθων, φορων, ασφαλιστικων εισφορων κλπ

John Steed
25/11/2011, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δεν ξερω να το εχετε καταλλαβει αλλα θελουμε δεν θελουμε θα γυρισουμε στα βασικα... τερμα τα σαλονια με δερμα, τα ταμπλο με επενδυση τριανταφυλλιας, το ραδιοcd 450W και ο τετραζωνικος κλιμαστισμος...

η ιστορια εχει αποδειξει οτι τα 2CV, οι σκαραβαιοι τα Yugo κτλ προσεφεραν ακριβως το αντιθετο.

Αντοχη και απλη κατασκευη για να εξυπηρετησουν τις βασικες αναγκες μετακινησης. Μακαρι το Pony να ειναι κατι αντιστοιχο, ειμαι σιγουρος οτι θα τυχει μεγαλης ανατοποκρισης και αποδοχης.

Ας μη το θαβουμε ακομη δεν βγηκε, στην τελικη θελουμε η δεν θελουμε μια παραγωγικη βαση στην χωρα μας επιτελους;


:beer: :beer:

Operater
25/11/2011, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:beer: Υδριάδα ... (http://www.menslounge.gr/money__power/oikonomia/ydriada_100_elliniki_efeuresi.html) :wave2:

για το εν λογω εργο, επειδή εχω ινφο απο πρωτο χερι, το υπ. Αιγαιου εχει κανει συμβαση με τους νερουλαδες για τον επόμενο χρόνο, μιας και αυτό τα πληρώνει. Ο δημαρχος ζητησε από κει και έπειτα περιορισμένοι ποσότητα. Δεν φανταζεστε για τί τζιρο των νερουλαδων μιλάμε, στα νησιά...

Operater
25/11/2011, 18:19
Κι όμως ρε γμτ... 49 άτομα ζήτησαν από το PONY να εχει "πολυτέλεια" :sick:

Τι θα προτιμήσετε σε ένα ελληνικό αυτοκίνητο?
Hits Percent Graph
Ποιότητα
1237 49.8%
Φθηνή συντήρηση
609 24.5%
Τιμή
584 23.5%
Πολυτέλεια
49 2%

fantacid
25/11/2011, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Κι όμως ρε γμτ... 49 άτομα ζήτησαν από το PONY να εχει "πολυτέλεια" :sick:

Τι θα προτιμήσετε σε ένα ελληνικό αυτοκίνητο?
Hits Percent Graph
Ποιότητα
1237 49.8%
Φθηνή συντήρηση
609 24.5%
Τιμή
584 23.5%
Πολυτέλεια
49 2%

απο τα 49 ατομα ενας ειμαι εγω!
γιατι νομιζω το εσωτερικο θα θυμιζει λαντα του 80.....
κ οπως ξερετε ο ελληνας θελει τη μοστρα του ακομα κ στον εργατη!
δειτε τα νεα "αγροτικα" ναβαρα σταιλ που μονο "αγροτικα" δεν ειναι πια...
4θυρη καμπινα κλιμα κ 170 αλογατα κ μπλα μπλα μπλα.....
πλεον τα βλεπεις ακομα κ στη παραλιακη να σκανε για καφεδακι με το νεο τους "φλωρικο αγριμι"
επειδη ολα ειναι μαρκετινγκ πρεπει να δωθει μια προσοχη κ στο τομεα "πολυτελεια" εαν θελει να εχει καποιο μεριδιο στην αγορα....!

Takata Dome
25/11/2011, 18:33
Η ιδεα μου για ελληνικο αυτοκινητο ειναι τελειως διαφορετικη:
1)Καταρχην να φτιαξουμε δικο μας κινητηρα! Ας αναλαβει μια ομαδα με επικεφαλης εμπειρους ελληνες μηχανολογους και ενα επιλεγμενο τμημα απο τους καλυτερους μηχανολογους των πανεπιστημιων μας να σχεδιασει εναν συγχρονο κινητηρα,στα προτυπα των ευρωπαικων.Ελληνες που μπορουν να κανουν αυτη τη δουλεια υπαρχουν,και πολλοι μαλιστα!Το ιδιο θα γινει και με αναρτησεις,μεταδοση!Το τελικο σχεδιο αυτων μπορει να το ελεγξει υστερα μια εταιρια που κανει τετοιους σχεδιασμους,οπως η Dallara

2)Συνεργαζεσαι με καταξιωμενους κατασκευαστες για τα εξαρτηματα ωστε να διασφαλισεις την αξιοπιστια του συνολου.Π.χ Mahle στα πιστονια,Brembo στα φρενα,Denso στα ηλεκτρικα,Showa στους υδραυλικους μηχανισμους κλπ...

3)Ανεθεσε τον εξωτερικο σχεδιασμο σε καποιον για να δωσει σχημα με εμπνευση...μπορεις να πας σε ξενους οικους,ή να επιλεξεις και ελληνες που εχουν καταξιωθει σε αυτη τη δουλεια

4)Κανε το αυτοκινητο να ξεχωριζει! Αφου ξερεις οτι σε τιμη θα αναγκαστεις να παιξεις κοντα σε επιπεδα κατασκευαστων οπως Hyundai,κανε κατι για να τους αποφυγεις! Για παραδειγμα,προσπαθησε να ενσωματωσεις μια καινοτομια,οπως ενεργητικη τετραδιευθυνση ή V4 κινητηρα.

5)Φτιαξε μια συγχρονη μοναδα κατασκευης,επεβαλε αυστηρο ποιοτικο ελεγχο σε ο,τι αφηνει τη γραμμη παραγωγης.Αν καταφερεις να κανεις το Made in Greece συνωνυμο της αξιοπιστιας,εκανες το πρωτο βημα για να κερδισεις τη συμπαθεια του κοινου.Σε ο,τι πιστευεις οτι δεν εχεις τη δυνατοτητα να ανταπεξελθεις αρχικα,ανεθεσε το σε κατασκευαστες οπως Steyr ή Karmann


Ουτοπικό σενάριο,και ξερω,θα χρειαζοταν επενδυση εκατονταδων εκατομμυριων για κατι τετοιο.Αν βρεις επενδυτες,ξενους και ελληνες και αν παρεις και επιδοτησεις και βοηθεια απο το κρατος,μπορει να καταφερεις τουλαχιστον καποια απο αυτα.Εγω αυτο θελω να δω μια μερα απο μια ελληνικη εταιρια αυτοκινητων!

fantacid
25/11/2011, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Ουτοπικό σενάριο,και ξερω,θα χρειαζοταν επενδυση εκατονταδων εκατομμυριων για κατι τετοιο.Αν βρεις επενδυτες,ξενους και ελληνες και αν παρεις και επιδοτησεις και βοηθεια απο το κρατος,μπορει να καταφερεις τουλαχιστον καποια απο αυτα.Εγω αυτο θελω να δω μια μερα απο μια ελληνικη εταιρια αυτοκινητων!

εεεετσι
ολα καλα τα λες αλλα αυτο το ειπες καλυτερα!

με το ελληνικο ονομα που σερνει τονους αξιοπιστιας κ φερεγγυοτητας ουτε η σιμενς δεν θα σε εμπιστευοταν !!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

fantacid
25/11/2011, 19:01
ενα οικονομικο συνολο προϋποθέτει μεγαλ ογκο παραγωγης για να πεσουν τα κοστοι....

αν εισαι μικρος συναρμολογητής προσπαθείς να αγορασεις φθηνα τα επιμερους ανταλλακτικά να τα παρουσιασεις ελκυστικα!


αν σκεφτεις οτι αυτοκινητοβιομηχανίες τυπου seat, audi, δεν εχουν δικους τους κινητηρες αλλα αγοραζουν απο αλλου πιστευεις οτι το πονυ μπορει να εχει πονυ κινητηρα??

:lol: :lol:

guzzistas
25/11/2011, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
απο τα 49 ατομα ενας ειμαι εγω!
γιατι νομιζω το εσωτερικο θα θυμιζει λαντα του 80.....
κ οπως ξερετε ο ελληνας θελει τη μοστρα του ακομα κ στον εργατη!
δειτε τα νεα "αγροτικα" ναβαρα σταιλ που μονο "αγροτικα" δεν ειναι πια...
4θυρη καμπινα κλιμα κ 170 αλογατα κ μπλα μπλα μπλα.....
πλεον τα βλεπεις ακομα κ στη παραλιακη να σκανε για καφεδακι με το νεο τους "φλωρικο αγριμι"
επειδη ολα ειναι μαρκετινγκ πρεπει να δωθει μια προσοχη κ στο τομεα "πολυτελεια" εαν θελει να εχει καποιο μεριδιο στην αγορα....!

Tα Ναβάρα Στάιλ με κλίμα και αλόγατα δεν έχουν 6-7 χιλιάρικα όμως...

el_hymador
25/11/2011, 19:04
Μαλλον εχουμε μπερδευτει λιγο... σαφως και ειναι επιθυμητα ολα αυτα, να βγαλει δηλαδη η Ελλαδα ενα αυτοκινητο το οποιο να ειναι ανταγωνιστικο απεναντι ας πουμε στα Κορεατικα, αλλα ας ειμαστε ρεαλιστες. Δεν γινεται με τη καμμια στην παρουσα φαση και στην τελικη δεν ειναι αυτο που εχουμε αναγκη. Δεν θα εχει ωραιο εσωτερικο διακοσμο και σχεδιαση; Στα @@δια μας! Δεν θα ειναι μπανικο; Στον πο*τσο μας! Μπορει να καιει λιγο, να ειναι αξιοπιστο και να μην κοστιζει πολλα στη συντηρηση; Μπινγκο! Και αυτα τα λεω επειτα απο εμπειρια 8+ μηνων στην επαρχια οντας αποκεντρωμενος και προσπαθωντας να αποτελεσω μια μοναδα της πρωτογενους παραγωγης. Αυτο θελω και αυτο μαλλον θα θα θελουμε ολοι σε λιγο... επειδη οπως τα βλεπω τα πραγματα μαλλον πολλοι θα ερθετε θελετε δεν θελετε στη θεση μου (και μακαρι να ειστε τυχεροι και να μπορειτε να εχετε τετοια εναλλακτικη) αφηστε τα σαλονια και τα λουσα, η ουσια μετραει :winka:

Παντως για το πως εκλεισε η Pony (Namco) και ποιοι ηταν αυτοι που υποκινουσαν τους εργαζομενους σε παρατατεμενες απεργιες, ακουγονται πολλα... ηταν μια ευρωστη εταιρεια και πηγαινε γ@μιοντας με τρελες πωλησεις. Προφανως ηταν κομματι ενοχλητικο αυτο για καποιους...

fantacid
25/11/2011, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μαλλον εχουμε μπερδευτει λιγο... σαφως και ειναι επιθυμητα ολα αυτα, να βγαλει δηλαδη η Ελλαδα ενα αυτοκινητο το οποιο να ειναι ανταγωνιστικο απεναντι ας πουμε στα Κορεατικα, αλλα ας ειμαστε ρεαλιστες. Δεν γινεται με τη καμμια στην παρουσα φαση και στην τελικη δεν ειναι αυτο που εχουμε αναγκη. Δεν θα εχει ωραιο εσωτερικο διακοσμο και σχεδιαση; Στα @@δια μας! Δεν θα ειναι μπανικο; Στον πο*τσο μας! Μπορει να καιει λιγο, να ειναι αξιοπιστο και να μην κοστιζει πολλα στη συντηρηση; Μπινγκο! Και αυτα τα λεω επειτα απο εμπειρια 8+ μηνων στην επαρχια οντας αποκεντρωμενος και προσπαθωντας να αποτελεσω μια μοναδα της πρωτογενους παραγωγης. Αυτο θελω και αυτο μαλλον θα θα θελουμε ολοι σε λιγο... επειδη οπως τα βλεπω τα πραγματα μαλλον πολλοι θα ερθετε θελετε δεν θελετε στη θεση μου (και μακαρι να ειστε τυχεροι και να μπορειτε να εχετε τετοια εναλλακτικη) αφηστε τα σαλονια και τα λουσα, η ουσια μετραει :winka:


μωρε καλα τα λες κ μακαρι το 1/100 του αγοραστικου κοινου να σκεφτοταν την ουσια πριν "συνεργαστει" με τον νεο του εργατη!

αλλα η αγορα δεν δουλευει τοσο απλοικα.... καπου υπαρχει κ το μαρκετινγ που τα κανει ολα πουτ@ν@!

:sick:

nikos_abel
25/11/2011, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μ Και αυτα τα λεω επειτα απο εμπειρια 8+ μηνων στην επαρχια οντας αποκεντρωμενος και προσπαθωντας να αποτελεσω μια μοναδα της πρωτογενους παραγωγης.

Και εγώ μέλι δεν έφαγα λόγω "περιορισμένης ποσότητας παραγωγής" μη χ3σw :rotflmao:

ikarosk
25/11/2011, 22:48
Για δείτε εδώ.!! Μιλάμε για ιστορία.
http://www.offroader.gr/x/index.php/2009-11-21-19-04-42/51-2009-12-07-21-43-51/363-2010-01-27-09-43-10?showall=1