PDA

View Full Version : Βαλβίδα ταχείας αποστράγγισης λαδιών



McGyver
21/11/2011, 14:01
To λεπόν...

Στο ΤΑ προκειμένου να αλλάξω λάδια χωρίς να κάνω τα πάντα σαλάτα (καλολαδωμένη) πρέπει να βγάλω την ποδιά. Για να βγάλω την ποδιά πρέπει να βγάλω τα εμπρός κάγκελα. Κοινώς μια δουλειά που γίνεται σε 20 λεπτά πάει στο δίωρο με τα βγάλε - βάλε - σφίξε - μέτρα.

Έχω δει για κάτι παπαρίτσες που αντικαθιστούν την τάπα στο κάρτερ και στην ουσία είναι βαλβίδες στις οποίες συνδέεις ένα "σωληνάκιον", τις ανοίγεις και τα παλιά λάδια ρέουν όμορφα και καθαρά στο δοχείο συλλογής τους.

Ο θείος Γκούγκλης που έβγαλε κάτι Femco (βιδωτές) και κάτι Fumoto ("βρυσάκια").

Έχει βάλει κανείς να πει καμιά άποψη;
Λένε τίποτα ή μετά την πρώτη χρήση θα γίνει Ducati το Honda (θα χάνει λάδια στο δρόμο);

sapila racing
21/11/2011, 14:12
Νομίζω και ακόμα και με αυτα τα συστήματα, πάλκι θα πρέπει να βγάλεις την ποδιά.
Αν είναι με βαλβίδα με ελατήριο θα απασφαλίζει με το που μπαίνει το 'ειδικό΄σωληνάκι και αρχίζει να ρέει το λάδι αλλά για να μπεό το σωληνακι θελεις χώρο.
Αν είναι με χειροκίνητο διακόπτη, παλι θες χωρο για να τον δουλέψεις και να προσαρμόσεις το σωληνάκι.
Οπότε η συνεχίζεις ως έχει η βγάζεις την ποδιά. :wave2:

Εχετλαίος
21/11/2011, 14:15
Και αν βρεθεί κάνα μ@λακισμένο και στην ανοίξει εκεί που έχεις παρκάρει;
:confused:

McGyver
21/11/2011, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Νομίζω και ακόμα και με αυτα τα συστήματα, πάλκι θα πρέπει να βγάλεις την ποδιά.
Αν είναι με βαλβίδα με ελατήριο θα απασφαλίζει με το που μπαίνει το 'ειδικό΄σωληνάκι και αρχίζει να ρέει το λάδι αλλά για να μπεό το σωληνακι θελεις χώρο.
Αν είναι με χειροκίνητο διακόπτη, παλι θες χωρο για να τον δουλέψεις και να προσαρμόσεις το σωληνάκι.
Οπότε η συνεχίζεις ως έχει η βγάζεις την ποδιά. :wave2:

Τα "ανοίγματα" στην ποδιά μου δίνουν χέρι να ξεβιδώσω την τάπα, αλλά μόλις αρχίσει η ροή γίνονται όλα σκατά (been there, done that :D ).
Όπερ μεθερμηνευόμενον, έχω χώρο να τις δουλέψω.
Το ερώτημα είναι αν αξίζει ο κόπος...

McGyver
21/11/2011, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Και αν βρεθεί κάνα μ@λακισμένο και στην ανοίξει εκεί που έχεις παρκάρει;
:confused:

Οι "βιδωτές" ανοίγουν μόνο αν κουμπώσεις πάνω τους το αντίστοιχο αρσενικό με το σωληνάκι.
Τα "βρυσάκια" έχουν αυτό το ρίσκο, αλλά εκεί που είναι (α) μόνο αν το ξέρεις πας να βάλεις χέρι, (β) δεν είναι και τόσο εύκολο (πρέπει να ξαπλώσεις από κάτω), (γ) πρέπει να είσαι εξαιρετικά μ@λάκας για να το κάνεις.

sapila racing
21/11/2011, 14:33
Ας το πάρουμε αλλιώς τότε...

Τι την θές την ποδιά στο Transalp? :rotflmao: :lol:

road spirit
21/11/2011, 14:34
άλλαξε κάγκελα :look:

McGyver
21/11/2011, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ας το πάρουμε αλλιώς τότε...

Τι την θές την ποδιά στο Transalp? :rotflmao: :lol:

Μαλακίες της Honda παιδεύουσι McGyver.

Stick to the point #1

McGyver
21/11/2011, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
άλλαξε κάγκελα :look:

Είτε δε μ' αρέσουν είτε δε με γλυτώνουν από το ξήλωμα...

Stick to the point #2

sapila racing
21/11/2011, 14:37
Εφ' οσον θέλεις τα κάγκελα και την ποδιά, νομίζω οτι το πιο εύκολο είναι να ανοίξεις μεγαλύτερη τρύπα στην ποδιά για την τάπα να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.


:wave2:

McGyver
21/11/2011, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εφ' οσον θέλεις τα κάγκελα και την ποδιά, νομίζω οτι το πιο εύκολο είναι να ανοίξεις μεγαλύτερη τρύπα στην ποδιά για την τάπα να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.


:wave2:

Τα ανοίγματα στην ποδιά μια χαρά είναι, η φυσική έχει πρόβλημα :rotflmao: .
Στο πλαϊνό stand τα λάδια "πετάγονται" μέσα από την ποδιά.

GiannisBlessed
21/11/2011, 14:45
καλη φαση το βρυσακι.
και να μην εχεις θεμα με την τοποθεσια της ταπας παλι ειναι καλη ιδεα απο την αποψη οτι δεν θα ταλαιπωρεις τα πασα στο μαλακο αλουμινιο βαλε βγαλε καθε χ.000 κμ.
ωραιος!

sapila racing
21/11/2011, 14:49
Εγω δεν το βλέπω με καλό μάτι το βρυσάκι.
Τα πάσα στο αλουμίνιο δεν παθαίνουν τίποτα, αρκεί να αλλάζει και καμμια ροδέλλα καμμια φορά και να μην σφίγγει κανείς την ταπα χωρίς αύριο. Προσωπικά δεν μου έχει χαλάσει ποτέ σπεόρωμα σε τάπα, αντίθετα εχω δεί ουκ ολίγα μηχανάκια με τάπες τόσο σφιχτες που σε κανουν να αναρωτιέσαι τι σκεφτόταν οποιος την εσφιγγε.

Θωμα υπαρχουν και τα ορθια σταντ, και τα σταντ ψαλιδιού, και καφάσια υπάρχουν και οτι αλλο θες. :winka:

GiannisBlessed
21/11/2011, 15:02
τωρα που το εψαξα λιγακι παντως μονο καλα λογια ακουω.
το πολυ πολυ βαζεις και ενα σωλινακι με μια βιδα σφινομενη στο τελος με σφιχτυρακια και δεν παιζει να αποτυχει ποτε των ποτων!!:D
αν κανεις και μαλακια και βαλεις παραπανω λαδι ειναι πανευκολο να βγαλεις λιγο.ουτε συριγκες ουτε τπτ...λιγο τσιμπημενη τιμη εχει κατα τα αλλα ωραια φαση!

GiannisBlessed
21/11/2011, 15:08
μπας και χωραει κανα μικρο χονακι με ενα σωλινακι και κανεις την δουλεια σου?
ωραιο το βρυσακι αλλα με φαινεται ακριβουτσικο...

Manalishi
21/11/2011, 15:18
Παρατηρώ οτι η "βιδα" αποστράγγισης της Femco βιδώνει κανονικά. αλλά νομίζω οτι ίσως να προεξέχει στην εσωτερική μεριά του κάρτερ, μήπως έτσι δεν αποστραγγίζεται όλη η ποσότητα του λιπαντικού και παραμένει κάποια μέσα( ελάχιστη ίσως) ;;;

DrBig
21/11/2011, 15:19
Φτιαξε σε τορνο ενα κυλινδρο, αρσενικο απο την μια που θα βιδωθει με locktite στο καρτερ και θυληκο απο την αλλη που θα μπει η ταπα, ετσι ωστε να ερθει η ταπα σου πιο χαμηλα και πιο κοντα στην τρυπα της ποδιας. Παρε στην φρεζα και φαλτσα απο τις δυο πλευρες, ωστε να μπορεις να την σφιγγεις (αρχικα κι αν χρειαστει καποτε να την βγαλεις) με ενα γερμανικο κλειδι.
Αν μεγαλωσεις και την τρυπα της ποδιας και αν τα φαλτσα στον κυλινδρο ειναι χαμηλα, τοτε θα μπορεις να κρατας και κοντρα στο σφιξιμο/ξεσφιξιμο, ειδικα αν η ταπα σου εχει κεφαλι αλλεν.


Παντως εγω δεν θα εκανα τιποτε, απλα θα ανοιγα πιο μεγαλη την τρυπα της ποδιας, αρκετα μεγαλη ωστε να μπαινει ενας καταλληλης διαμετρου σκληρος πλαστικος σωληνας που στο εσωτερικο του θα χωραει το καρυδακι. Μετα το λαδακι λογικα δεν θα λερωνει καθως θα ρεει μεσα απο το σωληνα.

McGyver
21/11/2011, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manalishi
Παρατηρώ οτι η "βιδα" αποστράγγισης της Femco βιδώνει κανονικά. αλλά νομίζω οτι ίσως να προεξέχει στην εσωτερική μεριά του κάρτερ, μήπως έτσι δεν αποστραγγίζεται όλη η ποσότητα του λιπαντικού και παραμένει κάποια μέσα( ελάχιστη ίσως) ;;;

Υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη :winka: .

Allst@rf
21/11/2011, 16:02
θωμά ,πιστεύω με το βρύσακι -θηλη :blush: θα κανείς δουλειά ,αφού του κοτσαρεις και ένα σωλήνακι...

Παντος εξεχει πολύ είναι η αλήθεια...με τους κραδασμούς δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κανα κερατιατικο;

Gi_4ce
21/11/2011, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εγω δεν το βλέπω με καλό μάτι το βρυσάκι.
Τα πάσα στο αλουμίνιο δεν παθαίνουν τίποτα, αρκεί να αλλάζει και καμμια ροδέλλα καμμια φορά και να μην σφίγγει κανείς την ταπα χωρίς αύριο. Προσωπικά δεν μου έχει χαλάσει ποτέ σπεόρωμα σε τάπα, αντίθετα εχω δεί ουκ ολίγα μηχανάκια με τάπες τόσο σφιχτες που σε κανουν να αναρωτιέσαι τι σκεφτόταν οποιος την εσφιγγε.

Θωμα υπαρχουν και τα ορθια σταντ, και τα σταντ ψαλιδιού, και καφάσια υπάρχουν και οτι αλλο θες. :winka:

+1

:beer:

tai
21/11/2011, 17:07
και με ενα λουκετακι καθαρισες και απο τον μαλακα:lol: :lol:


240389

tai
21/11/2011, 17:11
Θωμακο,χωρις πλακα τωρα
βαλε βρυσάκι
εχει "ασφαλεια" πρεπει να πατηθεί ανάποδα για να ανοίξει.
ειχα στο αμάξι για χρόνια.
ποτε δεν μου εσταξε.
ποτε καποιος δεν μου το ανοιξε.
επαψα να "σκεφτομαι" την αλλαγη λαδιων:wave2:

vaska
21/11/2011, 17:38
Όλες οι τάπες αποστράγγισης λαδιού σε όλα μου τα μηχανάκια είναι μαγνητικές. Είναι μεν πιο μπελαλίδικη η αλλαγή λαδιών με τον κλασικό τρόπο από τον τρόπο που σου δίνουν οι βαλβίδες που έβαλες, αλλά ελέγχω εύκολα για ρινίσματα και είμαι σίγουρος ότι αν αυτά υπάρξουν κάποια στιγμή στο μοτέρ δεν θα κάνουν βόλτες μέσα στο κύκλωμα λίπανσης αλλά θα συλληφθούν από τον μαγνήτη της τάπας.

Νομίζω δεν θ' άλλαζα τάπα αλλά τρόπο στησίματος της μοτό κατά την αποστράγγιση του λαδιού. Αν δεν σε βολεύει η τρύπα της ποδιάς δοκίμασε με μια flexible προέκταση στο καρυδάκι σου.


240395

McGyver
21/11/2011, 17:50
To ξαναλέω μπας και γίνω κατανοητός...

ΔΕΝ έχω πρόβλημα με τη θέση της τάπας, τις τρύπες της ποδιάς κλπ κλπ.
Η θέση της μου δίνει χέρι να την ξεβιδώσω χωρίς να βγάλω την ποδιά.
Το θέμα είναι πως μόλις ξεβιδωθεί, επειδή είναι στο πλάι του κάρτερ και όχι από κάτω, το λάδι πετάγεται άτσαλα αντί να "στάζει" προς τα κάτω.
Αυτό κάνει τα πάντα καλολαδωμένα σκατά αν δεν έχεις βγάλει τα πλαστικά προκειμένου να μπορείς να "κυνηγάς" τον πίδακα με τη λεκάνη :lol: ...

Κεντρικό stand έχω, αλλά αυτό δεν αλλάζει κάτι.

Μόνη (ίσως) λύση είναι να ανοίγω ελάχιστα την τάπα προκειμένου να στάζει σιγά σιγά το λάδι και μετά να αρχίσω να πετάω φελούς στο βαρέλι μέχρι να αδειάσει το κάρτερ :rotflmao: ...

Μάλλον λοιπόν πάω για ετούτη εδώ την ομορφιά (http://www.quickoildrainvalve.com/ProductDetails.asp?ProductCode=F316L)...

Σωληνάκι, ανοίγουμε, αδειάζουμε, αλλάζουμε φίλτρο, γεμίζουμε, τέλος.


240397

Cpt. Haddock
21/11/2011, 17:54
ΗονΔα ήθελες...

McGyver
21/11/2011, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ΗονΔα ήθελες...

Tι να κάνω ρε Ηλία που το ρημάδι θέλει να του αλλάζω λάδια αντί να τα καίει :evil: .
Spam off.

Πολυμήχανος
21/11/2011, 17:59
Υπάρχουν και αντλίες στο εμπόριο, για αλλαγή λαδιού χωρίς να βγάλεις καθόλου τάπα κάτω, που ρουφάνε το λάδι, από την τάπα πληρώσεως.

Δεν θα σου έκανε κάτι τέτοιο;

McGyver
21/11/2011, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Υπάρχουν και αντλίες στο εμπόριο, για αλλαγή λαδιού χωρίς να βγάλεις καθόλου τάπα κάτω, που ρουφάνε το λάδι, από την τάπα πληρώσεως.

Δεν θα σου έκανε κάτι τέτοιο;

Δε μ' αρέσει καθόλου αυτό το σύστημα...

tai
23/11/2011, 17:22
αυτο ειχα και εγω παλια και δεν έβρισκα να βαλω στο ΧΧ. τι τιμη το βρήκες θωμά?


240503

McGyver
23/11/2011, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
αυτο ειχα και εγω παλια και δεν έβρισκα να βαλω στο ΧΧ. τι τιμη το βρήκες θωμά?

30 δολάρια.

McGyver
21/12/2011, 16:45
Και ναι, το ΤΑ μετά το θερμός απέκτησε ΚΑΙ βρύση :D ...
Περισσότερα μετά την επόμενη αλλαγή λαδιών μετά τις εορτές.


242416

harris_x
21/12/2011, 18:12
έχει και σωληνάκι????

μια χαράααααααα...

πολύ κυριλέ κατάσταση :beer: :beer: :beer:

makis206
22/12/2011, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Και ναι, το ΤΑ μετά το θερμός απέκτησε ΚΑΙ βρύση :D ...
Περισσότερα μετά την επόμενη αλλαγή λαδιών μετά τις εορτές.

Ως τότε θα κάθεσαι στο περβόλι και θα κάνεις καζούρα στα κορίτσα που θά'ρχονται να γεμίζουνε τις στάμνες..;:lol: :rotflmao:


Θωμά πάντως τα λάδια που τα αλλάζω κι εγώ μόνος μου κάνω το εξής απλό, κόβω ένα μπιτονάκι και το κάνω σαν μια μικρή υδρορροή να φανταστείς, στη μεριά που θα πέσει το λάδι με πίεση μόλις βγει η τάπα απλώς το αφήνω λίγο πιο ψηλά ώστε να χτυπάει πάνω του και μετά οδηγείται μόνο του μέσα στη λεκάνη. Μη φανταστείς, η πίεση (που δεν είναι και τίποτα τρελό) χτυπάει για λίγα μόλις δευτερόλεπτα. Και ΔΕΝ κρατάω την "υδρορροή" στο χέρι όσο αδειάζει το λάδι, στριμώχνεται από μόνη της μέσα στην ποδιά!:cool:

Ποιος είναι τώρα ο McGyver you punk;:smokin:

GIXXERAKIAS
22/12/2011, 08:51
Θωμά να σε πω ρε παιδί,έψαξες για ασφάλεια τι παίζει με το σύστημα αποστράγγισης?Υπάρχει κίνδυνος να ανοίξει εννοώ μόνη της εν κινήση και να παιξει μλκία?Με ενδιαφέρει και εμένα για το αμάξι και για το Gixxer.Έχει ειδικό κλείδι που μπαίνει και το γυρνάς σαν στρόφιγγα και ανοίγει την δίοδο να αδειάσουν τα λάδια η πατάς το έλασμα που φαίνεται στις φωτό και απλά ρέει το λάδι από το κάρτερ?:confused:

Πολλές οι ερωτήσεις το ξέρω.:D

McGyver
22/12/2011, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Υπάρχει κίνδυνος να ανοίξει εννοώ μόνη της εν κινήση και να παιξει μλκία?Με ενδιαφέρει και εμένα για το αμάξι και για το Gixxer.Έχει ειδικό κλείδι που μπαίνει και το γυρνάς σαν στρόφιγγα και ανοίγει την δίοδο να αδειάσουν τα λάδια η πατάς το έλασμα που φαίνεται στις φωτό και απλά ρέει το λάδι από το κάρτερ?

Σε όσα (και είναι κάμποσα) φόρα διάβασα κανένας δεν παραπονέθηκε για διαρροή ή "αυτόβουλο" άνοιγμα της βαλβίδας. Κανά δυο εξυπνάκηδες μόνο που είχαν αυτοκίνητα με clearance μερικά χιλιοστά κατάφεραν και ξύρισαν τη βαλβίδα μαζί με το μισό κάρτερ.

Δεν έχει ειδικό κλειδί, απλά σηκώνεις το έλασμα και το γυρνάς 90 μοίρες.
Αν ψάξεις στο net για "fumoto valve" θα βρεις πολλές εικόνες και videos για το πώς ακριβώς δουλεύει.

Αν έχει κάποια σημασία, η βαλβίδα είναι Japan και σε USA/Canada δίνεται εφ' όρου ζωής εγγύηση η οποία καλύπτει ΚΑΙ οποιαδήποτε ζημιά προκληθεί στο όχημα από βλαμένη βαλβίδα.

VASOS
22/12/2011, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ένα σΕ λέω...
Άμα δεν μπαίνει στο ΤΑ (λόγω σχεδιασμού του κάρτερ)...

Ελπίζω να κάνεις τη δουλειά σου αλλά μιλάμε για μάλλον πολύπλοκη μοτοσικλέτα που παρότι 2-κύλινρη δεν σου δίνει εύκολα ή/και καθόλου χέρι, που για να αλλάξεις λάδια πρέπει να βγάλεις κάγκελα/ποδιά, που οποιοδήποτε κοινό μπουζόκλειδο απλά δεν κάνει για να αλλάξεις μπουζί, που το φίλτρο λαδιού είναι χωμένο εκεί που είναι.

motor12
22/12/2011, 10:25
μπορείς να μου πεις το μήκος της βαλβίδας χωρίς το σπήρωμά της?
εγώ για να βγάλω την τάπα πρέπει να κατεβάσω τους 4 σε 1 λαιμούς
οπότε εαν αυτη η βαλβίδα χωράει ανάμεσα στην εξάτμηση και στα κάρτερ με σώζεις

McGyver
22/12/2011, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από motor12
μπορείς να μου πεις το μήκος της βαλβίδας χωρίς το σπήρωμά της?

Το απόγευμα που θα είμαι σπίτι θα τη μετρήσω :lol: και θα σου πω...

motor12
22/12/2011, 10:59
ok thanks

McGyver
22/12/2011, 19:25
Α


242482

McGyver
22/12/2011, 19:25
Β


242483

McGyver
22/12/2011, 19:25
C


242484

harris_x
22/12/2011, 20:22
το ζήτημα είναι ένα, πίστα μπαίνεις με αυτό το μαραφέτι η σε αφήνουν απ’όξω? :confused:

TROOPER
23/12/2011, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
το ζήτημα είναι ένα, πίστα μπαίνεις με αυτό το μαραφέτι η σε αφήνουν απ’όξω? :confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

harris_x
23/12/2011, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ετσι είναι....

οι κύριοι που ακούνε παξιμάδι και σκέφτονται ψωμί φρυγανισμένο, γελούν...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Αν αλλάζατε τα λαδάκια σας μόνος σας κε. Τρουπερ μας, θα είχατε άλλη άποψη :smokin:

TROOPER
23/12/2011, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
ετσι είναι....

οι κύριοι που ακούνε παξιμάδι και σκέφτονται ψωμί φρυγανισμένο, γελούν...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Αν αλλάζατε τα λαδάκια σας μόνος σας κε. Τρουπερ μας, θα είχατε άλλη άποψη :smokin:

εκαστος στο ειδος του.

:sun: