PDA

View Full Version : Xt 600 διαρροη λαδιων



Chrisz3
21/11/2011, 14:32
Γεια σας! Εχω ενα xt 600 του 2002 και εχω εντοπισει μια διαρροη λαδιου απο μια τρυπα σαν να εχει βαλβιδα εκει στο δεξι καπακι του μοτερ λιγο ποιο αριστερα απο το καπακι του φιλτρου λαδιου....ειναι η πρωτη φορα πυ εχω φτασει τα 4000 χιλιομετρα χωρις αλλαγη λαδιου και επειδη θα το παω στον μαστορα,εαν γνωριζει καποιον να μου πει τι μπορει να ειναι να γνωριζω και τι ακριβως θα πρεπει να μ φτιαξει.
Ευχαριστω εκ των προτερων

sapila racing
21/11/2011, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Chrisz3
Γεια σας! Εχω ενα xt 600 του 2002 και εχω εντοπισει μια διαρροη λαδιου απο μια τρυπα σαν να εχει βαλβιδα εκει στο δεξι καπακι του μοτερ λιγο ποιο αριστερα απο το καπακι του φιλτρου λαδιου....ειναι η πρωτη φορα πυ εχω φτασει τα 4000 χιλιομετρα χωρις αλλαγη λαδιου και επειδη θα το παω στον μαστορα,εαν γνωριζει καποιον να μου πει τι μπορει να ειναι να γνωριζω και τι ακριβως θα πρεπει να μ φτιαξει.
Ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν υπάρχει καμμια τρύπα αριστερά απο το καπάκι του φιλτρου λαδιού. Μπας και χανει απο το καπακι του φιλτρου και σου φαιννεται οτι βγαίνει απο την κοιλότητα διπλα του?

Chrisz3
21/11/2011, 15:51
http://i907.photobucket.com/albums/ac271/chris_z3/6231e983.jpg


Αυτη η φωτο φαινεται ;;;

toyar
21/11/2011, 16:50
μαζι με τα λαδια και το φιλτρο θα αλλαξεις και ενα o-ring στο καπακι του φιλτρου

Chrisz3
21/11/2011, 17:01
Συγνωμη εαν γινομαι εκνευριστικος αλλα επειδη δεν καταλαβα,στην φωτο π ανεβασα αριστερα απο την αλενοβιδα π φαινεται ειναι μια στρογγυλη τρυπα η οποια ειναι μετα την κοιλοτητα και κοιτα πανω, απο κει χανει το λαδι το εχω τσεκαρει παρα πολλες φορες.
Εαν αλλαξω το ο ring θα φτιαξει ;

toyar
21/11/2011, 17:07
αυτο δεν ειναι τρυπα
ειναι μια κοιλοτητα πανω στο καπακι στη οποια μαζευεται το λαδι που δακρυζει απο το καπακι του φιλτρου λαδιου επειδη το o-ring που το στεγανοποιει προφανως θελει αλλαγμα

motori2009
21/11/2011, 18:56
εγω παλι βλεπω οτι τα λαδια ερχονται απο πανω απο το μοτερ κ λιμναζουν σε εκεινο το σημειο..

Chrisz3
21/11/2011, 19:03
Επειδη το εχω διπλοτσεκαρει μπορω σιγουρα να πω τι δεν ειναι απο πιο ψηλα εγω νομιζα οτι η κοιλοτητα αυτο π εχει μεσα ειναι καποιο εμβολο η κατι τετοιο γιατι δεν μ μιαζει εννιαιο το εσωτερικο τησ κοιλοτητασ και υπεθεσα οτι το εχει για καποια εκτονωση η κατι τετοιο και οτι απο κει ηταν η διαρροη γιατι δεν ειχα δει λερωμα γυρω εκτος απο κει.... Αλλα οι σοφοτεροι μιλησαν οποτε αλλαζω oring και βλεπουμε!
Σας ευχαριστω για τις γνωμες και την βοηθεια σας...

motori2009
21/11/2011, 19:05
ωραιος ;)

maim2004
10/04/2014, 09:59
Καλημέρα σας συμφορουμιτες και συμφορουμίτισσες.
Έχω και εγώ 1 πρόβλημα με διαρροή λαδιών σε ένα ΧΤ 600Ε / 2001΄. Άρχισε να χανει λάδια η μήχανή και μετά απο αρκετή έρευνα κατέληξα οτι έχει τρυπήσει 1 σωληνακι που παίρνει τα λάδια απο τον σκελετό της μηχανής (κάτω απο την βίδα αποστράγγισης στον σκελετο) το όποιο θα χρειαστώ την βοήθεια σας για την ονομασία του ανταλλακτικού ώστε να μπορεσω να το ζητήσω απο μαγαζί ανταλλακτικων
Επισυνάπτω και μία φωτό για να σας βοηθησω λιγάκι. Έχω κάνει highlight το σημέιο που βρίσκεται αυτό το σωληνάκι.
313919


Όποια βοήθεια είναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ πολύ

sapila racing
10/04/2014, 11:07
Καλημέρα σας συμφορουμιτες και συμφορουμίτισσες.
Έχω και εγώ 1 πρόβλημα με διαρροή λαδιών σε ένα ΧΤ 600Ε / 2001΄. Άρχισε να χανει λάδια η μήχανή και μετά απο αρκετή έρευνα κατέληξα οτι έχει τρυπήσει 1 σωληνακι που παίρνει τα λάδια απο τον σκελετό της μηχανής (κάτω απο την βίδα αποστράγγισης στον σκελετο) το όποιο θα χρειαστώ την βοήθεια σας για την ονομασία του ανταλλακτικού ώστε να μπορεσω να το ζητήσω απο μαγαζί ανταλλακτικων
Επισυνάπτω και μία φωτό για να σας βοηθησω λιγάκι. Έχω κάνει highlight το σημέιο που βρίσκεται αυτό το σωληνάκι.
313919


Όποια βοήθεια είναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ πολύ

Aυτό το σωληνάκι θα τι βρείς μόνο σε ανταλλακτικά Yamaha η μεταχειρισμένο.
Καινούριο κάνει 115 Ευρω απ ότι βλέπω, οπότε σε βλέπω για μεταχειρισμένο.

http://www.cmsnl.com/yamaha-xt600ee-1993_model10019/hoseoil-1_3tb1346400/

Το Part number είναι
OEM number: 3TB-13464-00
product number: 3TB1346400

Το ψαξιμο που έκανα ειναι για XT600E 1993 αλλά δεν νομίζω οτι υπαρχουν διαφορές.

zannisvel
10/04/2014, 11:39
Τα 2 o-rings στο καπακι του φιλτρου και στη βιδα μπορουμε να τα βρουμε και στο εμποριο η μονο μεσω Yamaha? Μολις τηλεφωνησα για να τα αλλαξω στην επομενη αλλαγη και μου φανηκαν λιγο ακριβα....

sapila racing
10/04/2014, 11:42
Τα 2 o-rings στο καπακι του φιλτρου και στη βιδα μπορουμε να τα βρουμε και στο εμποριο η μονο μεσω Yamaha? Μολις τηλεφωνησα για να τα αλλαξω στην επομενη αλλαγη και μου φανηκαν λιγο ακριβα....

O rings παίρνεις κι απ το εμπόριο, αλλά θα πρέπει να έχεις δείγμα.

maim2004
10/04/2014, 11:50
Σ'ωραίος sapila, σ'ευχαριστώ πολύ για την απαντηση !!!
Για να μαστε σίγουροι επισυνάπτω αλλη μια φωτο γιατι απο το service manual δεν μου μοιαζει πολυ με αυτο που μου εχει τρυπήσει...

313921

Έιναι όντως το part number για αυτο το σωληνακι που έχω στο κόκκινο τετραγωνο.?!?!

sapila racing
10/04/2014, 12:15
Σ'ωραίος sapila, σ'ευχαριστώ πολύ για την απαντηση !!!
Για να μαστε σίγουροι επισυνάπτω αλλη μια φωτο γιατι απο το service manual δεν μου μοιαζει πολυ με αυτο που μου εχει τρυπήσει...

313921

Έιναι όντως το part number για αυτο το σωληνακι που έχω στο κόκκινο τετραγωνο.?!?!

Nαι αυτό είναι, ξεκινάει απο τον σωλήνα του σκελετού με εύκπαμπτο κομμάτι και αφού συνεχίσει σε άκαμπτο σωλήνα καταλήγει στην αριστερή πλευρά του κινητήρα.
Φαντάζομαι οτι εφαγε καμμια πετρα το εύκαμπτο για να εχεις διαρροή. Ειναι πρεσσαριστό και δεν αλλάζει οπότε το παίρνεις όλο.

Εδω φαινεται οπότε μπορείς να το επιβεβαιώσεις να είσαι σιγουρος.

OldMan
10/04/2014, 12:51
Ειναι πρεσσαριστό και δεν αλλάζει οπότε το παίρνεις όλο.
Ανεβαζει τόση πίεση. Αρη..??

sapila racing
10/04/2014, 12:57
Ανεβαζει τόση πίεση. Αρη..??

Σιγά την πίεση... Αν ψαχτεί καποιος μπορεί και να φτιάξει το ίδιο και να το κάνει και με σωλήνα που να αντέχει και καμμια πέτρα.
Το θέμα ειναι να ψαξει να βρεί το παληκάρι ενα μεταχειρισμένο να κανει τη δουλειά του.

Βασικά παλιότερα τα XT είχαν ποδιά εκεί και ετσι δεν παθαινε ποτέ τίποτα ο σωλήνας, την κατήργησαν όμως την ποδιά στα μεταγενέστερα και πιο politically correct ΧΤ και άφησαν τον ίδιο σωλήνα εκτεθειμένο.

OldMan
10/04/2014, 13:03
Δηλ. με 2 ρακόρ, 2 κολιέδες και λίγο ευκαμπτο σωλήνα κατι γίνεται ...;)

sapila racing
10/04/2014, 13:08
Δηλ. με 2 ρακόρ, 2 κολιέδες και λίγο ευκαμπτο σωλήνα κατι γίνεται ...;)

Οντως γίνεται. :beer:

maim2004
10/04/2014, 13:18
Παιδες με σκλαβώνετε!! Πολύ χρήσιμα όλα όσα λέτε...Ευχαριστώ πολύ!! Μόλις ψαχτώ και το φτίαξω θα στείλω ενημέρωση!!!

notakos600
10/04/2014, 14:52
Σιγά την πίεση... Αν ψαχτεί καποιος μπορεί και να φτιάξει το ίδιο και να το κάνει και με σωλήνα που να αντέχει και καμμια πέτρα.
Το θέμα ειναι να ψαξει να βρεί το παληκάρι ενα μεταχειρισμένο να κανει τη δουλειά του.

Βασικά παλιότερα τα XT είχαν ποδιά εκεί και ετσι δεν παθαινε ποτέ τίποτα ο σωλήνας, την κατήργησαν όμως την ποδιά στα μεταγενέστερα και πιο politically correct ΧΤ και άφησαν τον ίδιο σωλήνα εκτεθειμένο.

Μέχρι και το 2003 είχαν ποδιά τα 600.

catmaster
10/04/2014, 15:05
Και φτιαχτό το ίδιο μπορεί να γίνεται χωρίς κολιέδες ..... (απλά να σιγουρευτεί ότι τρύπησε το σωληνάκι γιατί μπορεί να χάνει από την βίδα )

sapila racing
10/04/2014, 15:08
Μέχρι και το 2003 είχαν ποδιά τα 600.

Το θέμα είναι γιατί την κατηργησαν? Μαλλον γιατί :a31:

Το SR500 μου πάντως έχει μια μίνι ποδιά εκεί κι ας είναι μηχανάκι δρόμου. Την έχει γιατί έχει κι αυτό τέτοιο σωληνα. ;)

maim2004
10/04/2014, 15:09
Το τσέκαρα όσο ήταν αναμμένο το XT και δούλευε και είδα οτι τα φτυνε απο εκει...anyway παράγγειλα ανταλλακτικο απο το ht_tp:_//www.motosp.gr/. 70Ευρά + ΦΠΑ. Παώ Δευτέρα να το πάρω.

notakos600
10/04/2014, 15:12
Το θέμα είναι γιατί την κατηργησαν? Μαλλον γιατί :a31:

Το SR500 μου πάντως έχει μια μίνι ποδιά εκεί κι ας είναι μηχανάκι δρόμου. Την έχει γιατί έχει κι αυτό τέτοιο σωληνα. ;)

Άρη, κοίταξε τα χείλη μου:
Την είχαν μέχρι το 2003 που σταμάτησαν να παράγονται.

sapila racing
10/04/2014, 15:23
Άρη, κοίταξε τα χείλη μου:
Την είχαν μέχρι το 2003 που σταμάτησαν να παράγονται.

ΟΚ το πιασα!
Ισως του φίλου maim2004 να λείπει η ποδιά τότε! Αλλιώς δύσκολο να παθει ζημιά ο σωλήνας αυτός.

maim2004
10/04/2014, 15:36
Έτσι είναι το μοτόρι μου...έχει αυτα τα μεταλλικά μαρκούτσια μονο (αν έννοείτε ποδιά αυτό)...313979

sapila racing
10/04/2014, 16:26
ΟΚ το πιασα!
Ισως του φίλου maim2004 να λείπει η ποδιά τότε! Αλλιώς δύσκολο να παθει ζημιά ο σωλήνας αυτός.


Έτσι είναι το μοτόρι μου...έχει αυτα τα μεταλλικά μαρκούτσια μονο (αν έννοείτε ποδιά αυτό)...313979

Αυτό δεν είναι ποδιά, είναι απλά καγκελα για να μην χτυπήσει το καρτερ σε κανα βράχο.
Απ οτι βλέπω τώρα που το έψαξα δεν λείπει απο το δικό σου αλλά απ όλα απο καποια χρονιά και μετα.

notako κοίταξε τα χείλη μου: :lol: οταν λέω ποδιά δεν εννοώ καγκελα, αλλά ποδιά σαν αυτην εδω:

notakos600
10/04/2014, 20:56
Αυτό δεν είναι ποδιά, είναι απλά καγκελα για να μην χτυπήσει το καρτερ σε κανα βράχο.
Απ οτι βλέπω τώρα που το έψαξα δεν λείπει απο το δικό σου αλλά απ όλα απο καποια χρονιά και μετα.

notako κοίταξε τα χείλη μου: :lol: οταν λέω ποδιά δεν εννοώ καγκελα, αλλά ποδιά σαν αυτην εδω:

Ρε συ Άρη, κάνεις τη τρίχα τριχιά.
Το ίδιο λέμε μαν, ποδιά να'ναι έστω και καγκελάτη.:bawl:

maim2004
11/04/2014, 09:49
Επειδή δεν έχω τα εργαλεία και δεν νομίζω να μπορώ να το φτιάξω μόνος μου, πόσο λέτε να μου παρει ο μάστορας σε συνεργείο για την δουλίτσα αυτη΄?!? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

maim2004
25/04/2014, 09:42
:cry::cry: Δυστυχώς παίδες τα νέα απο το μέτωπο δεν είναι καλα...Λόγω της διαρροής λαδιου, ο κινητήρας ξύρισε το πιστόνι και τον κύλινδρο και τα ρινίσματα κατσανε στο έδρανο του εκκεντροφόρου και τα πήρα ολα τα κομμάτια στο χέρι. Με αποτέλεσμα όλη η μηχανή να φύγει για ανταλλακτικά!! Πρός το παρόν είμαι σε αναζήτηση νέας μοτοσυκλέτας!!!!!

OldMan
25/04/2014, 11:31
ο κινητήρας ξύρισε το πιστόνι και τον κύλινδρο
Έκανε τετοιο πραγμα ο κινητήρας...??? :eek:

Bowleno
25/04/2014, 12:21
Έκανε τετοιο πραγμα ο κινητήρας...??? :eek:

Έλα τώρα, μην το αποπαίρνεις το παιδί :D στον πόνο του ένα μικρούλι συντακτικό λάθος έκανε πάνω στην πίκρα του.

@maim περαστικά φίλε, με 2 καταστροφές μοτέρ στο ενεργητικό μου σε νιώθω....:(

maim2004
25/04/2014, 13:01
@Bowleno Thanks ρε παιχτη!! Είναι η πρωτη μηχανη που σπάω (μετα απο αλλες 7 που χουν περάσει απο τα χέρια μου)!!

@OldMan Κοντρα ξουρα στο πιστονι το XT...Τα χε φαει όλα μέσα στον κύλινδρο!!!

Εντύπωση μου κάνει πάντως πως το μηχανάκι λειτουργούσε (έκανε 1 χαρχαλοθόρυβο μεν ) πριν το ανοιξει ο μάστορας και δούμε τα κακά μαντατα!!

Dbnn
25/04/2014, 13:31
@Bowleno Thanks ρε παιχτη!! Είναι η πρωτη μηχανη που σπάω (μετα απο αλλες 7 που χουν περάσει απο τα χέρια μου)!!

@OldMan Κοντρα ξουρα στο πιστονι το XT...Τα χε φαει όλα μέσα στον κύλινδρο!!!

Εντύπωση μου κάνει πάντως πως το μηχανάκι λειτουργούσε (έκανε 1 χαρχαλοθόρυβο μεν ) πριν το ανοιξει ο μάστορας και δούμε τα κακά μαντατα!!

Και εμένα δούλευε σαν την βάρκα του μπιρίκου....
Αλλά εκεί που πήγαινα:
http://youtu.be/nGnbXqvG9Mo?t=58s

zannisvel
25/04/2014, 13:41
Δηλαδη απο τη διαρροή, αδειασε το μοτερ απο λαδια και ετσι εγινε η ζημια?
Γιατι μια μικρη διαρροή δε μπορει να κανει τετοια ζημια, εκτος αν ειχες και θεμα στην αντλια.

maim2004
25/04/2014, 14:06
@zannisvel Το σκηνικο 3εκίνησε απο 1 μουριασμα που έκανε το μηχανάκι οταν πήγαινα με καμια 80αρια km στη Μεσογείων και απο εκείνη την στιγμή άρχισε να φτύνει λάδι απο την αντλία κάτω απο τον σκελετο. έκανα γύρω στα 5-10 km αποσταση (με χαμηλές στρόφές μεχρι 4-4,5κ - δεν πήγαινε παραπανω , μπερδευε πολύ ) έτσι μέχρι να το πάω στο συνεργείο. Και όταν το άνοιξε ο μάστορας μου πε δεν έχει λάδι και γιαυτο το κανε έτσι ..ρδελο!!

zannisvel
25/04/2014, 14:15
Τι να πω ρε φιλε, περαστικα!!!

Ενας κυλινδρος και ενα πιστονακι δεν κανουν τιποτα? Εχεις παρει και σασμαν στο χερι?
Νομιζω και ο Byron ειχε παθει κατι παρομοιο με το SRΧ Του (ιδιο μοτερ, αλλα δεν εκανε ουτε μετρο απτη στιγμη που "κολλησε").

sapila racing
25/04/2014, 14:17
@zannisvel Το σκηνικο 3εκίνησε απο 1 μουριασμα που έκανε το μηχανάκι οταν πήγαινα με καμια 80αρια km στη Μεσογείων και απο εκείνη την στιγμή άρχισε να φτύνει λάδι απο την αντλία κάτω απο τον σκελετο. έκανα γύρω στα 5-10 km αποσταση (με χαμηλές στρόφές μεχρι 4-4,5κ - δεν πήγαινε παραπανω , μπερδευε πολύ ) έτσι μέχρι να το πάω στο συνεργείο. Και όταν το άνοιξε ο μάστορας μου πε δεν έχει λάδι και γιαυτο το κανε έτσι ..ρδελο!!

Δηλαδή είδες οτι φτύνει τόσα λάδια κι έκανες 5-10 χλμ έτσι? Ε τότε έπρεπε να το περιμένεις οτι θα το παρεις στο χέρι.

maim2004
25/04/2014, 14:21
Ο παθών μαθών..Μαλλον έχεις δίκιο sapila!!!

maim2004
25/04/2014, 14:24
το σύνολο των ανταλλακτικών που χρειάζεται το μοτορι είναι....κύλινδρος,πιστόνι,καπάκι κεφαλής,εκκεντροφόρος,κοκκοράκια και πίο κάτω δεν το άνοιξε ο μάστορας. Αμα έχει αρπάξει και καμια μπιέλα δν γνωρίζω γιατι δν κατεβασε όλο το μοτερ.

zannisvel
25/04/2014, 14:24
Παντως οπως και να εχει. Ανταλακτικα υπαρχουν πολλα και καινουρια και μεταχειρισμενα για το μοτερ του XT.

Ψαξε να δεις τι γινεται. Αλλα με ολα αυτα που γραφεις μαλλον κοιτας για καινουριο μοτερ. Και ωποσδηποτε με χαρτια και τιμολογιο αγορας. Απο μια μικρη ερευνα ειδα οτι υπαρχουν αρκετα.

maim2004
25/04/2014, 14:28
@zannisvel Αξίζει λές να δώσω γυρω στα 1000 ευρα να το σουλουπώσω για μηχανή 13 χρονών?!

zannisvel
25/04/2014, 14:31
Αν με 1000 ευρω εχεις 1 μια αξιοπιστη μηχανη αποψη μου ειναι οτι αξιζει. Αν εχεις 3000 να διαθεσεις μπορεις να κοιταξεις για κατι αλλο, αλλα και παλι δε μπορεις να εισαι σιγουρος οτι δεν θα παθει κατι αναλογο μετα απο 1-2 χρονια και να εισαι παλι στο square one.

Dbnn
25/04/2014, 14:35
@zannisvel Αξίζει λές να δώσω γυρω στα 1000 ευρα να το σουλουπώσω για μηχανή 13 χρονών?!

Εγώ θα έλεγα να αλλάξεις μάστορα.

maim2004
25/04/2014, 14:35
Αυτα ακριβώς σκέφτομαι απο χθές το απόγευμα που εφαγα την κρυάδα απο το συνεργείο...Να δώσω 1000 ρισκάροντας ή να τα βάλω αυτα προκαταβολή για κάτι πιο καινούργιο?!?!

maim2004
25/04/2014, 14:38
@Dbnn Θεωρώ οτι είναι αξιόπιστο το συνεργειο ( VGR TEAM - Γεωργακόπουλος) και δν μού λεει παπάτζες. έτσι και αλλιως δεν είναι η πρώτη μηχανή που φτίαχνω εκει (TT-R 600 και 1 ακομα ΧΤ 600 Ε που είχα παλιότερα τα πήγαινα εκει)

Bowleno
25/04/2014, 15:19
είπες ότι δεν έχει ανοίξει πιο κάτω ο μάστορας.
Εφόσον δουλεψες το μΕχανάκι στεγνό από λάδια για 5-10 χλμ όπως είπες το απολύτως πιο πιθανό είναι να την έχουν ακούσει (πολύ, κιόλας.....) στρόφαλος μπιέλα και σασμάν οπότε το κόστος ανεβαίνει πάρα πολύ!
Εγώ είτε θα κοιτούσα ολόκληρο καλό-λειτουργικό μοτέρ είτε (πιο πιθανό...) θα έβαζα τα λεφτά προκαταβολή για κάτι πιο καινούργιο. υπάρχουν, ελέω κρίσης πάρα πολλές καλές ευκαιρίες ;)

zannisvel
25/04/2014, 15:23
είπες ότι δεν έχει ανοίξει πιο κάτω ο μάστορας.
Εφόσον δουλεψες το μΕχανάκι στεγνό από λάδια για 5-10 χλμ όπως είπες το απολύτως πιο πιθανό είναι να την έχουν ακούσει (πολύ, κιόλας.....) στρόφαλος μπιέλα και σασμάν οπότε το κόστος ανεβαίνει πάρα πολύ!
Εγώ είτε θα κοιτούσα ολόκληρο καλό-λειτουργικό μοτέρ είτε (πιο πιθανό...) θα έβαζα τα λεφτά προκαταβολή για κάτι πιο καινούργιο. υπάρχουν, ελέω κρίσης πάρα πολλές καλές ευκαιρίες ;)

Οπως ειναι τα πραγματα, μαλλον αυτη ειναι η καλυτερη λυση. Επισης ανεβαζεις και το μοτερ στο σπιτι και σιγα σιγα το σκαλιζεις, και μαθαινεις και στο τελος μπορει να εχεις και 2ο μηχανακι.

maim2004
25/04/2014, 15:44
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες...Δν μπορεί κατι καλο σε πιο καλή χρονολογία πιστεύω θα βρω! Πχ. ΧΤ 660, κανα ΜΤ-03, κανα CB 500ari η τελος πάντων κάτι απο 2007-2008 και πέρα ίσως

sapila racing
25/04/2014, 15:58
Εγώ θα έλεγα να αλλάξεις μάστορα.

Απο που προκύπτει αυτό? :confused: Η απλά την πέταξες έτσι κι όπου παει?

Kρίμα για την ζημιά maim2004.
Τωρα εσυ αποφασίζεις φυσικά. Η επισκευή θα είναι ακριβή κι ασύμφορη, μαλλον για μοτερ σε βλέπω.

Dbnn
25/04/2014, 17:08
Απο που προκύπτει αυτό? :confused: Η απλά την πέταξες έτσι κι όπου παει?

Kρίμα για την ζημιά maim2004.
Τωρα εσυ αποφασίζεις φυσικά. Η επισκευή θα είναι ακριβή κι ασύμφορη, μαλλον για μοτερ σε βλέπω.

Απο που προκείπτει?
Προκύπτει απο ενα στεγνό μοτέρ να δουλεύει επι 10 χλμ (για να πάει έστω συνεργείο ενώ θα μπορούσε ο φίλος να πάρει οδική να το μεταφέρει, ακόμα και ο μάστορας μπορεί να στείλει φορτηγάκι να το μαζέψει) που ξεκινάει ο κάθε μάστορας να το λύσει και τον "ράβει κουστουμάκι" στο χιλιάρικο χωρίς να έχει λύσει παραμέσα να δει τι γίνεται σου φαίνεται λογικό? Γιατί εγώ ξέρω: το λύνω, βλέπω τι έχει αρπάξει (επειδή δούλευε όπως είπε ο χριστιανός), σου βγάζω το κόστος και αν μου δώσεις το ΟΚ προχωράμε. Το να χω λύσει εναν κινητήρα μεχρι την μέση και να πω "αααα χιλιαρικάκι στάνταρ παλικάρι και ανεβαίνουμε" δεν μου φαίνεται λογικό.

Δες λίγο τι τιμές υπάρχουν εκεί έξω:

Πιστόνι ή κυλινδροπίστονο
http://www.car.gr/parts/?ca=809&models=Yamaha+XT+600+E

Στρόφαλος ή στροφαλομπιέλα
http://www.car.gr/parts/?ca=814&models=Yamaha+XT+600+E

σασμάν
http://www.car.gr/parts/?ca=717&makes=Yamaha&models=Yamaha+XT+600+E

Κεφαλή
http://www.car.gr/parts/?ca=804&makes=Yamaha&models=Yamaha+XT+600+E

Να έχουν αρπάξει όλα για όλα? Και τα μέταλλα ακόμα?

Κινητήρας:
http://www.car.gr/parts/?models=Yamaha+XT+600+E&ca=802

Με 650Ε ή με το χιλιάρικο παίρνεις ολόκληρο μηχανάκι και τα πετάς όλα πάνω στο δικό σου.


Ελπίζω να σε κάλυψα με αυτά που πέταξα..... :smokin:

sapila racing
25/04/2014, 17:48
Απο που προκείπτει?
Προκύπτει απο ενα στεγνό μοτέρ να δουλεύει επι 10 χλμ (για να πάει έστω συνεργείο ενώ θα μπορούσε ο φίλος να πάρει οδική να το μεταφέρει, ακόμα και ο μάστορας μπορεί να στείλει φορτηγάκι να το μαζέψει) που ξεκινάει ο κάθε μάστορας να το λύσει και τον "ράβει κουστουμάκι" στο χιλιάρικο χωρίς να έχει λύσει παραμέσα να δει τι γίνεται σου φαίνεται λογικό? Γιατί εγώ ξέρω: το λύνω, βλέπω τι έχει αρπάξει (επειδή δούλευε όπως είπε ο χριστιανός), σου βγάζω το κόστος και αν μου δώσεις το ΟΚ προχωράμε. Το να χω λύσει εναν κινητήρα μεχρι την μέση και να πω "αααα χιλιαρικάκι στάνταρ παλικάρι και ανεβαίνουμε" δεν μου φαίνεται λογικό.

Δες λίγο τι τιμές υπάρχουν εκεί έξω:

Πιστόνι ή κυλινδροπίστονο
http://www.car.gr/parts/?ca=809&models=Yamaha+XT+600+E

Στρόφαλος ή στροφαλομπιέλα
http://www.car.gr/parts/?ca=814&models=Yamaha+XT+600+E

σασμάν
http://www.car.gr/parts/?ca=717&makes=Yamaha&models=Yamaha+XT+600+E

Κεφαλή
http://www.car.gr/parts/?ca=804&makes=Yamaha&models=Yamaha+XT+600+E

Να έχουν αρπάξει όλα για όλα? Και τα μέταλλα ακόμα?

Κινητήρας:
http://www.car.gr/parts/?models=Yamaha+XT+600+E&ca=802

Με 650Ε ή με το χιλιάρικο παίρνεις ολόκληρο μηχανάκι και τα πετάς όλα πάνω στο δικό σου.


Ελπίζω να σε κάλυψα με αυτά που πέταξα..... :smokin:

Πως να με καλύψεις, αφού είσαι εκτός πραγματικότητας?

Ο μηχανικός άρχισε κι έλυνε, είδε την κατάσταση και φυσικά έπρεπε να ρωτήσει τον ιδιοκτήτη για το αν θα πρέπει να συνεχίσει το λύσιμο.
Αν ο ιδιοκτήτης αποφασίσει οτι θα αλλάξει μοτέρ, δεν πρόκειται να το λύσει παρακάτω, θα ήταν απλά χάσιμο χρόνου και άσκοπο έξοδο.

Οσο για τα μεταχειρισμένα κυλινδροπίστονα με 100 Ευρω, τι να πω?

Ο Γεωργακόπουλος αποκλείεται να συμφωνήσει να βαλει μεταχειρισμένο πιστόνι εκτός κι αν πρόκειται για μηχανάκι του 1930 και πριν.

Dbnn
25/04/2014, 18:07
οκ.... :beer:

bruno
25/04/2014, 21:14
Kριμα παντος θα μπορουσες να το σωσεις.Αν ηταν μεγαλη διαρροη,μπορει να γινοταν πολύ επικινδυνο315003

sapila racing
26/04/2014, 11:47
οκ.... :beer:

Καταλαβαίνεις τώρα πως το βλέπω φαντάζομαι.
Ενας σωστός μάστορας δεν θα διακινδυνέψει το όνομά του βάζοντας μεταχειρισμένα ανταλλακτικά σε κινητήρα.
Εχω παράδειγμα το δικό μου Yamaha SR500 που είναι ιδια οικογένεια αλλά παλαιότερος κινητήρας και για να ξαναγίνει σωστό σε όλα, είχε φάει 1000 Ευρω μόνο σε ανταλλακτικά κινητήρα πριν 10 χρόνια χωρίς ανταλλακτικά για το κιβώτιο που τα είχα από αλλο μηχανάκι.
Και δεν είχε μείνει απο λάδια, δούλευε κανονικά αλλά είχε φθορές σε πολλά σημεία από τα χιλιόμετρα. Του είχα κανει πανω απο 100.000 όταν λύθηκε βέβαια.

Dbnn
26/04/2014, 11:58
Καταλαβαίνεις τώρα πως το βλέπω φαντάζομαι.
Ενας σωστός μάστορας δεν θα διακινδυνέψει το όνομά του βάζοντας μεταχειρισμένα ανταλλακτικά σε κινητήρα.
Εχω παράδειγμα το δικό μου Yamaha SR500 που είναι ιδια οικογένεια αλλά παλαιότερος κινητήρας και για να ξαναγίνει σωστό σε όλα, είχε φάει 1000 Ευρω μόνο σε ανταλλακτικά κινητήρα πριν 10 χρόνια χωρίς ανταλλακτικά για το κιβώτιο που τα είχα από αλλο μηχανάκι.
Και δεν είχε μείνει απο λάδια, δούλευε κανονικά αλλά είχε φθορές σε πολλά σημεία από τα χιλιόμετρα. Του είχα κανει πανω απο 100.000 όταν λύθηκε βέβαια.

Μα απο την αρχή σε κατάλαβα, αλλά το περίεργο στο μυαλό μου ήταν το μεγάλο κόστος επισκευής.