PDA

View Full Version : Καδένα σε fazer



Komisths
22/11/2011, 22:56
Καλησπέρα σε όλους.Έχω την εξής ερώτηση για να σας απευθύνω.Σήμερα πήγα το φεϊζεράκι μου για σέρβις.Το μηχανάκι έχει 63.000 km μερίπου.Η καδένα δεν έχει αλλαχτεί ποτέ(τουλάχιστον σύμφωνα με το βιβλίο σέρβις του προκατόχου).Επίσης,2 μηχανικοί που το άκουσαν είπαν με τη μία ότι χρειάζεται αλλαγή,χωρίς όμως να ανοίξουν τη μηχανή,απλώς από τον ήχο.Ο μηχανικός που τελικά την πήγα με διαβεβαίωσε πως η καδένα δε θέλει αλλαγή.Μου την έδειξε,όμως δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να είμαι απόλυτα σίγουρος.Είναι λοιπόν λογικό το μηχανάκι όντως να μην χρειάζεται αλλαγή στην καδένα μετά από αυτά τα km?Υπάρχει περίπτωση ο ήχος που άκουγαν οι άλλοι να προέρχεται από κάτι διαφορετικό?Από την άλλη ο άνθρωπος δεν νομίζω να μην μπορεί να ξεχωρίσει την καδένα που χρειάζεται αλλαγή από αυτήν που όχι...

Emden
22/11/2011, 23:18
Δε ξέρω πιο φέιζερ από όλα έχεις. Πάντως στο δικό μου (fz6 04) μετά απο 57κ δε έχει αλλαχτεί.
Στο φείζερ κλάμπ έχουν ένα σχετικο thread όπου αναφέρεται το φαινόμενο εκτενεστερά.

:beer:

hondaRR
23/11/2011, 09:22
Αν εχεις οπο το 04 και μετα τεντοτηρα θα θες οχι καδενα ..!

Emden
23/11/2011, 09:42
σωστος.!:beer:

Komisths
23/11/2011, 12:30
Είναι του '99 το μοντέλο παιδιά....

DeusEx
23/11/2011, 16:01
στο δικο μου του 05, αλλαχτηκε μια τεντωτηρα στις 60,000χλμ (αν κ δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν απαραιτητο) και μια φορα τωρα στις κοντα 115,000 χλμ

pektis
24/11/2011, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
στο δικο μου του 05, αλλαχτηκε μια τεντωτηρα στις 60,000χλμ (αν κ δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν απαραιτητο) και μια φορα τωρα στις κοντα 115,000 χλμ

Αλλαξες τεντοτηρα και δεν αλλαξες και την καδενα σετ?:confused:
Συνηθως αλλαζουν και τα 2...

HELLSPIRIT
28/12/2011, 16:07
είναι ο τεντωτήρας φίλε μου και γω το ιδιο θέμα έχω κάποια στιγμή είχα κάνει ένα κλικ με σπρώξιμο και σταμάτησε αλλά μετά απο 15000 χλμ ξανάρχισε....για να αλλάξεις καδένα πρέπει να σου έχει φάει το γρανάζι του μπροστινού εκκεντροφόρου και πρέπει να λυθεί όλο το μοτέρ για την καδένα συνήθως οι thundercat κινητήρες δεν παθαίνουν ζημιά.εγώ το έχω και ακούγεται 20000 χλμ και μόλις ζεσταθεί σταματάει...δεν έχω πρόβλημα γιατί πίσω δεν πάει για να πάθει ζημιά το μοτέρ και οχι τίποτα άλλο δεν έχω λεφτά να πετάω σε τεντωτήρες αλλά κάποια στιγμή θα του βάλω έναν μηχανικό και θα ησυχάσω.

simeon
28/12/2011, 17:42
Τεντωτηρας λογικά είναι και ισως μάλιστα δεν θέλει αλλαγή αλλα έχει κολλήσει, πες το στον μάστορα ;)

pektis
30/12/2011, 16:08
Ας το παρουμε λογικα...
Οταν για παραδειγμα αλλαζουμε αλυσιδα, δεν αλλαζουμε set και τα γραναζια για να δουλεψει καλυτερα η μηχανη?
Καπως ετσι ειναι και με το θεμα τεντοτηρας--καδενα...Πρεπει να αλλαζουν μαζι...(γνωμη μου...):winka:

brainstorm73
30/12/2011, 16:43
Να ρωτησω κι εγω παιδια....fzs 600 του 2003......28000 χιλιομετρα......ενα ψιλο τακ τακ ακουγεται στο ρελαντι μολις ομως πατησω συμπλεκτη σταματαει.......και μην αρχισετε το δουλεμα....ναι ασχετος ειμαι.....ναι ειμαι νεος μηχανοβιος....:rotflmao:

brainstorm73
31/12/2011, 09:30
:a4:

npat
31/12/2011, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
μολις ομως πατησω συμπλεκτη σταματαει.......

Λογικά δεν είναι καδένα. Μάλλον συμπλέκτης είναι και, αν ο θόρυβος δεν είναι ΠΟΛΥ έντονος, δεν πρέπει να σε ανησυχεί. (Αν βέβαια κάνει σαν ντουκάτι στο ρελαντί, αλλάζει το πράμα...)

viper1
31/12/2011, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
Να ρωτησω κι εγω παιδια....fzs 600 του 2003......28000 χιλιομετρα......ενα ψιλο τακ τακ ακουγεται στο ρελαντι μολις ομως πατησω συμπλεκτη σταματαει.......και μην αρχισετε το δουλεμα....ναι ασχετος ειμαι.....ναι ειμαι νεος μηχανοβιος....:rotflmao:

δεν περνας απο ενα συνεργειο να το ακουσουν?
καλη χρονια!!:beer:

brainstorm73
31/12/2011, 20:00
Στις 25000 ηρθε στα χερια μου η κουκλα με αλλαγμενα τα λαδακια της ......οποτε στις 30000 που θα την παω για αλλαγη λαδιων θα γινει οτι ειναι να γινει.......δεν θελω να γ......ω το θρεντ του φιλου αλλα στις 30000 χρειαζεται κατι αλλο εκτος απο λαδια ?:beer: :beer:

Καλη χρονια παιδια σε ολους....

Πανοπτικός
31/12/2011, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
Στις 25000 ηρθε στα χερια μου η κουκλα με αλλαγμενα τα λαδακια της ......οποτε στις 30000 που θα την παω για αλλαγη λαδιων θα γινει οτι ειναι να γινει.......δεν θελω να γ......ω το θρεντ του φιλου αλλα στις 30000 χρειαζεται κατι αλλο εκτος απο λαδια ?:beer: :beer:

Καλη χρονια παιδια σε ολους....

Για να ρωτας... μαλλον εγγυηση δεν παιζει... οποτε:


Λαδια & φιλτρο λαδιου - Μπουζι - φιλτρο αερα.
Κοστος περιπου 80 ευρω.

Τα πρωτα δυο, οσο συχνα νομιζεις οτι πρεπει (μην ανοιξουμε συζητηση 58 σελιδων)
Τα δυο τελευταια καθε 24.000.

Το μοτερ αυτα χρειαζεται, απο εκει κ περα κοιτας τακακια κλπ. :wave2:

εντιτ: και κατα τις 80.000 μια ρυθμιση βαλβιδων κ εισαι αρχηγος.

viper1
31/12/2011, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
Στις 25000 ηρθε στα χερια μου η κουκλα με αλλαγμενα τα λαδακια της ......οποτε στις 30000 που θα την παω για αλλαγη λαδιων θα γινει οτι ειναι να γινει.......δεν θελω να γ......ω το θρεντ του φιλου αλλα στις 30000 χρειαζεται κατι αλλο εκτος απο λαδια ?:beer: :beer:

Καλη χρονια παιδια σε ολους....

δεν υπαρχει βιβλιο χρησης?ψαξε στο νετ να το κατεβασεις.εκει θα βρεις τι και ποτε οσον αφορα την συντηρηση.διαφορετικα ο καθενας θα σου λεει τι κανει στην δικη του μοτο και οχι τι προβλεπει ο κατασκευαστης..:beer:

brainstorm73
02/01/2012, 13:20
Thanks guys :beer:

paTman_the
04/01/2012, 14:15
Αν δυσκολεύεσαι να το βρεις πες μου να στο στειλω.

Οσο για τον τεντωτήρα έχω την εντύπωση ότι είναι η μόνη ζημιά που "βγάζαν" τα φζσ πριν του 2004. Στο δικό μου του 2003 από όταν το πήρα (με 12κ χλμ) ακουγόταν ένα τσκ τσκ που νομίζω ότι είναι είτε η καδένα είτε ο τεντοτήρας της αλλά ακόμα δε μου έχουν πει σε κανένα σέρβις να αλλάξω οτιδήποτε από τα δυο. Πλέον είμαι στα 58κ χλμ και δεν ξέρω τι θα κάνω με αυτό το θέμα. Πρέπει να αλλαχτεί στα 60κ χλμ; Μπορώ να το αλλάξω με κάποιον aftermarket που να μην έχει τέτοια θέματα;

brainstorm73
04/01/2012, 15:15
Αδερφε το βιβλιο υπαρχει κατω απο τη σελα....απλα ποτε δεν μπηκα στον κοπο να του ριξω μια ματια.....:beer:

paTman_the
04/01/2012, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
Αδερφε το βιβλιο υπαρχει κατω απο τη σελα....απλα ποτε δεν μπηκα στον κοπο να του ριξω μια ματια.....:beer:

Για το service manual νόμιζα ότι μιλούσαμε...

Αν δεν μπήκες στον κόπο να του ρίξεις μια ματιά να δεις τι λέει το εγχειρίδιο του κατασκευαστή οτι πρέπει να κάνεις για τη συντήρηση του οχήματος τότε πως θα κρίνεις/εμπειστευτείς την κάθε παπαριά που θα σου πω εγώ ή άλλος εδώ μέσα;

brainstorm73
04/01/2012, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Για το service manual νόμιζα ότι μιλούσαμε...

Αν δεν μπήκες στον κόπο να του ρίξεις μια ματιά να δεις τι λέει το εγχειρίδιο του κατασκευαστή οτι πρέπει να κάνεις για τη συντήρηση του οχήματος τότε πως θα κρίνεις/εμπειστευτείς την κάθε παπαριά που θα σου πω εγώ ή άλλος εδώ μέσα;

Σε εχω απολυτη εμπιστοσυνη βρε......:sun:

brainstorm73
04/01/2012, 19:39
Xωρις πλακα τωρα..... αυτα που θα μου πει καποιος ο οποιος εχει στην κατοχη του το fazer καμια 5-6 χρονια δεν θα μου τα πουνε ολα τα service manual του κοσμου.....


Και στην τελικη μια γενικη ερωτηση εκανα στο τι χρειαζεται πανω κατω στις 30000 χιλιομετρα.......εκτος αν το φορουμ αποτελειται απο παπαρες οπως λες οποτε πες το μου να παω σε κανα φορουμ που αγαπανε τις μηχανες τους και ξερουν 5 βασικα πραγματακια για το μωρο τους.....


Φιλικα


:beer:

paTman_the
04/01/2012, 19:39
Η αλήθεια είναι ότι πολλοί εδώ μέσα ξέρουν τι λένε :p

Πανοπτικός
04/01/2012, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Η αλήθεια είναι ότι πολλοί εδώ μέσα ξέρουν τι λένε :p


Το SM λεει αλλαγη λαδιων στις 12.000, εσυ καθε ποτε τα αλλαζεις... Οποτε γουσταρετε το ακολουθειτε...

Σωστος ο μπρεινστορμ αλλα δεν χρειαζεται να εχει καποιος fazer για να ξερει τι χρειαζεται ενα μοτερ 4κυλινδρο 600ρι, τα βασικα ειναι ιδια... (εκτος αν μιλαμε για καμια αρχαιολογια)

Το SM λεει ρυθμιση βαλβιδων καθε 24.000. :wave2:

paTman_the
04/01/2012, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Το SM λεει ρυθμιση βαλβιδων καθε 24.000. :wave2:

Εχεις δίκιο σε αυτό, φτάνω τις 60κ και δεν έχουν χρειαστεί τίποτα ακόμα

paTman_the
04/01/2012, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
Xωρις πλακα τωρα..... αυτα που θα μου πει καποιος ο οποιος εχει στην κατοχη του το fazer καμια 5-6 χρονια δεν θα μου τα πουνε ολα τα service manual του κοσμου.....
Και στην τελικη μια γενικη ερωτηση εκανα στο τι χρειαζεται πανω κατω στις 30000 χιλιομετρα.......εκτος αν το φορουμ αποτελειται απο παπαρες οπως λες οποτε πες το μου να παω σε κανα φορουμ που αγαπανε τις μηχανες τους και ξερουν 5 βασικα πραγματακια για το μωρο τους.....
Φιλικα
:beer:

Ρε συ, πάντα φιλικά μιλάμε.Προσωπικά ακούω το τι λένε όλοι, αλλά δε μπορώ να σκεφτώ να μην κοιτάξω τι λέει η ίδια η Yamaha ακόμα και αν μου το λέει ο ίδιος ο Oldman που τα post μου εδώ μέσα μου φαίνονται άψογα.

Από εκεί και πέρα η ερώτησή σου με ενδιαφέρει και μένα, τι δηλαδή έχει βγάλει σε άλλους ιδιοκτήτες και για αυτό γράφω και εγώ την εμπειρία μου με το δικό μου μηχανάκι που τα χιλιόμετρά σου τα είχε το 07-08.

Εγώ το πήρα με 12κ το 2006, σε όλα τα προβλεπόμενα service έχω πει στο μηχανικό να κοιτάξει βαλβίδες αλλά ποτέ δε χρειάστηκε. Τώρα είμαι κοντά στις 60κ χλμ, το μόνο που αλλάζω είναι λάστιχα, λάδια/φίλτρο, καθαρίζω το ΚΝ φίλτρο αέρος μου, τακάκια, νερό στο ψυγείο και μια φορά άλλαξα το ρότορα πάνω στη ρόδα που είχε σπάσει και δε δούλευε το κοντέρ και μια αλυσιδογράναζα όπου και κόντυνα λίγο το βήμα του. Επίσης την άνοιξη άλλαξα ελατήρια/λάδια στο μπροστινό, πίσω αμορτισερ και έβαλα και σωληνάκια υψηλής μπροστά τα οποία μεταμόρφωσαν το μηχανάκι και το κάναν εξαιρετικό.

Εφόσον εσύ το πήρες τώρα νομίζω ότι το καλύτερο είναι να πας σε ένα σωστό συνεργείο και να του πεις να σου τσεκάρει αν εχουν γίνει ότι θα έπρεπε να έχει γίνει μέχρι τώρα στο μηχανάκι στα προβλεπόμενα service, ακόμα και αν έχεις service book από τον προηγούμενο - εκτός βέβαια αν ξέρεις τι έχει γίνει στο μηχανάκι (ήταν πχ φίλου σου).

Οτι άλλο θες ρώτα και ίσως ξέρω.

viper1
04/01/2012, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
Xωρις πλακα τωρα..... αυτα που θα μου πει καποιος ο οποιος εχει στην κατοχη του το fazer καμια 5-6 χρονια δεν θα μου τα πουνε ολα τα service manual του κοσμου.....


Και στην τελικη μια γενικη ερωτηση εκανα στο τι χρειαζεται πανω κατω στις 30000 χιλιομετρα.......εκτος αν το φορουμ αποτελειται απο παπαρες οπως λες οποτε πες το μου να παω σε κανα φορουμ που αγαπανε τις μηχανες τους και ξερουν 5 βασικα πραγματακια για το μωρο τους.....


Φιλικα


:beer:

αλλο τι εμπειριες εχει καποιος που εχει το ιδιο μοντελο αλλο τι γραφουν τα βιβλια.μην τα μπλεκεις φιλος