PDA

View Full Version : Παζάρι Αλμυρίδας, Χανιά



Εχετλαίος
23/11/2011, 09:13
Καθότι οι καιροί είναι δύσκολοι και οι κρατικές ενισχύσεις ανύπαρκτες, οι κάτοικοι του Αποκόρωνα Χανίων διοργανώνουν ένα ιδιότυπο μπαζάρ (εχμ, μάζωξη) αυτή την Κυριακή 27/11/2011 στην Αλμυρίδα Αποκορώνου στο ξενοδοχείο Almyreda Beach Resort. Όλα τα έσοδα από τη μάζωξη θα διατεθούν στο να αγοράσουμε εξοπλισμό για το Κέντρο Υγείας Βάμου και για το ασθενοφόρο του.
Στη μάζωξη (ε, ας το λέμε έτσι) θα υπάρχουν:
-Μπόλικο φαγητό μαγειρεμένο από κατοίκους του Αποκόρωνα. Ελληνική και διεθνής κουζίνα (καθότι στον Αποκόρωνα διαβιούν και πολλοί αλλοδαποί).
-Θέατρο
-Για τα κοπελάκια Άγιος Βασίλης και face painting (ζωγραφική προσώπου με οικολογικά μη τοξικά χρώματα)
-Δραστηριότητες εσωτερικού χώρου όπως μπόουλινγκ, bingo, λχ
-Φυσικά καφές και αναψυκτικά διαφόρων ειδών, ποτά
-Ζωντανή μουσική με Guests τα Υπόγεια Ρεύματα (καλά διαβάσατε)
-Κληρώσεις με δώρα, πλειστηριασμοί (καλό αυτό)
-Μαθήματα πρώτων βοηθειών από τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό
-Karaoke

Η μάζωξη και οι δραστηριότητες θα αρχίσουν από τις 2 το μεσημέρι μέχρι αργά το απόγευμα.
Η συμμετοχή σε κάθε δραστηριότητα/πάγκο θα έχει ένα μικρό αντίτιμο ώστε να μαζευτούν τα χρήματα που έχουμε βάλει σαν σκοπό. Η προσφορά όλων που θα παρίστανται σαν οργανωτές/προμηθευτές είναι εθελοντική και δεν θα έχουν καμία απολαβή πλην της ηθικής.

Θα χαρούμε πολύ να σας δούμε εκεί!

:wave2:

Στην Αλμυρίδα πάμε κόβοντας από την εθνική οδό Χανίων-Ρεθύμνου προς Καλύβες. Από τις Καλύβες κάνουμε δεξιά προς Βάμο και ακολουθούμε τίς ταμπέλες. Περίπου 20 λεπτά από τα Χανιά, 40 λεπτά από Ρέθυμνο.
:wave2:

Africaptan
23/11/2011, 11:15
Πολυ καλη κινηση. Μπραβο "γειτονα"!!!
Πες μας ομως και καμια λεπτομερεια για εμας τους "μακρινους".
(Διαρκεια, φαγητο, διαμονη αν χρειαζεται, κοστος για 3 ατομα περιπου)

Εχετλαίος
23/11/2011, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Πολυ καλη κινηση. Μπραβο "γειτονα"!!!
Πες μας ομως και καμια λεπτομερεια για εμας τους "μακρινους".
(Διαρκεια, φαγητο, διαμονη αν χρειαζεται, κοστος για 3 ατομα περιπου)

Διάρκεια από 2 το μεσημέρι μέχρι 7-8 το απόγευμα της Κυριακής 27/11/2011.
Κόστος πιάτου φαγητού γύρω στα 2-3 ευρώ. Συμμετοχή ανά άτομο ανά δραστηριότητα επίσης κάπου εκεί.
Διαμονή, μιας και θα είναι Κυριακή δεν ξέρω αν χρειάζεται. Οι της Κρήτης μπορούν να γυρίσουν πίσω ήρεμα και ωραία και 10 το πολύ να είναι σπίτια τους ακόμη και αν έλθουν από τον Άγιο (λχ).
Αν κάποιοι απλά θέλουν να έλθουν μόνο για το χαβαλέ μπορούν, φυσικά, να πάνε ενωρίτερα/αργότερα στα τριγύρω ταβερνεία της περιοχής (και έχει και πολλά και καλά) και να φάνε. Η Αλμυρίδα είναι παραλιακό χωριό και λέγει και για βόλτα και καφέ ούτως ή άλλως. Και τα γύρω χωριά για βόλτα. Ε, και τα Χανιά μια γκαζιά δρόμος παραπέρα.
Τώρα κόστος...εξαρτάται πόσο θα φάτε/πιείτε κτλ.
Η παντομίμα (πολύ γέλιο) αρχίζει 4παρά και τα Υπόγεια Ρεύματα βγαίνουν στος 4μιση περίπου.

Με το καλό
:wave2:

Specialized
23/11/2011, 11:48
Να! Αυτά γίνονται στη λεβεντομάνα Κρήτη και ζηλεύουμε εμείς οι πρωτευουσιάνοι!

Πως πήγε, είχατε κίνηση; Μπορούμε να συνεισφέρουμε από μακρόθεν με κάποιο τρόπο;

Εχετλαίος
23/11/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Specialized
Μπορούμε να συνεισφέρουμε από μακρόθεν με κάποιο τρόπο;

Με την καλή σας σκέψη.
:beer: :beer: :beer:

Κάθε γειτονιά μπορεί να το κάνει, λέω εγώ. Τι κόστος έχει να κάτσεις να φτιάξεις ένα τσικάλι φαί και να πουλήσεις-δωρίσεις μερικά πράγματα που ίσως δεν χρειάζεσαι; Από την άλλη, μπορεί να μαζέψεις χρήματα ή άλλα υλικά ή υπηρεσίες που να βοηθήσουν κάπου αλλού που υπάρχει ανάγκη.


:wave2:

devil's animal
23/11/2011, 13:52
μπραβο ρε παιδια!
:beer: :beer:
:a18:

MikeG
23/11/2011, 13:54
Άμα το κορμί αντέχει θα εκδράμουμε :winka:


:beer: :beer: :beer:

sv9cvk
23/11/2011, 14:26
Ενδιαφερον ακουγεται...
Με βλεπω να ερχομαι...:beer:

makis206
23/11/2011, 14:33
Λόγω υποχρεώσεων στα Ανατολικά του νησιού δεν θα καταφέρω να έρθω Στελή, ελπίζω κι εύχομαι να πάνε όλα καλύτερα απ'το αναμενόμενο!

Μπράβο κι από μένα, όσοι πάτε να περάσετε καλά!:beer: :beer:

Africaptan
23/11/2011, 14:53
Καταλαβα καλα οτι μπορουμε και να χαρισουμε η πουλησουμε και δικα μας αντικειμενα, η μονο αγοραζουμε εμεις οι επισκεπτες;

Εχετλαίος
23/11/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Καταλαβα καλα οτι μπορουμε και να χαρισουμε η πουλησουμε και δικα μας αντικειμενα, η μονο αγοραζουμε εμεις οι επισκεπτες;

Aυτή τη φορά οι πάγκοι είναι κλεισμένοι και οι επισκέπτες μονάχα αγοράζουν ή συμμετέχουν σε κληρώσεις-παζάρια. Την επόμενη θα έχω ενημερώσει ενωρίτερα.
:wave2:

Shaolin Monk
23/11/2011, 17:18
Θα προσπαθησω να ειμαι και εγω εκει....:beer:


Αφροκαπιτανο, εμεις θα μιλησουμε μηπως κανουμε το βολταρακι παρεα....

Africaptan
23/11/2011, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Θα προσπαθησω να ειμαι και εγω εκει....:beer:


Αφροκαπιτανο, εμεις θα μιλησουμε μηπως κανουμε το βολταρακι παρεα....

Νικολα, εγω αν παω θα παω οικογενειακα με το τουτου. Αρκετα τους εχω γραψει...

Shaolin Monk
23/11/2011, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Νικολα, εγω αν παω θα παω οικογενειακα με το τουτου. Αρκετα τους εχω γραψει...


Το παρεακι δεν αλλαζει με το οχημα φιλαρακο και το ξερεις....:beer:

Africaptan
23/11/2011, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Το παρεακι δεν αλλαζει με το οχημα φιλαρακο και το ξερεις....:beer:

Ασφαλως. Απλη ενημερωση... :beer:

Εχετλαίος
23/11/2011, 22:36
:wave2:


240511

Nikoskazer2000
24/11/2011, 00:01
Αμα δε μαζεύω την Κυριακή θα 'ρθω :wave2: