PDA

View Full Version : thermoplastic vs polycarbonate



giannis1972
25/11/2011, 11:18
καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω αν εχουν διαφορα αυτα τα δυο υλικα στα κρανη.κ αν εχουν αν γνωριζει καποιος να μου πει.Ευχαριστω!!

montechristo
25/11/2011, 14:07
To polycarbonate ειναι η καλυτερη δυνατη επιλογη στην φθηνη κατηγορια των θερμοπλαστικων κρανων. Συνηθως εχουν αλλες εμπορικες ονομασιες αναλογα την εταιρεια (πχ Lexan ειναι το polycarbonate της NOLAN). Οι δε αντοχες των απλων θερμοπλαστικων (πχ ΑBS) σε συγκριση με τα polycarbonate κρανη ειναι το λιγοτερο ΠΟΛΥ μεγαλες. Ειδικα οσο αλλαζει η θερμοκρασια.

Συμπερασμα? Προτιμησε polycarbonate κρανος, αν θες να περιοριστεις σε αυτην την κατηγορια. Αληθεια, ποια μοντελα σκεφτεσαι?

giannis1972
25/11/2011, 14:18
σκεφτομαι για το nolan n85.νορμαλ βαρος(1490),pinlock,καλο εξαερισμο κ αεροδυναμικη πιστευω,αφου οι αεραγωγοι ειναι ενσωματωμενοι.αν κ θα ηθελα το x-lite 701.αλλα η nolan πιστευω μου προσφερει τα βασικα.εχω strada 650,ταχυτητα ταξιδιου 120-140χλμ.τι λες??

daz
25/11/2011, 15:23
Είναι βαρύ! Και αν δεν είναι και σωστά κατανεμημένο το βάρος θα σε κουράσει σε πολύωρα ταξίδια! Έχεις ψάξει να δεις τι γίνεται με τις τιμές των ανταλλακτικών? Ζελατίνα πχ. Διαθεσιμότητα? Γενικά τα Νολαν νομίζω πως έχουν θεματάκια με τα παραπάνω.

Αυτό που θέλεις να πάρεις δεν το ξέρω. :winka:

tifoso4ever
25/11/2011, 15:35
Τα polycarbonate πλαστικα ειναι μια ειδικη κατηγορια των θερμοπλαστικων...


ABS:
http://en.wikipedia.org/wiki/Acrylonitrile_butadiene_styrene

POLYCARBONATE:
http://en.wikipedia.org/wiki/Polycarbonate

:wave2:

giannis1972
25/11/2011, 20:15
για ανταλλακτικα δεν εχω κοιταξει.ειναι ακριβα?

daz
25/11/2011, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis1972
για ανταλλακτικα δεν εχω κοιταξει.ειναι ακριβα?

Ας πει κανένας κάτοχος καλύτερα.

Πάντως ψάξε λίγο το φόρουμ. Θα βρεις πολλές πληροφορίες για κράνη.

πυξιδας990
25/11/2011, 20:54
στα λεφτα που παιζει το nolan παρε καλυτερα απο την γκαμα των shark

giannis1972
25/11/2011, 22:54
τα shark που βλεπω στο ιντερνετ εδω στην ελλαδα,ειναι θερμοπλαστικα,π.χ S900.Για αλλα δεν εχει τιμες.μηπως μπορεις να μου πεις που θα βρω?μενω θεσσαλονικη

montechristo
26/11/2011, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Είναι βαρύ! Και αν δεν είναι και σωστά κατανεμημένο το βάρος θα σε κουράσει σε πολύωρα ταξίδια! Έχεις ψάξει να δεις τι γίνεται με τις τιμές των ανταλλακτικών? Ζελατίνα πχ. Διαθεσιμότητα? Γενικά τα Νολαν νομίζω πως έχουν θεματάκια με τα παραπάνω.

Αυτό που θέλεις να πάρεις δεν το ξέρω. :winka:

Mιας και εχω παρει ενα τετοιο για την κοπελα μου, θα σου πω οτι δεν μου εχει παραπονεθει για το βαρος. Να σκεφτεις οτι πριν φορουσε ενα Χ-LITE 802 Checa Replica (ειναι και γουρλου, πηρε το πρωταθλημα ο Τσεκας..), το οποιο ειναι πολυ πιο ελαφρυ απο το ΝΟLAΝ. Οποτε θεμα ανεσης λογω βαρους μαλλον δεν θα αντιμετωπισεις...

Ειναι και σχεδον πληρως εξοπλισμενο, με το pinlock του, την υφασματινη θηκη του, την πληρως αφαιρουμενη επενδυση του, καθως και την δυνατοτητα τοποθετησης του συστηματος επικοινωνιας της Νοlαn.

Οσο αφορα για τα ανταλλακτικα και το σερβις των κρανων που εισαγει ο Μπαξεβανης (αντιπροσωπος GREX, NOLAN, X-LITE, ολα του ιδιου κατασκευαστικου οικου), θα μου επιτρεψεις να εχω αντιθετη γνωμη απο προσωπικη πειρα και συνεργασια, μιας και δεν εχω δει αλλος αντιπροσωπο να εχει τμημα επισκευης και συντηρησης κρανων.

Οτι κι αν επιλεξεις, αχρειαστο σου ευχομαι να ειναι...;)

daz
26/11/2011, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από montechristo
Mιας και εχω παρει ενα τετοιο για την κοπελα μου, θα σου πω οτι δεν μου εχει παραπονεθει για το βαρος. Να σκεφτεις οτι πριν φορουσε ενα Χ-LITE 802 Checa Replica (ειναι και γουρλου, πηρε το πρωταθλημα ο Τσεκας..), το οποιο ειναι πολυ πιο ελαφρυ απο το ΝΟLAΝ. Οποτε θεμα ανεσης λογω βαρους μαλλον δεν θα αντιμετωπισεις...

Ειναι και σχεδον πληρως εξοπλισμενο, με το pinlock του, την υφασματινη θηκη του, την πληρως αφαιρουμενη επενδυση του, καθως και την δυνατοτητα τοποθετησης του συστηματος επικοινωνιας της Νοlαn.

Οσο αφορα για τα ανταλλακτικα και το σερβις των κρανων που εισαγει ο Μπαξεβανης (αντιπροσωπος GREX, NOLAN, X-LITE, ολα του ιδιου κατασκευαστικου οικου), θα μου επιτρεψεις να εχω αντιθετη γνωμη απο προσωπικη πειρα και συνεργασια, μιας και δεν εχω δει αλλος αντιπροσωπο να εχει τμημα επισκευης και συντηρησης κρανων.

Οτι κι αν επιλεξεις, αχρειαστο σου ευχομαι να ειναι...;)

Πάσο. :) :wave2:

montechristo
26/11/2011, 01:11
Tα ρεστα μου :beer: :beer: :beer: :)

giannis1972
26/11/2011, 01:14
εγω δοκιμασα το nolan κ δε μου φανηκε βαρυ.αλλα επειδη το κρατησα 1 λεπτο στο κεφαλι δε μπορω να εκφρασω σωστη αποψη.σιγουρα υπαρχουν καλυτερα αλλα κ ακριβοτερα.κ αυτη την εποχη ειναι δυσκολα.εχω ενα caberg ανοιγομενο,θερμοπλαστικο,οποτε πιστευω το nolan θα ειναι κλασεις καλυτερο!!!η λαθος???

John Steed
26/11/2011, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Έχεις ψάξει να δεις τι γίνεται με τις τιμές των ανταλλακτικών? Ζελατίνα πχ. Διαθεσιμότητα? Γενικά τα Νολαν νομίζω πως έχουν θεματάκια με τα παραπάνω.


Κανένα θέμα! :wave2:

giannis1972
26/11/2011, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Κανένα θέμα! :wave2:

δλδ συμφωνεις για nolan n85??

giannis1972
26/11/2011, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από montechristo
Mιας και εχω παρει ενα τετοιο για την κοπελα μου, θα σου πω οτι δεν μου εχει παραπονεθει για το βαρος. Να σκεφτεις οτι πριν φορουσε ενα Χ-LITE 802 Checa Replica (ειναι και γουρλου, πηρε το πρωταθλημα ο Τσεκας..), το οποιο ειναι πολυ πιο ελαφρυ απο το ΝΟLAΝ. Οποτε θεμα ανεσης λογω βαρους μαλλον δεν θα αντιμετωπισεις...

Ειναι και σχεδον πληρως εξοπλισμενο, με το pinlock του, την υφασματινη θηκη του, την πληρως αφαιρουμενη επενδυση του, καθως και την δυνατοτητα τοποθετησης του συστηματος επικοινωνιας της Νοlαn.

Οσο αφορα για τα ανταλλακτικα και το σερβις των κρανων που εισαγει ο Μπαξεβανης (αντιπροσωπος GREX, NOLAN, X-LITE, ολα του ιδιου κατασκευαστικου οικου), θα μου επιτρεψεις να εχω αντιθετη γνωμη απο προσωπικη πειρα και συνεργασια, μιας και δεν εχω δει αλλος αντιπροσωπο να εχει τμημα επισκευης και συντηρησης κρανων.

Οτι κι αν επιλεξεις, αχρειαστο σου ευχομαι να ειναι...;)

κ αφησε το x-lite για nolan?και το 802 ειναι νεο μοντελο!!!

montechristo
27/11/2011, 00:13
Οχι, το ΧLite ειναι δικο μου και κατα ενα νουμερο λαθος μεγεθος, οποτε πηραμε ενα κρανακι αξιοπρεπες και σε πολυ καλη τιμη για αυτα που προσφερει...

giannis1972
27/11/2011, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από montechristo
Οχι, το ΧLite ειναι δικο μου και κατα ενα νουμερο λαθος μεγεθος, οποτε πηραμε ενα κρανακι αξιοπρεπες και σε πολυ καλη τιμη για αυτα που προσφερει...

αν βρω το χ-602 σε καλη τιμη πχ 280-290 να το προτιμησω σε σχεση μ'αυτα που προσφερει το nolan?μιλαμε η χρηση νορμαλ.ουτε πολυ τρεξιμο κ πολυ κινηση σε πολυ.κ αυτο γιατι το nolan λογικα ειναι πιο πλουσιο

daz
27/11/2011, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis1972
αν βρω το χ-602 σε καλη τιμη πχ 280-290 να το προτιμησω σε σχεση μ'αυτα που προσφερει το nolan?μιλαμε η χρηση νορμαλ.ουτε πολυ τρεξιμο κ πολυ κινηση σε πολυ.κ αυτο γιατι το nolan λογικα ειναι πιο πλουσιο

Συγνώμη αλλά με τόσα παίρνεις και Shoei απ' έξω.

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Shoei-Qwest-Black/SubProducts/Shoei-Qwest-Black-0001

Ή με λίγο παραπάνω, αφού δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις μεταφορικά, το παίρνεις από ΕλλάDα.

http://www.motomad.gr/proddetail.asp?prod=Shoei_QWEST-Black

Νομίζω πως όσο τριγυρνάς το 300άρι είναι η καλύτερη επιλογή.

montechristo
27/11/2011, 00:38
Εννοειται και να προτιμησεις το Χ602, ή οποιοδηποτε αλλο μοντελο Χ-LITE. Ειναι σε αλλη - ανωτερη- κατηγορια, μιας και ειναι κατασκευασμενο (το κελυφος του) απο συνθετικα υλικα, που το κανουν πιο ανθεκτικο και πιο ελαφρυ.

Επισης αν θυμαμαι καλα, εχει κι αυτο πινλοκ κι αφαιρουμενο-πλενομενο εσωτερικο. Οποτε μια χαρα θα εισαι...

Παντως πριν καταληξεις σε οτιδηποτε, πρεπει να τα δοκιμασεις στο κεφαλι σου για να δεις πιο ταιριαζει καλυτερα στο δικο σου κεφαλι. Εμενα πχ τα Shoei ποτε δεν με βολεψαν, ενω με Αραι παλιοτερα και X-Lite πλεον, ειμαι μια χαρα...

Nikoskazer2000
27/11/2011, 10:57
Συνήθως τα θερμοπλαστικά χρησιμοποιούνται σε προστατευτικό εξοπλισμό εκτός κράνους λόγο βάρους.

Πάρε polycarbonate.

:wave2:

giannis1972
27/11/2011, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Συνήθως τα θερμοπλαστικά χρησιμοποιούνται σε προστατευτικό εξοπλισμό εκτός κράνους λόγο βάρους.

Πάρε polycarbonate.

:wave2:

απ'οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα,το polycarbonate ειναι θερμοπλαστικο υλικο.

pentasteros
27/11/2011, 12:35
Καλησπέρα.εγώ θα σου πρότεινα να δεις κ τα ιταλικά bell. Το μ1 συγκεκριμένα περίπου στα 160ευρώ. φουλ από περιφερειακά με τη μίση τιμή ανταλλακτικών από τα νολαν.1,25 κιλά με πολύ καλή ηχομόνωση κ αερισμό. αν θυμάμαι καλά το υλικό είναι fiber glass ένα κλικ ανώτερο από πολύκαρμπονατο.το πήρα για τη σύζυγό κ νομίζω ότι θα επιλέξω κ εγώ την ίδια μάρκα για μένα όταν έρθει η ώρα.

giannis1972
27/11/2011, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από pentasteros
Καλησπέρα.εγώ θα σου πρότεινα να δεις κ τα ιταλικά bell. Το μ1 συγκεκριμένα περίπου στα 160ευρώ. φουλ από περιφερειακά με τη μίση τιμή ανταλλακτικών από τα νολαν.1,25 κιλά με πολύ καλή ηχομόνωση κ αερισμό. αν θυμάμαι καλά το υλικό είναι fiber glass ένα κλικ ανώτερο από πολύκαρμπονατο.το πήρα για τη σύζυγό κ νομίζω ότι θα επιλέξω κ εγώ την ίδια μάρκα για μένα όταν έρθει η ώρα.

το m1 δε το εχω δει.εχω δοκιμασει το m4r indy.μου καθησε καλα κ τιμη μου ειπε κατω απο 300.απλα δε ξερω για ηχομονωση,αντιθαμβωτικο κ διαφορα αλλα.παντως σα κρανος ειναι πολυ ωραιο.στο m1 το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι δε κλεινουν οι αεραγωγοι κ επειδη θα ειναι καθαρα για ταξιδια μηπως εχει θορυβο.εχουν υποσιαγωνα κτλ?

Nikoskazer2000
27/11/2011, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis1972
απ'οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα,το polycarbonate ειναι θερμοπλαστικο υλικο.

Ναι, αλλα με καλύτερες ιδιότητες.

Billymuse
29/11/2011, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από pentasteros
Καλησπέρα.εγώ θα σου πρότεινα να δεις κ τα ιταλικά bell. Το μ1 συγκεκριμένα περίπου στα 160ευρώ. φουλ από περιφερειακά με τη μίση τιμή ανταλλακτικών από τα νολαν.1,25 κιλά με πολύ καλή ηχομόνωση κ αερισμό. αν θυμάμαι καλά το υλικό είναι fiber glass ένα κλικ ανώτερο από πολύκαρμπονατο.το πήρα για τη σύζυγό κ νομίζω ότι θα επιλέξω κ εγώ την ίδια μάρκα για μένα όταν έρθει η ώρα.
έχω ενα μοντέλο της σειράς m1 που έκανε εκεί στα 190-200 και όντως στα + είναι το βάρος,τα πολύ ζεστά μαξιλαράκια εντός του κράνους που σε κρατάνε ζεστό το χειμώνα,αλλά για τον ήχο δε θα έλεγα ότι ειναι τα καλύτερα στο θέμα μόνωσης και επι τη ουσίας για το υλικό είναι όντως fiber glass αλλά δε νομίζω να είναι ανώτερο απο το πολυκαρμπονάτο..:nono:

giannis1972
29/11/2011, 18:18
τελικα μαλλον απ'οτι ακουω θα καταληξω στο nolan n85.κ για τα πολλα που προσφερει κ για τη τιμη αλλα κ απ'οτι καταλαβα το υλικο που ειναι φτιαγμενο ειναι καλο.το βρισκω στα 210-22ο.καλα δεν ειναι??

Billymuse
29/11/2011, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis1972
τελικα μαλλον απ'οτι ακουω θα καταληξω στο nolan n85.κ για τα πολλα που προσφερει κ για τη τιμη αλλα κ απ'οτι καταλαβα το υλικο που ειναι φτιαγμενο ειναι καλο.το βρισκω στα 210-22ο.καλα δεν ειναι??
http://www.gamoto.gr/product.asp?catid=6207 αυτό λές? αποτι δείχνει έχει πολύ καλούς αεραγωγούς

John Steed
29/11/2011, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis1972
δλδ συμφωνεις για nolan n85??

Για εμένα και για τη χρήση που το θες είναι άριστο! Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και έχει πλήρη αφαιρούμενη επένδυση και μικρό τζιμάκι φιμέ.

Από ανταλλακτικά κανένα πρόβλημα και οι τιμές ανάλογες με το κόστος του κράνους

Επίσης, έχει και θέση έτοιμη για το N-comm :wave2:

montechristo
29/11/2011, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis1972
τελικα μαλλον απ'οτι ακουω θα καταληξω στο nolan n85.κ για τα πολλα που προσφερει κ για τη τιμη αλλα κ απ'οτι καταλαβα το υλικο που ειναι φτιαγμενο ειναι καλο.το βρισκω στα 210-22ο.καλα δεν ειναι??

Aθηνα εισαι φιλε μου? Αν ναι, στειλε ενα ΠΜ, ισως μπορεσω να σε βοηθησω...;)

giannis1972
29/11/2011, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Billymuse
http://www.gamoto.gr/product.asp?catid=6207 αυτό λές? αποτι δείχνει έχει πολύ καλούς αεραγωγούς

οχι,αυτο εννοω

http://www.gamoto.gr/product.asp?catid=6187

giannis1972
29/11/2011, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από montechristo
Aθηνα εισαι φιλε μου? Αν ναι, στειλε ενα ΠΜ, ισως μπορεσω να σε βοηθησω...;)

οχι,μενω θεσσαλονικη.εδω μου κανουν 10%εκπτωση

giannis1972
30/11/2011, 19:02
ειδα αυτο το βιντεο κ τρελαθηκα.Αληθεια ισχυει κατι τετοιο??αναφερεται σε θερμοπλαστικο κ συνθετο πλεκτο μειγμα


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9LfEFhBelTY

giannis1972
01/12/2011, 13:08
σκεφτομαι στα 250 για x-lite απο ιντερνετ.ειναι ασφαλες?ειναι αξιοπιστα?δινουν τα εξτρα που σου δινουν κ εδω?δλδ στο x-lite δινουν το pinlock,υποσιαγωνο?απο το www.fc-moto.de,www.luies.de.www.motoin.de εχει ψωνισει κανεις?αν ναι υπηρχε κανα προβλημα?αν χρειαστει αλλαγη τι γινεται??

John Steed
01/12/2011, 18:54
Γνωστός μου έχει γλιτώσει από τρακάρισμα με 230 χλμ με X-Lite, πέρα από αυτό, δε γνωρίζω τίποτε άλλο...

giannis1972
01/12/2011, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Γνωστός μου έχει γλιτώσει από τρακάρισμα με 230 χλμ με X-Lite, πέρα από αυτό, δε γνωρίζω τίποτε άλλο...

τυχη βουνο!!!Γερός να ειναι κ ζωη να'χει

Billymuse
02/12/2011, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis1972
οχι,αυτο εννοω

http://www.gamoto.gr/product.asp?catid=6187

σαν μπάτσος θα δείχνει με αυτό το κράνος εκτός και εαν θες το εν λόγο κράνος σε άλλο χρώμα,πάντως δείχνει οκ για τα λευτά του. για μένα σημαντικό ρόλο παίζει και οι τιμές τον ανταλακτικών του κράνους,ζελατίνα,μαξιλαράκια....:confused:

giannis1972
02/12/2011, 16:29
σε μαυρο χρωμα θα ειναι αν το παρω,αν κ πιστευω οτι το λευκο ειναι ωραιο κ το διακρινουν πιο ευκολα οι αλλοι οδηγοι

Billymuse
02/12/2011, 17:36
ναι,ισχύει αυτο που λές αλλά δε χρειάζεται αναγκαία το άσπρο,θα δώσεις που θα δώσεις τόσα εuro τουλάχιστον πάρε ένα κράνος που να μη θυμίζει ομάδα ΔΙΑΣ:beer: εκτός αν το ψήνεις να του βάλεις τπτ πάνω όπως π.χ μοικάνα,μεγάλα αυτιά,κερατάκια διαβόλου...

giannis1972
02/12/2011, 19:59
μπα,τιποτα δε βαζω πανω στο κρανος.αν παρω το nolan θα ειναι μαυρο,αν παρω x-lite θα ειναι ασημι