PDA

View Full Version : το δικό μου κομπιουτερίστικο πρόβλημα



cityfly
26/11/2011, 10:54
έχω το hp της σειράς pavilion 6500
και ήταν πολύ ζεστό, πολύ φασαρία το ανεμιστηράκι κλπ (το χω από τον αύγουστο το 07)
κάποια στιγμή άρχισε να μου κάνει κάτι κόλπα με την οθόνη, κόλλαγε για μισό με ένα λεπτό η εικόνα μετά μαύριζε και μετά επανερχόταν και είχα το μήνυμα
Display driver stopped responding and has recovered
αρχικά έκανα update στο driver από το σαιτ της ΗΡ
το μόνο που άλλαξε είναι ότι έγινε πιο "τρομακτικό" το θέμα γιατί αυτή τη φορά αντί να κολλάει πριν μαυρίσει πρώτα τρεμόπαιζε η εικόνα.
Τελικά την Πέμπτη το πρωί έκατσα και έλυσα ολόκληρο το μηχάνημα άλλαξα πάστες σε cpu και gpu (δεν είχε μείνει τίποτα και ό,τι υπήρχε ήταν μια ξεραΐλα καθάρισα και το ανεμιστηράκι (πολύύύύ σκόνη) το ξανάδεσα και λέω πάει το έλυσα το πρόβλημα.
ο υπολογιστής εκεί που έψηνες αυγά πάνω στα πλήκτρα τώρα είναι απλά χλιαρός, δεν ακούς τον ανεμιστήρα και λες πάει θα απογειωθεί μια χαρά. Μόνο που χθες το βράδυ σε ανύποπτο χρόνο μου το ξανάκανε, ήταν ήδη σε λειτουργία αρκετές ώρες αλλά δεν έβραζε
εχεί κανείς καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω;
το λύσιμο και το δέσιμο έγιναν σωστά δεν μου περίσεψε καμιά βίδα να μην ξέρω τι να την κάνω :p :beer:

cityfly
26/11/2011, 11:01
να προσθέσω ότι αυτό που κάνω αυτή τη στιγμή είναι ότι κατεβάζω τον πιο πρόσφατο οδηγό από το σάιτ της nvidia και θα τον εγκαταστήσω

KostasV2
26/11/2011, 11:01
Υποθέτω ότι τον χρησιμοποιείς πάνω σε σταθερή επιφάνεια (γραφείο κλπ.). Θα βοηθούσε αν τον ανασήκωνες λίγο, ώστε να περνάει αέρας από κάτω. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα από τα αλουμινένια στάντ που υπάρχουν γι' αυτό το σκοπό π.χ. http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Laptop-Acc/Stands/Turbo-X-Notebook-Cooler-NC-215-NCP33.htm ή πιό απλά να βάλεις το laptop να πατήσει σε δύο γόμες στις πίσω γωνίες ως "ποδαράκια".

cityfly
26/11/2011, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasV2
Υποθέτω ότι τον χρησιμοποιείς πάνω σε σταθερή επιφάνεια (γραφείο κλπ.). Θα βοηθούσε αν τον ανασήκωνες λίγο, ώστε να περνάει αέρας από κάτω. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα από τα αλουμινένια στάντ που υπάρχουν γι' αυτό το σκοπό π.χ. http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Laptop-Acc/Stands/Turbo-X-Notebook-Cooler-NC-215-NCP33.htm ή πιό απλά να βάλεις το laptop να πατήσει σε δύο γόμες στις πίσω γωνίες ως "ποδαράκια".

είναι πάνω στο γραφείο σε τέσσερα "ποδαράκια" από φελό (φελοί μπουκαλιών κομμένοι στη μέση)
δε ζεσταίνεται πολύ πια αλλού πρέπει να είναι το πρόβλημα
:wave2: :wave2:

cityfly
26/11/2011, 11:09
αυτός ο οδηγός που βάζω τώρα έχει λέει κι ένα physx system software
:confused:
θα το βάλω πάντως για να το δίνει κακό δε θα ναι:D

Gms
26/11/2011, 11:15
Απο το 2007 που το εχεις ποτε ειναι το τελευταιο φορματ που του εκανες?Αυτο το κολιμα στο κανει οταν ζοριζεται δηλαδη οταν παιζει ενα παιχνιδι η βλεπεις καποιο βιντεο η οποτε του κατεβει?Παντος εμενα για ιος μου φαινετε.

cityfly
26/11/2011, 11:19
φορμάτ ποτέ
παιχνίδια που να απαιτούν ισχύ δεν παίζω, στο ίντερνετ που το έψαξα έλεγαν για πρόβλημα με οδηγό και θερμοκρασία κυρίως, και όντως εμένα έβραζε, καλό του έκανε το καθάρισμα έτσι κι αλλιώς.
σε ταινίες το κανε κυρίως είτε youtube είτε divx

John Steed
26/11/2011, 11:23
τι κάνεις τη στιγμή που μαυρίζει η οθόνη?

Gms
26/11/2011, 11:26
Ωραια περνα τα Drivers της nvidia να δεις,αλλα δεν νομιζω να δεις αλλαγη.Κανε και κανα καλο σκαναρισμα για απο το 2007 κατι μου λεει οτι θα εχεις αρκετο πραμα μεσα.Και αμα δεν δεις αλλαγη τραβα του και ενα ξεγυρισμενο φορματ και βλεπουμε.Τι αντιβαιρους χρησημοποιας?

cityfly
26/11/2011, 11:28
έχω το avg και κατά καιρούς το τσεκάρω πρόσφατα έβαλα και το spybot και έκανα ένα καθάρισμα και με αυτό

Gandalf dr685sm
26/11/2011, 11:31
ούτε ιός , ούτε τίποτα.. είναι ενα laptop 4 ετών που σίγουρα θα έχει καταπονημένο σκληρό δίσκο αφού δεν έχει γίνει ποτέ format ή έστω ενα defragment.

Για την θερμοκρασία , πάρε μια βασούλα με ανεμιστηράκι. Το κλείσιμο της οθόνης είναι 99% πρόβλημα κάρτας γραφικών ή 1% και πολύ χειρότερο πρόβλημα motherboard. Οι οδηγοί δεν θα βοηθήσουν. Ίσως ενα πιο ισχυρό ανεμιστηράκι καθώς μάλλον το συγκεκριμένο μοντέλο έχει κακη διάταξη του υλικού μέσα στο motherboard με αποτέλεσμα να έχει κακή απαγωγή θερμότητας απο εκεί που είναι κάρτες και δίσκοι.

Vstrommer71
26/11/2011, 11:36
Υπαρχει παντως και μια σειρα απο προβληματα θερμοκρασιας και καψιματων που εχουν οι καρτες γραφικων της Nvidia σειρας 8ΧΧΧ Μ.Οποτε πιθανα και η καρτα γραφικων ειναι στα τελευταια της.Δοκιμασε ΑΝ την ωρα που σου μαυριζει η οθονη,να παιξεις συνδεοντας μια εξωτερικη οθονη αν παιζει.Αν παιζει στην εξωτερικη,πιθανα θα εχεις μια παραταση ζωης του μηχανηματος

cityfly
26/11/2011, 11:45
λοιπόν το update από την nvidia δεν το κάνει για κάποιο λόγο, έκανε όμως κανονικά το τελευταίο update για την nvidia από το σάιτ του κατασκευαστή
στο σκληρό φορμάτ δεν έχει γίνει ποτέ αλλά defragment είναι ρυθμισμένο στο run on a schedule και τελευταία φορά δείχνει 23/11, επίσης κάνω disk clean up κατά διαστήματα.
όταν μαυρίζει μετά από 1-2 δευτερόλεπτα επανέρχεται, απλά περίμενα μετά το καθάρισμα να μην το ξανακάνει και το ξανάκανε χθες το βράδυ, θα δούμε και σήμερα τι θα γίνει, δε θα κάνω κάτι άλλο για την ώρα
:wave2: :wave2:

DimChios
26/11/2011, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
τι κάνεις τη στιγμή που μαυρίζει η οθόνη?


ξυνει τη μυτη του

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Μανωλη, κι εμενα το ΗΡ 6000 τα ιδια εκανε και... τα φτυσε! :sick:
VGA MODULE μΕ ειπανε

:sick:

cityfly
26/11/2011, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ξυνει τη μυτη του

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Μανωλη, κι εμενα το ΗΡ 6000 τα ιδια εκανε και... τα φτυσε! :sick:
VGA MODULE μΕ ειπανε

:sick:

και το κεφάλι μου :D

ίσως με το καθάρισμα να του δωσα λίγο παράταση

Vstrommer71
26/11/2011, 11:47
Καλα να παθετε,ποιος σας ειπε να πατε να παρετε τα αριστουργηματα της ΗΡ?:D :evil:

cityfly
26/11/2011, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Υπαρχει παντως και μια σειρα απο προβληματα θερμοκρασιας και καψιματων που εχουν οι καρτες γραφικων της Nvidia σειρας 8ΧΧΧ Μ.Οποτε πιθανα και η καρτα γραφικων ειναι στα τελευταια της.Δοκιμασε ΑΝ την ωρα που σου μαυριζει η οθονη,να παιξεις συνδεοντας μια εξωτερικη οθονη αν παιζει.Αν παιζει στην εξωτερικη,πιθανα θα εχεις μια παραταση ζωης του μηχανηματος

εμένα είναι η 8400Μ GS

DimChios
26/11/2011, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Καλα να παθετε,ποιος σας ειπε να πατε να παρετε τα αριστουργηματα της ΗΡ?:D :evil:


δωρο μου το ειχαν κανει!

:p

paramedic
26/11/2011, 12:08
Format οπωσδήποτε και με του νέους drivers θα φυσάει και πάλι. Η κάρτα γραφικών στα κάνει όλα αυτα μάλλον απο drivers που έχουν μείνει απο παλιά κλπ. Καθάρισμα έκανες ήδη,πέρασε του win 7 και μεγειά το νέο και πιο γρήγορο σου πια(λόγω 7) λαπτοπ.

John Steed
26/11/2011, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ξυνει τη μυτη του

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:cry:

vaska
26/11/2011, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Format οπωσδήποτε και με του νέους drivers θα φυσάει και πάλι. Η κάρτα γραφικών στα κάνει όλα αυτα μάλλον απο drivers που έχουν μείνει απο παλιά κλπ. Καθάρισμα έκανες ήδη,πέρασε του win 7 και μεγειά το νέο και πιο γρήγορο σου πια(λόγω 7) λαπτοπ.

Δηλ να υποθέσω με φορμάτ (γιατρικό δια πάσαν νόσο) θα λυθεί το hardware πρόβλημα που υπάρχει στην κάρτα γραφικών????

:confused: :confused: :confused:

cityfly
26/11/2011, 12:57
για την ώρα πάντως σήμερα όλα καλά
ό,τι και να γίνει πάντως τελικά ένα είναι το συμπέρασμα, όποιος αντιμετωπίζει πρόβλημα θερμοκρασίας και έχει εμπιστοσύνη στα χέρια του ας κάνει τον κόπο να ανοίξει το μηχάνημά του να αλλάξει πάστες και να καθαρίσει ανεμιστήρα η διαφορά είναι τεράστια, και τελικά δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, σημαντικό να υπάρχουν τα κατάλληλα κατσαβιδάκια και βοηθάει πολύ να βρείτε βιντεάκια στο youtube που έχουν κάνει το ίδιο, είναι πιο απλό από όσο φαίνεται, και δεν είναι ιδιαίτερα χρονοβώρο εμένα μου πήρε λιγότερο από 2 ώρες κι αυτό γιατί σταμάταγα και τσέκαρα όταν δεν ήμουν σίγουρος τι να κάνω, μα μόνο για να καθαρίσω το ανεμιστηράκι έφαγα δέκα λεπτά με τόση σκόνη που είχε μέσα, αν είχα κι ένα βελονάκι θα έπλεκα πουλόφερ με αγνή παρθένα σκόνη :p
(καλά για το παρθένα δεν είμαι σίγουρος με τέτοια παρτούζα με το ανεμιστηράκι :D )

daz
26/11/2011, 13:13
Μου το έκανε και εμένα παλιά αλλά δεν θυμάμαι τι ήταν. Πάντως με την ίδια κάρτα είμαι ακόμα. :lol:

Πάντως δεν είναι πρόβλημα θερμοκρασίας. Μάλλον πρόβλημα στους drivers είναι.

vaska
26/11/2011, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
έχω το hp της σειράς pavilion 6500
και ήταν πολύ ζεστό, πολύ φασαρία το ανεμιστηράκι κλπ (το χω από τον αύγουστο το 07)
κάποια στιγμή άρχισε να μου κάνει κάτι κόλπα με την οθόνη, κόλλαγε για μισό με ένα λεπτό η εικόνα μετά μαύριζε και μετά επανερχόταν και είχα το μήνυμα
Display driver stopped responding and has recovered
αρχικά έκανα update στο driver από το σαιτ της ΗΡ
το μόνο που άλλαξε είναι ότι έγινε πιο "τρομακτικό" το θέμα γιατί αυτή τη φορά αντί να κολλάει πριν μαυρίσει πρώτα τρεμόπαιζε η εικόνα.
Τελικά την Πέμπτη το πρωί έκατσα και έλυσα ολόκληρο το μηχάνημα άλλαξα πάστες σε cpu και gpu (δεν είχε μείνει τίποτα και ό,τι υπήρχε ήταν μια ξεραΐλα καθάρισα και το ανεμιστηράκι (πολύύύύ σκόνη) το ξανάδεσα και λέω πάει το έλυσα το πρόβλημα.
ο υπολογιστής εκεί που έψηνες αυγά πάνω στα πλήκτρα τώρα είναι απλά χλιαρός, δεν ακούς τον ανεμιστήρα και λες πάει θα απογειωθεί μια χαρά. Μόνο που χθες το βράδυ σε ανύποπτο χρόνο μου το ξανάκανε, ήταν ήδη σε λειτουργία αρκετές ώρες αλλά δεν έβραζε
εχεί κανείς καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω;
το λύσιμο και το δέσιμο έγιναν σωστά δεν μου περίσεψε καμιά βίδα να μην ξέρω τι να την κάνω :p :beer:

Ο τρόπος που μοντάρεται το υλικό πάνω στη μητρική δημιουργεί τις λεγόμενες "ψυχρές κολλήσεις", (κάποια άλλη στιγμή θα εντρυφήσουμε σ' αυτό). Λόγω κινέζικης κατασκευής και χαμηλών σταντραντς του κατασκευαστή, το φαινόμενο αυτό τείνει πιά ν' αγγίξει 20 - 25 %. Σε κάποια brands (μεταξύ αυτών και η Η/Ρ στα low budget μηχανήματα) η αστοχία παρουσιάζεται σε συγκεκριμένα σημεία του board. Τις πιό πολλές φορές είναι στις κολλήσεις της κάρτας γραφικών (εκεί αναπτύσσεται μεγάλη θερμοκρασία - περνούν αρκετά Αμπέρ) με αποτέλεσμα να κρασάρει πρώτη.

Η λύση είναι μία και ονομάζεται σταθμός κόλλησης αποκόλλησης εξαρτημάτων smd και είναι ακριβή ιστορία όπερ μεθερμηνευόμενον σημαίνει πολύ λίγα και σοβαρά εργαστήρια έχουν αυτή την υποδομή.

Εναλλακτικά όμως επειδή ο Έλληνας είναι πατεντιάρης και αν έχεις την κατάλληλη εμπειρία να ζεστάνεις την επίμαχη περιοχή με ζεστό αέρα (χαμηλής ροής, μην ξεκολλήσουν τα πάντα από πάνω και θες σκούπα και φαράσι να μαζεύεις εξαρτήματα) και παράλληλα να πιέζεις την κάρτα γραφικών στο board. Όταν δεις ν' αλλάξουν χρώμα οι κολλήσεις και να γίνουν πιο γυαλιστερές, σταματάς να ζεσταίνεις και συνεχίζεις να πιέζεις για μισό λεπτό ακόμα.

Αν όλα έχουν πάει καλά, επισκεύασες το λαπτοπ σου!!!!!!!!!

Αλλιώς το
:a11: :a11: :a11: :a11:

cityfly
26/11/2011, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ο τρόπος που μοντάρεται το υλικό πάνω στη μητρική δημιουργεί τις λεγόμενες "ψυχρές κολλήσεις", (κάποια άλλη στιγμή θα εντρυφήσουμε σ' αυτό). Λόγω κινέζικης κατασκευής και χαμηλών σταντραντς του κατασκευαστή, το φαινόμενο αυτό τείνει πιά ν' αγγίξει 20 - 25 %. Σε κάποια brands (μεταξύ αυτών και η Η/Ρ στα low budget μηχανήματα) η αστοχία παρουσιάζεται σε συγκεκριμένα σημεία του board. Τις πιό πολλές φορές είναι στις κολλήσεις της κάρτας γραφικών (εκεί αναπτύσσεται μεγάλη θερμοκρασία - περνούν αρκετά Αμπέρ) με αποτέλεσμα να κρασάρει πρώτη.

Η λύση είναι μία και ονομάζεται σταθμός κόλλησης αποκόλλησης εξαρτημάτων smd και είναι ακριβή ιστορία όπερ μεθερμηνευόμενον σημαίνει πολύ λίγα και σοβαρά εργαστήρια έχουν αυτή την υποδομή.

Εναλλακτικά όμως επειδή ο Έλληνας είναι πατεντιάρης και αν έχεις την κατάλληλη εμπειρία να ζεστάνεις την επίμαχη περιοχή με ζεστό αέρα (χαμηλής ροής, μην ξεκολλήσουν τα πάντα από πάνω και θες σκούπα και φαράσι να μαζεύεις εξαρτήματα) και παράλληλα να πιέζεις την κάρτα γραφικών στο board. Όταν δεις ν' αλλάξουν χρώμα οι κολλήσεις και να γίνουν πιο γυαλιστερές, σταματάς να ζεσταίνεις και συνεχίζεις να πιέζεις για μισό λεπτό ακόμα.

Αν όλα έχουν πάει καλά, επισκεύασες το λαπτοπ σου!!!!!!!!!

Αλλιώς το
:a11: :a11: :a11: :a11:


αυτό που περιγράφεις το είδα σε διάφορα βιντεάκια αλλά φοβήθηκα να το δοκιμάσω για ακριβώς το λόγο του αν δεν πάει καλά και επίσης γιατί θεώρησα φρονημότερο να αρχίσω με το καθάρισμα του ανεμιστήρα και τις νέες πάστες, θα δείξει αν εξακολουθήσει θα προβλήματα ίσως το δοκιμάσω

:wave2: :wave2: :wave2:

RizlaPlusPlus
26/11/2011, 13:52
Θα συμφωνησω με το Vstrommer k to Vaska. Αλλη μια προταση για το ανεμιστηρακι ειναι να το λιπανεις με καποιο μη αγωγιμο λιπαντικο, ενα σπρευ σιλικονης πουχου. Βελτιωσει δε βελτιωσει την ψυξη, τουλαχιστον θα στα ζαλιζει λιγοτερο!
Παντως εγω πιστευω οτι ειναι μαλλον θεμα υπερθερμανσης και οχι ψυχρων κολλησεων. Πολυ κακης ποιοτητας τα hp...

Gandalf dr685sm
26/11/2011, 14:43
απάντηση...

πάρε DELL.. οτι είχα και έχω απο το 07 και μετά λόγω εταιρίας, δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό.

vaska
26/11/2011, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
απάντηση...

πάρε DELL.. οτι είχα και έχω απο το 07 και μετά λόγω εταιρίας, δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό.

ΑΑΑΑ εδώ θα τα χαλάσουμε, πάρε Mac έπρεπε να πεις.

Φοριέται πολύ τελευταία !!!!!!!!!!!!!!!

Gandalf dr685sm
26/11/2011, 15:03
MAC = Ducatti άντίστοιχα.. τόσο σε υπερτιμολόγηση όσο και σε απόδοση κόστους=τιμής!!!:yuck:

cityfly
26/11/2011, 15:07
εμένα πάντως στα μακ το μόνο που μου αρέσει είναι οι οθόνες τους, η απουσία θορύβου και πάρα πολύ μου αρέσει το μικρό μέγεθος στους μετασχηματιστές, κατά τα άλλα τα βρίσκω υπερεκτιμημένα





μιλάω τώρα εγώ με το ΗΡ
(πάντως δεν θα έλεγα ότι έχουν κακή ποιότητα κατασκευής 4 χρονών και κάτι είναι και έχει αποδειχθεί σκυλί, έχει κάνει διάφορα σε επίπεδο επεξεργασίας και είναι πολλές ώρες ανοικτό κάθε μέρα, μόνο τώρα μου έβγαλε αυτό το πρόβλημα και μετά το καθάρισμα είναι σαφώς βελτιωμένο ελπίζω το χθεσινό ξανακρασάρισμα να αποδειχθεί μετασεισμός θα δείξει :p )

vaska
26/11/2011, 15:18
Χαβαλές ήταν παιδιά αλλά ξέχασα να βάλω εμότικονς



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

paramedic
26/11/2011, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Δηλ να υποθέσω με φορμάτ (γιατρικό δια πάσαν νόσο) θα λυθεί το hardware πρόβλημα που υπάρχει στην κάρτα γραφικών????

:confused: :confused: :confused:
Είπα εγω ποτε για hardware?? Οχι αν είπα να το διορθώσω βρε.:look:

Gms
26/11/2011, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Δηλ να υποθέσω με φορμάτ (γιατρικό δια πάσαν νόσο) θα λυθεί το hardware πρόβλημα που υπάρχει στην κάρτα γραφικών????

:confused: :confused: :confused:


Οχι ακριβως αλλα αν καποιος ειναι αρρωστος πρωτα δεν του δινεις ενα depon που ετσι και αλλιως δεν θα τον κανει χειροτερα να δεις αν θα στρωσει και μετα τον βαζεις χειρουργειο.:wave2:

cityfly
26/11/2011, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gms
Οχι ακριβως αλλα αν καποιος ειναι αρρωστος πρωτα δεν του δινεις ενα depon που ετσι και αλλιως δεν θα τον κανει χειροτερα να δεις αν θα στρωσει και μετα τον βαζεις χειρουργειο.:wave2:

ναι αλλά το φορμάτ δεν είναι ντεπόν, είναι το χειρουργείο (σε λογισμικό επίπεδο) :p

Gms
26/11/2011, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
ναι αλλά το φορμάτ δεν είναι ντεπόν, είναι το χειρουργείο (σε λογισμικό επίπεδο) :p

Στο χειρουργειο δηλαδη συτο που εκανες και τον ανοιξες υπαρχουν 2 περιπτωσεις.Η να πετυχει η εγχειρηση και να επιζησει ο ασθενης(οπως και εγινε δεν ζεστενετε πια ο ιδιος το ειπες) η να τον κλαις.Με το φορματ η θα στρωσει η απλα δεν θα αλλαξει τιποτε οποτε ειναι risk free.Καλα το γαμισαμε με τις ιατρικες ορολογιες:lol: :rotflmao:

cityfly
26/11/2011, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gms
Στο χειρουργειο δηλαδη συτο που εκανες και τον ανοιξες υπαρχουν 2 περιπτωσεις.Η να πετυχει η εγχειρηση και να επιζησει ο ασθενης(οπως και εγινε δεν ζεστενετε πια ο ιδιος το ειπες) η να τον κλαις.Με το φορματ η θα στρωσει η απλα δεν θα αλλαξει τιποτε οποτε ειναι risk free.Καλα το γαμισαμε με τις ιατρικες ορολογιες:lol: :rotflmao:

κάτσε να το παρακάνουμε με τις ιατρικές

αυτό που έκανα ήταν χειρουργείο ρουτίνας
το να ζεστάνω τη μητρική εκεί που είναι το τσιπάκι της κάρτας για να κολλήσει καλύτερα (αν είχε ξεκολλήσει) είναι το επικίνδυνο

(και με το φορμάτ μπορεί να έχω χάσει κάποιο πρόγραμμα, και να ψάχνομαι, άσε που τρώει πολύ περισσότερο χρόνο από το καθάρισμα, το οποίο δεν θα γλίτωνα έτσι κι αλλιώς γιατί ο λόγος που ζεσταινόταν ήταν η ξερή κι η ανύπαρκτη πάστα και το τίγκα στη σκόνη ανεμιστηράκι - αυτό ίσως με ένα σπρέι πεπιεσμένου αέρα να το γλύτωνα αλλά για την πάστα δεν έχεις πολλές επιλογές)

:lol: :lol: :lol: :lol:

daz
26/11/2011, 23:40
Η πάστα δεν είχε τίποτα. Αυτή που χρησιμοποιείται απ' το εργοστάσιο δεν είναι σαν αλοιφή όπως του εμπορίου. Φυσικά αυτή που έβαλες είναι σίγουρα καλύτερη. Όλη την δουλειά πάντως με την υπερθέρμανση την έκανε η σκόνη.

Στο ξαναέκανε αυτό με τους drivers?

cityfly
26/11/2011, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Η πάστα δεν είχε τίποτα. Αυτή που χρησιμοποιείται απ' το εργοστάσιο δεν είναι σαν αλοιφή όπως του εμπορίου. Φυσικά αυτή που έβαλες είναι σίγουρα καλύτερα. Όλη την δουλειά πάντως με την υπερθέρμανση την έκανε η σκόνη.

Στο ξαναέκανε αυτό με τους drivers?

τίποτα δεν έχει κάνει μέχρι στιγμής, οπότε το χθεσινό κατατάσεται σε... μετασεισμό :p (και ελπίζω να παραμείνει σε τέτοιο)

δεν ξέρω πώς είναι οι πάστες του εργοστασίου ξέρω ότι πάνω στον επεξεργαστή δεν φαινόταν να χει μείνει τίποτα και πάνω στο χάλκινο (χάλκινο δεν είναι; έτσι έμοιαζε) που ακουμπάει πάνω του είχε κάτι λίγα ξερά υπολείματα στα πλάγια, τίποτα άλλο
πάνω στη gpu δε, δεν είχε τίποτα απολύτως

sergiosm
27/11/2011, 08:31
Εγώ πάντως, έχω αγοράσει αυτή τη βάση
http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Laptop-Acc/Stands/CoolerMaster-Notebook-Cooler-Ergostand-9-17-Black-w-4x-USB2-0-R9-NBS-4UAK.htm

και από την πρώτη στιγμή παρατήρηση ότι κάνει λιγότερο θόρυβο το laptop.
Όχι ότι δεν κάνει, αλλά είναι κάπως καλύτερα, που προφανώς σημαίνει ότι δουλεύει λίγοτερο εντατικά το ανεμιστηράκι του.

Βέβαια, συνολικά ο θόρυβος είναι πάνω κάτω ο ίδιος γιατί υπάρχει και ο θόρυβος από το ανεμιστηράκι της βάσης.

Σημειωτέον ότι έχουμε το ίδιο hp με τον cityfly

timotas
27/11/2011, 17:18
Βασικα...αμα θες να εχεις το λαπτοπι αλλα 4 χρονια κανε σωστες δουλειες.....


ριξτου μια εγχειριση παρε ενα καλο παστα remove (βλεπε Αrcting Cooling) και μια καλη παστα και περνα CPU και λογικα και τα chipakia της καρτας γραφικων...που πατανε στο ιδιο συστημα ψυξης.... τα HP συνιθως χρησιμοποιουν αποσπωμενο ανεμιστηρι ριξε μια ματια στο ebay και παρε ενα καινουργιο.. 1-3 $ υποθεση...


μετα τσεκαρε τον δισκο σου για bad sectors klt ...και αν δεν βαριεσαι κανε και ενα φορματ...(καλο θα ειναι τα παραπανω να γινουν πριν το φορματ)

και θα το δεις σαν καινουργιο....


ΥΓ. τα λαπτοπ απο κατασκευης δουλευουν CPU 50-70 C και καρτες GPU 65-80 φυσικο ειναι στα 4 χρονια λιγο η βρομια ,λιγο το παπλωμα του κρεβατιου, λιγο η ξερη παστα και λιγο το ανεμιστηρικη με τις 100.000 ωρες ζωης , ολα αυτα να περνουν το ανηφορο...εε αμα η καρτα σου πιασει 90-100 C και η οθονη θα μαυρησει και μετα απο κανα μηνα θα την κλαις την καρτα....

:beer: :beer:

vaska
27/11/2011, 19:26
Αν μεταφερθεί στα τεχνικά, θα σας πω και για τις πάστες με βάση τη σιλικόνη.


:D :D :D

Gms
27/11/2011, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Αν μεταφερθεί στα τεχνικά, θα σας πω και για τις πάστες με βάση τη σιλικόνη.


:D :D :D

Κυριε κυριε εγω χρησημοποιω αυτη ειναι καλη?


240746