PDA

View Full Version : πληροφοριες για συγκολλητες



DrBig
28/11/2011, 12:10
Καλημερες...

Θελω να αγορασω συγκολλητες MIG και TIG με παροχη argon για ερασιτεχνικη χρηση, οποτε δεν ψαχνω για κατι ακριβο, η υψηλης εντασης, αλλα θελω να εχουν καποια ποιοτητα σα μηχανηματα. Εχετε να μου συστησετε καποιες μαρκες?

ikarosk
28/11/2011, 14:48
Έχω αγοράσει την einhell bt-iw 160 μαζί με τα παρελκόμενα για TIG, και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα. Την χρησιμοποιώ σε ανοξείδωτο χάλυβα και κυρίως σε λεπτά ελάσματα. Έχω κολλήσει ελάσματα 1,2mm μεταξύ τους χωρίς προσαγόμενη βέργα.
Για ερασιτεχνική χρήση νομίζω ότι είναι αρκετά καλή, αν και έχω δει δουλειές από γνωστό μου με την ίδια μηχανή που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε από ακριβές συκολλητικές μηχανές.
Δεν κολλάει αλουμίνιο.
Φρόντισε να προμηθευτείς μεσαία η μεγάλη μπουκάλα argon, γιατί οι μικρές που διαφημίζουν είναι μόνο για παιχνίδια και εκμάθηση, συν το ότι είναι αντιοικονομικές.
Το inox κολλάει με τη χρήση argon ενώ ο χαλυβας με atal( Co2Ar ).:)

DrBig
28/11/2011, 15:44
Σ'υχαριστω για την απαντηση.
Με ενδιαφερει πρωτιστως αλουμινιο και δευτερευοντως χαλυβας. Υπαρχει μια μηχανη που να με καλυπτει και για τα δυο?

catmaster
28/11/2011, 16:53
Τι πάχος κόλληση;; θα κάνεις γαζιά ;; μονοφασικό η δουλεύεις και τριφασικό ;;

(βασικά για αλουμίνιο μόνο TIG αλλά πας για πολλά λ7 ... εγώ έχω merkle 500Α υδρόψυκτη και επειδή είναι μονοφασική δεν μπορώ να κάνω κόλληση τόσο καλή που να είναι επαγγελματική )

:wave2:

stefanos
28/11/2011, 19:46
Λοιπόν χάλυβα κολλάς με οποιοδήποτε inverter (περίπου) και ένα σετάκι tig με μιά μπουκάλα (το οποίο είναι ήδη ακριβό πακέτο κατά την γνώμη μου ακόμα και στις τιμές της einhell που αναφέρει ο ikarosk).
Εγώ επειδή είχα ήδη ένα μονοφασικό μετασχηματιστή και προκειμένου να μην πάει χαμένος πήρα και ένα ανορθωτή της triodyn οπότε δουλεύεις συνεχές, άρα με υποχωρήσεις και scrats tig σε χάλυβα, χωρίς βέβαια ρυθμίσεις post flow ή lift tig.
Για αλουμίνιο πάς σε χιλιάρικα (αλλά κολλάς τα πάντα).

Και ηλεκτρονική μάσκα μην ξεχάσεις και γαντάκια.

DrBig
29/11/2011, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Τι πάχος κόλληση;; θα κάνεις γαζιά ;; μονοφασικό η δουλεύεις και τριφασικό ;;

(βασικά για αλουμίνιο μόνο TIG αλλά πας για πολλά λ7 ... εγώ έχω merkle 500Α υδρόψυκτη και επειδή είναι μονοφασική δεν μπορώ να κάνω κόλληση τόσο καλή που να είναι επαγγελματική )

:wave2:


Καλη ερωτηση. Την θελω για κολλησεις σε φυλλα αλουμινιου, μεχρι 1-2μμ και θα προτιμουσα να ειναι μονοφασικη, αλλα υπαρχει προσβαση σε τριφασικο αν βρεθει κατι μεταχειρισμενο σε καλη τιμη. Παντως θα διαθεσω κατω απο χιλιαρικο, αν υπαρχει κατι σ'αυτα τα χρηματα...

DrBig
29/11/2011, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Λοιπόν χάλυβα κολλάς με οποιοδήποτε inverter (περίπου) και ένα σετάκι tig με μιά μπουκάλα (το οποίο είναι ήδη ακριβό πακέτο κατά την γνώμη μου ακόμα και στις τιμές της einhell που αναφέρει ο ikarosk).
Εγώ επειδή είχα ήδη ένα μονοφασικό μετασχηματιστή και προκειμένου να μην πάει χαμένος πήρα και ένα ανορθωτή της triodyn οπότε δουλεύεις συνεχές, άρα με υποχωρήσεις και scrats tig σε χάλυβα, χωρίς βέβαια ρυθμίσεις post flow ή lift tig.
Για αλουμίνιο πάς σε χιλιάρικα (αλλά κολλάς τα πάντα).

Και ηλεκτρονική μάσκα μην ξεχάσεις και γαντάκια.

Υποθετεις οτι γνωριζω πιο πολλα απ'οτι γνωριζω! Ειχα παιξει πριν πολλα χρονια με ενα TIG αλλα το μονο που θυμαμαι για το μηχανημα ειναι οτι ηταν συνεχους.
Οι αναγκες μου σε χαλυβα περιοριζονται σε εφαρμογες κολλησεων λεπτων σωληνων, για επιδιωρθωσεις και μετατροπες σε σκελετους.


ΥΓ ευχαριστω απαντες συμμετεχοντες για τα φωτα σας και την υπομονη σας.

nikos121
29/01/2012, 00:48
3.000 το φτηνωτερο μηχανακι 220v πας στην εμπορικη στον πειραια κ περνης 1 τεμαχιο κ κανεις τη δουλεια σου.αφου θες να κολας σκελετους σε αυτα τα λεφτα θα παιξεις φιλε μου.το αλουμινιο κ δει το αεροπορικου τυπου ειναι ατιμο πραγμα.θελει πολλα αμπερ για να κανει μπανιο συγκολησης κ να κοληση κατι γερα κ με αφαλεια.η γνωμη ενος ηλεκτροσυγκολητη!

nihristo
20/01/2013, 03:05
φίλε Big κατέληξες κάπου μετά από τόσο καιρό; Ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο http://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=4088&ref=bestprice.gr για κολλήσεις σε σωλήνες πάχους 2-3 mm...