PDA

View Full Version : αγορα μοτο και αμεσως ατυχυμα(ερωτηση)



melowolem
28/11/2011, 12:12
ηθελα να ρωτησω καποιον που να μπορει να μου απαντησει εαν γνωριζει...

αγοραζεις μια μοτοσυκλετα(κανεις την μεταβιβαση)και οπως γυρνας στο σπιτι σου χτυπας η σε χτυπαει καποιος.μετραει η ασφαλεια του προηγουμενου,τι συμβαινει???

και κατι αλλο η ασφαλεια μεταβιβαζεται???


υ.γ. εαν εχει ξανααναφερθει παρακαλω σβηστε το.

chr1s_86
28/11/2011, 12:16
Δεν μετράει του προηγούμενου αφού έκανες μεταβίβαση και ούτε μεταβιβάζεται. Η μόνη μεταβίβαση που ξέρω ότι γίνεται είναι αν αλλάξεις μηχανάκι να πάει το υπόλοιπο της ασφαλειάς σου σε αυτό. :)

devil's animal
28/11/2011, 12:19
αν το οχημα ειχε ασφαλεια απο τον αλλον, ισχυει κανονικα (εκτος αν ειχε προλαβει να την ακυρωσει την ιδια μερα).

η ασφαλεια δεν μεταβιβαζεται αλλα μπορει αυτος που πουλαει να μην την ακυρωσει και να μεινει για τον αγοραστη.
(αυτο εκανα και εγω στο cb-1 που πουλησα. εληγε τον φεβρουαριο και για να μην την κοψω και παρω κανα 10€ πισω, την αφησα στον ανθρωπο που του την πουλησα. ισχυει κανονικα αν γινει κατι).

:wave2:

melowolem
28/11/2011, 12:25
δεν παιζει προβλημα που η ασφαλεια εχει καταχωρηση το ονοματεπωνημο του προηγουμενου ιδιωκτητη,ενω τωρα εχει αλλαξει κατοχο η εν λογο μοτοσυκλετα???

devil's animal
28/11/2011, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από melowolem
δεν παιζει προβλημα που η ασφαλεια εχει καταχωρηση το ονοματεπωνημο του προηγουμενου ιδιωκτητη,ενω τωρα εχει αλλαξει κατοχο η εν λογο μοτοσυκλετα???

εγω ξερω οτι εφ'οσον το οχημα ειναι ασφαλισμενο δεν υπαρχει θεμα σε ποιανου ονομα ειναι καταχωρημενο...(εκτος αν προκειται για ανηλικο ή νεο οδηγο)...
μπορει ομως να κανω και λαθος... :sick:

καλο ειναι να μας απαντησει καποιος απο τον κλαδο των ασφαλειων...
:beer:

ERRIKA
28/11/2011, 12:44
Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, το ασφαλιστήριο συμβόλαιο με το οποίο καλύπτεται το Όχημα (διότι αυτό καλύπτεται) παραμένει σε ισχύ για τριάντα ημέρες από το αίτημα ακύρωσής του λόγω μεταβίβασης του οχήματος.
Αυτή η διάταξη, παρ'ότι δημιουργεί διάφορα ερμηνευτικά προβλήματα σε κάποιες περιπτώσεις, πάντως ΚΑΛΥΠΤΕΙ τα ατυχήματα που θα προκληθούν από το όχημα για 30 ημέρες μετά τη μεταβίβαση. (Εννοείται πως δεν καλύπτει τις ζημιές που θα σου προκαλέσει άλλος με δική του υπαιτιότητα - εκεί έχεις να κάνεις με τη δική του ασφάλεια).

:wave2:

chr1s_86
28/11/2011, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
πάντως ΚΑΛΥΠΤΕΙ τα ατυχήματα που θα προκληθούν από το όχημα για 30 ημέρες μετά τη μεταβίβαση.

έμαθα και κάτι σήμερα :a013:

devil's animal
28/11/2011, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA

...πάντως ΚΑΛΥΠΤΕΙ τα ατυχήματα που θα προκληθούν από το όχημα για 30 ημέρες μετά τη μεταβίβαση. (Εννοείται πως δεν καλύπτει τις ζημιές που θα σου προκαλέσει άλλος με δική του υπαιτιότητα - εκεί έχεις να κάνεις με τη δική του ασφάλεια).

:wave2:

ναι αλλα συνηθως επειδη υπαρχει φιλικος διακανονισμος. σε περιπτωση που εχει ο αλλος την υπαιτιοτητα, η δικη σου ασφαλεια καλυπτει τις ζημιες του οχηματος σου και παιρνει τα λεφτα μετα απο την δικη του.
αν εχει περασει ο μηνας (30 μερες) και εμπλακεις σε ατυχημα και φταιει ο αλλος τι γινεται?
:confused:

ERRIKA
28/11/2011, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ναι αλλα συνηθως επειδη υπαρχει φιλικος διακανονισμος. σε περιπτωση που εχει ο αλλος την υπαιτιοτητα, η δικη σου ασφαλεια καλυπτει τις ζημιες του οχηματος σου και παιρνει τα λεφτα μετα απο την δικη του.
αν εχει περασει ο μηνας (30 μερες) και εμπλακεις σε ατυχημα και φταιει ο αλλος τι γινεται?
:confused:

Μέσα στις οι 30 ημέρες ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα έχεις φροντίσει ΕΣΥ πλέον να ασφαλίσεις το όχημα που αγόρασες με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ συμβόλαιο.... :alien: Σε κάθε περίπτωση, εάν φταίει ο άλλος, είπαμε, ευθύνεται η ΔΙΚΗ του ασφαλιστική, πριν ή μετά τις 30 ημέρες.

melowolem
28/11/2011, 13:30
βαση νομου που ρωτησα δικηγορο πριν λιγο μου ειπε
δικηγορος-δεν εχει σημασια εαν εχεισ ασφαλεια η οχι,εαν φταιει ο αλλος σε πληρωνει.
εγω-μα πως σε καλυπτει αφου δεν εχεις ασφαλεια??
δικ-γιατι αν ειχες ασφαλεια δεν θα σε χτυπουσε???
εγω-καπου εχεισ ενα δικιο.
δικ-το μονο προβλημα ειναι οταν ερ8ει η αστυνομια,σου κοβει κληση λογο ελλειψεις ασφαλειας.


μου ειπε οτι εχει παει σε καποια δικαστηρια και τα κερδισε.

τι να πω:confused: :confused: :confused:

ERRIKA
28/11/2011, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από melowolem
βαση νομου που ρωτησα δικηγορο πριν λιγο μου ειπε
δικηγορος-δεν εχει σημασια εαν εχεισ ασφαλεια η οχι,εαν φταιει ο αλλος σε πληρωνει.
εγω-μα πως σε καλυπτει αφου δεν εχεις ασφαλεια??
δικ-γιατι αν ειχες ασφαλεια δεν θα σε χτυπουσε???
εγω-καπου εχεισ ενα δικιο.
δικ-το μονο προβλημα ειναι οταν ερ8ει η αστυνομια,σου κοβει κληση λογο ελλειψεις ασφαλειας.




Aπολύτως σωστό αυτό που σου είπε. Γιατί, εδώ σου είπαμε κάτι διαφορετικό? :confused: :confused:

sniper
28/11/2011, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Aπολύτως σωστό αυτό που σου είπε. Γιατί, εδώ σου είπαμε κάτι διαφορετικό? :confused: :confused:

Ναι αλλά ο άλλος λέμε είναι δικηγόρος..!

OldMan
28/11/2011, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι αλλά ο άλλος λέμε είναι δικηγόρος..!
Και εμείς είμαστε ποιητές ρε μάγκα...

Το " Η ναύς (διότι περί νηός επρόκειτο)" από "το Όχημα (διότι αυτό καλύπτεται)" το έκλεψε ο Εμπειρίκος.. :winka:

ERRIKA
28/11/2011, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι αλλά ο άλλος λέμε είναι δικηγόρος..!

Αμα είν' έτσι... σηκώνω τα χέρια ψηλά! :sad:
















:rotflmao:

sniper
28/11/2011, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Αμα είν' έτσι... σηκώνω τα χέρια ψηλά! :sad:


...

Μέχρι εκεί καλά το πας..!

:smokin:

Allst@rf
28/11/2011, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και εμείς είμαστε ποιητές ρε μάγκα...

Το " Η ναύς (διότι περί νηός επρόκειτο)" από "το Όχημα (διότι αυτό καλύπτεται)" το έκλεψε ο Εμπειρίκος.. :winka:




κάτι σε μετασχηματισμό φουριε υπάρχει ,γιατί αυτό αδυνατώ να το καταλαβω...


:lol:

Lioulios
28/11/2011, 14:31
Mεγάλη γκαντεμιά πάντως .

Και εγώ έχω αγοράσει ΚΑΙ πουλήσει οχήματα μαζί με τις ασφάλειες

melowolem
28/11/2011, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Aπολύτως σωστό αυτό που σου είπε. Γιατί, εδώ σου είπαμε κάτι διαφορετικό? :confused: :confused:


καλα ντε μην βαρατε
απλα ειπα να ρωτησω και ενα δικηγορο που ειναι μεσα στα παγματα

Cpt. Haddock
28/11/2011, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από melowolem
καλα ντε μην βαρατε
απλα ειπα να ρωτησω και ενα δικηγορο που ειναι μεσα στα παγματα

Και δικηγόρος σου απάντησε :winka:

fotis3
29/11/2011, 00:19
αγοραζω την μοτο του κολλητου μου,κανουμε μεταβιβαση αδειας και παμε στον ασφαλιστη του (που ειναι κοινος μας φιλος αλλα και κοινος μας ασφαλιστης) να δουμε τι παιζει με την ασφαλεια.
μας λεει η κανουμε διακοπη και παιρνει ο πωλητης αυτα τα ψιλα επιστροφη,
η δηλωνουμε ιδιοκτητη εμενα,ασφαλιστη του οχηματος τον κολλητο, αλλα και τους δυο σαν οδηγους του οχηματος.

menelaos46
29/11/2011, 00:36
Μέχρι εκεί καλά το πας..!

Ορίστε το τρόμαξες το κορίτσι....

Καλό πάντως........:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

ERRIKA
29/11/2011, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από fotis3
αγοραζω την μοτο του κολλητου μου, (...) και παμε στον ασφαλιστη του (που ειναι κοινος μας φιλος αλλα και κοινος μας ασφαλιστης) μας λεει (...).

Εσύ κάνεις πολλές κακές παρέες. :p

taskon
29/11/2011, 12:00
έγινε χύμα το ατύχημα:rotflmao:

Στο θέμα μας πάντως, όπως προείπαν, εάν η ασφάλιση του προηγούμενου δεν έχει λήξει ή ακυρωθεί ('όπως είπε η Errika) ισχύει κανονικά, παρά την μεταβίβαση. Δεν θα ημουν πάντως τόσο σίγουρος αν η μηχανη ειναι μεταχειρισμένη απο μαγαζί, καθώς μπορεί να υπάρχει το ασφαλιστηριο αλλα να μην είναι σε ισχύ.

fotis3
29/11/2011, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Εσύ κάνεις πολλές κακές παρέες. :p
κακες παρεες με καλες προθεσεις :smokin: