PDA

View Full Version : 950 πρόβλημα ᾽᾽παφ παούφ᾽᾽



mpokis
28/11/2011, 17:27
Παλικάρια θα ήθελα να αναφέρω κατι περίεργα που μου κάνει το θεριό μπας και ακουστούν γνώριμα σε κανέναν... Εχουμε και λέμε :

1. Όταν το βάζω μπρόστα από κρύο (με τσοκ πάντα, χωρις δύσκολο αν και new μπανταρία) και εκεί που λεκινάει και ζεστένετε(αναβει η μια μπάρα) κλείνω το τσόκ και ψηλο παίζω με το γκάζι. Αν τωρα αρχίσω και ανοίγω πολύ σιγα το γκαζι κρατώντας σταθερές στροφες στις 2.000 περίπου καπου εκει ακούω ένα ᾽᾽παφ᾽᾽και προς στιγμην είναι σαν να νεκρώνει το μηχανακι , και οι στροφες εκεινη τη στιγμη πέφτουν στιγμιαια.

2.Το ίδιο τώρα πράγμα έχω παρατηρήσει να συμβαίνει και εν κινήση με ζεστό τέρμα το μηχανάκι αλλά τη στιγμή που αλλάζω ταχύτητα. Κρατώντας πατημένω τον συμπλέχτη και πάω να παίξω με το γκάζει για να πιάζει τις εκάστοτε στροφες ᾽᾽παφ᾽᾽.

3. Μερικές απο τις φορές που αυτό μου έχει συμβει εν κινήση έχει σβήση το μηχανάκι και μαλιστά ακόμα και με μερικα χιλ. (20-30). Ενώ όταν το μηχανάκι έχει ζεσταθεί καλά και με νεκρά ᾽ἐπιδιώξω᾽᾽ να το κάνω συμβαίνει κοντά στις 3.000 στροφές .


Όπως είναι λογικό είναι μες στο πρόγραμμα ο μάστορας πολύ σύντομα (αν και συμβαίνει καιρο) αλλά θα ήθελα να ακόυσω αν έχετε να πείτε κάτι να έχω κατά νου. Οι δικές μου υποψίες είναι τα καρμπιρατερ αλλά μέχρι εκεί.

Τα φώτα σας σαϊνια ...


Υ.Γ. Μια άλλη υποψία είναι μη παίζει κατι με τις αναθυμιάσεις στα ντεπόζιτα ή κάτι παρόμιο , νομίζω πως είχα διαβάσει πιο παλιά κατι αντιστοιχω απο ένα παλικάρι στα ᾽᾽προβλήματα LC8'' αλλά δε μπορώ να το βρώ.




Ευχαριστώ προκαταβολίκα!!!

Ktm.Prestige
28/11/2011, 17:32
Πότε καθάρισες καρμπυρατέρ?

Δοκίμασε με νέο βενζινάδικο.
Είχα τα ίδια συμπτώματα , καθάρισα καρμπ και άλλαξα βενζινά!

Τα προβλήματα εξαφανίστηκαν.
:beer:

πυξιδας990
28/11/2011, 17:33
ισως υπερβολικο πλουσιο μιγμα.αν ο προηγουμενος εχει πυραξει carb παιζει σοβαρα.
μην παιζεις το γκαζι,με σταθερες στροφες ζεσταινεται το εργαλειο

mpokis
28/11/2011, 17:38
Εχω 33.000 χιλμ. καρμπιρατέρ καθάρισα στα 27.000 αλλά το πρόβλημα έγινε πολύ πιο έντονο από ένα γεμισμα γαμ.... που μου είχε κάτσει σε ταξίδι το καλοκαίρι και κόνταψα να μείνω.

πυξιδας990
28/11/2011, 17:44
τωρα που το θυμαμαι παιζει σοβαρα να ειναι η ποιοτητα βενζινας.μια φορα ειχα βαλει απο ενα τυπακο στη λαμια και περασα ολη τη μαλακασα παφ και πουφ.μολις εβαλα αττικη οδο καθαρισε.παντως αφου θα το πας για σερβις σιγουρα θα λυθει το θεμα.;) ;) ;)

Ktm.Prestige
28/11/2011, 17:53
Βάλε κάποια μέρα 6-7 λιτρα 100 οκτανίων και δούλεψε λίγο τη μηχανή.

Πιστεύω οτι θα διορθωθεί το θέμα.

mpokis
28/11/2011, 17:59
Έχω κάνει πολλά γεμίσματα απο τότε και είδα μεγάλη διαφορά με την 100αρα πλην όμως τα παφ πουφ μένουν.

crfouras
28/11/2011, 18:06
Αν και ετσι οπως το περιγραφεις φαινεται να χρηζει ρυθμισματος καρμυρατερ, κοιταξε κ ελεγξε τα καλωδια που περνανε μπροστα απο το φερινκ στην περιοχη οπου στριβει κ τερματιζει το τιμονι. Μπορει να εχει καποιο καλωδιο κοπει, ή και να εχει ψιλοφθαρει, με αποτελεσμα τα τσαφ τσουφ. Σε ποιο μαστορα το πας το θηριο?

mpokis
28/11/2011, 19:11
Αδερφέ θα το κοιτάξω αν και δε νομίζω να παίζει με ηλεκτρικά. Το μηχανάκι το πηγαίνω κυρίως στον Χελιώτη και έχω πάει κανα δυο φορες στο παιδι στη Φρατζη, Πουλόπουλος αν δε κάνω λάθος. Ευχαριστιμένως και απο τους δυο.

Ktm.Prestige
29/11/2011, 08:31
Μείνε στην πρώτη επιλογή μάστορα.Ο τύπος είναι δόκτωρ!

mpokis
30/11/2011, 15:30
Λοιπον παίδες καταρχάς ευχαριστώ σε όλους όσους απάντησαν.

Χθες λοιπόν γυρνώντας από τη δουλεία παράτηρώ μια δυσκολεία με το πίσω φρένο σαν να μη πιάνει καθόλου , ωχ λεω μιας και είχα αλλαξει τελείως το εμβολάκι του πισω πριν κανα χρόνο , ακόμα δεν βρήκαμε τι είναι τα πάφ πούφ κι άλλο με βρήκε... κάνω έστι μια κάτω τι να δώ μια βίδα δεκα πόντι με το συμπάθειο να προεξέχει κατω από το δεξί μασπιέ...:eek: :eek: :eek:

Σταματάω δεξια κοιτάω η μία απο τις τρεις μεγάλες βιδες(λογικά) του σταντ που μπαινουν απο δεξια και βιδώνουν με παξιμαδι απο αριστερά FAIL!!!

Με το φρένω καμία σχέση το καινουριο μποτάκι έφταιγε... MEGA FAIL!!!

Τελος πάντων λεω λίγο το κάκο αλλά μιας και μαζευτικάν πολλά ... αναστρωφή και πάω μια από Φρατζή... Το παξιμάδι το βάλαμε τσακ μπαμ λεω μιας κι είμαι εδω μάστορα το και το έχω ένα θέμα κάτι πάφα πούφα ξέρεις τι παίζει; Το παλικαρι μου είπε με μεγάλη σιγουρια οτι είναι τα καρμπας που θέλουν ρύθμισμα, με ρώτησε ποτε τα ρύθμισα τελευτέα φορά του λέω στα 27.000 και έχω μόλις 33.500. Του εξηγώ πως λογικά το έπαθα από σκάρτη βενζίνη και τον ρωτάω τι ακριβώς θέλει ρύθμισμα ή καθάρισμα και μου λέει πως δεν είναι τίποτα μονο η βίδα η ᾽᾽κεντρική᾽᾽ (αν δε κάνω λάθος του μιγματος αυτή που έιναι στις 2 1|4, διορθώστεμε για το πως λέγετε ).

Και ρωτάω τώρα εγώ πώς νοήτε το σωστό ρύθμισμα-καθάρισμα των καρμπιρατέρ ;

Αν δεν θέλουν βγάλσιμο και είναι μόνο σήκωμα - ψέκασμα - ''2 +1/4'' τότε εννοείτε το ψήνω να το κάνω μόνος μου, πείρα και κάτι θερμαινόμενα grips και λέω στο ρεπό να τα βάλω όλα κάτω.

Τώρα το μεγάλο ερώτημα βέβαια είναι αν αυτό είναι το πρόβλημα....:D :D :D

Όπως και να ΄χει αύριο θα πάω μια βόλτα και από τον Χελιώ να δώ τι έχει να πεί κι αυτός , να δώ τί θα πείτε κι εσείς και βλέπω ξανά.

panagath
30/11/2011, 15:50
Παρόμοιο πρόβλημα είχα (και ψιλοέχω ενίοτε) και εγώ με το παπί. Παραλίγο να μέινω μια μέρα, έβαλα κατοστάρα και μετά άρχισαν πολύ τα παφ πουφ. Το πρόβλημα λύθηκε σε μεγάλο βαθμό μετά από φρέσκια βενζίνη και ΞΕΜΠΟΥΚΩΜΑ...το πήγα τέζα και ηρέμησε. Τώρα τα κάνει κυρίως όταν είναι κρύο. Ζεστό δουλεύει γενικά ΟΚ. Αλλά μάλλον πρέπει να πάω και εγώ μάστορα να κοιτάξει τα καρμπς.

Ξέρουμε πόσα μπορεί να πάρει ο μάστορας για ρύθμισμα καρπς στο παπί?Δεν είμαι για έξοδα αυτό τον καιρό.:(