PDA

View Full Version : HUSQVARNA ΝUDA900r προσυλιτιζει ΥΠΕΡΔΟΥΚΑ! S.O.S.



lc8ergr1
30/11/2011, 09:15
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ........

ΦΕΡΤΕ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΟΡΚΙΣΤΗ μπας και σωθω!!!!!


http://www.youtube.com/watch?v=L2R2sleC6fM


Husqvarna’s Nuda 900 has more to do than most new bikes. Of course, it needs to sell well to justify its existence, but it’s also bringing Husqvarna back to pure road bike production for the first time since the Sixties, and it should show us what new owner BMW plans to do with the brand.
Not such a new owner, in fact, because BMW bought this run-down off-road bike brand from the MV Agusta fire sale four years ago. Husqvarna – once Swedish, then Italian – has a new factory funded by its German masters not far from MV Agusta near Varese in northern Italy, but we’ve seen little in terms of new models to show for the investment.
Until now, with the introduction of the Nuda 900 and similar but higher-spec 900R. Plenty is borrowed from BMW, not least the Nuda’s parallel twin engine, a heavily reworked version of the worthy if dull unit that powers the German company’s F800GS.
Capacity had been increased by 100cc through an increase in bore and stroke, while the crankshaft has been altered so rather than both pistons moving up and down together, the firing intervals are staggered.
There are also bigger valves, revised cam profiles and the inevitable remapping of the engine management. It all adds up to a substantial 18bhp boost to 103bhp, despite many of the changes intended to improve the feel and sound of the motor.

The frame is ex-BMW, too, the tubular steel trellis from the F800R shortened by a couple of inches and with stiffening around the steering head, which is at a steeper angle to improve agility. The styling is pure Husqvarna, however, an angular and very lean look inspired by the company’s dirt bikes.
Husqvarna is offering two versions of the Nuda, the more expensive 900R distinguished by its top-spec Brembo Monobloc front-brake calipers, red, white and black colour scheme, different seat, a smattering of carbon-fibre components and higher-spec suspension.
While the Nuda looks like a candidate for the big supermoto class with its tall suspension, narrow profile and wide bars, Husqvarna was so convinced of its touring potential that half the bikes on the launch were supplied with panniers (optional extras lifted from the BMW K1300S accessories catalogue).
It’s hardly the ideal tourer, however. The firm, narrow seat has you shifting awkwardly after about an hour while the fuel tank is relatively small. So, even though exceptional economy is claimed (53mpg at a steady 75mph, 47mpg for the lower-geared 900R), in real-world riding you’ll be lucky to cover 120 miles before worrying about making the next fuel stop.
A passenger won’t thank you for keeping going that long, either. The pillion discomfort is in contrast to what should be the Husqvarna’s most direct rival, the outstanding KTM 990 SM-T. The Nuda matches the KTM for engine punch and character, however, the pepped-up Beemer unit bulging with mid-range muscle and delivering thrust with a compellingly offbeat soundtrack. It’s best to change up well before the 9,000rpm red line, but it still delivers if you spin it hard it and this fabulous engine is the Nuda’s strength.
Like the rest of the bike, however, the chassis doesn’t seem sure of its job. On the track, where I rode the 900R, it holds a tight line and goes where you point it with reasonable willingness, but try very hard by giving the bars a good tug and you find it baulking at too-rapid direction changes, throwing in the odd wobble and shake to confirm its dislike of ultra-sporting stuff. There’s a lack of feel from the front end too, yet those Monoblocs are ferocious stoppers, too fierce for the bike even on a dry racetrack.
The ride quality is good, but the Nuda gets bouncy when you explore its limits, while stability at higher speeds is borderline.
The engine alone will sell this bike to some, but rather than straddling more than one category, it gives the impression of falling between two. For all that, it’s still fun and exciting, but so are many other bikes.
THE FACTS
Husqvarna Nuda
Price/on sale: £7,850 (900R, £9,250)/December
Power/torque: 103bhp @ 8,500rpm/74lb ft @ 7,000rpm
Top speed: 125mph (est)
Fuel tank/range: 2.9 gallons/140 miles (est)
Verdict: Looks great, with a fabulous engine, but lacks the versatility Husqvarna claims.

Julius
30/11/2011, 10:19
ksero oti h omorfia einai ypokimeniki alla auto den mou aresei....

toulaxiston kouvalaei SM xarakthra se antithesi me ton SD pou einai kathara street naked motosako

lc8ergr1
30/11/2011, 10:35
ΤΟ ΛΑΣΠΟΦΤΕΡΑΚΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΚΟΛΑΡΑ ειναι ΑΠΑΙΧΤΑ


μοτοσακο ειπες?

DrBig
30/11/2011, 10:47
Συγκρινεται αυτο το πραμα με το SD/R?

http://www.ashonbikes.com/content/husqvarna-nuda-900

ασε που υπαρχει και το SMT...

alexxxcbr
30/11/2011, 11:10
Tι εφτιαξαν παλι οι ιταλοι...






:smokin:

Julius
30/11/2011, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
ΤΟ ΛΑΣΠΟΦΤΕΡΑΚΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΚΟΛΑΡΑ ειναι ΑΠΑΙΧΤΑ


μοτοσακο ειπες? \\\\


Kolos DukeIII slourp slourp
Laspofteraki GS :yuck:

lc8ergr1
30/11/2011, 14:53
ωχ !!!


αχλαδοκωλες μπροστοβαρες - Versus - στενοκωλες σουφρες!!!!


ΕΙΔΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΕΞΟΡΚΙΣΤΗ - ΙΙ να με περασει ενα λιβανι?

gixxerpap
30/11/2011, 21:51
ρε πάρτο αν μπορείς και μη το σκέφτεσαι καθόλου!:a30:

el_hymador
30/11/2011, 22:13
Ειναι καρα---ναρα, πανεμορφο, sexy και βγαζει μια αυρα "θα σας γ@μησω ολους!"

Η μονη μου επιφυλλαξη εκειται στο οτι η "Ιταλια" μπορει να υπαρχει μονο στο περιτυλιγμα και μεσα να εχει "Βαυαρια"...

lc8ergr1
02/12/2011, 17:04
εχω να πω στα 40+


για λιγουργια μπακουρηδες εργενηδες ειναι ο τελειος ΓΚΟΜΕΝΟΚΥΝΗΓΟΣ!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=Zt7QMQj4axg


για π@ρν@γερ@υς π@υστ@γερ@υς γκομεν@φυλακες .......

..................η λυση στο ΣΠΑΣΑΡΧΙΔΙΑΣΜΑ της κυρας
( ΠΩ ΠΩ ΓΕΡΟΝΤΟΕΡΩΤΑΣ...ρε π@@@στη μ@υ!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=Zt7QMQj4axg



Ο ΕΞΟΡΚΙΣΤΗΣ μπορει να περιμενει .....

ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ Ο ΥΠΕΡΔΟΥΚΑΣ και λοιπες ΑΥΣΤΡΟ-ΦΡΟΙΛΑΙΝ τον ΠΟΥΛΟ!!!!! ΠΩΛΕΙΤΑΙ!!!


ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ τρελος συνδιασμος μιγαδας !!!! :

ΙΤΑΛΟΓΕΡΜΑΝΙΔΑ με D.N.A.ΣΟΥΗΔΕΖΑΣ (ξανθ@ Μ@@ΝΙ ... ΤΡΕΛΛ@ G@@MISI)

μην με παρεξηγειτε!!!........... και οι παντρεμενοΙ εχουν ψυχη!!!!!!

ΟΒΕΡ!!!

http://www.youtube.com/watch?v=xzPFeHXZx18&feature=endscreen&NR=1


ITS all about marketing niche!!!

alexxxcbr
02/12/2011, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
εχω να πω στα 40+


για λιγουργια μπακουρηδες εργενηδες ειναι ο τελειος ΓΚΟΜΕΝΟΚΥΝΗΓΟΣ!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=Zt7QMQj4axg


για π@ρν@γερ@υς π@υστ@γερ@υς γκομεν@φυλακες .......

..................η λυση στο ΣΠΑΣΑΡΧΙΔΙΑΣΜΑ της κυρας
( ΠΩ ΠΩ ΓΕΡΟΝΤΟΕΡΩΤΑΣ...ρε π@@@στη μ@υ!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=Zt7QMQj4axg



Ο ΕΞΟΡΚΙΣΤΗΣ μπορει να περιμενει .....

ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ Ο ΥΠΕΡΔΟΥΚΑΣ και λοιπες ΑΥΣΤΡΟ-ΦΡΟΙΛΑΙΝ τον ΠΟΥΛΟ!!!!! ΠΩΛΕΙΤΑΙ!!!


ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ τρελος συνδιασμος μιγαδας !!!! :

ΙΤΑΛΟΓΕΡΜΑΝΙΔΑ με D.N.A.ΣΟΥΗΔΕΖΑΣ (ξανθ@ Μ@@ΝΙ ... ΤΡΕΛΛ@ G@@MISI)

μην με παρεξηγειτε!!!........... και οι παντρεμενοΙ εχουν ψυχη!!!!!!

ΟΒΕΡ!!!

http://www.youtube.com/watch?v=xzPFeHXZx18&feature=endscreen&NR=1


ITS all about marketing niche!!!



Eισαι αμαρτωλος εσυ.....



:smokin:

Ζεύκας
02/12/2011, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
εχω να πω στα 40+


για λιγουργια μπακουρηδες εργενηδες ειναι ο τελειος ΓΚΟΜΕΝΟΚΥΝΗΓΟΣ!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=Zt7QMQj4axg


για π@ρν@γερ@υς π@υστ@γερ@υς γκομεν@φυλακες .......

..................η λυση στο ΣΠΑΣΑΡΧΙΔΙΑΣΜΑ της κυρας
( ΠΩ ΠΩ ΓΕΡΟΝΤΟΕΡΩΤΑΣ...ρε π@@@στη μ@υ!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=Zt7QMQj4axg



Ο ΕΞΟΡΚΙΣΤΗΣ μπορει να περιμενει .....

ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ Ο ΥΠΕΡΔΟΥΚΑΣ και λοιπες ΑΥΣΤΡΟ-ΦΡΟΙΛΑΙΝ τον ΠΟΥΛΟ!!!!! ΠΩΛΕΙΤΑΙ!!!


ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ τρελος συνδιασμος μιγαδας !!!! :

ΙΤΑΛΟΓΕΡΜΑΝΙΔΑ με D.N.A.ΣΟΥΗΔΕΖΑΣ (ξανθ@ Μ@@ΝΙ ... ΤΡΕΛΛ@ G@@MISI)

μην με παρεξηγειτε!!!........... και οι παντρεμενοΙ εχουν ψυχη!!!!!!

ΟΒΕΡ!!!

http://www.youtube.com/watch?v=xzPFeHXZx18&feature=endscreen&NR=1


ITS all about marketing niche!!!


με όλο το σεβασμό -σόρρυ δεν σε ξέρω- αλλά όλα αυτά είναι μαλακίες.

ένα bmw είναι με το μοτέρ των f800 και ιταλικό design.

ένα ktm ή ακόμα καλύτερα ένα hypermotard είναι μακράν ομορφότερα

όσο για το πόσο καυλωτικό θα είναι...νομίζω ότι οι μαρκετίστες το έκαναν πασιφανές....

p@nos
02/12/2011, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
με όλο το σεβασμό -σόρρυ δεν σε ξέρω- αλλά όλα αυτά είναι μαλακίες.

ένα bmw είναι με το μοτέρ των f800 και ιταλικό design.

ένα ktm ή ακόμα καλύτερα ένα hypermotard είναι μακράν ομορφότερα

όσο για το πόσο καυλωτικό θα είναι...νομίζω ότι οι μαρκετίστες το έκαναν πασιφανές....


bmw to moter ine mono stis kases(eftixos dld)

sto ipolipo sinolo to mixanaki exi paradosiaka italiko stisimo (marzocchi ke brembo)

sto dromo anamfibola 8a gamaei


to look mono gia mena den ine husqvarna poy protoy tin pari i bmw ebgaze ta pio omorfa sm kai enduro....

Allst@rf
02/12/2011, 19:23
στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό...


:smokin:


κατά τα αλλά και μενα ,να πω την αμαρτία μου,η εμφάνιση του μου θυμίζει το Duke ΙΙΙ... ιδιαίτερα στην ουρά...

fournas
02/12/2011, 22:32
:smokin:


241062

Allst@rf
03/12/2011, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από fournas
:smokin:

:a07:

:a10:

STOYBI
03/12/2011, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό...


:smokin:


κατά τα αλλά και μενα ,να πω την αμαρτία μου,η εμφάνιση του μου θυμίζει το Duke ΙΙΙ... ιδιαίτερα στην ουρά...


Για αυτο ειναι και το μονο ωραιο του σημειο !!!!


Κατα τα αλλα + 300 στον fournas

:wave2:

Takata Dome
03/12/2011, 08:34
Ελα πειτε την αληθεια...ειναι υπεργαματο εμφανισιακά!:a8:
Αλλα διαβάζοντας τεστ στο Moto,ειπαν σαφως οτι δεν ειναι SM! Γενικά δε σε εξιτάρει ούτε ο τρόπος απόδοσης του κινητήρα,ούτε η συμπεριφορά του.Άριστο στην καθημερινη χρήση,άνετο και πολύ γρήγορο χωρίς προσπάθεια,αλλα δεν σε πωρωνει,ουτε το απλο,ουτε το R.Και για να το λεει αυτο το Moto,που δεν βλεπω να κανει και ευκολα κριτικη,ε νομιζω οτι δεν λενε ψεματα!
Αρα μαλλον ειναι οπως το ειπε ο el_hymador!

AUFGEBRACHT
03/12/2011, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Ελα πειτε την αληθεια...ειναι υπεργαματο εμφανισιακά!:a8:
Αλλα διαβάζοντας τεστ στο Moto,ειπαν σαφως οτι δεν ειναι SM! Γενικά δε σε εξιτάρει ούτε ο τρόπος απόδοσης του κινητήρα,ούτε η συμπεριφορά του.Άριστο στην καθημερινη χρήση,άνετο και πολύ γρήγορο χωρίς προσπάθεια,αλλα δεν σε πωρωνει,ουτε το απλο,ουτε το R.Και για να το λεει αυτο το Moto,που δεν βλεπω να κανει και ευκολα κριτικη,ε νομιζω οτι δεν λενε ψεματα!
Αρα μαλλον ειναι οπως το ειπε ο el_hymador!

Θα σταμάτησαν φαίνεται εκεί στο Moto να τα παίρνουν από τη BMW...O tempora o mores!!!

notakos600
04/12/2011, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Θα σταμάτησαν φαίνεται εκεί στο Moto να τα παίρνουν από τη BMW...O tempora o mores!!!


:lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol:

dim_rac
05/12/2011, 00:06
Ενδιαφερουσα κινηση απο τη χουσκβαρνα..
Βλεπω οτι ολο και περισσοτεροι κατασκευαστες ασχολουνται μ αυτη τη κατηγορια..Κτμ, ντουκατι,απριλια,τωρα η χουσβαρνα και παω στοιχημα πως θ ακολουθησουν κι αλλοι..

Θεμα χρονου πιστευω ειναι να δουμε αντιστοιχα ιαπωνικα μηχανακια..


:sun:

Allst@rf
05/12/2011, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim_rac

Θεμα χρονου πιστευω ειναι να δουμε αντιστοιχα ιαπωνικα μηχανακια..


:sun:


:lol:

ναι,ναι η χόντα πρώτη...


:bawl:

lc8ergr1
07/12/2011, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim_rac
Ενδιαφερουσα κινηση απο τη χουσκβαρνα..
Βλεπω οτι ολο και περισσοτεροι κατασκευαστες ασχολουνται μ αυτη τη κατηγορια..Κτμ, ντουκατι,απριλια,τωρα η χουσβαρνα και παω στοιχημα πως θ ακολουθησουν κι αλλοι..

Θεμα χρονου πιστευω ειναι να δουμε αντιστοιχα ιαπωνικα μηχανακια..


:sun:

η χοντα το χασε το παιγνιδι απο την εποχη του fmx


μια δεκαετια πισω ΜΑΚΡΑΝ

dim_rac
08/12/2011, 02:44
Δεν λεω οτι θα ειναι χοντα απαραιτητα.
Ουτως ή αλλως η χοντα εχει προσανατολιστει αλλου αυτο το καιρο.

chr1s_86
08/12/2011, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
η χοντα το χασε το παιγνιδι απο την εποχη του fmx


μια δεκαετια πισω ΜΑΚΡΑΝ


Δεν θα έλεγα ότι "έχασε" κάτι γιατί μάλλον δεν "έπαιξε" καν...

Δε νομίζω να αμφιβάλλει κανείς για το αν μπορούν να βγάλουν το Α ή Β μηχανάκι στην παραγωγή.

Τώρα γιατί προσανατολίζονται αλλού δεν ξέρω. Τα γενικής χρήσης και αυτά που απευθύνονται σε ευρύτερο κοινό μάλλον κάνουν περισσότερες πωλήσεις;

lc8ergr1
16/12/2011, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
bmw to moter ine mono stis kases(eftixos dld)

sto ipolipo sinolo to mixanaki exi paradosiaka italiko stisimo (marzocchi ke brembo)

sto dromo anamfibola 8a gamaei


to look mono gia mena den ine husqvarna poy protoy tin pari i bmw ebgaze ta pio omorfa sm kai enduro....


ενιωσες βλεπω κι εσυ καποτε τα καθαροαιμα σουηδακια.....

http://www.youtube.com/watch?v=-6RfP4l_cpY&feature=related

lc8ergr1
16/12/2011, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexxxcbr
Tι εφτιαξαν παλι οι ιταλοι...






:smokin:

http://www.youtube.com/watch?v=rWc7Npa-So4&feature=related

alexxxcbr
16/12/2011, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
http://www.youtube.com/watch?v=rWc7Npa-So4&feature=related



Παρε το Versys 1000 να βρεις την υγεια σου




:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

πυξιδας990
13/05/2012, 00:07
τι εγινε με το nuda,καμια φωτο?

MiltiadisK.D
13/05/2012, 11:43
καλονη ειναι το χασκι,το μονο αρνητικο που βρισκω σε αυτην την κατηγορια ειναι τα κοπανιδια απο τον αερα ρε γαμωτο,και να ρωτησω και κατι?ποιες οι διαφορες του R με του απλου?:)

SVX
13/05/2012, 12:27
:smokin:


241062


γαμW τα γ@μhσι@ μου !!!!! ( που ελεγε κι ενας λοχαγος μου ) :a018::a018:

Shaolin Monk
13/05/2012, 14:43
Πολυ αστειο μηχανακι.... Ελεεινη εμφανιση αλλα με καλη διαφημιση θα μοιαζει ονειρο.... Κοιτα που ο Δουκας ξαφινκα φαινεται υπεροχος στα ματια μου.... Οταν ειδα και την "τουριστικη" εκδοση, δακρυσα..... Φανταζομαι Χαϊπερ με πλαϊνες βαλιτσες και ψηλη ζελατινα και κλαιω...

Μου κανει εντυπωση που οτι σχημα βγει απο Ευρωπαϊκο εργοστασιο καποιοι το βλεπουν σαν φαρμακο για τα γεραματα.... :cry:

cosgili
13/05/2012, 18:47
Πολυ αστειο μηχανακι.... Ελεεινη εμφανιση αλλα με καλη διαφημιση θα μοιαζει ονειρο.... Κοιτα που ο Δουκας ξαφινκα φαινεται υπεροχος στα ματια μου.... Οταν ειδα και την "τουριστικη" εκδοση, δακρυσα..... Φανταζομαι Χαϊπερ με πλαϊνες βαλιτσες και ψηλη ζελατινα και κλαιω...

Μου κανει εντυπωση που οτι σχημα βγει απο Ευρωπαϊκο εργοστασιο καποιοι το βλεπουν σαν φαρμακο για τα γεραματα.... :cry:
+0σα θες ρε κτηνιατρε!!! Να δω τι αλλο θα διαβασω για ενα μετριοτατο μηχανακι οπως το nuda:a22: