PDA

View Full Version : Σπασμένο....



DimChios
30/11/2011, 10:22
....στο σημείο που βλέπετε στη φωτο.
Εκει που βιδώνει η βαση του μασπιε πανω στο πλαίσιο. Εχει σπασει το σπείρωμα-μερος του πλαισιου.
Φτιάχνει? Πώς? Με τι κόστος? Θα πρεπει να λυθει το μηχανακι για να παει για μαστορα?

Δεν ειναι το συγκεκριμενο στη φωτο (επειδη οπως βλεπετε εχει κι αλλα θεματακια, για να μη τ αναφερουμε τζαμπα)

Αλουμινιο ειναι το πλαισιο ε! :p


240923

VASOS
30/11/2011, 10:33
Από ότι βλέπω καταλαβαίνω ότι πρέπει να λυθεί το μαρσπιέ και να κοληθεί με το σπασμένο κομμάτι με αργκόν (υπάρχει γνωστός καλός μάστορας στην Σπύρου Πάτση).

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι μεταχειρισμένο κομμάτι (ή ακόμα καλύτερα 1 σετάκι της rizoma :bawl:).

DimChios
30/11/2011, 10:35
LIOULIE σπαμμαρεις και λες και μλκιες!

Vasos, ΔΕΝ ειναι το συγκεκριμενο μηχανακι! Σε αυτο που αναφερομαι εχει σπασει ακριβως το αντιθετο!
Αν ηταν στο μασπιε το προβλημα δεν το συζηταγα! Θα ειχα μηχανη σημερα που μιλαμε!

:wave2:

sniper
30/11/2011, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
...

Αν ηταν στο μασπιε το προβλημα δεν το συζηταγα! Θα ειχα μηχανη σημερα που μιλαμε!

:wave2:


Στον αναβάτη είναι το πρόβλημα; Δεν καταλάβαμε τι λες..

Αν έχει σπάσει το πλαίσιο... κόλλημα εκεί κι ο μεγαλοδύναμος μετά σου.

Spyrious
30/11/2011, 10:54
Καλύτερα βρες μτχ rearset και τελείωσες.

DrBig
30/11/2011, 11:00
σιγουρα φτιαχνει και μαλιστα ευκολα, αλλα θα πρεπει να το πας σε καλο μαστορα.
Η πιο απλη λυση ειναι να φτιαχτει ενα κυλινδρακι με σπειρωμα το οποιο θα κολληθει στην υπαρχουσα φωλια του πλαισιου αφου αυτη υποστει την καταλληλη επεξεργασια με ενα τροχο τυπου dremel.
Γενικα κολλησεις αλουμινιου σε διαφορετικα κραματα δεν ειναι οτι καλλιτερο, αλλα το σημειο εκεινο ειναι δευτερευουσας σημασιας απο θεμα αντοχης. Με αλλα λογια αν δεν σηκωνεσαι ορθιος στα μαρσπιε και δεν χοροπηδας, δεν θα παθει ποτε τιποτα.

Nema problema :wave2:

ΥΓ
Προφανως ολα αυτα σε περιπτωση που το πλαισιο ειναι αθικτο σ'εκεινο το σημειο.

DimChios
30/11/2011, 11:08
sniper & Spyrious ο,τι να ναι λεμε! :rolleyes:


Dr. ξερεις καποιον συγκεκριμενα? Να επικοινωνησω να μου πει αν πρεπει να λυθει το μηχανακι (ωστε να του παω μονο πλαισιο) ή γινεται δουλεια εκει πανω?
Πιθανα, με τον τροπο που λες να γινεται, αυτος το δεχεται ομως?
Για καποιον στη Σπ. Πατση εχω ακουσει κι εγω!
Τωρα το τι ακριβως θα επιλεξει εκεινος να κανει οσον αφορα τον τροπο επισκευης, δε θα του το υποδειξω προφανως εγω. Στους μαστορες τα προσεχουμε αυτα! :lol:

Οσο για την αντοχη δεν παιζουν συμβιβασμοι! Ναι μεν ειναι 2 οι βιδες και η μια δεν εχει παθει τιποτα (εσπασε το μασπιε εκει) και θα μοιραζονται οι δυναμεις πιεσης, ναι μεν δεν "χοροπηδαω" εκει πανω αλλα...

Και κατι τελευταιο... θα φαινεται? :blush:

Κι αλλο ενα τελευταιο. Για τι κοστος αραγε να μιλαμε? Γιατι αν ειναι μπολικα... δεν συμφερει η αγορα του!

DrBig
30/11/2011, 11:09
Αλλη πιθανη λυση, ειναι να φτιαχτει στη φρεζα ενα στελεχος που θα πιανει απο την μια μερια στο μαρσπιε και απο την αλλη στη βιδα του αξονα του ψαλιδιου. Με αλλα λογια μπορεις να μεταφερεις το ανω σημειο εδρασης του μαρσπιε σε αλλο σημειο.

DrBig
30/11/2011, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
sniper & Spyrious ο,τι να ναι λεμε! :rolleyes:


Dr. ξερεις καποιον συγκεκριμενα? Να επικοινωνησω να μου πει αν πρεπει να λυθει το μηχανακι (ωστε να του παω μονο πλαισιο) ή γινεται δουλεια εκει πανω?
Πιθανα, με τον τροπο που λες να γινεται, αυτος το δεχεται ομως?
Για καποιον στη Σπ. Πατση εχω ακουσει κι εγω!
Τωρα το τι ακριβως θα επιλεξει εκεινος να κανει οσον αφορα τον τροπο επισκευης, δε θα του το υποδειξω προφανως εγω. Στους μαστορες τα προσεχουμε αυτα! :lol:

Οσο για την αντοχη δεν παιζουν συμβιβασμοι! Ναι μεν ειναι 2 οι βιδες και η μια δεν εχει παθει τιποτα (εσπασε το μασπιε εκει) και θα μοιραζονται οι δυναμεις πιεσης, ναι μεν δεν "χοροπηδαω" εκει πανω αλλα...

Και κατι τελευταιο... θα φαινεται? :blush:

Κι αλλο ενα τελευταιο. Για τι κοστος αραγε να μιλαμε? Γιατι αν ειναι μπολικα... δεν συμφερει η αγορα του!


Το κοστος πρεπει να ειναι συγκριτικα αμελητεο. Μερικα ευρω για τον αλουμινενιο κυλινδρο με σπειρωμα και μια ωρα εργασιας το πολυ για ολα τ'αλλα. Δεν νομιζω να πρεπει να λυθει η μηχανη. Αν υπαρχει εκει καλη προσβαση τελειωσες. Στη χειροτερη περιπτωση βγαζεις την ηλεκτρονικη. να σου συστησω καποιον δεν ξερω, αλλα θα απευθυνομουνα σε ενα σοβαρο μηχανουργειο. Πραγματικα παντως, αν το πλαισιο ειναι ενταξει, αυτη ειναι δουλεια που ενας αμερικανος χομπιστας θα εκανε στο γκαραζ του.

DrBig
30/11/2011, 11:15
Υπαρχει και το JB Weld που ειναι παστα αλλα δεν νομιζω να κανει για κατι τετοιο...

sniper
30/11/2011, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
...

Και κατι τελευταιο... θα φαινεται? :blush:

...

Nα δώ εξωτερική κόλληση αλουμινίου που :

1. Να μην φαίνεται
2. Να είναι και μαύρη σαν το πλαίσιο

nik karanik
30/11/2011, 11:19
τωρα μπορει να ακουστω απο λλο κοσμο αλλα οκ.
μπορεις να πεταχτεις στη επισκευαστικη ζωνη στον πειραια.
και να το φτιαξεις με κανα 20αρικακι..εχει μαστορες που ξερουν τη δουλεια τους εκει..

DrBig
30/11/2011, 11:20
Ο γκουγκλης μου εβγαλε αυτο, δεν τους ξερω, αλλα η σελιδα με πειθει πως ειναι σοβαροι.
Παρε ενα τηλεφωνο, στειλε τους και μερικες καλες φωτο και πες μας τι σου ειπανε!

http://www.korfiatis.eu/el/index.php

DrBig
30/11/2011, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik karanik
τωρα μπορει να ακουστω απο λλο κοσμο αλλα οκ.
μπορεις να πεταχτεις στη επισκευαστικη ζωνη στον πειραια.
και να το φτιαξεις με κανα 20αρικακι..εχει μαστορες που ξερουν τη δουλεια τους εκει..

Νομιζω εχεις δικιο. Το λινκ που παρεθεσα ειναι μαλλον υπερβολη για τετοια δουλεια.

DimChios
30/11/2011, 11:24
ok, thanks! Νομιζω θα βγαλω ακρη!

Αν εχω νεοτερα θα ενημερωσω!


:wave2:

DrBig
30/11/2011, 11:35
Κατι αλλο.....οι κολλες αλουμινιου-αλουμινιου ειναι απιστευτα προχωρημενες. Υπαρχουν ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ που οι λαμαρινες στο κελυφος τους ειναι κολλητες. Ειναι πολυ πιθανον το JB weld να επαρκει και με το παραπανω, ειδικα αν σκεφτεις οτι η κολληση θα ειναι σε ολη την δι-επιφανεια των δυο μερων. Αν αυτο ευσταθει, ειναι κατι που μπορεις να κανεις και μονος σου με ενα dremel και το εν λογω κυλινδρακι ανα χειρας.

DimChios
30/11/2011, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Κατι αλλο.....οι κολλες αλουμινιου-αλουμινιου ειναι απιστευτα προχωρημενες. Υπαρχουν ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ που οι λαμαρινες στο κελυφος τους ειναι κολλητες. Ειναι πολυ πιθανον το JB weld να επαρκει και με το παραπανω, ειδικα αν σκεφτεις οτι η κολληση θα ειναι σε ολη την δι-επιφανεια των δυο μερων. Αν αυτο ευσταθει, ειναι κατι που μπορεις να κανεις και μονος σου με ενα dremel και το εν λογω κυλινδρακι ανα χειρας.


δεν εχουμε το κομματι που λειπει!

lspiros
30/11/2011, 11:41
το κομματι που εσπασε το εχεις?αν ναι παρε τηλ:winka:

DrBig
30/11/2011, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
δεν εχουμε το κομματι που λειπει!


Δεν το χρειαζεσαι. Φτιαχνεις ενα κυλινδρακι με θυληκο σπειρωμα οπως ειπα και πριν το οποιο θα φωλιασει στο σκελετο εκει που υπηρχε το κομματι που τωρα δεν υπαρχει. Η μονη κατεργασια που θα χρειαστει, ειναι να δημιουργηθει μια φωλιτσα στο σκελετο, ωστε να φωλιασει το ανωτερω κυλινδρακι.

byron
30/11/2011, 11:52
Ο μάστορας που λές στην Σπ.Πάτση είναι ο κυρ-Κώστας, και η οδός είναι η Κορυτσας (κάθετος της Σ.Πάτση).
Πριν κανα χρόνο είχα ποστάρει εδώ φωτό από κομμένο πλαίσιο gixxer Κ5 που του το είχαν πάει για κόλλημα.

ποπαϋ
30/11/2011, 11:54
Μήπως όμως υπάρχει κίνδυνος το δεξί μαρσπιέ (που θέλεις να κολλήσεις) να μην είναι στο ίδιο ύψος με το αριστερό;

stefanos
30/11/2011, 11:59
Το να υπάρχουν άλλα σπασίματα ρωγμές στην ευαίσθητη περιοχή της έδρασης του ψαλιδιού το έχουμε ψάξει να υποθέσω.

DimChios
30/11/2011, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το να υπάρχουν άλλα σπασίματα ρωγμές στην ευαίσθητη περιοχή της έδρασης του ψαλιδιού το έχουμε ψάξει να υποθέσω.


αρκετα μπορω να πω! :winka:


ειναι δελεαστικοτατη η τιμη παιδια γι αυτο το ψαχνω!

arxaios
30/11/2011, 13:54
Ρε Μήτσο ........ δε βάζεις μια φωτόου του ασθενή .......... να σου πούμε με μεγαλύτερη βεβαιότητα ;;;
Να δούμε και τι άλλα θεματάκια έχει ........ :wave2:

sniper
30/11/2011, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Μαστρο Αντωνη, δε φταιω εγω που μλκιζονται ορισμενοι και ειδικα αντμινς!

@ αρχαιος. Φωτο του ιδιου δεν εχω. Τα υπολοιπα τα ξερω και ειναι εμφανη. Οσο για το συγκεκριμενο σημειο, μη μου πεις οτι θα κανεις διαγνωση για περεταιρω ζημια απο μια φωτο

:wave2:


Κοιτα να δεις Δημήτρη μου.. Το να εχει κάτι γρατζουνιές στα πλαστικά αλλά να εχει σπάσει η βάση του μαρσπιέ στο πλαίσιο δεν μου αρέσει..

Τώρα εσύ το είδες με το μάτι το πλαίσιο και λες ότι είναι ΟΚ.. Δικαίωμά σου να δώσεις 1800€ και να ρισκάρεις και τα λεφτά και αυτούς που θα το καβαλήσουν..

byron
30/11/2011, 15:02
Μην τρελαθούμε ρε ΄σεις. Ενα τσίμπιμα στο μαρσπιέ θα φάει το πλαίσιο, δεν θα κολλήσει τον λαιμό.
Τέτοιες και πιο δύσκολες κολλήσεις γίνονται χωρίς πρόβλημα αντοχής του πλαισίου.

sniper
30/11/2011, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Μην τρελαθούμε ρε ΄σεις. Ενα τσίμπιμα στο μαρσπιέ θα φάει το πλαίσιο, δεν θα κολλήσει τον λαιμό.
Τέτοιες και πιο δύσκολες κολλήσεις γίνονται χωρίς πρόβλημα αντοχής του πλαισίου.

δλδ εσύ έχεις δει το σπάσιμο και είσαι άνετος..

και θα το αγόραζες για να το φτιάξεις.. κι ο άλλος που το πουλάει ένα κομμάτι ψωμί είναι μ@λάκας ή βαριέται..

Gi_4ce
30/11/2011, 17:07
Τα gsr παντως κόβανε εκει τα μαρσπιέ πανεύκολα.

Δεν ειναι δα και τόσο δυσκολο...

Κόλλημα με ενα δεκαρικακι κ εισαι κομπλε

KostasV2
30/11/2011, 17:29
Τώρα είδα το θρέντ. Τον φάγατε τον άνθρωπο... Δεν είναι τίποτα το σπουδαίο. Το ίδιο ειχα πάθει στο 1ο μου Bros. Σου κολλάνε ένα κομμάτι αλουμίνιο (ένα κυλινδράκι ας πούμε) και ανοίγουν νέο σπείρωμα. Λογικά θα φαίνεται ελάχιστα ή και καθόλου, αφου μπροστά του θα είναι η βάση του μαρσιπιέ. Θέμα αντοχής δεν υπάρχει (αρκεί βέβαια να κάνει σωστά τη δουλειά του ο μάστορας). Αυτά. ;)