PDA

View Full Version : Bmw K1200r



JEEPMAN
05/09/2005, 12:49
k1200r σκεφτομαι αγορα.ΣΧΟΛΙΑ :confused:

idi
05/09/2005, 12:53
αμα σ'αρεσει γιατι μας ρωτας?

JEEPMAN
05/09/2005, 12:57
ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ BMW

Julius
05/09/2005, 13:04
Ψαξε στο forum και θα βρεις πολλές πληροφορίες και παρόμοιες αναζητήσεις



:wave2:

JEEPMAN
05/09/2005, 13:16
ΤΟ ΨΑΧΝΩ. ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ;

Spike
05/09/2005, 20:00
To mono pou mporo na synisfero ego einai to gegonos oti exo odigisei tin K1200S.... ston Panagiotopoulo..... i entyposi mou apotyponetai stin exis mia lexi :
A P A I X T O !!!!!!!!!!!!!!

1. Exei teleia frena me ilektroniki ypoboithisi kai frenarei analogos poso to patas
2. Oi anartiseis tou einai MONADIKES !! H mixani einai lepidi
3. Ta organa einai euanagnosta kai leitourgika
4. H epitaxynsi ftanei se epipeda Hayabusha
5. Aloga exei arketa , isos kai parapano apo oti xreiazetai
6. Tha ta skaseis xontra giati olo to paketo kanei gyro sta 19,000 euro...

H R einai i idia mixani alla gymni.
Exo postarei sto parelthon gkia tin 1200S kai gia to dual telelever pou foraei, rixe mia matia.

:wave2: :wave2:

JEEPMAN
06/09/2005, 00:51
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΥΨΗΛΟ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΑΡΚΕΤΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΕΠΑΡΚΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ -R. ΔΕΚΤΗ ΚΑΘΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ.

LEON_BOLOS
06/09/2006, 20:14
ΦΙΛΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΚΑΛΟΒΛΕΠΕΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ,ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΨΕΚΑΣΜΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΟΜΟΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΕΣΥ?

billy_BMW
06/09/2006, 20:35
Στείλε pm αν θες να συναντηθούμε να το δεις.

Ή παρε τηλ. για την παραμικρή του λεπτομέρεια.

http://www.theworldsmostpowerfulnakedbike.com/

:wave2:

Δες και στο παρακάτω οπου θα βρεις πάρα πολλά στοιχεία για τα Κ

http://www.bmwk1200s.com/ridefast.htm

Kortenaer
07/09/2006, 09:52
Απλησιαστη απο θεμα τιμης...αλλα κατα τα αλλα τι να πω...τα σχολια ειναι περιτα..


60708

H.A.Balafoutre
07/09/2006, 18:01
Ένα φίλος αγόρασε ένα σε κίτρινο. Μου είπε θα μου δόσει μια βολτίτσα......του αρνήθηκα αρχικά.....αλλά το ξανασκέφτομαι.

Πάντως όταν το πρωτοπήρε, ζήτησε από την γυναίκα του μια εβδομάδα άδεια να το οδηγήσει λίγο. Έπαθε πλάκα με το μοτέρ. Δεν είναι πολύ φάν των τρελών επιδόσεων, διότι κατά κύριο λόγο μέσα στην πόλη για δουλειά την θέλει, αλλά το σκέφτεται να την κρατήσει τελικά.

Εντυπωσιακή μηχανή πάντως.

Xlitos
07/09/2006, 18:45
Εντάξει το μηχανάκι δεν παίζεται. :) Καταρχήν νιώθεις τόση ασφάλεια πάνω του(προσωπικά όχι λόγο ηλεκτρονικών αλλά λόγω κατασκευής...στιβαρότητα-βάρος-αναρτήσεις-ευκολος χειρισμός) που με το που ανέβεις για πρώτη φορά πάνω του αρχίζεις να κινείσαι πολύ γρήγορα χωρίς να το πάρεις χαμπάρι.

Το μόνο σπαστικό εκτός απο την τιμή του είναι ότι ενώ ο κινητήρας σε κάνει κάγκουρα τελείως λέμε(έχει κι ένα ήχο ακρως κ@υλωτικο...) τα ηλεκτρονικά σου απαγορεύουν τα παιχνίδια.Αν είσαι ο.κ μ'αυτό τότε χωρίς δευτερη σκέψη--->καλοτάξιδο!! :beer:

billy_BMW
07/09/2006, 19:51
Ποιά ηλεκτρονικά σου απαγορεύουν τα παιχνίδια??????:confused: :confused: :confused:

Xlitos
07/09/2006, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από billy_BMW
Ποιά ηλεκτρονικά σου απαγορεύουν τα παιχνίδια??????:confused: :confused: :confused:


-ABS
-αισθητήρας ανύψωσης του πίσω τροχου(εκτός κι αν έχει να κάνει τίποτα με συνδιασμό φρένων...πάντως δεεεε σ αφήνει)
-σύστημα(δεν ξέρω συγκεκριμένα) βύθισης της πίσω ανάρτησης στο απότομα άνοιγμα του γκαζιού(προσπάθεια σούζας).

για τα 2 πρώτα είμαι σίγουρος ,το τρίτο δεν το προσπάθησα και πολύ αλλά αργότερα έμαθα ότι φίλος εξπερ στις σούζες άρχισε να βρίζει,δεν ξέρω..

Κατα τ άλλα τέλειο.. :)

billy_BMW
07/09/2006, 21:56
Το abs δε ξέρω τι πρόβλημα δημιουργεί σε "παιχνίδια"

Όσο για το ACS οπου αναφέρεσαι στη ρύθμιση του rebound και το ύψος των αναρτήσεων δεν σε εμποδίζει ούτε σε σούζες ούτε σε τίποτε.

Πίστεψέ με δεν έχει καμία σχέση.

Το μηχανάκι σηκώνεται όπου και όπως και με όποια σχέση θες.Πετάει κώλο όποτε θες απο φρένα και γενικά κάνει ότι θες.

Πίστεψέ με του έχω κάνει 26.000 Κμ

Xlitos
07/09/2006, 22:27
δεν επιμένω,άλλωστε είπαμε ξένο μηχανάκι ήταν δεν το προσπάθησα πολύ.Αλλά αυτό που μου έβγαλε είναι ότι το φτιάξανε για να σου αποτρέψουν να παίζεις.

Το απο κάτω πως το εννοείς?


Αρχικά δημιουργήθηκε από billy_BMW
Πετάει κώλο όποτε θες απο φρένα

billy_BMW
08/09/2006, 07:33
Φενάρωντας εννοούσα.......
(στη συζήτηση περι ABS)

madtank
12/09/2006, 11:41
Χωρίς να είμαι expert δοκιμαστής μοτοσυκλετών , όταν πήγα βόλτα το K1200R , στις στροφές της Επιδαύρου, παρόλη την 27χρονη εμπειρία μου ως αναβάτης , ξεχασα όλες μοτοσυκλετες που έχω οδηγήσει όλα αυτά τα χρόνια.

Θα συμφωνήσω κυρίως στα σχόλια του billy_BMW, μιας και οδηγεί την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα για 26000 χιλίομετρα. Αυτό που με ενθουσίασε είναι ο τρόπος που στρίβει, το μονο που έχεις να κάνεις είναι να μπείς στην στροφή , λόγω χαμηλής ροπής δεν χρειάζεται, ακόμα και σε κλειστές κυρίως δεξιές στροφές, ούτε καν να κατεβάσεις ταχύτητα. Ο τρόπος που φρενάρει είναι απλά εκπληκτικός, όσο για τον κινητήρα ΠΟΙΗΜΑ.

Το μόνο (-) αρνητικό έιναι η ΒΑΡΙΑ αίσθηση που σου δίνει το μπροστινό όταν είσαι σταματημένος κάνοντας μανούβρες με τα πόδια, μια αίσθηση που μόλις ξεκινησης μετά τα πρώτα μέτρα ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ και που σίγουρα την συνηθίζεις γρήγορα.

Είναι μια από τις μοτοσυκλέτες που απευθύνεται - πάντα κατά την αποψή μου - σε έμπειρους αναβάτες. Τα ίδια πιστευω θα ισχύουν και για το K1200S...Το κόστος αγοράς το θεωρώ σχεδόν
απαγορευτικό, (+16000 € ) ΑΛΛΑ όλα τα ωραία πράγματα κοστίζουν στην ζωή, πόσο μάλλον οι........ορέξεις .... :rotflmao:

dirtbird
12/09/2006, 11:46
Δλδ. σε κλειστές αριστερές δεν έχει ροπή?:eyepop:

DUKASII
12/09/2006, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
Χωρίς να είμαι expert δοκιμαστής μοτοσυκλετών , όταν πήγα βόλτα το K1200R , στις στροφές της Επιδαύρου, παρόλη την 27χρονη εμπειρία μου ως αναβάτης , ξεχασα όλες μοτοσυκλετες που έχω οδηγήσει όλα αυτά τα χρόνια.

Θα συμφωνήσω κυρίως στα σχόλια του billy_BMW, μιας και οδηγεί την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα για 26000 χιλίομετρα. Αυτό που με ενθουσίασε είναι ο τρόπος που στρίβει, το μονο που έχεις να κάνεις είναι να μπείς στην στροφή , λόγω χαμηλής ροπής δεν χρειάζεται, ακόμα και σε κλειστές κυρίως δεξιές στροφές, ούτε καν να κατεβάσεις ταχύτητα. Ο τρόπος που φρενάρει είναι απλά εκπληκτικός, όσο για τον κινητήρα ΠΟΙΗΜΑ.

Το μόνο (-) αρνητικό έιναι η ΒΑΡΙΑ αίσθηση που σου δίνει το μπροστινό όταν είσαι σταματημένος κάνοντας μανούβρες με τα πόδια, μια αίσθηση που μόλις ξεκινησης μετά τα πρώτα μέτρα ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ και που σίγουρα την συνηθίζεις γρήγορα.

Είναι μια από τις μοτοσυκλέτες που απευθύνεται - πάντα κατά την αποψή μου - σε έμπειρους αναβάτες. Τα ίδια πιστευω θα ισχύουν και για το K1200S...Το κόστος αγοράς το θεωρώ σχεδόν
απαγορευτικό, (+16000 € ) ΑΛΛΑ όλα τα ωραία πράγματα κοστίζουν στην ζωή, πόσο μάλλον οι........ορέξεις .... :rotflmao: πολυ θα θελα να συναντησω ενα τετοιο σε στροφες σαν της επιδαυρου.
η γνωμη μου ειναι οτι ειναι παρα πολυ βαρυ για γυμνο μηχανακι και αρκετα μεγαλο σε διαστάσεις.

δε νομιζω οτι μπορει να μπει στην κατηγορια των στρητφαιτερς.

madtank
12/09/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δλδ. σε κλειστές αριστερές δεν έχει ροπή?:eyepop:


:rotflmao: :rotflmao: Φυσικά και έχει - είναι ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ μηχανάκι - απλά στις περισσότερες κλειστές αριστερες 95% κατεβάζεις ταχύτητα για να μπείς γιατί τα όρια να "ανοικτείς" και να μπεις με πολλά περιορίζονται συνήθως λόγω αντίθετου ρεύματος , δεν έχεις ορατότητα.

dirtbird
12/09/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
:rotflmao: :rotflmao: Φυσικά και έχει - είναι ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ μηχανάκι

:lol: :lol: :wave2:

madtank
12/09/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
πολυ θα θελα να συναντησω ενα τετοιο σε στροφες σαν της επιδαυρου.
η γνωμη μου ειναι οτι ειναι παρα πολυ βαρυ για γυμνο μηχανακι και αρκετα μεγαλο σε διαστάσεις.

δε νομιζω οτι μπορει να μπει στην κατηγορια των στρητφαιτερς.

DUKASII είναι ΠΟΥΠΟΥΛΕΝΙΟ και "ΖΥΓΙΣΜΕΝΟ " ΤΕΛΕΙΑ μετά τα πρώτα 20 - 30 χιλίομετρα τα κιλά εξαφανίζονται δια μαγίας νομίζεις ότι οδηγείς πολύ μικρότερο - σε μήκος - μηχανάκι.

DUKASII
12/09/2006, 12:19
εγινε.
αυτο για τα παναλαφρα 240 κιλα..τα καλοζυγισμενα..κτλ..
δε με πιανουν εμένα.προσωπικά μιλαω μιας και οτι πανω απο 200 κιλα..μου είναι καμποσο στο να το κάνω κουμαντο.

madtank
12/09/2006, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
εγινε.
αυτο για τα παναλαφρα 240 κιλα..τα καλοζυγισμενα..κτλ..
δε με πιανουν εμένα.προσωπικά μιλαω μιας και οτι πανω απο 200 κιλα..μου είναι καμποσο στο να το κάνω κουμαντο.

Με ένα test ride θα καταλάβεις πως και τι εννοώ... :wave2:

billy_BMW
29/09/2006, 19:10
Paragoge sti Rodo iparxoun 3 paidia me k 1200r kalitera na ta peis me autous apo konta.

paragogos
30/09/2006, 10:41
efiga, giati vidothika

billy_BMW
30/09/2006, 16:34
Εδώ θα βρεις το ένα παλικάρι απο τη Ρόδο
και μπορείς να του στείλεις μύνημα.

http://bmwk1200s.com/forum/viewtopic.php?t=2522&highlight=greece


Επίσης αυτό το site θα σου παρέχει όσες πληροφορίες θες

Cpt. Haddock
19/10/2006, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από paragogos
Mesa stin k.... apo ti glika tis mixanis jexasa na sas stilo foto?
Bre ti mixanima ine auto?
Thelo na imaste sinexia agalia!!!

Έχεις τρελαθεί τελείως εσύ έτσι; :lol: :lol:

Παράκληση : Γράφε ελληνικά αν γίνεται :beer:

Παράκληση 2: Γράψε οδηγικές εντυπωσεις από το μοτόρι

:beer: :wave2:

eNeRGy
17/02/2007, 09:57
Εχει κανεις το "instructions manual" που δινουν κατα την αγορα του Κ1200r να κανω μια αντιγραφη?

Για ανταλλαγμα, δινω το service manual σε CD...

Ευχαριστω!

Danielos
17/02/2007, 16:56
Την οδήγησα για 2 ημέρες την συγκεκριμένη μηχανή και πρέπει να τονίσω οτι στρίβει από πολύ καλά εως τέλεια. Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν οτι μεταφέρονται πολλοί κραδασμοί στον αναβάτη από το μοτέρ σε ενοχλητικό βαθμό.
Περί εμφάνισης στον καθένα οτι αρέσει.
Αλλά κατά τη γνώμη μου ο σχεδιαστής όταν σχεδίαζε το φώτα μπροστά πρέπει να είχε πιει πολλές μπύρες:beer: :beer: :beer:

Βαριά μηχανή. Όταν προσπαθείς να κάνεις επιτόπιους ελιγμούς τα καταλαβαίνεις τα κιλά της.

Έχει αρκετά καλούδια αλλά ως κλασική BMW (σε αυτοκίνητα και μηχανές) πανάκριβη και υπερ τιμημένη!!!!!!!!!!!!!