PDA

View Full Version : Κύκλωμα εξεταστών μοίραζε άδειες οδήγησης



SVX
01/12/2011, 19:13
πηγη (http://nonews-news.blogspot.com/2011/12/blog-post_6111.html)

για να μην αναρωτιεστε...

για να μη ξαναπειτε "οχι , δεν ειναι δυνατον αυτος/αυτη να εχει διπλωμα...!"

για να μην εκπλαγειτε δυσαρεστα...

για να μη νομιζετε οτι οι νομοι και ο Κ.Ο.Κ ειναι για να τηρουν την ταξη και την ευρυθμη κυκλοφορια ....

για να μη νομιζετε οτι ειστε ασφαλεις αν ειστε τυπικοι ........



Κύκλωμα το οποίο εξέδιδε άδειες οδήγησης σε άτομα που δεν είχαν πάει καν να παρευρεθούν στις εξετάσεις, αποκαλύφθηκε στη Θεσσαλονίκη από την υπηρεσία Εσωτερικών Υποθέσεων της ΕΛ.ΑΣ. Συμμετείχαν 7 ιδιοκτήτες σχολών οδηγών, δύο υπάλληλοι σχολών οδηγών, ένας...

ιδιοκτήτης εστιατορίου, δύο ιατροί και τρεις υπάλληλοι της συγκεκριμένης υπηρεσίας Συγκοινωνιών, από τους οποίους ο ένας έχει συνταξιοδοτηθεί.
Κύκλωμα εξεταστών μοίραζε άδειες οδήγησης

Η υπόθεση ήλθε στο φώς έπειτα από αιφνίδιο έλεγχο φακέλου υποψηφίου στη Διεύθυνση Συγκοινωνιών Ανατολικής Θεσσαλονίκης, μετά από ανώνυμη καταγγελία για χορήγηση διπλώματος χωρίς ο υποψήφιος να έχει πετύχει στις εξετάσεις.

Από τη διασταύρωση των στοιχείων με το αντίστοιχο αρχείο των εξετάσεων, προέκυψε ότι ουδέποτε ο συγκεκριμένος υποψήφιος είχε συμμετάσχει τόσο στη θεωρητική, όσο και στην πρακτική εξέταση.

Με βάση τα ευρήματα αυτά, οι έλεγχοι συνεχίστηκαν και διαπιστώθηκε ότι απουσίαζαν παντελώς από το αρχείο της υπηρεσίας 102 φάκελοι, ενώ από τη διασταύρωση των ηλεκτρονικών στοιχείων των φακέλων αυτών με τα αποτελέσματα των σχετικών εξετάσεων, προέκυψε ότι σε 86 περιπτώσεις οι ενδιαφερόμενοι υποψήφιοι οδηγοί είχαν αποκτήσει παράνομα δίπλωμα οδήγησης, καθώς είτε δε συμμετείχαν, είτε είχαν απορριφθεί από τις θεωρητικές ή/και πρακτικές εξετάσεις.

Στη διαδικασία παράνομης χορήγησης αδειών ικανότητας οδηγών συμμετείχαν, κατά περίπτωση, επτά ιδιοκτήτες σχολών οδηγών, δύο υπάλληλοι σχολών οδηγών, ένας ιδιοκτήτης εστιατορίου, δύο ιατροί και τρεις υπάλληλοι της συγκεκριμένης υπηρεσίας Συγκοινωνιών, από τους οποίους ο ένας έχει συνταξιοδοτηθεί.

Από το δικογραφικό υλικό που συλλέχθηκε και υποβλήθηκε στην Εισαγγελία Πλημμελειοδικών Θεσσαλονίκης, προκύπτουν, κατά πρόσωπο και περίπτωση, ενδείξεις διάπραξης αδικημάτων, όπως η υφαρπαγή ψευδούς βεβαίωσης, η πλαστογραφία, η απάτη, οι ψευδείς ιατρικές πιστοποιήσεις, καθώς και η ψευδής βεβαίωση και νόθευση από υπάλληλο που ασκεί δημόσια υπηρεσία...






ΚΑΤΑΡΡΑΜΕΝΟΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΡΕ ΜΟΥΝΙΑ , ΠΟΥΤ@νες του ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ, ΖΗΤΙΑΝΟΙ ΤΟΥ ΕΥΡΩ .... ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΕΤΕ ΑΜΟΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΑ ΣΠΙΤΙΑ ΕΧΕΤΕ ΚΛΕΙΣΕΙ .....ΤΙΠΟΤΕΝΙΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ :evil:

blackbusa
01/12/2011, 19:24
6 μηνες με αναστολη...και πολλα λεω....αντε και κανα 3χιλιαρο προστιμο....

:wave2:

nikos_abel
01/12/2011, 19:26
Η πικρή αλήθεια όμως είναι ότι ακόμη και αυτοί που δίνουν κανονικά για δίπλωμα και
που ξεπαραδιάζονται ματά από αλλεπάλληλα κοψίματα, ουσιαστικά ούτε αυτοί μαθαίνουν
να οδηγούν.

Δυστυχώς, τελικά η κυκλοφοριακή αγωγή είναι προσωπικό ζήτημα του καθενός.

Αν περίμενα να έχω μάθει από τη σχολή, ακόμη θα προσπαθούσα να στρίψω "με τη μέση"....

Corki
01/12/2011, 19:38
Δεν φταιει ο "Ντιλερ", το ""πρεζακι" φταιει!

Αν δεν υπηρχε ανθρωπος να τα δωσει, δεν θα στηνανε καμια κομπινα.

Αυτοι ομως που βγηκαν στο δρομο , θεωροντας τυπικη διαδικασια τα μαθηματα, αυτοι φιλε ειναι που θελουν ξυλο και πολυ μαλιστα.

Το συζηταω με τους φιλους μου τον τελευταιο καιρο........Δεν ειναι μονο οτι δεν ξερουν να οδηγανε αλλα το χειροτερο ειναι οτι δεν τους νοιαζει αν θα προκαλεσουν ατυχημα, πραγματικα δεν τους νοιαζει!

georgio
01/12/2011, 20:06
Σκίζουν από μηχανοργάνωση πάντως... δεν είχε επιτύχει λέει αλλά πήρε το δίπλωμα.

Μεγάλη επιστήμη οι δειγματοληπτικοί έλεγχοι...

fantacid
01/12/2011, 20:08
δε πιστευω να ξαφνιαστηκε κανεις!!!

καθημερινα βρισκομαστε "face to face" με τετοιους πελατες!!!

οι πιο τυχεροι απο μας τη βγαζουν χωρις μεγαλες ζημιες......

:yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

route 66
01/12/2011, 20:14
πάντως για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράματα σε αυτή τη φάση φταίνε όλοι(όχι βέβαια στον ίδιο βαθμό μη γίνουμε και πάγκαλοι:rotflmao: )

route 66
01/12/2011, 20:17
επίσης να ξέρετε ότι οι πραγματικοί χαμένοι είναι πρώτα οι οδηγοί και οι υπόλοιποι στο δρόμο, μετά οι εκπαιδευτες ,και τέλος τα λαμόγια του υπουργείου τα μόνα πραγματικά κερδισμένα

g.kounoupis
01/12/2011, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corki
Δεν φταιει ο "Ντιλερ", το ""πρεζακι" φταιει!

Αν δεν υπηρχε ανθρωπος να τα δωσει, δεν θα στηνανε καμια κομπινα.

Αυτοι ομως που βγηκαν στο δρομο , θεωροντας τυπικη διαδικασια τα μαθηματα, αυτοι φιλε ειναι που θελουν ξυλο και πολυ μαλιστα.

Το συζηταω με τους φιλους μου τον τελευταιο καιρο........Δεν ειναι μονο οτι δεν ξερουν να οδηγανε αλλα το χειροτερο ειναι οτι δεν τους νοιαζει αν θα προκαλεσουν ατυχημα, πραγματικα δεν τους νοιαζει!

Κάνεις μέγα λάθος πρώτα από όλα φταίει το σύστημα εκπαίδευσης νέων οδηγών που δεν σου μαθαίνει τίποτα απολύτως και μετά ότι οι εξεταστές σε αναγκάζουν να δώσεις για να το πάρεις αλλιώς κόβουν συνέχεια .
Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ πήρα το δίπλωμα για μοτοσυκλέτα με βέσπα κάνοντας ένα κύκλο και ένα οχτάρι και μετά είχα το δικαίωμα να καβαλάω ότι θέλω και όσα κυβικά θέλω , τώρα πες μου εσύ τι σχέση έχει η βέσπα με μοτοσυκλέτα ?

Allst@rf
01/12/2011, 20:41
τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια...


Και αυτό είναι μόνο στην θεσσαλονίκη...όλη η υπόλοιπη ελλάδα είναι νόμιμοτατη...

DrIoannis
01/12/2011, 21:04
Έχω γνωστό που του πήγαν το δίπλωμα σπίτι,έτσι απλά.Όταν μου το είπε πραγματικά έμεινα κάγκελο και απόρησα που κοκορευόταν κιόλας :mad: !

Corki
01/12/2011, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
Κάνεις μέγα λάθος πρώτα από όλα φταίει το σύστημα εκπαίδευσης νέων οδηγών που δεν σου μαθαίνει τίποτα απολύτως και μετά ότι οι εξεταστές σε αναγκάζουν να δώσεις για να το πάρεις αλλιώς κόβουν συνέχεια .
Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ πήρα το δίπλωμα για μοτοσυκλέτα με βέσπα κάνοντας ένα κύκλο και ένα οχτάρι και μετά είχα το δικαίωμα να καβαλάω ότι θέλω και όσα κυβικά θέλω , τώρα πες μου εσύ τι σχέση έχει η βέσπα με μοτοσυκλέτα ?

Φταις εσυ που το επελεξες να γινει ετσι και δεν διαλεξες καποια αλλη σχολη ;)

Εμενα δεν με εκοψαν ποτε σε καμια εξεταση που πηγα, για οποιο διπλωμα.

Αφου υπαρχουν ανθρωποι που πηραν το διπλωμα κανονικα δεν υπαρχει "δεν γινεται".

Ολοι αυτοι που το πηραν με παρανομια ειναι οι μονοι υπαιτιοι γιατι αφου γινεται και νομιμα και παρανομα αυτοι διαλεξαν το 2ο.

Και δεν κανω λαθος. Εσυ κανεις λαθος.

:beer:

route 66
01/12/2011, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corki
Φταις εσυ που το επελεξες να γινει ετσι και δεν διαλεξες καποια αλλη σχολη ;)

Εμενα δεν με εκοψαν ποτε σε καμια εξεταση που πηγα, για οποιο διπλωμα.

Αφου υπαρχουν ανθρωποι που πηραν το διπλωμα κανονικα δεν υπαρχει "δεν γινεται".

Ολοι αυτοι που το πηραν με παρανομια ειναι οι μονοι υπαιτιοι γιατι αφου γινεται και νομιμα και παρανομα αυτοι διαλεξαν το 2ο.

Και δεν κανω λαθος. Εσυ κανεις λαθος.

:beer:

:a18:

anwrimos
01/12/2011, 21:54
Πρόσφατα σταματήσανε σε μπλοκο φίλο επαγγελματία οδηγό, με το φορτηγό. Του τσεκάρανε το δίπλωμα δίνοντας σήμα και όταν τους ρώτησε γιατί, του απαντήσανε ότι έχουν κλαπεί κάποιες χιλιάδες διπλώματα τα οποία βέβαια κυκλοφορούν έξω..

ERRIKA
01/12/2011, 22:29
Εφεδρείες που τους χρειάζονται.... :p

Προσπαθώ να φανταστώ το ρόλο του εστιάτορος αλλά αδυνατώ... :confused: :lol:

menelaos46
01/12/2011, 22:32
Όχι ρε πούστη θα μας πάρουν και το δίπλωμα πίσω??????????????????

TROOPER
02/12/2011, 01:34
ΕΛΑ!!ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!

Acacius
02/12/2011, 02:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Έχω γνωστό που του πήγαν το δίπλωμα σπίτι,έτσι απλά.Όταν μου το είπε πραγματικά έμεινα κάγκελο και απόρησα που κοκορευόταν κιόλας :mad: !
Κι αυτός από Κρήτη, ή υπάρχουν κι αλλού τέτοια διαμάντια;

@Trooper: Να σου δώσω κάτι, μην πάθεις τίποτα από το σοκ (πού να μάθεις ότι και οι πολιτικοί τα παίρνουν). :p

g.kounoupis
02/12/2011, 02:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corki
Φταις εσυ που το επελεξες να γινει ετσι και δεν διαλεξες καποια αλλη σχολη ;)

Εμενα δεν με εκοψαν ποτε σε καμια εξεταση που πηγα, για οποιο διπλωμα.

Αφου υπαρχουν ανθρωποι που πηραν το διπλωμα κανονικα δεν υπαρχει "δεν γινεται".

Ολοι αυτοι που το πηραν με παρανομια ειναι οι μονοι υπαιτιοι γιατι αφου γινεται και νομιμα και παρανομα αυτοι διαλεξαν το 2ο.

Και δεν κανω λαθος. Εσυ κανεις λαθος.

:beer:

Φταίω εγώ ? γιατί ? επειδή έδωσα με βέσπα για δίπλωμα μηχανής ? την δεκαετία του 90 με βέσπα έδιναν όλοι και άσχετο τη μηχανή οδηγούσαμε .
Δεν έχω πληρώσει για το δίπλωμα και με έχουν κόψει κιόλας στο αμάξι για μαλάκια .
Μην έχεις την απαίτηση από τον πολίτη που θέλει να κάνει απλά την δουλειά του να το κάνει νόμιμα και σωστά όταν το σύστημα είναι λάθος και διαβρωμένο , είναι σαν να μου λες ότι στο σχολειό δεν έκλεβες από τον διπλανό σου ή δεν έκανες σκονάκια

webassasin
02/12/2011, 03:37
Απο τη στιγμη που η ερωτηση του Ελληνα οταν μπαινει στη σχολη,ειναι το ποσο κανει για να βγαλει το διπλωμα και οχι το ποσο κανει για να μαθει να οδηγαει, δεν εχει νοημα παραπερα.
Απο τη στιγμη που εχει διπλωμα για 125 στα 18 του, και μετα τα 21 γινεται αυτοματα απεριοριστου κυβισμου,παλι δεν εχει νοημα.
Απο τη στιγμη που μου ζητησαν 500 ευρω για να ερθει το επαγγελματικο διπλωμα στο σπιτι, παλι δεν εχει νοημα.
Απο τη στιγμη που μας μαθαινουν στο σχολειο τι ειναι ο Σταματης και τι ο Γρηγορης,παλι δεν εχει νοημα.

Corki
02/12/2011, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
Φταίω εγώ ? γιατί ? επειδή έδωσα με βέσπα για δίπλωμα μηχανής ? την δεκαετία του 90 με βέσπα έδιναν όλοι και άσχετο τη μηχανή οδηγούσαμε .
Δεν έχω πληρώσει για το δίπλωμα και με έχουν κόψει κιόλας στο αμάξι για μαλάκια .
Μην έχεις την απαίτηση από τον πολίτη που θέλει να κάνει απλά την δουλειά του να το κάνει νόμιμα και σωστά όταν το σύστημα είναι λάθος και διαβρωμένο , είναι σαν να μου λες ότι στο σχολειό δεν έκλεβες από τον διπλανό σου ή δεν έκανες σκονάκια

Απλα ξαναδιαβασε τι γραφεις!

Αν δεν καταλαβεις και τοτε μαλλον δεν θα συμφωνισουμε .

Ας το αφησουμε εδω αρκετα γ@μησ@μ3 το thread-ακι

:beer:

Tigas
02/12/2011, 07:57
νομίζω ότι είναι γνωστό εδώ και χρόνια ότι στο πολεοδομίας και συγκοινωνιών γίνονται οι μεγαλύτερες λαμογιές δεν το μαθαίνουμε τώρα.

Τώρα για τις σχολές οδηγών, αυτό που θα πρέπει να μάθουν στον εκπαιδευόμενο είναι να κινήται με ασφάλεια στο δρόμο για τον ίδιο και τους υπόλοιπους σε δημόσιους δρόμους.

Η εμπειρία για το πώς θα πάς ποιο σβέλτα στο δρόμο, η αντιμετώπιση κάποιων ''καταστάσεων'' στο δρόμο έρχονται κατα την διάρκεια του χρόνου.

project.breeze
02/12/2011, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
...και απόρησα που κοκορευόταν κιόλας... :mad: !



Αυτή είναι η Ελληνική "μαγκιά" που μας έχει φτάσει εδώ που φτάσαμε,ούστ!

nikos_abel
02/12/2011, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΕΛΑ!!ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!

Δείγμα γνήσιας έκπληξης κύριοι!!!!!


Γέλασα πολύ πρωινιάτικα ρε πστ μου :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

argy_kap
02/12/2011, 08:28
και λέω εγώ ο αφελής τώρα....

δεν πρέπει να εξεταστούν όλοι αυτοί με τα αγορασμένα διπλώματα, να δούνε σε τι τροχαία έχουν εμπλακεί, και να καταλογιστούν ευθύνες σε αυτούς που τους τα έβγαλαν? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μηχανογράφηση? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Φαντάσου τώρα να σου λείπει κανένα χέρι/πόδι γιατί είχες τροχαίο με κάποιον κάτοχο τέτοιου διπλώματος και να το μάθεις μετά....τους κυνηγάς ή όχι?

Ευτυχώς που πίνουμε και κανένα τσίπουρο αλλιώς πως να την παλέψεις? :wave2:

irinia
02/12/2011, 08:59
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΦΤΑΙΜΕ............ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΑΝΕ





Οί ίδιοι είμαστε οί φονιάδες.
Έρχεται φίλος καί μού λέει,νά δώσουμε καί κάτι άν χρειαστεί
γιά νά τό πάρουμε γιά τό παιδί του.
Τόν κοίταξα μέ τεράστια έκπληξη σκεπτόμενος πώς είναι δυνατόν
νά βάζει τό κεφάλι τού παιδιού του στόν τροβά...!!
Τόν γιό μου τόν μάθαινα πάνω άπό 5 χρόνια νά όδηγάει,έννοείται σέ άλάνες κ.λ.π..
Τό πήρε στά 18 μέ τή μία.
Παρακαλούσα νά τόν κόψουν γιά νά πήξει λίγο ό έγκέφαλος.
Τώρα μετά άπό 3 χρόνια στούς δρόμους τόν βλέπω νά έχει κάποια άνεση
καί προπαντός νά διαισθάνεται ότι τό τιμόνι δέν είναι playstation...!!
Ότι άν κάνεις λάθος μπορεί άν δέν άφήσεις αύτόν τόν μάταιο κόσμο
στήν καλύτερη ίσως θάσαι όλη σου τή ζωή σέ μιά καρέκλα.
Ό τρόπος πού παίρνονται τά διπλώματα στή χώρα μας είναι γιά γέλια.
Γιά τά αύτοκίνητα μιλάω.
Γιά μηχανές νομίζω πώς βγαίνουν μελλοθάνατοι...!!!
ΠΟΛΥ ΑΣΧΕΤΙΛΑ κυκλοφοράει στούς δρόμους,καί τά αύτοκίνητα σήμερα
έχουν πολύ γκάζι...!!
Τί θά μπορούσε όμως νά είναι όρθιο σέ μιά κοινωνία πού έχει βαρέσει διάλυση...??
Γιαυτό άμυντική όδήγηση , ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ
όπου έκεί γίνεται ή μεγάλη σφαγή.
ΠΑΝΩ ΑΠΟ 90% ΤΩΝ ΤΡΟΧΑΙΩΝ ΜΕ ΜΟΤΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ....!!
Δέ φταίει μόνο ή άσχετίλα,έτσι λένε τά στατιστικά.
Άντιλαμβάνεστε τί έννοώ.
Φταίει καί ή μαλακία μας,ή καγκουριά μας.....





:wave2:

TROOPER
02/12/2011, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
....

@Trooper: Να σου δώσω κάτι, μην πάθεις τίποτα από το σοκ (πού να μάθεις ότι και οι πολιτικοί τα παίρνουν). :p

αυτη η εμπαθεια θα σας φαει ρε γαμωτο...:sad:

7gibernau
02/12/2011, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Εφεδρείες που τους χρειάζονται.... :p

Προσπαθώ να φανταστώ το ρόλο του εστιάτορος αλλά αδυνατώ... :confused: :lol: νηστικο αρκουδι δε χορεύει...

7gibernau
02/12/2011, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Όχι ρε πούστη θα μας πάρουν και το δίπλωμα πίσω?????????????????? Για το δίπλωμα δεν ξέρω να σου πω,αλλα τη λισανς σίγουρα με τέτοια αποτελέσματα που εφερες!!!!!!:smokin:

TROOPER
02/12/2011, 09:31
και για αλλη μια φορα θα ψαξουμε ποιος φταιει....

καποιοι θα πουνε ''εμεις''.καποιοι θα πουνε ''οι αλλοι''.οι πρωτοι θα απαντησουνε ''μα εμεις ειμαστε οι αλλοι'' και θα αρχισουνε να εκφραζουνε ξανα το συνδρομο της στοκχολμης.οι δευτεροι (αφοτου μου την πεσουνε που τους ειπα''δευτερους'') θα πουνε στους αλλους να πα να κρεμαστουνε γιατι αφου το παραδεχοντε ειναι συνυπευθυνοι.θα τσακωθουμε οι μισοι με τους αλλους μισους,εγω θα στειλω στον διαλο το θρεντ, και με τα θα βγει καποιος να ανοιξει νεο θρεντ που θα με βριζει επειδη εφυγε το θρεντ και πως θα ζησει τωρα.το θεμα θα ξεχαστει,τα μπινελικια θα πεσουν εδω αλλα οταν συναντηθω με αυτον που θα ανταλασουμε φιλοφρονησεις θα πινουμε μπυρες.

τελικα θυμαμαι μια ψυχη που ελεγε οτι ρπμ...σε αυτο το φορουμ ολα για τις μπυρες γινοντε.αρα σας παρακαλω ρε μαγκες...σταματηστε να ψαχνεται ποιος φταιει και πατε κατευθειαν στις μπυρες να τελειωνουμε.

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

chr1s_86
02/12/2011, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΕΛΑ!!ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!

+1

Εχετλαίος
02/12/2011, 10:10
Σε τέτοιοες περιπτώσεις (σαν αυτή που στυλιτεύει το παρόν νήμα) δεν εμπλέκονται μονάχα εξεταστές, ή τουλάχιστον δεν σταματάει σε αυτούς.
Το κουβάρι είναι από παχιά και πολύ μακριά κλωστή και παράουρα μπερδεμένο.
Εργαζόμενοι στις εκάστοτε και κατά τόπους δνσεις του υπουργείου, ιδιοκτήτες σχολών, ιατροί, μαντράδες, μηχανουργεία, ταχογραφητζήδες, αμορτισεράδες, ιδιωτικά και δημόσια ΚΤΕΟ, φαναρτζήδες, ιδιοκτήτες γραφείων εξυπηρέτησης και διεκπεραίωσης υποθέσεων, περιπτεράδες, καφετζήδες και λοιποί πολλοί. Βασικά όλη οι κοινωνία που ζούμε...
Αλλά ο άρχων είναι πάντα ο απατός μας. Εγώ, εσύ, ο δίπλα.
Αν εσύ δεν θέλεις να γίνει η δουλειά "σβέλτα και καθαρά", τότε όοοοοοολοι οι παραπάνω δεν έχουν και αντικείμενο ενασχόλησης.
Οπότε, ναι, και εδώ θέμα προσωπικής επιλογής, παιδείας, εκπαίδευσης, νόησης και το δυσκολότερου και βασικότερο: αυτογνωσίας.
Ξεπαραδιάστηκα για να βγάλω το δίπλωμα του φορτηγού, μου βγήκαν τα μάτια στο διάβασμα και στη μελέτη των προβλεπόμενων αλλά και όσων "εξωσχολικών" μπορούσα να συλλέξω, έδωσα όδήγηση με 40 πυρετό γιατί δε θα ανέβαλαν για εμένα την εξέταση. Την ίδια ημέρα και ώρα, το δίπλωμα έλαβε με ένα απλό νεύμα του εξεταστή και δίχως να ανέβει στο φορτηγό έτερος εξεταζόμενος τον οποίο ούτε στα θεωρητικά είχα δει να παρίσταται.
Ε, αυτά...



:mad:

MG-KTiNoS
02/12/2011, 10:18
Κατ αρχήν δε μπορώ να καταλάβω ΤΙ σας κάνει εντύπωση?
Δεν το ξέρατε ?
Δεν το είχατε καταλάβει ?

Από εκεί και πέρα η υπάρχει ένα παγκόσμιος κατάλογος για τη διαφθορά. (βαριέμαι να ψάξω) η Ελλάδα λοιπόν είναι στο ίδιο επίπεδο με την Κολομβία κάπου στο πάτο.
(Θα μου πεις η Κολομβία έχει ναρκωτικά…
Ενώ η Ελλάδα δεν έχει ????)
Επειδή λοιπόν βαρέθηκα την Ελληνική υποκρισία να το πω ξεκάθαρα….
Είμαστε κράτος (όχι χώρα, όχι λαός) για το ΛΟΥΤΣΟ και χρειαζόμαστε
ΚΑΘΑΡΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ
και ως γνωστό λ.. εεε συγνώμη,
κανένας οργανισμός δεν μπορεί να αυτοκαθαριστεί
ΝΤι Πιετρο ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ
ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ !

:a016:

Εχετλαίος
02/12/2011, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
(Θα μου πεις η Κολομβία έχει ναρκωτικά…
Ενώ η Ελλάδα δεν έχει ????)

Για την πάνω Ελλάδα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος
:smokin:

John Steed
02/12/2011, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Έχω γνωστό που του πήγαν το δίπλωμα σπίτι,έτσι απλά.Όταν μου το είπε πραγματικά έμεινα κάγκελο και απόρησα που κοκορευόταν κιόλας :mad: !


σε εμένα το παραδέχτηκαν τρεις γνωστοί μου πως το έλαβαν με το ταχυδρομείο, για "σίγουρη επιτυχία" και "με κανένα άγχος"

Επίσης, μια γνωστή μου, εξετάστηκε σε μια πλατεία, για να μη χρειαστεί να στρίψει δεξιά, μιας και ο δάσκαλος ποτέ δεν της έμαθε! :eyepop:



:bawl:

SVX
02/12/2011, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
Κατ αρχήν δε μπορώ να καταλάβω ΤΙ σας κάνει εντύπωση?
Δεν το ξέρατε ?
Δεν το είχατε καταλάβει ?



στη διαγνωση ειμαστε νουμερο 1 αδερφε ... με την θεραπεια εχουμε προβλημα...


αν προσεξεις τους εκατονταδες "οικονομολογους" που κανουν πασαρελα τον τελευταιο καιρο :

ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΦΤΑΙΞΕ
ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ
ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΑΝ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ

αλλα κανενας δεν προτεινει λυση ... γιατι το κατεστημενο ειναι ΠΟΛΥ "κατεστημενο"


εγω ανεβασα το θεμα για να τσεκαρετε 2 φορες την επομενη φορα που θα βρεθειτε σε διασταυρωση και θα εχετε προτεραιοτητα ...και μην πειτε

"ΜΑ Καλα? ειναι δυνατον? ΤΙ τους μαθαινουν στις σχολες? Δεν σταματανε ουτε στα STOP! "

Acacius
03/12/2011, 03:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτη η εμπαθεια θα σας φαει ρε γαμωτο...:sad:

Δεν ξέρω αν παρεξήγησες την πρόθεσή μου (και εμότικον βάλαμε για να δείξουμε ότι είναι χΟΥμορ...), αλλά εμπάθεια γιατί;

AUFGEBRACHT
03/12/2011, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Εφεδρείες που τους χρειάζονται.... :p

Προσπαθώ να φανταστώ το ρόλο του εστιάτορος αλλά αδυνατώ... :confused: :lol:

"Μαγείρευε" τα αποτελέσματα, το προφανές δηλαδή...

mparmpanik
03/12/2011, 10:22
ολοι ξερουμε απο ενα-δυο ατομα που πηραν το διπλωμα στη ζουλα..

ολοι ξερουμε απο ενα δυο ατομα που λαδωσαν για να παρουν την ταδε αδεια..

ολοι ξερουμε ενα δυο ατομα που παρεκαμψαν την νομιμη διαδικασια για "να κανουν την δουλεια τους"

κανενας απο μας δεν το εχει καταγγειλει ομως γιατι σκεφτομαστε "που να μπλεξουμε τωρα"
"εγω μωρε θα αλλαξω το συστημα", "χαφιες εγω δεν γινομαι" ή και γιατι μπορει και να ειμαστε ετοιμοι να πραξουμε το ιδιο εαν και εφοσον μας δωθει η ευκαιρια.

Η συγκαλυψη ομως ειναι συνενοχη και δινει την απαιτουμενη "ασυλια" στους πρατοντες να συνεχισουν να κανουν οτι κανουν.

MG-KTiNoS
03/12/2011, 21:53
Κάποτε εγώ έκανα μια πολύ χοντρή καταγγελία.
Μόλις είχα γυρίσει από εξωτερικό μετά από πολλά χρόνια ο ανόητος και νόμιζα ότι έκανα το καθήκον μου (και βασικά το έκανα)
Ξέρεις τι έγινε μετά?
Ο τύπος μου έστειλε το ΣΔΟΕ και παραλίγο να καταστραφώ από τα χρέη.
Και πριν προλάβεις να πεις ότι δεν ήμουν εντάξει να σου πω ότι για τα τριπλότυπα τιμολόγια που δε φαίνονταν καλά μετά από 3 χρόνια στη τρίτη σελίδα το πρόστιμο ήταν 180.000 δρχ κλπ κλπ κλπ

spyrval
04/12/2011, 13:27
Ας πω μια ιστορία που την ξέρω από μέσα πάρα πολύ καλά και από άτομο που εμπιστεύομαι απόλυτα (εγώ ΔΕΝ είμαι ιδιοκτήτης σχολής ούτε εκπαιδευτής οδηγών).
Είναι λοιπόν ο κυρ Μήτσος ο ιδιοκτήτης μιας σχολής. Μια μέρα έρχεται ο 18άχρονος Λούλης με τον μπαμπά του για να βγάλει δίπλωμα.
Ο μπαμπάς Νο 1 θέλει να ξεμπερδεύει ο κανακάρης του γρήγορα, κλείνει το μάτι πονηρά και λέει"κάτι θα κάνουμε δάσκαλε, έτσι?"
Ο μπαμπάς Νο2 λέει "το ξέρω ότι είστε όλοι κλέφτες και τ'αρπάζετε, δεν πιστεύω να μου ζητήσεις λεφτά?"

Ο κυρ Μήτσος δεν θέλει να "τα πάρει". Δεν θέλει να παίξει το κεφάλι του και το μέλλον της δουλειάς του σε περίπτωση που κάποιος τον εκβιάζει αργότερα με μια κρυφή κάμερα ή μια καταγγελία. Άλλωστε κάθε φορά που κόβεται κάποιος κάνει κι άλλα μαθήματα και ξαναπληρώνει "παράσταση" (καθαρά λεφτά).Γιατί να κάνει το μεσάζοντα στους υπαλλήλους του υπουργείου (εξεταστες). Αρνείται λοιπόν στον μπαμπά Νο 1 αλλά ο γιος του πέφτει είτε είναι γκάου είτε πέφτει στον εξεταστή κο Δενπερνάωούτετοσουμάχερχωρίςδιακοσάρογλου. Πως να αρνηθεί τη δεύτερη φορά στον μπαμπά Νο1 που του λέει"για να παίρνεις τα μαθήματα δε θες ο γιος μου κλπ κλπ"
Πάμε στον μπαμπά Νο2. Φανταζόμαστε τα ίδια με τα παραπάνω μόνο που ο εν λόγω μπαμπάς την αποτυχία του γιού του είτε λόγω μαλ@κίας στον εγκέφαλο του κανακάρη είτε λόγω της 50άρας εξετάστριας κας Έχωκιέναεξοχικόνατελειώσωπούλου θα τη φορτώσει στη σχολή επειδή θέλει να τα πάρει.
Υπάρχουν πάρα πολλοί τέτοιοι "μπαμπάδες". Ενδιάμεσα υπάρχουν κι άλλοι, εγώ δε λάδωσα για να πάρω το δίπλωμα και ξέρω κι άλλους. Δεν υπάρχει "δεν γίνεται αν δεν λαδώσεις". Επίσης υπάρχουν και πολλοί κυρ Μήτσοι που δεν είναι τόσο αθώοι, δεν είναι όμως όλοι.

route 66
04/12/2011, 14:55
γενικά να ξέρετε τις σχολές οδηγών δεν τις συμφέρει το "λάδωμα"
άλλο τι γίνεται στην πράξη.
Οι μόνοι που είναι κερδισμένοι είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι:smokin:

TROOPER
04/12/2011, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Δεν ξέρω αν παρεξήγησες την πρόθεσή μου (και εμότικον βάλαμε για να δείξουμε ότι είναι χΟΥμορ...), αλλά εμπάθεια γιατί;

ειρωνικα το ειπα ρε συ. :beer: :beer:

Acacius
05/12/2011, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ειρωνικα το ειπα ρε συ. :beer: :beer: Mea culpa (νόμισα ότι το γύρισες στο σοβαρό να ουμ').... συνεχίσατε παρακαλώ :D

irinia
05/12/2011, 03:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Για την πάνω Ελλάδα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος
:smokin:




MΗΠΩΣ Η ΠΑΝΩ ΕΛΛΑΔΑ ΠΕΦΤΕΙ................






Πολύ κάτω στό χάρτη..??




:lol: :lol:

panagath
05/12/2011, 07:41
πείτε μου τώρα ότι πέσατε και από τα σύννεφα με αυτό το "νέο"... Από τότε που ήμουν στο λύκειο το ακούω. Θυμάμαι 3000ευρώ ήταν η ταρίφα τότε. Εμένα ευτυχώς με πέρασαν με τη μία και ας μη λάδωσα ούτε 1 ευρώ.

DAYMAN
05/12/2011, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Εφεδρείες που τους χρειάζονται.... :p

Προσπαθώ να φανταστώ το ρόλο του εστιάτορος αλλά αδυνατώ... :confused: :lol:


Φαντάσου!Μιζαδορος και κραχτης πελατων οπως συμβαινει στην Ελλαδα τα τελευταία 40 χρονια.

Αι σιχτιρ σιχάματα και μετα αναρωτιόμαστε γιατι παμε αδιάβαστοι.