PDA

View Full Version : Silverwing VS Σκύλος σημειώσατε Χ



nikos_abel
02/12/2011, 08:58
Εναλλακτικοί τίτλοι :

Από πρόβατο το περίμενα, από σκύλο μου 'ρθε.

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη....



Το στόρυ :

Ξημερώματα, πριν ανατείλει ο ήλιος. Περιοχή με συχνές διελεύσεις προβάτων στην οποία
πολλές φορές στο παρελθόν έχω γλυτώσει στο παρά τσακ. 3ος εναλλακτικός τίτλος δηλαδή :

Επανάληψη μητήρ πάσης μαθήσεως, γιοκ, ντουβάρ :a018: .

Κινούμενος με εξωφρενική ταχύτητα μεταξύ 60 και 70 χλμ / ώρα, εντός κατοικημένης περιοχής,
με το μυαλό μου κολλημένο στη σκέψη "μ@λ@κ@ με πολλά πας, κόψε λιγάκι" αλλά με τη σκέψη να
μην προωθείται στους κατάλληλους μύες, συνάντησα το δύσκολο σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες
που λέγεται σκύλος.

Ο γόνος κάποιας ή καποιου γερμανικού ποιμενικού που τσιλιμπούρδισε κάποτε με αγνώστου ράτσας σκύλου,
βρέθηκε μπροστά μου ακριβώς τη στιγμή που βγαίνοντας από τη κατοικημένη ζώνη άνοιγα το γκάζι
στην έξοδο μιας ελαφριάς δεξιάς στροφής.

Τα δέκατα του δευτερολέπτου που χρειάστηκαν για να συνειδητοποιήσω ότι το σκυλάκι περνούσε το
δρόμο ρεμβάζοντας χαλαρά και, κόστισε χρόνο και απόσταση μέχρι να πατηθούν τα φρένα.
Το άγιο σύστημα αντιμπλοκαρίματος των τροχών με συνδυασμένη πέδηση βέβαια έκανε τη δουλειά του
με το παραπάνω, καθώς παρόλο το φθαρμένο εμπρός ελαστικό (που αύριο πήγαινε για αλλαγή προγραμματισμένα)
η επιβράδυνση και η αλλαγή κατεύθυνσης ήταν αρκετή ώστε ο άτυχος αφηρημένος να δεχθεί ένα γερό
χτύπημα στο αριστερό του κWλομέρι και εγώ να καταφέρω να παραμείνω όρθιος για τα επόμενα μέτρα
που χρειάστηκαν για να ακινητοποιηθώ. Ο εμπρός τροχός βέβαια κοσκίνιζε επικινδύνως.

Ξεκαβαλλώντας από τη μηχανή γυρνάω προετοιμασμένος να αντιμετωπίσω το θέαμα ενός αιμόφυρτου
ζωντανού, που θα έπρεπε να βγάλω από τη μιζέρια του και το βάσανό του με γυμνά χέρια.
Όμως ο μόρτης είχε ήδη εξαφανιστεί από προσώπου γης, μακάρι να είναι καλά, δεν τον έβλεπα
πουθενά. Ας ελπίσω ότι δεν του έσπασα τίποτα και θα τη βγάλει με μώλωπες.

Πιο κάτω, στην άκρη του δρόμου όμως, βρήκα και την αιτία του προσωρινού κοσκινίσματος. Το εμπρός
φτερό μου. Το μισό βέβαια, καθώς το άλλο μισό ήταν ακόμη στη θέση του. Το μάζεψα από κάτω, το έριξα
στη βαλίτσα και ξανακαβάλλησα ελπίζοντας ότι δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα στο μπροστινό σύστημα και
βρίζοντας από μέσα μου (κι απέξω μου να πω την αλήθεια) για τα νέα έξοδα που πρόσθεσα στον
λογαριασμό μου διαπίστωσα πως έφτανα στη δουλειά μου στην ώρα μου και ολόκληρος.

Ένας γκαντεμοδιάολος προχθές μου έλεγε να μην αφήνω loose ends γιατί εμείς που καβαλλάμε, κάθε φορά
που το κάνουμε μπορεί να είναι και η τελευταία μας (πες μου ρε και 5 αριθμούς από το 1 ως το 45 σήμερα !!! ;) )
Εμένα ευτυχώς δεν ήταν αυτή και είμαι εδώ για να τα γράφω, αλλά η διάθεσή μου αυτόματα έφτιαξε
και αντί να σκέφτομαι το κόστος επισκευής, σκεφτόμουν πόσο τυχερός στάθηκα.
Και πόσο πιο τυχερός ήμουν τόσες άλλες φορές που δεν βιαζόμουν και δεν πήγαινα με αυτά τα
10 ή 20 χλμ επιπλέον και απλά είχα κόψει ή σταματήσει πριν το κίνδυνο.


Που να το βάλω τώρα;

Το σπασμένο φτερό δικαιολογεί το στραβά κι ανάποδα;

Μπα, ιστορίες του δρόμου, για να μη γκρινιάζουνε οι γεροπαράξενοι.

Για μια πιο περιποιημένη περιγραφή εδώ. (http://nikosabel.blogspot.com/2011/12/silverwing-vs.html)

TROOPER
02/12/2011, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
............

Ένας γκαντεμοδιάολος προχθές μου έλεγε να μην αφήνω loose ends γιατί εμείς που καβαλλάμε, κάθε φορά
που το κάνουμε μπορεί να είναι και η τελευταία μας (πες μου ρε και 5 αριθμούς από το 1 ως το 45 σήμερα !!! ;) ).................

μαθημα νο 2: μην εισαι πλεονεκτης :winka: :beer: :beer:

alexxxcbr
02/12/2011, 10:15
Αφου την γλιτωσες με ενα φτερο εισαι μια χαρα.



:winka:

nikos_abel
02/12/2011, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexxxcbr
Αφου την γλιτωσες με ενα φτερο εισαι μια χαρα.



:winka:

Δε λες τίποτα :beer:


μαθημα νο 2: μην εισαι πλεονεκτης

Δεν είμαι, ένα τριαράκι +1 θέλω να φτιάξω το φτερό :D

Εχετλαίος
02/12/2011, 10:29
Oμοιοπαθής Νικολάκη... Kαι ευτυχώς το έσωσα και δε σκοτώθηκα τότε (δεν ξέρω και εγώ πόση ώρα κοσκίνιζε το τιμόνι μέχρι να σταματήσω...).
Αλλά εμένα με κυνήγησε και ο ιδιοκτήτης του σκύλου (που του είχε φύγει του μ@λ@κα) και μου φώναζε "γιατί το χτύπησες το ζωντανό ρεεεεεεεεεεεεε; Αλήτη! Τι σου έκανε; "

Πάλι καλά. Αφού δε χτύπησες εσύ...όλα καλά.
:wave2:

nikos_abel
02/12/2011, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Oμοιοπαθής Νικολάκη... Kαι ευτυχώς το έσωσα και δε σκοτώθηκα τότε

Α, δε σκοτώθηκες τότε, σκοτώθηκες άλλη φορά δηλαδή; (Παρασκευή σήμερα, σχώρα με :lol: )

Εχετλαίος
02/12/2011, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Α, δε σκοτώθηκες τότε, σκοτώθηκες άλλη φορά δηλαδή;

Ναι, λιγάκι. Μου πεταχτήκανε περιστέρια από κάτι βάτα στα 3 μέτρα, απότομο φρενάρισμα, χάσιμο μπροστινού κτλ κτλ κτλ
:cry:

chr1s_86
02/12/2011, 10:36
:sick: αφού ήταν μόνο αυτά οκ.

spyrakos35
02/12/2011, 10:36
τελος καλό όλα καλά.... όπως το είπες, το σπασμένο φτερό μπροστά στα χειρότερα είναι ευλογία....


Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Αλλά εμένα με κυνήγησε και ο ιδιοκτήτης του σκύλου (που του είχε φύγει του μ@λ@κα) και μου φώναζε "γιατί το χτύπησες το ζωντανό ρεεεεεεεεεεεεε; Αλήτη! Τι σου έκανε; "


αν και δεν είμαι της βίας, εγώ θα κατέβαινα....

:wave2:

Εχετλαίος
02/12/2011, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
αν και δεν είμαι της βίας, εγώ θα κατέβαινα....

:wave2:

Ραμολυμέντο, δεν άξιζε
:wave2:

makis206
02/12/2011, 10:49
Οδηγούμε πάντα προσεκτικά κι έχουμε τα μάτια μας 14 για το ξαφνικό που ούτως ή άλλως κάπου υπάρχει και καραδοκεί, τα ζώα είναι πάντα ζώα και πάλι καλά να λέμε που τα σκυλιά τουλάχιστον αντιλαμβάνονται και λίγο την κίνησή τους στο οδόστρωμα, φαίνεται έκαναν οδηγική αγωγή στο σχολειό..:lol:

Που να σου τύχει καμμιά γαλοπούλα και να οδηγείς Ντουκάτι κατακόκκινο, εκεί να δεις χαρές..:lol:

Για τις γάτες τι να πω, αυτές παίζουν κορώνα γράμματα τις πολλαπλές ψυχές τους, Ρωσίδες θά'ναι και θα τρελαίνονται για ρουλέτες μάλλον..:lol:

Αυτά, Νικόλα περαστικά και μη χειρότερα. :beer:


ΥΓ: Θα επανέλθω αν ανοίξει θρεντ ο σκύλος αναφερόμενος σε κάποιον άκαρδο αναβάτη σκούτερ που του την έθεσε από πίσω και δεν σταμάτησε για να προσφέρει τις πρώτες του βοήθειες :lol:

John Steed
02/12/2011, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
γυρνάω προετοιμασμένος να αντιμετωπίσω το θέαμα ενός αιμόφυρτου
ζωντανού, που θα έπρεπε να βγάλω από τη μιζέρια του και το βάσανό του με γυμνά χέρια

Ρε Νίκοοοοο!!!:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :lol: :rotflmao:




Το φτεράκι άμα θες και συμφέρει, στείλε το να στο κολλήσω! :wave2:

nikos_abel
02/12/2011, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Ρε Νίκοοοοο!!!:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Είναι από το Ντέξτερ Μόργκαν που βλέπω τελευταία



Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Το φτεράκι άμα θες και συμφέρει, στείλε το να στο κολλήσω! :wave2:

Μπα, η διαφορά θα είναι αμελητέα, να πάει μαξ ένα κατοστάρικο; Πολλά λέω.

Θενκς ένυγουέϊ

Εντιτ : Ξέχασ τις μπύρες :beer: :beer: :beer:


:rotflmao:

KostRider
02/12/2011, 18:08
είσαι τυχερός πάνω στην ατυχία σου...εγώ στο τσάκ(νόρις) την γλίτωσα απο...μοσχάρι στην έξοδο ανοιχτής αριστερής με 80+ που πετάχτηκε...ευτυχώς σταμάτησα στο μέτρο...
εμ θα έτρωγα τα μούτρα μου(μαζί με κιμά μοσχαρίσιο:rotflmao: ),εμ θα με κυνήγαγε και η γελάδα που ήταν παρούσα στο περιστατικό...:rotflmao:

nikos_abel
02/12/2011, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dream_Z750
είσαι τυχερός πάνω στην ατυχία σου...εγώ στο τσάκ(νόρις) την γλίτωσα απο...μοσχάρι στην έξοδο ανοιχτής αριστερής με 80+ που πετάχτηκε...ευτυχώς σταμάτησα στο μέτρο...
εμ θα έτρωγα τα μούτρα μου(μαζί με κιμά μοσχαρίσιο:rotflmao: ),εμ θα με κυνήγαγε και η γελάδα που ήταν παρούσα στο περιστατικό...:rotflmao:

Τουλάχιστον θα είχες έτοιμη τη μπριζόλα για το μαύρο μάτι που θα αποκτούσες :lol:

Το κομμάτι που αναφέρει αυτό :


Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Εναλλακτικοί τίτλοι :

Από πρόβατο το περίμενα, από σκύλο μου 'ρθε.

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη....



Μπήκε γιατί... αμάν! δεν το έχω γράψει καθόλου!

Λοιπόν, θα το συντάξω κάποια άλλη στιγμή, αλλά το ρεζουμέ είναι ότι λίγο πιο κάτω που ανοίγει ο δρόμος,
έχω έρθει αντιμέτωπος ουκ ολίγες φορές με κοπάδια προβάτων και τους αξιαγάπητους
συνοδούς τους, κάποιες από αυτές με παρολίγο ολέθρια αποτελέσματα.
Πάντα όμως έστω στο Νόρις, τη γλίτωσα.
Στο σημείο του εγκλήματος όμως, έχει σπίτια και δεν περνάνε τα κοπάδια, οπότε θεωρητικά
ήμουν ασφαλής.

Επίσης, ξέχασα τελείως να αναφέρω ότι ο συμπαθητικότατος κατά τα άλλα κύων, ήτο
προσεκτικά καμουφλαρισμένος από έναν μπλε κάδο ανακύκλωσης και εμφανίστηκε
μπροστά μου στα 2-3 μέτρα.
Το πως έκοψα και δεν έσκασα πάνω του με όλα τα 70χλμ/ώρα ή και περισσότερα είναι
θαύμα.

SoulGR
02/12/2011, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Που να σου τύχει καμμιά γαλοπούλα και να οδηγείς Ντουκάτι κατακόκκινο, εκεί να δεις χαρές..:lol:

εμενα με ετυχε αλλη πουλαδα....εσκυψα και με περασε απο πανω....:look: :D





Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel

να πάει μαξ ένα κατοστάρικο; Πολλά λέω.

νικο εμενα μαζι με βαψιμο με πηγε 50 δεν ξερω αν εχει διαφορα απο μηχανακι σε μηχανακι....το μπροστινο φτερακι ηταν και μενα παντως:beer:

nikos_abel
03/12/2011, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

ΥΓ: Θα επανέλθω αν ανοίξει θρεντ ο σκύλος αναφερόμενος σε κάποιον άκαρδο αναβάτη σκούτερ που του την έθεσε από πίσω και δεν σταμάτησε για να προσφέρει τις πρώτες του βοήθειες :lol:

Δεν άντεξα...

Εναλλακτικός τίτλος :

Η άλλη άποψη.

(απόδοση στα Ελληνικά : Νίκος Γούλφμανιδάκης)


"Ήταν ένα πρωϊνό όπως όλα τα άλλα. Είχα ξυπνήσει στην ώρα μου πριν χαράξει και είχα ξεκινήσει τη πρωϊνή μου βόλτα για να κάνω την ανάγκη
μου απέναντι από το σπίτι μου, στους αγαπημένους μου θάμνους. Τεντώθηκα νωχελικά και χασμουρήθηκα,
αλλά φαγητό δεν βρήκα στο πιατάκι μου για να τσιμπίσω. Κάθε πρωί κοιτάω για φαγητό, άσχετα αν
δεν υπάρχει ποτέ, είναι μια συνήθεια που δεν μπορώ να κόψω από τότε που ήμουν μικρός.

Αποφάσισα λοιπόν να συνεχίσω τη ρουτίνα μου και πέρασα έξω από το κήπο, ανάμεσα από το
φράχτη και το τοίχωμα του διπλανού σπιτιού, από το άνοιγμα που με τόσο κόπο και υπομονή είχα δημιουργήσει το τελευταίο διάστημα.
Γρατσουνίστηκα λίγο από ένα αγκάθι στο πλευρό, αλλά δε με ενόχλησε τόσο πολύ, είχε ξαναγίνει
αρκετές φορές και είχα πια συνηθίσει.

Αφουκράστηκα την ησυχία. Απολαυστική όπως πάντα. Προχώρησα προς το δρόμο αλλά η φούσκα
μου κόντευε να σκάσει. Αποφάσισα να την χαλαρώσω λίγο, δίπλα από ένα μεγάλο κουτί, που κατά
ένα περίεργο τρόπο κάθε πρωί ήταν άδειο αν και όλη μέρα οι γείτονες το γέμιζαν με κάθε λογής
λιχουδιές που δεν με άφηναν να καταβροχθίσω.

Σήκωσα το αριστερό μου πόδι και....ααααχχχ! Επιτέλους αισθανόμουν πάλι αυτήν την αίσθηση της ανακούφισης
που δεν περιγράφεται με γαυγίσματα. Αφού σκέπασα με προσοχή το αποτέλεσμα πετώντας χώμα με
τα πόδια μου, κίνησα να περάσω στην απέναντι πλευρά του δρόμου για να βρω που θα αδειάσω και
το άλλο, το χοντρό μου φορτίο.

Δεν έκανα όμως πάνω από πέντε βήματα και αντιλήφθηκα στα αριστερά μου ένα τρομακτικό θέαμα.
Ένα εκτυφλωτικό φως με σημάδευε και ένα στρίγλισμα συνοδευόμενο από ένα ήχο ¨τρρρρρρρρρρρ¨ ακουγόταν δυνατά.
Πριν καλά καλά καταλάβω τι έγινε, ένας οξύς πόνος διαπέρασε το αριστερό μου κWλομέρι και τινάχτηκα ένα - δυο μέτρα μακρύτερα κάνοντας τούμπες.
Ούρλιαξα από το ξάφνιασμα και τον πόνο και με δυσκολία σηκώθηκα και άρχισα να τρέχω
κουτσαίνοντας πάλι προς το σπίτι μου και τη ασφάλειά του.

Κοίταξα λίγο προς τα πίσω μου πριν περάσω μέσα από το άνοιγμα και είδα αυτόν τον άνθρωπο να
σταματάει και να κατεβαίνει από το διαβολικό του μηχάνημα και τρέχοντας να κατευθύνεται προς το
σημείο που έπεσε πάνω μου. Προφανώς είχε τσατιστεί πολύ και από τις φωνές του κατάλαβα ότι
ήθελε να με βρει για να με αποτελειώσει. Κρύφτηκα όσο πιο γρήγορα μπορούσα και άρχισα να γλύφω τις πληγές μου.

Στις επόμενες μέρες, θα τον παραφυλάξω το μπ00στη και άμα το πετύχω αφηρημένο θα του αρπάξω
το πόδι και θα τον ξαπλώσω κάτω σε χρόνο γαβ τε."

Αφιερωμένο στο παρολίγον θύμα μου με ευχές να είναι καλά στην υγεία του.
Σταμάτησα ρε φιλαράκι αλλά είχες εξαφανιστεί, τι άλλο να έκανα;


241113

John Steed
04/12/2011, 12:24
:lol: :lol:



Καλό! :beer:

KostRider
04/12/2011, 23:00
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

viper1
09/12/2011, 04:01
Το κακο ειναι οτι εκτος απο σκυλους κουταβια και αλλα τετραποδα διποδα ή ιπταμενα πεταγονται και γεροι 80+ χρονων και σημαδευουν το παρελθον για παντα....αν την βγαλεις καθαρη και εχεις παρελθον....

makis206
09/12/2011, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Δεν άντεξα...

Όχι που θα άντεχες!:lol: :rotflmao: :beer:

nikos_abel
30/01/2013, 13:13
Έχω ξεχάσει να αναφέρω ότι ο κοπρίτης ζει και βασιλεύει και ΔΕΝ κουτσαίνει.

Χαλάλι και το φτερό και το άγχος αφού τη γλύτωσε κι αυτός.

Αν τον πετύχω σε κατάλληλη ώρα (φως) θα τον αποθανατήσω και θα τον ποστάρω