PDA

View Full Version : DKW Rt125/2 1953 Ανακατασκευή



Σελίδες : 1 2 [3] 4

niklas
28/01/2012, 16:49
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από FRAGISCOS


Απορω χωρις αυτους τους εξωλκεις,δεν μπορουσε να λυθει το μοτερακι???



Φιλε φραγκισκο πιστευω οτι θα λυνοταν αλλα θα πληγωνες σιγουρα τα καβουκια του κινητηρα και εδω που τα λεμε οπου μπορεις να αποφηγεις το ΣΦΥΡΙ καλο ειναι να το αποφευγεις, ειδικα σε περιπτωσεις που η ευρεση ανταλακτικου ειναι δυσκολη

macgyver2180
28/01/2012, 16:55
φιλε μου παρακολουθω και εγω με μεγαλη αγωνια το εργο σου.εχω κολλημα με τα κλασσικα.

ειχα και εγω την ιδια απορια με το Φραγκισκο. ειλικρινα θαυμαζω το τροπο σου.η σκεψη σου δειχνει ανθρωπο πρακτικο.το καλο ειναι οτι εχεις στην κατοχη σου εργαλεια που σου λυνουν προβληματα.

εαν το συνεχισεις ετσι πιστευω οτι θα μονοπωλησεις το ενδιαφερον.


μια παρατηρηση μονο.αν μπορεις να μεγενθυνεις τις φωτο.προσωπικα θα μου ηταν πιο ευχαριστο να σε παρακολουθω με μεγαλυτερες εικονες.


καλη συνεχεια:winka: :winka: :winka: :winka:

macgyver2180
28/01/2012, 17:03
θα προτεινω κατι,αλλα μην το δοκιμασεις αν δδεν πουν την γνωμη τους και οι αλλοι εδω μεσα.υπαρχει βερνικι υψηλων θερμοκρασιων,ενδεχομενως να κανει και απλο βερνικι γιατι η θρμοκρασια δεν πιστευω να ειναι υπερβολικη.

δεν το εχω κανει οποτε δεν θελω να σε βαλω σε μπελαδες.


εγω το δικο μου μοτερ το εχω στειλει για υαλοβολη .Ειχα σκοπο να του ριξω βερνικι αλλα δεν το εκανα.


ειχα βρει 2 ατομα που κανουν υαλοβολη.ο ενας μου ζητησε 400 ευρω για το μοτερ!!!!!:smokin: :smokin: :smokin:


ο αλλος μου ζητησε 50 ευρω για το μοτερ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

δεν ξερω τι δουλεια κανουν .εγω το εδωσα σε φιλο!!!!!!!!

παντως αν σε ενδιαφερει αυτος που μου ειπε 50 ευρω ειναι ο Σαρογλου που φτιαχνει κλασσικες BMW στην Ν.ΙΩΝΙΑ.
Αν θες τηλ πες μου.εμενα μου ειπε 50 ευρω για το μοτερ του HONDA CB 500 FOUR .ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΥΑΛΟΒΟΛΗ .ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΜΜΟΒΟΛΗ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ:smokin: :smokin:

το θρυματισμενο γυαλι ειναι πιο ακριβο

niklas
28/01/2012, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από macgyver2180
φιλε μου παρακολουθω και εγω με μεγαλη αγωνια το εργο σου.εχω κολλημα με τα κλασσικα.

ειχα και εγω την ιδια απορια με το Φραγκισκο. ειλικρινα θαυμαζω το τροπο σου.η σκεψη σου δειχνει ανθρωπο πρακτικο.το καλο ειναι οτι εχεις στην κατοχη σου εργαλεια που σου λυνουν προβληματα.

εαν το συνεχισεις ετσι πιστευω οτι θα μονοπωλησεις το ενδιαφερον.


μια παρατηρηση μονο.αν μπορεις να μεγενθυνεις τις φωτο.προσωπικα θα μου ηταν πιο ευχαριστο να σε παρακολουθω με μεγαλυτερες εικονες.


καλη συνεχεια:winka: :winka: :winka: :winka:

Ευχαριστω παρα πολυ φιλε macgyver2180. Τις φωτο τις βαζω μικρες για να μην κουραζουν , αλλα αφου βοηθαει θα τις κανω τουλαχιστων διπλασιες. Λογο δουλειας εχω οτι μηχανολογικο εξοπλησμο χρειαζεται για να κατασκευασω οτιδηποτε μεταλικο. Με ανακατασκευη μοτο πρωτη φορα ασχολουμαι και αν θες το πιστευεις παρα πολλα πραγματα τα εμαθα μεσα απο αυτο το forum, γι αυτο εχει μεγαλη αξια οτι κανεις να το δειχνεις βημα βημα ωστε να γινεται κατανοητο. Η λογικη ειναι μια και απο μηχανακι σε μηχανακι συναντας μικρες διαφορες. Οταν αποφασησα να ξεκινησω αυτο το project σκοπευα να δωσω πολλες δουλειες σε επαγκελματιες, οσο προχωραω με βλεπω να κανω τα παντα μονος εκτος απ τα χρωμια και την ακτινολογηση.

niklas
28/01/2012, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από macgyver2180
θα προτεινω κατι,αλλα μην το δοκιμασεις αν δδεν πουν την γνωμη τους και οι αλλοι εδω μεσα.υπαρχει βερνικι υψηλων θερμοκρασιων,ενδεχομενως να κανει και απλο βερνικι γιατι η θρμοκρασια δεν πιστευω να ειναι υπερβολικη.

δεν το εχω κανει οποτε δεν θελω να σε βαλω σε μπελαδες.


εγω το δικο μου μοτερ το εχω στειλει για υαλοβολη .Ειχα σκοπο να του ριξω βερνικι αλλα δεν το εκανα.


ειχα βρει 2 ατομα που κανουν υαλοβολη.ο ενας μου ζητησε 400 ευρω για το μοτερ!!!!!:smokin: :smokin: :smokin:


ο αλλος μου ζητησε 50 ευρω για το μοτερ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

δεν ξερω τι δουλεια κανουν .εγω το εδωσα σε φιλο!!!!!!!!

παντως αν σε ενδιαφερει αυτος που μου ειπε 50 ευρω ειναι ο Σαρογλου που φτιαχνει κλασσικες BMW στην Ν.ΙΩΝΙΑ.
Αν θες τηλ πες μου.εμενα μου ειπε 50 ευρω για το μοτερ του HONDA CB 500 FOUR .ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΥΑΛΟΒΟΛΗ .ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΜΜΟΒΟΛΗ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ:smokin: :smokin:

το θρυματισμενο γυαλι ειναι πιο ακριβο

Ευχαριστω για τις πληροφοριες :beer: :beer:
Για το βερνικι θα ρωτησω.
Για υαλοβολη φτιαχνω ηδη θαλαμο για να χωραει μεσα και τα φτερα και το ντεποζητο :smokin:

FRAGISCOS
28/01/2012, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από FRAGISCOS


Απορω χωρις αυτους τους εξωλκεις,δεν μπορουσε να λυθει το μοτερακι???



Φιλε φραγκισκο πιστευω οτι θα λυνοταν αλλα θα πληγωνες σιγουρα τα καβουκια του κινητηρα και εδω που τα λεμε οπου μπορεις να αποφηγεις το ΣΦΥΡΙ καλο ειναι να το αποφευγεις, ειδικα σε περιπτωσεις που η ευρεση ανταλακτικου ειναι δυσκολη

Σιγουρα αποφευγουμε το σφυρι οπου μπορουμε και ειδικα σε αυτα τα μηχανακια που και δεν τα ξερουμε και ανταλλακτικα δεν υπαρχουν.
Καλη συνεχεια :wave2:

nitso
28/01/2012, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από macgyver2180
θα προτεινω κατι,αλλα μην το δοκιμασεις αν δδεν πουν την γνωμη τους και οι αλλοι εδω μεσα.υπαρχει βερνικι υψηλων θερμοκρασιων,ενδεχομενως να κανει και απλο βερνικι γιατι η θρμοκρασια δεν πιστευω να ειναι υπερβολικη.

δεν το εχω κανει οποτε δεν θελω να σε βαλω σε μπελαδες.


εγω το δικο μου μοτερ το εχω στειλει για υαλοβολη .Ειχα σκοπο να του ριξω βερνικι αλλα δεν το εκανα.


ειχα βρει 2 ατομα που κανουν υαλοβολη.ο ενας μου ζητησε 400 ευρω για το μοτερ!!!!!:smokin: :smokin: :smokin:


ο αλλος μου ζητησε 50 ευρω για το μοτερ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

δεν ξερω τι δουλεια κανουν .εγω το εδωσα σε φιλο!!!!!!!!

παντως αν σε ενδιαφερει αυτος που μου ειπε 50 ευρω ειναι ο Σαρογλου που φτιαχνει κλασσικες BMW στην Ν.ΙΩΝΙΑ.
Αν θες τηλ πες μου.εμενα μου ειπε 50 ευρω για το μοτερ του HONDA CB 500 FOUR .ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΥΑΛΟΒΟΛΗ .ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΜΜΟΒΟΛΗ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ:smokin: :smokin:

το θρυματισμενο γυαλι ειναι πιο ακριβο

ο Σαρογλου ειναι στην Ελ Αλαμειν?

Προσοχη στο βερνικι να μην κιτρινιζει !!!

stefanos
28/01/2012, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
εδω φαινεται καλητερα η διαφορα

διαφορά 70 χρονών.:p
Θα σου πρότεινα να μην βιαστείς με τα βερνίκια μέχρι να κλείσεις το μοτέρ, τουλάχιστον να δεις πώς θα καταλήξει η "οξείδωση"

niklas
28/01/2012, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
διαφορά 70 χρονών.:p
Θα σου πρότεινα να μην βιαστείς με τα βερνίκια μέχρι να κλείσεις το μοτέρ, τουλάχιστον να δεις πώς θα καταλήξει η "οξείδωση"

Δε νομιζω οτι θα βαλω βερνικι στο μοτερ. Θα το αφησω ετσι. Το μηχανακι θα κυκλωφορει σπανια και θα το εχω μεσα στο σπιτι. Σιγουρα θα θαμπωσει αλλα πιστευω και ελπιζω οτι θα αργησει να οξειδωθει

sv9cvk
28/01/2012, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
Δε νομιζω οτι θα βαλω βερνικι στο μοτερ. Θα το αφησω ετσι. Το μηχανακι θα κυκλωφορει σπανια και θα το εχω μεσα στο σπιτι. Σιγουρα θα θαμπωσει αλλα πιστευω και ελπιζω οτι θα αργησει να οξειδωθει


Ισως να χασει την γυαλαδα του ,αλλα με λιγο προσοχη δεν θα παθει τιποτα.
Και οταν λεω προσοχη εννοω ,οχι χημικα για πλυσιμο (σαπουνι και νερο ειναι αρκετα ) εχω δει κινητηρα υαλοβολισμενο σε μισο λεπτο να αλλαζει χρωμα με τετοιο χημικο :bigcry:
επισης αν σε βολτα φαει νερα βροχης λιγο ξεπλυμα με νερο βρυσης ειναι αρκετο...

Τωρα οσον αφορα το γυαλισμα του κινητηρα ,καλυτερα να δεις πως ηταν το original και να το κανεις το ιδιο.
Ισως χρειαστει να το υαλοβολησεις.
Καλη συνεχεια!!!:beer:

teo24
29/01/2012, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
ο Σαρογλου ειναι στην Ελ Αλαμειν?

Προσοχη στο βερνικι να μην κιτρινιζει !!!


Ναι φιλε μου αυτος ειναι.Απεναντι απ την Ηχοκινηση.

Kotselakos
29/01/2012, 11:11
Δεν ξέρω τι να ζηλέψω περισσότερο.

Το μηχανάκι κόσμημα που βρήκες;

Τον εξοπλισμό μηχανουργείου που έχεις στην διάθεσή σου;

Μάλλον θα ζηλέψω την μεθοδικότητά σου και την ικανότητα να παρουσιάζεις με τόση σαφήνεια και πληρότητα τη δουλειά σου.

Και να μην κάθεσαι να αναρωτιέσαι αν κάποιος κουζάζεται από τον όγκο των φωτογραφιών την στιγμή που κάνεις τον κόπο να μας προσφέρεις ένα online workshop manual.

Προσωπικά απόλαυσα κάθε σου ποστ, παντού δουλειά ουσίας, όχι ποζεριές, αλλά ειδικά αυτά με την κατασκευή των εργαλείων με έστειλαν...


Σχετικά με τα γυαλίσματα αλουμινίων και την προστασία τους τώρα.


Κάπου ανέφερες ότι τιμονόπλακες και καβαλέτα είναι ανοδειωμένα και ότι τρίβοντας τα φεύγει η ανοδείωση.

Δεν ξέρω αν ήταν όντως ανοδειωμένα αλλά στην περίπτωση που έχεις δίκιο αμφιβάλλω αν μετά από τόσα χρόνια είχε απομείνει καθόλου από το φίλμ της ανοδείωσης, τίποτα δεν διαρκεί για πάντα.

Αν ήταν όντως ανοδειωμένα τότε μπορείς να τα στείλεις για ανοδείωση αλλά με επιφύλαξη.

Το μεγάλο πρόβλημα με την ανοδείωση είναι ότι δεν δουλεύει σε όλα τα κράμματα αλουμινίου.

Ειδικότερα στα κράμματα αλουμινίου για χύτευση είναι λαχείο η ιστορία, αν θυμάμαι καλά έχει να κάνει με το μεγάλο ποσοστό πυριτίου σε αυτά τα κράμματα, το οποίο χημικά δυσχεραίνει την ανοδείωση.

Αν τα πας σε οποιονδήποτε που κάνει ανοδείωση αν έχει λίγη τσίπα πάνω του θα σε προειδοποιήσει πριν σου τα πάρει.

Πάντως το γυάλισμα και η ανοδείωση δεν είναι ασύμβατες κατεργασίες, το αντίθετο μάλιστα.

Η ανοδείωση είναι μια ηλεκτροχημική διαδικασία κατά την οποία αναπτύσσεται ένα προστατευτικό film οξειδίων στην επιφάνεια του αλουμινίου. Δεν είναι σαν τη βαφή που χρειάζεται λίγο αγρίεμα η επιφάνεια για να βρει το χρώμα πρόσφυση. Μάλιστα αν κάποιος έχει σκοπό να κάνει ανοδείωση σε κάποια απόχρωση αν δεν είναι λείο το αλουμίνιο σπάνια πετυχαίνει.

Σε περίπτωση που μετά το γυάλισμα αφήσεις το αλουμίνιο απροστάτευτο σίγουρα θα οξειδωθεί.

Όσο πιο κοντά στο αποτέλεσμα καθρέφτη φτάσεις πάντως τόσο περισσότερο θα ανθίσταται η επιφάνεια στην οξείδωση και τόσο πιο εύκολα θα τη συντηρείς. Όσο πιο λεία είναι η επιφάνεια του μετάλλου τόσο δυσκολότερα θα προσκολλάται οτιδήποτε διαβρωτικό στο μέταλλο (νερό, λάσπες , κλπ).

Με άλλα λόγια η βρώμα θα γλυστράει και θα φεύγει ευκολότερα. Συν τοις άλλοις το γυάλισμα πέρα από την λείανση της επιφάνειας σφραγίζει σε μεγάλο βαθμό τους πόρους του μετάλλου οπότε προστατεύονται καλύτερα και τα υποκείμενα στρώματα μετάλλου.

Κάθε τόσο πέρασμα με αλειφή και ένα πανάκι και θα είναι σαν καινούργια.

Εξαρτάται βέβαια και από τις συνθήκες περιβάλλοντος. Για μένα για παράδειγμα που ζω στην Ρόδο και σχετικά κοντά στη θάλασσα το να αφήσω το αλουμίνιο απροστάτευτο είναι απαγορευμένο.

Όσον αφορά τώρα τα βερνίκια θερμοκρασίας σε σπρέυ, έχω δοκιμάσει καναδυό και το αποτέλεσμα ήταν απλά απογοητευτικό και από αισθητικής άποψης αλλά όσον αφορά την πρόσφυση - αντοχή τους.

Κάποιος γνωστός μου είχε συστήσει ωs κορυφαίο το Thermotherm της DUPLI, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ούτε ξέρω αν παράγεται ακόμα. Ισχυριζόταν πάντως ότι ήταν "αλεξίσφαιρο" στα χημικά και στο γδάρσιμο και με απίστευτη πρόσφυση, τουλάχιστον στο σίδερο. Το 2008 είχε 18€ η φιάλη...

Στη θέση σου πάντως σε αυτό το μηχανάκι τα αλουμίνια θα τα γυάλιζα σατινέ και όχι καθρέφτη. Το μοτέρ θα το έστελνα υαλοβολή και ή θα άφηνα κάρτερ και καπάκια άβαφα (που για μένα είναι η κορύφαία αισθητικά επιλογή) με το μειονέκτημα της συχνότερης συντήρησης (μπρος στα κάλλη...) ή θα τους έριχνα καναδύο λεπτές στρώσεις χρώμα θερμοκρασίας ασημί.

Καλή συνέχεια και sorry για το κατεβατό.
:wave2:

niklas
29/01/2012, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Ισως να χασει την γυαλαδα του ,αλλα με λιγο προσοχη δεν θα παθει τιποτα.
Και οταν λεω προσοχη εννοω ,οχι χημικα για πλυσιμο (σαπουνι και νερο ειναι αρκετα ) εχω δει κινητηρα υαλοβολισμενο σε μισο λεπτο να αλλαζει χρωμα με τετοιο χημικο :bigcry:
επισης αν σε βολτα φαει νερα βροχης λιγο ξεπλυμα με νερο βρυσης ειναι αρκετο...

Τωρα οσον αφορα το γυαλισμα του κινητηρα ,καλυτερα να δεις πως ηταν το original και να το κανεις το ιδιο.
Ισως χρειαστει να το υαλοβολησεις.
Καλη συνεχεια!!!:beer:

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες sv9cvk . Η επιτυχια στην ανακατασκευη μου θα ειναι να φερω το μηχανακι στην αρχικη του μορφη. Οσο προχωραω αλλλαζω γνωμη για πραγματα που ελεγα πριν , οπως πχ να βαλω ολες τις βιδες ινοχ. Το προβλημα ειναι οτι σε φωτο που βρισκω απο flyer και αλλα εντυπα εποχης δε φαινονται επαρκως τα χαρακτιριστικα που χρειαζομαι. Χρησιμοποιησα βουρτσακι και απεφηγα (μεχρι στιγμης) την υαλοβολη γιατι νομιζω (με επιφυλαξη ) οτι η υαλοβολη αφερει στρωμα αλουμινιου ενω το βουρτσακι μονο τη βρωμα και τη σκουρια.

sv9cvk
29/01/2012, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες sv9cvk . Η επιτυχια στην ανακατασκευη μου θα ειναι να φερω το μηχανακι στην αρχικη του μορφη. Οσο προχωραω αλλλαζω γνωμη για πραγματα που ελεγα πριν , οπως πχ να βαλω ολες τις βιδες ινοχ. Το προβλημα ειναι οτι σε φωτο που βρισκω απο flyer και αλλα εντυπα εποχης δε φαινονται επαρκως τα χαρακτιριστικα που χρειαζομαι. Χρησιμοποιησα βουρτσακι και απεφηγα (μεχρι στιγμης) την υαλοβολη γιατι νομιζω (με επιφυλαξη ) οτι η υαλοβολη αφερει στρωμα αλουμινιου ενω το βουρτσακι μονο τη βρωμα και τη σκουρια.

Η υαλοβολη (σε αντιθεση με την αμμοβολη ) δεν αφαιρει υλικο ,αλλα οπως ειπε και πιο πανω ο "Kotselakos", ειναι πιο ευαισθητο στην διαβρωση , με λιγο προσοχη παντως ,σε αυτα που αναφερα πιο πανω ,θα σου κρατησει μια χαρα.

niklas
29/01/2012, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotselakos
Δεν ξέρω τι να ζηλέψω περισσότερο.

Το μηχανάκι κόσμημα που βρήκες;

Τον εξοπλισμό μηχανουργείου που έχεις στην διάθεσή σου;

Μάλλον θα ζηλέψω την μεθοδικότητά σου και την ικανότητα να παρουσιάζεις με τόση σαφήνεια και πληρότητα τη δουλειά σου.

Και να μην κάθεσαι να αναρωτιέσαι αν κάποιος κουζάζεται από τον όγκο των φωτογραφιών την στιγμή που κάνεις τον κόπο να μας προσφέρεις ένα online workshop manual.

Προσωπικά απόλαυσα κάθε σου ποστ, παντού δουλειά ουσίας, όχι ποζεριές, αλλά ειδικά αυτά με την κατασκευή των εργαλείων με έστειλαν...


Σχετικά με τα γυαλίσματα αλουμινίων και την προστασία τους τώρα.


Κάπου ανέφερες ότι τιμονόπλακες και καβαλέτα είναι ανοδειωμένα και ότι τρίβοντας τα φεύγει η ανοδείωση.

Δεν ξέρω αν ήταν όντως ανοδειωμένα αλλά στην περίπτωση που έχεις δίκιο αμφιβάλλω αν μετά από τόσα χρόνια είχε απομείνει καθόλου από το φίλμ της ανοδείωσης, τίποτα δεν διαρκεί για πάντα.

Αν ήταν όντως ανοδειωμένα τότε μπορείς να τα στείλεις για ανοδείωση αλλά με επιφύλαξη.

Το μεγάλο πρόβλημα με την ανοδείωση είναι ότι δεν δουλεύει σε όλα τα κράμματα αλουμινίου.

Ειδικότερα στα κράμματα αλουμινίου για χύτευση είναι λαχείο η ιστορία, αν θυμάμαι καλά έχει να κάνει με το μεγάλο ποσοστό πυριτίου σε αυτά τα κράμματα, το οποίο χημικά δυσχεραίνει την ανοδείωση.

Αν τα πας σε οποιονδήποτε που κάνει ανοδείωση αν έχει λίγη τσίπα πάνω του θα σε προειδοποιήσει πριν σου τα πάρει.

Πάντως το γυάλισμα και η ανοδείωση δεν είναι ασύμβατες κατεργασίες, το αντίθετο μάλιστα.

Η ανοδείωση είναι μια ηλεκτροχημική διαδικασία κατά την οποία αναπτύσσεται ένα προστατευτικό film οξειδίων στην επιφάνεια του αλουμινίου. Δεν είναι σαν τη βαφή που χρειάζεται λίγο αγρίεμα η επιφάνεια για να βρει το χρώμα πρόσφυση. Μάλιστα αν κάποιος έχει σκοπό να κάνει ανοδείωση σε κάποια απόχρωση αν δεν είναι λείο το αλουμίνιο σπάνια πετυχαίνει.

Σε περίπτωση που μετά το γυάλισμα αφήσεις το αλουμίνιο απροστάτευτο σίγουρα θα οξειδωθεί.

Όσο πιο κοντά στο αποτέλεσμα καθρέφτη φτάσεις πάντως τόσο περισσότερο θα ανθίσταται η επιφάνεια στην οξείδωση και τόσο πιο εύκολα θα τη συντηρείς. Όσο πιο λεία είναι η επιφάνεια του μετάλλου τόσο δυσκολότερα θα προσκολλάται οτιδήποτε διαβρωτικό στο μέταλλο (νερό, λάσπες , κλπ).

Με άλλα λόγια η βρώμα θα γλυστράει και θα φεύγει ευκολότερα. Συν τοις άλλοις το γυάλισμα πέρα από την λείανση της επιφάνειας σφραγίζει σε μεγάλο βαθμό τους πόρους του μετάλλου οπότε προστατεύονται καλύτερα και τα υποκείμενα στρώματα μετάλλου.

Κάθε τόσο πέρασμα με αλειφή και ένα πανάκι και θα είναι σαν καινούργια.

Εξαρτάται βέβαια και από τις συνθήκες περιβάλλοντος. Για μένα για παράδειγμα που ζω στην Ρόδο και σχετικά κοντά στη θάλασσα το να αφήσω το αλουμίνιο απροστάτευτο είναι απαγορευμένο.

Όσον αφορά τώρα τα βερνίκια θερμοκρασίας σε σπρέυ, έχω δοκιμάσει καναδυό και το αποτέλεσμα ήταν απλά απογοητευτικό και από αισθητικής άποψης αλλά όσον αφορά την πρόσφυση - αντοχή τους.

Κάποιος γνωστός μου είχε συστήσει ωs κορυφαίο το Thermotherm της DUPLI, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ούτε ξέρω αν παράγεται ακόμα. Ισχυριζόταν πάντως ότι ήταν "αλεξίσφαιρο" στα χημικά και στο γδάρσιμο και με απίστευτη πρόσφυση, τουλάχιστον στο σίδερο. Το 2008 είχε 18€ η φιάλη...

Στη θέση σου πάντως σε αυτό το μηχανάκι τα αλουμίνια θα τα γυάλιζα σατινέ και όχι καθρέφτη. Το μοτέρ θα το έστελνα υαλοβολή και ή θα άφηνα κάρτερ και καπάκια άβαφα (που για μένα είναι η κορύφαία αισθητικά επιλογή) με το μειονέκτημα της συχνότερης συντήρησης (μπρος στα κάλλη...) ή θα τους έριχνα καναδύο λεπτές στρώσεις χρώμα θερμοκρασίας ασημί.

Καλή συνέχεια και sorry για το κατεβατό.
:wave2:


Αγαπητε φιλε Κωστα. Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Το μηνημα σου με βοηθαει πολυ στο να αποφασισω πως θα προχωρησω οσο αφορα τα αλουμινενια μερη. Παρεπιπτωντος θα γιαλυσω μονο τη τιμονοπλακα ,ο κινητηρας θα γινει σατινε και δε θα τον βαψω ουτε θα βαλω βερνικι. Αυτα που γραφεις για την ανωδειωση μου ελυσαν παρα πολλες απορειες. Εχω τη δυνατοτητα να δωσω εξαρτηματα για ανωδειωση δωρεαν , αλλα το αποτελεσμα φοβαμαι πως δε θα ειναι ικανοποιητικο οποτε δε θα μπω καν στη διαδικασια να μπλεξω.

Για το κατεβατο που λες να μην στεναχωριεσαι καθολου ισα ισα ειναι τιμη σου που μπαινεις στο κοπο να σχολιασεις και να βοηθησεις με τις γνωσεις σου εναν αγνωστο.

BMW R75
29/01/2012, 15:21
Ένα μεγάλο μπράβο για τη δουλειά σου. Δεν είσαι μόνο restorer αλλά και "εφευρέτης". Ευχαριστούμε για τις λεπτομερείς περιγραφές και τις πολλές φωτό. Καλό κουράγιο για την συνέχεια.

niklas
01/02/2012, 16:02
Τριψηματα παλυ σημερα και εχει ο θεος. Εδω ειναι το στεφανι απο τον προβολεα


246174

niklas
01/02/2012, 16:04
Και ετσι καταφερα να το κανω. σφυριλατησα οπου μπορουσα να το βελτιωσω.

Ελπιζω ο νικελοτης μου να ειναι μαγος , γιατι μονο ετσι αυτο θα γινει της προκοπης


246175

niklas
01/02/2012, 16:05
Εδω το αμπερομετρακι. ετσι ηταν


246176

niklas
01/02/2012, 16:07
Και ετσι εγινε μετα απο τριψιμο με αυτοσολ το στεφανι και με οδοντοκρεμα το τζαμακι (πλαστικο)


246177

niklas
01/02/2012, 16:08
Και τελος για σημερα


246178

player1
01/02/2012, 23:28
:a18: πολύ καλά τα πάς!! συνέχισε!!
Υ.Γ το δαχτυλάκι πρέπει να πόνεσε ε??

Kotselakos
01/02/2012, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
Και ετσι εγινε μετα απο τριψιμο με αυτοσολ το στεφανι και με οδοντοκρεμα το τζαμακι (πλαστικο)

Βλέποντας την φωτό όπως ήταν πριν, δεν περίμενα ότι θα καθάριζε έτσι!:a18:

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως, έχει μείνει γυμνό το μέταλλο ή καθάρισε έτσι το νίκελ;



ΥΓ: Περαστικά για το νύχι:D

universalgr1
02/02/2012, 07:34
Όμορφα!!!

Πολύ καλά προχωράς αδερφε!! Συνέχισε!!

:beer: :beer:

lspiros
02/02/2012, 08:19
καλα το πας αρχηγε,δωσε τριψιμοοοο:beer: :beer: :beer:

(για τα μικροτριψιματα το dremel και τα πανακια του κανουν θαυματα:winka: )

niklas
02/02/2012, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotselakos
Βλέποντας την φωτό όπως ήταν πριν, δεν περίμενα ότι θα καθάριζε έτσι!:a18:

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως, έχει μείνει γυμνό το μέταλλο ή καθάρισε έτσι το νίκελ;



ΥΓ: Περαστικά για το νύχι:D

φιλε Kotselakos το χρωμιο καθαρισε και εγινε ετσι γιαλιστερο. ευτυχως δε ξεφλουδισε καθολου :)

niklas
02/02/2012, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
καλα το πας αρχηγε,δωσε τριψιμοοοο:beer: :beer: :beer:

(για τα μικροτριψιματα το dremel και τα πανακια του κανουν θαυματα:winka: )

Φιλε Σπυρο θα το δοκιμασω. Το 'dremel' μου και τα εργαλειακια του ειναι κινεζικα και τα πανακια ειναι ψιλομουφα. Θα προμηθευτω καλης ποιοτητας και θα δοκιμασω.

gardelisxt550
02/02/2012, 21:19
είσαι ωραίος!
μου αρέσουν τα πριν και τα μετά!:wave2:

niklas
04/02/2012, 11:32
Συνεχιζω το τριψιμο. Ετοιμο και το δεξι καβουκι


246460

niklas
04/02/2012, 11:36
το αριστερο καπακι ηταν ετσι


246461

niklas
04/02/2012, 11:38
μετα απο πολυ ζορι τριψημο με σκοτσ μπραιτ συρματοβουρτσα και εν τελει στη πανινι βουρτα (που ηταν κατω απ τη μυτη μου και δεν το ξερα!!!)


246462

niklas
04/02/2012, 11:39
εγινε ετσι. δεν εχει τελειωσει ακομα αλλα πρεπει να αγορασω σαπουνια για να συνεχισω


246463

niklas
04/02/2012, 11:40
Εδω λυνω το γραναζι της αλυσιδας που θελει αντικατασταση


246464

niklas
04/02/2012, 11:41
λυμενο


246465

niklas
04/02/2012, 11:43
εδω η αλυσιδα εχει φαει ολες τις βιδες. το καπακι αυτο ειναι 2χιλ παχος οποτε πιθανοτατα θα κανω φρεζες και θα βαλω φρεζατες αλεν


246466

niklas
04/02/2012, 11:44
να τη και η τσιμουχα


246467

niklas
04/02/2012, 11:45
εξω ολα


246468

niklas
04/02/2012, 11:46
και βγαζουμε παλι το ρουλεμαν


246469

niklas
04/02/2012, 11:46
εξολκεας απο εξω


246470

niklas
04/02/2012, 11:47
και απο μεσα


246471

niklas
04/02/2012, 11:48
και τελος και αυτο. (πρωτα βγικε το ρουλεμαν και μετα καθαριστικε το καβουκι του κινητηρα που εδειξα πριν)


246472

gardelisxt550
04/02/2012, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
εγινε ετσι. δεν εχει τελειωσει ακομα αλλα πρεπει να αγορασω σαπουνια για να συνεχισω


θέλει σαπούνι μπλέ και άσπρο!έχουν τα praktiker set με 10ε.:beer: :wave2:

Resident
09/02/2012, 18:33
Εχεις επιμονή και κουράγιο. Δεν μπορεί να πει κανείς τίποτα!

niklas
18/02/2012, 08:03
Επιτελους βρικα τη πηγη και αγορασα πανοβουρτσες και σαπουνακι για τα αλουμινια


247735

Kotselakos
18/02/2012, 08:36
Ωπ! Που χάθηκες ρε ψυχή! :D

Ρίξε και σε μας το λινκ για τα σαπούνια.

Άντε, προχώρει να δούμε και καμμιά φωτο!:wave2:

turogalos
21/02/2012, 09:15
Κοίτα τι σου βρήκα:

DKW RT125W (http://www.ebay.de/itm/1-1-Blechschild-Deco-DKW-RT-125-W-/160713940440?pt=Standmodelle_Baus%C3%A4tze&hash=item256b4c1dd8)

niklas
22/02/2012, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από turogalos
Κοίτα τι σου βρήκα:

DKW RT125W (http://www.ebay.de/itm/1-1-Blechschild-Deco-DKW-RT-125-W-/160713940440?pt=Standmodelle_Baus%C3%A4tze&hash=item256b4c1dd8)


:) :) Ωραιο αλλα δεν εχω καταλαβει τι ειναι :cool:

niklas
22/02/2012, 16:23
Εδω βγαλσιμο και το τελεφτεο ρουλεμαν


248112

niklas
22/02/2012, 16:24
και απ την αλλη πλευρα


248113

niklas
22/02/2012, 16:24
και ολο το σετ του εξολκεα


248114

niklas
22/02/2012, 16:26
Και εδω ειναι ολα τα ρουλεμαν και οι τσιμουχες που θα αγοραστουν αυριο


248115

lspiros
22/02/2012, 16:37
αρχιζει να αποκτα ενδιαφερον,τωρα:a55:

KostasV2
22/02/2012, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
:) :) Ωραιο αλλα δεν εχω καταλαβει τι ειναι :cool:

Διαφημιστική πλακέτα (λαμαρινένια).

universalgr1
24/02/2012, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
Επιτελους βρικα τη πηγη και αγορασα πανοβουρτσες και σαπουνακι για τα αλουμινια


Βασικά από εκεί που τα πήρες , πήγαινε και πάρε κι ένα λευκό σαπουνάκι.. (κάνει καλύτερη δουλειά!!)

Κατα τ'άλλα... :beer: :beer:




ΤΟ δικό σου το Projectάκι φίλε ίσως το παρακολουθώ με περισσότερο ενδιαφέρον απ'όλα (χωρίς να θέλω να μειώσω τις άλλες δουλειές των παιδών..) λόγω του βαθμού δυσκολίας και του είδους της μοτοσυκλετας που είναι απ'τα αγαπημένα μου κλασικα!!!


:D :D

niklas
24/02/2012, 16:27
Ετριψα τα αλουμινια καλουτσικα ειναι , θα δοκιμασω και το ασπρο σαπουνο που προτεινει ο φιλος
universalgr1.
Τα καπακια του κινητηρα απο ετσι


248354

niklas
24/02/2012, 16:27
Εγιναν ετσι


248355

niklas
24/02/2012, 16:29
Τα ταμπουρα απο ετσι


248356

niklas
24/02/2012, 16:29
Ετσι το εμπρος


248357

niklas
24/02/2012, 16:30
Και το πισο


248358

niklas
24/02/2012, 16:32
Η ταπα του ρεζερβουαρ


248359

niklas
24/02/2012, 16:32
.


248360

niklas
24/02/2012, 16:34
Αυτο ειναι το καπακι απ τις πλατινες . Τα εχει τα προβληματακια του η αληθεια ειναι


248361

niklas
24/02/2012, 16:35
και εγινε ετσι . Δεν τρελενομαι αλλα μαλον ετσι οπως ειναι θα μπει. Α εχει κανεις καμια ιδεα για να σουλουπωθει ευπροσδεκτη


248362

niklas
24/02/2012, 16:46
το σηματακι


248363

niklas
24/02/2012, 16:47
.


248364

niklas
24/02/2012, 16:48
Το σηματακι θα το κανω και με το ντρεμελ με πανινη και σαπουνι.
Τελος για σημερα η τιμονοπλακα


248365

sv9cvk
24/02/2012, 17:29
Πραγματικη μεταμορφωση !!!:beer:

vaska
24/02/2012, 19:22
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:



ρε συ μιλάμε για πολύ :a2: :a2: :a2: :a2: :a2: :a2:


πέρασες ακόμα και τον Χρήστο.


Πάντως κουκλιά γίνανε!!!

Acacius
24/02/2012, 19:58
Μόνο με πανόβουρτσες έγινε τόση διαφορά; :eek:

Δε χρησιμοποίησες τίποτα πιο επιθετικό εκτός από πανί και σαπούνι;


Υ.Γ: Κατ' εμέ και μόνο το σήμα είναι σκέτη kaula (προφέρεται κώιλα...)

Gi_4ce
24/02/2012, 20:08
Ουαου

:beer:

niklas
24/02/2012, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Μόνο με πανόβουρτσες έγινε τόση διαφορά; :eek:

Δε χρησιμοποίησες τίποτα πιο επιθετικό εκτός από πανί και σαπούνι;


Υ.Γ: Κατ' εμέ και μόνο το σήμα είναι σκέτη kaula (προφέρεται κώιλα...)

Αρχικα τα ετριψα με μπρουτζινη βουρτσα , συρμα κουζινας και αλοιφη autosol. Αφου εφηγε ολη η μουργα και η σκουρια ( πολυ τριψιμο) τα γυαλισα με τις πανοβουρτσες και το σαπουνι.

FRAGISCOS
24/02/2012, 21:15
Πολλη γιαλαδα!!

Μπραβο φιλε

Τρομερη μεταμορφωση:beer: :wave2:

lspiros
24/02/2012, 22:11
εξαιρετικη δουλεια:beer:

vforever
24/02/2012, 22:14
Πολυ ωραια εγιναν:beer:

Τo gourouni
24/02/2012, 22:35
Ωραίος....:beer: :beer: :beer:

universalgr1
28/02/2012, 14:39
Εύγε!!!

Πολύ καλό αποτέλεσμα!!! :beer::beer:

dxeavy
28/02/2012, 16:35
:a18:

Συνέχισε :a013:

gardelisxt550
28/02/2012, 22:30
τώρα τα έκανες κοσμήματα!
Άξιος!!!!!!:a19:

kppantelis
29/02/2012, 00:05
.


248360

την ταπα του ρεζερβουαρ εαν τη νικελωσεις δεν θα εξαφανιστουν τα σημαδακια;

niklas
29/02/2012, 16:31
την ταπα του ρεζερβουαρ εαν τη νικελωσεις δεν θα εξαφανιστουν τα σημαδακια;
Φιλε Παντελη με το χρωμιο σιγουρα θα φηγουν τα σημαδακια αλλα υπαρχει το εξης θεμα, δε θελω να ειναι ολα τελεια και γυαλιστερα σα ψευτικα, μου αρεσει να φαινεται και η ηλικια του. Ολα τα κοματια που γυαλισα αν τα δεις απο κοντα εχουν ατελειες αλλα σαν αποτελεσμα με ικανοποιουν. (για την ωρα τουλαχιστον) ;)

lspiros
29/02/2012, 19:28
την ταπα του ρεζερβουαρ εαν τη νικελωσεις δεν θα εξαφανιστουν τα σημαδακια;

τα μεγαλα σημαδια,χρειαζοντε επιχαλκωση πρωτα και μετα νικελωμα για να εξαφανιστουν:winka:

niklas
29/02/2012, 19:52
Λιγα πραγματα σημερα. Καταρχας ευχαριστω ολους για τη στιριξη και τις συμβουλες :) . Αυτο εδω ειναι το καπακι απο το ρεζερβουαρ248565

niklas
29/02/2012, 19:53
και απ τη πισω πλευρα. Οπως βλεπετε ειναι σπασμενο. Οποιος ξερεις το πραγματικο λογο υπαρξης που εχουν αυτες οι τρυπες μου λεει. (να το εχετε οντως δει γιατι οσες φωτο και να βρικα στο νετ πουθενα δεν ειδα κατι).248566

niklas
29/02/2012, 19:56
και εδω η πρωτη προσπαθεια να το γεμισω με μπρουτζοκολυση, φυσικα δεν εχει τελειωσει εχει να πεσει πολυ τριψιμο ακομα μεχρι να χρωμιωθει και να γινει καθρεφτης
248567

motomaniac
29/02/2012, 23:06
πολυ μου αρεσει. συνηθως δεν γραφω για να μη λεω μπουρδες αλλα μου αρεσει που το πας αργα και μερακλιδικα. συνεχισε παρακολουθουν περισοοτεροι απο οσους νομιζεις. :beer::beer:

Rider 28
01/03/2012, 09:31
Πολυ δουλεια εχει πεσει απο τη φαινεται και πολυ σκονη και μαυριλα για να γινουν ετσι τα κοματια αυτα.φιλικα παντα επειδη ειμαι συνταξιδιωτης ομοιοπαθεις σε κατι πολυ ποιο απλο και επειδη χρησιμοποιο ακριβως τα ιδια υλικα που χρησιμοποιεις θα σου προτεινα την αλοιφη την autosol να την αφηνεις για το τελικο φινιρισμα μετα τα σαπουνια με ενα καλο πανακι η με το βαμβακι ακομη καλυτερα και θα δεις ποση μαυριλα θα βγει ακομη.

universalgr1
01/03/2012, 10:43
Πολυ δουλεια εχει πεσει απο τη φαινεται και πολυ σκονη και μαυριλα για να γινουν ετσι τα κοματια αυτα.φιλικα παντα επειδη ειμαι συνταξιδιωτης ομοιοπαθεις σε κατι πολυ ποιο απλο και επειδη χρησιμοποιο ακριβως τα ιδια υλικα που χρησιμοποιεις θα σου προτεινα την αλοιφη την autosol να την αφηνεις για το τελικο φινιρισμα μετα τα σαπουνια με ενα καλο πανακι η με το βαμβακι ακομη καλυτερα και θα δεις ποση μαυριλα θα βγει ακομη.

+1

:beer::beer:

motomaniac
04/03/2012, 23:25
Αρχικα τα ετριψα με μπρουτζινη βουρτσα , συρμα κουζινας και αλοιφη autosol. Αφου εφηγε ολη η μουργα και η σκουρια ( πολυ τριψιμο) τα γυαλισα με τις πανοβουρτσες και το σαπουνι.

για δωσε λεπτομερειες γιατι κι εγω εχω θεμα με την μουργα. εκτος απο βουρτσα ολα τα αλλα τα δοκιμασα. τι βουρτσα? μπορεις να στειλεις κανα λινκ η καμια φωτο να δω?

niklas
06/03/2012, 19:26
για δωσε λεπτομερειες γιατι κι εγω εχω θεμα με την μουργα. εκτος απο βουρτσα ολα τα αλλα τα δοκιμασα. τι βουρτσα? μπορεις να στειλεις κανα λινκ η καμια φωτο να δω?

249204
Αυτα τα ταπεινα εργαλεια χρησιμοποιω για να βγει ολη η μουργα . Οι βουρτσες ειναι ψιλες μπρουτζινες. Προσοχη εχει συρματοβουρτσες σιδερενιες που ειναι γαλβανισμενες ιριδιο( δηλαδη κιτρινες) και μοιαζουν με μπρουτζινες, αυτες θα κανουν τα αλουμινια κωλο.

motomaniac
06/03/2012, 23:51
Φχαριστω φιλε τελικα δοκιμασα πολυ πιο δραστικα υλικα ακι παλι δουλεια δεν εκανα. πρωτη φορα βλεπω τετοιο πραγμα.

makis 71
29/04/2012, 22:08
οι τρυπες στο καπακι ειναι απο μια σχαρουλα κατα πασα πιθανοτητα που εμπαινε σαν εξτρα.το ειχα και εγω σε μια παλια ΒΜW αλλα το εχω δει κιολας σε αλλες παλιες μηχανες. εμενα ειχε 4 τρυπες αλλα εχω δει πραφματικα πολλες με 3

niklas
30/04/2012, 15:20
Ετοιμα ολα εδω και καιρο για αμμοβολη , αλλα η κριση χτυπαει παντου και δεν κανει διακρισεις. Απο αυριο ξεκιναω τριψιμο . Τι διαβροτικο χρωματος προτεινετε? 256380

niklas
30/04/2012, 15:21
Η βαση της μπαταριας ηταν σπασμενη256381

niklas
30/04/2012, 15:22
Οποτε κολληθικε αναλογως

256382

niklas
18/06/2012, 14:03
Αργα αλλα σταθερα προχωραει η δουλεια, αγοραστικαν ολα τα ρουλεμαν και οι τσιμουχες
261780

niklas
18/06/2012, 14:07
και ηρθαν και τα χρωμια απ το νικελοτηριο http://www.chromeplanet.gr. Να σημειωθει απιστευτη δουλεια που δε φαινεται στη φωτογραφια
και το τιμωνι και η εξατμηση ηταν σε αθλια κατασταση αρχικα και πλεον ειναι καινουρια !!
261781

GIXXERAKIAS
18/06/2012, 14:46
Φίλε μου διάβασα και τις 20 σελίδες σήμερα...ένα έχω να πώ...μπράβο σου!!Πραγματικα με άφησες άφωνο με την Μαγκαιβερίστικη σκέψη σου και ο τρόπος που βρίσκεις λύση για τα πάντα χωρίς να καταστρέφεις.Συνέχισε έτσι σε παρακολουθούμε!:beer::beer:

vforever
18/06/2012, 16:20
Φιλε συγχαρητηρια κατ αρχην για το μερακι σου και τη δουλεια σου.:beer:Τα χρωμιομενα εξαρτηματα φαινονται οντως εξαιρετικα.Θα μπορουσες να αναφερεις ενδεικτικο κοστος των κομματιων που εφτιαξες?Σε ρωταω γιατι ειμαι στο ψαξιμο για νικελωτηριο,και δεν ειναι να πεταμε λ7 στις μερες μας;)

Εχετλαίος
18/06/2012, 16:51
Ετοιμα ολα εδω και καιρο για αμμοβολη , αλλα η κριση χτυπαει παντου και δεν κανει διακρισεις. Απο αυριο ξεκιναω τριψιμο . Τι διαβροτικο χρωματος προτεινετε? 256380

Drapa. 5αλιτρο
:wave2:

sakis0547
18/06/2012, 17:09
Drapa. 5αλιτρο
:wave2:

ποσο παει αυτο φιλε μου? sorry για το spam...

εξαιρετικη δουλεια τα νικελ!!
φιλε τα πας πολυ καλα συνεχισε ετσι..το εργαλειο θα γινει κουκλα!!