PDA

View Full Version : DKW Rt125/2 1953 Ανακατασκευή



Σελίδες : [1] 2 3 4

niklas
02/12/2011, 17:24
Καλησπερα σε ολους . Ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε φορουμ , οποτε συγχωρεστε με για
τυχων λαθη ή παραληψεις που θα ανακαλυψετε. Ειναι η πρωτη φορα που θα ασχοληθω με την ανακατασκευη μοτοσυκλετας , οποτε και η παραμικρη βοηθεια - συμβουλη - κριτικη ειναι ευπροσδεκτη. Τη συγκεκριμενη μοτοσυκλετα τη βρικα μετα απο αρκετο καιρο ψαξιμο, αλλα οπως λενε το καλο πραμα αργει να γινει. Η αρχικη της μορφη ειναι αυτη


241036

tom kissas
02/12/2011, 17:27
χαρα στο κουραγιο σου φιλε μου :D
ειλικρινα ανυπομονω να δω την συνεχεια...;)
βγαζε πολλες φωτογραφιες για να εχεις εναν μπουσουλα...αλλα να χαζευουμε και εμεις :)
:beer:

niklas
02/12/2011, 17:30
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το αμπερομετρο, αλλα μαλον ειναι παρεμβολη του προηγουμενου ιδιοκτητη. Επισεις παρατηριστε απο που αρχιζει ο δεικτης του κοντερ.


241037

ggs
02/12/2011, 17:34
:eyepop:

Μπράβο σου !!! εσύ δεν θα κάνεις απλώς ανακατασκευή…. Εσύ θα ξαναγράψεις ιστορία…
Κάτσε να μυριστούν το ποστ σου κάτι γεροτσακαλοι – αστέρια στο restoring που υπαρχουν εδώ μέσα και είμαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσουν πολύ…
Από μένα , καλό κουράγιο και βάζε φωτο να μας τρελαίνεις….
:beer: :beer: :beer:

niklas
02/12/2011, 17:34
Ο κινητηρας εκ πρωτης οψεως εχει ενα θετικο, δουλευει η μανιβελα και γυριζει το κυλινδρο , κατα τα αλλα εξωτερικα θα δουλεψει υαλοβολη τα αλουμινια και ηλεκτροστατικη το μαντεμι του κυλνδρου


241038

niklas
02/12/2011, 17:35
Και αλλη μια απ τη αλλη μπαντα


241039

niklas
02/12/2011, 17:39
Αρχικα τωρα για να αρχισω τη δουλεια φυσιξα με αερα να διωξω τα ζωιφια και πετρελαιωσα ολες τις βιδες . σκοπος μου ειναι να καταφερω να τις λυσω ολες χωρις να κοψω καμια.. θα δειξει. Σε δευτερη δωση θα ριξω παλι μπολικο WD40 πριν αρχισω να λυνω.


241040

niklas
02/12/2011, 17:43
Τωρα που καθαρισε λιγο θα παρατηρισετε οτι το γυαλι του κοντερ ειναι φαγομενο ακριβως πανω απ το χιλιομετροδεικτη, μαλλον εκει εξυναν τα κλειδια του πρωην, αν εχει κανεις καμια τεχνικη ή καποιον που να μπορει να το γυαλισει (λογικα με χρηση οξεως) μου το λετε.


241041

vaska
02/12/2011, 17:49
πω πω πράμα!!!!!!!!!!!!!!

:hypnotize :uplate: :eyepop:
:hypnotize :uplate: :eyepop:

Άντε λοιπόν καλή αρχή φίλε μου και καλό κουράγιο με τις δυσκολίες που πιθανά θ' αντιμετωπίσεις.

:beer: :beer:

lspiros
02/12/2011, 17:51
το αμπερομετρο δεν πρεπει να ειναι προσθηκη μιας και χρειαζεται για να βαλεις μπροστα οπως με τις παλιες enfield.
λουσε με wd-40 τα παντα και αστα τουλαχιστον 2 μερες.
φωτογραφιζε τα παντα τουλαχιστον απο δυο μεριες.
κρατα σημειωσεις.
σημαδεψε με χαρτοταινια τα ρευματα.
ξεκαθαρισε τους στοχους σου,μια τετοια ανακατασκευη μπορει να στοιχισει πολλα αλλα και να βαλτωσει ελειψη ανταλλακτικων.
περασε υαλοβολη τα μεταλλικα μερη για να βοηθηθεις στο ξεσαπισμα στην φανοποιια.
οπωσδηποτε πλαστικοποιηση το εσωτερικο του ρεζερβουαρ.
ζητα βοηθεια για manual απο τη λεσχη κλασικης μοτοσυκλετας.
στειλε πμ sapila racing το κατεχει με τα κλασικα.
καλη αρχη και στην φανοποιια εδω ειμαστε:wave2:

niklas
02/12/2011, 17:52
Το σηματακι της στο ντεποζιτο. Απο την αλλη πλευρα δυστυχως λιπει. Αν δε καταφερω να βρω το ιδιο θα χυτευσω δυο νεα απο ζαμακ , αλλα μεχρι τοτε εχουμε πολυ δρομο ακομα.


241042

vforever
02/12/2011, 18:04
Καλη αρχη:beer:

niklas
02/12/2011, 18:04
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και την εμψυχωση . Θα σας κραταω ενημερους για καθε βημα.
Και μια φωτο απ το κουτι με τα ηλεκτρικα.


241044

airpanos
02/12/2011, 18:22
Καλη αρχη και απο εμενα.
Αυτη η μοτοσυκλετα ειναι ο ορισμος της ανακατασκευης.

FRAGISCOS
02/12/2011, 18:30
Μονο αυτη η ανακατασκευη φτανει για να μπει ολο το section στην πρωτη σελιδα του φορουμ.
Η ιστορια της μοτοσυκλεττας.
Καλη αρχη φιλε μου και μακαρι να ειμαστε σε θεση να σε βοηθησουμε.!:wave2: :a8: :a20: :a19:

jimmis5
02/12/2011, 19:22
Εχουμε τρελαθει τελιος μπραβο κι ριχνε φωτογραφιες να περνουμε ματι και να ξερογλυφωμαστε:winka:
Τουλαχιστον τον χειμωνα θα τον περασουμε χαζευοντας ανακατασκευες εχει πολυ πραμα:beer: :beer: :beer: :beer:

John Steed
02/12/2011, 19:23
:eek:




Αυτό είναι πρόκληση...



Αυτό είναι δοκιμασία των αντοχών όχι μόνο της τσέπης αλλά και της θέλησης...




Καλή επιτυχία, θα παρακολουθούμε! :wave2:

Stergios69
02/12/2011, 19:27
Γουστάρω... Δώσε πόνο...

MG-KTiNoS
02/12/2011, 19:33
:a20:

tifoso4ever
02/12/2011, 19:34
ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!
Διαλεξες τον απολυτως πιο δυσκολο δρομο για πρωτη ανακατασκευη...

MAY THE FORCE BE WITH YOU!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Takata Dome
02/12/2011, 19:35
Αν και τουλαχιστον οπως τη βλεπω εγω,ειναι μια απλη κατασκευη,εχεις παρα πολλη δουλεια να κανεις! Καλη επιτυχια και απο μενα,και καλο κουράγιο!!!:)

sapila racing
02/12/2011, 20:19
Πολύ ωραίο θέμα!
Το αντέγραψαν όλοι γιατί ήταν το καλύτερο της εποχής, αν κι αυτό είναι νεότερο. Εχει πολύ δουλειά αλλά ειναι πολύ απλό λειτουργικά μηχανικά.
Για πληροφορίες δες εδω, εχει πολύ πράγμα:
http://dkw-geyer.com/DKW-Geyer/e/technik/ftp.htm
Εχουν κι ανταλλακτικά για τα παντα απ οτι βλέπω.

Το τζαμάκι αν είναι πλαστικό καθαρίζει εύκολα με αλοιφή Xerapol.
http://www.xerapol.com/english/index.htm

:beer:

tom kissas
02/12/2011, 20:25
αν δεν κουραζω τους γνωστες να κανω μια ερωτηση...σε τι χρησιμευει το αμπερομετρο στα πλαγια του φαναριου ???:)
ευχαριστω :beer:

wolfi
02/12/2011, 20:53
Καλη αρχη φιλε μου :beer: :beer:

lice13
02/12/2011, 21:05
Καλό κουράγιο!!! :beer: :beer: :beer:

Τo gourouni
02/12/2011, 21:06
Καλή αρχή σε παρακολουθούμε με πολύ ενδιαφέρον...

:wave2: :wave2: :wave2:

Zack
02/12/2011, 21:50
Θα παρει φωτια το refresh button μου φαινεται.
Τραβα πολλες φωτογραφιες απο καθε σταδιο της ανακατασκευης.
Καλη αρχη και καλη δυναμη.
Παρακολουθουμε με αγωνια. :wave2:

niklas
02/12/2011, 21:51
Ευχαριστω για το ενδιαφερον ολων και τις συμβουλες. Το μηχανακι δεν ειναι τοσο σαπιο οσο φαινεται. Για καλη μου τυχη ηταν ακινιτοποιημενο απο το 1965 μεσα σε ενα μηχανουργειο (και οχι εξω). Το ντεποζιτο εσωτερικα ειναι κουκλι (α ρε διχρονιλα λαδακι αθανατο).

gourouni
02/12/2011, 22:07
ΩΡΑΙΟΣ.ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

costas_versys
02/12/2011, 22:11
Σπάνια σχολιάζω ανακατασκευές αλλά σε αυτή την περίπτωση θα το κάνω

Πρόκειται για περίπτωση ΠΡΟΚΛΗΣΗ. Δεν είναι ούτε παπί ούτε κάποιο εμπορικό μοντέλο. Η απλότητα της κατασκευής και η σπανιότητα των ανταλλακτικών είναι που κάνουν τα πράγματα δύσκολα. Παρά το ότι έχει σχεδόν όλα τα πράγματάκια του, όλα πρέπει να γίνουν τέλεια αφού δεν συγχωρείται συμβιβασμός όπως η χρήση άλλων ανταλλακτικών.

Επειδή κράτησα το ότι είναι η 1η σου ανακατασκευή, δεν θα σου ευχηθώ "καλό κουράγιο" αλλά "καλή επιτυχία" και επίσης επειδή πιστεύω ότι οι ανακατασκευές σε αυτό το φορουμ δεν είναι φωτορομάντζο ή σίριαλ ανδρικού ενδιαφέροντος, θα σε προτρέψω να δώσεις έμφαση στην τήρηση της αυθεντικότητας και η ανακατασκευή σου να είναι ποιοτική. Ο χρόνος ολοκλήρωσης της ανακατασκευής δεν είναι τίποτα μπροστά στα χρόνια που έχει το εργαλείο επάνω του και θα το έβρισκα ιδιαίτερα ουσιαστικό εαν ξακινούσες διαβάζοντας τα πάντα σχετικά με αυτό και μετά να έκανες στοχευμένες παρεμβάσεις αποκατάστασης.

Καλή αρχή λοιπόν και θα παρακολουθώ την προσπάθειά σου με ενδιαφέρον.

Κώστας

devil's animal
02/12/2011, 23:03
keep going...
:beer: :beer:

SVX
02/12/2011, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
keep going...


Google Translation :

"Δώσεεεεεεεεεεεεεεε !" :a20:

fantacid
03/12/2011, 00:14
το τζαμακι του κοντερ ειναι απο τα ευκολα της υποθεσης.

το βγαζεις το μετρας κ πας σε τζαμτζι νασου κοψει ενα νεο
ομοιως κ με το αμπερομετρο.

απο μεσα θα εχει ενα τσιμουχακι για στεγανοποίηση το οποιο μαλλον θα εχει ξεραθει κ μολλις βγαλεις το τζαμακι σου θα πρεπει να το ξυσεις με καποιο σκραπερ για να το καθαρισεις απο το στεφανι του για τι μαλλον θα το βγαλεις σε τριμματα!
προφανώς θα ειναι απιθανο να το βρεις σαν ανταλλακτικο αλλα μικρο το κακο
παιρνεις μετρα κ κοβεις μια σαμπρελα.
το κακο ειναι οτι το τσιμουχακι αυτο εχει συγκεκριμενο παχος για να μην παιζει κ τριζει κ να κραταει το τζαμακι στη θεση του,
αναλογα το παχος παιρνεις σαμπρελα ποδηλατου ή...φορτηγου

λιγο γυαλισμα το στεφανι του για να δειξει το χρωμιο κ ελπιζω να ειναι σε λειτουργικη κατασταση για τι μετα αρχιζουν τα δυσκολα ....


καλη συνεχεια κ δωσε φωτο στο λαο!

:wave2: :wave2: :wave2:

notakos600
03/12/2011, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tom kissas
αν δεν κουραζω τους γνωστες να κανω μια ερωτηση...σε τι χρησιμευει το αμπερομετρο στα πλαγια του φαναριου ???:)
ευχαριστω :beer:


Κατεβάζεις αργά τη μανιβέλα μέχρι να δείξει λίγο πάνω από το 0, την αφήνεις να επανέλθει και την κατεβάζεις, δυνατά αυτή τη φορά, για να το βάλεις μπρος.
Το ότι έτυχε να είναι στο φανάρι βοηθάει να το βλέπεις όταν είσαι επάνω στη σέλα. ;)

@niklas
Συγχαρητήρια για την επιλογή σου και καλό κουράγιο. :beer: :beer:

tom kissas
03/12/2011, 01:36
κοιτα να δεις πραγματα....:confused:
θα χαρω πολυ να ακουσω και να μυρισω την διχρονιλα :blush:
:beer: :beer: :wave2:

John Steed
03/12/2011, 13:02
Βρήκα ένα-δύο σελιδούλες, ίσως να σε ενδιαφέρουν....


http://dkw-geyer.com/DKW-Geyer/e/technik/ftp.htm

http://www.dkw-autounion.de/

http://www.autogallery.org.ru/dkw125jn.htm

http://www.dkw-motorrad-club.de/cms/index.php


Διάβασα λίγο για την ιστορία την DKW, αυτό το μοντέλο είναι split-single? Δηλαδή έχει δύο πιστονάκια ή δεν κατάλαβα καλά? http://en.wikipedia.org/wiki/Split-single :confused:

christof40
03/12/2011, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_versys
Σπάνια σχολιάζω ανακατασκευές αλλά σε αυτή την περίπτωση θα το κάνω

Πρόκειται για περίπτωση ΠΡΟΚΛΗΣΗ. Δεν είναι ούτε παπί ούτε κάποιο εμπορικό μοντέλο. Η απλότητα της κατασκευής και η σπανιότητα των ανταλλακτικών είναι που κάνουν τα πράγματα δύσκολα. Παρά το ότι έχει σχεδόν όλα τα πράγματάκια του, όλα πρέπει να γίνουν τέλεια αφού δεν συγχωρείται συμβιβασμός όπως η χρήση άλλων ανταλλακτικών.

Επειδή κράτησα το ότι είναι η 1η σου ανακατασκευή, δεν θα σου ευχηθώ "καλό κουράγιο" αλλά "καλή επιτυχεία" και επίσης επειδή πιστεύω ότι οι ανακατασκευές σε αυτό το φορουμ δεν είναι φωτορομάντζο ή σίριαλ ανδρικού ενδιαφέροντος, θα σε προτρέψω να δώσεις έμφαση στην τήρηση της αυθεντικότητας και η ανακατασκευή σου να είναι ποιοτική. Ο χρόνος ολοκλήρωσης της ανακατασκευής δεν είναι τίποτα μπροστά στα χρόνια που έχει το εργαλείο επάνω του και θα τ έβρισκα ιδιαίτερα ουσιαστικό εαν ξακινούσες διαβάζοντας τα πάντα σχετικά με αυτό και μετά να έκανες στοχευμένες παρεμβάσεις αποκατάστασης.

Καλή αρχή λοιπόν και θα παρακολουθώ την προσπάθειά σου με ενδιαφέρον.

Κώστας την ωρα που πηγα να γραψω,διαβασα τα παραπανω.........μα καλα την σκεψη μου διαβασε??!!!!:eyepop: τεσπα,καλη επιτυχεια σου ευχομαι και να συμπληρωσω,μην βιαστεις,μην απελπιστεις,μην τσιγκουνευτεις και στο τελος το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει.:beer: :beer:

niklas
03/12/2011, 15:51
Το λοιπον καναμε λιγη δουλειτσα σημερα θα ακολουθησουν φωτο . Ευχαριστω πολυ για τα site. Το μηχανακι ειναι το DKW rt125 του 1953 που σημαινει rt125/2 γιατι αυτο που εβγαινε μεχρι το 1952 ειχε καποια διαφορα στο κινητηρα και εβγαινε 4,6 ιππους. Το δικο μου βρικα οτι ειναι 5,6 ιππους. Το 1954 και μετα βγικε με 6,4 ιππους και αναρτησεις στο πισω αξονα. Ολα τα 125 ειναι μονοκυλινδρα με 3 ταχυτητες . Με δυο κυλινδρους εβγαινε το rt250. Αν κανω καπου λαθος συγχωρεστε με :) μεχρι το τελος της ανακατασκευης θα τα 3ερω σχεδων ολα :D

tom kissas
03/12/2011, 16:02
περιμενουμε φωτο :D

niklas
03/12/2011, 16:14
Αρχικα αφου το μηχανακι εχει λουστει και ποτισει στο πετραιλαιο και σημερα και σε ενα μπουκαλι wd-40 ξεκινησα να βγαζω τις σελλες.


241105

niklas
03/12/2011, 16:15
Και η δευτερη. Να σημειωθει για την ωρα ολα ελυσαν χωρις το παραμικρο προβληματισμο.


241106

niklas
03/12/2011, 16:18
Μετα και το ντεποζιτο. Δυστιχως εχει 2 βουλιαγματα οποτε οποιος ξερει τον ειδικο για να διορθωθουν μου λεει. Κατα τα αλλα οπως εχω ξαναπει και εσωτερικα και εξωτερικα πεντακαθαρο απο σαπιλες.


241107

niklas
03/12/2011, 16:19
Και απ την αλλη


241108

niklas
03/12/2011, 16:19
και το αποτελεσμα


241109

niklas
03/12/2011, 16:21
Μεσα στη θηκη του ρεζερβουαρ υπηρχε και ενα δωρακι (εκτος απ τις αραχνες)


241110

niklas
03/12/2011, 16:22
Κλειδακι homemade βεβαια αλλα απ ολοτελα.. :D :D


241111

niklas
03/12/2011, 16:28
Αυτες οι λιγες εργασιες για σημερα. Το προχωραω παραπολυ αργα και αφιερωνω χρονο σε καθε βιδα , για να αποφηγω δυσαρεστα αποτελεσματα. Ολες οι κινησεις φωτογραφιζονται , οι βιδες σακουλιαζονται και μετρωντε για αγορα καινουριων. Αποφασισα να τις αντικαταστησω ολες με inox. Ελπιζω το αισθητικο αποτελεσμα να ειναι καλο και να μην ξενιζει. Εδω και τα τρια στο εργαστηριο. Οποιος γνωριζει τη ΠΗΓΗ για σελες να με ενημερωσει.


241112

stefanos
03/12/2011, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
Αποφασισα να τις αντικαταστησω ολες με inox.

Είναι κρίμα εφόσον είναι ακόμα λειτουργικές οι μαμά.

lspiros
03/12/2011, 16:59
για το ρεζερβουαρ κρινοντας απο την εξωτερικη εμφανιση,δεν θα ημουν πολυ σιγουρος για την εσωτερικη σκουρια.υαλοβολησε και μετα θελει εξεταση απο ειδικο εργαλειο.εχει εναν γνωστο ο sapilla racing εκει εστειλα και γω το ρεζερβουαρ στην ανακατασκευη του BMW R51/3.
καλη συνεχεια:wave2:

KostasV2
03/12/2011, 19:13
Ωραίο project! :a18: Ευτυχώς φαίνεται σε καλή κατάσταση για τα χρόνια του. Θα διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες που είπαν να το κάνεις ευλαβικά original. Κάνε το όπως εσύ νομίζεις! Προσωπικά, βλέποντας τις φωτογραφίες, το μυαλό μου πήγε αμέσως στα bobber. Καλή συνέχεια!

fidel_98_99
03/12/2011, 19:41
Καταπληκτικο μηχανακι για ανακατασκευη!!!!
Το μηχανακι που αντεγραψαν ολοι-yamaha,bsa,harley,ifa,mz κλπ.
Προχωρα και εμεις μαζι σου.
Ανταλλακτικα απο Geyer και απο Stemler Γερμανια.
Το αμπερομετρο δεν ειναι δικο του.το βγαζεις κ κλεινεις την τρυπα.
Τις βιδες αλλαξε τες ολες με inox !!! δεν αξιζει η επισκευη των παλιων.
το τεποζιτο εχει βουλιαγματα γιατι χαλασαν τα τερματικα δεξ-αριστ στο στριψιμο του τιμονιου.μην ξεχασεις να τα επισκευασεις.
Το τεποζιτο στειλτο για να στο 'φουσκωσουν' με σφυρηλατηση-καντο και μια πλαστικοποιηση.
Σελες παρε μονο λαστιχα pagusa και αλλαξε και τις βασεις αμμοβολη και βαψιμο.
Μηην πεταξεις τιποτα!!!ουτε καν τις ντιζες (π.χ για να τις μετρησεις μετα)
και βγαλε μπολικες φωτο!!!
Καλη συνεχεια!!!
(οταν φτασεις στις ζαντες μην κοψεις τις ακτινες)

sv9cvk
03/12/2011, 20:23
Πολυ ωραιο μηχανακι για ανακατασκευη!

ο fidel_98_99 εχει απολυτο δικιο ,μην πεταξεις τπτ ,δεν ξερεις (και δεν φανταζεσαι ) που μπορει να σου χρειαστει .
Α! Και βγαζε πολλες φωτο απο το λυσιμο.

Καλη συνεχεια :beer:



ΥΓ ! Α! εχω και εγω μια ιδια κουρτινα με αυτην που εχεις στο εργαστηριο :lol: :wave2:

wolfi
03/12/2011, 20:25
δεν με βλεπω καλα :evil: :evil: με εχεται μπριζωσει ασχημα ολοι σασ με της ανακατασκευες ψαχνομαι παρα πολυ και εγω για το δικο μου project :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun:

CRAZYMINI
03/12/2011, 22:36
καλη δυναμη καλο κουραγιο και καλη επιτυχια φιλε μου!ελπιζω και πιστευω να βγει μια ζωγραφια στο τελος!!!:)

sakoulakis
03/12/2011, 23:04
ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

costas_versys
03/12/2011, 23:12
Θα ήθελα να σχολιάσω λίγο παραπάνω αυτή την προσπάθεια.

Επειδή έχω παρακολουθήσει ανάλογες επεμβάσεις σε τέτοιες μοτοσυκλέτες, θα σου πρότεινα να μην δυστάσεις να ζητήσεις βοήθεια από έναν σύλογο φίλων κλασικής μοτοσυκλέτας. Εχω ήδη δεί όλο τον κύκλο δουλειάς επί προπολεμικών & μεταπολεμικών μοντέλων από φίλο-γνώστη του είδους και δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση. Η τεχνογνωσία που απαιτεί ξεφεύγει από τα όρια του ερασιτέχνη και των δυνατοτήτων του επιπέδου "πιάνουν τα χέρια μου" και θέλουν προσεκτική προσέγγηση. Δεν είναι τυχαίο ότι άνθρωποι συνταξιούχοι τεχνίτες με γυαλάκια πρεσβιοπίας, κάνουν θαύματα σε τέτοιες περιπτώσεις. Η μηχανολογία της εποχής παρά την απλότητά της είναι τόσο άγνωση σε εμάς σήμερα, που θα βρεθείς σε απίστευτα απλοϊκές δυσκολίες. Για παράδειγμα, ποιός μπορεί να σου αποκαταστήσει τις σέλες σήμερα ? ( πιθανάνα να είναι Pagusa ) Κι όμως υπάρχουν τεχνίτες που έχουν όλα τα απαραίτητα για να το κάνουν (εαν θέλεις μπορώ να σου στείλω σύσταση με PM) .

Πρόκειται λοιπόν για καθαρή αναπαλαίωση κλασικής μοτοσυκλέτας και όχι ανακατασκευή. Και αυτό απαιτεί χρόνο, έρευνα και σωστές επιλογές.

Καλή συνέχεια σου εύχομαι

Κώστας

costas_versys
04/12/2011, 00:17
Και κάτι πραγματικά μοναδικό :

Στην σελίδα 11 του mnual χρήσης του DKW / RT125, δείτε ποιός είναι ο τρόπος για να ρυθμίζεται η αλυσίδα του !!!!


241145

CRAZYMINI
04/12/2011, 00:22
χα χα...με τον κωλο???:hypnotize :hypnotize

nassosxlvbros
04/12/2011, 00:59
Καλό κουράγιο για να παίρνω και γω με τη σειρά μου...(λέω να ξεκινήσω το Rex του πατέρα μου) το σχέδιο με τη Seniorita στον τοίχο μ'αρέσει...μου θυμίζει εποχές balsa....;)

John Steed
05/12/2011, 12:10
Όχι ότι δεν είναι δύσκολα τα πράγματα, απλά από την πρώτη φωτό μου είχαν φανεί ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ!


Καλή συνέχεια, όλα να σου πάνε καλά! :beer:

niklas
05/12/2011, 20:30
Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες. Δεν εκανα εργασιες επι της μοτοσυκλετας σημερα ( εκτος απ το να ξαναριξω wd-40 σε μια μια ακτινα με την ελπιδα οτι θα λυσουν). Μελεταω το μηχανακι κομματι κομματι και ψαχνω ειδη να βρω τους καταληλους ανθρωπους που θα χρειαστω στη συνεχεια. Costas versys θα ηθελα αν μπορεις να μου στειλεις οποιονδηποτε τεχνιτη γνωριζεις που σχετιζεται με το αντικειμενο , αν εχεις manual θα το ηθελα :cool: . Fidel_98_99 ευχαριστω για τις εταιριες ειδη το ψαχνω. sv9cvk kai ispiros θα χρειαστω σιγουρα τη βοηθεια σας. παρακολουθω τις δουλειες σας εδω και πολυ καιρο. By the way το σχεδιο στο εργαστηριο ειναι το kadet της sig. (δεν το ολοκληρωσα ποτε). Για την ωρα ακτινες και σελες εχω βρει απ το ebay ακριβα μεν αλλα στην εσχατη δε θα βαλτωσω. Δυστιχως δεν βρισκω ντιζες αλλα πιθανοτατα θα καταφερω να ταιριαξω (οι δικες του ειναι λειτουργικες μεν αλλα το εξωτερικο περιβλιμα πασχει) και δεν εχω βρει πουθενα σηματακια για το ντεποζιτο και το τιμωνι οποτε οποιος ξερει καμια πηγη μου λεει.

Ερωτηση 1
τα πιστολια αμμοβολης κανουν και για υαλοβολη ή αλλαζει κατι στο μπεκ? (sv9cvk αν δε κανω λαθος ειχες φτιαξει θαλαμο για υαλοβολη)
Ερωτηση 2
τα ελλαστικα μερη υαλοβολιζονται? και αν ναι "ακουσα" απ τον ispiro οτι τα περνας και αλυφη, ποια?.

Αυτα για σημερα. :beer: :beer: :beer: :beer: εβιβες

costas_versys
05/12/2011, 23:02
http://dkw-geyer.com/DKW-Geyer/d/technik/ftp.htm#top14

http://shamwerks.com/images/ifa/DKW_RT125_Manuel.zip

http://dkw-geyer.com/DKW-Geyer/d/store/index.htm


Για αρχή θα σου φανούν χρήσιμα.

sv9cvk
05/12/2011, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες. Δεν εκανα εργασιες επι της μοτοσυκλετας σημερα ( εκτος απ το να ξαναριξω wd-40 σε μια μια ακτινα με την ελπιδα οτι θα λυσουν). Μελεταω το μηχανακι κομματι κομματι και ψαχνω ειδη να βρω τους καταληλους ανθρωπους που θα χρειαστω στη συνεχεια. Costas versys θα ηθελα αν μπορεις να μου στειλεις οποιονδηποτε τεχνιτη γνωριζεις που σχετιζεται με το αντικειμενο , αν εχεις manual θα το ηθελα :cool: . Fidel_98_99 ευχαριστω για τις εταιριες ειδη το ψαχνω. sv9cvk kai ispiros θα χρειαστω σιγουρα τη βοηθεια σας. παρακολουθω τις δουλειες σας εδω και πολυ καιρο. By the way το σχεδιο στο εργαστηριο ειναι το kadet της sig. (δεν το ολοκληρωσα ποτε). Για την ωρα ακτινες και σελες εχω βρει απ το ebay ακριβα μεν αλλα στην εσχατη δε θα βαλτωσω. Δυστιχως δεν βρισκω ντιζες αλλα πιθανοτατα θα καταφερω να ταιριαξω (οι δικες του ειναι λειτουργικες μεν αλλα το εξωτερικο περιβλιμα πασχει) και δεν εχω βρει πουθενα σηματακια για το ντεποζιτο και το τιμωνι οποτε οποιος ξερει καμια πηγη μου λεει.

Ερωτηση 1
τα πιστολια αμμοβολης κανουν και για υαλοβολη ή αλλαζει κατι στο μπεκ? (sv9cvk αν δε κανω λαθος ειχες φτιαξει θαλαμο για υαλοβολη)
Ερωτηση 2
τα ελλαστικα μερη υαλοβολιζονται? και αν ναι "ακουσα" απ τον ispiro οτι τα περνας και αλυφη, ποια?.

Αυτα για σημερα. :beer: :beer: :beer: :beer: εβιβες

Οτι θες και μπορω να βοηθησω εδω ειμαι.
Το πιστολι αμμοβολης κανει και για υαλοβολη ,αλλαζεις μονο το υλικο.
Πλαστικα εχω υαλοβολισει με επιτυχια ,ελαστικα οχι ,αλλα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα ,Θα μας πει ο Σπυρος.
Καλη συνεχεια.:beer:

lspiros
06/12/2011, 12:51
εδω παραθετω το λαστιχενιο πενταλ που υαλοβολησα μετα το περασα ενα λιπος φαλαινας που εχω και εγινε σαν καινουργιο.(και απλη βαζελινη κανει)....


241339

fantacid
06/12/2011, 13:01
soda blasting
http://www.youtube.com/watch?v=qiD3uDScgSo

για μέταλλα, για πλαστικα, για ελαστικα, για τσιμουχες κ οτι αλλο θελετε.

νομιζω υπαρχει και στην αθηνα



@lspiros
το ξερεις οτι οι φαλαινες ειναι μετρημενες πια?
:D

lspiros
06/12/2011, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
soda blasting
http://www.youtube.com/watch?v=qiD3uDScgSo

για μέταλλα, για πλαστικα, για ελαστικα, για τσιμουχες κ οτι αλλο θελετε.

νομιζω υπαρχει και στην αθηνα



@lspiros
το ξερεις οτι οι φαλαινες ειναι μετρημενες πια?
:D

σοβαρα?και εγω νομιζα οτι ειχα παντρευτει μια:lol: :bawl:

fantacid
06/12/2011, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
σοβαρα?και εγω νομιζα οτι ειχα παντρευτει μια:lol: :bawl:


:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

κ τις εκανες δωρο λιποαναρρόφησης για ξεκαρφωμα!

:lol: :lol: :lol: :lol:

δε πατε καλα ρεεεεεεεεεεεεεε!!!!

:lol: :lol:

Resident
06/12/2011, 15:43
Ανταλλακτικά για το DKW θα βρεις εκτός από τον Stemler (http://www.motorrad-stemler.de/) και στον www.greiner-oldtimer.de. Τα γερμανικά σου τα έχεις ξεσκονίσει τελευταία; Είδα πάντως ότι έχει πάρα πολλά πράγματα που σου κάνουν (τα RT θεωρούνται εύκολα μηχανάκια αν δεν κάνω λάθος και το δικό σου έχει πολλά δικά του πράγματα). Νομίζω ότι βοηθούν και οι εφαρμογές μετάφρασης του Google. Θα δεις και τιμές. Αν κολλήσεις πουθενά θα χαρώ να βοηθήσω.

Allst@rf
06/12/2011, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
σοβαρα?και εγω νομιζα οτι ειχα παντρευτει μια:lol: :bawl:

όχι ρε μαλάκα...


:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

sv9cvk
06/12/2011, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
σοβαρα?και εγω νομιζα οτι ειχα παντρευτει μια:lol: :bawl:

Αν το διαβασει αυτο η Δημητρα θα σου πω εγω...:bigcry:

makis 71
07/12/2011, 01:05
niklas το κλειδακι που βρηκες ειναι γνησιο μην το πεταξεις!!! το αμπερομετρο απο την αλλη δεν ειναι γνησιο
ispiros φιλε μου το αμπερομετρο δεν ειναι γνησιο και δεν χρειαζεται στο συγκεκριμενο μηχανακι.δεν εχει καμμια σχεση με το enfield 4 χρονο το ενα και χρειαζεται αμπερομετρο για να πατησεις την μανιβελα χωρις να σπασεις τον αστραγαλο σου ,διχρονο αυτο πατας την μανιβελα και με το χερι που λεει ο λογος.

makis 71
07/12/2011, 01:11
fidel_98_99 ifa kai mz ειναι ενα και το αυτο.και η ΜΖ ειναι η dkw στην ανατολικη γερμανια. οταν χωριστικε η γερμανια μετονομαστηκε η dkw σε mz.οποτε σε αυτην την περιπτωση δεν μπορουμε να μιλαμε για αντιγραφη απλα για συνεχεια με αλλο ονομα.αντιθετα φυσικα με τις αλλες περιπτωσεις που ανεφερες που ακομα και η harley με το hummel αντεγραψε το rt.

makis 71
07/12/2011, 01:14
niklas pagussa ή denfeld ειναι οι σελλες σου? εαν το σκελετος τους ειναι ενταξει μπορεις απλα να αλλαξεις το καλυμα.υπαρχει και σκετο το καλυμμα αλλα υπ οψιν μπαινει πολυ δυσκολα.εαν αποφασισεις να αλλαξεις μονο καλλυμα πες μου να σου πω ενα κολπο πως να το αλλαξεις.

niklas
07/12/2011, 15:19
Αγαπητε makis 71 η σελα του οδηγου γραφει dkw εμπρος και bruninghaus απ τη πισω και του συνοδηγου τιποτα. Οι σκελετοι ειναι μια χαρα θα αλλαξω μονο τα λαστιχα οποτε οι συμβουλες αντικαταστασης ευπροσδεκτες :) . Εχω βρει σελες αλλα υπαρχει η εξης ερωτιση ολες αυτες οι λαστιχενιες εχουν τις ιδιες βασεις ή διαφερει απο μαρκα σε μαρκα?


241470

niklas
07/12/2011, 15:19
και η πισω πλευρα


241472

niklas
07/12/2011, 15:20
και του συνοδηγου


241473

niklas
07/12/2011, 15:25
Αφαιρεσα απ το ντεποζιτο το σηματακι , τα πλαινα μαξιλαρια και το διακοπτη καυσιμου. Για να το παω για φουσκωμα και και βαψιμο τι πρεπει να κανω? υαλοβολη ή να χρισιμοποιησω καποιο χημικο για να βγαλω το υπαρχων χρωμα?.

ο διακοπτης φαινεται μια χαρα , θελει καθαρισμα και να φτιαξω μια καινουρια φλατζα απο φελλο ή περμανιτη.


241476

niklas
07/12/2011, 15:35
Παρεπιπτοντως διαβαζωντας ξανα τα μηνηματα ολων να σας διαβεβαιωσω οτι δεν θα παταξω τιποτα και δεν θα κοψω τιποτε αν δεν ειναι η τελευαταια και εσχατη λυση και αφου πρωτα εχω προμηθευτει το ανταλακτικο για αντικατασταση. Δεν κανω βιαστικες και επιπολαιες κινησεις γιατι ο στοχος μου δεν ειναι το τελεικο αποτελεσμα(μοτο εν λειτουργια) αλλα να ευχαριστιθω ολες τις ωρες που θα καταναλωσω με τη δουλεια αυτη. Οσο περισοτερο διαρκεσει τοσο καλητερο αποτελεσμα και τοσο μεγαλητερη ευχαριστιση. Οταν τελειωσει ελπιζω να εχω βρει ηδη το επομενο project :D :D :D



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Resident
07/12/2011, 19:02
That's the spirit!

cosgili
07/12/2011, 19:45
:beer: :beer: :beer:

costas_versys
07/12/2011, 21:23
Πολύ σωστός. Προχώρα ..

vforever
07/12/2011, 21:40
Σωστος:beer:

SVX
07/12/2011, 21:47
τετοιες ανακατασκευες ειναι για μενα σα να μου λενε οτι ανακαλυφτηκε μηχανη του χρονου.... :beer:

σεβασμος στο παρελθον... " Η τελειοτητα κρυβεται στα απλα.... " -σβουξ


:smokin: :beer: :beer:

universalgr1
09/12/2011, 10:05
Καλά... τώρα το πήρα χαμπάρι εγώ...


Αδερφέ εύγε! Πολύ καλή επιλογή!! Να την χαρείς την αναπαλαίωση όσο πάει και καλά αποτελέσματα σου έυχομαι!!


Το τζαμάκι του κοντέρ προσπάθησε να το επαναφέρεις γιατί το μέγεθος και το πάχος του, καθιστούν την αντικατάσταση λίγο δύσκολη.
Εγώ προσωπικά ψάχνω τζαμάκι για ένα στροφόμετρο, έχω παέι σε 5 τζαμάδες και μου έχουν πει όλοι το ίδιο.. Δεν έχουν διαβήτη να κόβει τόσο μικρό μέγεθος.. :mad: (άσε που αν είναι και κυρτό, τρέχα γύρευε..)

Υπάρχει και η λύση του πλαστικού βέβαια πάντα..

Επίσης το ντεπόζιτο πλαστικοποίηση νομίζω απαραίτητα, εφόσον είναι ακίνητο 45χρόνια!!! ( :eyepop: )




Καλή συνέχεια!! :beer:

motomaniac
11/12/2011, 04:37
στο τζαμακι δοκιμασε και σπρει επαφων αν και δεν νομιζω οτι σε σενα θα δουλεψει.. παντως εχεις μπει στο πνευμα... αλλα δυστυχως καποτε θα το τελιωσεις.. :D :cool:

niklas
12/12/2011, 10:52
Λυθικαν και οι σελες. Το τζαμι του κοντερ ειναι κυρτο, οποτε αλλαγη δεν παιζει. Θα προσπαθησω να το καθαριζω οσο γινεται.


241859

Resident
12/12/2011, 17:31
Το κοντέρ μπορεί να μην είναι δικό του... Τα RT 125 είχαν μαύρο κοντέρ με κανονική φορά (όχι ανάποδη όπως αυτό) με μαύρη πλάκα και λευκά ψηφία. Η πλάκα επάνω έγραφε DKW κάτω από το κέντρο. Στο δικό σου δεν διακρίνεται τι γράφει. Για τη ζημιά στο τζαμάκι νομίζω δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Αστο έτσι, είναι καλύτερο να έχεις ένα γνήσιο τζάμι 60 ετών για το κοντέρ σου παρά ένα τζάμι για κάδρα κι ας έχει σημάδι. Δε χάθηκε ο κόσμος. Πιο σημαντικό είναι να βρεις τη φλάντζα έτσι ώστε όταν το επισκευάσεις και το ξανακλείσεις να παραμείνει στεγανό.

ikarosk
12/12/2011, 17:52
Τι διάμετρο έχει το τζαμάκι του κοντέρ ; Υπάρχει πιθανότητα να βρεις κυρτό, και να το κόψεις σε κατάστημα οπτικών.

niklas
15/12/2011, 17:49
ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΤΟ ΛΥΣΙΜΟ. ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΔΕ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΑ , ΑΛΛΑ ΜΑΛΟΝ ΘΑ ΠΑΡΑΓΚΕΙΛΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΞ ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΕΝΙΑΡΩ


242010

niklas
15/12/2011, 17:50
ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΑ ΣΩΘΙΚΑ ΤΟΥ


242011

MG-KTiNoS
15/12/2011, 18:00
:a8: :a8: :a8:

wolfi
15/12/2011, 20:04
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: dwse foto dwse foto

niklas
16/12/2011, 18:15
το λοιπον το αμπερομετρο δυστιχως ειναι πατεντα δεν ειναι της μανας του τωρα η μοιρα του θα εξαρτηθει απ την ορεξη...


242062

niklas
16/12/2011, 18:17
το κοντερ εχει πειραχτει φαινεται και απο τα διαφορετικα βιδακια που εχει στο καντραν , αλλα και το εξωτερικο δαχτυλιδι που ειναι χρωμιο εχει σφραγισθει με το χερι. Οποτε το κοντερακι εχει γινει φιξ και δεν ανοιγει χωρις να κανω ζημια.


242063

niklas
16/12/2011, 18:18
και αλλη μια που φαινεται η τσαπατσουλια


242065

niklas
16/12/2011, 18:19
το φαναρι του στοπ πισω


242066

niklas
16/12/2011, 18:20
και αυτος εδω ειναι ο διακοπτης για το στοπ στο πισω φρενο θα τον βαλω και μια ολοκληρομενο πως ηταν


242067

niklas
16/12/2011, 18:21
και η μπαταρια του


242068

niklas
16/12/2011, 18:23
και ο διακοπτης οπως ηταν


242070

universalgr1
19/12/2011, 13:39
Έχεις πολλή δουλειά μπροστά σου..

Υπομονή!!


Το κοντεράκι μπορείς να το ξεσφαγίσεις προσεκτικά με ένα κατσαβιδάκι..

Δεν θα κάνεις ζημιά μη φοβάσαι.. Αν δείς την ανακατασκευή του Χρήστου που φτιάχνει τα όργανα του CB750, θα δείς.

Λογικά το ίδιο είχαν κάνει και οι προκάτοχοι. Το σφράγισμα με το χέρι όντως δείχνει άτσαλο, όμως μπορείς να το περάσεις με μια αυτοβουλκανιζόμενη ταινία για μόνωση και όπως θα το κουμπώσεις στο καβόυκι δεν φαίνεται τίποτα.


Συνέχισε!!! Παρακολουθούμε!!





:beer: