PDA

View Full Version : ΜΟΝΟΜΠΡΑΤΣΟ Vs ΔΙΜΠΡΑΤΣΟ ΨΑΛΙΔΙ?



CBR900RR 98-99
02/12/2011, 20:32
ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΜΟΤΟ.GR! ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΙΜΑΤΑ ΤΟ ΨΑΛΙΔΙΩΝ ΑΥΤΟΝ?ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΙΣΘΙΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ!

7gibernau
02/12/2011, 20:47
Το μονομπρατσο πλενετε πιο ευκολα

SVX
02/12/2011, 21:04
το μονομπρατσο ειναι πιο βαρυ

η αλυσιδα δεν ρυθμιζεται οσο απλα ρυθμιζεται στα συμβατικα

ενα απλο αλουμινενιο ψαλιδι (συμβατικο) ειναι πιο ανθεκτικο στην κακομεταχειριση (κ πιο αξιοπιστο)

διαρκεια ζωης ρουλεμαν (+σινεμπλοκ φορεα γραναζιου)

ακαμψια (?)

KostasV2
02/12/2011, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
το μονομπρατσο ειναι πιο βαρυ ΣΩΣΤΟ

η αλυσιδα δεν ρυθμιζεται οσο απλα ρυθμιζεται στα συμβατικα ΛΑΘΟΣ

ενα απλο αλουμινενιο ψαλιδι (συμβατικο) ειναι πιο ανθεκτικο στην κακομεταχειριση (κ πιο αξιοπιστο) ?

διαρκεια ζωης ρουλεμαν (+σινεμπλοκ φορεα γραναζιου) ?

ακαμψια (?) ΔΕΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ

Το μονόμπρατσο είναι πιό βαρύ από το συμβατικό για την ίδια ακαμψία.

Η αλυσίδα ρυθμίζεται ευκολότερα στο μονόμπρατσο.

Δεν έχω ακούσει ποτέ για προβλήματα αξιοπιστίας, ούτε για μεγαλύτερες ανάγκες συντήρησης.

(Τα παραπάνω για Honda τουλάχιστον. Για Ducati και BMW δεν έχω άποψη.)





Α, και φυσικά δεν αναφέραμε το πρωταρχικό πλεονέκτημα του μονόμπρατσου: Τη γρηγορότερη αλλαγή λάστιχου στο βουλκανιζατέρ :p :p :p

SVX
02/12/2011, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasV2


Δεν έχω ακούσει ποτέ για προβλήματα αξιοπιστίας, ούτε για μεγαλύτερες ανάγκες συντήρησης.

(Τα παραπάνω για Honda τουλάχιστον. Για Ducati και BMW δεν έχω άποψη.)



οποιοδηποτε μονομπρατσο την "ακουει" περισσοτερο αν πετυχεις λακουβα, σαμαρι ή αν μερος της βολτας ειναι πατημενος χωματοδρομος ..... αυτο εννοουσα...

το συμβατικο ψαλιδι ειναι Allweather allterrain που λεει ο λογος...το μονομπρατσο ειναι φτιαγμενο με πιο "αριστοκρατικες" βλεψεις

MG-KTiNoS
02/12/2011, 21:48
Δίμπρατσο

Η Ντουκάτι το γύρισε και η γιαμάχα κάτι θα ξέρει παραπάνω(super tenere)...
(οι BMWistas ematan)
:lol:

el_hymador
02/12/2011, 21:54
Η Honda μας είχα ζαλίσει τα απαυτά με τις ελεγχόμενες στρεβλώσεις του μονόμπρατσου της και ότι συνέτεινε στην απόσβεση των ανωμαλίων του οδοστρώματος όταν μια μοτοσικλέτα βρισκόταν υπό κλίση και μπλα-μπλα-μπλα...

Εγώ ξέρω ότι ήταν και είναι πανέμορφο και μέχρι εκεί. (της Honda)

Για το paralever των BMW ξέρω ότι ασκεί βαρυτική ελξη σε ελαφρύτερα σώματα λόγω μάζας. Επίσης μοιάζει με industrial post - bauhaus δονητή των SS.

Το μονόπρατσο των Moto Guzzi χρειάζεται δύο ποστάλια και ένα cargo σε scrap για να φτιαχτεί και οι Ιταλοί ντρέπονται για τη σχεδίαση του.

Για το μονόμπρατσο των Ducati μια παρομία: Να 'τανε η ζήλια ψώρα...

el_hymador
02/12/2011, 21:58
Βy the way... ποιό ήταν μωρέ ένα μηχανάκι που είχε ένα μονόμπρατσο χωροδικτύωμα; Μιλάμε έργο τέχνης! Δε θυμάμαι ρε γαμότο....

DrBig
02/12/2011, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Βy the way... ποιό ήταν μωρέ ένα μηχανάκι που είχε ένα μονόμπρατσο χωροδικτύωμα; Μιλάμε έργο τέχνης! Δε θυμάμαι ρε γαμότο....

bimota και beneli :)

el_hymador
02/12/2011, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Βy the way... ποιό ήταν μωρέ ένα μηχανάκι που είχε ένα μονόμπρατσο χωροδικτύωμα; Μιλάμε έργο τέχνης! Δε θυμάμαι ρε γαμότο....

[o άλλος μου -επικριτικός- εαυτός]

Που να θυμάσαι ρε βλάκα;

Το Ducati MH 900 Evoluzione ήτανε!

[/o άλλος μου -επικριτικός- εαυτός]


241061

stefanos
02/12/2011, 22:11
Τα μονόμπρατσα είναι αναγκαίος συμβιβασμός στην περίπτωση που πρέπει κατά την διάρκεια ενός αγώνα να αλλάζεις λάστιχα.

SVX
02/12/2011, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


Το μονόπρατσο των Moto Guzzi χρειάζεται δύο ποστάλια και ένα cargo σε scrap για να φτιαχτεί και οι Ιταλοί ντρέπονται για τη σχεδίαση του.


λιγα για το ναο του CARC .... :smokin:

SoulGR
02/12/2011, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Η Honda μας είχα ζαλίσει τα απαυτά με τις ελεγχόμενες στρεβλώσεις του μονόμπρατσου της και ότι συνέτεινε στην απόσβεση των ανωμαλίων του οδοστρώματος όταν μια μοτοσικλέτα βρισκόταν υπό κλίση και μπλα-μπλα-μπλα...

Εγώ ξέρω ότι ήταν και είναι πανέμορφο και μέχρι εκεί. (της Honda)

Για το paralever των BMW ξέρω ότι ασκεί βαρυτική ελξη σε ελαφρύτερα σώματα λόγω μάζας. Επίσης μοιάζει με industrial post - bauhaus δονητή των SS.

Το μονόπρατσο των Moto Guzzi χρειάζεται δύο ποστάλια και ένα cargo σε scrap για να φτιαχτεί και οι Ιταλοί ντρέπονται για τη σχεδίαση του.

Για το μονόμπρατσο των Ducati μια παρομία: Να 'τανε η ζήλια ψώρα...
των agusta??:D

usabug
02/12/2011, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
των agusta??:D

εχουν και τα απριλια ...

SoulGR
02/12/2011, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από usabug
εχουν και τα απριλια ...
μωρε και αλλες ειναι σιγουρα που δεν ειπαμε πχ triumph,αλλα των agusta θελω να δω review :D :beer:

John Steed
03/12/2011, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Για το paralever των BMW ξέρω ότι ασκεί βαρυτική ελξη σε ελαφρύτερα σώματα λόγω μάζας.


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

GiannisBlessed
03/12/2011, 12:23
me ena mpoyloni mono bgazeis thn roda kai mporeis na plyneis ta panta ekei katv.den mplekeis kai me ey8ygramish pisv troxoy.

CBR900RR 98-99
03/12/2011, 12:39
ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΙΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ!Ι ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΙΣΕ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ CBR 900 ΠΟΛΗ ΒΑΖΑΝΕ ΜΟΝΟΜΠΡΑΤΣΟ ΑΠΟ VFR 750 Η 800 KAI ΜΑΛΙΣΤΑ Η HONDA ΑΓΓΛΙΑΣ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΗ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ CBR 900 EVOLUTION ME ΜΟΝΟΜΠΡΑΤΣΟ!ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΔΙΜΠΡΑΤΣΑ!

p@nos
05/12/2011, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
[o άλλος μου -επικριτικός- εαυτός]

Που να θυμάσαι ρε βλάκα;

Το Ducati MH 900 Evoluzione ήτανε!

[/o άλλος μου -επικριτικός- εαυτός]


to idio psalidi exoyn s2r/s4r

Toumpas
05/12/2011, 12:55
Nαι, ποτέ δεν έχει ακουστεί πρόβλημα αξιοπιστίας στα μονόμπρατσα...

ΟΥΠΣ!
http://www.youtube.com/watch?v=d8VGuxCPIyA

chr1s_86
05/12/2011, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Nαι, ποτέ δεν έχει ακουστεί πρόβλημα αξιοπιστίας στα μονόμπρατσα...

ΟΥΠΣ!
http://www.youtube.com/watch?v=d8VGuxCPIyA

:nono:

Είναι προφανές ότι το πρόβλημα ήταν στη ζάντα και όχι στο ψαλίδι.....

chr1s_86
05/12/2011, 16:14
.


241294

Πολυμήχανος
05/12/2011, 16:28
Το μεγάλο πλεονέκτημα του μονόμπρατσου είναι η πολύ μεγάλη ευκολία με την οποία βάζεις-βγάζεις τροχό, και σε μερικές υλοποιήσεις, η ίδια ευκολία για να αλλάξεις γρανάζι αλυσίδας.

Ένα κεντρικό παξιμάδι (ή τέσσερα μπουλόνια σε κάποιες περιπτώσεις), λύσιμο, έξω ο τροχός, μέσα ο άλλος, σφίξιμο, έφυγες.

Όταν μου έσκασε λάστιχο στον Κιθαιρώνα, αυτό μου φάνηκε ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ χρήσιμο.

Αυτό με το βάρος, έχει μια λογική, αλλά προσωπικά δεν έχω ζυγίσει ένα μονόμπρατσο και ένα αντίστοιχο δίμπρατσο, οπότε τα περί βάρους τα βάζω σε μια άκρη, και ετοιμάζω και μια ταμπέλα '''αλλο ένα κλισέ περιοδικών'' σε μια άκρη.

Έχω ένα λυμμένο μονόμπρατσο από RVF400, αν έχει κανείς ένα λυμμένο δίμπρατσο αντίστοιχο π.χ. από CBR400 Gullarm τα ζυγίζουμε και βλέπουμε τι πραγματικά ισχύει.

Αυτό που σίγουρα ισχύει είναι ότι τα μονόμπρατσα έχουν μαζεμένη την μάζα τους περισσότερο προς την μεριά του κινητήρα, και ''αραιώνουν'' όσο πλησιάζουν στον τροχό, πράγμα το οποίο μόνο καλό είναι για την μη-αναρτώμενη μάζα. Φυσικά αυτό ισχύει και στα δίμπρατσα.

GiannisBlessed
05/12/2011, 19:16
εω παντως νομιζω οτι ειναι βαρυτερο...
πως να το κανουμε αν θες να στηρηξεις την ροδα απο την μια μερια θελεις πολυ μεγαλυ αντοχη αρα λογικα και βαρος.

georgio
05/12/2011, 19:59
μμμ, αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=81926) λες ε;

Πάντως πρέπει να έχουν βάλει δικό τους ψαλίδι γιατί αναφέρει ότι στην καλή έκδοση το ψαλίδι ήταν μαγνησίου... :hypnotize το '98 αυτό!

Πάντως αν δεν είναι αισθητικοί οι λόγοι δεν νομίζω ότι θα μπορέσεις να κάνεις τη μηχανή καλύτερη οδηγικά αλλάζοντας το ψαλίδι γιατί υπεισέρχονται ένα κάρο παράγοντες, λίγο να αλλάξει το μετατρόχιο, λίγο ο μοχλισμός της ανάρτησης, θα αλλάξει η συμπεριφορά της μηχανής (μάλλον προς το χειρότερο) και δεν θα φταίει για αυτό το μονόμπρατσο.

Τώρα σχετικά με τα καλύτερα και χειρότερα, βλέποντας τι βγάζουν οι εταιρείες πιστεύω ότι έχουν φθάσει σε ένα βαθμό όπου μπορούν να πετύχουν τα ίδια αποτελέσματα είτε με μονόμπρατσο είτε με δίμπρατσο. Η Ducati πχ έχει μονόμπρατσο στα ss ενώ οι υπόλοιποι δίμπρατσο. Το 916 ήταν μονόμπρατσο, μετά το 999 δίμπρατσο, τα 1198 και 1199 μονόμπρατσα. Πιστεύω πιο πολύ είναι το αισθητικό κομμάτι παρά το αν μπορούν να κατασκευάσουν δίμπρατσο ψαλίδι που να κάνει την ίδια δουλειά. Το αν πλένετε πιο εύκολα έτσι το μηχανάκι δεν νομίζω ότι είναι στα σπεκς των τμημάτων R&D.

Στους αγώνες αντοχής έχουν εμφανές πλεονέκτημα τα μονόμπρατσα γι' αυτό και το VFR έβγαζε την εξάτμιση ψηλά αριστερά ώστε να αφήνει πολύ χώρο για γρήγορη αλλαγή ελαστικού.

Σχετικά με το βάρος, αυτό που είχα δει εγώ στο δικό μου μονόμπρατσο (Honda Bros) που το είχα πάρει στο χέρι είναι ότι το ψαλίδι δεν ήταν το ίδιο βαρύ, αλλά το έκκεντρο πίσω με τα ρουλεμάν, τον άξονα για τη ρόδα κλπ ήταν αρκετά βαρύ. Το βάρος δηλαδή, έχοντας το ψαλίδι στο χέρι μαζί με όλα τα συμπράγκαλα για να μπει πάνω του η ρόδα ήταν εντελώς από τη μεριά της ρόδας. Τώρα μόνο η σύγκριση με ένα δίμπρατσο θα δείξει.

@Πολυμήχανος: παίζει να έχω στο χέρι σχετικά σύντομα ψαλίδι από gull arm οπότε το ζυγίζω και βλέπουμε.

Πολυμήχανος
05/12/2011, 20:11
Ναι αλλά γλυτώνεις το βάρος από την μεριά που δεν έχει μπράτσο... Η δε παραπάνω ακαμψία του μονού μπράτσου επιτυγχάνεται με το άπλωμα του υλικού σε μεγαλύτερη διατομή, και όχι με το παραπάνω υλικό :smilea:

Τέσπα, αυτά όλα θεωρητικά, εγώ ΔΕΝ είναι βέβαιος αν θα είναι βαρύτερο.

Λοιπόν άμα υπάρξει κάποιος με κομπλέ ψαλίδι (δλδ με άξονα τροχού πάνω, φρένο κ.ο.κ.) για να είναι ίδια η σύγκριση, κάνουμε ένα myth busting. Georgio πολύ ευχαρίστως. ;)

CBR900RR 98-99
05/12/2011, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
μμμ, αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=81926) λες ε;

Πάντως πρέπει να έχουν βάλει δικό τους ψαλίδι γιατί αναφέρει ότι στην καλή έκδοση το ψαλίδι ήταν μαγνησίου... :hypnotize το '98 αυτό!

Πάντως αν δεν είναι αισθητικοί οι λόγοι δεν νομίζω ότι θα μπορέσεις να κάνεις τη μηχανή καλύτερη οδηγικά αλλάζοντας το ψαλίδι γιατί υπεισέρχονται ένα κάρο παράγοντες, λίγο να αλλάξει το μετατρόχιο, λίγο ο μοχλισμός της ανάρτησης, θα αλλάξει η συμπεριφορά της μηχανής (μάλλον προς το χειρότερο) και δεν θα φταίει για αυτό το μονόμπρατσο.

Τώρα σχετικά με τα καλύτερα και χειρότερα, βλέποντας τι βγάζουν οι εταιρείες πιστεύω ότι έχουν φθάσει σε ένα βαθμό όπου μπορούν να πετύχουν τα ίδια αποτελέσματα είτε με μονόμπρατσο είτε με δίμπρατσο. Η Ducati πχ έχει μονόμπρατσο στα ss ενώ οι υπόλοιποι δίμπρατσο. Το 916 ήταν μονόμπρατσο, μετά το 999 δίμπρατσο, τα 1198 και 1199 μονόμπρατσα. Πιστεύω πιο πολύ είναι το αισθητικό κομμάτι παρά το αν μπορούν να κατασκευάσουν δίμπρατσο ψαλίδι που να κάνει την ίδια δουλειά. Το αν πλένετε πιο εύκολα έτσι το μηχανάκι δεν νομίζω ότι είναι στα σπεκς των τμημάτων R&D.

Στους αγώνες αντοχής έχουν εμφανές πλεονέκτημα τα μονόμπρατσα γι' αυτό και το VFR έβγαζε την εξάτμιση ψηλά αριστερά ώστε να αφήνει πολύ χώρο για γρήγορη αλλαγή ελαστικού.

Σχετικά με το βάρος, αυτό που είχα δει εγώ στο δικό μου μονόμπρατσο (Honda Bros) που το είχα πάρει στο χέρι είναι ότι το ψαλίδι δεν ήταν το ίδιο βαρύ, αλλά το έκκεντρο πίσω με τα ρουλεμάν, τον άξονα για τη ρόδα κλπ ήταν αρκετά βαρύ. Το βάρος δηλαδή, έχοντας το ψαλίδι στο χέρι μαζί με όλα τα συμπράγκαλα για να μπει πάνω του η ρόδα ήταν εντελώς από τη μεριά της ρόδας. Τώρα μόνο η σύγκριση με ένα δίμπρατσο θα δείξει.

@Πολυμήχανος: παίζει να έχω στο χέρι σχετικά σύντομα ψαλίδι από gull arm οπότε το ζυγίζω και βλέπουμε.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!ΤΟΥ REIN TO ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΗΞΕΡΑ ΗΔΗ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΓΚΟΥΓΚΛΙΝΚ!ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΨΑΛΙΔΗ ΑΠΟ 954 ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΤΕΥΟ ΨΑΛΙΔΙ ΤΙΣ ΗONDA ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΛΟΓΟ ΕΔΡΑΣΙΣ ΑΝΑΡΤΙΣΗΣ ΝΑ ΤΕΡΙΑΞΗ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ!ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ ΟΧΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!

sapila racing
06/12/2011, 09:48
Το μονόμπρατσο είναι βαρύτερο, κυρίως λόγω αναγκαίας στιβαρότερης έδρασης στο πλαίσιο αλλά και στο πίσω κέντρο και φυσικά λόγω πολύ μεγαλύτερων/βαρύτερων ρουλέμάν.
Πρόσφατα ειχε γίνει παρόμοια ερώτηση στον διευθυντή παραγωγής της Triumph.

Να προσθέσω οτι ένα σημαντικό πλεονεκτήματα του μονόμπρατσου εκτός της εύκολης αλλαγής τροχού, ειδικά στα Honda που γνωρίζω, είναι η πανεύκολη ρύθμιση της αλυσίδας και μάλιστα χωρίς πιθανότητα να μην είναι τέλεια ευθυγραμμισμένος ο τροχός.

simeon
06/12/2011, 10:27
δεν ξέρω τεχνικά αλλά εμφανισιακά το μονόμπρατσο σκίζει πάντως (αν και υποκειμενικό) :)

georgio
06/12/2011, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Πρόσφατα ειχε γίνει παρόμοια ερώτηση στον διευθυντή παραγωγής της Triumph.


Και τι απάντησε; Ότι για δεδομένη ακαμψία είναι ελαφρύτερο το δίμπρατσο; Οπότε το πλεονέκτημα του μονόμπρατσου είναι μόνο στους αγώνες αντοχής εξαιτίας της γρήγορης αλλαγής τροχού; Η ρύθμιση της αλυσίδας ισχύει αλλά δεν είναι και τόσο τρομερό να ρυθμίσεις αλυσίδα κλασσικά. Πάλι μόνο σε αγώνες κερδίζεις χρόνο (δοκιμαστικά) με τα βάλε-βγάλε του τροχού αφού δεν ασχολείσαι καθόλου με αλυσίδα, δισκόφρενο και δαγκάνα.

Και αν είναι έτσι γιατί ακόμα κάποιοι κατασκευαστές (πχ Ducati) έχουν ακόμα μονόμπρατσο; Μάρκετινγκ; Τους ήταν πιο εύκολο να εξελίξουν το ήδη υπάρχον ψαλίδι του 1198 και να το βάλουν στο 1199 αντί να ξεκινήσουν από το μηδέν για δίμπρατσο ψαλίδι;

g_m900
06/12/2011, 18:25
na ρωτησω και γω ...

δεν πρεπει πλαισιο που ''φιλοξενει'' το μονομπρατσο να ειναι αναλογης στιβαροτητας?

ενας φιλος μου θελει να βαλει σε TDM 900 οπου ως γνωστον το πλαισιο δεν ειναι τερας ακαμψιας.

κατηγορηματικα του λεω οχι αλλα αυτος...εκει επιμενει.

το αισθητικο αποτελεσμα λογικα θα ειναι πολυ καλο αλλα...μαλλον θα πρεπει να μην ξαναπαει σε στροφη το μηχανακι...

KostasV2
06/12/2011, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_m900
na ρωτησω και γω ...

δεν πρεπει πλαισιο που ''φιλοξενει'' το μονομπρατσο να ειναι αναλογης στιβαροτητας?

ενας φιλος μου θελει να βαλει σε TDM 900 οπου ως γνωστον το πλαισιο δεν ειναι τερας ακαμψιας.

κατηγορηματικα του λεω οχι αλλα αυτος...εκει επιμενει.

το αισθητικο αποτελεσμα λογικα θα ειναι πολυ καλο αλλα...μαλλον θα πρεπει να μην ξαναπαει σε στροφη το μηχανακι...

Τι σχέση έχει η ακαμψία του σκελετού με τον τύπο του ψαλιδιού; Τα BMW δλδ είναι τέρατα ακαμψίας;
Αν θέλεις να το ψειρίσεις, ίσως θα ήταν καλό να ταιριάζει η ακαμψία του ψαλιδιού με αυτή του πλαισίου (π.χ. ίσως το ψαλίδι του Bros να ταιριάζει καλύτερα από αυτό του 1198...), αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα imo.

georgio
06/12/2011, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasV2
Αν θέλεις να το ψειρίσεις, ίσως θα ήταν καλό να ταιριάζει η ακαμψία του ψαλιδιού με αυτή του πλαισίου (π.χ. ίσως το ψαλίδι του Bros να ταιριάζει καλύτερα από αυτό του 1198...), αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα imo.

Μάλλον αυτό εννοεί, θεωρώντας ότι το μονόμπρατσο θα είναι περισσότερο άκαμπτο.

Αλλά αλήθεια, υπάρχει έστω και ένας στο φόρουμ που μπορεί να καταλάβει ότι του φταίει η ακαμψία του ψαλιδιού στο μηχανάκι; Βγαίνει από την έξοδο, χουφτώνει το γκάζι, κουνάει λίγο το μηχανάκι και φταίει το ψαλίδι. Όλα τα άλλα τα έχουμε λύσει. :wacko:

stefanos
06/12/2011, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Μάλλον αυτό εννοεί, θεωρώντας ότι το μονόμπρατσο θα είναι περισσότερο άκαμπτο.

Αλλά αλήθεια, υπάρχει έστω και ένας στο φόρουμ που μπορεί να καταλάβει ότι του φταίει η ακαμψία του ψαλιδιού στο μηχανάκι; Βγαίνει από την έξοδο, χουφτώνει το γκάζι, κουνάει λίγο το μηχανάκι και φταίει το ψαλίδι. Όλα τα άλλα τα έχουμε λύσει. :wacko:

Μόστρα:wave2:

g_m900
06/12/2011, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Μάλλον αυτό εννοεί, θεωρώντας ότι το μονόμπρατσο θα είναι περισσότερο άκαμπτο.

Αλλά αλήθεια, υπάρχει έστω και ένας στο φόρουμ που μπορεί να καταλάβει ότι του φταίει η ακαμψία του ψαλιδιού στο μηχανάκι; Βγαίνει από την έξοδο, χουφτώνει το γκάζι, κουνάει λίγο το μηχανάκι και φταίει το ψαλίδι. Όλα τα άλλα τα έχουμε λύσει. :wacko:

φιλε μου αν και ασχετος πανω στο θεμα πιστευω οτι δεν ειναι ολα για να γινονται σε ολα,
η εφαρμογη ειναι μεν δυνατη αλλα μπορεις εσυ να εγγυηθεις οτι δεν θα αλλαξει ο τροπος με τον οποιο θα μεταφερονται οι οποιοι κραδασμοι απο το μονομπρατσο?

αν το μονομπρατσο δεν εχει μοχλικο τοτε λες να ειναι καλυτερα?

ας το βαλει να γουσταρει και αυτος και εμεις που θα το βλεπουμε.
απλα το ποσο θα δουλευε σωστα ρωταω:wave2:

georgio
06/12/2011, 20:14
Μα αυτό έγραψαν και εγώ μερικά ποστ πιο πάνω. Θα αλλάξει συμπεριφορά η μηχανή. Αλλά αυτό δεν θα είναι λόγω του μονόμπρατσου. Φυσικά και θα αλλάξει το μοχλικό, και η έδραση του κλπ. Και πρέπει να πετύχεις λαχείο ώστε οι τυχαίες αλλαγές που θα γίνουν να βελτιώσουν τη συμπεριφορά της μηχανής.

Αν δεν έχει και μοχλικό (πχ το Bros -τα VFR έχουν) άστα να πάνε. Εδώ στο Bros που το είχα ψάξει, δεν μπορώ να βάλω αμορτισέρ (και να δουλέψει σωστά) από μηχανάκι που έχει μοχλικό γιατί είναι τελείως διαφορετικές οι δυνάμεις που ασκούνται. Όχι να βάλεις ψαλίδι ολόκληρο σε μηχανάκι που έχει σχεδιαστεί με μοχλικό.

Το γούστο και η μόστρα οκ. Αλλά μην λέμε μετά ότι το μηχανάκι έχει γίνει καλύτερο.

g_m900
06/12/2011, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Μα αυτό έγραψαν και εγώ μερικά ποστ πιο πάνω. Θα αλλάξει συμπεριφορά η μηχανή. Αλλά αυτό δεν θα είναι λόγω του μονόμπρατσου. Φυσικά και θα αλλάξει το μοχλικό, και η έδραση του κλπ. Και πρέπει να πετύχεις λαχείο ώστε οι τυχαίες αλλαγές που θα γίνουν να βελτιώσουν τη συμπεριφορά της μηχανής.

Αν δεν έχει και μοχλικό (πχ το Bros -τα VFR έχουν) άστα να πάνε. Εδώ στο Bros που το είχα ψάξει, δεν μπορώ να βάλω αμορτισέρ (και να δουλέψει σωστά) από μηχανάκι που έχει μοχλικό γιατί είναι τελείως διαφορετικές οι δυνάμεις που ασκούνται. Όχι να βάλεις ψαλίδι ολόκληρο σε μηχανάκι που έχει σχεδιαστεί με μοχλικό.

Το γούστο και η μόστρα οκ. Αλλά μην λέμε μετά ότι το μηχανάκι έχει γίνει καλύτερο.

ok με καλυψες:wave2: