PDA

View Full Version : ΦΙΛΤΡΟΧΩΑΝΗ ΣΤΟ Honda Stead



DARK NEBULA
03/12/2011, 12:15
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΜΦΩΡΟΥΜΗΤΕΣ, ΛΟΙΠΩΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΝΑ HONDA STEAD 400 BOBBERAKI ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΦΙΛΤΡΟΧΩΑΝΗ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΕΙΡΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΤΑΝ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ ΜΑΜΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ.ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΚΞΑΡΜΠΙΡΑΤΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΝΤΑΠΤΟΡΑ ΝΑ ΚΟΥΜΠΟΣΟ ΤΗΝ ΦΙΛΤΡΟΧΩΑΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΕΧΕΙ 2 ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΛΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΗΣ ΔΥΟ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΟΥΜΠΟΣΟ ΜΙΑ ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΗ (Ε!!!!! ΣΑΣ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΛΙΓΟ ΧΕΧΕΧΕ)ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ Η ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΙΟ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΟΝ..................

DARK NEBULA
04/12/2011, 14:44
? ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

OldMan
05/12/2011, 11:47
Για να τον πάρουμε λίγο όμορφα αυτόν ...:winka:


Μάστορα, έχεις ένα καρμπυρατέρ με 2 εισαγωγές και θέλεις να βάλεις μία φιλτροχοάνη ..?? :confused:

Εχετλαίος
05/12/2011, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για να τον πάρουμε λίγο όμορφα αυτόν ...:winka:

Δες και τον άλλονε με τον ψεκασμό vs κάρμπ
:lol:

stefanos
05/12/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για να τον πάρουμε λίγο όμορφα αυτόν ...:winka:


Μάστορα, έχεις ένα καρμπυρατέρ με 2 εισαγωγές και θέλεις να βάλεις μία φιλτροχοάνη ..?? :confused:

Τι διαφορά υπάρχει από τα 2 καρμπυρατέρ που έχει σε ισάριθμες εισαγωγές?

sapila racing
05/12/2011, 12:02
Ειναι 2 καρμπυρατέρ ενωμένα και καθονται μέσα στο V. Κοιτάνε αλλού το ένα απο το άλλο, οπότε για να συνδεθούν με μια φιλτροχοάνη θα χρειαστεί ειδική κατασκευή.
Εγώ θα έλέγα να βάλεις 2 φριλτροχοάνες.

Aυτά είναι: http://www.cmsnl.com/honda-nv400c-steed-1995-singaporekph_model3794/partslist/E__1800.html

OldMan
05/12/2011, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τι διαφορά υπάρχει από τα 2 καρμπυρατέρ που έχει σε ισάριθμες εισαγωγές?
Είναι πιο όμορφο ρε Πατέρα.. :winka:

DARK NEBULA
05/12/2011, 17:24
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ,ΝΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΙΑ ΦΙΛΤΡΟΧΩΑΝΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΕ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΟΠΟΤΕ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΔΥΟ ΦΙΛΤΡΟΧΩΑΝΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΣΤΟ BOBBERAKI MΙΑ ΔΕΞΙΑ ΜΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ (ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΖΕΡΒΑ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗ)ΧΕΧΕΧΕ:eek: .ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΑΤΑΛΗΛΟ ΣΩΛΗΝΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΟΥΜΠΩΝΗ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΡΠΥΡΑΤΕΡ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ ΜΑΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ....ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΗΣΗ ΕΙΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣ ΑΜΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΕΙΜΕ ΟΛΟΣ ΑΥΤΙΑ:wave2: :wave2:

fantacid
05/12/2011, 17:28
ta karbs ta exeis?

DARK NEBULA
05/12/2011, 17:44
http://www.cmsnl.com/honda-nv600c-steed-1993-koreakph_model3796/partslist/F__1700.html

ΑΠΟ ΤΟ MANUALI ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΤΡΟΓΚΥΛΟΦΑΝΑΡΟΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΠΩΣ ΕΙΝΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ ΚΑΙ ΕΙΔΑ 2 ΣΩΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΩΝ ΠΑΝΕ ΣΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΟΥΤΙ ΠΟΥ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΑΛΛΩΝ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΥ HONDA ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΘΗΚΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕ..ΑΥΡΙΟ ΕΧΕΙ ΑΝΑΣΚΑΦΗ ΝΑ ΔΟΥΜΕ

DARK NEBULA
05/12/2011, 19:59
ΑΝ ΕΝΟΗΣ ΤΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΝΑΙ ΕΥΤΗΧΟΣ ΧΑΑΧΑΧ

DARK NEBULA
06/12/2011, 09:51
ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΕΦΤΩΜΟΥΝΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟ HONDA
http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=71
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/8735_1124683964311_1443497847_30306057_3931503_n.jpg

hidefnick
06/12/2011, 10:54
Βάζεις ένα μόνο carb, όπως έχουν όλα τα σοβαρά Choper και μετά ότι εισαγωγή θες. Αν ψάξεις στο γουγλη θα βρείς πολλούς που το έχουν κάνει :beer: :beer:

DARK NEBULA
06/12/2011, 10:58
ΕΝΟΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ?
ΑΝ ΕΝΟΗΣ ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΦΟΥ ΕΝΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΕΧΕΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΑΠΛΑ ΕΙΝΕ ΔΙΠΛΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΕΙΝΕ V

hidefnick
06/12/2011, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DARK NEBULA
ΕΝΟΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ?
ΑΝ ΕΝΟΗΣ ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΦΟΥ ΕΝΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΕΧΕΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΑΠΛΑ ΕΙΝΕ ΔΙΠΛΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΕΙΝΕ V

Τα περισοτερα τσόπερ είναι με ένα. Δες Harley πχ όπως και τα Kawasaki Vulcan κλπ. Υπάρχει κιτ και για το Steed.

Update: Το έβγαζε και η Honda με ένα καρμπ.

"The engine now sports a single 34mm carburetor, and this results in 35HP at the crank, of which 30.7 ponies reach the pavement. With the single carb mounted starboard, there was now room for a gravity/vacuum fed fuel line...hence no more fuel pump under the seat."

(από ΕΔΩ (http://vlxriders.20m.com/everything.html))

OldMan
06/12/2011, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
ponies
:lol: :rotflmao: :lol:

DARK NEBULA
06/12/2011, 15:36
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΟΚ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΑΥΤΟ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΘΑ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΟ ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΚΙΝΙΤΗΡΑ ΤΙ ΛΕΣ ΕΣΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ
:) :)

Acacius
06/12/2011, 15:56
Να χαρείς, γράφε κανονικά (με σημεία στίξης, πλήρεις προτάσεις και όχι κεφαλαία). Εκτός του ότι ζητάς βοήθεια και περιμένεις από τους άλλους να διαβάσουν τι γράφεις, εγώ που ενδιαφέρομαι πρέπει να διαβάσω τρεις φορές τι λες για να καταλάβω τι εννοείς.

DARK NEBULA
06/12/2011, 16:34
Kαλα ντε,μην φωναζεις ,καταλαβα συγνωμμη αλλα ειμε της καπονας οταν οι αλλοι πηγεναν σχολειο εγω επαιζα στα πανυγηρια χεχεχε.(εχω και τα γενεθλεια μου σημερα).:cry: :cry:

Acacius
06/12/2011, 16:40
Εγώ φωνές;... ΠΟΤΕ!

Πολύχρονος :beer:

DARK NEBULA
06/12/2011, 16:55
Ευχαριστω τα καλυτερα ευχωμε και σε εσενα .
Λοιπων τελικα αυτο που μου λυπη απο ολο το συστημα εινε αυτο.στο οποιο πανε και κουμπονουν η δυο σωληνες απο της εισαγωγες του καρμπυρατερ ,και εκει επανω θα κουμποσο την φιλτροχωανηηηηηηηηη!!


241378

DARK NEBULA
06/12/2011, 17:00
Και πρεπει να βρω αυτο το πραματακι ,και αντε βρεστω τωρα ....Εαν εχετε καπου ,κατι, καποιον για να το βρω θα ειμε υποχρεως ,ευχαριστω.

Gi_4ce
06/12/2011, 17:07
Ρώτα και στον (Φτου κακα) Σαρακάκη...

DARK NEBULA
06/12/2011, 18:05
Σαρακακη α.β.ε.ε. χεχε εχει την αντιπροσωπεια της honda για να ρωτησω ,μπα για κανα μεταχ με κοβο καπου θα ξετρυποσω σε κανα μοτο τρακα κλπ. :rolleyes:

Acacius
06/12/2011, 18:12
Έχε το νου σου και σε κανένα eBay ή κοίτα μήπως κανένας ιδιώτης διαλύει τη μηχανή του, γιατί όπου είχα κοιτάξει εγώ για κάτι ψιλά δικά μου δε συνέφερε. Πιο φθηνά πήρα απ'έξω μαζί με τα μεταφορικά.

DARK NEBULA
06/12/2011, 18:21
Νομιζω οτι ειναι η καλυτερη ιδεα ,μαλλων να ψαχτω απο ebay η εδω ελλαδα σε μεταχ και ξερεισ βρηκα πριν καμια εβδομαδα την πλεξουδα στα 50 ευρο οπως και επισης τον ανορθωτη παλι στα 50 τον οποιο θα παρω σε κανα δυο εβδομαδες,γιατι περιμενω το τιμονη και τους καβαλαριδες αυτη την εβδομαδα ,παλι μεταχ απο Συρο .Οποτε ασ εβελπιστω οτι ο τυπος θα εχει και το κομματη αυτο (απο μοτο τρακα)..

DrBig
06/12/2011, 22:27
Λογικα την κατσκευη που θελεις 1-σε-2 μπορει να στην φτιαξει ενας εξατμισας και μαλιστα ευκολα. Απο την αλλη, ειναι καλλιτερα να υπαρχει μεταξυ της χοανης και του καρμπ σωληνωση και να μην ειναι η χοανη(ες) κατευθειαν πανω στα καρμπ γιατι μπορεις να δημιουργησεις ετσι καποιο συντονισμο που θα σε βοηθησει σε ροπη στα χαμηλο-μεσαια.

ernti
06/12/2011, 22:50
Βλέπω πως κάνει 57 ευρωπουλάκια.
Άν σκεφτείς ότι η Χόντα για μικρότερες και πιο ασήμαντες μαλακιούλες,χρεώνει ένα σωρό λεφτά..

Υ.Γ Χώρια τα μεταφορικά.

DARK NEBULA
07/12/2011, 09:45
Καλημερα παιδια Εrndi που βρηκες το πραματακι 57 ευρο εχεις την σελιδα να το δω ,σε ευχαριστω..Τελικα υπαρχει και ηλυση να το φτιαξω εφοσων εχω της σωληνες που κουμπονουν μπορο να φτιαξω σε εναν εξατμησα το κομματι περιπου οπως ειταν τησ μαμας και να κουμποσο την φιλτροχωανη επανω .Σημερα θα σας βγαλω και φοτω απο το εργαλειο .

DARK NEBULA
07/12/2011, 10:07
Παιδια βρhκα αλλο ενα ωραιο side με φτηνα και ωραια πραγματακια για μηχανες

http://japan.webike.net

ernti
07/12/2011, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DARK NEBULA
Καλημερα παιδια Εrndi που βρηκες το πραματακι 57 ευρο εχεις την σελιδα να το δω ,σε ευχαριστω..Τελικα υπαρχει και ηλυση να το φτιαξω εφοσων εχω της σωληνες που κουμπονουν μπορο να φτιαξω σε εναν εξατμησα το κομματι περιπου οπως ειταν τησ μαμας και να κουμποσο την φιλτροχωανη επανω .Σημερα θα σας βγαλω και φοτω απο το εργαλειο .

Είναι από την cmsnl.com
Τη σελίδα την έβαλε ο sapila racing πρώτα, και εσύ μετά.
Να'τη http://www.cmsnl.com/products/chamber-airc_17251mr1300/

DARK NEBULA
07/12/2011, 11:28
Α!!!! ΟΚ
Απλα να το εβρισκα καπου ελλαδα, αν δεν το βρω τοτε θα τραβηχτω για εξω ,αχχχχ οτι βγαλαμε στα ξενα στο μ...ι και στην ταβερνα!!!!!!!!!!!!!!

DARK NEBULA
08/12/2011, 19:41
Καλησπερα παιδια ,ψαχνω να βρω επισης δυο ταφ διακλαδωσης για το καρμπυρατερ αυτα που ειχε ηταν πλαστικα και το ενα εσπασε,η μηπως υπαρχουν και μεταλλικα θα εινε καλυτερα ?εχω κανει ενα σωρο αναζητησης στο γουγγλη αλλα δυστηχως δεν εχω βρει κατι, οπως επισης και σωληνακια βενζινας χρωματιστα ,εαν εχετε κατι υποψην σας η εχετε βρει ριξτε κανα συρμα ευχαριστωωωωω!!!!!!!!!

DARK NEBULA
12/12/2011, 13:47
Αυτα λοιπων κανα νεο ,μπα εχει πεσει κριση χαχαχαχα και δεν κουνιετε φυλλο.

DARK NEBULA
14/12/2011, 11:28
Καλημερα σε ολα τα παιδια ,τι εγινε επεσε κριση και στης συζητησεις δεν απαντα κανενας ,πωωωωωω αστα να πανε,τελοσ παντων και εγω λογο βεβαριμενων υποχρεωσεων γιατι κλεινω ενα μαγαζι που εχω ,εχω σταματηση και με την μηχανη θελω να ασχωληθω αλλα δυστηχος δεν με αφηνουν οι υποχρεωσης να συνεχεισω ευχωμε να'νε περαστικα ολα και να ξεκινισω παλι....

DARK NEBULA
20/12/2011, 10:03
Kαλημερα αγαπητοι μου συμφωρουμητες ....αντε μπεικαμε και στην εβδωμαδα των χριστουγενων ,ουφ παλι εξοδα και δεν υπαρχει μια αφου κατι φωρες λεω μεσα μου να μην ερθουν χαχαχα,,,,στο θεμα μας μηπως εχει κανεισ ιδεα που θ μπωρεσω να βρω το εσωτερικο φιλτροκουτι αερα απο το stead se μεταχ καινουργιο το βρηκαμε εξωτερικο με 45 + κατι μεταφορικα υπολογιζω στο 65 αρι μηπως εχει κανενασ καποιον που εχει μεταχ για μηχανες και το βρουμε εδω ελλαδα ,ευχαριστωωωωωωω:confused: