PDA

View Full Version : η μηχανή μου... πέθανε!



ksns
05/09/2005, 14:43
Καλησπέρα. Έχω μια BMW DAKAR. Αντιμετωπίζω δυο προβλήματα. Το πρώτο ειναι οτι εδώ και μερικές μέρες δυσκολεύομαι να τη βάλω μπροστά. Δεν παίρνει παρά μόνο μετά απο αρκετές προσπάθειες. Αυτό μέχρι σήμερα όπου δεν πήρε καθόλου. Ούτε μίζα δεν είχα. Τι μπορεί να ειναι; Έκαψα καμία ηλεκτρονική;
Το δεύτερο πρόβλημα ειναι οτι τρίζουν τα φρένα μου, όπως οταν έχεις φαγωμένο τακάκι και σου τρώει δίσκο. Όμως τα τακάκια ειναι καινούρια. Το πήγα δυο φορές. Τη μια μου ξύσανε τις γωνίες, την άλλη μου βάλαν λάδι στα τακάκια. Όμως συνεχίζει να τρίζει στο τελείωμα και γενικά μου δίνει την αίσθηση οτι δεν μπορώ να τα εμπιστευτώ. Απο το συνεργείο μου λένε οτι δεν ειναι τίποτα. Αλλά ανησυχώ. Ξέρεις κανείς να βοηθήσει;

maintenance
05/09/2005, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ksns
Καλησπέρα. Έχω μια BMW DAKAR. Αντιμετωπίζω δυο προβλήματα. Το πρώτο ειναι οτι εδώ και μερικές μέρες δυσκολεύομαι να τη βάλω μπροστά. Δεν παίρνει παρά μόνο μετά απο αρκετές προσπάθειες. Αυτό μέχρι σήμερα όπου δεν πήρε καθόλου. Ούτε μίζα δεν είχα. Τι μπορεί να ειναι; Έκαψα καμία ηλεκτρονική;
Το δεύτερο πρόβλημα ειναι οτι τρίζουν τα φρένα μου, όπως οταν έχεις φαγωμένο τακάκι και σου τρώει δίσκο. Όμως τα τακάκια ειναι καινούρια. Το πήγα δυο φορές. Τη μια μου ξύσανε τις γωνίες, την άλλη μου βάλαν λάδι στα τακάκια. Όμως συνεχίζει να τρίζει στο τελείωμα και γενικά μου δίνει την αίσθηση οτι δεν μπορώ να τα εμπιστευτώ. Απο το συνεργείο μου λένε οτι δεν ειναι τίποτα. Αλλά ανησυχώ. Ξέρεις κανείς να βοηθήσει;




ΨΕΚΑΣΜΟΣ; ΟΚ;

ΜΠΑΤΑΡΙΑ; ΤΗΝ ΞΕΛΙΓΩΣΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.

:wave2:

ksns
05/09/2005, 14:53
Δεν νομίζω οτι ειναι η μπαταρία αφού ρεύμα δίνει
Λογικά ειναι πρόβλημα στον ψεκασμό αλλα δεν εχω μηχανολογικές γνώσεις. Αν ξέρεις, πόσο σημαντικό και δύσκολο μπορεί να ειναι;

maintenance
05/09/2005, 14:56
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ (ΝΟΜΙΖΩ)!

ΘΕΛΕΙ ΤΣΕΚΙΝΓΚ, ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ "ΔΙΑΒΑΖΕΙ" ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΗΣ ΜΟΤΟ.

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΨΕΚΑΣΜΟ.

:wave2:

ksns
05/09/2005, 15:06
με απλά λόγια τη πάτησα! Πάω για σέρβις και... ξεπουπούλιασμα. Για τα φρένα έχεις κάτι να πεις;

Tropeas
05/09/2005, 15:06
Πήγαινε σε ενα εξουσιοδοτημένο, είναι ο διακόπτης του κλειδιού που κοβεται, βάζεις στοίχημα? ;)

maintenance
05/09/2005, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ksns
με απλά λόγια τη πάτησα! Πάω για σέρβις και... ξεπουπούλιασμα. Για τα φρένα έχεις κάτι να πεις;


ΤΙ ΝΑ ΠΩ.........ΑΠΟΨΕΙΣ ΛΕΜΕ.........

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΕΝΑ.........................ΒΑΛΑΝΕ ΛΑΔΙ ΣΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ;

ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑ;;;;;

ksns
05/09/2005, 15:09
μακάρι φίλε μου. Θα το παω τη Πέμπτη που έχω κλείσει ραντεβού για σέρβις! Αλλά μου σπάνε τα νεύρα γιατί δεν σου δίνουν σημασία σε αυτά που τους λες. Σ αντιμετωπίζουν με ένα στυλ "τι μου λες τώρα ρε μεγάλε. Εγώ είμαι ο μηχανικός. Οτι θέλω θα σου κάνω"!

ksns
05/09/2005, 15:12
Καλά διάβασες φίλε μου. Τη πρώτη φορά μου τα ξύσανε στις γωνίες και την άλλη βάλαν λάδι (ή γράσο, δεν θυμάμαι καλά) στην επιφάνεια τους. Αλλά τίποτα. Το χειρότερο που φοβάμαι ειναι να μην μου ξύσει τους δίσκους γιατί λογικά είναι σκληρό το τακάκι!

javaneze
05/09/2005, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ksns
Δεν νομίζω οτι ειναι η μπαταρία αφού ρεύμα δίνει
Αιτερων αικατουρων:D
Τα φωτα σου αναμενα θα ειναι... και φλας δουλευουν.. απλα δεν μιζωνει απο την ξελιγωμαρα...
Το επαθα την πρωτη μερα που πηρα το ΧΤ... ολο μου εσβηνε και ολο μιζωνα μεχρι που τα φτυσε ...
Δευτερη μερα με το ΧΤ αλλαξα μπαταρια (παρολο που τα φωτα δουλευανε)...
Οποτε μην το αποκλειεις...:rolleyes:

ksns
05/09/2005, 16:13
Εντάξει. Η μπαταρία ειναι το αποτέλεσμα. Κάτι άλλο θα φταίει όμως πρώτα για να μην παίρνει μπροστά πριν εγώ το ξελιγώσω

hornet
06/09/2005, 08:38
γρασσο στα τακακια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


Ποιος το κανε αυτο!!!:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Tigas
06/09/2005, 08:55
ΣΤΑ ΤΑΚΑΚΑΚΙΑ ΒΑΖΟΥΝ ΄΄ΠΑΣΤΑ ΜΟΝΤΑΡΙΣΜΑΤΟΣ΄΄ ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΤΥΠΑΝΕ ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΡΙΒΟΥΝ ΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟΥΚΟΧΑΡΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΦΥΡΑΝΕ.

reinmeister
06/09/2005, 09:16
μπορει η μπαταρια σου να πνεει τα λοισθια τις τελευταιες μερες και να ναι αυτος ο λογος που δυσκολευοσουν να την βαλεις μπρος...να γυρνουσε μεν την μιζα αλλα οχι αρκουντος για να παρει αμεσως...

τσεκαρε πρωτα σε τι κατασταση ειναι η μπαταρια σου και εν συνεχεια βλεπεις τα υπολοιπα...

ΙΠΠΕΑΣ
06/09/2005, 09:19
Μήπως το εργαλείο έχει τίποτα ασφάλειες για συγκεκριμένα τμήματα του ηλεκτρικούσ συστήματος της μηχανής ; Σε αυτή τη περίπτωση κάποια κυκλώματα θα λειτουργούν (φώτα -φλας), ενώ κάποια άλλα όχι (μίζα) αν έχει καεί κάποια ασφάλεια.