PDA

View Full Version : Κοινωνία μπουρδέλο.. κράτος το ίδιο... είμαστε πίθηκοι στα δέντρα τελικά. Οχι Έλληνες



Gandalf dr685sm
03/12/2011, 17:39
http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=163197

όντως έχουν περικοπεί τα επιδόματα. Παλούκωμα θέλουν.. διότι πέρα απο εμάς που το κάνουν και έχουν περιθώριο αντίδρασης.. ενας άνθρωπος με εγκεφαλική παράλυση και αδυναμία επικοινωνίας και κίνησης πως να αντιδράσει; Τον καταδικάζουν σε αργό θάνατο. Οχι μόνο ντροπή τους, αλλά είναι ενα θέμα που μπορεί να "οπλίσει" χέρια να κάνει διάφορα πράγματα. Υπερ αδυνάτων είναι το πολιτισμένο κράτος.. και να πάνε να γ... δανειστές και υποχρεώσεις όταν δεν μπορούν αδύναμοι να ζήσουν εντός του.

Μην μιλήσω για την ταλαιπωρία που υποβάλλουν ακόμα και παιδιά παραπληγικά για να περνάνε απο επιτροπές λές και σε 6 μήνες ή και ενα χρόνο θα γίνουν διά θαύματος καλά. Για να κονομάνε αυτοί που είναι σε επιτροπές (υπερωρίες, επιδόματα) να ταλαιπωρούν παιδιά και υπερήλικες σε τέτοιες καταστάσεις. ΑΕΙ ΣΤΟ ΓΕΡΟ-ΔΙΑΟΛΟ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.. γιατί αν ήταν στο χέρι κάποιων θα σας είχαν στείλει ήδη.

el_hymador
03/12/2011, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=163197

όντως έχουν περικοπεί τα επιδόματα. Παλούκωμα θέλουν.. διότι πέρα απο εμάς που το κάνουν και έχουν περιθώριο αντίδρασης.. ενας άνθρωπος με εγκεφαλική παράλυση και αδυναμία επικοινωνίας και κίνησης πως να αντιδράσει; Τον καταδικάζουν σε αργό θάνατο. Οχι μόνο ντροπή τους, αλλά είναι ενα θέμα που μπορεί να "οπλίσει" χέρια να κάνει διάφορα πράγματα. Υπερ αδυνάτων είναι το πολιτισμένο κράτος.. και να πάνε να γ... δανειστές και υποχρεώσεις όταν δεν μπορούν αδύναμοι να ζήσουν εντός του.

Μην μιλήσω για την ταλαιπωρία που υποβάλλουν ακόμα και παιδιά παραπληγικά για να περνάνε απο επιτροπές λές και σε 6 μήνες ή και ενα χρόνο θα γίνουν διά θαύματος καλά. Για να κονομάνε αυτοί που είναι σε επιτροπές (υπερωρίες, επιδόματα) να ταλαιπωρούν παιδιά και υπερήλικες σε τέτοιες καταστάσεις. ΑΕΙ ΣΤΟ ΓΕΡΟ-ΔΙΑΟΛΟ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.. γιατί αν ήταν στο χέρι κάποιων θα σας είχαν στείλει ήδη.

Μαγε, επειδη τα ξερω και εγω λογω συγγενικου μου προσωπου, πιστευω ακραδαντα οτι οσοι συμμετεχουν σε αυτες τις επιτροπες ειναι τα τελευταια κατακαθια και οι πιο σκατοψυχοι απο τους σκατοψυχους! Για τους λογους που εξηγησες... να αναγκαζουν ανθρωπους με σοβαρα κινητικα προβλημα να ταλαιπωριουνται ανα τρια - τεσσερα χρονια μονο και μονο για να κονομανε οντας στις επιτροπες. Ποσο απολειφαδι πρεπει να εισαι ρε γαμοτο μου; Ποσο;;;!!!! Ειναι δυνατον ανθρωπος με τετραπληγια και μη αναστρεψιμα νευρολογικα προβληματα να γινει καλα μεσα σε τρια χρονια; Καθικια!!!

Αλλο βεβαια για το ποιοι παιρνουν τα επιδοματα ε;... ημουν συνοδος σε ατομο με αναπηρια 70%+ που ηθελε να παρει ενα επιδομα κινησης που δινανε πριν απο δυο χρονια... πηγαμε πρωτοι και μας φωναξαν τελυταιους...τελικα δεν πηρε εγκριηση. Ωστοσο καμμια 20αρα "αναπηροι" που ειχαν ερθει μονοι τους (χωρις συνοδεια) και ηταν αρτιμελεις, το πηρανε!!! Οι δεν γιατροι της "επιτροπης" παιδιατρος, ενδοκρινολογος και καρδιολογος...

Ειναι εξοργιστικο! Θα ηθελα παρα πολυ να γινει μια τελαυταια επανεξεταση ολων των επιδοματων αναπηριας που δινονται. Οσους μπασταρδους πιασουν να το λαμβανουν χωρις να εχουν τιποτα, μεσα με συνοπτικες διαδικασιες και δημοσια διαπομπευση. Το ιδιο και οι γιατροι που τους το δωσανε... και φυσικα δημευση της περιουσιας τους ωστε να επιστραφουν ολα αυτα που εχουν παρει παρανομα!

Μακαρι μια ημερα να δω στις ειδησεις: "Δειτε ζωντανα στο δελτιο των 20:30 το φτυσιμο και τις φαπες που θα ριξει ο κοσμος σε 15 "γιαλατζι" αναπηρους που λαμβαναν το επιδομα τα τελυταια 10 χρονια..."

el_hymador
03/12/2011, 17:54
.

SVX
03/12/2011, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μαγε, επειδη τα ξερω και εγω λογω συγγενικου μου προσωπου, πιστευω ακραδαντα οτι οσοι συμμετεχουν σε αυτες τις επιτροπες ειναι τα τελευταια κατακαθια και οι πιο σκατοψυχοι απο τους σκατοψυχους! Για τους λογους που εξηγησες... να αναγκαζουν ανθρωπους με σοβαρα κινητικα προβλημα να ταλαιπωριουνται ανα τρια - τεσσερα χρονια μονο και μονο για να κονομανε οντας στις επιτροπες. Ποσο απολειφαδι πρεπει να εισαι ρε γαμοτο μου; Ποσο;;;!!!! Ειναι δυνατον ανθρωπος με τετραπληγια και μη αναστρεψιμα νευρολογικα προβληματα να γινει καλα μεσα σε τρια χρονια; Καθικια!!!

Αλλο βεβαια για το ποιοι παιρνουν τα επιδοματα ε;... ημουν συνοδος σε ατομο με αναπηρια 70%+ που ηθελε να παρει ενα επιδομα κινησης που δινανε πριν απο δυο χρονια... πηγαμε πρωτοι και μας φωναξαν τελυταιους...τελικα δεν πηρε εγκριηση. Ωστοσο καμμια 20αρα "αναπηροι" που ειχαν ερθει μονοι τους (χωρις συνοδεια) και ηταν αρτιμελεις, το πηρανε!!! Οι δεν γιατροι της "επιτροπης" παιδιατρος, ενδοκρινολογος και καρδιολογος...

Ειναι εξοργιστικο! Θα ηθελα παρα πολυ να γινει μια τελαυταια επανεξεταση ολων των επιδοματων αναπηριας που δινονται. Οσους μπασταρδους πιασουν να το λαμβανουν χωρις να εχουν τιποτα, μεσα με συνοπτικες διαδικασιες και δημοσια διαπομπευση. Το ιδιο και οι γιατροι που τους το δωσανε... και φυσικα δημευση της περιουσιας τους ωστε να επιστραφουν ολα αυτα που εχουν παρει παρανομα!

Μακαρι μια ημερα να δω στις ειδησεις: "Δειτε ζωντανα στο δελτιο των 20:30 το φτυσιμο και τις φαπες που θα ριξει ο κοσμος σε 15 "γιαλατζι" αναπηρους που λαμβαναν το επιδομα τα τελυταια 10 χρονια..."

ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ....

0 έλεγχος + ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ...

vaska
03/12/2011, 19:05
Πάνε περίπου 8 χρόνια από τότε που είχα το σοβαρό τροχαίο που παραλίγο να χάσω το πόδι μου. Επειδή ήμουν ασφαλισμένος στο ΙΚΑ για όσο διάστημα χρειάστηκε έως την μερική αποκατάστασή μου, ήμουν υποχρεωμένος να περνώ από "επιτροπή" όπως το λέγαν στο ΙΚΑ. Παρ' όλο που ήμουν με εξωτερική οστεοσύνθεση και πατερίτσες περίμενα στη σειρά μου γιατί πριν από μένα υπήρχαν άλλοι μεγαλύτεροί μου και ταλαιπωρημένοι. Πολλές φορές κουβέντιαζα με συνοδούς αλλά και με άτομα που περίμεναν να περάσουν επιτροπή. Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ένας άντρας συνομήλικός μου που είχε χάσει και τα 2 του χέρια από ατύχημα στην οικοδομή σχεδόν από το ύψος του ώμου. Τον έβαζαν να περνάει επιτροπή 2 φορές το χρόνο λες και υπήρχε ποτέ περίπτωση να ξανα-φύτρωναν τα χέρια του. Επίσης ένα παλικάρι που από μαλακία του στο Αίγιο σε τροχαίο έμεινε παράλυτος από τη μέση και κάτω, περνούσε μια φορά το χρόνο.

Από την άλλη όμως φίλος μου γιατρός στον ΟΚΑΝΑ μου λέει ότι τα πρεζόνια επιδιώκουν να κολλήσουν ΑΙDS κάνοντας κοινή χρήση σύριγγας με άτομα που νοσούν ήδη, γιατί έτσι εξασφαλίζουν γενναίο επίδομα, στέγη και φαγητό. Κάνουν δε εξετάσεις κάθε 15 ημέρες σε εργαστήρια με πανάκριβα μηχανήματα, δωρεάν.

Ως χώρα λοιπόν μεριμνούμε και δαπανούμε πάρα πολύ χρήμα για να "προσφέρουμε" σε άτομα που κατ' επιλογή τους νόσησαν ή έγιναν πρεζάκια (δεν τα λυπάμαι καθόλου) προς τέρψιν τους και γινόμαστε μίζεροι ή και αδιάφοροι για ασθενείς που ούτε το επέλεξαν να είναι ασθενείς ούτε τις περισσότερες φορές έχουν τη οικονομική δυνατότητα ν' ανταπεξέλθουν στα κόστη των θεραπειών. Να σημειώσω επίσης ότι ο ίδιος γιατρός λέει μετά από σχεδόν 12ετή εμπειρία με κέντρα απεξάρτησης, ότι τελικά ένας ή δύο στους 1000 καταφέρνουν (θέλουν) να ξεκόψουν οριστικά.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

MG-KTiNoS
03/12/2011, 21:21
ΠΑΛΟΥΚΩΜΑ

Toumpas
04/12/2011, 09:25
Τόσα χρόνια μας δημιουργήσανε μια φούσκα εικονικής πραγματικότητας. Η φούσκα ξεφούσκωσε και σιγά σιγά βλέπουμε τι υπάρχει έξω από αυτή.


Μπορώ να πάρω το μπλέ χάπι παρακαλώ;

devil's animal
04/12/2011, 09:40
:mad: :mad:

Gandalf dr685sm
04/12/2011, 12:53
σημειώστε πως οι επιτροπές για επιδόματα κίνησης είναι ανά εξάμηνο ( !!!!! )...

Και επαναλαμβάνω.. δεν μιλώ για ανθρώπους με προσωρικά προβλήματα (ατύχημα κτλ.. ) που μπορεί και να επανέρθουν.. και μακάρι να το κανουν. Μιλώ για ανθρώπους με παραπληγία και αυτισμό. Δηλαδή ΑΝΙΑΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ!

Που μακάρι να γίνονταν όλοι καλά και να τα έδιναν όλα πίσω με τόκο. Αυτό είναι ευχή όλων των ανθρώπων με προβλήματα ώς ΑμΕΑ και των γονιών/συγγενών τους. Αλλά επειδή δυστυχώς αυτό δεν υπάρχει... ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΝΟ τους τυραννάνε όλους;... συν του οτι τους κόβουν τα επιδόματα κατά 5-10% (!!!! ) με το νέο νομοσχέδιο βάση της Διανοητικής βαθμίδας τους!!!... δηλαδή αν είναι πάνω απο 30 Ν.Ι. και κάτω απο 50 Ν.Ι. θα παίρνει λιγότερα απο κάποιο άτομο που έχει 30 Ν.Ι. και κάτω. Λες και ενας απο τους δυο θα μπορεί ποτέ να δουλέψει για να πάρει περισσότερα.

Μιλάμε οτι έχω μπαρουτιάσει πολύ άσχημα. .... και οχι για το δικό μου παιδί μόνο που έτσι και άλλιώς έχω ακόμα την άνεση , τα χέρια και την όποια κατάσταση να καλύπτω πάρα πολλά απο όσα χρειάζεται χωρίς τα επιδόματα που τα κρατώ για το μέλλον του...

Σκέφτομαι όμως και παιδιά που στηρίζονται ΑΠΟΛΥΤΑ σε αυτο το επίδομα ντροπής για θεραπείες, για γιατρούς κτλ... τι να κάνουν αυτά;.. πως να ανταπεξέρθει η οικογένεια τους;

chr1s_86
04/12/2011, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska

Ως χώρα λοιπόν μεριμνούμε και δαπανούμε πάρα πολύ χρήμα για να "προσφέρουμε" σε άτομα που κατ' επιλογή τους νόσησαν ή έγιναν πρεζάκια (δεν τα λυπάμαι καθόλου) προς τέρψιν τους και γινόμαστε μίζεροι ή και αδιάφοροι για ασθενείς που ούτε το επέλεξαν να είναι ασθενείς ούτε τις περισσότερες φορές έχουν τη οικονομική δυνατότητα ν' ανταπεξέλθουν στα κόστη των θεραπειών.

+1 :(

blackbusa
04/12/2011, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska


Από την άλλη όμως φίλος μου γιατρός στον ΟΚΑΝΑ μου λέει ότι τα πρεζόνια επιδιώκουν να κολλήσουν ΑΙDS κάνοντας κοινή χρήση σύριγγας με άτομα που νοσούν ήδη, γιατί έτσι εξασφαλίζουν γενναίο επίδομα, στέγη και φαγητό. Κάνουν δε εξετάσεις κάθε 15 ημέρες σε εργαστήρια με πανάκριβα μηχανήματα, δωρεάν.

Ως χώρα λοιπόν μεριμνούμε και δαπανούμε πάρα πολύ χρήμα για να "προσφέρουμε" σε άτομα που κατ' επιλογή τους νόσησαν ή έγιναν πρεζάκια (δεν τα λυπάμαι καθόλου) προς τέρψιν τους και γινόμαστε μίζεροι ή και αδιάφοροι για ασθενείς που ούτε το επέλεξαν να είναι ασθενείς ούτε τις περισσότερες φορές έχουν τη οικονομική δυνατότητα ν' ανταπεξέλθουν στα κόστη των θεραπειών. Να σημειώσω επίσης ότι ο ίδιος γιατρός λέει μετά από σχεδόν 12ετή εμπειρία με κέντρα απεξάρτησης, ότι τελικά ένας ή δύο στους 1000 καταφέρνουν (θέλουν) να ξεκόψουν οριστικά.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

εχεις γνωρισει ποτε απο κοντα καποιον εξαρτημενο???και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι απο ναρκωτικες ουσιες....μπορει να ειναι απο το τσιγαρο η απο το ποτο...
δηλαδη με την λογικη σου οσοι παθαινουν καρκινο η κυρωση του ηπατος πρεπει και αυτους να τους αφηνουμε χωρις θεραπεια μιας και το κανουν εις γνωση τους???
και κατι τελευταιο...το να μπλεξεις με ουσιες δεν γινετε παντα τοσο απλα οσο φανταζεσε...δεν ειναι απαραιτητο οτι το θες και το γουσταρεις...πολυ απλα μπορει να μπλεξεις με την λαθος παρεα την λαθος στιγμη και πριν παρεις χαμπαρι τι γινετε να σε παρει η κατηφορα...φαντασου κιολλας καποιος που ''μικραινει'' την διαρκεια ζωης του ''εις γνωση'' του βαροντας ενεσεις να μην τον νοιαζει να την ''μηδενησει'' με το να νοσησει με μια μη αναστρεψημη αρρωστεια που σε οδηγει σουμπιτο στον θανατο...

SoulGR
04/12/2011, 16:11
συμφωνω απολυτα πως ειναι για σφαλιαρες και στενη αυτοι των επιτροπων,πολιτικοι και οσιο περνουν επιδοματα χωρις να τα αξιζουν, αλλα



Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Από την άλλη όμως φίλος μου γιατρός στον ΟΚΑΝΑ μου λέει ότι τα πρεζόνια επιδιώκουν να κολλήσουν ΑΙDS κάνοντας κοινή χρήση σύριγγας με άτομα που νοσούν ήδη, γιατί έτσι εξασφαλίζουν γενναίο επίδομα, στέγη και φαγητό. Κάνουν δε εξετάσεις κάθε 15 ημέρες σε εργαστήρια με πανάκριβα μηχανήματα, δωρεάν.


εδω πρεπει να κανετε πλακα...βλεπεις εναν ανθρωπο να καταδικαζει τον εαυτο του σε θανατο μετα απο 6-7 χρονια με πολυ πονο,για στεγη και φαγητο....δηλαδη ποσο πιο χαμηλα μπορει να πεσει ενας ανθρωπος?
ξερουμε τι ποσοστο αυτων των ανθρωπων γινονται δεκτοι στις κλινικες αποτοξινωσης?
αν πεις γι αυτους δεν σε νοιαζει,οπως ειπε ο φιλος πιο πανω,πρεπει να πεις και σε αυτους με το τσιγαρο και τους αλκοολικους,και μετα για πιο κοινωνικο κρατος μιλαμε?

MG-KTiNoS
04/12/2011, 17:48
Κατ αρχήν και ο ΤΖΟΓΟΣ προκαλεί εξάρτηση που θεραπεύεται με τον ίδιο τρόπο όπως τα ναρκωτικά και το αλκοόλ αλλά δεν είδα κανένα να σκάει για αυτό.
Μη πέσουν και τα καζίνα έξω…
Το ζάκια - πελατάκια είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία που όσοι δεν την ξέρουν έστω και επιδερμικά καλό είναι να μην εκφράζουν γνώμες.
Ας πούμε ότι το να κολλήσεις στη πρέζα μπορεί να είναι από ένα λάθος, έως απορία σοβαρών ψυχασθενειών με πολλά ενδιάμεσα στάδια. (πολύ χοντρικά)

Ο εξαρτημένος θα κάνει τα πάντα για να ικανοποιήσει τη «δίψα» του γιατί είναι σαν το πι σι που έχει φάει ιό.
Όμως δεν είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του γιατί το ναρκωτικό τον έχει καταστήσει ΑΒΟΥΛΟ.
Για αυτό και η πολιτεία οφείλει να το περιορίσει (ναι ναι) έως να λυθεί το πρόβλημα του.
Αυτό για να προστατέψει τον ίδιο πρώτα και μετά τους γύρω του.
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ
Η επιστημονική κοινότητα δέχεται ότι η εξάρτηση είναι ασθένεια (αυτή είναι και πιο ειδική από εμάς όλους)
Από τη στιγμή όμως που μιλάμε για ασθένεια η κοινωνία είναι ΥΠΟΧΡΑΙΩΜΕΝΗ να παράσχει θεραπεία.
Το κάνει ?
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ !

Συμπέρασμα, η εξάρτηση είναι ένα πρόβλημα που το κράτος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΛΥΣΕΙ.
Είναι πολλά τα λεφτά Άρη !

menelaos46
04/12/2011, 18:06
Ο εξαρτημένος θα κάνει τα πάντα για να ικανοποιήσει τη «δίψα» του γιατί είναι σαν το πι σι που έχει φάει ιό. Όμως δεν είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του γιατί το ναρκωτικό τον έχει καταστήσει ΑΒΟΥΛΟ. Για αυτό και η πολιτεία οφείλει να το περιορίσει (ναι ναι) έως να λυθεί το πρόβλημα του. Αυτό για να προστατέψει τον ίδιο πρώτα και μετά τους γύρω του. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Η επιστημονική κοινότητα δέχεται ότι η εξάρτηση είναι ασθένεια (αυτή είναι και πιο ειδική από εμάς όλους) Από τη στιγμή όμως που μιλάμε για ασθένεια η κοινωνία είναι ΥΠΟΧΡΑΙΩΜΕΝΗ να παράσχει θεραπεία. Το κάνει ? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ! Συμπέρασμα, η εξάρτηση είναι ένα πρόβλημα που το κράτος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΛΥΣΕΙ. Είναι πολλά τα λεφτά Άρη !

Κάποια προβλήματα δε λυνονται αν δε το θέλει πρώτα απ'όλα αυτός που έχει το πρόβλημα και στο συγκεκριμένο πρόβλημα χρειάζεται υπερβολική θέληση πέρα από βοήθεια.....

MG-KTiNoS
04/12/2011, 18:17
Κάποτε κουβέντιαζα με κάποιους πρώην χρήστες που δούλευαν σε μεγάλο κέντρο αποτοξίνωσης. (καθαροί πια)
Μου είχαν πει ότι αυτοί του τη γλιτώνουν είναι όσοι έχουν ενοχές.
Δηλαδή όσοι θεωρούν ότι η χρήση είναι «κακό» πράγμα.

Για τους άλλους όμως τι γίνεται ?
Σέβεσαι την ελεύθερη τους βούληση και τους αφήνεις να πεθάνουν?
(αν έχουν βούληση, που δεν έχουν)
Για να το κάνουμε και χώμα.
Βλέπεις κάποιον που θέλει πηδήξει απ το παράθυρο και λες, δικαίωμα του άστονΑ να βρει πετρέλαιο?
Δε νομίζω…

Έχεις ΗΘΗΚΗ υποχρέωση να προσπαθήσεις να τον εμποδίσεις.


Η πετυχημένη θεραπεία δεν πρέπει να θέλει υπερβολική θέληση και προσπάθεια.
(αλλά ΑΝ έδιναν λεφτά για τέτοια φάρμακα η κοινωνία θα ήταν άλλη, οπότε φάτε βιάγγρα)

:beer:

vaska
04/12/2011, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
εχεις γνωρισει ποτε απο κοντα καποιον εξαρτημενο???και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι απο ναρκωτικες ουσιες....μπορει να ειναι απο το τσιγαρο η απο το ποτο...
δηλαδη με την λογικη σου οσοι παθαινουν καρκινο η κυρωση του ηπατος πρεπει και αυτους να τους αφηνουμε χωρις θεραπεια μιας και το κανουν εις γνωση τους???
και κατι τελευταιο...το να μπλεξεις με ουσιες δεν γινετε παντα τοσο απλα οσο φανταζεσε...δεν ειναι απαραιτητο οτι το θες και το γουσταρεις...πολυ απλα μπορει να μπλεξεις με την λαθος παρεα την λαθος στιγμη και πριν παρεις χαμπαρι τι γινετε να σε παρει η κατηφορα...φαντασου κιολλας καποιος που ''μικραινει'' την διαρκεια ζωης του ''εις γνωση'' του βαροντας ενεσεις να μην τον νοιαζει να την ''μηδενησει'' με το να νοσησει με μια μη αναστρεψημη αρρωστεια που σε οδηγει σουμπιτο στον θανατο...

Ναι έχω γνωρίσει από πολύ κοντά εξαρτημένους, ναι είναι όλοι τους εθελοντές στη μαλακία που πάνε να μπλέξουν. Το να πάθεις καρκίνο είπα δεν είναι επιλογή σου το να πάθεις όμως κίρρωση του ύπατος είναι επιλογή σου και δεν γουστάρω εγώ να πληρώνω τις συνέπειες των δικών σου λάθος επιλογών.


Επίσης σε όλους μας λίγο πολύ δόθηκε η ευκαιρία ή δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις αν μπλέξουμε.
Εγώ για την ιστορία δούλευα πάνω από 6 χρόνια νύχτα, οπότε καταλαβαίνεις ότι ήταν πάρα πολύ εύκολο να μπλέξω. Επέλεξα να μη μπλέξω. Τες πα για να το τελειώνουμε θα σου πω το εξής απλό: Αν βρεθώ μπροστά σε τραυματισμένο σκύλο θα σκύψω να τον μαζέψω για να το πάω σε κτηνίατρο παρ' όλο που μπορεί να με ρημάξει στα δαγκώματα λόγω πόνου, αν βρεθώ σε πρεζάκι πεσμένο στο δρόμο απλά θα προσπεράσω. Έτσι όμως λειτουργώ εγώ, δεν είναι απαραίτητο να αρέσει η δικιά μου θεώρηση του πράγματος, σε όλους.

:wave2: :wave2:

SoulGR
04/12/2011, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ναι έχω γνωρίσει από πολύ κοντά εξαρτημένους, ναι είναι όλοι τους εθελοντές στη μαλακία που πάνε να μπλέξουν. Το να πάθεις καρκίνο είπα δεν είναι επιλογή σου το να πάθεις όμως κίρρωση του ύπατος είναι επιλογή σου και δεν γουστάρω εγώ να πληρώνω τις συνέπειες των δικών σου λάθος επιλογών.


Επίσης σε όλους μας λίγο πολύ δόθηκε η ευκαιρία ή δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις αν μπλέξουμε.
Εγώ για την ιστορία δούλευα πάνω από 6 χρόνια νύχτα, οπότε καταλαβαίνεις ότι ήταν πάρα πολύ εύκολο να μπλέξω. Επέλεξα να μη μπλέξω. Τες πα για να το τελειώνουμε θα σου πω το εξής απλό: Αν βρεθώ μπροστά σε τραυματισμένο σκύλο θα σκύψω να τον μαζέψω για να το πάω σε κτηνίατρο παρ' όλο που μπορεί να με ρημάξει στα δαγκώματα λόγω πόνου, αν βρεθώ σε πρεζάκι πεσμένο στο δρόμο απλά θα προσπεράσω. Έτσι όμως λειτουργώ εγώ, δεν είναι απαραίτητο να αρέσει η δικιά μου θεώρηση του πράγματος, σε όλους.

:wave2: :wave2:
οκ με την ιδια λογικη αν-χτυπα ξυλο-πεσεις με καμια 200ρα να σε αφησουν να πεθανεις επειδη και αλλοι δεν γουσταρουν να πληρωνουν τις συνεπεις των δικων σου λαθων...ή οσους καπνιζουν και παθουν καρκινο ασ'τους να πεθανουν....εγω δεν καπνιζω οποτε στα @@ μου.....να πεθανει η κατσικα του γειτονα δεν ειναι ομως λυση ετσι...φιλικα παντα:wave2:

menelaos46
04/12/2011, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ναι έχω γνωρίσει από πολύ κοντά εξαρτημένους, ναι είναι όλοι τους εθελοντές στη μαλακία που πάνε να μπλέξουν. Το να πάθεις καρκίνο είπα δεν είναι επιλογή σου το να πάθεις όμως κίρρωση του ύπατος είναι επιλογή σου και δεν γουστάρω εγώ να πληρώνω τις συνέπειες των δικών σου λάθος επιλογών.


Επίσης σε όλους μας λίγο πολύ δόθηκε η ευκαιρία ή δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις αν μπλέξουμε.
Εγώ για την ιστορία δούλευα πάνω από 6 χρόνια νύχτα, οπότε καταλαβαίνεις ότι ήταν πάρα πολύ εύκολο να μπλέξω. Επέλεξα να μη μπλέξω. Τες πα για να το τελειώνουμε θα σου πω το εξής απλό: Αν βρεθώ μπροστά σε τραυματισμένο σκύλο θα σκύψω να τον μαζέψω για να το πάω σε κτηνίατρο παρ' όλο που μπορεί να με ρημάξει στα δαγκώματα λόγω πόνου, αν βρεθώ σε πρεζάκι πεσμένο στο δρόμο απλά θα προσπεράσω. Έτσι όμως λειτουργώ εγώ, δεν είναι απαραίτητο να αρέσει η δικιά μου θεώρηση του πράγματος, σε όλους.

:wave2: :wave2:

Κάποιοι άνθρωποι ενδεχομένως να μην είχαν την τύχη που είχες εσύ. Να μην είσαι ποτέ απόλυτος στη ζωή σου.
Δυστυχώς αν γεννηθείς από μάνα πρεζού δε θα έχεις τα ίδια εφόδια με αυτά που σου δώσαν εσένα οι γονείς σου.
Επίσης αν γεννηθείς τσιγγάνος και η μάνα σου αντί να σε στείλει σχολείο σε έχει από τα 7 σου να πουλάς πρέζα μάλλον κάποια στιγμή θα δοκιμάσεις.
Επίσης αν ήσουν φαντάρος στο Αφγανιστάν επί σοβιετικής ένωσης μάλλον θα δοκίμαζες πρέζα.
Να μην είσαι ΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΣ στη ζωή σου.
Υπάρχουν κι άλλα παραδείγματα....
Απλώς εγώ νομίζω ότι ο άνθρωπος αν ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ, αν δε θέλει είναι άξιος της μοίρας του....

DrBig
04/12/2011, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Να μην είσαι ΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΣ στη ζωή σου.



Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Απλώς εγώ νομίζω ότι ο άνθρωπος αν ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ, αν δε θέλει είναι άξιος της μοίρας του....

:rotflmao:


edit
Ειμαι σιγουρος πως φταινε, φταινε, φταινε, φταινε! Κι εγω θα κρατησω την αναπνοη μου μεχρι να σκασω :mad:

menelaos46
04/12/2011, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
:rotflmao:


edit
Ειμαι σιγουρος πως φταινε, φταινε, φταινε, φταινε! Κι εγω θα κρατησω την αναπνοη μου μεχρι να σκασω :mad:

Δε σε κατάλαβα???

BLACKGAS
04/12/2011, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Δε σε κατάλαβα???

Είναι αυτοαναιρούμενες οι 2 θέσεις σου :wave2:

DrBig
04/12/2011, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Δε σε κατάλαβα???

Ασχετο, αλλα εξηγησε μας κατα ποσον το 'ειμαι σε θεση να θελω' ειναι και προϊον των 'ευκαιριων που ειχα στη ζωη', η οχι.

Η απαντηση παντως σε αυτο που ρωτας παντως ειναι προφανης και εχει να κανει με την αντιφαση που υπαρχει στις ανωτερω δυο προτασεις σου.

menelaos46
04/12/2011, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Είναι αυτοαναιρούμενες οι 2 θέσεις σου :wave2:

Δεν είναι καθόλου, όπως και να έχει δεν είναι εκεί το θέμα.
Νομίζω είναι σαφές αυτό που θέλω να πω.

menelaos46
04/12/2011, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ασχετο, αλλα εξηγησε μας κατα ποσον το 'ειμαι σε θεση να θελω' ειναι και προϊον των 'ευκαιριων που ειχα στη ζωη', η οχι.

Η απαντηση παντως σε αυτο που ρωτας παντως ειναι προφανης και εχει να κανει με την αντιφαση που υπαρχει στις ανωτερω δυο προτασεις σου.

Όλα στη ζωή είναι συνάρτηση των εφοδίων που σου δίνουν αυτοί που σε μεγαλώνουν νομίζω σε αυτό συμφωνούμε όλοι. Αυτό κολλάει στο αν "θα μπλέξεις" εύκολα η όχι.
Αυτό που λες δε νομίζω ότι το είπα κάπου. Αυτό που εγώ λέω είναι ότι αν θες να κόψεις ακόμη και την πρέζα μπορείς. Θέλει ψυχική δύναμη αλλά μπορείς.

vaska
04/12/2011, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
οκ με την ιδια λογικη αν-χτυπα ξυλο-πεσεις με καμια 200ρα να σε αφησουν να πεθανεις επειδη και αλλοι δεν γουσταρουν να πληρωνουν τις συνεπεις των δικων σου λαθων...ή οσους καπνιζουν και παθουν καρκινο ασ'τους να πεθανουν....εγω δεν καπνιζω οποτε στα @@ μου.....να πεθανει η κατσικα του γειτονα δεν ειναι ομως λυση ετσι...φιλικα παντα:wave2:


Ρε μάστορα το να πέσεις είναι Α Τ Υ Χ Η Μ Α, το να πρεζόνεσαι είναι ηθελημένη προδιαγεγραμμένη πορεία στα σκατά. Όταν οδηγείς δεν το ξέρεις ότι θα πάθεις ατύχημα, όταν τρυπιέσαι η πορεία σου είναι μία και συγκεκριμένη.

SoulGR
04/12/2011, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ρε μάστορα το να πέσεις είναι Α Τ Υ Χ Η Μ Α, το να πρεζόνεσαι είναι ηθελημένη προδιαγεγραμμένη πορεία στα σκατά. Όταν οδηγείς δεν το ξέρεις ότι θα πάθεις ατύχημα, όταν τρυπιέσαι η πορεία σου είναι μία και συγκεκριμένη.
οταν πηγαινεις με 300 σε δρομο των 130 πανω απ ολα ειναι μλκια σου....οταν περνας με κοκκινο η στοπ ειναι μλκια σου....εκει δεν σε πειραζει να πληρωνεις?

BLACKGAS
04/12/2011, 20:47
Παίδες το θρεντ ξεφεύγει. Ο μάγος έθιξε κάτι πολύ συγκεκριμένο και προσωπικά τουλάχιστον με βρίσκει η θέση του απόλυτα σύμφωνο. Τα πρεζάκια και η περί αυτών κατάσταση - κύκλωμα δεν έχει καμία σχέση με τη συζήτηση.
:(

blackbusa
04/12/2011, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ναι έχω γνωρίσει από πολύ κοντά εξαρτημένους, ναι είναι όλοι τους εθελοντές στη μαλακία που πάνε να μπλέξουν. Το να πάθεις καρκίνο είπα δεν είναι επιλογή σου το να πάθεις όμως κίρρωση του ύπατος είναι επιλογή σου και δεν γουστάρω εγώ να πληρώνω τις συνέπειες των δικών σου λάθος επιλογών.


Επίσης σε όλους μας λίγο πολύ δόθηκε η ευκαιρία ή δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις αν μπλέξουμε.
Εγώ για την ιστορία δούλευα πάνω από 6 χρόνια νύχτα, οπότε καταλαβαίνεις ότι ήταν πάρα πολύ εύκολο να μπλέξω. Επέλεξα να μη μπλέξω. Τες πα για να το τελειώνουμε θα σου πω το εξής απλό: Αν βρεθώ μπροστά σε τραυματισμένο σκύλο θα σκύψω να τον μαζέψω για να το πάω σε κτηνίατρο παρ' όλο που μπορεί να με ρημάξει στα δαγκώματα λόγω πόνου, αν βρεθώ σε πρεζάκι πεσμένο στο δρόμο απλά θα προσπεράσω. Έτσι όμως λειτουργώ εγώ, δεν είναι απαραίτητο να αρέσει η δικιά μου θεώρηση του πράγματος, σε όλους.

:wave2: :wave2:

με την λογικη σου...

στα παπαρια μου για καποιον που εχει διανοητικα προβληματα εκ γεννετης....αλλωστε με την σημερινη ιατρικη τεχνολογια γνωριζουμε αν ενα παιδι γεννηθει με διανοητικα προβληματα...ας κανουν εκτρωση η αν θελουν τοσο πολυ να το κρατησουν οι γονεις του να μην πληρωνω εγω για την μαλακια που τους εκατσε....

οπως και βεβαια και καποιος που εμεινε παραλυτος απο μαλακια του λογω διαφορων συνθηκων...στα παπαρια μου που ηπιε η ετρεχε...γιατι να τον πληρωνω εγω για την μαλακια που εκανε αυτος....

και ποσα αλλα παραδειγματα να δωσω....

DrBig
04/12/2011, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Το να πάθεις καρκίνο είπα δεν είναι επιλογή σου


Ολακερη η ολιστικη ιατρικη θα διαφωνησει εδω μαζι σου....


Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
το να πάθεις όμως κίρρωση του ύπατος είναι επιλογή σου και δεν γουστάρω εγώ να πληρώνω τις συνέπειες των δικών σου λάθος επιλογών.


Lega Ovest?

MG-KTiNoS
04/12/2011, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ναι έχω γνωρίσει από πολύ κοντά εξαρτημένους, ναι είναι όλοι τους εθελοντές στη μαλακία που πάνε να μπλέξουν. Το να πάθεις καρκίνο είπα δεν είναι επιλογή σου το να πάθεις όμως κίρρωση του ύπατος είναι επιλογή σου και δεν γουστάρω εγώ να πληρώνω τις συνέπειες των δικών σου λάθος επιλογών.


Επίσης σε όλους μας λίγο πολύ δόθηκε η ευκαιρία ή δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις αν μπλέξουμε.
Εγώ για την ιστορία δούλευα πάνω από 6 χρόνια νύχτα, οπότε καταλαβαίνεις ότι ήταν πάρα πολύ εύκολο να μπλέξω. Επέλεξα να μη μπλέξω. Τες πα για να το τελειώνουμε θα σου πω το εξής απλό: Αν βρεθώ μπροστά σε τραυματισμένο σκύλο θα σκύψω να τον μαζέψω για να το πάω σε κτηνίατρο παρ' όλο που μπορεί να με ρημάξει στα δαγκώματα λόγω πόνου, αν βρεθώ σε πρεζάκι πεσμένο στο δρόμο απλά θα προσπεράσω. Έτσι όμως λειτουργώ εγώ, δεν είναι απαραίτητο να αρέσει η δικιά μου θεώρηση του πράγματος, σε όλους.

:wave2: :wave2:

Σας το ξαναλέω η εξάρτηση είναι ασθένεια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ.
Σε ανθρώπους εξαρτημένους από τυχερά παιχνίδια έχει παρατηρηθεί διαφορετική ορμονική δραστηριότητα.
Υπάρχει ΒΛΑΒΗ
(και σοβαρές ενδείξεις ότι η βλάβη αυτή προϋπήρχε. Έχουν βρεθεί άνθρωποι που έγιναν αλκοολικοί σε χρόνους ρεκόρ από το την ημέρα που έβαλαν στο στόμα τη πρώτη γουλιά)

Από εκεί και πέρα δείτε τι λένε μερικοί που «ξέρουν» σε γονείς που ρωτάν γιατί έμπλεξαν τα παιδιά τους

-Το πρώτο πράγμα που πρέπει να ξέρετε για την εξάρτηση από αλκοόλ ή ναρκωτικά είναι ότι οι ουσίες αυτές είναι στην πραγματικότητα αναισθητικά.
Μπλοκάρουν με λίγα λόγια τον πόνο. Τον φυσιολογικό πόνο και τον συναισθηματικό πόνο.
Οι ουσίες αυτές κάνουν τους ανθρώπους αναίσθητους.
Πριν όμως μια ουσία προκαλέσει έναν άνθρωπο θα πρέπει να υπάρχει δυστυχία, απόγνωση

vaska
04/12/2011, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Παίδες το θρεντ ξεφεύγει. Ο μάγος έθιξε κάτι πολύ συγκεκριμένο και προσωπικά τουλάχιστον με βρίσκει η θέση του απόλυτα σύμφωνο. Τα πρεζάκια και η περί αυτών κατάσταση - κύκλωμα δεν έχει καμία σχέση με τη συζήτηση.
:(

Προφανώς κι έχεις δίκιο. Τα πρεζάκια μπήκαν στον αντίποδα...ν' αναδειχτεί η διαφορετική αντιμετώπιση.



:wave2: :wave2:

TROOPER
05/12/2011, 00:41
εγω παλι ξερω οτι οσο το αγγουρι ειναι μακρια απο τον κωλο μας ειμαστε ολοι στα παπαρια μας.μολις το νοιωσουμε λιγακι.....αλλαζει το πραμα

Εχετλαίος
05/12/2011, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω παλι ξερω οτι οσο το αγγουρι ειναι μακρια απο τον κωλο μας ειμαστε ολοι στα παπαρια μας.μολις το νοιωσουμε λιγακι.....αλλαζει το πραμα

Ένα αυτό.
Δύο... Κανείς δεν ξέρει ποιοί απαρτίζουν τις επιτροπές ή που διαμένουν;

:confused:

Gandalf dr685sm
05/12/2011, 09:07
αλλωστε με την σημερινη ιατρικη τεχνολογια γνωριζουμε αν ενα παιδι γεννηθει με διανοητικα προβληματα

:nono: :nono: :nono: :nono:

Πάρα πολλά παιδιά μένουν με προβλήματα διαννόησης και κίνησης σε προβληματική γέννα (παθών εδώ! )... λόγω μη σωστής οξυγόνωσης εγκεφάλου όπου δημιουργούνται νεκρές περιοχές εγκεφάλου και οδηγούν με την σειρά τους σε τέτοιες καταστάσεις.

Επίσης πάρα πολλά παιδιά έχουν "κληρονομικότητα" και παρουσιάζουν καταστάσεις μετά απο μια ηλικία.

Δεν είναι τόσο απλό.. μακάρι να ήταν τόσο απλό.

Για το θέμα περί ναρκωτικών δεν έχω άποψη. Είναι θέμα που πάει κατά άτομο και οχι κατά σύνολο σαν κρίση για μένα.

nikos_abel
05/12/2011, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
με την λογικη σου...

στα παπαρια μου για καποιον που εχει διανοητικα προβληματα εκ γεννετης....αλλωστε με την σημερινη ιατρικη τεχνολογια γνωριζουμε αν ενα παιδι γεννηθει με διανοητικα προβληματα...ας κανουν εκτρωση η αν θελουν τοσο πολυ να το κρατησουν οι γονεις του να μην πληρωνω εγω για την μαλακια που τους εκατσε....

οπως και βεβαια και καποιος που εμεινε παραλυτος απο μαλακια του λογω διαφορων συνθηκων...στα παπαρια μου που ηπιε η ετρεχε...γιατι να τον πληρωνω εγω για την μαλακια που εκανε αυτος....

και ποσα αλλα παραδειγματα να δωσω....

Όχι προς εσένα, σε όλους νέους φίλους που θέλουν να το κουβεντιάσουν αυτό όμως :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=114306

blackbusa
05/12/2011, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
:nono: :nono: :nono: :nono:

Πάρα πολλά παιδιά μένουν με προβλήματα διαννόησης και κίνησης σε προβληματική γέννα (παθών εδώ! )... λόγω μη σωστής οξυγόνωσης εγκεφάλου όπου δημιουργούνται νεκρές περιοχές εγκεφάλου και οδηγούν με την σειρά τους σε τέτοιες καταστάσεις.

Επίσης πάρα πολλά παιδιά έχουν "κληρονομικότητα" και παρουσιάζουν καταστάσεις μετά απο μια ηλικία.

Δεν είναι τόσο απλό.. μακάρι να ήταν τόσο απλό.

Για το θέμα περί ναρκωτικών δεν έχω άποψη. Είναι θέμα που πάει κατά άτομο και οχι κατά σύνολο σαν κρίση για μένα.

Mαγε ουτε θελω ουτε μπορω ουτε γουσταρω να μπουμε σε ποσοστα...αλλα οπως εγραψες και εσυ...παρα πολλα...οχι ολα...η μαλλον το εγραψα εγω λαθος...

MG-KTiNoS
06/12/2011, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω παλι ξερω οτι οσο το αγγουρι ειναι μακρια απο τον κωλο μας ειμαστε ολοι στα παπαρια μας.μολις το νοιωσουμε λιγακι.....αλλαζει το πραμα

+1100