PDA

View Full Version : Λαμπάκι λαδιού R1 07



labros
03/12/2011, 19:49
Καλησπέρα παιδιά.
Πριν απο λίγο καιρό άλλαξα λάδια και φίλτρο στην αγαπημένη μοτό.Ήταν η πρώτη αλλαγή απ΄όταν ήρθε στα χέρια μου.Μετά από 2 μέρες κι ενώ ήμουν στην εθνική μου ανάβει το λαμπάκι του λαδιού.
Οπα...λέω.Τσεκάρω τα λάδια..οκ.Βάζω μπροστά και η αντλία δείχνει να τραβάει κανονικά.Μέχρι εδώ καλά.
Τι μ@λ@κία ειναι αυτο ρε γαμ@το.Την επόμενη πάω στο μηχανικό,το κοιταει και μου λέει πως είναι η βαλβίδα του λαδιού,πιθανώννα κολάει.Ωστόσο η μηχανή δουλεύει κανονικα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Πάω σπίτι,βγάζω τη βαλβίδα την καθαρίζω καλά,την ξαναβάζω πάνω,βάζω μπροστά,περιμενω λίγο..ουτε δείγμα από το λαμπάκι.Μετά από μερικές μέρες τσουπ νάτο παλι το λαμπάκι.
Παραγγέλνω τη βαλβίδα από τη yamaha(δεν υπηρχε εντός Ελλάδος)....
μόλις ήρθε την βάζω πάνω μαζί με καινούρια λαδάκια και φιλτρο....πατάω μίζα και....
σκ@τ@ πάλι τα ίδια.
Αναβοσβήνει το λαμπάκι 10 φορές σταματάει για 3 sec και μετα ξανανάβει.
Καμιά ιδέα του τί μπορεί να είναι;

Εδώ είναι η βαλβίδα ή oil sensor


241134

mikes
03/12/2011, 20:25
εγω σε τριουμφ που ειχα το ιδιο προβλημα, κατεληξα να συμαζευω καλωδιωση!!

labros
04/12/2011, 08:26
Ελπίζω στο γιαπωνέζο να είναι κάτι πιο απλό!
:confused: :confused: :confused:

hidefnick
04/12/2011, 09:45
Πίεση σηκωνει? Πάιζει καλωδίωση και παίζει και τρόμπα. (παίζει και κανένα σκουπιδάκι στο κύκλωμα αλλά δύσκολο)

sakoulakis
04/12/2011, 10:18
Βγαλε τα καλωδια απο την μπαταρια για καμια 30 λεπτα να κανει κανα reset και πες μας.......:ninja: :ninja:

labros
04/12/2011, 17:24
Δεν εχω μετρησει πιεση αλλα αν ηταν κατι τετοιο θα ειχε παραδωσει πνευμα...νομιζω.

Πριν λιγο γυρησα απο βολτα..
Παω να βγαλω πολο και βλεπουμε...

chr1s_86
04/12/2011, 19:17
Σόρρυ αλλά ανάβει το λαμπάκι της πίεσης λαδιού χωρίς να ξέρεις το λόγο κι εσύ κάνεις βόλτες; :confused:

labros
04/12/2011, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Σόρρυ αλλά ανάβει το λαμπάκι της πίεσης λαδιού χωρίς να ξέρεις το λόγο κι εσύ κάνεις βόλτες; :confused:

Απο οσα ξερω εχει να κανει με τη σταθμη του λαδιου και οχι με την πιεση.