PDA

View Full Version : Φλασερ - Φλας Led , γιατί δεν δουλευουν ?



Lamnian
05/12/2011, 10:23
Είπα να εκσυγχρονίσω τα φλας του KLX από συμβατικά σε Led . Μαζί με τα Led αγόρασα και ένα φλασερ για Led.
Αλλάζω τα 2 πίσω και όλα λειτουργούν τέλεια χωρις αλλαγή του φλασερ . Αλλάζω και τα μπροστά και ξεκινάνε να αναβοσβήνουν όλα μαζί . ΟΚ, ήρθε η ώρα του φλασερ . Βγάζω το παλιό (2 επαφές) βάζω το καινούριο (3 επαφές - ένωσα τις 2) δεν άναβε τίποτα . Δοκίμασα διάφορους συνδιασμούς αλλά το μοναδικό που κατάφερα είναι να ανάβουν μόνιμα τα 2 πίσω .

Το παλιό φλασερ έχει χαρακτηριστικά :
12,8 V
T/S 10W x 2
H/W 10W max 4 bulbs
2 οπές με Β και L

To νέο φλασερ για LED :
12V 0,02A - 20A
3 οπές B - L - E εγώ σύνδεσα τα B + L και μετά συνδιαστικά αλλά τζίφος ..

Any idea ?

OldMan
05/12/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lamnian
Αλλάζω τα 2 πίσω και όλα λειτουργούν τέλεια χωρις αλλαγή του φλασερ . Αλλάζω και τα μπροστά και ξεκινάνε να αναβοσβήνουν όλα μαζί .
Κάπου εκεί την έκανες την κουτσουκέλα... :winka:

Lamnian
05/12/2011, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάπου εκεί την έκανες την κουτσουκέλα... :winka:

Μεχρι εκεί είχα το παλιό φλασερ , όχι το Led , μπορούσαν να δουλέψουν και έτσι ?

Τι κουτσουκέλα .. έκοψα τα παλιά , σύνδεσα τα νέα ..

toyar
05/12/2011, 13:36
αλλαξε τις πολικοτητες στα μπροστα

Lamnian
05/12/2011, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
αλλαξε τις πολικοτητες στα μπροστα

ΟΚ..
θα μπορούσαν να δουλέψουν κ με το παλιό φλασερ δηλαδή ?

toyar
05/12/2011, 14:26
το φλασερ δουλευει βασιζομενο στη συνολικη ωμικη αντισταση του κυκλωματος
τα led εχουν μηδενικη αντισταση ενω τα απλα φλας εχουν συγκεκριμενη τιμη
επισης τα led εχουν πολικοτητα, αν συνδεθουν αναποδα δεν αναβουν

Lamnian
05/12/2011, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
το φλασερ δουλευει βασιζομενο στη συνολικη ωμικη αντισταση του κυκλωματος
τα led εχουν μηδενικη αντισταση ενω τα απλα φλας εχουν συγκεκριμενη τιμη
επισης τα led εχουν πολικοτητα, αν συνδεθουν αναποδα δεν αναβουν

ΟΚ φίλος , θα δοκιμάσω.

Ευχαριστώ για την απάντηση :beer:

OldMan
06/12/2011, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
τα led εχουν μηδενικη αντισταση
Να μην πιάσουμε τις θεωρίες αλλά να μην λέμε και ανακρίβειες..:smokin:

Δεν έχουν αντίσταση ανάλογη του μεγέθους λαμπτήρων πυράκτωσης, νταξ ..?? :winka:

toyar
06/12/2011, 13:20
έχουν;:look:

ωμική;:look:

ε τοτε λαθος μου:blush:

:beer: :beer:

OldMan
06/12/2011, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
έχουν;:look:
ωμική;:look:
Παίζει να έχετε συνεννοηθεί ορισμένες αγαπούλες να με "φορτώσετε" ..?? :smokin:

toyar
06/12/2011, 13:41
για πες παρακατω;:D

OldMan
06/12/2011, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
για πες παρακατω;:D
Αν αναφέρεσαι στην αντίσταση, είχα την εντύπωση ότι οποιοδήποτε καβλιτζέκι σε σειρά σε ένα κύκλωμα έχει μια τάση λειτουργείας, αυτή "αφαιρείται¨" από την συνολική τάση του κυκλώματος..
(και στο χωριό μου ο αγροφύλακας έλεγε: "όπου βλέπεις πτώση τάσης, κρύβεται ωμική αντίσταση από πίσω..")

Αν αναφέρεσαι στις αγαπούλες, τραβα πλύνε τα δόντια σου πρώτα...

RizlaPlusPlus
06/12/2011, 14:12
Αν δουλευαν με το παλιο φλασερ με κανονικο ρυθμο, ασε το παλιο. Επισης, αν μπορεις να βαλεις χαρακτηριστικα των LED φλας καθως και του παλιου φλασερ γιατι δεν εχω επαφη με ηλεκτρολογικα μοτοσυκλετας, ευχαριστως να κανω μια τηλεδιαγνωση λεγοντας σου αν θα ζοριστουν (και κατ'επεκτασην καουν) σε βαθος χρονου.

Lamnian
06/12/2011, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από RizlaPlusPlus
Αν δουλευαν με το παλιο φλασερ με κανονικο ρυθμο, ασε το παλιο.

Με πέθανες ! :sick:

Δεν δουλεύουν , περιγράφω το πρόβλημα στην αρχή του ποστ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από RizlaPlusPlus
γιατι δεν εχω επαφη με ηλεκτρολογικα μοτοσυκλετας

Με αποτελείωσες :bigcry:

RizlaPlusPlus
06/12/2011, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lamnian

Αλλάζω τα 2 πίσω και όλα λειτουργούν τέλεια χωρις αλλαγή του φλασερ . Αλλάζω και τα μπροστά και ξεκινάνε να αναβοσβήνουν όλα μαζί . ΟΚ, ήρθε η ώρα του φλασερ .
Any idea ?

Μαλλον καπου σε αυτο το σημειο σε εχασα τοτε. Απο αυτο που λες καταλαβα οτι δουλευουν και με το παλιο, αλλα μετα το τελευταιο σου ποστ φανταζομαι οτι εννοεις οτι δουλευουν τα δεξια και τα αριστερα μαζι, ασχετα με το τι εχεις επιλεξει στην πλαφονιερα, σωστα?


EDIT: Ειμαι ηλεκτρονικος αδερφε μου! Μπορει να μην εχω επαφη, αλλα εχω βαλει χερι και στο fazer μου και σε αυτοκινητα. Ανεφερα οτι δεν ξερω απο ηλεκτρολογικα μοτοσυκλετας επειδη δε γνωριζω τα τυποποιημενα χαρ/κα των ρελε...

Lamnian
06/12/2011, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από RizlaPlusPlus
Μαλλον καπου σε αυτο το σημειο σε εχασα τοτε. Απο αυτο που λες καταλαβα οτι δουλευουν και με το παλιο, αλλα μετα το τελευταιο σου ποστ φανταζομαι οτι εννοεις οτι δουλευουν τα δεξια και τα αριστερα μαζι, ασχετα με το τι εχεις επιλεξει στην πλαφονιερα, σωστα?

Στην αρχή ήταν 4 απλά φλας . Αλλαζω τα 2 πίσω απλά σε 2 λεντ και δούλευαν και τα 4 καλά . Αλλάζω και τα 2 μπροστά απλά με 2 λεντ (πλεον η μηχανή έχει 4 λεντ πάνω της) και δεν δούλευε τίποτα . Μετά ξεκίνησε η προσπάθεια με το νέο φλασερ για λεντ αλλά και πάλι τίποτα ..

Δεν έχω προλάβει να δω την πολικότητα που λένε τα παιδιά ..είναι η επόμενη δοκιμή ..

toyar
06/12/2011, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν αναφέρεσαι στην αντίσταση, είχα την εντύπωση ότι οποιοδήποτε καβλιτζέκι σε σειρά σε ένα κύκλωμα έχει μια τάση λειτουργείας, αυτή "αφαιρείται¨" από την συνολική τάση του κυκλώματος..
(και στο χωριό μου ο αγροφύλακας έλεγε: "όπου βλέπεις πτώση τάσης, κρύβεται ωμική αντίσταση από πίσω..")

Αν αναφέρεσαι στις αγαπούλες, τραβα πλύνε τα δόντια σου πρώτα...

απο ηλεκτρονικα ειμαι ασχετος ξερω ομως οτι τα led ειναι ημιαγωγοί
δεν γνωριζω πως συμπεριφερονται σε ενα κυκλωμα ξερω ομως οτι προκαλουν αμελητεα πτωση τασης και αποροφουν ελαχιστη ισχύ σε σχεση με τις λαμπες πυρακτωσης γιαυτο και δεν συνδυαζονται με απλα φλασερ
ο πιο πανω φιλος ηλεκτρονικος ισως θα μορουσε να μας κατατοπισει καλυτερα:)

RizlaPlusPlus
06/12/2011, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lamnian
Στην αρχή ήταν 4 απλά φλας . Αλλαζω τα 2 πίσω απλά σε 2 λεντ και δούλευαν και τα 4 καλά . Αλλάζω και τα 2 μπροστά απλά με 2 λεντ (πλεον η μηχανή έχει 4 λεντ πάνω της) και δεν δούλευε τίποτα . Μετά ξεκίνησε η προσπάθεια με το νέο φλασερ για λεντ αλλά και πάλι τίποτα ..

Δεν έχω προλάβει να δω την πολικότητα που λένε τα παιδιά ..είναι η επόμενη δοκιμή ..

ΟΚ, ξεκαθαρο λοιπον! Το πιθανοτερο ειναι οντως η πολικοτητα προς το παρον.

Γενικοτερα για να ξερεις, τα 3πολικα ρελε χρησιμοποιουν το ενα πιν για επιλογη δεξιου-αριστερου κυκλωματος (polarity sensing). Στη δικη σου περιπτωση με το 2πολικο, το ρελε απλα ανοιγοκλεινει το συνολικο κυκλωμα και η επιλογη δεξιου-αριστερου εγκειται στο διακοπτη. Κοντολογις, αν χρειαζεται να βαλεις το καινουριο φλασερ, ειτε θα χρειαστεις μονο 2 απο τους τρεις πολους, ειτε θα χρειαστει να συνδεσεις τον 3ο στη γη...


Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar

εν γνωριζω πως συμπεριφερονται σε ενα κυκλωμα ξερω ομως οτι προκαλουν αμελητεα πτωση τασης και αποροφουν ελαχιστη ισχύ σε σχεση με τις λαμπες πυρακτωσης γιαυτο και δεν συνδυαζονται με απλα φλασερ


Δικιο εχετε και οι 2 βασικα. Υπαρχει ωμικη αντισταση στα LED, ειναι ομως πολυ μικροτερη απο αυτη ενος λαμπτηρα πυρακτωσης. Τα απλα φλασερ δουλευουν με διμεταλλικο ελασμα που θερμαινεται/ψυχεται απο το ρευμα που διαρρεει το κυκλωμα, και αρα οταν το κυκλωμα εχει μικροτερη συνολικα αντισταση, το διμεταλλικο θερμαινεται πιο γρηγορα, με αποτελεσμα να αλλαζει η συχνοτητα των φλας, οπως πολυ σωστα αναφερθηκε νωριτερα. Το ιδιοτροπο των LED ειναι οτι οσο ζεσταινονται (ναι, το παθαινουν κι αυτο) τοσο πεφτει η αντισταση τους, με αποτελεσμα να τα διαρρεει περισσοτερο ρευμα και να θερμαινονται κι αλλο και να πεφτει κι αλλο η αντισταση τους κτλ κτλ μεχρι που καιγονται. Συμπερασμα, ειναι ευαισθητα :P

Lamnian
06/12/2011, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από RizlaPlusPlus
ΟΚ, ξεκαθαρο λοιπον! Το πιθανοτερο ειναι οντως η πολικοτητα προς το παρον.

Γενικοτερα για να ξερεις, τα 3πολικα ρελε χρησιμοποιουν το ενα πιν για επιλογη δεξιου-αριστερου κυκλωματος (polarity sensing). Στη δικη σου περιπτωση με το 2πολικο, το ρελε απλα ανοιγοκλεινει το συνολικο κυκλωμα και η επιλογη δεξιου-αριστερου εγκειται στο διακοπτη. Κοντολογις, αν χρειαζεται να βαλεις το καινουριο φλασερ, ειτε θα χρειαστεις μονο 2 απο τους τρεις πολους, ειτε θα χρειαστει να συνδεσεις τον 3ο στη γη...

Τους 2 από τους 3 συνέδεσα βλέποντας την συνδεσμολογία του παλιού αλλά ..τζίφος ..

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα επανέλθω δριμύτερος αφού αλλάξω πολικότητες :beer:

hidefnick
06/12/2011, 21:00
Με 10 εβρουλάκια παίρνεις ΑΥΤΟ (http://www.ebay.co.uk/itm//230704391905) , στην πόρτα σου. Χάνεις βέβαια την χαρά του να μπριζώνεις-ξεμπριζώνεις, αλλά έχεις φλας για να κυκλοφορείς :wave2:

viper1
07/12/2011, 04:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Με 10 εβρουλάκια παίρνεις ΑΥΤΟ (http://www.ebay.co.uk/itm//230704391905) , στην πόρτα σου. Χάνεις βέβαια την χαρά του να μπριζώνεις-ξεμπριζώνεις, αλλά έχεις φλας για να κυκλοφορείς :wave2:

η καταναλωση σε φορτιο στα led ειναι πολυ μικροτερη σε σχεση με τις προηγουμενες λαμπες φλας που ειχες.αυτος ειναι ο λογος που δεν ''παιρνει μπροστα ''το φλασερ.παρε το κοκοκοψαρο απο το ebay.:beer: :beer:

Πολυμήχανος
07/12/2011, 04:41
Για το ΦΛΑΣΕΡ

Τα φλασέρ με 3 ποδαράκια, έχουν άλλη συνδεσμολογία από τα φλασέρ με τα 2.

Το ένα ποδαράκι είναι η τάση από το σύστημα (+), το άλλο ποδαράκι είναι η έξοδος προς τον διακόπτη των φλας, και το τρίτο είναι ΓΕΙΩΣΗ (-) (αυτό το τρίτο είναι που λείπει στα φλασέρ με 2 ποδαράκια)

Αν δεν έχεις συνδέσει την γείωση, απλά δεν θα δουλέψει ποτέ. Σύνδεσε την γείωση, και θα δουλέψει μια χαρά (αν και υπάρχει μια πιθανότητα να το έχεις ήδη κάψει με τις δοκιμές)

Αν κοιτάξεις τις πλευρές του φλασέρ, κάπου έχει ανάγλυφο ή τυπωμένο τι είναι το καθε ποδαράκι. Στην γείωση θα έχει το γνωστό σύμβολο της γείωσης ή to (-) ή το G (για ground) ή το Ε (για earth)

ΜΗΝ ΤΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ, υπάρχει πιθανότητα να το κάψεις. Λογικά E=γείωση, B=+12V, L=Line=η εντολή προς τον διακόπτη των φλας.

Δες εδώ >>> http://www.ijdmtoy.com/ebay/iJDMTOY/Resistor/LED_Flasher_01.jpg

Πολυμήχανος
07/12/2011, 04:59
Για τα λεντ φλας

Όσο αναφορά την πολικότητα των Led, εννοείται ότι έχει σημασία, και ανάποδα τα Led δεν δουλεύουν. Αν τα φλασάκια σου έχουν +, - πάνω, πρέπει να συνδεθούν αντίστοιχα.

Βάλε τα συμβατικά πυρακτώσεως, δοκίμασε με το κανονικό φλασέρ, και μέτρα με ένα πολύμετρο τις καλωδιώσεις, να ξέρεις ποιό καλώδιο είναι το + και ποιό το - στην συνδεσμολογία του κάθε φλας.

(μετράς τάση με το πολύμετρο την ώρα που ανάβει η λάμπα, αν δεις και στην βγάζει θετική τότε το κόκκινο είναι στο + καλώδιο, το μαύρο στο -, αν στην βγάζει αρνητική, τότε το κόκκινο είναι στο - και το μαύρο στο +)

Μετά βάζεις τα LED και το νέο φλασέρ, τηρώντας τα + και - που κατέγραψες.

Lamnian
07/12/2011, 09:22
Πολυμήχανε , ήσουν κατατοπιστικότατος . Γείωση δεν σύνδεσα ποτέ , αλλά όπως και να χει αν μου λες ότι με λάθος συνδεσμολογία το πιθανότερο είναι να το χω κάψει , τότε θα παραγγειλω το παραπάνω που μου υπέδειξε ο hidefnick ..

Αρα , δοκιμάζω πολικότητα με τα παλιά φλας και φλασερ , βάζω νέα με παλιό φλασερ , αν δεν δουλευει β'αζω νέο φλασερ δοκιμάζοντας να συνδέσω και γείωση και αν δεν ..παραγγέλνω φλασερ .

..μάλλον πρέπει να πάρω και ένα πολύμετρο , όλο μπροστά μου το βρίσκω .. τελικά είναι απαραίτητο..

Το ΣΚ θα μάθω .. ευχαριστώ παιδιά !! :beer:

Lioulios
22/01/2013, 18:38
Γνωρίζει κανείς πού μπορώ να βρω φλάσερ λέντ με 2 ποδαράκια ;;;;;

Normaden
22/01/2013, 21:33
Καλησπέρα σε όλους.

Αντιμετωπίζω και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα που έχει ως εξής, άλλαξα τις λάμπες πυρακτώσεως με λάμπες τύπου LED και το Flasher πάλι για τύπου LED λάμπες, αλλά τίποτα. Δεν ανάβει κανένα φλας.

Μήπως πρέπει να αλλάξω και την λάμπα στα όργανα με LED για να ανάψουν όλες μαζί?

Lioulios
22/01/2013, 22:29
Εγώ πάλι χρειάζομαι το φλάσερ γιατί τώρα τα φλας ανάβουν ,αλλά παραμένουν ανοιχτά χωρίς να σβήνουν και παρόλο που ήξερα πως θα βρω σίγουρα ...Ως δια μαγείας κανένα μαγαζί στην πόλη μου δεν έχει με δύο επαφές (με τρεις ΔΕΝ κάνει) ....¨Είχαμε ,αλλά τέλιωσαν"¨

:a023:

OldMan
23/01/2013, 12:13
με τρεις ΔΕΝ κάνει
Σίγουρα..??

Lioulios
23/01/2013, 13:17
Δεν παίρνω και όρκο !

Πάντως έτσι μου είπαν από μαγαζί .Να βρω δηλ με 2 επαφές γιατί με τρεις δεν κανει .

Στο βστρωμ φορουμ έβαλε ενας ολα λεντ + καθρεπτες και εβαλε με 2 .

Πάντως... Άβυσσος με τα ρεύματα ....Όταν η μοτο είναι σε λειιτοτργεία , αναβοσβήνουν κανονικα . οταν ειναι σβηστη , μόνο ανάβουν .

gefr
07/03/2021, 18:05
426153

βρήκα το παραπάνω κύκλωμα. Νομίζω οτι στα δύο βελάκια συνδέονται δίοδοι και μετά πάνε μαζί προς την ενδεικτική λυχνία του καντράν.
Η αλλαγή φλασέρ γίνεται μόνο για να έχουμε σωστή ταχύτητα αναβοσβήματος. Μπορεί να κρατηθεί ο παλιός φλασέρ αν χρησιμοποιηθούν αντιστάσεις παράλληλα με τις λάμπες.

Bowleno
07/03/2021, 18:57
426153
βρήκα το παραπάνω κύκλωμα. Νομίζω οτι στα δύο βελάκια συνδέονται δίοδοι και μετά πάνε μαζί προς την ενδεικτική λυχνία του καντράν. Η αλλαγή φλασέρ γίνεται μόνο για να έχουμε σωστή ταχύτητα αναβοσβήματος.

8 χρόνια μετά.... Θα έχει αλλάξει 3-4 μηχανάκια:lol:

gefr
07/03/2021, 23:24
Πώς περνάν τα χρόνια...

Lioulios
08/03/2021, 00:36
Εγω πηγα παντως μερικα χρονια πισω και ειδα με τι προβληματα πηγαιναμε τοτε για υπνο και συγκρινω τα φετινα και γελω